Αποστολέας Θέμα: Βαρύτονη η κανονική κιθάρα?  (Αναγνώστηκε 7073 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonis86

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Βαρύτονη η κανονική κιθάρα?
« στις: 26/01/09, 09:52 »
γειά  χαρα σε ολους, θελω να ρωτησω το εξης, με μια κανονικη ηλεκτρικη (25,5 scale) μπορω να κουρδισω σε Α(λα)? Αν ναι τι διαδικασιες χρειαζονται.Η μονο με βαρυτονη μπορω? Αντιστοιχα την βαρυτονη μπορω να την κουρδισω σε Ε(μι)?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Βαρύτονη η κανονική κιθάρα?
« Απάντηση #1 στις: 26/01/09, 15:15 »
μπορεις την απλη να τη κουρδισεις Α, αλλα χρειαζεσαι αναλογες χορδες για να εχουν την ενταση που χρειαζεται (να μην ειναι χαλαρες) οταν τις κουρδιζεις τοσο χαμηλα. το intonation (η ελληνικη λεγη γι'αυτο ποια ειναι, κολησα  :D ) ομως πιθανως να μην ειναι πολυ σωστο στην 6-χορδη με αυτο το σκειλ και κουρδισμα, πιθανως ομως να μην εντοπισεις καποιο προβλημα, πολυ κοσμος το κανει και ειναι ΟΚ, απλα οι χορδες ειναι λιγο παχιες.

Στη βαρυτονη μπορεις να βαλεις ενα καπο και να την κανεις Ε. Τωρα χωρις καπο δεν ξερω αν μπορεις να κουρδισεις Ε και να εχουν και σωστη ενταση οι χορδες (να μην ειναι πολυ σφιγμενες δηλαδη).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Βαρύτονη η κανονική κιθάρα?
« Απάντηση #2 στις: 26/01/09, 16:03 »
Στη βαρυτονη μπορεις να βαλεις ενα καπο και να την κανεις Ε. Τωρα χωρις καπο δεν ξερω αν μπορεις να κουρδισεις Ε και να εχουν και σωστη ενταση οι χορδες (να μην ειναι πολυ σφιγμενες δηλαδη).

Στο 7ο τάστο?? ?? ?? ??
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος antonis86

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Βαρύτονη η κανονική κιθάρα?
« Απάντηση #3 στις: 26/01/09, 16:49 »
εχω μια encore... κιθαρα 10 χρονων stratocaster της κακιας ωρας κ θελω να αγορασω καινουρια. σε αυτην πειραξα τα ελατηρια απο τη πισω πλευρα, εβαλα 11ρες χορδες και την ψιλοπαλευει σε αυτο το κουρδισμα. αλλα σε κιθαρα χωρις floyd rose, αρα και χωρις τα ελατηρια απο πισω κατασκευαστηκα θα μπορει να κουρδιστει Α? Σε μαγαζια που ρωτησα, (guitar store, telesound-schecter!!) μου ειπαν μεχρι Ντο! Και γι' αυτο σκεφτηκα την βαρυτονη...οταν λες καπο? θελει διαδικασια?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Βαρύτονη η κανονική κιθάρα?
« Απάντηση #4 στις: 26/01/09, 17:03 »
Στη βαρυτονη μπορεις να βαλεις ενα καπο και να την κανεις Ε. Τωρα χωρις καπο δεν ξερω αν μπορεις να κουρδισεις Ε και να εχουν και σωστη ενταση οι χορδες (να μην ειναι πολυ σφιγμενες δηλαδη).

Στο 7ο τάστο?? ?? ?? ??

χμ δικιο εχεις, δεν ειχα σκεφτει οτι θα πρεπει να μπει τοσο κατω  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Βαρύτονη η κανονική κιθάρα?
« Απάντηση #5 στις: 26/01/09, 17:08 »
εχω μια encore... κιθαρα 10 χρονων stratocaster της κακιας ωρας κ θελω να αγορασω καινουρια. σε αυτην πειραξα τα ελατηρια απο τη πισω πλευρα, εβαλα 11ρες χορδες και την ψιλοπαλευει σε αυτο το κουρδισμα. αλλα σε κιθαρα χωρις floyd rose, αρα και χωρις τα ελατηρια απο πισω κατασκευαστηκα θα μπορει να κουρδιστει Α? Σε μαγαζια που ρωτησα, (guitar store, telesound-schecter!!) μου ειπαν μεχρι Ντο! Και γι' αυτο σκεφτηκα την βαρυτονη...οταν λες καπο? θελει διαδικασια?


Το καπο μπενει πολυ απλα

αλλα οπως ειπε ο ιζνογκουντ με αυτο το κουρδισμα θα πρεπει να μπει στο 7ο ταστο, οποτε δεν...
Παντως εγω εχω κιθαρες σε Β με tune-o-matic σταθερη γεφυρα και ολα ειναι μια χαρα. 13-56 χορδες νομιζω?
Επισης μπορεις να βαλεις εναν λαιμο βαρυτονης στην κιθαρα που ηδη εχεις και ολα καλα  :)

Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος antonis86

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Βαρύτονη η κανονική κιθάρα?
« Απάντηση #6 στις: 26/01/09, 17:19 »
δεν λεει με το καπο...σκεφτομουν την hellraiser απο schecter, tune-o-matic γεφυρα πρεπει να εχει αν δεν κανω λαθος...αρα θα ειναι οκ λογικα...

Αποσυνδεδεμένος antonis86

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Βαρύτονη η κανονική κιθάρα?
« Απάντηση #7 στις: 26/01/09, 17:27 »
καποια γνωμη για κιθαρα? γυρω στα 700 ευρω καλα ξυλα κλπ...για Α κουρδισμα αρα "βαρυ" ηχο..?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Βαρύτονη η κανονική κιθάρα?
« Απάντηση #8 στις: 26/01/09, 18:40 »
μπορεις να δεις και κατι σαν Schecter Hellcat VI, που ειναι κουρδισμενη σαν κιθαρα (Ε) αλλα μια οκταβα πιο κατω!
Αν θελεις κλασικη βαρυτονη, υπαρχουν πολλες επιλογες πλεων, εξαρτατε τι θελεις να παιξεις.
Μια φθηνη γιαμαχα που ειχα δοκιμασει ηταν σουπερ π.χ., απλα τα περισοτερα οργανα σε αυτο το στυλ εχουν λιγο "αργη" ταστιερα, δηλαδη αν θελεις να το ριξεις στο shreding δεν θα σε βολεψουν, αν ομως θες να παιξεις Μαστοντον π.χ. θα ειναι μια χαρα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος antonis86

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Βαρύτονη η κανονική κιθάρα?
« Απάντηση #9 στις: 26/01/09, 19:16 »
Για φαση darkest hour, god dethroned, unearth, soulfly περιπου..την ειδα δεν μου αρεσε! μαλλον hellraiser! θα παω σε οργανοποιο να ρωτησω για σεταρισμα σε τετοιο κουρδισμα, και στο telesound να τεσταρω να κουρδισω σε Α και θα δειξει! ευχαρηστω για την βοηθεια!

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Βαρύτονη η κανονική κιθάρα?
« Απάντηση #10 στις: 26/01/09, 22:18 »
Φυσικα και μπορεις να κουρδισεις σε Ε, απλα για ταση 10αρων χορδων βαλε 9αρες.
Ενδεικτικα σε 28" scale οι 9-42 ειναι πολυ κοντα στην ταση των 10-46 σε 25,5".
Δες αυτον

εχει αρκετα σε απλο drop D με 28" scale! και ακουγονται μια χαρα, σιγουρα με καποιον διαφορετικο χαρακτηρα βεβαια.
Μια αλλη λυση ειναι η schecter c-1ex blackjack (26,5" scale). Ισως αυτο το λιγο παραπανω scale να σου ειναι αρκετο αν θες να μπορεις και ενα καλο Ε και Α. (Την ψηνω κ εγω!)
Παντα υπαρχει αυτη του βιντεο (mike mushok) η οποια σταματησε να βγαινει απ την Ibanez (πολυ κριμα εχει ωραια εμφανιση), αλλα υπαρχουν απουλητες ακομα, και τωρα υπαρχει απο PRS SE mike mushok sig.
Ολες ειναι εκει γυρω στα 700.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Βαρύτονη η κανονική κιθάρα?
« Απάντηση #11 στις: 27/01/09, 03:00 »
aλλα το να αλλαζεις κουρδισματα θα απαιτει αλλαγη χορδων και ρυθμισεις, κατι που δεν νομιζω να κανεις συχνα, οποτε παρε μια βαρυτονη για να την εχεις ως βαρυτονη, και κρατα αυτη που εχεις για κανονικο κουρδισμα θα προτεινα εγω   :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος takissam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Βαρύτονη η κανονική κιθάρα?
« Απάντηση #12 στις: 27/01/09, 09:49 »
Καλημερίζω! Βασικά εννοείται πως μπορείς να κουρδίσεις σε Α μια κιθάρα με κανονικό scale! Βάζεις ένα 13άρι σετάκι και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ την πάς για ένα καλό set-up σε ένα καλό μάστορα και είσαι μια χαρά. Βέβαια δεν θα στο πρότεινα να το κάνεις αυτό σε μια κιθάρα "της κακιάς ώρας"... (Το παραπάνω είναι δοκιμασμένο σε strat γιαυτό σου το λέω με τόση σιγουριά  >:D).
Τώρα όσον αφορά τις βαρίτονες.... Είναι άλλη φάση και εννοείται ότι δέχονται τέτοια κουρδίσματα πολύ πιο άνετα.... Σε Ε είναι πολύ δύσκολο να κουρδίσεις (αν και αν αποφασίσεις να πάρεις ένα τέτοιο όργανο δεν βλέπω το λόγο να το κάνεις αυτό), αλλά μπορείς άνετα να κουρδίσεις σε Ε αλλά μια οκτάβα κάτω  :P
Τη δικία μου (Fender Jaguar Baritone special HH) την έχω σε Β (με ένα cutom σετάκι χορδές 72--14). Για τις μπάντες πάντως που αναφέρεις δεν προτείνεται βαρίτιονη κιθάρα. Αυτά από εμένα.

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαρύτονη η κανονική κιθάρα?
« Απάντηση #13 στις: 27/01/09, 12:47 »
Για τις μπάντες πάντως που αναφέρεις δεν προτείνεται βαρίτιονη κιθάρα.


Kαι ποιος το λεει αυτο φιλε μου? Γιατι δηλαδη για συγκεκριμενες μπαντες να προτεινεται καποια κιθαρα και για καποιες οχι? Και γιατι στο κατω κατω να μπλεκω τις μπαντες που μου αρεσουν με το τι κιθαρα θελω.

Δες και την LTD απο βαρυτονες. http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_mhb400bks.htm

Aπλα να ξερεις, η νεα βερσιον βγαινει σε mahogany και οχι maple σωμα.

Αποσυνδεδεμένος takissam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Βαρύτονη η κανονική κιθάρα?
« Απάντηση #14 στις: 27/01/09, 17:12 »
Μα γιατί πολύ απλά τέτοιου είδους μπάντες προϋποθέτουν και αρκετά γρήγορο παίξιμο... Πράγμα που είναι ΠΟΛΥ δύσκολο με μία baritone και το μεγάλο της μπράτσο. Κατά τα άλλα συμφωνό μαζί σου ότι αν υπάρχει φαντασία και το ψάξεις, από κάθε κιθάρα μπορείς να βγάλεις κ το επιθυμητό αποτέλεσμα! ;)

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαρύτονη η κανονική κιθάρα?
« Απάντηση #15 στις: 29/01/09, 21:39 »
Μα γιατί πολύ απλά τέτοιου είδους μπάντες προϋποθέτουν και αρκετά γρήγορο παίξιμο... Πράγμα που είναι ΠΟΛΥ δύσκολο με μία baritone και το μεγάλο της μπράτσο. Κατά τα άλλα συμφωνό μαζί σου ότι αν υπάρχει φαντασία και το ψάξεις, από κάθε κιθάρα μπορείς να βγάλεις κ το επιθυμητό αποτέλεσμα! ;)

I see your point..

Ενταξει, εγω πιστευω, χωρις να εχω παιξει με βαρυτονη εξαχορδη, μονο μια Σεχτερ 7χορδη (βαρυτονη) εχω πιασει, οτι δεν θα ειναι και τοσο δυσκολο. Θεμα συνηθειας ειναι σε αρκετα μεγαλο βαθμο. Και αν σου βγαζει και τον ηχο που θες, εισαι οκ πιστευω.

Αποσυνδεδεμένος antonis86

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Βαρύτονη η κανονική κιθάρα?
« Απάντηση #16 στις: 16/02/09, 22:17 »
τελικα πηρα schecter hellraiser (χωρις floyd rose) κουρδησα σε Α εβαλα και 13 σετακι χορδες, μετα απο "παλη" ρυθμισης του intonation κατα 80% η κιθαρα παιζει καλα, δεν βγαινουν ολες οι νοτες ολοσωστες αλλα παιζει οκ γενικα.
ευχαρηστω ολους για την βοηθεια.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 20:06
από Θοδωρής
24 Απαντήσεις
9829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/04, 16:35
από κατέ((γίδα))
23 Απαντήσεις
8722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/05, 10:49
από Βραζίλης
11 Απαντήσεις
6375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/05, 10:11
από Andreoulis
60 Απαντήσεις
31523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/12, 11:17
από DaniTheDawg
32 Απαντήσεις
12809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 02:39
από Heatseeker
67 Απαντήσεις
20738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/09, 04:39
από DarkHorse
1 Απαντήσεις
2611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/08, 16:56
από Υπνοβάτης...
7 Απαντήσεις
4646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 14:09
από JP.M
14 Απαντήσεις
6964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 13:59
από Baroness