Ψηφοφορία: Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Σελίδες:
  • #2001 από mixanobios στις 11 Jul 2016
  • καλησπέρα, πιο πετάλι είναι ωραίο για να γινει clone?  Οτιδήποτε απο fuzz μέχρι echo... Ποιες είναι οι προτιμήσεις σας;


    π.χ ενα ωραίο πετάλι είναι αυτο που αξίζει να το φτιάξετε:


    Mesa Flux-Drive



    http://tagboardeffects.blogspot.gr/2016/07/mesa-flux-drive.html?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed:+GuitarFxLayouts+(Guitar+FX+Layouts)
  • #2002 από modfori στις 11 Jul 2016
  • έχοντας περάσει πλέον μερικά overdrives απο τα χέρια μου έχω καταλήξει οτι τα πιο καλά (στα δικά μου αυτιά) είναι πολυ απλά  όσο αφορά το κύκλωμά τους

    σαν αυτό για παράδειγμα
  • #2003 από nick_evia στις 12 Jul 2016
  • Η ερώτηση σου είναι πολύ γενική γιατί έχεις κυριολεκτικά εκατοντάδες επιλογές...
    Ψάξε τι εφέ σου λείπει ή τι ήχο θες να πετύχεις και θα δεις μετά τι μπορείς να φτιάξεις...
    Εγώ πάντως, μετά το triple wreck και το crunch box (σε συνδυασμό με ένα TS808)
    σταμάτησα προς το παρόν να ασχολούμαι με το κεφάλαιο distortion...
    Από delay μια ασφαλής και δημοφιλής επιλογή είναι το Deep blue delay (αν το δοκιμάσεις, φτιάξτο
    με το εξωτερικό volume pot - εγώ δυστυχώς άλλαξα γνώμη τελευταία στιγμή και έφτιαξα το stock, με
    αποτέλεσμα να έχω λίγο volume drop με συγκεκριμένο πετάλι μπροστά του). Βέβαια είναι λίγο σκοτεινό
    (κόβει λίγα πρίμα) και παραμορφώνει ελαφρώς τις επαναλήψεις σε ακραίες ρυθμίσεις αλλά γούστα είναι αυτά...

    Συμφωνώ με τον modfori για τα απλά κυκλώματα στα fuzz/overdrive/distortion...θυμάμαι όταν ολοκλήρωσα την
    πλακέτα και τέσταρα το crunchbox, μου είχε πέσει το σαγόνι...
    Δυστυχώς δεν ισχύει το ίδιο και για τα υπόλοιπα εφέ (delay/chorus κλπ)...προσωπικά, όποιο μικρό/απλό delay (pt2399)
    δοκίμασα, παρόλο που δούλευε όπως θα έπρεπε, τελικά είχε τα θεματάκια του (hum, πολύ παραμόρφωση, ελλιπή
    ρυθμιστικά pots) και κατέληξε στο κουτί με τα unboxed...
  • #2004 από saved στις 12 Jul 2016
  • Εδω ενα tone δεν μπορω να φτιαξω και οι εσεις δεν καταλαβσινετε τιποτα..ωρε μπραβο.. :up
  • #2005 από mixanobios στις 12 Jul 2016
  • Καλημέρα, να τα πάρουμε σε κατηγορίες; Να ξεκινήσω με τα booster πρέπει να έχω φτιάξει καμια 10αριά. Κατέληξα τελικά οτι το AMZ (http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg626455#msg626455) έχει όλα οσα θέλω (μέχρι στιγμής)
    Επίσης ένα πολυ καλό booster / overdrive είναι αυτο: matsumi valve booster 12au7 tube :
    ! No longer available
      Μου αρέσει πολύ ο ήχος του.


    Σε distortion έχω φτιάξει αρκετά το Wampler Triple Wreck μαζι με booster (έχω κανει και κατι mods) που ο ήχος απλά τα σπάει νομίζω οτι τα κάνει ΟΛΑ. Για πιο πολλά γκάζια θα έλεγα οτι και το Suhr RIOT είναι δύναμη.


    Απο overDrive θα έλεγα οτι έχω αρκετά που με "φτιάχνουν"  ενα πάρα πολυ καλο είναι το υβριδικό BAJA pedal overdrive (έχω κάνει και κατι mods και ο ήχος του με τρελαίνει) 


    Το overdrive BARBER LTD SILVER OVERDRIVe  καταπληκτικη επιλογή απο τα πιο καθαρα αθόρυβα πετάλια.


    Απο FUZZ έχω φτιάξει διάφορα BIG MUFF με πολλές μετατροπες (mods) που κανένα δεν είναι ίδιο... Δηλαδη εαν μου πει κάποιος φτιάξε μου ενα γιατι μου αρεσει αυτός ο ήχος απο το συγκεκριμένο δεν ξερω εαν θα μπορούσα! :P

    Θα τονίσω οτι δεν ειμαι κιθαρίστας απλα γρατσουνάω. Απλά μου αρεσει να τζαμάρω απλά πράγματα δηλάδη. Ουτε έχω τις σουπερ κιθάρες και ενισχυτες.
    Σε φιλαράκι μου όμως που είναι και κιθαρίστας και έχει επαγγελματικα μηχανήματα ακούω τα καλύτερα και αυτο με ικανοποιεί.
    Με άλλα λόγια απλά είναι ενα ωραίο χόμπι για μένα.

    α! ενα ωραίο και απλό πετάλι (εύκολο για να ξεκινήσει κάποιος με DISTORTION / Overdrive να φτιάχνει πετάλια. Νομίζω οτι είναι απο τα MUST και θα ηταν καλό να μπει στον οδηγό του Kithara.gr)  θα το χαρακτήριζα overdrive είναι το way huge red llama ωραιος ήχος αλλα δεν θα το έλεγα αθόρυβο απο σχεση hum. http://tagboardeffects.blogspot.gr/2012/06/way-huge-red-llama.html


    Εχω φτιάξει και compressor's & delay's & echo's Αλλα δεν έχω ιδιαίτερη άποψη για το τι είναι καλό...
  • #2006 από vegos στις 12 Jul 2016
  • Επίσης ένα πολυ καλό booster / overdrive είναι αυτο: matsumi valve booster 12au7 tube : ! No longer available  Μου αρέσει πολύ ο ήχος του.


    Έχω κάνει το εξής σε αυτό.
    Το τροφοδοτώ κι από ρευμα, κι έχω βάλει δύο voltage regulators, ένα 7809 κι ένα 7812, και με διακόπτη αλλάζω το voltage.
    Στα 12V βρωμίζει λίγο πιο μετά/έχει περισσότερο headroom. Επίσης αν το ανεβάσεις στα 15V μπορείς να δοκιμάσεις κι άλλες 12a*7 λάμπες αν έχεις. Αρκετά versatile!

    Το έχω προσθέσει στην είσοδο σε έναν ενισχυτή που έχω φτιάξει μόνιμα.
  • #2007 από mixanobios στις 12 Jul 2016
  • Το εχω δοκιμάσει μέχρι και 18v (παίζω με τροφοδοτικό). Έχεις δίκιο για την διαφορά στον ήχο. Αλλά κάπου διάβασα οτι καλό είναι να μην δίνεις πάνω απο 12v σε αυτές τις λάμπες. Εχω δοκιμάσει σε αυτο το κύκλωμα και 12ax7 & 12at7 αλλα δεν με εντυπωσίασε.
     
    Μιας και μιλάμε για λάμπες.
    Στο baja εχω 12at7 είναι πιο "άγρια" απο την 12ax7. (επισης και Κινέζικη 6n4j ειναι και πιο "ήρεμη" έχει γκάζι αλλά οχι οπως η 12ax7)



  • #2008 από vegos στις 13 Jul 2016
  • Σωστά. Στις 12Α*7 η τροφοδοσία βάση των specs είναι 6.3V παράλληλα ή 12.6V σε σειρά στο heater της καθόδου.

    Μου κάνει εντύπωση πάντως αυτό που λες για την 12AT7 σε σχέση με την 12AX7.
    Η 12ΑΤ7 έχει το 60-70% του gain της 12ΑΧ7.

    Βέβαια από την άλλη, είναι λάμπες. Και κάθε λάμπα είναι -σχεδόν- μοναδική στη συμπεριφορά...
  • #2009 από mixanobios στις 13 Jul 2016
  • Ωραίο αυτό που έγραψε γιατί με βάζει σε σκέψεις. Οι λάμπες όλες που έχω μου τις έχει δώσει ο πατέρας μου και είναι πάνω από 30 χρόνια. General electric , rca, sylvania, ultron. Δηλαδή δεν έχω καμιά καινούργια εκτός των κινεζικών. Θα αγορασω μία 12ax7  να συγκρινω. Ποια λες ότι είναι καλή; solvtek electroharmonix καποια άλλη;
  • #2010 από vegos στις 13 Jul 2016
  • Δεν έχω ιδέα. Εχω μερικές NOS Sylvania που είμαι ευχαριστημένος, αλλά έχει να κάνει με τον ενισχυτή, τη θέση που βρίσκονται στο κύκλωμα κλπ...

    Νομίζω ότι ο @adr1anos είναι ο κατάλληλος να απαντήσει  ;D
  • #2011 από mixanobios στις 15 Jul 2016
  • #2012 από mixanobios στις 20 Jul 2016
  • To μαυρο ειναι το baja υβριδικο και το ασπρο ειναι αναλογικο με 12au7, ;όλες οι λαμπες είναι του πατέρα μου (30+ χρόνων!)  :)
































    screen cap
  • #2013 από mixanobios στις 24 Jul 2016
  • Καλησπέρα στην παρέα! Φτιάχνω ξανά ενα ProcoRat με πολυ καλα υλικα. Δεν μπορω ομως να βρω το παλιο LM308 όσα έχω βρει είναι LM308AN  (st), LM308ADP (mitsubishi) ,  LM308A (mitsubishi).


    Ψάχνοντας το ebay βρήκα το μεταλλικο LM308AH το έχει δοκιμάσει κάποιος; Αξίζει;


    Επίσης ξερει κανεις απο που να αγοράσω το LM308N της motorola?

    Ευχαριστώ.


    update:
    Βρήκα genuine (ελπιζω) της NS LM308n απο  ebay. Θα σε εναν μηνα θα ξέρω. :)
  • #2014 από mixanobios στις 25 Jul 2016
  • Σωστά. Στις 12Α*7 η τροφοδοσία βάση των specs είναι 6.3V παράλληλα ή 12.6V σε σειρά στο heater της καθόδου.

    Μου κάνει εντύπωση πάντως αυτό που λες για την 12AT7 σε σχέση με την 12AX7.
    Η 12ΑΤ7 έχει το 60-70% του gain της 12ΑΧ7.

    Βέβαια από την άλλη, είναι λάμπες. Και κάθε λάμπα είναι -σχεδόν- μοναδική στη συμπεριφορά...


    Καλησπέρα, αγόρασα μια Τung sol 12ΑΧ7. Δεν κατάλαβα καμια ουσιαστική διαφορά απο την 12AT7 GENERAL ELECTRIC.
  • #2015 από vegos στις 25 Jul 2016
  • Το τροφοδοτείς με μπαταρία;
  • #2016 από mixanobios στις 26 Jul 2016
  • Όχι με τροφοδοτικό. (σχεδόν έχω καταργήσει τις μπαταρίες απο τα πετάλια που φτιάχνω)


    Ρώτησα τον πατέρα μου που ξερει απο λάμπες. Μου ειπε οτι η λαμπα για να δουλέψει σωστά θέλει στην αρχή "μαλακά" όχι γκάζια για ~20 ωρες... (ίσως και περισσότερο ανάλογα το είδος της λάμπας). Άρα σε λίγο καιρό ενημερώνω. :)



  • #2017 από saved στις 26 Jul 2016
  • Θελει μαλακα οταν ειναι κρυα.Δηλαδι αν τον χειμωνα πας και υην τσιτωσεις με την μια,ας επεξες 100 ωρες το κακοκαιρι..Αλλα ετσι που λες,δεν μπορω να βρω λογο.Τα μεγαφωνα ναι,θελουν δουλεμα για να μαλακωσουν και να παλωντε καλυτερα,στην λαμπα τι θα αλλαξει;
  • #2018 από mixanobios στις 26 Jul 2016
  • Θελει μαλακα οταν ειναι κρυα.Δηλαδι αν τον χειμωνα πας και υην τσιτωσεις με την μια,ας επεξες 100 ωρες το κακοκαιρι..Αλλα ετσι που λες,δεν μπορω να βρω λογο.Τα μεγαφωνα ναι,θελουν δουλεμα για να μαλακωσουν και να παλωντε καλυτερα,στην λαμπα τι θα αλλαξει;


    Δεν γνωριζω απο λάμπες... Δεν ξερω εαν ειναι σωστο, οτι μου ειπε σας γράφω.
  • #2019 από vegos στις 26 Jul 2016
  • Εγώ είχα δοκιμάσει με ΑΤ7, ΑU7, AX7. Κατέληξα σε AU7. Άκουγα διαφορές. Τώρα τι να σου πω...
  • #2020 από mixanobios στις 26 Jul 2016
  • Εγώ είχα δοκιμάσει με ΑΤ7, ΑU7, AX7. Κατέληξα σε AU7. Άκουγα διαφορές. Τώρα τι να σου πω...


    Ανάλογα το κύκλωμα. Σε κάποιο κύκλωμα μου αρέσει μονο η au7 σε αλλο κύκλωμα η ax7 ή at7.
  • #2021 από mixanobios στις 26 Jul 2016
  • Έτοιμο το νέο proco rat επαιξα πολύ με clipping έβγαλα φοβερό για τα γούστα μου αποτελεσμα. Ελπίζω να γίνει ακόμα καλύτερο με το chip που περιμένω. Το κουτί είναι για δοκιμη αλλά είναι χαριτωμένο ε;

  • #2022 από vegos στις 26 Jul 2016
  • Το κουτί είναι για δοκιμη αλλά είναι χαριτωμένο ε;


    Επρεπε να βάλεις 2 led, στα φώτα του αυτοκινήτου :-)
  • #2023 από mixanobios στις 27 Jul 2016
  • Το ειχα κανει σε ενα αλλο πεταλι cave dweller (το αλλο live once ) είναι το LLAMA. :)


  • #2024 από vegos στις 27 Jul 2016


  •  ;D
  • #2025 από mixanobios στις 28 Jul 2016
  • Χα χα πολύ καλό! Τι είναι;
Σελίδες: