Αποστολέας Θέμα: Αγορά 7χορδης  (Αναγνώστηκε 5608 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sakis28

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Αγορά 7χορδης
« στις: 04/06/15, 15:13 »
Γειά σας κιθαρωδοί,
     Χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια για να αποφασίσω για την αγορά 7χορδης κιθάρας.(Τα στοιχεία που θέλω στην κιθάρα είναι τα εξής:
-fixed bridge και scale μεγαλύτερο απο 25.5 in (για να πειραματίζομαι με χαμηλά κουρδίσματα κτλ), προτιμότερο passive Seymour Duncan αλλά δεν θα με χαλάσουν και οι active μαγνήτες και όχι πάνω απο 1000 ευρώ (εκτός και αν είναι πολύ ερωτεύσιμο  :P ). Έχω καταλήξει στα εξής μοντέλα :
    1) Schecter Loomis . Ως γνήσιος ελληνάρας είναι το πρώτο που μου έρχεται οταν σκέφτομαι 7χορδη...γιατι? Επειδη  εμείς οι έλληνες ξέρουμε απο καλό λάδι και καλή μουσική  ;D
http://guitars.gr/guitars-kithares/electric-guitars/schecter-jeff-loomis-nt.html?___SID=U
    2) Schecter Hellraiser C-7   
http://www.musik-produktiv.com/schecter-hellraiser-c-7-wh.html
http://www.gak.co.uk/en/schecter-hellraiser-c-7-black/57418
    3) Schecter Blackjack C-7 2014
http://www.best-price.audio/buy-schecter-blackjack-c-7-2014-electric-guitar/?page_context=search&faceted_search=0
    4) Schecter Blackjack SLS C-7 ( Kουκλάρα αλλά ανεβάζει λίγο την τιμή)
http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Shop&op=product&id=26659
    5) Jackson Soloist SLATHX-M 3-7 ( ή πιο φθηνή-ύποπτα φθηνή- αλλά έχει όλα τα features που γουστάρω)
http://www.musik-produktiv.com/jackson-soloist-slathx-m-3-7-sw.html

Θα ήθελα τις προσωπικές σας απόψεις με τις συγκεκριμένες κιθάρες ή αν έχετε κάποια άλλη να προτείνετε. Επίσης έχω ακούσει οτι η loomis είναι πολύ πρίμα κιθάρα και λόγω του ότι δεν έχει tone knob την ψιλοαποκλείω  ::)
Τέλος για την schecter ήδη έχω ακούσει αρκετά (καλά συνήθως) , ενώ οι Jackson είναι λίγο ερωτηματικό. Υπάρχει κανένας Jackson lover να με διαφωτίσει?

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 7χορδης
« Απάντηση #1 στις: 04/06/15, 15:20 »
Loomis και Hellraiser 7 έχω παίξει. Προτιμώ τη Loomis, ακούγεται πιο "καθαρή"-defined στις πολύ χαμηλές, μάλλον λόγω maple. Και οι 2 είναι κιθαράκλες βέβαια.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 7χορδης
« Απάντηση #3 στις: 04/06/15, 16:12 »
 Έχω τη Loomis την προηγούμενη με floyd και την keith merrow. Θα σου πρότεινα την Keith η οποία είναι εκπληκτική κιθάρα με τα specs που θες, πάνω από το Budget σου, αλλά αξίζει. Έχει passive duncans που split-άρουν, λεπτό μπράτσο (πιο λεπτό από τη loomis μου, η καινούργια loomis έχει διαφορετικο) και από ομορφιά σκίζει. Πολύ καλοφτιαγμένο όργανο, καλό βάρος (αν παίζεις όρθιος-καλοζυγισμένο), όπως έγραψα πανέμορφη, και οι duncans που φοράει ακούν καλά σε χαμηλά κουρδίσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/15, 16:25 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος Sakis28

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 7χορδης
« Απάντηση #4 στις: 04/06/15, 17:23 »
ωραία η esp και απο όσο ξέρω εγγύηση, αλλά στα ίδια λεφτά μάλλον θα πρoτιμήσω μια schecter hellraiser (ίσως επειδή μου φαίνονται πιο όμορφες και μόνο). Οσον αφορά την Merrow ξεφεύγει αρκετά απο το budget (δεν την βρίσκω κάτω απο 1300Ε) και φοβάμαι μήπως πουλάει λίγο και το όνομα σε σύγκριση ας πούμε με την blackjack sls που είναι 150 Ε κάτω και έχουν παρόμοια specs (απο όσο βλέπω τα specs και η merrow όπως και η loomis δεν έχει tone knob ούτε coil split το οποίο και δεν πολυχρειάζομαι μιας και έχω ένα άλλο μωρό για καθαρά και γενικότερα πιο χαλαρές καταστάσεις -Ibanez rg 3550zdx) άρα πέρα απο την ανεβασμένη τιμή δεν βλέπω να κερδίζω και πολλα....

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 7χορδης
« Απάντηση #5 στις: 04/06/15, 17:42 »
Δες οπωσδήποτε και τις Ibanez Iron Label.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Αγορά 7χορδης
« Απάντηση #6 στις: 04/06/15, 18:57 »
ωραία η esp και απο όσο ξέρω εγγύηση, αλλά στα ίδια λεφτά μάλλον θα πρoτιμήσω μια schecter hellraiser (ίσως επειδή μου φαίνονται πιο όμορφες και μόνο). Οσον αφορά την Merrow ξεφεύγει αρκετά απο το budget (δεν την βρίσκω κάτω απο 1300Ε) και φοβάμαι μήπως πουλάει λίγο και το όνομα σε σύγκριση ας πούμε με την blackjack sls που είναι 150 Ε κάτω και έχουν παρόμοια specs (απο όσο βλέπω τα specs και η merrow όπως και η loomis δεν έχει tone knob ούτε coil split το οποίο και δεν πολυχρειάζομαι μιας και έχω ένα άλλο μωρό για καθαρά και γενικότερα πιο χαλαρές καταστάσεις -Ibanez rg 3550zdx) άρα πέρα απο την ανεβασμένη τιμή δεν βλέπω να κερδίζω και πολλα....
Την συγκεκριμένη στην πρότεινα επειδή την έχω δοκιμάσει και δεν είναι μεγάλο step-up από 6-χορδη. Το μόνο που κάνει μπαμ από πλευράς αίσθησης είναι το βάρος του σώματος.
Για αυτές που αναφέρεις στο αρχικό ποστ, έχω ακούσει καλά λόγια και εγώ για τις Schecter. Με μια από αυτές ή την LTD θα είσαι πολύ ευχαριστημένος πιστεύω.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Sakis28

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 7χορδης
« Απάντηση #7 στις: 08/06/15, 21:01 »
Παίδες ευχαριστώ για τη συμβολή σας αλλά ερωτεύτηκα........
http://www.richtonemusic.co.uk/products/schecter_c-7_classic_stb.asp  :love
Παρόλο που με το ψάξιμο βρήκα πολύ καλές τιμές σε hellraiser (πχ η hellraiser c-7 me 815 E !!), με τύφλωσε τόσο πολύ ο έρωτας που πρέπει να σκάσω για αυτό και μόνο το μωρό

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Αγορά 7χορδης
« Απάντηση #8 στις: 08/06/15, 21:14 »
Πολύ όμορφη, θυμίζει προφανώς JEM. Και οι μαγνήτες είναι κομπλέ. Καλορίζικη!
Excuse me while I kiss the sky!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/07, 14:29
από Βραζίλης
Αγορά Equalizer

Ξεκίνησε από Conviction Εφέ

2 Απαντήσεις
3381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 16:38
από Jezus
45 Απαντήσεις
17602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 22:41
από themos
10 Απαντήσεις
6118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 23:41
από jonisp1
Boss Gt-10...! Αγορά!

Ξεκίνησε από grmako « 1 2 » Εφέ

34 Απαντήσεις
14748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/08, 02:14
από m@ster k@frer
3 Απαντήσεις
3491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/09, 21:15
από Stinky
14 Απαντήσεις
7905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 19:21
από sofitia
3 Απαντήσεις
3597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/11, 23:45
από metalmike
1 Απαντήσεις
4849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/12, 17:07
από vaig3
76 Απαντήσεις
16665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/16, 17:16
από modfori