Αποστολέας Θέμα: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!  (Αναγνώστηκε 10815 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος retim23

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γειά σας παιδιά!!!

Περιμένω τις προτάσεις και τις εμπειρίες σας,  για λαμπάτο που να κυμαίνεται απο 200-300 max-350 ευρώ.

Να σημειωθεί ότι παίζω κυρίως hard rock-classic rock-blues(-!SLash! ;D ).



!!R & FnR!!
My gear: -Tanglewood TSB 58 EB
               -Roland 20x Amplifier
               -Dunlop Wah-Wah GCB-95

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #1 στις: 30/11/11, 14:45 »
http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_112rc.htm -->


http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm -->


Με τη σειρά που τους έβαλα :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #2 στις: 30/11/11, 22:26 »
Καλές και οι δύο παραπάνω προτάσεις. Εγώ θα έβαζα στο παιχνίδι και τον Fender Vibro Champ. Λαμπάτος ενισχυτής με την ευελιξία του modelling και με εφφέ. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεις ήχους που να σού αρέσουν...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #3 στις: 30/11/11, 23:43 »
Mε μεγάλο μείον όμως το 8ιντσο μεγάφωνο  :-\

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #4 στις: 01/12/11, 00:22 »
Προσωπικά δεν το θεωρώ τόσο μεγάλο μειονέκτημα. Και για τον retim23, νομίζω ότι θα ήταν προτιμότερος ένας πολύπλευρος και ευέλικτος ενισχυτής με 8άρι ηχείο παρά ένας μονοδιάστατος με 12άρι. Για το σπίτι θα είναι μια χαρά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #5 στις: 01/12/11, 02:23 »
Δεν ξέρω...να είχε 10ρι να πω οκ, δεν έχει μεγάλη διαφορά, αλλά 8ρι, κρίμα είναι (ειδικά ο jet city έχει eminence)...αφού τα έχει τα λεφτά γιατί να μην τα δώσει κάπου πιο καλά...ίσως χρειαστεί κάποια στιγμή και εκτός σπιτιού ο ενισχύτης και έχει ανάγκη πιο πολλά watt. Εξάλλου για αυτά που παίζει δε χρειάζεται πολλά εφέ, 2-3 το πολύ, τα οποία μπορεί να τα έχει ξεχωριστά με πεταλάκια αργότερα. Για να στο εξηγήσω με λίγα λόγια...αν εγώ αν είχα 300-350 δεν θα τα έδινα για το συγκεκριμένο fender, μόνο αν μπορούσα να δώσω 200-250 το πολύ, όπου τότε ναι, και θα σύμφερε και θα ήταν η καλύτερη επιλογή :)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/11, 02:26 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #6 στις: 01/12/11, 08:57 »
Δεν ξέρω...να είχε 10ρι να πω οκ, δεν έχει μεγάλη διαφορά, αλλά 8ρι, κρίμα είναι (ειδικά ο jet city έχει eminence)...

Δεκτή η άποψη. Εγώ απλά λέω ότι συγκρίνεις τους ενισχυτές με βάση ένα μόνο χαρακτηριστικό (το ηχείο) το οποίο ίσως και να μην είναι τόσο σημαντικό, και δεν φαίνεται να λαμβάνεις υπόψη τα άλλα του πλεονεκτήματα (ευελιξία, εφφέ, φορητότητα).

Παράθεση
αφού τα έχει τα λεφτά γιατί να μην τα δώσει κάπου πιο καλά...

"Πιο καλός" είναι ο ενισχυτής που καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες του εκάστοτε αγοραστή. Ακόμα όμως και αν δεχτούμε ότι ο Jet City ή ο Bugera είναι αντικειμενικά καλύτερο μηχάνημα (και πάλι, με ποιά κριτήρια; μόνω λόγω μεγαλύτερου ηχείου;), αν αγοράσεις αυτόν τον ενισχυτή και βρεις ότι ο ήχος του δεν σού αρέσει και τόσο, τι γίνεται; Υπάρχει ένα επίπεδο εμπειρίας που χρειάζεται για να κάνεις μια σωστή αγορά. Αν δεν το έχεις, είναι πολύ πιθανόν ότι ο ενισχυτής που θα αγοράσεις θα καταλήξει σε μια αγγελία γιατί αναπόφευκτα θα ψάχνεις για κάτι άλλο. Εκεί είναι που το modelling προσφέρει το μεγάλο πλεονέκτημα.

Παράθεση
ίσως χρειαστεί κάποια στιγμή και εκτός σπιτιού ο ενισχύτης και έχει ανάγκη πιο πολλά watt.

Και αυτό σωστό, αλλά δεν το ξέρει κανείς. Ίσως κάποια στιγμή χρειαστεί και ένα stack, και μία μικροφωνική και πολλά άλλα. Αυτή τη στιγμή όμως τι απαιτήσεις έχει από τον εξοπλισμό του και πώς ανταποκρίνονται σε αυτές οι συγκεκριμένοι ενισχυτές;

Παράθεση
Εξάλλου για αυτά που παίζει δε χρειάζεται πολλά εφέ, 2-3 το πολύ, τα οποία μπορεί να τα έχει ξεχωριστά με πεταλάκια αργότερα.

Αυτά τα βασικά εφφέ έχει και ο Vibro Champ. Δεν έχει κάτι παραπάνω. Και συμφωνώ ότι τα πετάλια μαζί με έναν αμιγώς λαμπάτο ενισχυτή σίγουρα είναι καλύτερη λύση. Υπό την προϋπόθεση όμως ότι έχεις βρει έναν ενισχυτή που σού αρέσει η βασική του χροιά (όπως είπαμε πριν) και ότι έχεις επιπλέον λεφτά να ξοδέψεις για να βρεις τα κατάλληλα πετάλια.

Παράθεση
Για να στο εξηγήσω με λίγα λόγια...αν εγώ αν είχα 300-350 δεν θα τα έδινα για το συγκεκριμένο fender, μόνο αν μπορούσα να δώσω 200-250 το πολύ, όπου τότε ναι, και θα σύμφερε και θα ήταν η καλύτερη επιλογή :)

Δες πόσο κοστίζει ο Vibro Champ στο DV247... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #7 στις: 01/12/11, 09:45 »
Γιώργο έχετε και οι δύο εμπεριστατωμένη άποψη, απλά πιστεύω ότι ο Μιχάλης έχει θίξει ένα έγκυρο θέμα του μεγέθους του μεγαφώνου. Δεν είναι απλά μία ακόμα παράμετρος είναι πιο σημαντικό.

Εάν κοιτάξεις τις ευαισθησίες των μεγαφώνων θα δείς ότι τα 8άιντσα βρίσκονται περίπου στα 93dB, τα 10άιντσα στα 95dB και τα 12άιντσα βρίσκονται περίπου στα 98dB με 100dB το Vintage 30. Συγκεκριμένα το Vintage 30 σε 10άιντσο έχει ευαισθησία 97dB.

Τηρουμένων λοιπόν των αναλογιών, ένα 8άιντσο μεγάφωνο από ένα 12άιντσο έχει διαφορά περίπου 6dB και βάσει θεωρίας που έχουμε συζητήσει και εξηγήσει σε άλλα θέματα, θα έχει περίπου την μισή ένταση για τα ίδια watt από ένα 12άιντσο.

Τώρα: εσύ εγώ και ο Μιχάλης, ξέρουμε αυτό το γεγονός, και όταν αγοράσουμε έναν ενισχυτή με ένα 8άιντσο μεγάφωνο, "για την κρεβατοκάμμαρα" που λέμε, ξέρουμε ότι είναι για το σπίτι και εκεί, μάλλον θα ακούγεται καταπληκτικά.. Δεν θα έχουμε άλλες απαιτήσεις όμως για περισσότερη ένταση.

Όμως κάποιο νέο παιδί που δεν έχει την ανάλογη εμπειρία, θα αγοράσει κάποιον ενισχυτή με πχ 20watt που θα του λένε ότι είναι επαρκώς δυνατός, ακόμα και αν λέει ότι είναι για το σπίτι, ξέρουμε πολύ καλά ότι θα έρθει το πλήρωμα του χρόνου και θα βγεί να παίξει με τους φίλους του σε κάποια προβούλα, ή liveάκι.. και εκεί θα είναι η μεγάλη απογοήτευση, όταν τα 20watt του θα ακούγονται σαν 5watt (πάλι βάσει της ίδιας θεωρίας που έχουμε εξηγήσει)..

Οπότε νομίζω και εγώ και το έχω αναφέρει σαν γνώμη σε διάφορα posts ότι ειδικά νέοι στο είδος που παίρνουν έναν πρώτο ενισχυτή, καλό είναι να διαλέγουν κάτι με τουλάχιστον 10άρι μεγάφωνο, αν όχι 12άρι.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #8 στις: 01/12/11, 19:12 »
@Απόλλων

Αν έγω τους σύγκρινα με μόνο χαρακτηριστικό το μεγάφωνο, που δεν το έκανα, απλά έδωσα ένα παράδειγμα, εσύ τους σύγκρινες με το κύριο χαρακτηριστικό του Vibro Champ, των εφέ δηλαδή. Μιλώντας πάντα για κάτι που δεν έχουν αυτοί που πρότεινα, γιατί πέρα από τα εφέ, ευελιξία και φορητότητα έχουν. Πάντως, επειδή είδα πως το αναφέρεις συνέχεια, μην κολλάς στο μεγάφωνο, αν και είναι σημαντικό με μεγάλη διαφορά μεταξύ 8ριου και 12ριου, ήταν απλά ένα παράδειγμα. Επίσης, σίγουρα όταν κάνεις μια αγόρα ενισχυτή με κλειστά τα μάτια από το ίντερνετ δε μπορείς να είσαι 100% σίγουρος πως θα σου αρέσει ο ήχος που θα έχει αλλά αυτό δε σημαίνει πως σε έναν modelling ενισχυτή θα σου αρέσουν σίγουρα τα καθαρά του ή τα βρώμικα του, οι ήχοι που θα κοπιάρει τελοσπάντων ;) Πιο καλά όπως είπα λοιπόν, για ΄μενα πάντα, σύμφωνα με τις ανάγκες σε στυλ παιξίματος που μας έδωσε ο φίλος πιστεύω πως οι 2 ενισχυτές που ανέφερα είναι οι 2 καλύτερες επιλογές στα χρήματα που μπορεί να δώσει, χωρίς να λέω πως δεν είναι o Vibro Champ, απλά όχι απο τις πρώτες και όχι στην χρηματική δυνατότητα του φίλου. Όσο για τα watt το παράκανες νομιζώ, κανείς δε μίλησε για stack κλπ, μίλησα απλά για ενισχυτές που είναι καλοί για το σπίτι αλλά και που θα μπορούν να ανταπεξέλθουν σε κάποια πρόβα ή live. Δεν ξέρω, εσύ μπορεί όταν αγοράζεις ένα ενισχυτή να μην υπολογίζεις τη μελλοντική του χρήση αλλά να τον επιλέγεις με βάση τις ανάγκες σου τη στιγμή εκείνη, για κάποιον όμως που για να θέλει λαμπάτο σημαίνει πως είχε πιο πριν κάποιον άλλον ενισχυτή γιατί να τον περιορίσεις έτσι δίνοντάς του ουσιαστικά την πιθανότητα να αγόρασει και 3ο ενισχυτή κάποια στιγμή αν χρειαστεί περισσότερα watt; Γιατί  δηλαδή να μην υπολογίσεις κι αυτή την πιθανή μελλοντική του ανάγκη εφόσον υπάρχει η χρηματική δυνατότητα; Χωρίς αυτό να σημαίνει, στην περιπτωσή μας, ότι σίγουρα θα τον χρησιμοποιήσει αργότερα σε πρόβες, live κλπ. Σκέψου όμως τη χασούρα του να έχει πάρει τον Vibro Champ και να θελήσει να αλλάξει ενισχύτη λόγω ανεπαρκούς έντασης ενισχυτή.

Μα εκεί είδα την τιμή του. O Vibro Champ κοστίζει στο dv247 £218, δηλαδή σε ευρώ κοντά στα 250, γι'αυτό έγραψα 200-250 ευρώ ;) Ο φίλος μπορεί να δώσει 300-350 ευρώ, γιατί να περιοριστεί στα 250; Aυτό εννοώ. Θα μου πεις ο Bugera δεν κοστίζει πολύ πιο πάνω, 20 ευρώ μόνο, αλλά εκτός του ότι θα προτιμούσα τον Jet City γι'αυτό τον έβαλα και 2ο σαν επιλογή.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/11, 19:14 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #9 στις: 01/12/11, 21:14 »
Φίλε mike, αναφέρεις πολλά και διάφορα στο τελευταίο μήνυμά σου. Και χωρίς να θέλω να οδηγήσω το θέμα σε αντιπαράθεση, απλά για να δώσω τη δική μου άποψη στον retim23 όσον αφορά την αναζήτησή του, νιώθω ότι πρέπει να απαντήσω όσο πιο σύντομα μπορώ σε μερικά τουλάχιστον σημεία.

Αν έγω τους σύγκρινα με μόνο χαρακτηριστικό το μεγάφωνο, που δεν το έκανα, απλά έδωσα ένα παράδειγμα, εσύ τους σύγκρινες με το κύριο χαρακτηριστικό του Vibro Champ, των εφέ δηλαδή.

Δεν νομίζω ότι επιχείρησα καμία σύγκριση. Είπα ότι οι δύο προτάσεις που έκανες είναι αντικειμενικά πολύ καλές, και απλά πρότεινα έναν ενισχυτή που προσφέρει κάτι διαφορετικό από τους υπόλοιπους. Αυτό το διαφορετικό φαίνεται να είναι για πολλούς στοιχείο και θέλγητρο πιο σημαντικό από το μέγεθος του ηχείου. O retim23 μπορεί να αποφασίσει τελικά τι τού ταιριάζει καλύτερα, αλλά γι αυτό ακριβώς ζητάει γνώμες και προτάσεις.

Και φυσικά με καμία λογική δεν είναι τα εφφέ το κύριο χαρακτηριστικό του Champ... ???

Παράθεση
Μιλώντας πάντα για κάτι που δεν έχουν αυτοί που πρότεινα, γιατί πέρα από τα εφέ, ευελιξία και φορητότητα έχουν.

Όπως το αντιλαμβάνεται κανείς. Πάντως έχει διαφορά η ευελιξία ενός κλασσικού δικάναλου ενισχυτή με ενός modelling που έχει 16 ήχους και επιπλέον εφφέ (δεν μιλάω για ποιότητα ήχου, αυτό είναι άλλο ζήτημα). Επίσης έχει διαφορά η φορητότητα ενός ενισχυτή που ζυγίζει 11 κιλά (Champ) και ενός που ζυγίζει 20 (Jet City).

Παράθεση
Eπίσης, σίγουρα όταν κάνεις μια αγόρα ενισχυτή με κλειστά τα μάτια από το ίντερνετ δε μπορείς να είσαι 100% σίγουρος πως θα σου αρέσει ο ήχος που θα έχει αλλά αυτό δε σημαίνει πως σε έναν modelling ενισχυτή θα σου αρέσουν σίγουρα τα καθαρά του ή τα βρώμικα του, οι ήχοι που θα κοπιάρει τελοσπάντων ;)

Ποιός κάνει αγορά πλέον με "κλειστά τα μάτια"; Αν δεν ξέρεις, ρωτάς σε ένα forum (καλή ώρα), ψάχνεις κριτικές, βλέπεις video στο youtube. Ποτέ τα μάτια μας δεν ήταν τόσο ανοιχτά. Και φυσικά, αν μπορείς, δοκιμάζεις πριν αγοράσεις.

Πέρα από αυτό πάντως, ούτε εδώ διαφωνούμε ουσιαστικά. Βάσει του νόμου των πιθανοτήτων όμως σε ποιόν από τους δύο ενισχυτές είναι πιο πιθανό να βρεις ήχους που σού αρέσουν; Σε κάποιον που έχει έχει έναν ήχο καθαρό και έναν βρώμικο, με τις όποιες διαφοροποιήσεις μπορούν να επιφέρουν τα EQ και τα άλλα ρυθμιστικά ή σε κάποιον που προσομοιώνει (αρκετά καλά κατά τη γνώμη μου) μια σειρά ενισχυτών και εφφέ; Αυτό τουλάχιστον λέει η δική μου λογική, ειδικά για έναν αρχάριο που δεν έχει εμπειρία από λαμπάτους ενισχυτές και δεν έχει κατασταλάξει στις προτιμήσεις του.
 
Παράθεση
Πιο καλά όπως είπα λοιπόν, για ΄μενα πάντα, σύμφωνα με τις ανάγκες σε στυλ παιξίματος που μας έδωσε ο φίλος πιστεύω πως οι 2 ενισχυτές που ανέφερα είναι οι 2 καλύτερες επιλογές στα χρήματα που μπορεί να δώσει, χωρίς να λέω πως δεν είναι o Vibro Champ, απλά όχι απο τις πρώτες και όχι στην χρηματική δυνατότητα του φίλου.

Mπορεί κάλλιστα να έχεις δίκιο. Συζήτηση κάνουμε, όχι κόντρα. Θα μού επιτρέψεις όμως να πω ότι εδώ μπορεί να υπάρχει μια παγίδα. Αγοράζοντας το ακριβότερο μηχάνημα που σού επιτρέπει ο προϋπολογισμός σου δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αγόρασες το καλύτερο για τις ανάγκες σου.

Παράθεση
Όσο για τα watt το παράκανες νομιζώ, κανείς δε μίλησε για stack κλπ, μίλησα απλά για ενισχυτές που είναι καλοί για το σπίτι αλλά και που θα μπορούν να ανταπεξέλθουν σε κάποια πρόβα ή live. Δεν ξέρω, εσύ μπορεί όταν αγοράζεις ένα ενισχυτή να μην υπολογίζεις τη μελλοντική του χρήση αλλά να τον επιλέγεις με βάση τις ανάγκες σου τη στιγμή εκείνη, για κάποιον όμως που για να θέλει λαμπάτο σημαίνει πως είχε πιο πριν κάποιον άλλον ενισχυτή γιατί να τον περιορίσεις έτσι δίνοντάς του ουσιαστικά την πιθανότητα να αγόρασει και 3ο ενισχυτή κάποια στιγμή αν χρειαστεί περισσότερα watt; Γιατί  δηλαδή να μην υπολογίσεις κι αυτή την πιθανή μελλοντική του ανάγκη εφόσον υπάρχει η χρηματική δυνατότητα; Χωρίς αυτό να σημαίνει, στην περιπτωσή μας, ότι σίγουρα θα τον χρησιμοποιήσει αργότερα σε πρόβες, live κλπ. Σκέψου όμως τη χασούρα του να έχει πάρει τον Vibro Champ και να θελήσει να αλλάξει ενισχύτη λόγω ανεπαρκούς έντασης ενισχυτή.

Εγώ γενικά είμαι της στιγμής, και επιπλέον (ευτυχώς ή δυστυχώς) ξέρω πολύ καλά ποιές είναι οι ανάγκες μου και οι πιθανότητες να κάνω live στο εγγύς μέλλον (ελάχιστα άνω του μηδενός...). Και επειδή έχει περάσει αρκετός εξοπλισμός από τα χέρια και το σπίτι μου τα τελευταία χρόνια, ξέρω αρκετά καλά και τι ζητάω από την εκάστοτε αγορά μου. Ο retim23 μάλλον βρίσκεται σε άλλη φάση, γι αυτό είναι καλό να τού δώσουμε επιλογές και να τον αφήσουμε να αποφασίσει μόνος του.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #10 στις: 01/12/11, 21:58 »
Αλίμονο, ουτέ έχουμε καμία κόντρα ούτε κάνουμε αντιπαράθεση, αντίθετα, μου αρέσει ιδιαίτερα η συζητησή μας, όπως και άλλες φορές γιατί τα γράφεις ωραία, και ξέρω πως γενικά συμφωνούμε απλά διαφωνούμε στις λεπτομέριες λόγω διαφοράς αντίληψης, γούστου ή δεν ξέρω τι άλλο :) Kαταλαβαίνω πάντως ότι λες. Το "με κλειστά τα μάτια" το είπα με την έννοια του να μην δοκιμάσεις και ακούσεις απο κοντά κάποιον ενισχυτή, φυσικά και θα πάρεις γνώμες και θα δεις και βίντεο στο youtube κλπ, αυτά σου δίνουν μια ιδέα όμως, δε σου εξασφαλίζουν πως όλα τα καλά ή άσχημα που διάβασες ή άκουσες για έναν ενισχυτή θα ισχύουν και για ΄σενα όταν τον δοκιμάσεις από κοντά :) Ο φίλος retim23 σίγουρα πάντως θα βγάλει πολλά δικά του συμπεράσματα από τη συζήτηση μας και αυτός ξέρει καλύτερα τι είναι αυτό που θέλει περισσότερο από αυτά που είπαμε :)

Αποσυνδεδεμένος nikolas32

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #11 στις: 01/12/11, 22:28 »
για αυτον εδω εχουμε γνωμη?
http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_ultra.htm
the tone is out there....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #12 στις: 01/12/11, 23:11 »
Aδριανέ, φυσικά και έχεις δίκιο σε αυτά που αναφέρεις. Στη συγκεκριμένη όμως περίπτωση υπάρχουν δύο δεδομένα.

Πρώτον, εγώ τουλάχιστον δεν έχω καταφέρει να βρω τα χαρακτηριστικά των ηχείων που χρησιμοποιεί η Fender στους Champ (Vibro και Super) προκειμένου να τα συγκρίνω μεταξύ τους ή με τα ηχεία άλλων ενισχυτών. Οπότε (και πάντα σε σχέση με την παρούσα συζήτηση) δεν μπορώ να σχολιάσω όλα αυτά που γράφεις, τα οποία σε θεωρητικό επίπεδο είναι απόλυτα σωστά.

Δευτερον, η ένταση του Vibro Champ είναι πράγματι επαρκέστατη για χρήση στο σπίτι. Αυτό το ξέρω από προσωπική εμπειρία. Έχοντας χρησιμοποιήσει τόσο τον Vibro όσο και τον Super Champ, προτίμησα τον Super όχι για την ένταση (η οποία για τις δικές μου ανάγκες και το δικό μου σπίτι είναι υπερβολική), αλλά γιατί η χροιά του μού φάνηκε καλύτερη. Αν οι δύο ενισχυτές είχαν τον ίδιο ήχο, από πλευράς ισχύος και έντασης θα είχα μείνει πολύ άνετα στον Vibro Champ.

Όσο για την πιθανότητα για χρήση του ενισχυτή σε ζωντανές εμφανίσεις, ανέφερα και πριν ότι κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να αποτελεί σημαντική παράμετρο αυτή τη χρονική στιγμή και να επηρρεάσει σοβαρά μια αγορά που δρομολογείται για τις προσεχείς μέρες. Αν ο φίλος retim23 έχει αντίθετη άποψη και προσβλέπει σε κάποιο live στο εγγύς μέλλον, φυσικά θα σκεφτεί το ζήτημα διαφορετικά. Πάντως διαβλέπω τον κίνδυνο να αγοράσει έναν ενισχυτή με αυτό το κριτήριο και να καταλήξει σε κάτι που δεν θα μπορεί να το εκμεταλλευτεί πλήρως στο σπίτι. Δηλαδή χάνουμε το "τώρα" προσπαθώντας να εξασφαλίσουμε το "μετά"...

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #13 στις: 01/12/11, 23:34 »
Αλίμονο, ουτέ έχουμε καμία κόντρα ούτε κάνουμε αντιπαράθεση, αντίθετα, μου αρέσει ιδιαίτερα η συζητησή μας, όπως και άλλες φορές γιατί τα γράφεις ωραία, και ξέρω πως γενικά συμφωνούμε απλά διαφωνούμε στις λεπτομέριες λόγω διαφοράς αντίληψης, γούστου ή δεν ξέρω τι άλλο :) Kαταλαβαίνω πάντως ότι λες. Το "με κλειστά τα μάτια" το είπα με την έννοια του να μην δοκιμάσεις και ακούσεις απο κοντά κάποιον ενισχυτή, φυσικά και θα πάρεις γνώμες και θα δεις και βίντεο στο youtube κλπ, αυτά σου δίνουν μια ιδέα όμως, δε σου εξασφαλίζουν πως όλα τα καλά ή άσχημα που διάβασες ή άκουσες για έναν ενισχυτή θα ισχύουν και για ΄σενα όταν τον δοκιμάσεις από κοντά :) Ο φίλος retim23 σίγουρα πάντως θα βγάλει πολλά δικά του συμπεράσματα από τη συζήτηση μας και αυτός ξέρει καλύτερα τι είναι αυτό που θέλει περισσότερο από αυτά που είπαμε :)

Σίγουρα, πιστεύω ότι η κύρια πρόθεση και από τους δυό μας ήταν να βοηθήσουμε ένα νέο μέλος να καταλήξει σε μια απόφαση, άσχετα αν ξεφύγαμε λίγο. Και πως είπα και πριν, δεν νομίζω ότι διαφωνούμε ουσιαστικά. Οι δύο ενισχυτές που παρέθεσες είναι πολύ πράγματι πολύ καλές επιλογές. Ειδικά o Bugera V22 είναι ένας από τους ενισχυτές που θα ήθελα πολύ να αποκτήσω, και αν δεν ήμουν αρκετά ικανοποιημένος από τον άλλο μου λαμπάτο (Laney VC15), ίσως να τον είχα αγοράσει ήδη. Ο Super Champ μού προσφέρει μια εντελώς άλλη διάσταση από πλευράς ήχων και δυνατοτήτων (π.χ. τα πετάλια και την πεταλιέρα μου σπάνια τα συνδέω σε αυτόν), και αυτόν ακριβώς τον διαφορετικό χαρακτήρα ήθελα να τονίσω ως μια εναλλακτική άποψη για την επιλογή ενισχυτή.

Όσο για τον VHT, τον περίμενα με ενδιαφέρον γιατί φαίνεται πολύ ευέλικτος και εκ πρώτης όψεως έμοιαζε να έχει αρκετά από αυτά που (θεωρητικά τουλάχιστον) θα ήθελα από ένα μικρό λαμπάτο. Στην πράξη όμως ούτε ο καθαρός του ήχος, ούτε ο high gain (που είναι ίσως το κύριο selling point του) με ενθουσιασε ιδιαίτερα. Κατάφερα να βρώ με λίγη παραμόρφωση έναν αρκετά καλό crunchy rock ήχο, αλλά γενικά δεν μπορώ να πω ότι με κέρδισε. Ίσως περίμενα πολλά από ένα μηχάνημα αυτής της κατηγορίας και αναπόφευκτα απογοητεύτηκα λίγο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος retim23

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #14 στις: 05/12/11, 22:33 »

Πρώτα απ'όλα θα ήθελα να ευχαριστήσω ειδικά τους δύο φίλους metalmike και Απόλλων για αυτόν τον καταιγισμό πληροφοριών μέσα από τον διάλογό τούς.  >:D


Σήμερα πήγα σε ;eνα γνωστό μαγαζί μουσικών οργάνων (και αν αφήσω στην άκρη τις τρελές τιμές που είχε στους ενισχυτές...πχ τιμή καταλόγου στον super champ 420 και επειδή είχα πάρει από αυτούς την κιθάρα μου..."φιλική τιμή 365" ενώ το thomann τον αφήνει 259 +δεν είχαν κανέναν για να ακούσω κ τους λέω γουρούνι στο σακί θα πάρω?? κ με λένε ο fender είναι εγγύηση...!!!έλεος!!!...) μου είπαν πως η άποψη τους είναι πως δεν χρειάζεται να ασχοληθώ με τον vibro champ όταν έχω την επιλογή του super champ και ότι καλύτερος ανάμεσα σε bugera v22 και super champ είναι ο super champ.


Βέβαια τεκμηρίωσαν αυτή τους την άποψη και θα ήθελα να με πείτε αν ήταν σωστά τα όσα ειπώθηκαν για αυτούς τους δυο ενισχυτές:
1.δεν έχει σημασία πόσα ποιο πολλά watt είναι ο bugera από fender καθώς ο fender είναι πιο δυνατός από αυτό που λέει, ενώ ο bugera μπορεί να γράφει 22 watt και στην τελική να αποδίδει 12...
2.η bugera βάζει στους ενισχυτές τις διάφορα ¨μπιχλιμπίδια" όπως την εναλλαγή τον watt για να κερδίσει τις εντυπώσεις ενώ αυτό θα μπορεί να επιτευχθεί και με τον fender απλώς χαμηλώνοντας το volume (δηλαδή έστω και λίγο να γυρνάς το volume αυτό θα ανταποκρίνεται τέλεια)
3.τα "καθαρά" του fender είναι πολύ καλύτερα από του bugera
4.ακόμη και ο bugera σε συνδιασμό με ένα OCD fulltone (δικιά μου πρόταση  :P ) δεν φτάνει τον fender :-X


Ποιά είναι η δική σας άποψη με βάση αυτά που ειπώθηκαν???


Υ.Σ.:συγνώμη που άργησα να απαντήσω...απλά συνέβησαν κάποια απρόοπτα γεγονότα... :-\



!!R & FnR!!
My gear: -Tanglewood TSB 58 EB
               -Roland 20x Amplifier
               -Dunlop Wah-Wah GCB-95

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #15 στις: 05/12/11, 23:49 »
Μην πεις ποιοί στα είπαν αυτά (ανεξάρτητα ποιός είναι καλύτερος ενισχυτής γενικά αλλά και ο προτιμότερος για 'σένα) γιατί θα ξεφτιλιστούν...νομίζω πως ο Απόλλων θα συμφωνίσει μαζί μου και μπορεί να στα εξηγήσει καλύτερα :) Αλλά ας πω 2-3 κουβέντες γιατί δεν κρατιέμαι με αυτά που διάβασα. Χωρίς παρεξήγηση αλλά σε βρήκαν απροετοίμαστο και χωρίς εμπειρία σε αυτά (που είναι λογικό, δεν είναι κακό) και σου πούλησαν τη γνωστή ελληνική τρέλα που έχουν οι καταστηματάρχες που δεν ξέρουν που πάνε τα 4 και τι τους γίνεται και πετάνε αρλούμπες και αποπροσανατολίζουν τους πελάτες ώστε οι τελευταίοι να πάρουν αυτό που θέλουν οι πωλητές γιατί αυτό τους συμφέρει.

1)"ο fender είναι πιο δυνατός από αυτό που λέει, ενώ ο bugera μπορεί να γράφει 22 watt και στην τελική να αποδίδει 12"...εξήγηση σε αυτό το σενάριο επιστημονικής φαντασίας σου έδωσαν; Για να..."μορφωθούμε" κι εμείς, όχι τίποτε άλλο...  >:D
2)Eντελώς διαφορετικό αποτέλεσμα έχει να γυρνάς το volume και άλλο το να ρίχνεις έναν ενισχυτή στα μισά watt...όταν μιλάμε για καθαρά πάει στο καλό, αλλά όταν μιλάμε για γκάζια η διαφορά είναι μεγάλη...οι ενισχυτές της bugera κερδίζουν τις εντυπώσεις με την απόδοση τιμής/ήχου που έχουν...όλα τα υπόλοιπα είναι αστείες και παιδικές δικαιολογίες (αν ένας ενισχυτής δεν έχει καλό ήχο ότι και να του βάλεις επάνω κανείς δεν θα τον παίρνει γιατί δεν θα έχει καλό ήχο)...όσα δεν πιάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια που λένε... :P
3)Υποκειμενική γνώμη, αν δεν τους ακούσεις και τους 2 δε μπορείς να ξέρεις ποιός από τους 2 έχει καλύτερα καθαρά ΓΙΑ 'ΣΕΝΑ.
4)Ότι έγραψα και στο 3.

Απ'οτι κατάλαβα επειδή εκείνοι είχαν κάποιο όφελος (ποιό ακρίβως δεν κατάλαβα) πλάσαραν με αστείες δικαιολογίες τον super champ, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι για τον ενισχυτή φυσικά, δεν κάνω σύγκριση. Απλά μπορούσαν να σου πουν χίλιαδυο άλλα πράγματα υπέρ του super champ...αν ήξεραν τι τους γίνεται φυσικά (που μπορεί και να ήξεραν στην τελική αλλά έπρεπε να πετύχουν το σκοπό τους)...

Έπρεπε να ήμουν κι εγώ εκεί την ώρα που τα έλεγαν αυτά...θα έπεφτε πολύ γέλιο μιλάμε...ή για να το θέσω καλύτερα...ξεβράκωμα ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/11, 23:55 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #16 στις: 06/12/11, 00:56 »
Eδώ θα συμφωνήσω απόλυτα με τον metalmike. Κατ' αρχήν φαίνεται να κατάλαβες και ο ίδιος ότι αυτά που σού είπαν μόνο αξιόπιστες πληροφορίες δεν είναι. Ειδικά αυτά περί Watt, έντασης και ισχύος δεν θα τα σχολιάσω καν. Φαίνεται ότι ισχύουν άλλοι νόμοι της Φυσικής όταν πρόκειται για ενισχυτές, εκτός και αν οι εν λόγω "ειδήμονες" δοκίμασαν τον Bugera στο triode setting, όπου πραγματικά αποδίδει περίπου 12-13 Watt και δεν το πήραν χαμπάρι. Kαι φυσικά είναι γεγονός η ισχύς του ενισχυτή δεν είναι η μόνη παράμετρος που καθορίζει την τελική του ένταση, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες όπως το μέγεθος και η ευαισθησία του ηχείου (πάντως ο Bugera έχει μεγαλύτερο) και άλλοι. Aλλά είναι πολύ περίεργη άποψη ότι ένας ενισχυτής με μία προενισχύτρια και μια τελική λαμπα που δεν είναι καν αμιγώς λαμπάτος, με 15 Watt ισχύ και με 10άρι ηχείο ακούγεται πιο δυνατά από έναν πραγματικό λαμπάτο με τρεις προενισχύτριες και δύο τελικές, με ισχύ 22 Watt και 12άρι ηχείο. Γενικά έτσι όπως σού τα είπαν, είναι ολοφάνερο ότι προσπαθούσαν να σού πουλήσουν τον Fender, και μάλιστα τον Super Champ αντί για τον Vibro Champ και επιπλέον χωρίς καν να τον ακούσεις. Πραγματικά έλεος δηλαδή... εντάξει, μπορεί να είναι καλοί και άριστοι και "εγγύηση" οι Fender ενισχυτές, αλλά τελικά ο ήχος είναι προσωπική υπόθεση.

Εκεί που ίσως σού είπαν την αλήθεια (για να λέμε και των στραβών των δίκιο), είναι ότι με τον Super Champ θα έχεις καλύτερα καθαρά. Όχι ότι τα καθαρά του Bugera δεν είναι καλά, κάθε άλλο. Αλλά για ένα μηχάνημα που κοστίζει λιγότερο από 300 Ευρώ, ο Super Champ προσομοιώνει τα καθαρά κλασσικών ενισχυτών όπως ο Tweed Champ, ο Bassman και ο Twin Reverb σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό. Και για τους περισσότερους κιθαρίστες, καθαρός ήχος σημαίνει Fender.

Aπό την άλλη πλευρά, ο Bugera κερδίζει σίγουρα τη μάχη στο βρώμικο κανάλι. Είναι γενικά παραδεκτό ότι σε αντίθεση με τα καθαρά, οι Fender γενικά δεν φημίζονται καθόλου για το gain τους. Και από τον Champ μπορείς μεν να πάρεις πολλούς και διάφορους βρώμικους ήχους, δεν έχουν όμως την αυθεντικότητα ενός πραγματικού λαμπάτου ενισχυτή όταν οι λυχνίες αρχίζουν και παράγουν παραμόρφωση. Αν ακούσεις ένα καλό λαμπάτο σε τέτοια ρύθμιση, θα καταλάβεις τι εννοώ. Όπως σού είπα και σε προηγούμενο μήνυμα, μπορεί πράγματι ο Champ να είναι συνολικά καλύτερος για σένα στη φάση που βρίσκεσαι. Aλλά καλύτερη (δηλαδή πιο αυθεντική) παραμόρφωση από τον Bugera δεν μπορώ να πω ότι θα σού δώσει. Και ακριβώς επειδή ο Fender υπερτερεί στα καθαρά ενώ ο Bugera στα βρώμικα, ο ισχυρισμός ότι ο Bugera ακόμα και με ένα οποιοδήποτε καλό distortion πετάλι μπροστά δεν φτάνει τον Fender είναι δείγμα ή πλήρους άγνοιας ή απροκάλυπτου δόλου (ή και τα δύο μαζί).

Έπρεπε να ήμουν κι εγώ εκεί την ώρα που τα έλεγαν αυτά...θα έπεφτε πολύ γέλιο μιλάμε...ή για να το θέσω καλύτερα...ξεβράκωμα ;D

Aυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ όταν διάβαζα το μήνυμα του retim23. Έτσι πολύ αδιάφορα να τούς κάνω μια-δυο ψαγμένες ερωτήσεις και να δω τι θα πουν. Δεν υπάρχει καλύτερο θέαμα από το να ξεσκεπάζεις την άγνοια κάποιου που το παίζει γνώστης. Πάντως αν μπορείς, πάρε μαζί σου κάποιον που ξέρει πέντε πράγματα όταν ξαναπάς βόλτα στα μαγαζιά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος retim23

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #17 στις: 06/12/11, 13:22 »
Έπρεπε να ήμουν κι εγώ εκεί την ώρα που τα έλεγαν αυτά...θα έπεφτε πολύ γέλιο μιλάμε...ή για να το θέσω καλύτερα...ξεβράκωμα

Χαχαχαχα πάντως όποιος είναι από Θεσσαλονίκη ψήνω να πάμε μια βολτίτσα προς αυτό το μαγαζάκι να πέσει λίγο γέλιο.  :P


Κατ' αρχήν φαίνεται να κατάλαβες και ο ίδιος ότι αυτά που σού είπαν μόνο αξιόπιστες πληροφορίες δεν είναι

Η αλήθεια είναι ότι υποψιάστηκα πως με δούλευαν εκεί μέσα και ήμουν αρκετά εκνευρισμένος αλλά ήταν τρεις από πάνω μου και  αληλλουποστιρίζονταν... σε μια φάση μου λένε "η fender είναι σαν ferrari και η bugera σαν fiat...δεν συγκρίνονται " και εγώ τους λέω "ναι αλλά έχω δει fiat 500άκι να κερδίζει ferrari" και απαντάνε.."εε αυτό είναι άλλο πράγμα"...και κάποια άλλη στιγμή κάτι τους έλεγα που διάβασα από το forum μας για τον bugera νομίζω και με λένε "καλά θα εμπιστεύεσαι πιο πολύ ένα forum που εκεί μέσα γράφει ο όποιος να'ναι"...χαχαχα η πλάκα είναι ήθελα να του πω οτι αυτό το forum μου πρότεινε την tanglewood που πήρα από εσένα..που τότε λίγοι την ξέρανε..απλά δεν το είπα γιατί θα γινόμουν εχθρικός...και αν πάθει τίποτα η κιθάρα να μπορώ να πάω από αυτούς για κανα service...  :-X 
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/11, 13:28 από retim23 »
!!R & FnR!!
My gear: -Tanglewood TSB 58 EB
               -Roland 20x Amplifier
               -Dunlop Wah-Wah GCB-95

Αποσυνδεδεμένος retim23

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #18 στις: 06/12/11, 13:37 »
(Στο παραπάνω μήνυμα έδωσα κάποιες παραπάνω πληροφορίες για το μαγαζί...όποιος κατάλαβε...κατάλαβε) >:D >:D >:D


Τώρα από βδομάδα θα μπορέσω να πάω και σε άλλα μαγαζιά (γιατί σπουδάζω σε άλλη πόλη) να δω αν έχουν έστω έναν από τους δυο διαθέσιμους για δοκιμή.....


Εντομεταξύ στο τέλος μου πρότειναν και τον vox vt50, αν και μου ανέφεραν πως είναι με προ-ενίσχυση λαμπάτος και είναι σίγουρα κατώτερος του fender...

!!R & FnR!!
My gear: -Tanglewood TSB 58 EB
               -Roland 20x Amplifier
               -Dunlop Wah-Wah GCB-95

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #19 στις: 06/12/11, 15:40 »
Ο Vox VT50 είναι σε άλλη κατηγορία, δεν είναι κακός αλλά δεν είναι λαμπάτος, είναι υβριδικός, καμία σχέση με λάμπα δηλαδή, οπότε μην τον κοιτάς καν.

Αποσυνδεδεμένος UlyssesGaze

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #20 στις: 24/08/15, 14:08 »
http://www.thomann.de/gr/tube_guitar_combos.html?oa=pra&viewMode=block
τα β stock ειναι μεταχειρησμενα?


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #21 στις: 24/08/15, 20:05 »
http://www.thomann.de/gr/tube_guitar_combos.html?oa=pra&viewMode=block
τα β stock ειναι μεταχειρησμενα?
Το b-stock είναι κομμάτια που έχουν επιστραφεί μέσα σε 30 μέρες και είναι καινούργια αλλά μπορεί να έχουν κάποια σημάδια χρήσης.
Έχουν ακριβώς τις ίδιες εγγυήσεις με τα καινούργια και γενικά συμφέρουν από καταστήματα με σοβαρή πολιτική επιστροφών/επισκευών όπως ο Thomann.. αρκεί να τα προλάβεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #22 στις: 24/08/15, 20:40 »
http://www.thomann.de/gr/tube_guitar_combos.html?oa=pra&viewMode=block
τα β stock ειναι μεταχειρησμενα?
Το b-stock είναι κομμάτια που έχουν επιστραφεί μέσα σε 30 μέρες και είναι καινούργια αλλά μπορεί να έχουν κάποια σημάδια χρήσης.
Έχουν ακριβώς τις ίδιες εγγυήσεις με τα καινούργια και γενικά συμφέρουν από καταστήματα με σοβαρή πολιτική επιστροφών/επισκευών όπως ο Thomann.. αρκεί να τα προλάβεις.


όταν γίνεται επιστροφή ο thomann κάνει full refund;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Λαμπάτος ενισχυτής μέχρι 300-(max 350) ευρώ!!!
« Απάντηση #23 στις: 29/08/15, 10:29 »
Παντως ασχετα απο το θεμα της εντασης εχω ακουσει και ειχα για το σπιτι και διαφορους με 12ρια μεγαφωνα που ακουγοταν ψειρες εναντια στο 8ρι του trademark10 μου ακομη και του παλιου marshall vs15r που ειχα. Εχει καλα 8ρια και κακα 12ρια οπως και το αντιθετο. Εδω εχεις μονιτορ live με 8-10 ιντσες η σε μαγαζια που παιζουν και παθαινεις πλακα.

Δυστυχως παρα τους εξαιρετικους ηχους που εβγαζε εκεινο το μηχανακι, ενα απο αυτα τα κακα παραδειγματα ειναι, ο mustang II για παραδειγμα. Δεν υπηρχε περιπτωση να βγω να παιξω με εκεινο το μηχανακι. Ακουγοταν τελεια αλλα με τοσο κακη καμπινα και τοσο μινι μαγνητη στο μεγαφωνο και χαμηλη ευαισθησια καταλαβαινες οτι οσο ανοιγες δεν μεγαλωνε ο ηχος, ζοριζοταν. Οποτε η τον 100ρη η αμα εδινες DI που το κανω και με το trademark 10. (παρενθεση, επαιξα με το kemper και με το trademark 10 DI στην προβα, οκ δεν μπορω να πω ευελιξια κτλ με το kemper, αλλα το trademark 10 ακουγοταν σιγουρα οχι 1200 ευρω χειροτερο για να το θεσω ευγενικα. ακομη δεν με εψησε το kemper).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
7508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 15:40
από talfarlow
30 Απαντήσεις
11513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:28
από Jezus
8 Απαντήσεις
5050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 02:58
από cyclo
24 Απαντήσεις
9867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/08, 11:09
από Johnie Darko
3 Απαντήσεις
3219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 08:54
από JP.M
10 Απαντήσεις
6996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 22:46
από Stel Andre
13 Απαντήσεις
6290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/09, 23:36
από Jezus
19 Απαντήσεις
6359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/11, 14:59
από basilmiltos
8 Απαντήσεις
4304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:35
από Jezus
43 Απαντήσεις
9860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/13, 16:19
από ixolipsia.gr