Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 693281 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος painkiller84

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου,με βοήθησες.

Αποσυνδεδεμένος JimiPol

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Υλικά για το Booster:

Πλακέτα:
Board STR-100
To Board συτό είναι αρκετά μεγάλο (39 τρύπες) ώστε να φτιάξουμε και το Overdrive!

R1:100k, MF 0,25W
R2:62k, MF 0,25W
R3:10M, MF 0,25W
R4,R5:2,7k, MF 0,25W (x2)
C1:Panasonic SMF 0,01uF
C2:47pF Ceramic Cap 5mm
C3:10uF, 35V Radial
C4:Panasonic SMF 0,1uF
C5:100uF, 35V Radial
Q1:BS170
D1:9,1V Zener Diode 0,5W
P1:Alpha 16mm FS 5k lin

Κόστος: 4€ !







Καλημέρα adr1ane,

Προσπαθώ να φτιάξω το Booster εδώ και καιρό, ωστόσο οι προσπαθειές μου πέφτουν στο κενό! Μερικώς λόγω της τεχνικής μου στις κολλήσεις και μερικώς λόγω ενός κολλητηριού που δανείστηκα από τον πατέρα μου, το οποίο εχει πιο πλατιά μύτη. Έτσι δημιουργώ διάφορα βραχυκυκλώματα στο κύκλωμα. Δεν τα παρατάω όμως.

Έχω σκοπό να κάνω παραγγελία παραγγελία και να στοκάρω υλικά και εργαλεία για να το παλέψω. Ακολουθώντας τα λινκ για τα υλικά του Booster παρατήρησα ότι το παρακάτω δεν υπάρχει:

http://www.banzaimusic.com/Panasonic-SMF-0-1uF.html

Μήπως μπορείς να μου προτείνεις κάτι εναλλακτικό; Το μόνο που βρήκα με τιμή κοντά στην ανωτέρω ήταν το εξής:

http://www.banzaimusic.com/Panasonic-SMF-0-15uF.html

Ωστόσο, δε γνωρίζω αν θα δημιουργήσει θέμα στο τελικό κύκλωμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
καλή χρονιά ,
μπορείς να πας σε αυτόν http://www.banzaimusic.com/Tantalum-0-1uF-35V.html
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος JimiPol

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
καλή χρονιά ,
μπορείς να πας σε αυτόν http://www.banzaimusic.com/Tantalum-0-1uF-35V.html


Ευχαριστώ πολύ modfori!!

Επίσης Καλή Χρονιά και Χρόνια Πολλά!

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δες μήπως σε συμφέρει να παραγγείλεις απο αυτό το site   https://www.taydaelectronics.com/
Αργεί περισσότερο βέβαια αλλά νομίζω είναι αρκετά φθηνότερο.
Καλή επιτυχία!!



Υλικά για το Booster:

Πλακέτα:
Board STR-100
To Board συτό είναι αρκετά μεγάλο (39 τρύπες) ώστε να φτιάξουμε και το Overdrive!

R1:100k, MF 0,25W
R2:62k, MF 0,25W
R3:10M, MF 0,25W
R4,R5:2,7k, MF 0,25W (x2)
C1:Panasonic SMF 0,01uF
C2:47pF Ceramic Cap 5mm
C3:10uF, 35V Radial
C4:Panasonic SMF 0,1uF
C5:100uF, 35V Radial
Q1:BS170
D1:9,1V Zener Diode 0,5W
P1:Alpha 16mm FS 5k lin

Κόστος: 4€ !







Καλημέρα adr1ane,

Προσπαθώ να φτιάξω το Booster εδώ και καιρό, ωστόσο οι προσπαθειές μου πέφτουν στο κενό! Μερικώς λόγω της τεχνικής μου στις κολλήσεις και μερικώς λόγω ενός κολλητηριού που δανείστηκα από τον πατέρα μου, το οποίο εχει πιο πλατιά μύτη. Έτσι δημιουργώ διάφορα βραχυκυκλώματα στο κύκλωμα. Δεν τα παρατάω όμως.

Έχω σκοπό να κάνω παραγγελία παραγγελία και να στοκάρω υλικά και εργαλεία για να το παλέψω. Ακολουθώντας τα λινκ για τα υλικά του Booster παρατήρησα ότι το παρακάτω δεν υπάρχει:

http://www.banzaimusic.com/Panasonic-SMF-0-1uF.html

Μήπως μπορείς να μου προτείνεις κάτι εναλλακτικό; Το μόνο που βρήκα με τιμή κοντά στην ανωτέρω ήταν το εξής:

http://www.banzaimusic.com/Panasonic-SMF-0-15uF.html

Ωστόσο, δε γνωρίζω αν θα δημιουργήσει θέμα στο τελικό κύκλωμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος JimiPol

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Δες μήπως σε συμφέρει να παραγγείλεις απο αυτό το site   https://www.taydaelectronics.com/
Αργεί περισσότερο βέβαια αλλά νομίζω είναι αρκετά φθηνότερο.
Καλή επιτυχία!!



Υλικά για το Booster:

Πλακέτα:
Board STR-100
To Board συτό είναι αρκετά μεγάλο (39 τρύπες) ώστε να φτιάξουμε και το Overdrive!

R1:100k, MF 0,25W
R2:62k, MF 0,25W
R3:10M, MF 0,25W
R4,R5:2,7k, MF 0,25W (x2)
C1:Panasonic SMF 0,01uF
C2:47pF Ceramic Cap 5mm
C3:10uF, 35V Radial
C4:Panasonic SMF 0,1uF
C5:100uF, 35V Radial
Q1:BS170
D1:9,1V Zener Diode 0,5W
P1:Alpha 16mm FS 5k lin

Κόστος: 4€ !







Καλημέρα adr1ane,

Προσπαθώ να φτιάξω το Booster εδώ και καιρό, ωστόσο οι προσπαθειές μου πέφτουν στο κενό! Μερικώς λόγω της τεχνικής μου στις κολλήσεις και μερικώς λόγω ενός κολλητηριού που δανείστηκα από τον πατέρα μου, το οποίο εχει πιο πλατιά μύτη. Έτσι δημιουργώ διάφορα βραχυκυκλώματα στο κύκλωμα. Δεν τα παρατάω όμως.

Έχω σκοπό να κάνω παραγγελία παραγγελία και να στοκάρω υλικά και εργαλεία για να το παλέψω. Ακολουθώντας τα λινκ για τα υλικά του Booster παρατήρησα ότι το παρακάτω δεν υπάρχει:

http://www.banzaimusic.com/Panasonic-SMF-0-1uF.html

Μήπως μπορείς να μου προτείνεις κάτι εναλλακτικό; Το μόνο που βρήκα με τιμή κοντά στην ανωτέρω ήταν το εξής:

http://www.banzaimusic.com/Panasonic-SMF-0-15uF.html

Ωστόσο, δε γνωρίζω αν θα δημιουργήσει θέμα στο τελικό κύκλωμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.




Καλησπέρα pipokas99,

Ευχαριστώ για την πρόταση! Θα το κοιτάξω... Γενικά έχουμε θέμα με τελωνεία; Τώρα που άλλαξε ο νόμος εννοώ... Γιατί θέλω να κανω μεγάλη παραγγελία...

Τώρα τα περι Booster...

Παρακολουθώ το thread από το 2011... Ωστόσο μετά από αποτυχημένες προσπάθειες και έλλειψη χρόνου δεν κατάφερα να φτιάξω κάτι. Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο μήνυμά μου, ξεκίνησα τις τελευταίες μέρες οπλισμένος με υπομονή και επιμονή να δοκιμάζω ξανά τις δυνατότητες μου. Τέτοια είναι η όρεξή μου, που σήμερα, αμέσως μετα τη δουλειά, γύρισα και ξεκίνησα ξανα το Booster. Νέο κύκλωμα.

Παιδιά τα κατάφερα! Πριν λίγο έκανα την απλή συνδεσμολογία που παραθέτει ο andr1anos και το δοκίμασα. Μία χαρα...

Μία ερώτηση - παρατήρηση έχω...

Με κατεβασμένο το pot στο minimum, το κύκλωμα ¨χρωματίζει¨ αρκετά τον ήχο. Συγκεκριμένα, ρίχνει πολύ το Tone του σήματος. Ανεβάζοντας το pot σε ένταση, το κύκλωμα παραπέμπει σε Overdrive effect.

Δίνει ωραίο χρώμα. Ωστόσο, δεν είναι ο ρόλος του Booster να αφήνει αναλλοίωτο το σήμα;

Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να σου πω την αλήθεια έχω να κάνω παραγγελία καμιά 3ετία οπότε δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά για φόρους κτλ.
Ψαξ'το και μέσω ebay έχουν και εκεί λογαριασμό και παλαιότερα τα μεταφορικά ήταν δωρεάν.

Το booster αυτό ήταν σχετικά ουδέτερο. Μόνο στο τέλος "βρώμιζε" κάπως το σήμα. Εμένα μου ακούγεται κάτι σαν fuzz.
Ειδικά αν το δοκιμάσεις με λαμπάτο vintage ενισχυτή έχεις κλασσικό ροκ ήχο 70s.
Για εναλλακτικές,μόντες κτλ καλύτερα να πάρεις τη γνώμη από κανέναν πιο ειδικό στα ηλεκτρονικά κυκλώματα. ;)
Δοκίμασε πάντως να κάνεις 1-2 πλακέτες ακόμα τόσο για το practice όσο και για κανα λαθάκι που ίσως έχεις κάνει. Αυτά γίνονται δίχως άγχος και βιασύνη και καλώς ή κακώς θέλουν χρόνο και πάρα μα πάρα πολύ υπομονή αν είσαι αρχάριος.

Καλύ τυχη και καλές κατασκευές Jimi!!!  :)

Αποσυνδεδεμένος JimiPol

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Να σου πω την αλήθεια έχω να κάνω παραγγελία καμιά 3ετία οπότε δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά για φόρους κτλ.
Ψαξ'το και μέσω ebay έχουν και εκεί λογαριασμό και παλαιότερα τα μεταφορικά ήταν δωρεάν.

Το booster αυτό ήταν σχετικά ουδέτερο. Μόνο στο τέλος "βρώμιζε" κάπως το σήμα. Εμένα μου ακούγεται κάτι σαν fuzz.
Ειδικά αν το δοκιμάσεις με λαμπάτο vintage ενισχυτή έχεις κλασσικό ροκ ήχο 70s.
Για εναλλακτικές,μόντες κτλ καλύτερα να πάρεις τη γνώμη από κανέναν πιο ειδικό στα ηλεκτρονικά κυκλώματα. ;)
Δοκίμασε πάντως να κάνεις 1-2 πλακέτες ακόμα τόσο για το practice όσο και για κανα λαθάκι που ίσως έχεις κάνει. Αυτά γίνονται δίχως άγχος και βιασύνη και καλώς ή κακώς θέλουν χρόνο και πάρα μα πάρα πολύ υπομονή αν είσαι αρχάριος.

Καλύ τυχη και καλές κατασκευές Jimi!!!  :)


Καλά ναι! Θα κάνω μερικά ακόμη! Το πρώτο δεν το ειχα υπολογίζει καλα και μέσα στο stompbox γίνεται πανικός!

Για την ιστορία, είδα τιμές στο Tayda και οι διαφορές είναι μεγάλες. Προς τα κάτω φυσικά!

Let the game begin, λοιπόν!

Thank you pipokas99 !!!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
το tayda είναι στην Ταϋλάνδη οπότε για πάνω απο 20 δολλάρια παραγγελία ,ναι, υπάρχουν δασμοί.
Απο τα γερμανικά δεν υπάρχουν.
Τσέκαρε και το DasMusicDing https://www.musikding.de/
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος JimiPol

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
το tayda είναι στην Ταϋλάνδη οπότε για πάνω απο 20 δολλάρια παραγγελία ,ναι, υπάρχουν δασμοί.
Απο τα γερμανικά δεν υπάρχουν.
Τσέκαρε και το DasMusicDing https://www.musikding.de/

Καλησπέρα modfori,

Καλύτερο-φθηνότερο απο Banzai?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
έχει μικρότερη ποικιλία από το Banzai αλλά σε γενικές γραμμές είναι φθηνότερο και με λιγότερα μεταφορικά έξοδα
κάνεις και στα 2 τη λίστα σου και βλέπεις ποιο σε συμφέρει
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος JimiPol

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
έχει μικρότερη ποικιλία από το Banzai αλλά σε γενικές γραμμές είναι φθηνότερο και με λιγότερα μεταφορικά έξοδα
κάνεις και στα 2 τη λίστα σου και βλέπεις ποιο σε συμφέρει

Άψογα! Θα το κοιτάξω!

Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος JimiPol

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Καλημέρα παιδιά,

Χάζευα κάποια VeroLayouts στο internet και βρήκα το συγκεκριμένο.

Έχει κανείς ιδέα τι σημαίνει το VR1-1, VR1-2. VR1-3 κτλ που αναφέρονται στο κύκλωμα;

Με εκτίμηση

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Τα VR1,2,3 αναφέρονται στην σύνδεση με ένα εξωτερικό ποτενσιόμετρο, στα αντίστοιχα ποδαράκια 1,2 και 3. Η τιμή του ποτενσιόμετρου δεν αναφέρεται στο κύκλωμα αλλά γενικά μία πολύ κοινή τιμή όπως των 100ΚΩ θα είναι μια χαρά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος JimiPol

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Τα VR1,2,3 αναφέρονται στην σύνδεση με ένα εξωτερικό ποτενσιόμετρο, στα αντίστοιχα ποδαράκια 1,2 και 3. Η τιμή του ποτενσιόμετρου δεν αναφέρεται στο κύκλωμα αλλά γενικά μία πολύ κοινή τιμή όπως των 100ΚΩ θα είναι μια χαρά.

Καλησπέρα adr1ane,

Ευχαριστώ για την ένδειξη. Ουσιαστικά μετράς τα ποδαράκια του ποτ καθώς το κοιτάς από την κάτω πλευρά, από την πλανω πλευρα (αυτή του άξονα δηλαδή) ή δεν έχει καμία σημασία;

Επίσης που αλλού μπορούμε να βρούμε και άλλα VeroLayouts που να είναι verified όμως; Για να έχουν κάποια εγκυρότητα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Με εκτίμηση

Αποσυνδεδεμένος JimiPol

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Τα VR1,2,3 αναφέρονται στην σύνδεση με ένα εξωτερικό ποτενσιόμετρο, στα αντίστοιχα ποδαράκια 1,2 και 3. Η τιμή του ποτενσιόμετρου δεν αναφέρεται στο κύκλωμα αλλά γενικά μία πολύ κοινή τιμή όπως των 100ΚΩ θα είναι μια χαρά.

Καλησπέρα adr1ane,

Ευχαριστώ για την ένδειξη. Ουσιαστικά μετράς τα ποδαράκια του ποτ καθώς το κοιτάς από την κάτω πλευρά, από την πλανω πλευρα (αυτή του άξονα δηλαδή) ή δεν έχει καμία σημασία;

Επίσης που αλλού μπορούμε να βρούμε και άλλα VeroLayouts που να είναι verified όμως; Για να έχουν κάποια εγκυρότητα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Με εκτίμηση

Επίσης, σε χρήση ποτ με μεγαλύτερη τιμή, τί ηχητικές διαφορές πετυχαίνουμε;

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημερες.
Θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που με βοήθησαν με τις συμβουλές τους ,δίνοντάς μου κουράγιο και υπομονή να μην τα παρατήσω.
Ορμώμενος απο τα πρώτα μου booster και fuzz ,είπα να παω ένα τεχνικο λύκειο μπας και ξεδιαλύνουν κάποιες βασικές γνώσεις και εν τέλει πριν 3 μέρες το ολοκλήρωσα.
Σας ευχαριστώ και πάλι όλους και μακάρι να έχουμε το κουράγιο και τον χρόνο και για άλλες κατασκευές!! :)

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Αν και το βλεπω λιγο...ψοφιο το νημα θα ρωτησω και αν εχει  καποιος να δωσει καμια συμβουλη καλος :P

τελειωσα χθες σε fabricated pcb ενα clyde mccoy clone. το μονο που αλλαξα σε σχεση με τις stock values  ειναι το 1.5k res σε 1.8k.

Του εχω βαλει ενα whipple inductor και το  icar pot που εχει , pio 220nf caps, metal film resistors και για transistors εχω χρησιμοποιησει BC 109B για Q1 & Q2.

Το προβλημα που μου παρουσιαστηκε ειναι αρκετο clipping μετα το μεσο της διαδρομης του wah, το pot το δοκιμασα σε αλλο πεταλι και δεν εχει θεμα, dc leakage επισης δεν μετρησα στο pot. τα ρευματα στα  transistor ειναι τα παρακατω και ειναι spot on
Q1
E 0.11v
B 0.69v
C 4.33v 

Q2
E 3.24v
B 3.68v
C 9.15v

οταν παιζω απαλα μειωνεται εως και εξαφανιζεται το φαινομενο, το ιδιο συμβαινει και αν χαμηλωσω το volume της κιθαρας.

υπαρχει περιπτωση να ειναι πολυ hot το σημα της κιθαρας?
Πως μπορω να το μειωσω στο πεταλι? Αλλαζοντας το 68k input res  με μεγαλυτερο ή-και το 470r που ειναι  στ emitter το Q1 με μεγαλυτερο επισης?

Βασικη προυποθεση να μην αλλαξουν τα χαρακτηριστικα του πεταλιου.
photos απο το εσωτερικο του πεταλιου
και του σχηματικου που ειναι βασισμενη η πλακετα
the souls of heaven...Are stars at night...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)