Αποστολέας Θέμα: το εμβολιο της γριπης των χοιρων  (Αναγνώστηκε 18144 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #25 στις: 30/11/09, 16:03 »
Ναι,  προσωπικά δεν τον ξέρω όμως.  Το μπλογκ το ανακάλυψα τυχαία από ένα θέμα στο κιθάρα. Όντως πολλά από τα ποστ του είναι κορυφή  ;D.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #26 στις: 30/11/09, 16:33 »
Παιδιά, ακούστε τα νέα δεδομένα:
1)Το εμβόλιο πριν από δύο βδομάδες δεν είχε δοκιμαστεί επαρκώς κλινικά. Τώρα όμως έχει. Εκατομμύρια άνθρωποι σ' όλον τον κόσμο το έχουν κάνει, και αυτό το δείγμα είναι επαρκέστατο. Οπότε μην φοβάστε περί της ασφάλειάς του... Όταν λέμε ότι κάτι δεν έχει δοκιμαστεί επαρκώς δεν σημαίνει ότι είμαστε σίγουροι ότι θα προκαλέσει βλάβες. Απλά σημαίνει ότι δεν είμαστε σίγουροι για τίποτα!

2)Είναι αισχρό να ακούγεται για προσωπικότητες του Εθνικού Συμβουλίου Υγείας, όπως η κα Γιαμαρέλου και ο κ Τριχόπουλος (πρόσωπα αμέμπτου ηθικής, και αποδεδειγμένα), ότι "φέρονται" από φαρμακοεταιρείες! Ιδίως εάν αυτά τα λόγια ακούγονται από φοιτητές Ιατρικής!!! (Προσπαθήστε να φτάσετε έστω και στο ελάχιστο την προσφορά τους στο σύνολο και κατόπιν πετάτε κατηγορίες).

3)
Η γριπη αυτη δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια κανονικη γριπη.
Οπωσδήποτε... Αλλά όταν η επιδημία πάρει διαστάσεις πανδημίας άνευ γραμμών άμυνας, όπως ο εμβολιασμός, κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει πως θα εξελιχθεί, εφόσον αυξανομένων των κρουσμάτων αυξάνεται και η πιθανότητα μετάλλαξης. Αυτήν την στιγμή ο ιός έχει υψηλή μεταδοτικότητα αλλά χαμηλή λοιμογόνο δύναμη. Κανείς δεν ξέρει ποια θα είναι τα χαρακτηριστικά του μετά από μια μετάλλαξη, όπως αυτή που έχει συμβεί σε Ουκρανία ή Σουηδία...

4)
Παράθεση
Τα δημοσια νοσοκομεια σταματησαν να κανουν το τεστ για τον ιο.
Μεγάλο ψέμα...

5) Αν όλοι θέλαν να κάνουν το εμβόλιο ταυτοχρόνως τότε θα αυξανόταν κατά πολύ η μαύρη αγορά και θα ήταν πιθανή και η πλιατσικολόγηση των κέντρων εμβολιασμού. Από αυτήν την άποψη, καλές είναι οι επιφυλάξεις...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #27 στις: 30/11/09, 19:17 »
Πότε κατηγόρησα τους Τριχόπουλο και Γιαμαρέλου?  ???  (αν δεν κάνω λάθος ο μόνος φοιτητής ιατρικής που έγραψε εδώ ήμουν εγώ).

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #28 στις: 30/11/09, 19:56 »
papous  σωστα τα λες αλλα εισαι λιγο απολυτος.
1)το οτι ειμαστε σε κατασταση πανδημιας ειναι μονο στα χαρτια.αν ημασταν σε κατασταση πανδημιας τοτε η  εταιρια που παραγει το εμβολιο(βλ.novartis)θα επρεπε να δωση την πατεντα σε ΟΛΕΣ τις αντιστοιχες εταιριες.
2)Δεν εχω ακουσει την ελληνικη Τν να λεει για το ποσοι ανθρωποι στην ρωσσια εχουν παθει επιπλοκες απο το εμβολιο ;)
Οποτε εγω θα φοβομουν λιγο για την ασφαλεια του.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/09, 19:58 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #29 στις: 30/11/09, 20:13 »
τοτε η  εταιρια που παραγει το εμβολιο(βλ.novartis)
Αν δεν κάνω λάθος, εμβόλιο κατά της νέας γρίπης παράγουν όλες οι φαρμακευτικές. πχ η κλάξο, η παστερ και όλες οι υπόλοιπες... Δεν εμπεριέχουν κανένα είδος πατέντας τα εμβόλια, όποιος θέλει και μπορεί παράγει.

Παράθεση
Οποτε εγω θα φοβομουν λιγο για την ασφαλεια του.

Καλά κάνεις και φοβάσαι. Που να δεις όταν έφτιαξε ο Παστέρ τον πρώτο αντιορό πως φοβόντουσαν. Με πρώτους απ' όλους τους γιατρούς...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #30 στις: 30/11/09, 20:22 »
Εστω το εμβολιο το φτιαχνουν ολοι..το βασικο αντιικο γιατι το φτιαχνουν μονο 2 εταιριες?
Χαιρομαι που στο φορουμ εχουμε και ατρομητους...Μετα τον καφε παμε οοοοολοι να εμβολιαστουμε και επειδη τελικα εγω δεν φοβαμαι,το ξεπερασα,θα κανω 4 οχι ενα...παρ ολα αυτα στη ρωσια εχουν ακομα επιπλοκες.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #31 στις: 30/11/09, 20:58 »
Εστω το εμβολιο το φτιαχνουν ολοι..το βασικο αντιικο γιατι το φτιαχνουν μονο 2 εταιριες?

Αγαπητέ μου, το βασικό αντιϊκό είναι ελεύθερο στην φύση. Απλά οι δύο εταιρίες το πωλούν συσκευασμένο....

Και εφόσον έχεις πρόσβαση στην Ρωσία, απ' ότι κατάλαβα, κάνε μια ανασκόπηση της Ρώσικης και της Ανατολικοευρωπαϊκής γενικότερα βιβλιογραφίας και είμαι σίγουρος ότι θα εκπλαγείς από τις μελέτες περί των αντιϊκών!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #32 στις: 30/11/09, 21:46 »
μπορεις να μου πεις πιο ειναι αυτο το αντιικο?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #33 στις: 01/12/09, 01:50 »
Ας παραθεσω κι εγω τι γνωριζω, εχοντας πολυ κοντινο μου προσωπο στο ΚΕΕΛΠΝΟ (Κεντρο Ελεγχου κ Προληψης Νοσηματων).

Η γριπη αυτη δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια κανονικη γριπη.

Ωστοσο, εξαιτιας του οτι ειναι μια πρωτοεμφανιζομενη νοσος για τον ανθρωπο, εχει καποιους παραπανω κινδυνους. Στατιστικα, προβλημα εχουν μονο οι ευπαθεις ομαδες. Παρόλ' αυτα, καλο ειναι αν καποιος εχει ενδειξεις, να μην το αγνοησει.

Οσα λεγονται δεν ειναι κινδυνολογια, εχουν πεθανει ατομα απο αυτο τον ιο, οπως κ απο τον κανονικο ιο της γριπης. Απλα, τα ΜΜΕ υπερβαλουν οπως κανουν με ολα τα θεματα.

Ο,τι λεγεται για το εμβολιο ισχυει. Οντως δεν εχει τεσταριστει απολυτα σωστα κ υπολειπεται κι αλλων δοκιμων, ενω πουλιεται στο 10πλασιο της τιμης του.

Και κατι ακομα: Υπαρχουν σοβαρες υπονοιες οτι ο ιος ειναι προϊον εγραστηριων μεγαλων φαρμακοβιομηχανιων, με στοχο να πουληθουν εμβολια...προσωπικα, φοβαμαι πως αυτο θα το βλεπουμε πολυ συχνα στο μελλον.

Κ το ακομα χειροτερο: Τα δημοσια νοσοκομεια σταματησαν να κανουν το τεστ για τον ιο. Πλεον, μονο σε ιδιωτικα νοσοκομεια κ κοστιζει 180 ευρω!!! Μαλιστα, δεν υπαρχει εγγραφη η απαγορευση αυτη, αλλα εχει περασει με προφορικες εντολες, ωστε να μην μπορει να γινει κατι νομικα. Μονη λυση τα καναλια, που εχουν γινει τα συγχρονα δικαστηρια...

Mπορείς να μου εξηγήσεις από που προκύπτουν αυτά τα οποία λες ; Γιατί δεν ανταποκρίνονται ούτε στο ελάχιστο στην πραγματικότητα.
Επίσης, το ότι εσύ θα την περάσεις ελαφρα τη γρίππη δε σημαίνει πως δε μπορείς να τη μεταδόσεις σε κάποιο ευπαθές άτομο, ούτε ότι δεν έχεις ευθύνη να συμβάλλεις και εσύ στη μείωση της νοσηρότητας. Άμα γεμίσουν τα νοσοκομεία και οι ΜΕΘ με ασθενείς από γρίππη, όλοι οι υπόλοιποι ασθενείς τι θα κάνουν ;

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #34 στις: 01/12/09, 12:48 »
Αυτό είναι αλήθεια. Δεν οφείλεις μόνο να προστατεύσεις τον εαυτό σου, αλλά και τους άλλους. Αν το εμβόλιο είναι αναγκαίο προκειμένου να μειωθούν οι φορείς, τότε πρέπει να το κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #35 στις: 01/12/09, 14:08 »
μπορεις να μου πεις πιο ειναι αυτο το αντιικο?

Κοίτα να δεις φίλε μου, εάν αυτήν την ώρα έβγαινα και έκανα μια δήλωση όλοι θα με κατηγορούσαν, και δικαίως, ότι πετώ πυροτεχνήματα, αποπροσανατολίζω τον κόσμο, δημιουργώ σύγχηση, διαφημίζω προϊόντα κλπ. Αυτές οι συζητήσεις είναι για πιο λάιτ εποχές, απουσία πανικού.

Όμως κανείς δεν μπορεί να πει οτιδήποτε εναντίον της ενημέρωσης, της μελέτης και της μάθησης. Ψάξε και βρες...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #36 στις: 01/12/09, 14:24 »
μπορεις να μου πεις πιο ειναι αυτο το αντιικο?

 Αυτές οι συζητήσεις είναι για πιο λάιτ εποχές, απουσία πανικού.


Ποιός είναι σε κατάσταση πανικού?

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #37 στις: 01/12/09, 14:28 »
Αγαπητέ μου, το βασικό αντιϊκό είναι ελεύθερο στην φύση. Απλά οι δύο εταιρίες το πωλούν συσκευασμένο....

Από την στιγμή που είναι ελεύθερο στην φύση δε μπορώ να καταλάβω πως θεωρείται διαφήμιση να το αναφέρεις...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #38 στις: 01/12/09, 14:33 »
Και μόνο το ότι ο Η1Ν1 έχει μικρότερο ποσοστό θνησιμότητας από τον ιό στης "συμβατικής" γρίπης (2000 νεκροί/χρόνο αντί 5000), τα λέει όλα.

Ποιος τη γ... την TV. Τρομολαγνεία και χαρά. Ο καλύτερος τρόπος να εξουσιάσεις έναν άνθρωπο είναι να του προκαλέσει τρόμο, πανικό, να αισθάνεται ότι εξαρτάται από εσένα.

Η TV είναι top of the game σε αυτό το πράγμα...

Εν πάσει περιπτώσει, η αδερφή μου είναι γιατρός παθολόγος και μου είπε ότι στο νοσοκομείο εμβαλιάζονται μόνο οι γιατροί και το νοσηλευτικό προσωπικό για προληπτικούς λόγους (προφανώς).
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #39 στις: 01/12/09, 14:50 »
Από την στιγμή που είναι ελεύθερο στην φύση δε μπορώ να καταλάβω πως θεωρείται διαφήμιση να το αναφέρεις...

Αγαπητέ μου, στην εποχή μας αγοραπωλείται ακόμα κι ο αέρας... (CO2) ;D
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #40 στις: 01/12/09, 16:33 »
μπορεις να μου πεις πιο ειναι αυτο το αντιικο?

Κοίτα να δεις φίλε μου, εάν αυτήν την ώρα έβγαινα και έκανα μια δήλωση όλοι θα με κατηγορούσαν, και δικαίως, ότι πετώ πυροτεχνήματα, αποπροσανατολίζω τον κόσμο, δημιουργώ σύγχηση, διαφημίζω προϊόντα κλπ. Αυτές οι συζητήσεις είναι για πιο λάιτ εποχές, απουσία πανικού.

Όμως κανείς δεν μπορεί να πει οτιδήποτε εναντίον της ενημέρωσης, της μελέτης και της μάθησης. Ψάξε και βρες...

αν θες μπορεις να μου στειλεις π.μ με την απαντηση.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #41 στις: 01/12/09, 18:22 »
μπορεις να μου πεις πιο ειναι αυτο το αντιικο?

Κοίτα να δεις φίλε μου, εάν αυτήν την ώρα έβγαινα και έκανα μια δήλωση όλοι θα με κατηγορούσαν, και δικαίως, ότι πετώ πυροτεχνήματα, αποπροσανατολίζω τον κόσμο, δημιουργώ σύγχηση, διαφημίζω προϊόντα κλπ. Αυτές οι συζητήσεις είναι για πιο λάιτ εποχές, απουσία πανικού.

Όμως κανείς δεν μπορεί να πει οτιδήποτε εναντίον της ενημέρωσης, της μελέτης και της μάθησης. Ψάξε και βρες...

αν θες μπορεις να μου στειλεις π.μ με την απαντηση.
κάνε και ένα κόπο από εδώ, γιατί νομίζω είμαι στα πρώτα στάδια.. :-\
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #42 στις: 01/12/09, 18:52 »
Και μόνο το ότι ο Η1Ν1 έχει μικρότερο ποσοστό θνησιμότητας από τον ιό στης "συμβατικής" γρίπης (2000 νεκροί/χρόνο αντί 5000), τα λέει όλα.

Ποιος τη γ... την TV. Τρομολαγνεία και χαρά. Ο καλύτερος τρόπος να εξουσιάσεις έναν άνθρωπο είναι να του προκαλέσει τρόμο, πανικό, να αισθάνεται ότι εξαρτάται από εσένα.

Η TV είναι top of the game σε αυτό το πράγμα...

Εν πάσει περιπτώσει, η αδερφή μου είναι γιατρός παθολόγος και μου είπε ότι στο νοσοκομείο εμβαλιάζονται μόνο οι γιατροί και το νοσηλευτικό προσωπικό για προληπτικούς λόγους (προφανώς).

Φίλε μου, μπορεί να έχει ελαφρώς μικροτερη θνησιμότητα, αλλά έχει αρκετά μεγαλύτερη μολυσματικότητα, άρα ο αριθμός των θυμάτων είναι σαφώς μεγαλύτερος. Και τέλοσπάντων αφού δε δέχεσαι την ΤV ως μέσο ενημέρωσης (και καλά κάνεις) , χρησιμοποίησε το ίντερνετ . Διάβασε στο wiki τι παίζει με τη νέα γρίππη.

Και τέλοσπάντων οι συνομωσιολόγοι δε πιάνονται πουθενά. Πριν βγει το εμβόλιο, λέγανε ότι ο ιός κατασκευάστηκε για να κερδίσουν οι φαρμακευτικές από τα αντιικά φάρμακα. Τώρα που υπάρχει το εμβόλιο, λέμε ότι θέλουν να βγάλουν κέρδη από τα εμβόλια. Να πω και γω τότε ότι πίσω από όλους όσους αμφισβητούν το εμβόλιο κρύβονται συμφέροντα των φαρμακευτικών που θέλουν να μποϊκοτάρουν τα εμβόλια για να κερδίσουν από τη θεραπευτική χρήση των αντιικών. Έτσι όμως συμπέρασμα δε βγαίνει.

Κατά τα άλλα, οι νοσοκομειακές κλίνες έχουν ένα δεδομένο αριθμό, και ακόμη πιο άκαμπτος και δεδομενος είναι ο αριθμός των κρεβατιών στις ΜΕΘ. Όταν θα καταληφθούν από ασθενείς με τη Νέα Γρίππη και δεν βρίσκουμε που να νοσηλεύσουμε το δικό μας άνθρωπο, τότε ίσως καταλάβουμε τι καλό που είναι το εμβόλιο. Αν αρρωστήσει δικός μας άνθρωπος δε νομίζω να μας νοιάξει αν έβγαλε μερικά εκατομμύρια δολλάρια η οποιαδήποτε φαρμακευτική. Αντίθετα, θα λέμε "ότι πεις εσύ γιατρέ μου". Για να μην αναφερθούμε για την επιβάρυνση των ταμείων για τις ανάγκες νοσηλείας όσων αρρωστήσουν.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #43 στις: 01/12/09, 20:02 »

4)
Παράθεση
Τα δημοσια νοσοκομεια σταματησαν να κανουν το τεστ για τον ιο.
Μεγάλο ψέμα...



Πες το και στους γονεις μου που πηγαν να κανουν το τεστ στον αδερφο μου. Αναγκαστηκαν να πανε σε ιδιωτικη κλινικη, γιατι το Ασκληπειο δεν το εκανε κ μας ειπαν οτι δεν το κανουν και σε αλλα. Ειμαι μεγαλος ψευτης, τα λεω ετσι επειδη μου ηρθαν.

Ας παραθεσω κι εγω τι γνωριζω, εχοντας πολυ κοντινο μου προσωπο στο ΚΕΕΛΠΝΟ (Κεντρο Ελεγχου κ Προληψης Νοσηματων).

Η γριπη αυτη δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια κανονικη γριπη.

Ωστοσο, εξαιτιας του οτι ειναι μια πρωτοεμφανιζομενη νοσος για τον ανθρωπο, εχει καποιους παραπανω κινδυνους. Στατιστικα, προβλημα εχουν μονο οι ευπαθεις ομαδες. Παρόλ' αυτα, καλο ειναι αν καποιος εχει ενδειξεις, να μην το αγνοησει.

Οσα λεγονται δεν ειναι κινδυνολογια, εχουν πεθανει ατομα απο αυτο τον ιο, οπως κ απο τον κανονικο ιο της γριπης. Απλα, τα ΜΜΕ υπερβαλουν οπως κανουν με ολα τα θεματα.

Ο,τι λεγεται για το εμβολιο ισχυει. Οντως δεν εχει τεσταριστει απολυτα σωστα κ υπολειπεται κι αλλων δοκιμων, ενω πουλιεται στο 10πλασιο της τιμης του.

Και κατι ακομα: Υπαρχουν σοβαρες υπονοιες οτι ο ιος ειναι προϊον εγραστηριων μεγαλων φαρμακοβιομηχανιων, με στοχο να πουληθουν εμβολια...προσωπικα, φοβαμαι πως αυτο θα το βλεπουμε πολυ συχνα στο μελλον.

Κ το ακομα χειροτερο: Τα δημοσια νοσοκομεια σταματησαν να κανουν το τεστ για τον ιο. Πλεον, μονο σε ιδιωτικα νοσοκομεια κ κοστιζει 180 ευρω!!! Μαλιστα, δεν υπαρχει εγγραφη η απαγορευση αυτη, αλλα εχει περασει με προφορικες εντολες, ωστε να μην μπορει να γινει κατι νομικα. Μονη λυση τα καναλια, που εχουν γινει τα συγχρονα δικαστηρια...

Mπορείς να μου εξηγήσεις από που προκύπτουν αυτά τα οποία λες ; Γιατί δεν ανταποκρίνονται ούτε στο ελάχιστο στην πραγματικότητα.
Επίσης, το ότι εσύ θα την περάσεις ελαφρα τη γρίππη δε σημαίνει πως δε μπορείς να τη μεταδόσεις σε κάποιο ευπαθές άτομο, ούτε ότι δεν έχεις ευθύνη να συμβάλλεις και εσύ στη μείωση της νοσηρότητας. Άμα γεμίσουν τα νοσοκομεία και οι ΜΕΘ με ασθενείς από γρίππη, όλοι οι υπόλοιποι ασθενείς τι θα κάνουν ;

Το γιατι δεν αποκρινονται στην πραγματικοτητα δε το βλεπω...αν θες μπορεις να μου εξηγησεις, εγω αυτα που εγραψα (με εξαιρεση αυτο περι του τεστ στα δημοσια νοσοκομεια, που το εμαθα απο πρωτο χερι) μου τα ειπε ατομο που εργαζεται εκει.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #44 στις: 01/12/09, 20:27 »

4)
Παράθεση
Τα δημοσια νοσοκομεια σταματησαν να κανουν το τεστ για τον ιο.
Μεγάλο ψέμα...



Πες το και στους γονεις μου που πηγαν να κανουν το τεστ στον αδερφο μου. Αναγκαστηκαν να πανε σε ιδιωτικη κλινικη, γιατι το Ασκληπειο δεν το εκανε κ μας ειπαν οτι δεν το κανουν και σε αλλα. Ειμαι μεγαλος ψευτης, τα λεω ετσι επειδη μου ηρθαν.

Ποιό τεστ πήγαν να κάνουν? Μπορείς να μας εξηγήσεις? Διότι το screening test που γίνεται για τον ιό είναι τόσο απλό, αστείο και φθηνό (σαν το τεστ εγκυμοσύνης απ' τα φαρμακεία, ένα πράμα) που μου φαίνεται περίεργο να κοστολογήθηκε 180 ευρώ από οποιοδήποτε ιδιωτικό εργαστήριο.

Μήπως πήγαν να μετρήσουν τίτλο αντισωμάτων για να πιστοποιήσουν εάν έχει νοσήσει? Και πάλι κουφή τιμή μου φαίνεται. Απ' ότι καταλαβαίνω κι απ' την τιμή που αναφέρεις, μάλλον ήθελαν να κάνουν PCR για να το πιστοποιήσουν κατά 100%....
Κοίτα να δεις, PCR κάνουν ελάχιστα δημόσια εργαστήρια...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #45 στις: 02/12/09, 01:21 »
Μας ειπαν οτι γινονται 2 σειρες εξετασεων, μια πρωτη η οποια δειχνει το οτι υπαρχει πιθανοτητα να εχει εχει κολλησει τον ιο ο αδελφος μου και αλλο ενα που το εξακριβωνει απολυτα. Προσθεσαν δε, οτι αυτοι εχουν σταματησει να κανουν το τεστ και μας προτειναν να παμε σε ενα ιδιωτικο νοσοκομειο...οσο κ αν στραβωσαμε, δεν κατσαμε να το ψαξουμε παραπανω, αφου οπως ειναι λογικο, η υγεια του αδερφου μου ηταν πρωτευων ζητημα...

By the way, βρεθηκε θετικος, αλλα ειναι μια χαρα, σαν να περναει μια πιο βαριας μορφης ιωση απο τη συνηθισμενη.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #46 στις: 02/12/09, 02:43 »
Περαστικά και σιδερένιος o Bro KaMeLoT!!!

Για το ψέμα ή την αλήθεια, μην ανησυχείς....αύριο μπορεί να πάνε κάποιοι νοσοκομείο και να τους πούνε ναι, μεθαύριο να τους πούνε όχι και αντιμεθαύριο ναι.
Δεν θα φταίνε κάποιοι να σε λένε ψεύτη και κάποιοι όχι. Φαντάσου να μην μιλάμε και για το ίδιο νοσοκομείο.

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #47 στις: 02/12/09, 11:51 »
Προφανώς ο αδελφός σου είναι εξειδικευμένο περιστατικό, Κάμελοτ. Εύχομαι να είναι καλά.

Αλλά δεν μπορούμε να γενικεύουμε στηριγμένοι σ' ένα εξειδικευμένο περιστατικό, και να δημιουργούμε σύγχηση. Η πρόταση "σε κάποιον ασθενή δεν μπορούσαν να κάνουν τις απαραίτητες εξετάσεις στο Ασκληπιείο Βούλας" από την πρόταση "τα δημόσια νοσοκομεία σταμάτησαν να κάνουν το τεστ για τον ιό" απέχει όσο η μέρα με την νύχτα, ιδίως όταν στην εισαγωγή αναφέρεις ότι οι πληροφορίες σου προέρχονται από άτομο που είναι "από μέσα" και δεν αφορούν προσωπική εμπειρία....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: το εμβολιο της γριπης των χοιρων
« Απάντηση #49 στις: 02/12/09, 21:05 »
Sofitia, αντί να δίνεις συνέχεια συνδέσμους μ' αυτό το βίντεο, μήπως μπορείς να μας δώσεις τον σύνδεσμο του ινστιτούτου Folk της Νορβηγίας?
Να διασταυρώσουμε δηλ τις πληροφορίες που αναφέρονται στο βίντεο....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
62 Απαντήσεις
19493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/09, 16:15
από Cuenca_60R