Αποστολέας Θέμα: Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό Midi to mp3/wav Converter??  (Αναγνώστηκε 5908 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Το ξέρω ότι μπορεί να φαίνομαι noobάς με αυτό που ρωτάω, αλλά ψάχνω ένα software το οποίο να μετατρέπει τα αρχεία mid. (αρχεία δηλαδή που αποτελούνται από midi ήχους) σε wav. ή mp3.. Έχω ψάξει αρκετά και συνέχεια πέφτω σε προγράμματα που είτε δεν κάνουν αυτό ακριβώς που λέει το όνομα τους ή η ποιότητα του wav είναι αισχρή.. Έχω κατεβάσει γύρω στα 5 προγράμματα αλλά εκτός του Midi Converter Studio 6.0 (το οποίο στην free έκδοση του μετατρέπει 1 minute από το track) όλα τα άλλα παρουσιάζουν προβλήματα.. Επειδή δεν θέλω να αγοράσω κωδικό για ένα πρόγραμμα που πιθανότατα δεν θα το ξαναχρησιμοποιήσω θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε να προτείνετε κάποιο converter που να το έχετε δοκιμάσει και να μετατρέπει τα mid. αρχεία σε καλή ποιότητα..

Θα προτιμούσα να μου προτείνετε κάποιο software που να το χρησιμοποιείτε και όχι κάποιο που έχετε ακούσει ότι είναι καλό, κλπ..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να σε ρωτήσω κάτι σαν πιο noobάς? Γιατί δεν ηχογραφείς απλά σε mp3 ή wav το mid αρχείο με ένα από τα άπειρα record-what-you-hear προγράμματα που κουκλοφορούν?
Αναπαράγεις το mid και παράλληλα κάνεις την εγγραφή με το προγραμματάκι..

Να ένα που είχα χρησιμοποιήσει στο παρελθόν για άλλη δουλειά και ήταν μια χαρά:
http://www.frontierdg.com/pcwin%20Speaker%20Record.aspx

Δεν είμαι σίγουρος ότι θα σε καλύψει η ποιότητά του αλλά τουλάχιστον, υπάρχουν πολλά free προγράμματα γι αυτή τη δουλεία για να ψαχτείς!

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Ακριβώς απάντηση δε σου έχω, κι εγώ δεν έχω ψάξει τέτοιο πρόγραμμα ΑΛΛΑ μια πιθανή λύση είναι μέσω κάποιου Daw.


Κατεβάζεις ας πούμε το Reaper, κάνεις εισαγωγή το midi και μετά File>Render για να στο βγάλει σε wav.


Θα μου πεις γιατί να κατεβάσεις DAW για μια απλή μετατροπή. Εντάξει, αυτό έχω εύκαιρο τώρα αυτό σου λέω.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
^^ Αυτή η λύση μου φαίνεται και η πιο λογική μιας και σίγουρα ο faser θα έχει κάποιο DAW εγκατεστημένο.

Ακόμη και αν υπάρχει κάποιο ελαφρύ προγραμματακι που να κάνει αυτη τη μετατροπή,έχω τις αμφιβολίες μου κατα πόσω δύναται να γίνει με ποιοτικό αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χμμμ.. ίσως υπάρχει λόγος που δε θέλει να χρησιμοποιήσει DAW αλλά αυτό θα το μάθουμε στο επόμενο ποστ του.. Απ όσο ξέρω (δεν τα πάω πολύ καλά με αυτά οπότε διορθώστε με αν είναι) το αρχείο mid αντιστοιχίζει κάθε "νότα" σε συγκεκριμένο ήχο από μια βιβλιοθήκη ήχων..  Θα πρέπει λοιπόν από το DAW να επιλέξει την ίδια βιβλιοθήκη ήχων και οπότε ίσως εκεί έγκειται η δυσκολία.. Αλλιώς, όντως, το DAW είναι η καλύτερη λύση!

Αποσυνδεδεμένος korax_ole

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
θα πρότινα και γώ κάποιο daw για τον λόγο ότι οι στανταρ ήχοι του Midi είναι άθλιοι! ενώ από το daw θα μπορείς, αν έχεις την όρεξη να βρείς βιβλιοθήκες ήχων, να χρησιμοποιήσεις ήχους με αρκετά καλή ποιότητα....
η μαμα χηνα ειναι θεια μου

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. gers δοκίμασα το προγραμματάκι σου αλλά το αποτέλεσμα δεν με ικαονοποίησε.. Αυτό που θέλω είναι να μετατρέψω ότι ακριβώς ακούγεται και με την ποιότητα που ακούγεται στο mid. αρχείο σε ένα αρχείο wav.

Έχετε δίκιο για το DAW, απλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να φορτώσω στο καινούργιο υπολογιστή μου το DAW που θέλω μαζί με τα plug-ins που θέλω (έχω budgetάρει 6-7 ώρες απερίσπαστης δουλειάς και ακόμα δεν τις έχω βρει)..

Η ιστορία έχει ως εξής: Έφτιαξα ένα backing track στο guitar pro (drums, bass), το έκανα export σαν mid. (δεν υπήρχαν άλλες επιλογές) και τώρα ψάχνω ένα converter για να το κάνω wav. ή mp3 για να το φορτώσω στο ipod.. Δυστυχώς αν ήξερα ότι κανένα από τα 10 (!!!!) converters που δοκίμασα δεν θα θα δούλευαν όπως ήθελα, θα ξεκινούσα να εγκασταστήσω το Cubase και δεν θα έτρωγα τόσες ώρες σε converters που μετατρέπουν σε άθλια ποιότητα..

Anyway, πρέπει μάλλον να το πάρω απόφαση και το επόμενο σκ να φορτώσω το DAW για να κάνω τη δουλειά μου σαν άνθρωπος.. Πάντως όποιος έχει κάποιο προγραμματάκι να προτείνει μέχρι τότε, ευπρόσδεκτο ;) ..

το  αρχείο mid αντιστοιχίζει κάθε "νότα" σε συγκεκριμένο ήχο από μια  βιβλιοθήκη ήχων..  Θα πρέπει λοιπόν από το DAW να επιλέξει την ίδια  βιβλιοθήκη ήχων και οπότε ίσως εκεί έγκειται η δυσκολία.. Αλλιώς,  όντως, το DAW είναι η καλύτερη λύση!

Αυτό που λες  για την αντιστοίχιση ήχων δεν με προβληματίζει.. Απεναντίας θα  βελτιώσει κατά πολύ το αποτέλεσμα (η βιβλιοθήκη ήχων drums και bass του  guitar pro δεν είναι ιδιαίτερα πειστική σε σχέση με τα plug-ins που  σκοπεύω να βάλω).. Απλά όλα έγιναν για να αποφύγω το DAW :(

Btw: Που έχει πάει το παλιό πλήκτρο "Merge Double Posts"?
« Τελευταία τροποποίηση: 13/06/10, 19:08 από faser »

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κοίτα, επειδή η δουλειά που θες (άνοιγμα του .mid σε ένα DAW - ενεργοποίηση plug-ins - export) δεν παίρνει πάνω από 3 λεπτά, αν θες ανέβασε το .mid αρχείο κάπου και αν είναι θα στο γράψει κάποιος από δω (στο γράφω εγώ αν δεν έχεις απαιτήσεις για το μπάσο για το οποίο δεν έχω VSTi) σε wav/mp3.. Μλκία να περιμένεις 5-6 μέρες για μια τόσο απλή διαδικασία..
« Τελευταία τροποποίηση: 14/06/10, 01:46 από gers »

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγω χρησιμοποιω το SynthFont το οποιο παιρνει SoundFonts, VST effects και VSTi, χρησιμοποιωντας VSTi plugins που εχω βρει γιατι οι ηχοι που εχει ειναι μαπα, χειροτεροι του GP.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Κοίτα, επειδή η δουλειά που θες (άνοιγμα του .mid σε ένα DAW - ενεργοποίηση plug-ins - export) δεν παίρνει πάνω από 3 λεπτά, αν θες ανέβασε το .mid αρχείο κάπου και αν είναι θα στο γράψει κάποιος από δω (στο γράφω εγώ αν δεν έχεις απαιτήσεις για το μπάσο για το οποίο δεν έχω VSTi) σε wav/mp3.. Μλκία να περιμένεις 5-6 μέρες για μια τόσο απλή διαδικασία..
Ωραία ιδέα ;D
Το επισύναψα..
Btw, όποιος κάνει τον κόπο, ας κατεβάσει λίγο το level του hi-hat :)
« Τελευταία τροποποίηση: 15/06/10, 00:03 από faser »

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρε σεις να ρωτήσω κάτι.. Κάνω import το mid στο cubase, κάνω αναπαραγωγή και όλα οκ... Ανοίγοντας όμως τα addictive ή ακόμα και τα LM-7 (έτσι λέγονται?) που έχει από τη μάνα του το cubase, έχω πρόβλημα: drums-μπάσο ασυγχρόνιστα.. Ξέρει κανείς τι παίζει?

Αποσυνδεδεμένος calcoutis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Φίλε phaser, σου επισυνάπτω το link με το αρχείο που θες σε μορφή wav. Ελπίζω να είναι οκ αλλά αν δεν είναι πες μου ότι διορθώσεις είναι να το φτιάξουμε( έχω βάλει ένα μέτρο pre-count με μετρονόμο και μετά μπαίνει το κομμάτι). Αν δεν μπορείς rapidshare στείλε μου πμ να δούμε πως θα στο στείλω (δυστύχως είναι 38mb μπορούσα να το συμπιέσω αλλα δεν ξέρω γιατί το θέλεις)

http://rapidshare.com/files/399812928/Deliver_us-Andy_Timmos-Backing_Track.wav.html

(Ω ναι υπάρχει και Andy Timmos.....άτιμα πληκτρολόγια  ;D )

Αποσυνδεδεμένος carvinboy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Επειδή το κάνω και εγώ αυτό με διευκολύνει το Nuendo αλλά φαντάζομαι ότι όποιο πρόγραμμα ηχογράφησης έχεις το κάνει σίγουρα.
Δλδ π.χ. κάνεις open project/ empty/ open midi track (και όχι audio) και σου εμφανίζει ακριβώς τι όργανα έχει το midi και μετά export audio mixdown - mp3.
(Μέχρι και τα midi του Band in a box μου εμφανίζει). Ελπίζω να βοήθησα   

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας :D .. Αυτές τις ημέρες έλειπα εκτός Αττικής και γι'αυτό δεν μπορούσα να δω τα μηνύματα σας.. Φίλε calcoutis ωραίο το ηχητικό αποτέλεσμα, και σε ευχαριστώ για το χρόνο σου αλλά τώρα που το ακούω με άλλη "βιβλιοθήκη μπάσου", ακούγεται πολύ ψεύτικο.. Αυτό που τελικά αποφάσισα να κάνω είναι το επόμενο σκ, που θα έχω λίγο ft, να εγκαταστήσω το DAW μου και να προσπαθήσω να το ξαναγράψω όσο πιο live γίνεται με αληθινό μπάσο και ίσως ηλεκτρονικά drums..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
19997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 14:30
από taxfreesax
8 Απαντήσεις
20366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/06, 09:54
από spio
0 Απαντήσεις
2571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/07, 22:45
από Nexis
10 Απαντήσεις
6939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/08, 16:25
από les-makis
15 Απαντήσεις
6121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/09, 15:47
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
3265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/10, 18:57
από denisgiann
10 Απαντήσεις
6289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/10, 19:49
από Anaximandros
4 Απαντήσεις
2775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/10, 14:03
από denisgiann
2 Απαντήσεις
4275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/10, 14:20
από blackmorefan
6 Απαντήσεις
8256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/14, 16:36
από neeckos