Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφική μηχανή  (Αναγνώστηκε 7234 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Φωτογραφική μηχανή
« στις: 23/09/19, 19:10 »
Θελω να αγορασω μια φωτογραφικη μηχανη. Αν και δεν ειμαι χομπιστας, μου αρεσει να εχω μερικες επιλογες παραπανω οταν βγαζω μια φωτογραφια. Σκεφτομουν σαν μια φθηνη λυση την CANON EOS 4000D. Απο ο,τι διαβασα ειναι entry level μηχανη με πολυ πλαστικο, πραγμα που δεν με ενοχλει καθολου, αλλα το φλας πρεπει να το ανοιξει καποιος με το χερι και ξενερωσα. Η αμεσως επομενη επιλογη ειναι στα 150€, η CANON EOS 2000D στα 400€. Μου φαινεται μ@λακια να δωσω τοσα λεφτα για features που δεν θα χρειαστω.

Υπαρχει καποια αλλη προταση;
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφική μηχανή
« Απάντηση #1 στις: 24/09/19, 13:07 »
αν δεν είσαι φαν της μηχανής και θέλεις μια μηχανή για όλες τις δουλειές πάρε κάτι σαν αυτήν
Canon PowerShot SX540 HS


με αυτές που αναφέρεις θα χρειασθείς και αλλους φακούς για μακρινά πλάνα
« Τελευταία τροποποίηση: 24/09/19, 13:09 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφική μηχανή
« Απάντηση #2 στις: 24/09/19, 13:18 »
Σωστος αυτος ο κιθαριστας (πφφφ...  :P :P)ασε τις DSLR και παρε μια μικρη compact.
Οταν θα βαριεσε να την κουβαλας θα πεις "γιατι δεν ακουσα τον saved,damn it??"
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Φωτογραφική μηχανή
« Απάντηση #3 στις: 24/09/19, 15:25 »
Θελω να αγορασω μια φωτογραφικη μηχανη. Αν και δεν ειμαι χομπιστας, μου αρεσει να εχω μερικες επιλογες παραπανω οταν βγαζω μια φωτογραφια.

Τι χρήση θες να της κάνεις;
Θες να προχωρήσεις παρά πέρα;
Θες να την έχεις πάντα μαζί σου;
Τι φωτογραφίες θέλεις να τραβάς;
Μέρα; Νύχτα; Τοπία; Κόσμο;
Ποιο είναι το συνολικό κόστος που θες να ξοδέψεις;

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφική μηχανή
« Απάντηση #4 στις: 24/09/19, 17:38 »
Θελω να αγορασω μια φωτογραφικη μηχανη. Αν και δεν ειμαι χομπιστας, μου αρεσει να εχω μερικες επιλογες παραπανω οταν βγαζω μια φωτογραφια.

Τι χρήση θες να της κάνεις;
Θες να προχωρήσεις παρά πέρα;
Θες να την έχεις πάντα μαζί σου;
Τι φωτογραφίες θέλεις να τραβάς;
Μέρα; Νύχτα; Τοπία; Κόσμο;
Ποιο είναι το συνολικό κόστος που θες να ξοδέψεις;
Κοιταξε, οπου κι αν παω κουβαλαω μια φωτογραφικη μαζι και βγαζω συνεχως φωτογραφιες. Πιστευω πως αν ειχα μια κανονικη μηχανη, και οχι τις cybershot, ισως και να ασχολιομουν παραπανω και με ποιο πολυ ζηλο. Κυριως τοπια και κτιρια φωτογραφιζω. Τον Δεκεμβριο θα παμε στην βορεια Νορβηγια με την ελπιδα να δουμε και το Βορειο Σελας, και θα ηθελα να εχω καποιες φωτογραφιες που δεν τραβηχτηκαν απο κινητο. Τωρα το κοστος ειναι θεμα παντοτε περιεργο. Απο οσο ειδα τις τιμες μεχρι 450€ θα ηθελα να δωσω, βασει και της χρησης που κανω.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφική μηχανή
« Απάντηση #5 στις: 24/09/19, 18:03 »
450€  για φωτογραφικη;καλα εισαι τρελος;
Παρε ενα μπασο καλυτερα :P :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Φωτογραφική μηχανή
« Απάντηση #6 στις: 24/09/19, 18:20 »
Πιστευω πως αν ειχα μια κανονικη μηχανη, και οχι τις cybershot, ισως και να ασχολιομουν παραπανω και με ποιο πολυ ζηλο.

Κανονική μηχανή είναι χεχε...

Λοιπόν, η Canon που έχεις δει, και η αντίστοιχη σειρά της Nikon είναι μια χαρά μηχανές για να "μπεις" στο παιχνίδι της φωτογραφίας. Αν και είναι μαζεμένες, οι διαστάσεις τους είναι λίγο ογκώδεις για κουβάλημα καθημερινά μαζί, αλλά αυτό το ξέρεις εσύ. Σίγουρα πάντως δεν είναι μηχανές που μπαίνουν στην τσέπη.

Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα και δες ποια σου κάθεται καλύτερα στο χέρι. Από επιδόσεις είναι σχεδόν ίδιες.

Δες και κάποια mirrorless, έχουν πιο μαζεμένες διαστάσεις και ίδιες ή καλύτερες επιδόσεις. Απλά σε αυτή την κατηγορία τιμής δεν θα έχεις viewfinder.

Τέλος, μην απορρίπτεις τις compact. Έχει τρομερά καλές μηχανές με πολύ καλές επιδόσεις.
Αυτό που σε νοιάζει είναι να μην πέσεις σε αισθητήρα μικρότερο από μία ίντσα (θα σου βγάζει περισσότερο θόρυβο τη νύχτα).

Σε DSLR πάντως για να επανέλθω, δεν έχεις και πολλές επιλογές. Ή Nikon ή Canon, οπότε η επιλογή είναι σχετικά εύκολη...

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφική μηχανή
« Απάντηση #7 στις: 24/09/19, 18:26 »
Πιστευω πως αν ειχα μια κανονικη μηχανη, και οχι τις cybershot, ισως και να ασχολιομουν παραπανω και με ποιο πολυ ζηλο.

Κανονική μηχανή είναι χεχε...

Λοιπόν, η Canon που έχεις δει, και η αντίστοιχη σειρά της Nikon είναι μια χαρά μηχανές για να "μπεις" στο παιχνίδι της φωτογραφίας. Αν και είναι μαζεμένες, οι διαστάσεις τους είναι λίγο ογκώδεις για κουβάλημα καθημερινά μαζί, αλλά αυτό το ξέρεις εσύ. Σίγουρα πάντως δεν είναι μηχανές που μπαίνουν στην τσέπη.

Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα και δες ποια σου κάθεται καλύτερα στο χέρι. Από επιδόσεις είναι σχεδόν ίδιες.

Δες και κάποια mirrorless, έχουν πιο μαζεμένες διαστάσεις και ίδιες ή καλύτερες επιδόσεις. Απλά σε αυτή την κατηγορία τιμής δεν θα έχεις viewfinder.

Τέλος, μην απορρίπτεις τις compact. Έχει τρομερά καλές μηχανές με πολύ καλές επιδόσεις.
Αυτό που σε νοιάζει είναι να μην πέσεις σε αισθητήρα μικρότερο από μία ίντσα (θα σου βγάζει περισσότερο θόρυβο τη νύχτα).

Σε DSLR πάντως για να επανέλθω, δεν έχεις και πολλές επιλογές. Ή Nikon ή Canon, οπότε η επιλογή είναι σχετικά εύκολη...
Τωρα διαβασα λιγακι για mirrorless, DSLR και ειδα περι τινος προκειται. Με μπερδευει ομως πως οι τιμες και στις 3 κατηγοριες για παραπλησιες μηχανες ειναι στα ιδια λεφτα. Ακομα και compact στα 25€0~300€ ξεκινανε.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Φωτογραφική μηχανή
« Απάντηση #8 στις: 24/09/19, 18:31 »
Τωρα διαβασα λιγακι για mirrorless, DSLR και ειδα περι τινος προκειται. Με μπερδευει ομως πως οι τιμες και στις 3 κατηγοριες για παραπλησιες μηχανες ειναι στα ιδια λεφτα. Ακομα και compact στα 25€0~300€ ξεκινανε.

Εχε υπόψιν σου ότι οι της-προκοπής-compact (high end) ξεπερνάνε κατά πολύ την αξία μιας DSLR/Compact (πχ Sony RX100, FujiFilm X70/X100F κλπ).

Compact με κάτω από 300€ κατ' εμέ δεν αξίζει να πάρεις. Πολύ μικρός αισθητήρας με επιδόσεις κινητού. Η μόνη διαφορά από αυτό είναι το ζούμ.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφική μηχανή
« Απάντηση #9 στις: 24/09/19, 19:10 »
Τωρα διαβασα λιγακι για mirrorless, DSLR και ειδα περι τινος προκειται. Με μπερδευει ομως πως οι τιμες και στις 3 κατηγοριες για παραπλησιες μηχανες ειναι στα ιδια λεφτα. Ακομα και compact στα 25€0~300€ ξεκινανε.

Εχε υπόψιν σου ότι οι της-προκοπής-compact (high end) ξεπερνάνε κατά πολύ την αξία μιας DSLR/Compact (πχ Sony RX100, FujiFilm X70/X100F κλπ).

Compact με κάτω από 300€ κατ' εμέ δεν αξίζει να πάρεις. Πολύ μικρός αισθητήρας με επιδόσεις κινητού. Η μόνη διαφορά από αυτό είναι το ζούμ.
Ωραια, καταλαβα περιπου τι γινεται. Ευχαριστω για τις συμβουλες παιδες.

450€  για φωτογραφικη;καλα εισαι τρελος;
Παρε ενα μπασο καλυτερα :P :P
Δες τα συννημενα. Εδω και κανα 2μηνο το σκιζω καθημερινα. Πρεπει να στο ειχα πει.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφική μηχανή
« Απάντηση #10 στις: 24/09/19, 23:21 »
Μου το χες πει..
σαν τιτλος απο τραγουδι tsopana rave  ακουγετε  :P :P :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φωτογραφική μηχανή
« Απάντηση #11 στις: 26/09/19, 09:14 »
Αν θέλεις αξιοπρεπή ποιότητα φωτογραφίας σε μικρό μέγεθος, τότε πάρε mirrorless. Εγώ έχω την Canon M100. Βέβαια, μου λείπει το οπτικό σκόπευτρο. μερικές φορές βάζω την μηχανή στη μούρη μου νομίζοντας ότι υπάρχει σκόπευτρο, συνηθισμένος από την παλιά DSLR μου (Olympus E420).

Μου το χες πει..
σαν τιτλος απο τραγουδι tsopana rave  ακουγετε  :P :P :P

χεχε,φοβερή μπάντα, υπάρχουν ακόμα, από ότι διαβάζω...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/07, 17:19
από Aggelo
0 Απαντήσεις
2967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/09, 02:47
από AderfiTouEleous
50 Απαντήσεις
20759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/16, 12:54
από kkmspm (φλουτσ)