Ψηφοφορία

ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΒΥΝΙΛΙΟΥ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΗΧΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ CD,mp3 κ.λ.π ΕΧΟΥΝ

ΑΣΥΓΚΡΙΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ
40 (45.5%)
ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ
17 (19.3%)
ΤΑ ΙΔΙΑ
2 (2.3%)
ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΗΧΟ
24 (27.3%)
ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ
5 (5.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 88

Αποστολέας Θέμα: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;  (Αναγνώστηκε 37388 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #100 στις: 06/07/09, 00:52 »
Πω πω πειράζει περισσότερο απ'ότι πίστευα αυτό το θέμα...Μέχρι και στον Χίτλερ φτάσαμε...Η ζημιά στα αυτιά φίλε schizm δεν μπορεί να διορθωθεί από κανέναν ωριλά...Βλέπεις φάρμακα για το γούστο δεν υπάρχουν. Η ζημιά έγινε στο γούστο και πουθενά αλλού (άντε έπρεπε να το εξηγήσω).


Θα διαφωνήσω...κανένα γούστο δεν χάλασε. Και δε λυπάμαι ιδιαίτερα που το δικό μου γούστο τουλάχιστον δεν εντυπωσιάστηκε ποτέ από τα χριτς-χρατς του βινυλίου, ούτε αισθάνομαι λιγότερο καλόγουστος επειδή δεν απέκτησα ποτέ ερωτική σχέση μαζί του. Ακόμα όμως αναμένω κάποια αντικειμενική τεχνική εξήγηση για την υπεροχή του αναλογικού ήχου...μπορώ αντιθέτως να σου παραθέσω το ακριβώς αντίθετο, πάλι από την ίδια πηγή, όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί είναι κρίμα να μιλάμε στον αέρα, στηριζόμενοι "περίτρανες αποδείξεις" στατιστικής αντίληψης:

Vinyl is better than CD because it reproduces higher frequencies than CD and avoids antialiasing filter issues at the frequencies CDs can reproduce

The recording/tracking ability of vinyl is easily at least 50khz and perhaps as high as 100khz. The most notably proof of this is the CD4 quadraphonic system which relied on a 45khz bandwidth to be accurately reproduced. That said, the high-frequency response accuracy of vinyl varies tremendously. Frequency deviations of 5-10db or greater are not uncommon in the 20khz range for many records.

Playback of ultrasound frequencies is still not guaranteed. Many MM cartridges have resonant peaks defined by the preamp loading, or stylus tip resonances defined by the cantilever, that attenuate high-frequency content.

When groove wear does occur, it occurs much faster at high frequencies than at low frequencies. For modern stylii this is not as much of a concern, though.

Finally, on top of all of these issues, there is simply no scientific evidence that frequencies beyond the 22khz limit of CD audio are audible to any known group of people. There is no evidence that reconstruction and antialiasing issues are audible.

Vinyl is better than digital because the analog signal on the vinyl tracks the analog signal exactly, while digital is quantized into steps

PCM encoding (used on CDs and DVD-A) records audio data in a quantized format. Analog formats do not have a measurable time or signal resolution.

Analog encoding still has many measurable and audible faults, potentially including harmonic distortion, noise and intermodulation distortion. These distortions have invariably measured higher than for digital formats, including CD.

PCM can encode time delays to any arbitrarily small length. Time delays of 1us or less - a tiny fraction of the sample rate - are easily achievable. The theoretical minimum delay is 1ns or less. (Proof here)

Signal quantization (ie 16-bit or 24-bit) only results in increased noise in a correct implementation. No distortion is introduced and the noise is of questionable audibility under most listening conditions.

The term "analog", by definition, means that the signal is not and cannot be a perfect reproduction of the original - it is merely an "analogue" of the existing signal, corrupted in the process of encoding.

In short, by any numerical basis, vinyl is not as accurate as competing digital formats.

Vinyl has greater resolution than CD because its dynamic range is higher than for CD at the most audible frequencies

The dynamic range of vinyl, when evaluated as a the ratio of a peak sinusoudal amplitude to the peak noise density at that sine wave frequency, is somewhere around 80db. Under theoretically ideal conditions, this could perhaps improve to 120db. The dynamic range of CDs, when evaluated on a frequency-dependent basis and performed with proper dithering and oversampling, is somewhere around 150db. Under no legitimate circumstances will the dynamic range vinyl ever exceed the dynamic range of CD, under any frequency, given the wide performance gap and the physical limitations of vinyl playback.

---

Τα παραπάνω δεν προκύπτουν από τίποτα αγαπητικούς του ψηφιακού ήχου που μισούν θανάσιμα το βινύλιο, για να εξηγούμαι. Άλλωστε το Hydrogenaudio χρόνια τώρα, ως forum και κοινότητα, πρωτοπορεί σε ζητήματα ήχου, encoding κοκ. Πιθανότατα όλα τα παραπάνω αποτελούν αλαμπουρνέζικα στους πολλούς και ειδικά σε όσους έχουν κατασταλλεγμένες απόψεις περί του ήχου του βινυλίου κι είναι απόλυτα κατανοητό. Άλλωστε πρόθεσή μου δεν είναι να τους αλλάξω γούστα και προτιμήσεις, αλλά να πάψει η ανεδαφική πεποίθηση πως ο αναλογικός ήχος υπερέχει τεχνικά του ψηφιακού, μόνο και μόνο γιατί κάποιοι προτιμούν να το βλέπουν έτσι.

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #101 στις: 06/07/09, 00:54 »
MACMISIAS από όσα γράφεις στο τελευταίο σου post εγώ καταλαβαίνω ότι έχεις πολύ συγκεκριμένη άποψη για την "καλή" μουσική και για τη δημιουργική οδό που πρέπει να ακολουθεί κάποιος που λέγεται καλλιτέχνης. Προφανώς το minimal είναι η εύκολη οδός, ο ρυθμός αποτελεί το φτωχό τριτοξάδερφο της μελωδίας και της αρμονίας και η αναζήτηση του ήχου δεν είναι τέχνη, όπως για παράδειγμα το στοίβαγμα 20 συγχορδιών και 5 μετατροπιών σε ένα κομμάτι. Κατά τη γνώμη μου πάλι, το να φτιάξεις κάτι απλό που είναι πράγματι ωραίο αποτελεί μεγαλύτερο κατόρθωμα από το να ρίχνεις κάθε φορά το βαρύ πυροβολικό στη διαδικασία παραγωγής τέχνης.

Όσον αφορά στον ισχυρισμό σου ότι ο αναλογικός ήχος υπερτερεί του ψηφιακού (δεν υπάρχει τέτοιο πράμα, όλοι οι ήχοι είναι αναλογικοί), θα πρέπει να πω ότι συμφωνώ, όμως τη μόνη φορά που μπορείς να ακούσεις την ακριβή αναλογική αναπαράσταση είναι τη στιγμή της εκτέλεσης. Από εκεί και πέρα, είτε αναλογικό, είτε ψηφιακό είναι το μέσον στο οποίο καταγράφεται η πληροφορία υπεισέρχονται διάφοροι τεχνικοί περιορισμοί του μέσου και κατά συνέπεια παραμορφώσεις και θόρυβος. Επομένως με τον ισχυρισμό σου, απλά κάνεις ένα λογικό σφάλμα, γιατί προϋποθέτεις ότι η αλλοιωμένη αναπαράσταση που υπάρχει γραμμένη σε ένα βινύλιο είναι το ίδιο σήμα το οποίο βγαίνει από τα ηχεία τη στιγμή της εκτέλεσης.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #102 στις: 06/07/09, 01:04 »
Και εγώ υπέρ του απλού είμαι. Κιθάρα -φωνή-μπάσσο-τύμπανα. Απλές συγχορδίες...Μινόρε -ματζόρε. Έχουν βγάλει εκατομμύρια τραγουδάρες. Θα βάλω και εγώ κάτι που βρήκα και τελειώνω εδώ.Η κότα έκανε τ'αυγό ή το αυγό τη κότα; Καληνύχτα! ;)

The key to this question is the difference between a digital and an
analog recording. Natural sound is by definition analog.
When a CD recording is created, this analog is sound is digitized. To
do this, they take a lot of snapshots of the analog sound. For a CD
recording they take 44,100 snapshots in a minute. These snapshots are
then converted to digital information with a certain precision. For a
CD recording this precision is 16 bits which means that every one of
the 44,100 snapshots needs to be converted into one of the 65,536
(2^16) possible values.

You can probably see where I am going: by definition a digital
recording doesn't include all the sound information. You could
visualize a CD recording as a really large chest with a lot of
drawers. Because the number of snapshots that are taken are not
infinite (the maximum is 44,100 per minute), the process of taking
snapshots results in the loss of information. Information is further
lost because each of these snapshots must be made to fit in one of the
65,536 drawers of the chest.

A record player which plays LP?s is strictly analog. A vinyl record
has a groove carved into it that mirrors the original sound's
waveform. The record player than transforms this groove to an analogue
sound signal which can be fed into an amplifier.
In this process, no information can be lost. No snapshots need to be
taken and the sound doesn't need be converted to one of the possible
65,536 values. There basically is an infinite number of 'snapshots'
and 'possible values'. Therefore vinyl recording sound richer than CD
recordings (as long as you have a decent vinyl record player).

Be aware that recent DVD Audio players and Super Audio CD players come
closer to vinyl recordings as they have a much larger number of
possible snapshots in one minute (up to 192,000) and because these
snapshots can be converted to a larger number of possible values (up
to 16,777,216 possible values, or 24 bit).

Α και κάτι ακόμα. Καλύτερα να συνεχίσουμε με τις απόψεις μας γιατί από παραπομπές με το internet "να φάνε και οι κότες". Και για τη μιά και για την άλλη άποψη. Δεν κάνουμε καμμιά εργασία για κανένα Πανεπιστήμιο...συζητάμε νομίζω και είναι λίγο κουραστικό και χωρίς νόημα...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/07/09, 01:11 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #103 στις: 06/07/09, 01:12 »
^ Χαίρω πολύ Χαιρόπουλος. :) Οι δύο μοναδικές διαδικασίες από τις οποίες υπεισέρχεται θόρυβος και παραμόρφωση στις ψηφιακές μορφές ήχου είναι η δειγματοληψία και η κβαντοποίηση του σήματος. Ιδού και η απάντηση, την παρέθεσε προηγουμένως και ο schizm, δε γνωρίζω αν έχεις το τεχνικό υπόβαθρο για να την κατανοήσεις :

Vinyl is better than digital because the analog signal on the vinyl tracks the analog signal exactly, while digital is quantized into steps

PCM encoding (used on CDs and DVD-A) records audio data in a quantized format. Analog formats do not have a measurable time or signal resolution.

Analog encoding still has many measurable and audible faults, potentially including harmonic distortion, noise and intermodulation distortion. These distortions have invariably measured higher than for digital formats, including CD.

PCM can encode time delays to any arbitrarily small length. Time delays of 1us or less - a tiny fraction of the sample rate - are easily achievable. The theoretical minimum delay is 1ns or less. (Proof here)

Signal quantization (ie 16-bit or 24-bit) only results in increased noise in a correct implementation. No distortion is introduced and the noise is of questionable audibility under most listening conditions.

The term "analog", by definition, means that the signal is not and cannot be a perfect reproduction of the original - it is merely an "analogue" of the existing signal, corrupted in the process of encoding.

In short, by any numerical basis, vinyl is not as accurate as competing digital formats.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #104 στις: 06/07/09, 01:19 »
Ααααααχ....Τι θα κάνουμε όλο το βράδυ; Θα ψάχνουμε για αγγλόφωνες απόψεις υπέρ του ενός ή του άλλου; :P
Έχω την άποψή μου ,έχετε τη δικιά σας, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ! Φτάνννιιειιιι... ;D

Υ.Γ Δεν έχω πρόβλημα με τον ρυθμό... :-[
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #105 στις: 06/07/09, 01:35 »
You can probably see where I am going: by definition a digital
recording doesn't include all the sound information.


Και μόνο από αυτό, αντιλαμβάνονται οι γνωρίζοντες πως ο τυπάς που τα έγραψε τα παραπάνω, κάνει μόνο για να βάζει γύρο σε λαδόκολλα. Βλέπεις αυτό που αναφέρει έχει ανατραπεί από το θεώρημα του Nyquist που έχει αποδείξει πως "an analog signal that has been sampled can be perfectly reconstructed from the samples if the sampling rate exceeds 2B samples per second, where B is the highest frequency in the original signal". Πουθενά δεν προκύπτει πως απαραιτήτως υπάρχει μουσική πληροφορία που μένει εκτός στα CD. Μην αναπαράγουμε οποιαδήποτε ανοησία πετάξει κάποιος. Τώρα έρχεσαι να επικυρώσεις τα περί της δυσκολίας να βρεις μια πληροφορία που να στέκει τη σήμερον ημέρα. Γι' αυτό ακριβώς όσα σου παρέθεσα δεν τα βρήκα μέσω του Google, παραθέτοντας ορισμένες πηγές άγνωστης αξιοπιστίας, αλλά ενός forum που εδώ και χρόνια αναζητά την αλήθεια και την έγκριτη πληροφορία και γνώση.

Παράθεση
Α και κάτι ακόμα. Καλύτερα να συνεχίσουμε με τις απόψεις μας γιατί από παραπομπές με το internet "να φάνε και οι κότες". Και για τη μιά και για την άλλη άποψη. Δεν κάνουμε καμμιά εργασία για κανένα Πανεπιστήμιο...συζητάμε νομίζω και είναι λίγο κουραστικό και χωρίς νόημα...


Όταν συζητάς για το τι είναι "καλύτερο", καλό είναι να το στηρίζεις και με κάτι περισσότερο χειροπιαστό από μια προτίμηση. Γιατί σε αυτήν την τελευταία η υποκειμενικότητα δεν αφήνει περιθώρια ιδιαίτερης συζήτησης. Αν όμως το θέμα είναι analog vs digital, εκεί υπάρχουν στοιχεία που απορρίπτουν μύθους με τους οποίους γαλουχηθήκαμε. Δεν είναι κακό να διαπιστώνεις πως ο αναλογικός ήχος μπορεί να αναπαραχθεί πλήρως ψηφιακά. Κακό είναι να επιδιώκεις να μεταμορφώσεις το υποκειμενικό σε αντικειμενικό ντε και καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/07/09, 01:38 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #106 στις: 06/07/09, 03:13 »
You can probably see where I am going: by definition a digital
recording doesn't include all the sound information.

Και μόνο από αυτό, αντιλαμβάνονται οι γνωρίζοντες πως ο τυπάς που τα έγραψε τα παραπάνω, κάνει μόνο για να βάζει γύρο σε λαδόκολλα.
; Και ο δικός σου κάνει μόνο για τα τυριά στον Σκλαβενίτη!!! ;D ;D ;D Που θα πεις για το παλληκάρι μου κακιά κουβέντα...Ούστ!!! ;D ;D ;D :burn
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΝΥΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #107 στις: 06/07/09, 07:02 »
η ηχητικη ποιοτητα του βινυλιου για μενα δε μπορει να συγκριθει με οποιαδηποτε αλλη μορφη. όμως,και να θέλαμε,το βινυλιο δεν επιστρεφει,εχει αντικατασταθει εδω και αρκετα χρονια. ας ελπισουμε η τεχνολογια να κανει τα μαγικα της για να απολαυσουμε τον ηχο του βινυλιου σε ενα cd ή κατι αντιστοιχο.
Εκεινα τα χρονια ειτε με κασετες ειτε με βινυλια, ακουγαμε πολλες φορες τους δισκους των συγκροτηματων και ξεραμε σε καθε δευτερολεπτο τι θα παιξει, ποτε θα μπει το σολο, αλλα και ολους τους τιτλους των τραγουδιων απεξω. Με την εξαπλωση του ADSL, του mp3 και της ιντερνετικης πειρατειας, γεμισε ο καθενας τον υπολογιστη του τονους μουσικης. Ποιος ακουει πλεον ολο αυτον τον ογκο μουσικης προσεκτικα και πανω απο μια φορα; Λιγοι πιστευω. Ακουμε πλεον επιφανειακα τους δισκους των συγκροτηματων και συγκρατουμε λίγα.
Εκεινη την εποχη τα σκαγαμε, αγοραζαμε το δισκο και για να βγαλουμε τα λεφτα που δωσαμε, τον ακουγαμε συνεχεια, χαζευοντας παραλληλα τα εξωφυλλα και τους στιχους μεσα στις θηκες.
Εγω παλι διαφωνω παραπ ολυ σε αυτο. Οταν κατεβαζω εναν δισκο που θελω να ακουσω καθομαι και τον λιωνω. Τι παει αν πει οτι επειδη ειναι σε mp3 δεν μπορω να τον ακουσω? Δηλαδη ο καθενας που αγοραζε κασετες η βινυλια τα ελιωνε και δεν τα ακουγε επιφανειακα? Γιατι με την ιδια λογικη το tape trading μπορεις να πεις οτι ειχε το ιδιο αποτελεσμα. Μην γινομαστε παρελθοντολαγνοι χωρις λογο, κατανταει απο ενα σημειο και μετα.

εδώ που τα λέμε,αν έχεις 150GB μουσικής στο pc σου, είναι αδύνατον να τα λιώσεις όλα. η μουσική που έχουν κατεβασει πολλοί από μας,δε μπορεί να ακουστεί ούτε μέσα σε 50 χρόνια! και το internet δε σου δινει μονο την ευκαιρία να κατεβάσεις κάτι που γουστάρεις, σου δίνει και την ευκαιρια να κατεβασεις κατι ετσι για πλακα. και αυτά τα ''έτσι για πλακα'' μαζευονται μετα απο καποιο καιρο.. 8)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/07/09, 03:21 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΝΥΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #108 στις: 06/07/09, 09:20 »
η ηχητικη ποιοτητα του βινυλιου δε μπορει να συγκριθει με οποιαδηποτε αλλη μορφη.

Μερικές φορές αναρωτιέμαι γιατί κάποιος να μπει σε οποιονδήποτε κόπο να ξεδιαλύνει 2-3 πράγματα που -ίσως- να συνιστούν απλώς εσφαλμένη εκτίμηση, στρεβλή πεποίθηση και υποκειμενικώς νοούμενη πραγματικότητα (με ό,τι αυτό συνεπάγεται), όταν σκάει μύτη ένα τέτοιο σχόλιο που θα τον έκανε πιθανότατα να αισθάνεται ολίγον ηλίθιος. Να προσθέσω επίσης πως μπροστά στον ήχο της ηρωικής TDK D-60, που άμα λάχει το κλίκι κλίκι για να την γυρίσεις μπροστά και πίσω με το στυλό σε έφερνε κι ένα βήμα πιο κοντά στη μουσική, τι να πορδίσει και το SACD.

Παράθεση
εδώ που τα λέμε,αν έχεις 150GB μουσικής στο pc σου, είναι αδύνατον να τα λιώσεις όλα. η μουσική που έχουν κατεβασει πολλοί από μας,δε μπορεί να ακουστεί ούτε μέσα σε 50 χρόνια! και το internet δε σου δινει μονο την ευκαιρία να κατεβάσεις κάτι που γουστάρεις, σου δίνει και την ευκαιρια να κατεβασεις κατι ετσι για πλακα. και αυτά τα ''έτσι για πλακα'' μαζευονται μετα απο καποιο καιρο.. 8)

Και φαντάζομαι πως υπάρχει ένας ψηλός, δασύτριχος και σκουρόχρωμος (κατά το στερεότυπο) Αμπντούλ με μαστίγιο που σε υποχρεώνει να κατεβάζεις 200 album τη μέρα κι άλλα 400 το βράδυ, για να μπορείς -φυσικά ενάντια στη θέλησή σου- να επαίρεσαι για το μέγεθος της συλλογής σου στους φίλους σου όταν πίνετε καφέ.

Υπάρχει πάντως διέξοδο από αυτόν το φαινομενικά δισεπίλυτο πρόβλημα: απολύεις τον Αμπντούλ.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/07/09, 15:27 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #109 στις: 06/07/09, 15:20 »
το βινυλιο ειναι σίγουρα ακαταμάχητο για σεξι ρούχα αλλά για τον ήχο το βλέπω σαν φετιχισμό.

η αποψη μου η εξής

-ο δισκος ακουγεται καλύτερα σε ηχογραφήσεις προ 1980
-το σιντι και το DSD- 1 βιτ  ειναι μονοδρομος για 1980+

*το να ακουσω ενα δισκο φετινης σοδειας λεγοντας οτι ακουγεται καλύτερα απο το σιντι,μου φαινεται παράλογο καθώς πλεον σχεδον ΟΛΑ τα σταδια παραγωγής ειναι σε Digital domain . (με λογια που καταλαβαινει και μια μπιμπο με καμπριο:  ο δισκος ειναι σαν ΜΑΣΙΦ ΦΕΤΑ ΤΥΡΙ 1 ΚΙΛΟΥ,TO σιντι ειναι φετα τυρί 1 κιλό σε λεπτές φέτες.  ΑΡΑ ΑΝ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΙΧΕ ΚΟΨΙΜΟ ΣΕ ΦΕΤΕΣ ΚΑΙ ΚΟΤΑΤΖ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΚΑΛΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΒΙΒΥΛΙΟ,ΑΛΛΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΣΕ CD.
ΚΟΙΝΩΣ- ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΕΤΡΩΓΕΣ ΦΕΤΑ ΜΑΣΙΦ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΥΓΚΟΛΛΗΘΕΙ ΑΠΟ ΦΕΤΕΣ ΚΑΙ ΦΛΟΚΙΑ ;D ;D



last πραμα- CD dynamic range > LP dynamic range  (χώρια τα noisefloors ;D)

*το να ακουσω ενα ριμεικ σιντι απο δισκο 1970 π.χ δεν μου στκει τοσο καλα στο αυτί και ηχητικά και συναισθηματικά
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #110 στις: 06/07/09, 15:42 »
Σωστός ο Korgy με τη διαφορά ότι το 80+ που βάζει εγώ θα το έκανα 2000+...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #111 στις: 06/07/09, 16:12 »
Σωστός ο Korgy με τη διαφορά ότι το 80+ που βάζει εγώ θα το έκανα 2000+...
Αρα δεν ειανι σωστος ο korgy  ::) ::) 20 χρονια δεν ειναι μικρη διαφορα :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #112 στις: 06/07/09, 16:21 »
For a CD
recording they take 44,100 snapshots in a minute.
Αυτό δεν το είδε κανείς;;; Κόντεψα να καραφλιάσω! 44100 στιγμιότυπα το δευτερόλεπτο, όχι το λεπτό! Ο τύπος που το έγραψε αυτό μάλλον πέρασε τα μαθήματα ή με σκονάκι ή με παπαγαλία...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/07/09, 18:20 από Fteo »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #113 στις: 06/07/09, 16:32 »
Αυτό δεν το είδε κανείς;;; Κόντεψα να καραφλιάσω! 44100 στιγμιότυπο όχι το λεπτό! Ο τύπος που το έγραψε αυτό μάλλον πέρασε τα μαθήματα ή με σκονάκι ή με παπαγαλία...

Είναι γεμάτο ανακρίβειες το "επιστημονικό" αυτό κείμενο...είπαμε, για λαδόκολλα και πολύ του είναι. Αυτό όμως που αντιλαμβάνομαι είναι πως λίγη σημασία έχει μια και τελικά δεν αναζητούμε να ρίξουμε λίγο παραπάνω φως αλλά να εστιάσουμε στις προτιμήσεις. Θεμιτό, αλλά και χωρίς ουσία πλέον.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/07/09, 19:52 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #114 στις: 06/07/09, 16:35 »
For a CD
recording they take 44,100 snapshots in a minute.
Αυτό δεν το είδε κανείς;;; Κόντεψα να καραφλιάσω! 44100 στιγμιότυπο όχι το λεπτό! Ο τύπος που το έγραψε αυτό μάλλον πέρασε τα μαθήματα ή με σκονάκι ή με παπαγαλία...
Kαι ο τύπος που τα λέει αυτά και τα εννοεί, έχει ένα μικρόπροβληματάκι υστερίας... Χαλάρωσε παλικάρι μου, δαίμων του τυπογραφείου ήταν...

Αυτό όμως που αντιλαμβάνομαι είναι πως λίγη σημασία έχει μια και τελικά δεν αναζητούμε να ρίξουμε λίγο παραπάνω φως αλλά να εστιάσουμε στις προτιμήσεις. Θεμιτό, αλλά και χωρίς ουσία πλέον.
Ρεσπέκτ
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #115 στις: 06/07/09, 16:40 »
Εγώ πάλι με το χαζό μου μυαλουδάκι δεν μπορω με τίποτα να καταλάβω πως είναι δυνατον το βινύλλιο να έχει καλύτερη ποιότητα ήχου από το CD...
Και θεωρώ τεράστιες μπουρδολογίες τα όποια επιχειρήματα.

Το θέμα με αυτούς που λατρεύουν το βινύλλιο είναι καθαρά συναισθηματικό.
Και τζάμπα πλακώνεστε νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΝΥΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #116 στις: 06/07/09, 18:01 »
Να προσθέσω επίσης πως μπροστά στον ήχο της ηρωικής TDK D-60, που άμα λάχει το κλίκι κλίκι για να την γυρίσεις μπροστά και πίσω με το στυλό σε έφερνε κι ένα βήμα πιο κοντά στη μουσική, τι να πορδίσει και το SACD.



Τι ηρωική; Θρυλική και βάλε! All time classic! Πόσες τέτοιες είχα λιώσει τη δεκαετία του '80. Ακόμα έχω μερικές ξεχασμένες σε κάποιο κουτί... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: ΒΙΝΥΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #117 στις: 07/07/09, 03:28 »
η ηχητικη ποιοτητα του βινυλιου δε μπορει να συγκριθει με οποιαδηποτε αλλη μορφη.


Μερικές φορές αναρωτιέμαι γιατί κάποιος να μπει σε οποιονδήποτε κόπο να ξεδιαλύνει 2-3 πράγματα που -ίσως- να συνιστούν απλώς εσφαλμένη εκτίμηση, στρεβλή πεποίθηση και υποκειμενικώς νοούμενη πραγματικότητα (με ό,τι αυτό συνεπάγεται), όταν σκάει μύτη ένα τέτοιο σχόλιο που θα τον έκανε πιθανότατα να αισθάνεται ολίγον ηλίθιος. Να προσθέσω επίσης πως μπροστά στον ήχο της ηρωικής TDK D-60, που άμα λάχει το κλίκι κλίκι για να την γυρίσεις μπροστά και πίσω με το στυλό σε έφερνε κι ένα βήμα πιο κοντά στη μουσική, τι να πορδίσει και το SACD.

Παράθεση
εδώ που τα λέμε,αν έχεις 150GB μουσικής στο pc σου, είναι αδύνατον να τα λιώσεις όλα. η μουσική που έχουν κατεβασει πολλοί από μας,δε μπορεί να ακουστεί ούτε μέσα σε 50 χρόνια! και το internet δε σου δινει μονο την ευκαιρία να κατεβάσεις κάτι που γουστάρεις, σου δίνει και την ευκαιρια να κατεβασεις κατι ετσι για πλακα. και αυτά τα ''έτσι για πλακα'' μαζευονται μετα απο καποιο καιρο.. 8)


Και φαντάζομαι πως υπάρχει ένας ψηλός, δασύτριχος και σκουρόχρωμος (κατά το στερεότυπο) Αμπντούλ με μαστίγιο που σε υποχρεώνει να κατεβάζεις 200 album τη μέρα κι άλλα 400 το βράδυ, για να μπορείς -φυσικά ενάντια στη θέλησή σου- να επαίρεσαι για το μέγεθος της συλλογής σου στους φίλους σου όταν πίνετε καφέ.

Υπάρχει πάντως διέξοδο από αυτόν το φαινομενικά δισεπίλυτο πρόβλημα: απολύεις τον Αμπντούλ.


Εαν θεωρείς ότι οι εταιριες το γυρνουν σιγα-σιγα στο βινύλιο μόνο και μόνο για τους λάτρεις του ή για ανθρώπους που έχουν μείνει μερικές δεκαετίες πίσω ή γιατί σαν vintage κίνηση marketing θα πουλήσει, νομίζω πως έχεις άδικο.

http://news247.gr/PrintArticle.htm?sp=l72746
Τώρα άλλο για τον Abdul...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/07/09, 03:34 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #118 στις: 07/07/09, 04:02 »
Αποφεύγοντας να πάρω θέση, θα παραθέσω απλά
ένα βίντεο
...

Και μια ερώτηση προς το μέλος  schizm: Το γεγονός οτι το το CD μπορεί να συμπεριλάβει τη πλήρη πληροφορία, σημαίνει και οτι όλα τα οικιακά player μπορούν να την αποκωδκοποιήσουν στη κανονική της μορφή?Γενικά ισχύει κάτι τέτοιο?
« Τελευταία τροποποίηση: 07/07/09, 04:08 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #119 στις: 07/07/09, 10:31 »

Δεν μας βρίσκει κανείς πουθενά...όταν δεν τα έχουμε, μας πιάνει η γκρίνια για όλα εκείνα που μας στερούν ή στερούμαστε εκ των συνθηκών...όταν μας παραχωρείται αυτή η δυνατότητα, νοσταλγούμε τις "άγιες" εκείνες μέρες που έμπαινε ένας δίσκος το 15νθημερο σπίτι και υποχρεωνόμασταν να τον ακούμε μέχρι εξαντλήσεως. Στην πραγματικότητα όμως ουδείς μας υποχρεώνει να κατεβάσουμε 25 άλμπουμ μέσα στην ώρα, πέρα από την ίδια μας την απληστία...κανείς δεν μας εξωθεί να μην εμπεδώσουμε την πληροφορία πέρα από τις προσωπικές μας προθέσεις. Δε φταίει το μέσο, αλλά η χρήση που κάνεις. Δεν φταίει η προσφορά, αλλά η αλόγιστη και βουλιμική διάθεσή μας.

Αυτή την επίκληση που βγάζει λάδι και καθαγιάζει τις σπουδαίες εκείνες εποχές προ 20ετίας και βάλε που φωνάζαμε το συγγενολόι από το Διακοφτό και κάναμε party όποτε έσκαγε καινούργιος δίσκος στο σπίτι, δεν την συμμερίστηκα ποτέ. Με παραπέμπει σε όλους εκείνους που επικαλούνται κατά ανάλογο τρόπο την Κατοχή για να υπενθυμίσουν πως σήμερα δεν εκτιμάμε ούτε το χαβιάρι, πόσο μάλλον το ψωμί. Ε, δε χρειάζεται να βιώσουμε και πάλι τέτοιες συνθήκες για να επαναπροσδιορίσουμε ορισμένα πράγματα...δε χρειάζεται να μας πιάσει η πείνα απαραιτήτως, για να μας γίνει μάθημα η ορθολογική και συνετή συμπεριφορά. Και κυρίως δεν θα έπρεπε να το ευχόμαστε...

Ειδικά όσον αφορά τη μουσική κι όντας κάποιος που έχει μερικές χιλιάδες γνήσια μουσικά έργα, ουδέποτε έδωσα βαρύτητα μεγάλη στο εξώφυλλο, στο μέγεθος αυτού και στα παρελκόμενα. Χρήσιμα, ενδιαφέροντα, αλλά πάντα δευτερεύοντα...την άυλη μουσική θα ακούσω άλλωστε κι αυτή θα με κινητοποιήσει.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι, τα είπες όλα!  :up
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #120 στις: 07/07/09, 10:32 »
Αποφεύγοντας να πάρω θέση, θα παραθέσω απλά ένα βίντεο...


Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση στη δουλειά και δεν μπορώ να το εκτιμήσω. Θα το τσεκάρω αργότερα από το σπίτι.

Παράθεση
Και μια ερώτηση προς το μέλος  schizm: Το γεγονός οτι το το CD μπορεί να συμπεριλάβει τη πλήρη πληροφορία, σημαίνει και οτι όλα τα οικιακά player μπορούν να την αποκωδκοποιήσουν στη κανονική της μορφή?Γενικά ισχύει κάτι τέτοιο?


To cd μπορεί να αποδώσει επαρκώς το frequency range μεταξύ 20hz - 20 kHz που είναι αντιληπτό από τον μέσο άνθρωπο και καλύπτεται τόσο από την αναπαραγωγή των cd players, όσο και από τα όποια ηχεία, που πάλι εκεί γύρω κινούνται κατά βάση. Αν εξαιρέσουμε λοιπόν εκείνους που κάποιος πρόγονός τους ζευγάρωσε με νυχτερίδα κι οι ακουστικές τους ανάγκες υπερβαίνουν εκείνες της συντριπτικής πλειονότητας, τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να απαξιώνεται ο digital ήχος (που στα χρόνια κι όλας εξελίχθηκε για να μην κουβαλάει τα κουσούρια της πρώιμης φάσης του). Και πάλι δεν μπορώ όμως να κατανοήσω πως κι αυτοί θα την καταβρούν με τα μειονεκτήματα που χαρακτηρίζουν εγγενώς τους δίσκους βινυλίου.

Αυτό που πρέπει να αντιληφθούμε βασικά είναι πως δεν υπάρχει "κανονική μορφή", μια κι η αναλογική της έκφραση στο βινύλιο μπορεί να υποστεί (κι αυτό συμβαίνει συνήθως) αλλοιώσεις κατά τη μεταφορά από το master tape. Ειδικά τη σήμερον ημέρα το σήμα τυγχάνει ψηφιακής επεξεργασίας προτού καταλήξει στο βινύλιο. Κανονικό λοιπόν θα μπορούσε να νοηθεί μονάχα ό,τι ακούμε από την ίδια τη φύση τη στιγμή που συντελείται...όλα τα υπόλοιπα στην καλύτερη συνιστούν μια πειστική, αληθοφανή αλλά όχι ακριβή αναπαραγωγή. Γι' αυτό και δεν έχει και τόσο νόημα εν τέλει όλη αυτή η εμμονή κι ο ζηλωτισμός που συνοδεύει συνήθως τέτοια θέματα. Γιατί αν τελικά θελήσουμε να πάμε στα όριά τους τον ψηφιακό και τον αναλογικό ήχο, ρίχνοντας χρήμα που θα εξωθήσει τον μέσο προϋπολογισμό να γονατίσει, ανάθεμα κι αν θα κατορθώσει κανένας χριστιανός να βγάλει άκρη. Φαντάζομαι άλλωστε πως ακόμα κι όσοι αγαπάμε τη μουσική και τον ήχο εν γένει ένα μέσο σύστημα έχουμε και με αυτό πορευόμαστε αρκετά ικανοποιημένοι, ακριβώς γιατί οι ανάγκες μας (όταν δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη οικονομική στενότητα ως σκόπελος) δεν το υπερβαίνουν.

Παράθεση από: Garvin
Εαν θεωρείς ότι οι εταιριες το γυρνουν σιγα-σιγα στο βινύλιο μόνο και μόνο για τους λάτρεις του ή για ανθρώπους που έχουν μείνει μερικές δεκαετίες πίσω ή γιατί σαν vintage κίνηση marketing θα πουλήσει, νομίζω πως έχεις άδικο.


Το άρθρο που παρέθεσες δεν προσθέτει κάτι καινούργιο στην δική μου αντίληψη για τα αίτια που αυτό συμβαίνει. Το βινύλιο έχει ταυτιστεί με την "αξία" της μουσικής, για λόγους που προσωπικά δεν συμμερίζομαι. Το αναφέρει άλλωστε στο τέλος ο αρθρογράφος:

Παράθεση
Μπορεί το 99% του κοινού να ακούει μουσική σε MP3 player για λόγους ευκολίας, όταν, όμως, θέλει να αγοράσει μουσική τότε προτιμάει το βινύλιο.


Εδώ αποκρυσταλλώνεται κι η στρεβλή πεποίθηση πως αν αξίζει κάτι να αγοραστεί, αυτό πρέπει να γίνεται σε μορφή βινυλίου. Οτιδήποτε άλλο απλώς απαξιώνεται. Δεν ξέρω πόσο άσχημα οφείλω να αισθάνομαι που συνεχίζω να αντιλαμβάνομαι τη μουσική πρωτίστως ως μια άυλη αλλά εικονοκλαστική τέχνη, χωρίς να χρειάζομαι εντυπωσιακά ευμεγέθη εξώφυλλα και χειροπιαστή αίσθηση για να της δώσω υπόσταση κι αξία. Τι να πούνε δηλαδή κι οι φιλοτελιστές που σε 4 τετραγωνικά εκατοστά διαθέτουν ολόκληρο σύμπαν.

Δεν ακυρώνω την αγάπη του οποιουδήποτε ή τις προτιμήσεις του.  Απαιτώ όμως να με σέβεται ως ισάξιο μουσικό ακροατή. Ο ελιτισμός κάνει κακό γκελ.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #121 στις: 07/07/09, 10:41 »
θα δανιστω μια ατακα του φουσεκη.....το κουραζουμε πολυ
Υπαρχουν και τα 2.παρτε οτι θελετε.μου θυμιζει σαν τις χαζες κοντρες πρωτου ετους"στην αθηνα το σουβλακι ειναι καλαμακι και στην θεσσαλονικη το καλαμακι ειναι σουβλακι"(btw σουβλακι ειναι το σωστο να το ξερετε ολοι σας :P).προσωπικα μ αρεσει το σιντι αλλααν καποιος μου χαριζε εναν ωραιο σισκο δεν θα ελεγα οχι

οσον αφορα το video του Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood :καλη η μουσικη οταν ειναι μερος της ζωης σου...οταν γινεται η ζωης σου ισως υπαρχει προβλημα....
« Τελευταία τροποποίηση: 07/07/09, 10:54 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #122 στις: 07/07/09, 12:39 »
Παράθεση
Και μια ερώτηση προς το μέλος  schizm: Το γεγονός οτι το το CD μπορεί να συμπεριλάβει τη πλήρη πληροφορία, σημαίνει και οτι όλα τα οικιακά player μπορούν να την αποκωδκοποιήσουν στη κανονική της μορφή?Γενικά ισχύει κάτι τέτοιο?
To cd μπορεί να αποδώσει επαρκώς το frequency range μεταξύ 20hz - 20 kHz που είναι αντιληπτό από τον μέσο άνθρωπο και καλύπτεται τόσο από την αναπαραγωγή των cd players, όσο και από τα όποια ηχεία, που πάλι εκεί γύρω κινούνται κατά βάση. Αν εξαιρέσουμε λοιπόν εκείνους που κάποιος πρόγονός τους ζευγάρωσε με νυχτερίδα κι οι ακουστικές τους ανάγκες υπερβαίνουν εκείνες της συντριπτικής πλειονότητας, τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να απαξιώνεται ο digital ήχος (που στα χρόνια κι όλας εξελίχθηκε για να μην κουβαλάει τα κουσούρια της πρώιμης φάσης του). Και πάλι δεν μπορώ όμως να κατανοήσω πως κι αυτοί θα την καταβρούν με τα μειονεκτήματα που χαρακτηρίζουν εγγενώς τους δίσκους βινυλίου.

Καταρχάς δε πάω να απαξιώσω κανέναν ήχο. Αυτό που θέλω να καταλάβω είναι αν η πλήροφορία που βρίσκεται στο cd,  η οποία κατα τα λεγομενά σου μπορεί να αναδομηθεί πλήρως, αναδομείται είτε το βάλεις σε σε ένα cd player απο τη λαική, είτε στο cd player της NASA. Eστω και στο όριο των 20-20.

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #123 στις: 07/07/09, 13:21 »
Καταρχάς δε πάω να απαξιώσω κανέναν ήχο. Αυτό που θέλω να καταλάβω είναι αν η πλήροφορία που βρίσκεται στο cd,  η οποία κατα τα λεγομενά σου μπορεί να αναδομηθεί πλήρως, αναδομείται είτε το βάλεις σε σε ένα cd player απο τη λαική, είτε στο cd player της NASA. Eστω και στο όριο των 20-20.


Δεν είναι δικά μου λεγόμενα...το θεώρημα το ανέπτυξε ο Nyquist. Μπορείς να θεωρήσεις πως με οποιοδήποτε cd player που καλύπτει το συγκεκριμένο φάσμα (μερικά φτάνουν ως τα 22.05kHz), θα είσαι μια χαρά. Αισθάνεσαι προσωπικά πως χάνεις πληροφορία από την ακρόαση; Η ποιότητα του ήχου, σε κάθε περίπτωση, εξαρτάται κι από το hardware, όπως ακριβώς συμβαίνει και με ένα οποιοδήποτε πικαπ.

Αν ανατρέξεις στο σχετικό λήμμα της Wikipedia, θα σου λυθεί ένας πρώτος κύκλος αποριών.

Αποσυνδεδεμένος boxer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep on rocking in a free world
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #124 στις: 10/07/09, 12:24 »
ααααααααχ

παει γερασαμε......

Εγω εχω πανω απο 500 βυνιλια και δεν ακουω κανενα εδω και χρονια.

Βασικα δεν ακουω ουτε καν cd. Αισθητικα ειναι πολυ ομορφα στην σκαλιερα που εχω στο σαλονι μου και δειχνουν πολυ ψαγμενα σε τριτους.

Πιστευω οτι η αναποληση του βυνιλιου δειχνει οτι γερασαμε. Αναπολουμε το σχολειο , τους παλιους ερωτες , τι ωραιο συναισθημα οταν αγοραζαμε το καινουριο LP του αγαπημενου μας συγκροτηματος κλπ. Και εγω το κανω αλλα δεν αναπολω το βυνιλιο συγκεκριμενα αλλα τα νιατα μου γενικως. χαχαχαχαχαχα

Εγω προσωπικα ακουω μουσικη μονο απο mp3 και τα εχω φορτωσει στο κινητο μου και περιμενω εκεινη την ημερα που θα βγει ενα κινητο με 100 GB καρτα να βαλω ολα τα mp3 μεσα και με 3G να κατεβαζω απευθειας στο κινητο μουσικη και οχι μεσω υπολογιστη , να εχει 10 Megapixel camera να μην κουβαλαω και τηλεφωνο και mp3 player και καμερα αλλα να εχω μια συσκευη για ολα.

Οσον αφορα την ποιοτητα πιστευω οτι η ψηφιακη τεχνολογια ειναι καλυτερη απο την αναλογικη στο 95% των περιπτωσεων αλλα και να μην ηταν η διαφορα δεν ειναι τοσο μεγαλη που να με κανει να χαλασω την ευκολια μου για χαρη της.

Ακουω μουσικη , βλεπω gigs απο youtube , συλλεγω πληροφοριες απο ιντερνετ για οποιον καλλιτεχνη θελω , και αυτη τη στιγμη σας γραφω απο το Mall πινοντας τον φρεντο μου στελνοντας παραλληλα reports στην δουλεια μου.

Ψηφιακη τεχνολογια λοιπον και τα μυαλα στα καγκελα.




 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
91 Απαντήσεις
26857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/07, 08:27
από Chris2004
31 Απαντήσεις
8687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/09, 21:01
από MaPaS