Ψηφοφορία: Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Σελίδες:
  • #2026 από vegos στις 28 Jul 2016
  • Χα χα πολύ καλό! Τι είναι;

    Στέλνει midi commands (program change/cc message/κλπ) που τα λαμβάνει από remote control...

    Στην πραγματικότητα το χα φτιάξει για να αλλάζω gain/volume σε ενισχυτή, από μακρυά :-)
  • #2027 από mixanobios στις 28 Jul 2016
  • Μπράβο ωραίο. :)
  • #2028 από mixanobios στις 29 Jul 2016
  • ! No longer availableτο έχει φτιάξει κανείς;


    Το εχω τελειωσει σαν πλακετα αυτο εδω:   αλλα το έχω χυμα σε ενα κουτακι μαζι με καποια αλλα που ειναι και αυτα unboxed. Θελω πριν το βαλω σε ενα κουτακι να "παιξω" μαζί του. Εχω βάλει sockets σε διαφορα σημεία για να μπορώ εύκολα να κάνω παιχνίδι.
    Μια ιδεα ειναι το BYOC που ειχα διαβάσει καλά λογια θα μελετησω στο schematic...
    ! No longer available
     
  • #2029 από mixanobios στις 02 Aug 2016
  • Δυστυχως για την ωρα εστω το fulltone με το schematic byoc δεν θελει να παίξει. Έφαγα πάνω απο 8-10 ωρες... Τίποτα.
    Ασχοληθηκα με ενα chorus (Little angel) που το ειχα στα unboxed που ειχε κάποιο θέμα. Τωρα δουλευει άψογα. Το έβαλα στο κουτάκι του. Μπορω να πω οτι είναι καλό πετάλι... θα το ήθελα λίγο πιο silent...


    To reverb με τα 2 pt2399 το έχει φτιάξει κανείς; ValveWizard Equinox II http://tagboardeffects.blogspot.gr/2014/04/valvewizard-equinox-ii.html

  • #2030 από vegos στις 07 Aug 2016
  • By the way, αν έχεις κάτι συγκεκριμένο που κρίνεις ότι αξίζει να είναι μόνο του, μπορείς να ανοίξετε ένα θέμα για αυτό. Το είχα κάνει εγώ πχ για τον midi controller, το είχε κάνει ο adr1anos για έναν ενισχυτή και πάει λέγοντας...
  • #2031 από saved στις 08 Aug 2016
  • Δεν ξερω κατα ποσο κολλαει εδω,αλλα θελω να κανω ενα καλοδιο τζακ στερεο->τζακ μονο οπου στην μια γραμμη του στερεο θα εχω vol πριν γινει μονο.Τι μπορω να βαλω ωστε να μην επιρεαστει το σημα του αλλου καναλιου αφου θα γεφυρωσουν και θα γινουν ενα;εχει κανα διοδακι που λειτουργει σαν "αντεπιστροφο";
  • #2032 από adr1anos στις 08 Aug 2016
  • Είναι πολύ κλασσικό προβληματάκι, όταν θέλεις να προσθέσεις δύο σήματα, δυστυχώς δεν υπάρχει απλή λύση για να έχεις διακριτά volumes που να μην επηρεάζουν το ένα το άλλο, χρειάζεται ένα απλό μιξεράκι.

    Έχω ασχοληθεί αρκετά με το πρόβλημα και έχω κρατήσει κάποια απλά σχηματικά για εμένα, αν σε ενδιαφέρει πες μου να ποστάρω κάποιο.
  • #2033 από vegos στις 08 Aug 2016
  • Επί τη ευκαιρία μήπως έχεις κάνα σχέδιο δοκιμασμένο όμως για μίκτη;
  • #2034 από adr1anos στις 08 Aug 2016
  • Αντώνη τα καλά κυκλώματα έχουν ένα στάδιο προενίσχυσης πριν την μίξη για κάθε είσοδο, αλλά είναι λίγο πιο πολύπλοκα, ενώ τα απλά έχουν κάποια λίγα παθητικά στοιχεία όπως ποτενσιόμετρα και αντιστάσεις και μετά ένα συνολικό ενεργό στάδιο ενίσχυσης.. εσένα τι σε ενδιαφέρει περισσότερο?
  • #2035 από vegos στις 08 Aug 2016
  • Δεν ήρθε όλο το μήνυμα.
    Γράφω από κινητό και με το CR το έκανε submit.

    Σκεφτόμουν κάτι απλό με, ΤL082 πχ και μετά mixάρισμα, αν έχεις κάτι δοκιμασμένο θα χαρώ να το υλοποιήσω...
  • #2036 από adr1anos στις 08 Aug 2016
  • Η καλύτερη υλοποίηση που έχω βρεί με ένα απλό opamp τύπου TL082, με παθητικά, διακριτά volumάκια ανά είσοδο, είναι αυτή:

    http://www.audio-hi-fi.ru/cxems/smixer.pdf

    ..μπορείς να το φτιάξεις με unity gain ή και με μικρή ενίσχυση, ακόμα και με τελικό volume pot.
    Έχω φτιάξει κάτι πολύ παρόμοιο και είναι μια χαρά για τις περισσότερες εφαρμογές.
  • #2037 από vegos στις 08 Aug 2016
  • Thanx. Θα το δοκιμάσω άμα τη επιστροφή. Το θέλω σε μορφή πεταλιού, μικρό, για όταν γρατζουνάμε 2-3 φίλοι με έναν ενισχυτή...
  • #2038 από saved στις 08 Aug 2016
  • Aδριανε,για ποσταρε τα περι μιξερακι,και εγω να προσθεσω τι σκεφτικε το τσιπικο μυαλουδακι μου..
    Ενα blend pot  ;D
    Η ενα vol pot κολημενο με "ανορθοδοξο" τροπο που καποιος εδω μου ειχε προτινει καποτε και το ξεθαψα παλι..
    Δεν ξερω αν σου θυμιζει τιποτα Αδριανε μιας και εσυ μου το προτινες.. ;D
    Αυτο που θελω να πετυχω ειναι να καταφαιρω να μειωσω το output σε εναν απο τους 2 μαγνητες.Η διαφορα που δεινει η dimarzio ειναι 170 ο ενας 250 ο αλλος.Δεν ξερω τι σημαινουν,και αν ηξερα ισως με μια απλη αντησταση να γινωταν,αλλα η θα βαλω blend και ολα κοblend  ;D η αυτο το υπουλο vol ;D
  • #2039 από adr1anos στις 08 Aug 2016
  • Ναι, το blend pot για αυτή την περίπτωση είναι πολύ καλύτερη ιδέα ως παθητική λύση από ένα ακόμα volume pot (που και αυτό θα δούλευε, αλλά όχι με την ευελιξία του blend pot).. Δες εδώ:

    http://www.stewmac.com/How-To/Online_Resources/Learn_About_Guitar_Pickups_and_Electronics_and_Wiring/Blend_Pot_Wiring.html

    Για απλό μιξεράκι αποκλειστικά με παθητικά υλικά, αυτό θα σου δώσει μία ιδέα:

  • #2040 από saved στις 08 Aug 2016
  • Ωραια.Οποτε αφου εχω τετοιο μπλεντ θα το δοκιμασω.
    Ασχετο.Τελικα ο ενας εχει αουτπουτ 200 και ο αλλος 250.
    Και ειδα οτι δηλωνουν mV.Τι ειναι αυτα;Πως μπορω να τα χαμηλωσω με πιο "στανταρ" τροπο αν θελω;
    Πχ αν βαλω μια αντισταση με σταθερα Ω τοτε θα ειναι πιο στανταρ το αποτελεσμα και οχι γυρναω το ποτ περιπου εδω.
    Αν με βολεψει το βραδυ,εχουμε "χειρουργειο".Παλι
  • #2041 από vegos στις 08 Aug 2016
  • Ωραια.Οποτε αφου εχω τετοιο μπλεντ θα το δοκιμασω.
    Ασχετο.Τελικα ο ενας εχει αουτπουτ 200 και ο αλλος 250.
    Και ειδα οτι δηλωνουν mV.Τι ειναι αυτα;Πως μπορω να τα χαμηλωσω με πιο "στανταρ" τροπο αν θελω;
    Πχ αν βαλω μια αντισταση με σταθερα Ω τοτε θα ειναι πιο στανταρ το αποτελεσμα και οχι γυρναω το ποτ περιπου εδω.
    Αν με βολεψει το βραδυ,εχουμε "χειρουργειο".Παλι

    Ο μαγνήτης μετατρέπει την κίνηση των χορδών σε ηλεκτρικό ρεύμα.
    Χαμηλής ισχύος, μετρημένο σε mV (milli volts, χιλιοστά του ενός volt).

    Για να χαμηλώσεις το output μπορείς πολύ απλά να χαμηλώσεις είτε τον μαγνήτη, είτε το volume.

    Η αντίσταση που λες είναι ακριβώς αυτό που κάνει το volume.
  • #2042 από vegos στις 08 Aug 2016
  • Εγω προσωπικά, κι έτσι για το παιχνίδι, θα ξετύλιγα την περιέλιξη του μαγνήτη. Πολύ πιο πολύπλοκη δουλειά και ψιλό-εγχείριση, αλλά καλό παιχνίδι χεεχεχε. Α, και μη αναστρέψιμο... :-)
  • #2043 από saved στις 08 Aug 2016
  • Αν τον ειχα παρει 10€ ανετα.Αλλα 110€+μεταφορικα+αντικαταβολη θα πηγε καμια 125€ και να τον ανιξω να κανω φακιρικα..ευχαριστω,δεν θα παρω..
  • #2044 από vegos στις 08 Aug 2016
  • Για την ιστορία, επειδή με τρώει να ασχοληθούν λίγο με μαγνήτες στο τεχνικό κομμάτι, περιμένω έναν ΓΤΠ από ebay πάνω στον οποίο σκοπεύω να κάνω πειράματα με τις περιελίξεις. Θα σας κρατήσω ενήμερους καθώς μου φάνηκε ωραίο project για να βγάλουμε τον δύσκολο χειμώνα που έρχεται...
  • #2045 από saved στις 08 Aug 2016
  • Τωρα διαβασα τα αλλα ποστ σου.Ο μαγνητης παει καρφι στο τζακ.Νο vol/tone.Βασικα διανιω μια less is more φαση και επειδη μου αρεσει το be simple ψαχνομαι ετσι να βγαλω μια ακρη.Καλο αυτο με το υψος του μαγνητη,αλλα το μλεντακι φανταζει πιο πρακτικο/διαχειρησημο
  • #2046 από modfori στις 09 Aug 2016

  • Πως να ανεβάσω ηχητικό αποτέλεσμα; Πως ανεβάζετε εσεις; Με τι μικροφωνο θα γίνει η ηχογράφηση; Πως θα κριθεί εαν ειναι καλό το αποτέλεσμα;  :o

    αυτό εξαρτάται απο τι διαθέτεις.
    αν έχεις κάρτα ήχου και μικρόφωνο στήσε το μπροστά στο ηχείο του ενισχυτή/καμπίνα και μετά ανεβάζεις το αρχείο σε κάποιο χοστ σάιτ (box, soundcloud κτλ.)   και ποστάρεις εδώ το λίνκ.
    αν έχεις κάρτα ήχου και ο ενισχυτής σου έξοδο για ηχογράφηση (cab sim ή κάτι τέτοιο)  τότε χρησιμοποείς αυτά.
    αν πάλι δε διαθέτεις τίποτα απο τα παραπάνω κάνε μια εγγραφή με το κινητό σου ή κάποιο ρουφιάνο στυλ zoom H1

    όντας μέσα στο θέμα και χρησιμοποιώντας τη λέξη κλείδί στο ευρετήριο με επιλογή "σε αυτό το θέμα" βρίσκεις τα πάντα
  • #2047 από mixanobios στις 09 Aug 2016

  • Πως να ανεβάσω ηχητικό αποτέλεσμα; Πως ανεβάζετε εσεις; Με τι μικροφωνο θα γίνει η ηχογράφηση; Πως θα κριθεί εαν ειναι καλό το αποτέλεσμα;  :o

    αυτό εξαρτάται απο τι διαθέτεις.
    αν έχεις κάρτα ήχου και μικρόφωνο στήσε το μπροστά στο ηχείο του ενισχυτή/καμπίνα και μετά ανεβάζεις το αρχείο σε κάποιο χοστ σάιτ (box, soundcloud κτλ.)   και ποστάρεις εδώ το λίνκ.
    αν έχεις κάρτα ήχου και ο ενισχυτής σου έξοδο για ηχογράφηση (cab sim ή κάτι τέτοιο)  τότε χρησιμοποείς αυτά.
    αν πάλι δε διαθέτεις τίποτα απο τα παραπάνω κάνε μια εγγραφή με το κινητό σου ή κάποιο ρουφιάνο στυλ zoom H1

    όντας μέσα στο θέμα και χρησιμοποιώντας τη λέξη κλείδί στο ευρετήριο με επιλογή "σε αυτό το θέμα" βρίσκεις τα πάντα


    Ωραία θα το προσπαθήσω... μετά το αρχείο σε ποιο site θα το ανεβάσω ώστε να υπάρχει κάποιο link? π.χ εδω; https://soundcloud.com/upload
  • #2048 από saved στις 10 Aug 2016
  • Μολις τελειωσα το μπλεντοτζακοκαρφο.Θα παω αυτην την ονομασια στην αεπι,ετσι τωρα γιατι θυμηθικα εκεινο το παλικαρι που ηθελε να κατοχειρωσει την "καλημερα 40 φορες απανοτα".
    Με το πολυμετρο στο μπιπ δουλευει σπετσιαλε,δοκημη επι του εργου ομως δεν εγινε διοτι ητο περασμενη η ωρα και τα ματακια (αυτα τα ομορφα και αμυγδαλοτα) κλεινουν.Βεβαια,ειναι σαν να το επιασαν αλεπουδες και να το τραβουσε μια απο αριστερα και αλλη απο δεξια..ηθελα κατι σουλουπομενο τρομαρα μου..ειναι καρφι στερεο που θα μπει στο μπασο,3cm καλοδιο,μπλεντ,3cm καλοδιο,μονο τζακ.Αυριο θα πλακωσω τις μπιρες  την μονοτικη ταινια να το καλοπησω λιγο(λεω τωρα εγω)και θα βγαλω φωτο(αν βλεπετε φαινετε με τετοια κατορθοματα κινηταρα που κανω εχω)
    Με επιασε και η βλακια βραδιατικα..
  • #2049 από vegos στις 21 Aug 2016
  • Η καλύτερη υλοποίηση που έχω βρεί με ένα απλό opamp τύπου TL082, με παθητικά, διακριτά volumάκια ανά είσοδο, είναι αυτή:

    http://www.audio-hi-fi.ru/cxems/smixer.pdf

    ..μπορείς να το φτιάξεις με unity gain ή και με μικρή ενίσχυση, ακόμα και με τελικό volume pot.
    Έχω φτιάξει κάτι πολύ παρόμοιο και είναι μια χαρά για τις περισσότερες εφαρμογές.


    Επανέρχομαι για γνώμη.
    Σκεφτόμουν να έβαζα σε κάθε input έναν op-amp/buffer και μετά να μιξάριζα, τι λες;
  • #2050 από vegos στις 21 Aug 2016
  • Τελικά μου τη βάρεσε και μόλις τον τελείωσα.
    Βουρ για δοκιμές...

    3 inputs, χωρίς ρυθμιστικά, με jacks που όταν δεν έχει πάνω βύσμα θα στέλνουν στην γη το hot.
    Προσπάθησα να το μαζέψω όσο μπορούσα, αν και έπαιρνε κι άλλο, αλλά δεν έκανα ούτε καν σχέδιο, κοίταγα τα διάφορα schematics που έβλεπα και προχώραγα.
    Χρησιμοποίησα τις τιμές του Jack Orman για τα inputs, και για op-amp ένα tl072 (το 071 που φαίνεται στη φώτο είναι λάθος).
    Τροφοδοσία απο μπαταρία, θα μπει κι ένα διακοπτάκι κι ένα on/off και τέλος.

    Δοκιμές εντός ολίγου...

Σελίδες: