Αποστολέας Θέμα: Αγορα Ηλεκτρακουστικης  (Αναγνώστηκε 5824 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Αγορα Ηλεκτρακουστικης
« στις: 16/06/15, 14:13 »
Ποια ειναι η καλυτερη ηλεκτρακουστικη μεχρι τα 270 το πολυ 300 ευρω???
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αγορα Ηλεκτρακουστικης
« Απάντηση #1 στις: 16/06/15, 14:21 »
"Καλυτερη" .... δεν υπαρχει αντικειμενικα.
Ο καθενας εχει τα γουστα του.
Μια καλη σε αυτα λεφτα με και με πολυ καλα specs, ειναι κι αυτη
http://guitars.gr/richwood-rd17ce.html
Εμενα παντως μου αρεσε. "Εφερνε" σε taylor και απο τουσέ και απο ηχο. Την δοκιμασα πριν ακουσω την τιμη της και περιμενα να κοστιζει τουλαχιστον τα διπλα.

ΥΓ Παιζει μεγαλο ρολο κατα την δοκιμη πριν την αγορα, τα οργανα να ειναι σεταρισμενα και με χορδες σε καλη κατασταση. Αλλιως μπορει να μην γινει σωστη αξιολογιηση.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/06/15, 14:30 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Ηλεκτρακουστικης
« Απάντηση #2 στις: 16/06/15, 17:04 »
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Τι θα ελεγες γι'αυτην http://www.thomann.de/gr/recording_king_rd_17.htm ??.Το ξερω πως ειναι απλη ακουστικη αλλα μου αρεσε παρα πολυ σαν εμφανιση,γινεται να βγει σε λαιβ?,κιαν ναι πως??
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Ηλεκτρακουστικης
« Απάντηση #3 στις: 16/06/15, 17:17 »
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Τι θα ελεγες γι'αυτην http://www.thomann.de/gr/recording_king_rd_17.htm ??.Το ξερω πως ειναι απλη ακουστικη αλλα μου αρεσε παρα πολυ σαν εμφανιση,γινεται να βγει σε λαιβ?,κιαν ναι πως??



Σκέτη ακουστική βγαίνει σε live αλλά είναι PITA* που λένε και οι αγγλόφωνοι. Δεν θα το προτιμούσα με τίποτα αν είχα προοπτική για live


*pain in the ass

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Ηλεκτρακουστικης
« Απάντηση #4 στις: 16/06/15, 18:06 »
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Αγορα Ηλεκτρακουστικης
« Απάντηση #5 στις: 16/06/15, 18:14 »
Είχα μια CD-100 παλιά. Αξιοπρεπής και με καλό value for money.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αγορα Ηλεκτρακουστικης
« Απάντηση #6 στις: 16/06/15, 23:52 »
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Τι θα ελεγες γι'αυτην http://www.thomann.de/gr/recording_king_rd_17.htm ??.Το ξερω πως ειναι απλη ακουστικη αλλα μου αρεσε παρα πολυ σαν εμφανιση,γινεται να βγει σε λαιβ?,κιαν ναι πως??
Παρα πολυ καλη κιθαρα.
Γινεται αν τοποθετηθει ενα piezo (ή οτι αλλο συστημα θελεις) και με εξωτερικο προενισχυτη (για να μην την τρυπηθει σωμα).
Ετσι εχω κανει και τη δικη μου ακουστικη για να παιζω και Live.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Ηλεκτρακουστικης
« Απάντηση #7 στις: 17/06/15, 08:45 »
SpyrosD,

για δώσε μας λίγες περισσότερες πληροφορίες για αυτά που λες,
ποιο piezo και ποιον εξωτερικό προενισχυτή έχεις εσύ ή αν έχεις να προτείνεις και άλλους.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αγορα Ηλεκτρακουστικης
« Απάντηση #8 στις: 17/06/15, 12:06 »
Edit: ακολουθει σεντονακι, αφου οσο εγραφα μου βγαιναν πληροφοριες που πιστευω θα σας βοηθησουν

Εχω το Fishman σκετο piezo και το Fishman platinum pro (το παλιο) για προενισχυτη (ειναι και Fully Balanced Stage DI).
Στην κιθαρα (taylor 810 drednought του 1996) εχει μπει μονο ο piezo που καταληγει σε ενα βισμα στο πισω Strap της κιθαρας, ουτε μπαταρια ουτε ρυθμιστικα.
Μπαταρια στην κιθαρα δεν χρειαζεται.
Ρευμα παιρνει απο τον fishman, ειτε απο τη μπαταρια του fishman, ειτε μεσω Phantom power αν γινεται συνδεση σε mixer μεσω  του xlr out (που ειναι και πολυ καλυτερο το σημα και ετσι τη δουλευω).

Απλο, οικονομικο (σχετικα με αλλα συστηματα) και τουμπανο.
Και το βασικο η ακουστικη δεν κοπηκε για να μπει προενισχυτης onboard.
Και ακομα πιο βασικο, οτι μπορω οποιαδηποτε στιγμη να το αναβαθμισω προσθετωντας οτι αλλο θελω (πχ συν μικροφωνο, ή  να το αλλαξω τελειως κλπ)
Το δουλευω ετσι απο το 2002 και δεν χρειαστηκε τιποτα.
OK θα ηταν καλο να εχω ενα volume πανω στην κιθαρα για ελεγχω την ενταση αλλα τα εχω βολεψει εχοντας βρει τις εντασεις μου και εχωντας ενα κουρδηστηρι πριν τον προοενισχυτη, που το παταω και κανει mute τουλαχιστον οταν θελω να αλλαξω σε ηλεκτρικη κιθαρα. Μου "δινει" ενταση  ο ηχοληπτης οταν εχω solo.
Oταν εχω τη δυνατοτητα το τοποθετω ψηλα διπλα μου και το χειριζομαι με το χερι να χρειαστει.

Σε μια 12χορδη taylor 450 ομως που πηρα προσφατα μεταχειρισμενη και ειχε βαλει ο προηγουμενος ενα συστημα BBand new frontier με προενισχυτη οnboard, πηγε τσαμπα το κοψιμο της κιθαρας.
Το piezo undersaddle "ψoφησε" με το περασμα των χρονων και θελει αντικατασταση.
Ρωτησα το μαστορα μου γιατι ετσι και μου απαντησε οτι εχουν βαλει λεπτο piezo και δεν αντεξε την πιεση του καβαλαρη τοσα χρονια.
Αυτος που μου ειχε βαλει, ειναι ακομα σαν καινουριος κι ας μπηκε και 2-3 χρονια πριν απο της 12χορδης.


Επισημαινω επισης λογω της αναφορας της recording king που ειναι σκετη ακουστικη, οτι εγινε εξ επι τουτου ο σχεδιασμος μου ετσι απο την αρχη και οχι απο αναγκη, αφου η κιθαρα μου προοριζοταν βασικα για studio recording και η σκετη ακουστικη της συγκεκριμενης σειρας που δοκιμασα, ηταν απο αλλο πλανητη συγκριτικα με την ηλεκτροακουστικη που ηταν και λιγο πιο ακριβη λογω ηλεκτρικου συστηματος, το οποιο ηταν και ψιλομαπα (τουλαχιστον συγκρινοντας με το αποτελεσμα που εχω με το δικο μου συστημα).
Εκφραζωντας την απορια μου στον πωλητη για την εμφανη διαφορα ποιοτητας ηχου σε ιδιο μοντελο (taylor 810 ακουστικη και η αντιστοιχη της σε ηλεκ/ακουστικη cutaway), η απαντηση ηταν οτι η ακουστικη εχει πιο λεπτο καπακι και μια κοντρα  λιγοτερη για να παλλεται καλυτερα, κατι που αποφευγεται στις ηλεκτροακουστικες λογω feedback (βουητο) στο live, οπως και λογω μικροτερου ηχειου (λογω cutaway).
(οκ μπορει να ειναι ολα μουφες και  απλα να βγηκε πιο καλη η μια κιθαρα εκ κατασκευης. Συμβαινουν αυτα, ακουστικα οργανα ειναι, ζωντανα. Τοσο ζωντανα που με τα χρονια αλλαζει το ακουστικο οργανο. Αλλο καλυτερευει κι αλλο χειροτερευει. Αγοραζεις ενα οργανο και δεν ξερεις τι θα σου βγει μετα απο 5 χρονια. Ετσι ειναι αυτα)
Βεβαια επανερχομενος, δεν εχω θεμα feedback, αφου βαζω ταπα στην τρυπα, και συνηθως παιζω με inear ακουστικα και side-fill monitors.
Αλλά και με wedge floor monitor οταν εχω παιξει ακριβως μπροστα μου αντι για side (με τη βοηθεια του in ear παντα),  δεν ειχα προβλημα feedback.
Το ιδιο συστημα (ενα απλο και καλο σκετο piezo) θα βαλω και στην 12χορδη και με ενα A/B box αν θελω, θα χρησιμοποιω τον ιδιο εξωτερικο προενισχυτη παραλληλα με την 6χορδη.
(γιατι εχει σταματησει η παραγωγη των Platinum pro και βγαζουν κατι αλλα http://www.fishman.com/products/filter/instrument:acoustic-guitar/type:preamps)

Απο αυτα, το Aura Spectrum, το platinum τα παταει για πλακα , οταν τα βαλαμε διπλα διπλα (ΟΚ πανω σε διαφορετικες κιθαρες, αλλα και η αλλη που φοραγε το spectrum δεν ηταν καμια της πλακας).
Μονο φρου κι αρωματα ηταν το spectrum.
Προφανες αφου ουσιαστικα κατι σαν Modeling ακουστικων κανει και ειναι και πανακριβο σε σχεση με τα 130 ευρουδακια του Platinum

Το Platinum Pro EQ Analog Preamp ειναι αντιστοιχο update του platinum pro πλεον, αλλα δεν το εχω ακουσει.
Το ToneDEQ Preamp EQ ομως πιστευω οτι  ειναι το απολυτο εργαλειο.
Eιναι κι αυτο αναλογικο, αλλα εχει plus και εφφεδακια (πχ το βαθακι ειναι απαραιτητο, τα αλλα chorus flanger κλπ τσαμπα τα εχει. Kατα την αποψη μου δεν χρειαζεται τιποτα αλλο η ακουστικη εκτος απο βαθακι και ελεγχο εντασης. Αντε και ελαχιστο ανεπαισθητο delay σε καποιο solo).
Αυτο ειμαι σε σκεψη να το παρω γιατι εχει κατι καλουδια (βασικα στο στησιμο του, εξοδους κλπ) πολυ χρησιμα στην πραξη. Βασικα με αυτο δεν χρειαζεσαι τη βοηθεια του ηχοληπτη. ουτε σε ενταση, ουτε το βαθος του ηχοληπτη,  που συνηθως ερχεται στην επιστροφη μαζι με αλλα οργανα (αφου βαζει ενα κοινο σε ολα) και ακους και το βαθος των αλλων στο μονιτορ σου.
Θα μου πεις βαλε δικο σου βαθακι μετα τον προενισχυτη .
Ναι αλλα ετσι θα χασω την xlr εξοδο.
Υπαρχουν πολλα βαθακια μικρα και με xlr εισοδους εξοδους?
Και το phantom power? Παει.
Θα θελω μπαταρια. (τα γνωστα μετα προβληματα στο Live "μισο λεπτο να αλλαξω μπαταρια γιατι ακουω πεσμενο το σημα" Κι ακιμα χειροπτερα να αδειαζσει την ωρα του Live. Πρεπει να αλλαζεις με καινουρια απο πριν, προληπτικα)
Ουτε μπορει να μπαινει παραλληλα το βαθος, και θα μου επηρεαζει το σημα εξοδου.
Θες και Mxer δλδ.
Τα 3πλασια θα μου κοστισει απο το ToneDEQ (κανα 350αρι κανει) και θα κουβαλαω κι ενα τονο εργαλεια.
Τιποτα το ToneDEQ πιστευω οτι ειναι το απολυτο (απο προδιαγραφες εργαλειο).
Μενει να το βαλω διπλα στο platinum για να ακουσω και τον dry ηχο  ομως.  ;D
(το οποιο platinum pro το σταματησανε να τo βγαζουνε πλεον και  οτι κομματια υπαρχει πλεον στην αγορα, Σκεφτομαι να παρω ενα να το εχω καβατζα)

Βεβαια υπαρχει και η ακριβη αλλα ποιοτικη επιλογη των AER acoustic amps αντι ξεχωριστων προενισχυτων monitor κλπ

Εδω ενδεικτικα μερικα βιντεακια απο κατι live (ΟΚ session δουλειες).
Ας συνυπολογιστει οτι ειναι ερασιτιχενικες ληψεις απο κινητα τηλεφωνα και δεν ακουμε τον πραγματικο ηχο.
Ομως συγκρινωντας στο γενικο ακουσμα ολου του ηχητικου "πακετου", φαινεται οτι η κιθαρα βγαινει καλα, με  ολο το συστηματακι (piezzo και προενισχυτης) να κοστιζει γυρω στα 250-300 (σημερινο κοστος) + εργατικα,  χωρις να χρειαστει να επεμβω στην ακουστικη με κοψιματα, και μπορει να αναβαθμιστει ευκολα αν θελει καποιος.
http://tinyurl.com/ptszusx
http://tinyurl.com/pcbw9mf
http://tinyurl.com/ppcmt76
« Τελευταία τροποποίηση: 17/06/15, 14:08 από Spyros Delta »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/09, 21:03
από zeromancer
5 Απαντήσεις
3959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/09, 08:46
από Μπούλης
32 Απαντήσεις
12014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/10, 14:50
από Edward The Great
6 Απαντήσεις
2873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 12:22
από mkakoulidis
0 Απαντήσεις
1492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/10, 23:15
από lefteris_drama
3 Απαντήσεις
1983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 12:57
από xoxoras
7 Απαντήσεις
4552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/11, 20:29
από Απόλλων
6 Απαντήσεις
10549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/13, 06:28
από Vmak66
16 Απαντήσεις
8609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/14, 18:02
από Guitar Fan
13 Απαντήσεις
6045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/15, 21:46
από grigoris.karathimios