Αποστολέας Θέμα: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας  (Αναγνώστηκε 41466 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #25 στις: 31/03/09, 20:16 »
1) Να εξασκείσαι καθημερινά με μετρονόμο σε κλίμακες ( αυτό όμως δεν θα σε φτάσει πουθενά από μόνο του.το πιο πιθανό είναι να κολλήσεις κάπου κοντά στα 120 bpm λόγω κούρασης του δεξιού.... )

Βασικά έχω ακριβώς αυτό.Όσον αφορά τη πένα, που σε αυτή είμαι σχετικά νέος, καθώς τώρα άρχισα να τη μελετάω.Τί προτείνείς για αυτό το ζήτημα?

Αφού τώρα άρχισες να μελετάς την πένα σου,γιατί σου κάνει εντύπωση αν κάπου έχεις κολλήσει;
Η δική μου πρόταση είναι απλά να ΜΗΝ βιάζεσαι και η ταχύτητα θα έρθει σταδιακά και πάνω απο όλα σωστά,είναι θεμελιώδες όπως γνωρίζεις να υπάρχουν καλές βάσεις,πάνω σε αυτό χτίζουμε το οτιδήποτε.
Φρόντισε απλά να υπάρχει ποικιλία σε αυτά που μελετάς (και πως τα μελετάς) ώστε να μην σου γίνονται βαρετά.


Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #26 στις: 01/04/09, 01:03 »
Η κίνηση του δεξιού πρέπει να είναι ελάχιστη.Η κίνηση πρέπει να έρχεται μόνο από τον καρπό και η πένα πρέπει να είναι πάρα πολύ κοντά στις χορδές.Φυσικά πρέπει να ξεκινήσεις πάρα πολύ αργά για να συνηθίσεις την καινούργια τεχνική...Θέλει λίγο επιμονή (1-2 μήνες) και πρέπει να προσπαθείς να παίζεις ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΑ (Θελει πειθαρχία)....Οταν τα καταφέρεις θα δείς ότι πλέον τίποτα δεν είναι δύσκολο και ξαφνικά θα αποκτήσεις και όρεξη στο να μελετάς,αφού θα αποδίδεις πλέον....βασικά με την παλιά "μπακαλικη" τεχνική το δεξί χέρι δεν έχει καθόλου αυτοπεποίθηση και μπορεί να καταρρεύσει ανα πάσα στιγμή..ενώ έτσι αποκτάς και μια πολύ καλύτερη αίσθηση του ρυθμού.Απλά θέλει πολύ πειθαρχία. Παίζω 5 χρόνια κιθάρα και πριν απο κανα μήνα σκέφτηκα αυτή την προσέγγιση...Και αυτόν τον τελευταίο μήνα πραγματικά δεν αφήνω την κιθάρα από τα χέρια μου..Πρίν τα κάνω όλα αυτά ήμουν μέσα στην βαθιά κατάθλιψη...Είχα κολλήσει στο 126 bpm ,16α,χωρίς ιδιαίτερη σιγουριά στο δεξί, το πρωί ξύπναγα δεν μπορούσα να βελτιωθώ,ούτε καν να φτάσω την χθεσινοβραδυνή επίδοση ;D και έτσι απογοητευόμουν.Σήμερα έχω φτάσει στο 160  με απόλυτη άνεση,πεντακάθαρα και ανεβαίνω..... ;) ;) ;)

+100
Και πάνω απ΄όλα, να ΜΗΝ σφίγγεις το χέρι που κρατάει την πένα. Όσο πιο χαλαρό γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #27 στις: 01/04/09, 01:49 »
Το μυστικο στη ταχυτητα ειναι να παιζεις ....αργα, πχ. αν ειναι το κομματι στο 100bpm εσυ παιξτο επανειλημενα στα bpm που μπορεις με ευκολια και χωρις λαθη να το βγαλεις. Τα δαχτυλα απομνημονευουν τη μελωδια, και στο τελος το παιζεις μηχανικα. Αν το χεις στο 80% το πιο πιθανο ειναι οτι θα βγει και στο 100%. Επισης ενα αλλο μυστικο ειναι να παιζεις με λεγκατο αυτο που θα επαιζες με picking (πενα) εκτος απο τις νοτες που παιζει ο δεικτης του αριστερου χεριου, οπου εκει αναγκαστικα κανεις picking.

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #28 στις: 01/04/09, 10:22 »
Μονο 5? Εγω ανεβαζω 20, παιζω για λιγη ωρα καθαρα και οταν αρχιζω τις αρλουμπες κατεβαζω παλι. :P

Με όλο το θάρρος, αν το πραγματικό σου όριο είναι πχ το 180, αποκλείεται να παίζεις καθαρά στα 200. Έχω φτύσει αίμαι για να αγγίξω τα 240 και είχα κολλήσει πάνω από εξάμηνο στα 190.

Βασικά έχω ακριβώς αυτό.Όσον αφορά τη πένα, που σε αυτή είμαι σχετικά νέος, καθώς τώρα άρχισα να τη μελετάω.Τί προτείνείς για αυτό το ζήτημα?

Isno, στο θέμα της πένας, καταρχήν διάλεξε μία που να σε βολεύει. Πολλοί παίζουν με stubby αλλά είναι θέμα γούστου. Αν σου αρέσουν οι λεπτές πένες αλλά ιδρώνουν τα χέρια σου, η Ibanez έχει καταπληκτικές με σμιριδόχαρτο για να μη γλιστράνε!. Όσον αφορά την εξάσκηση, ξεκίνα alternate picking 16α πχ στ 70-80bpm και παίζε κάποιες βασικές ασκήσεις (χρωματικές, όχι απαραίτητα κλίμακες).Στην αρχή θα θες λίγο πιο πολύ ζέσταμα. Ανέβαινε στη διάρκεια της εξάσκησης 5-10 χτύπους ανά επανάληψη μέχρι να αρχίσεις να σφίγγεσαι. Εκεί είναι και το όριο ημέρας. Συνέχισε εκεί ή 5 χτύπους ΠΙΟ ΚΑΤΩ. Κάνε καθημερινά το ίδιο και σε μια βδομάδα βάλε στόχο 10-15 χτύπους ακόμα. Είναι σίγουρος τρόπος (έτσι θα σε διδάξει και ένας καλό δάσκαλος) και ασφαλής. Μην πιέζεις τα χέρια σου. Θα δεις σύντομα η ταχύτητα να ανεβαίνει μέχρι που θα φτάσεις σε ένα πλατώ (ανάλογα με τα χέρια σου κάπου ανάμεσα σε 150-200bpm). Εκεί είναι και το φυσικό σου όριο που μετά θα ανεβαίνει κάπου 10χτύπους το εξάμηνο :'(

Φιλικά

Το μυστικο στη ταχυτητα ειναι να παιζεις ....αργα, πχ. αν ειναι το κομματι στο 100bpm εσυ παιξτο επανειλημενα στα bpm που μπορεις με ευκολια και χωρις λαθη να το βγαλεις. Τα δαχτυλα απομνημονευουν τη μελωδια, και στο τελος το παιζεις μηχανικα. Αν το χεις στο 80% το πιο πιθανο ειναι οτι θα βγει και στο 100%. Επισης ενα αλλο μυστικο ειναι να παιζεις με λεγκατο αυτο που θα επαιζες με picking (πενα) εκτος απο τις νοτες που παιζει ο δεικτης του αριστερου χεριου, οπου εκει αναγκαστικα κανεις picking.

Δε συμφωνώ. Το legato είναι "κλεψιά". Κι εγώ το κάνω και όλοι το κάνουν. Αλλά αντί να λύσεις το "πρόβλημα" το παρακάμπτεις. Η πεμπτουσία του alternate picking είναι ο συγχρονισμός των δύο χεριών. Σαφώς κάποια πράγματα ακούγονται καλύτερα με legato αλλά...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #29 στις: 01/04/09, 12:58 »
Με όλο το θάρρος, αν το πραγματικό σου όριο είναι πχ το 180, αποκλείεται να παίζεις καθαρά στα 200. Έχω φτύσει αίμαι για να αγγίξω τα 240 και είχα κολλήσει πάνω από εξάμηνο στα 190.

Εδω και καποιους μηνες ειμαι στα 150, αλλα παιζω ανετα. Οταν ανεβαζω στα 170 παιζω καθαρα για μικρο χρονικο διαστημα (κανα λεπτο, δυο) και μετα τα χερια μου αποσυχρονιζονται. Ετσι κατεβαζω παλι. Βασικα, αποτι εχω δει εχει τεραστια σημασια γι'αυτο το ποση ωρα επαιζα πριν.

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #30 στις: 01/04/09, 14:22 »
Άρα το όριό σου είναι το 170-175 και όχι το 150. Το ζέσταμα πάντως είναι καλό απ'όλες τις απόψεις...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #31 στις: 01/04/09, 14:36 »
Παράθεση
Δε συμφωνώ. Το legato είναι "κλεψιά". Κι εγώ το κάνω και όλοι το κάνουν. Αλλά αντί να λύσεις το "πρόβλημα" το παρακάμπτεις. Η πεμπτουσία του alternate picking είναι ο συγχρονισμός των δύο χεριών. Σαφώς κάποια πράγματα ακούγονται καλύτερα με legato αλλά...
Δεν εννοουσα να παιζεις ενα σολο που ειναι με picking, με λεγκατο, αλλα να το κανεις practice πρωτα με λεγκατο, και αφου το εχεις με το αριστερο χερι, τοτε κανεις και picking.

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #32 στις: 01/04/09, 14:54 »
Αν υπάρξει ζήτηση, θα ετοιμάσω ένα πακετάκι με ασκήσεις ΑΥΣΤΗΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ χεριού, μια συλλογή ουσιαστικά, που ανοίγει κάποιες παραπάνω επιλογές απο την απλές κλίμακες.
Αυτες τις θελω και εγω....
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #33 στις: 01/04/09, 15:23 »
Αν υπάρξει ζήτηση, θα ετοιμάσω ένα πακετάκι με ασκήσεις ΑΥΣΤΗΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ χεριού, μια συλλογή ουσιαστικά, που ανοίγει κάποιες παραπάνω επιλογές απο την απλές κλίμακες.
Αυτες τις θελω και εγω....

Έ! ελπίζω να αναρτηθούν και μην διανεμηθούν με πμ, γιατι τις θέλω και γω! Roll Eyes
(και καποιες δεκάδες ακόμα φαντάζομαι)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/04/09, 15:28 από AtticanSky »
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #34 στις: 01/04/09, 15:36 »
Η κίνηση του δεξιού πρέπει να είναι ελάχιστη.Η κίνηση πρέπει να έρχεται μόνο από τον καρπό και η πένα πρέπει να είναι πάρα πολύ κοντά στις χορδές.Φυσικά πρέπει να ξεκινήσεις πάρα πολύ αργά για να συνηθίσεις την καινούργια τεχνική...Θέλει λίγο επιμονή (1-2 μήνες) και πρέπει να προσπαθείς να παίζεις ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΑ (Θελει πειθαρχία)....Οταν τα καταφέρεις θα δείς ότι πλέον τίποτα δεν είναι δύσκολο και ξαφνικά θα αποκτήσεις και όρεξη στο να μελετάς,αφού θα αποδίδεις πλέον....βασικά με την παλιά "μπακαλικη" τεχνική το δεξί χέρι δεν έχει καθόλου αυτοπεποίθηση και μπορεί να καταρρεύσει ανα πάσα στιγμή..ενώ έτσι αποκτάς και μια πολύ καλύτερη αίσθηση του ρυθμού.Απλά θέλει πολύ πειθαρχία. Παίζω 5 χρόνια κιθάρα και πριν απο κανα μήνα σκέφτηκα αυτή την προσέγγιση...Και αυτόν τον τελευταίο μήνα πραγματικά δεν αφήνω την κιθάρα από τα χέρια μου..Πρίν τα κάνω όλα αυτά ήμουν μέσα στην βαθιά κατάθλιψη...Είχα κολλήσει στο 126 bpm ,16α,χωρίς ιδιαίτερη σιγουριά στο δεξί, το πρωί ξύπναγα δεν μπορούσα να βελτιωθώ,ούτε καν να φτάσω την χθεσινοβραδυνή επίδοση ;D και έτσι απογοητευόμουν.Σήμερα έχω φτάσει στο 160  με απόλυτη άνεση,πεντακάθαρα και ανεβαίνω..... ;) ;) ;)

+100
Και πάνω απ΄όλα, να ΜΗΝ σφίγγεις το χέρι που κρατάει την πένα. Όσο πιο χαλαρό γίνεται.

σωστό και αυτό...χαλαρό αλλά όχι ΤΕΛΕΙΩΣ χαλαρό γιατί η θέση της πένας πρέπει να είναι απόλυτα σταθερή,δηλαδή στην ουσία όλη η ελάχιστη ενέργεια που σπαταλάς πρέπει να καταναλώνεται στην κίνηση του καρπού...Το "άλμα" από χορδή σε χορδή του δεξιού πρέπει να είναι συνεχόμενο.Να μην χαλάς ενέργεια σε αυτό το σημείο.Βασικά πρέπει να είσαι και γενικότερα χαλαρωμένος,ούτε ώμους να σφίγγεις  ούτε σβέρκους.Σκέψου το σαν το σέξ ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #35 στις: 16/07/09, 21:35 »
καλησπερα παιδια.εαν παιζετε κανα δυο τραγουδακια την ημερα στο μπουζουκι (σωστα ομως)σε κανα  διμηνο θα δειτε ενα εντελωσ διαφορετικο δεξι χερι. τη πενα τη φτιαχνουν συγκεκριμενα τραγουδια ασκησεις και τεχνικες οχι οι μετρονομοι. αντε καλες πενιες

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #36 στις: 16/07/09, 23:03 »
εγω ξερω το εξής....

Μελέτα αργά......για να παιξεις γρήγορα!!!!!!



Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #37 στις: 17/07/09, 00:50 »
πολυ σωστο μονο που υπαρχει μια διαφορα.αλλο να παιζεις γρυγορα σα ραπτομηχανη και αλλο να παιζεις γρηγορα με τεχνικη και συναισθημα γιατι απο οτι εχω παρατηρησει σε πολλους επωνυμους και μη που κανουν μαθηματα και δειχνουν ζωντανα και στο ιντερνετ αλλα δειχνουν αλλα συμβουλευουν και αλλα παιζουν οι ιδιοι και καθοτι 24 χρονια μπουζουξης πιστευω εχω τη δυνατοτητα να κρινω τις δυνατοτητες του δεξιου χεριου. και επαναλανβανω μονο αν μελετησεις συγκεκριμενες τεχνικες και τραγουδια θα παιξεις με τεχνικη και συναισθημα(διοτι εκει διακρινονται οι φτασμενοι μουσικοι). γρυγορη στο παιξιμο ειναι και η μανα μου.διαλεξε 2 τραγουδια σχετικα ευκολα του χιωτη και 2 σχετικα ευκολα του blackmore μελετησε τα νοτα νοτα (με ειδικο οχι με βιβλια και μετρονομους και παρτητουρες και π**αριες) και σε 2 μηνες τα χαναλεμε.

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #38 στις: 17/07/09, 01:02 »
και κατι ακομη.ολοι οι φτασμενοι μουσικοι γρυγοροι ειναι.το δεξι χερι ειναι που κανει τη διαφορα οσο και να φενεται παραξενο γιαυτο και ολοι κρυβουν τα μυστικα της τεχνικης τους. οπως λεει και μια παροιμια..ο δασκαλος το καλυτερο το κραταει για τον εαυτο του...και δυστηχως η μυστικοπαθεια ειναι χαρακτηριστικο ολων των μουσικων και θελει χρονια μελετης για να καταλαβεις το επιπεδο της απο μουσικο σε μουσικο

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #39 στις: 17/07/09, 09:17 »
ετσι ακριβως φιλε μου...
παραπληροφορουν τον κοσμο με χαζοΒιντεος που μόνο αθωα δεν ειναι...

γιατι δεν λενε την αλήθεια...σκοπος δεν ειναι να παιξεις γρηγορα....ετσι απλα...
οκ...παιξε γρηγορα...αλλα μίλα για δυναμικες μεσα στο παιξιμό σου...μίλα για ΦΡΑΣΑΡΙΣΜΑ ....μιλα για αυτα γιατι αυτα ειναι που κανουν την μουσικη.
Μη προσπαθειτε να εξαργυρωσετε δειχνοντας Links  και κλίμακες...αν θελετε να δειξετε κλιμακες...δειξτε την C mazore......
Θα πεις κανεις ..ελευθερια εχουμε ο καθενας κανει οτι θελει...ναι οκ αλλα υπαρχουν κ πιτσιρικαδες που εχουν διψα για να μαθουν και ειναι κρίμα να τους δειχνουν λάθος δρομο....
 Καλά ασε το άλλο.....

γιατι κανεις δεν εξηγει στο κόσμο πως αν θες να παιξεις και να δεις την ταχυτητα σου...
η ταχυτητα σου δεν ειναι αυτή που ποιανουν τα χερια σου....αλλα αυτη που ποιάνει το στόμα σου.
Αν δεν μπορεις να τραγουδησεις αυτα που παιζεις...τοτε παιχτα σε ταχυτητα που να μπορεις να τα τραγουδησεις...γιατι αυτη ειναι η ταχυτητητα σου.

σχετικα με την μυστικοπαθεια που αναφερεις,,,ειναι συνδρομο των μη ολοκληρωμενων μουσικων...
κανε ενα check στο νετ...και δες συνεντευξεις..mike stern..Gilmour... Metheny ktl ktll....
Θα δεις οτι οι ανθρωποι αυτοι πραγματικα εξηγουν περι μουσικης μελετης...βημα βήμα

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #40 στις: 17/07/09, 11:06 »
Εμένα δύο πράγματα με βοήθησαν στο να αναπτύξω καλό picking. Το ότι πάντοτε προσπαθούσα να κρατάω τα δάχτυλα του αριστερού κοντά στη ταστιέρα και το ότι αφήνω χαλαρό τον καρπό μου, δηλαδή δεν τον νοιώθω όταν παίζω. Να θυμάσαι ότι η κίνηση προέρχεται αποκλειστικά από τον καρπό (φυσικά υπάρχουν παίχτες με διαφορετικές τεχνικές, μένα αυτή μου έχει κάτσει καλύτερα)

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #41 στις: 17/07/09, 12:16 »
και η πενα να βρισκει τις χορδες οσο πιο Flat γινετε :D


Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #42 στις: 17/07/09, 12:21 »
και η πενα να βρισκει τις χορδες οσο πιο Flat γινετε :D

Τι εννοεις οσο πιο Flat γινεται φιλε jkstigma??
Να ειναι καθετη η πενα στις χορδες??
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #43 στις: 17/07/09, 12:32 »
Παντως ενω πολυ υποστηριζουν οτι η πολυ αργη μελετη μαζι με μετρονομο ειναι ο καλυτερος τροπος για την αυξηση ταχυτητας, εγω αντιθετα δεν ακολουθησα αυτο το συστημα μιας και..
1. μου κουραζε τα χερια
2. μου κουραζε τον εγκεφαλο
3. Οσο μελεταγα αργα.. παρεμενα και αργος!!!
4. μου ειναι αδιαφορο να ανεβοκατεβαζω κλιμακες (ανεξαρτητου ταχυτητας) ενδιαμεσα καποιου σολο, προτιμω φρασεις οπου αυτες ως ενα σημειο τις μελεταω αργα .
5. Εχανα πολυ χρονο κανοντας αποστηρωμενη μελετη κ οχι παιξιμο.
6. τα videakia που κυκλοφορουν δε πιστευω οτι μπορουν να οδηγησουν κατ εμε σε ομορφο lead κιθαριστικο παιξιμο.

Την οποια ταχυτητα εχω την απεκτησα απλα..... παιζοντας κ αυτοσχεδιαζοντας. (ομολογω βεβαια οτι δεν ειμαι shredderas)

Ολα τα παραπανω ειναι απολυτος αποψη μου..!!!
Προς Θεου δεν εννοω οτι αυτα ισχυοθν για το καθενα!!!
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #44 στις: 17/07/09, 13:04 »
και η πενα να βρισκει τις χορδες οσο πιο Flat γινετε :D

Τι εννοεις οσο πιο Flat γινεται φιλε jkstigma??
Να ειναι καθετη η πενα στις χορδες??
να ακουμπαει καθετα στις χορδες και οχι να με τα..πλευρά της.
Και το πλαγιο χτυπημα χρειαζετε για συγκεκριμενους ηχους αλλα αν χτυπαει φλατ..αρχιζει και βγαίνει Τόνος.

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #45 στις: 17/07/09, 15:07 »
πολυ σωστα ολα αυτα φιλε.καθως και οτι συμφωνω γιατη c ματζορε. για μενα η ωραιοτερη κλιμακα και γραφτηκαν πανω σε αυτη φοβερα ελληνικα τραγουδια.αλλα οπωσ ειπε και καποιος φιλος αυτα ειναι γουστα.εγω παντα οταν εβγαζα ενα τραγουδι το επαιζα σε 3-4 διαφορετικους τονους και κραταγα αυτον που μου αρεσε εμενα και πιστευω θα συμφωνεις οτι πολλα τραγουδια παιγμενα σε αλλο τονο γινονται ασυληπτα.τωρα για τους νεους οπως ειπες το δυσκολο (επειδη αυτο ειναι το θεμα μας) ειναι πως μπορουν να αναπτυξουν οχι γρυγορη αλλα σωστη πενα με τεχνικη και συναισθημα και τοτε θα ξεχωρισουν.εχω δει σε βιντεακια αγνωστους που κατι petrucci santriani vai malmteeng τουσ εχουν για τα αρχ**ια τους απο ταχυτητα.ελα ομως που δεν εχουν συναισθημα ουτε στυλ .αυτο ειναι που κανει τους καλους και ξεχωριζουν και το σιγουρο ειναι οτι ο μεγαλος που εφτιαξε ενα στυλ για να ξεχωριζει δεν θα τα πει ολα ευκολα τα μυστικα. οποτε εδω τι κανουμε?  πωσ μαθαινουμε?

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #46 στις: 17/07/09, 15:29 »
πως μαθαινουμε...καλη ερώτηση.
προσωπικη μου γνωμη ειναι πως μαθαινουμε με υπομονή,σεμνότητα, κουραγιο, με καλά κ ποικιλα ακούσματα και φυσικα με καλό δάσκαλο

οσο για το στυλ που φτιαχνει καποιος και διαφερει απο τους πολλους
νομιζω πως εχει να κάνει με το πνεύμα του ως ανθρωπος.
Οσο πιο πολυ βρισκει κανεις τον εαυτο του και συμφιλιωνετε με αυτον, οσο πιο πολυ ψαχνετε και ολοκληρωνετε ως ανθρωπος ή τελος παντων οσο ιδιαιτερος ειναι κάποιος....αυτο θα βγει και στην μουσικη του.

Με λιγα λογια θελω να πω πως οι καλλιτεχνες που εκτιμαμε..οι καλοι απο αυτους,,δεν ειναι τυχαιοι
δηλαδη δεν ειναι οτι ξερουν καλα μουσικη κ το οργανο τους
Νομιζω πως ειναι ιδιαίτεροι ανθρωποι

 ::)

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #47 στις: 17/07/09, 16:40 »
και η πενα να βρισκει τις χορδες οσο πιο Flat γινετε :D

Καί αυτό αλλά όχι στις χορδές Ε και Β καντίνια, όπου είναι καλά η πενούλα να πέρνει μια ελαφριά κλήση προς τα πάνω. (για μένα πάντα)

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #48 στις: 17/07/09, 18:20 »
και η πενα να βρισκει τις χορδες οσο πιο Flat γινετε :D

Τι εννοεις οσο πιο Flat γινεται φιλε jkstigma??
Να ειναι καθετη η πενα στις χορδες??
να ακουμπαει καθετα στις χορδες και οχι να με τα..πλευρά της.
Και το πλαγιο χτυπημα χρειαζετε για συγκεκριμενους ηχους αλλα αν χτυπαει φλατ..αρχιζει και βγαίνει Τόνος.

θα ελεγα πως ειναι πολυ καλυτερο η πενα να μη χτυπαει καθετα αλλα απο κατω προς τα πανω τις χορδες..

Αν το δοκιμασετε θα δειτε στην αρχη ειναι πακετo, αλλα αν θελετε να παιζετε κυριως πολυ καθαρα, αυτος ο τροπος ειναι οτι καλυτερo.!! (κατα τη γνωμη μου)
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Ασκήσεις για αύξηση ταχύτητας
« Απάντηση #49 στις: 17/07/09, 21:53 »
η δικια μου ειναι η εξης.παντα καθιστοι ακουμπαμε το βραχιονα λιγο κατω απο τον αγκωνα στο contur της κιθαρας(πανω κοφτο μερος). κιθαρες με εντονο contur(stratocaster) βοηθανε πολυ.κρεμαμε το χερι και δινουμε μια κλιση στον καρπο προς τα μεσα.δεν παιζουμε ορθιοι και δεν κουναμε ολο το βραχιονα. μονο τον καρπο και αυτη η κλιση που εχει του δινει ευελιξια και ελαστικοτητα.το χερι δηλαδη σχηματιζει μια αμβλεια γωνια.  η πενα ειναι .. θεση -αρση-θεση -θεση- αρση -θεση -θεση-αρση -θεση -θεση  .ιδιετερα σημασια στις θεσεις. εκει ειναι το μυστικο. με δυναμη ξερα και καθετα να καρφονεται η χορδη.η γωνια του καρπου δινει τη δυνατοτητα να γινει αυτο σε ολεσ τις χορδες..  σταθερος βραχιονας κλιση στον καρπο και καρφωμα η χορδη συγκεντρωμενοι παντα στη θεση.μετα απο μια εβδομαδα οποιος το κανει και παιξει μια πεντατονικη και μια μινορε απο την 6η χορδη μι μπασα   μου λεει τις εντυπωσεις του.παντα φιλικα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
14642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 20:44
από Guitar Fan
4 Απαντήσεις
8381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/20, 16:20
από ΚΙΘΑΡΑ
20 Απαντήσεις
22081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/07, 18:25
από gchoul
15 Απαντήσεις
8786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/20, 16:24
από ΚΙΘΑΡΑ
3 Απαντήσεις
14919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 16:38
από Blacksheepιος
1 Απαντήσεις
16881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/08, 21:09
από freemind
86 Απαντήσεις
24778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/09, 16:18
από gers
19 Απαντήσεις
21976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/11, 21:48
από kyriakos_t
4 Απαντήσεις
3944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/21, 00:06
από Vassilis_1
0 Απαντήσεις
2608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/21, 19:52
από Ioannis Anastassakis