Αποστολέας Θέμα: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO  (Αναγνώστηκε 26119 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #25 στις: 05/11/07, 23:24 »
Κάτι τέτοιους λογους αμφισβήτησης είναι που θεωρώ ρηχούς. Αν ήταν όλα τόσο απλά...

Αν πάει σε εμένα αυτό, σε πληροφορώ ότι έχω σοβαρότερους λόγους για να μην πιστεύω. Αυτό είναι το λιγότερο. Άσε που έχω γνωρίσει κ ιερείς που είναι όντως καλοί κ άρα δεν τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι. Αν πάλι δεν πάει σε εμένα, τότε πάω πάσο...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #26 στις: 05/11/07, 23:33 »
Δεν έχω διαβάσει καμιά από τις απαντήσεις σας!!!

Απλά σας θέτω το εξής ερώτημα:

- Ο κόσμος θα ήταν καλύτερος αν οι άνθρωποι δεν πίστευαν σε κάποιο θεό?
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #27 στις: 06/11/07, 02:01 »
Καλή ερώτηση, αλλά άσχετη με το θέμα. Προσωπικά πιστεύω πως μπορεί και ναι, αλλά μπορεί και όχι, αλλά δεν είναι λόγος αυτό για να ζούνε οι άνθρωποι στο ψέμα (αν είναι ψέμα).

Πριγκηπέσσα σε σένα πήγαινε το σχόλιο, αλλά φαντάστηκα πως αν είχες σοβαρότερους λόγους να μην πιστεύεις θα τους ανέφερες οπότε πάσο. Επιμένω όμως ότι ο συγκεκριμένος λόγος είναι ανώριμος και ρηχός.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #28 στις: 06/11/07, 09:44 »
Αγαπητη Μικα, ο Νανοπουλος δεν εχει εδρα στο ελληνικο πανεπιστημιο, ποσο μαλλον στο πανεπιστημιο Αθηνων.
Επισης, ο Νανοπουλος εχει κατηγορηθει πολλες φορες για παρα πολλες πραξεις του ( ασχετες με το γνωστικο του επιπεδο και το αξιολογο ερευνητικο του εργο ), που τον χαρακτηριζουν ως ανθρωπο με εντονη αγαπη στο κερδος και στην δοξα. Ενδεικτικα αναφερω ενα αρθρο:
http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=97573796

Τωρα εαν θελεις να κρινουμε σαν φυσικοι, τι εστι ψυχη, θρησκεια, κλπ νομιζω πως χανουμε το παιχνιδι, μιας και ο κλαδος της Φυσικης απεχει 300 μετρα καλου περπατηματος απο το κλαδο της Θεολογιας στο πανεπιστημιο Αθηνων. Οταν γινει συνενωση των κτιριων με αερογεφυρα και ανταλλαγη καθηγητων, ειδοποιησε με, ωστε την επομενη φορα που καποιος καθηγητης Φυσικης ( οποιασδηποτε ειδικοτητας ) κανει μια αναφορα στα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ του πιστευω και στο πως εφτασε εκει, να ξερω πως εχει γινει μετα απο αντιπαραβολη αποψεων μεταξυ των καθηγητων των 2 τμηματων.
Μεχρι τοτε, οι σκεψεις του ειναι προσωπικες, οπως και οι δικες μου και οι δικες σου και ολων των υπολοιπων μελων που συμετειχαν στις συζητησεις.

Απο εκει και περα, κανεις δεν καθισε να μου απαντησει, εαν πιστευει πως ενα βιντεο με τοσο μεγαλο λαθος ( Σταυρωση του Διονυσου, το Αλφα και το Ωμεγα, κλπ κλπ ), ειναι αξιοσεβαστο και αξιοπιστο της μελετης που εχει αναλαβει.
Συγνωμη, αλλα εμενα ηδη μου "βρωμαει" η υποθεση, γιατι ο φιλοσοφος/θεολογος/διανοητης που ειναι υπευθυνος για την ερευνα αυτη, απλως εφερε καποιες μυθολογιες και τοπικες θρησκειες στα μετρα του, ωστε να στηριξει τη θεωρια του.

Τελος ( και για πολλοστη φορα πλεον ) τονιζω πως οι ιερεις αποτελουν το ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ μερος της Εκκλησιας, που οριζεται ως η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ πλευρα του Χριστιανισμου. Κανεις δεν παιρνει εντολες απο τον Θεο, κανεις δεν ειπε ποτε πως ειδε οραματα που του ειπαν τι να κανει και κανεις δεν ειπε πως η εκλογη των ιερεων και των αξιοματουχων της Εκκλησιας δεν ειναι αμεσα απο τον Θεο ( οπως γινεται τουλαχιστον στην Καθολικη Εκκλησια ).

Αρα, την επομενη φορα που θα συγχωνευθει στη σκεψη σας πως Εκκλησια και Χριστιανισμος ειναι το ενα και το αυτο, ξανασκεφτειτε το...Εαν θελετε να θεωρειτε τουλαχιστον πως κανετε μια καλη ερευνα για το τι εστι Χριστιανισμος και τι εστι Εκκλησια....Αλλιως παραμεινετε στην κατηγορια Λιακοπουλου..Ο,τι θελουμε πιστευουμε, ο,τι θελουμε λεμε δηλαδη...

Οσο για σενα Μικα, και χωρις καμια κακη διαθεση σε ο,τι πω ( και ξερουν οι περισσοτεροι πως οταν εχω κακη διαθεση, φαινεται ξεκαθαρα :D ), σου προτεινω να συνεχισεις την ερευνα σου βγαζοντας τις παρωπιδες..Εισαι ακομα πολυ μικρη για να μπορεις να κατασταλλαξεις σε θεωριες τριτων και σε εμπειριες που δεν πλησιαζουν τις εμπειριες ατομων μεγαλυτερης ηλικιας...Το ιδιο ισχυει και για μενα προφανως,ετσι?  ( για να λεμε τα συκα συκα, και το χαλβα χαλβα )
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/07, 10:26 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #29 στις: 06/11/07, 10:28 »
@Freemind,

Καταρχάς να συμφωνήσουμε ότι ο συγκεκριμένος ερευνητής όντως έχει "φέρει τα δεδομένα στα μέτρα του", δλδ έχει κάνει το γνωστό data mining.. Όσοι έχουν έστω και λίγο ασχοληθεί με την έρευνα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπήκαν στο πειρασμό, θέλωντας εκ των προτέρων να στηρίξουν μια θεωρία τους με δεδομένα (και όχι το αντίθετο που κατά την γνώμη μου είναι και το πιο σωστό) να μην έκαναν manipulation στα δεδομένα έτσι ώστε να φτάσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα..

Κατά δεύτερον, όλοι οι κληρικοί δεν είναι άγιοι άνθρωποι, όπως όλοι οι γιατροί δεν επιτελούν λειτούργημα.. Από την άλλη πλευρά όμως παρατηρούνται φαινόμενα όπως η αποχή από την εκκλησία να καταδικάζεται από τους κύκλους ενός ατόμου ως αποχή από τον Θεό εν γένει.. Η εκκλησία, ως οργανισμός, έχει άρρηκτα συνδεθεί με τον χριστιανισμό ως θρήσκευμα και αυτό δεν μπορούμε να το αγνοήσουμε.. Το να λέμε ότι οι κληρικοί είναι άνθρωποι (και όντως είναι τέτοιοι) και επομένως δεν θα πρέπει να συνδέονται άμεσα με τον Θεό έρχεται σε αντίφαση με το νέο-δόγμα του χριστιανισμού που αναφέρει ότι ο καλός χριστιανός είναι ο εκκλησιαζόμενος.. Εγώ προσωπικά έχω γνωρίσει άτομα τα οποία δεν είχαν πάει ποτέ τους στην εκκλησία, ήταν όμως χριστιανοί και πίστευαν στον Θεό, αλλά είχαν ακούσει τα εξ αμάξης από άλλους γι' αυτη τους την αποχή..

Ως τελευταίο, άφησα το σχόλιο σου (ή μάλλον της κοπέλας πριν το δικό σου post) περί Νανόπουλου.. Ο φυσικός, και γενικότερα οι ασχολούντες με τις θετικές επιστήμες βασίζονται στο πείραμα και ως τέτοιο στηρίζουν τα θεωρήματα τους.. Από την άλλη πλευρά όμως, είναι γνωστή και η ρήση του Einstein περί Θεού και ζαριών.. Όμως πως μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος για κάτι το οποίο δεν έχει δει.. Πως είναι δυνατόν να ρωτάς κάποιον που πιστεύει στον Θεό, αν πιστεύει στα φαντάσματα επίσης και να σου απαντά ότι δεν τα έχω δει άρα δεν υπάρχουν.. Το πίστευε και μη ερεύνα (και όχι το πίστευε και μη, ερεύνα που είναι η νέα του εκδοχή :D) είναι φαινόμενα παλαιότερων ετών, όπου δεν υπήρχε τόσο η κριτική σκέψη γιατί δεν υπήρχε και η ελευθερία σκέψης.. Δεν μπορείς να κατηγορείς κάποιον που δεν πιστεύει σε κάτι το οποίο δεν έχει δει ότι θα πρέπει να το κάνει συμβατικά, δογματικά και μόνο.. Η γνωστή δικαιολογία (δεν είσαι άξιος να σου αποκαλυφθεί ο Θεός) δεν στέκει ιστορικά κατ' αρχάς (ο Απόστολος Παύλος ήταν ο μεγαλύτερος διώκτης των χριστιανών πριν αλλάξει αλλά παρόλα αυτά ο Θεός του εμφανίστηκε όπως αναφέρουν οι γραφές) αλλά επίσης ακούγεται και λίγο κλικίστικο..

Σε γενικές γραμμές, έχω να πω, ότι παρατηρώ γενικά μια τάση από εκείνους που πιστεύουν, να κοιτάνε ως μιάσματα τους άθεους ενώ κάτι τέτοιο δεν θα έπρεπε να συμβαίνει και δεν μιλάω προσωπικά για σένα, προς Θεού ;).. Φυσικά ισχύει και το αντίθετο, αλλά μάλλον έχει προέλθει ως προϊόν δράσης-αντίδρασης και όχι ως πρωτογενή τάση.. Κατά τη γνώμη μου, το λογικό θα ήταν σε μια συζήτηση, ο χριστιανός να έχει αμφιβολίες για κάτι το οποίο δεν έχει δει, και όχι ο άθεος ο οποίος υποστηρίζει την ανυπαρξία κάποιου πράγματος το οποίο επίσης δεν έχει δει.. Δεν νομίζω να πίστευες κάποιον που να σου έλεγε ότι μέσα στη ντουλάπα σου υπάρχει ένα αρχαίο πνεύμα χωρίς να το ελέγξεις πρώτα.. Έτσι και ο άθεος περιμένει τα facts για να αποφασίσει.. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι το μεμπτό.. Νομίζω ότι είναι το πλέον λογικό..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #30 στις: 06/11/07, 10:39 »
Faser. η αποχη απο την Εκκλησια, ειναι επισης κατι που δημιουργηθηκε απο τον κληρο και τους "νομους" που διεπουν τον...καλο Χριστιανο. Μην ξεχνας πως ο φουκαρας ο Χριστουλης ειπε στη Σαμαρειτισσα, πως οπου και να προσευχονται στον Θεο, η προσευχη τους θα ειναι το ιδιο δυνατη με την προσευχη οσων προσευχονται στο Ναο.
Επισης, μην ξεχναμε πως ηταν ο πρωτος που μπηκε στο Ναο πετωντας εξω τους εμπορους που τον ειχαν κατακλυσει ( οπου εμποροι, βαλε ιερατειο της ορθοδοξης εκκλησιας ) και κατηγορηθηκε γι'αυτο.
Τελος να θυμηθουμε λιγο ποιος Τον εσυρε στη ρωμαϊκη αυλη...Μηπως ηταν οι ιερεις; ( ασχετως εθνικοτητας παντα..γιατι μπορει να κατηγορηθω και για αντισημιτης ).

Ενα απλο βιβλιο αρκει ( Καινη Διαθηκη ) για να καταλαβει κανεις πως το ανθρωπινο σωμα της Εκκλησιας εκανε πολλα βηματα πισω, οριοθετωντας και νομοθετωντας απλες συμβουλες του Χριστου σε πραγματικο...Συνταγμα...

Αυτα, για οσους εχουν ακομα αμφιβολια για το κατα ποσο διεστραμμενη ειναι η μορφη της Εκκλησιας απεναντι στον Χριστιανισμο.
Και μπορει να ειμαι ο πρωτος που θα την υπερασπισω σαν θεσμο ( παιρνοντας υποψιν ακομα και τον εναν καλο ιερεα που εχω γνωρισει ), ομως θα ειμαι και ο πρωτος που θα την θαψω για τα κακως κειμενα της..

Δεν εχω προβλημα με τους αθεους..Μαλιστα, δεν πιστευω καν πως υπαρχει αυτη η ορολογια, μιας και οι περισσοτεροι "αθεοι",. πιστευουν στη δυναμη του ανθρωπου, αρα εμμεσως εχουν καποια πιστη σε ενα προσωπο ( ακομα και εαν ειναι ο εαυτος τους και η δυναμη που κρυβουν μεσα τους )..

Ολοι βασανιζομαστε απο εναν Θεο..πως να το κανουμε :P

Edit: Οσο για τον Νανοπουλο και τους ορθολογιστες επιστημονες, να σημειωσω πως δεν εχω καμια αντιρρηση στο να εκφραζουν την αποψη τους ( μαστιγιο και φωτια..ουυυ..666 :P ). Ομως δεν ειναι κανεις αυθεντια πανω στα θεματα θρησκειας και πιστης. Αυτο πρεπει να γινει κατανοητο απο ολους. Οσο θελει να θεωρησει κανεις τον εαυτο του σαν ερευνητη, τοσο πρεπει να μελεταει τους μεν και τους δε..
Και μην μου πεις πως υπαρχει μια μονομερεια στη μελετη ολων μας; Και βεβαια οι πηγες διχαζονται..Ομως σε καμια περιπτωση δεν ειναι αυθεντια ο Νανοπουλος..Ουτε και ο Τρεμπελας, ουτε και ο Μεταληνος, ουτε και ο Μαστακουρης..
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/07, 10:42 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #31 στις: 06/11/07, 13:06 »
Μαγκες ...
Όλα είναι ένα ...
κρατήστε καθαρο το περασμα σας απο εδω, καντε καλά πραγματα, παιξτε ωραίες μουσικές, γελάστε, διασκεδάστε, μεταδώστε στους άλλους όμορφα πραγματα και χαμόγελα και όλα αυτά αφήστε τα ... στους ειδικούς   ;)
 

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #32 στις: 06/11/07, 13:20 »
Παράθεση
Κανεις δεν παιρνει εντολες απο τον Θεο, κανεις δεν ειπε ποτε πως ειδε οραματα που του ειπαν τι να κανει και κανεις δεν ειπε πως η εκλογη των ιερεων και των αξιοματουχων της Εκκλησιας δεν ειναι αμεσα απο τον Θεο ( οπως γινεται τουλαχιστον στην Καθολικη Εκκλησια ).


χαχαχαχαχα.Έλα ρε συ πες μου ότι δεν έχεις ακούσει παπάδες να λένε γιαοράματα, όνειρα και δε συμμαζεύεται! Χώρια που στις οικουμενικές συνόδους και στις διαδικασίες ανάδειξης αρχιεπισκόπου ΄΄ολοι μα όλοι λένε ότι οι αποφάσεις λήφθηκαν κατόπιν του φωτισμού τους από το Αγ. Πνεύμα. Και το κυριότερο: Αυτό το τελευταίο δεν αντιτίθεται στη θρησκεία. Υποτίθεται πράγματι πως αυτοί οι άνθρωποι της εκκλησίας έχουν λάβει τουλάχιστον σε τέτοιες περιπτώσεις τη θεία φώτιση για να αποφασίσουν ορθά. Να ξεκαθαρίσω πάλι ότι δεν είναι τέτοιοι οι λόγοι που δεν πιστεύω.
Α και επειδή βλέπω ότι πατάς αρκετά στο παράδειγμα του Διονύσου, χωρίς να έχω σκοπό να ξεσπιλώσω την τιμή του Πέην σου θυμίζω απλά ότι ειδικά στην αρχαία Ελλάδα οι θρησκείες και οι θεοι, αλλά ακόμα και οι ιστορίες για τον ίδιο θεό διέφεραν από πόλη σε πόλη και από εποχή σε εποχή. Δηλαδή δεν αποκλείεται οι Αθηναίοι να μη μίλαγαν για σταύρωση του Διονύσου, αλλά να μίλαγαν γι αυτό οι Κορίνθιοι πχ. Απλά στο λέω αυτό για να καταλάβεις ότι σ αυτές τις παλιές θρησκείες που μάλισταν δεν είχαν καθορισμένες γραφές και αιρέσεις και τέτοια μπορεί ο κάθε ερευνητής να ανκαλύψει διάφορα (ακόμα και μεταξύ τους αντίθετα) πράγματα.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #33 στις: 06/11/07, 13:34 »
Πριγκηπέσσα σε σένα πήγαινε το σχόλιο, αλλά φαντάστηκα πως αν είχες σοβαρότερους λόγους να μην πιστεύεις θα τους ανέφερες οπότε πάσο. Επιμένω όμως ότι ο συγκεκριμένος λόγος είναι ανώριμος και ρηχός.

Δεν πιστεύω στον Θεό, γιατί δεν θεωρώ ότι είναι δίκαιος, άσχετα αν ο περισσότερος κόσμος υποστηρίζει το αντίθετο. Και το βλέπω καθημερινά από αυτά που συμβαίνουν γύρω μου. Δεν αμφισβητώ το ότι μπορεί να κάνω λάθος, γιατί προσπαθώ να μην είμαι απόλυτη στις απόψεις μου. Και θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει γιατί γίνονται όλα αυτά γιατί έχω βαρέθει να ακούω ότι όλα γίνονται για καλό ή όλα γίνονται για κάποιο σκοπό. Θα ήθελα μια ουσιαστικότερη απάντηση και ίσως να αλλάξω. Ίσως αποδειχτεί ότι κάνω λάθος τόσα χρόνια. Και δεν θα ντραπώ να το παραδεχτώ. Δεν είμαι άθεη (δλδ να πιστεύω ότι δεν υπάρχει Θεός), άθρησκη είμαι. Πιστεύω ότι υπάρχει και είναι παντοδύναμος. Αλλά δεν πιστεύω αυτά που λένε ότι είναι ο Θεός της αγάπης, της δικαιοσύνης κ δεν συμμαζέυεται... Και πάντα μιλάω για τον Θεό του Χριστιανισμού γιατί δεν έχω γνωρίσει άλλες θρησκείες για να ξέρω τι ισχύει σε αυτές...
Και συμφωνώ μαζί σου ότι ο λόγος που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ είναι ανώριμος και ρηχός...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #34 στις: 06/11/07, 14:24 »
Joevaicci κανεις μεγαλο λαθος, το οποιο συγχωρειται απο τη στιγμη που η μελετη σου περιοριζεται μονο σε ο,τι θελεις να διαβασεις και οχι σε ο,τι θα επρεπε να ειχες διαβασει. Αυτο σε συνδυασμο με την ηλικια σου και τη θεληση σου να ορισεις ως "απατη" τον Χριστιανισμο ( κατι που το βιντεο δεν το ονομαζει ως απατη, αλλα εσυ μονο ), ειναι κακος παραγοντας για καποιον που θελει να μπλεχτει σε θεολογικες συζητησεις.

Το λαθος σου ειναι πως στηριχτηκες παλι στα λογια των ιερεων για να κρινεις τον Χριστιανισμο. Αντιπροτεινω να παρεις στα χερια σου μια εκδοση της Καινης Διαθηκης και μολις τελειωσεις την αναγνωση της απο ακρη σε ακρη ( αποφευγοντας, για να μην κουραστεις, τις πραξεις των αποστολων και την αοπκαλυψη ) να ερθεις να μιλησουμε ξανα στο κατα ποσο μπορει κανεις να εμπιστευτει εναν ανθρωπο ιερεα, επειδη ειπε πως το Αγιο Πνευμα του εδωσε τη φωτιση για μια αποφαση του.

Αντιθετως, μπορω να φερω ως παραδειγμα ανθρωπους του Αγιου Ορους και της Πελοπονησσου ( Παϊσιος, Πορφυριος ), που ηταν λαμπρα παραδειγματα ταπεινοτητας και φωτισης. Εαν ενδιαφερεσαι να μαθεις ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ γι'αυτους τους 2 ανθρωπους, μπορεις να προμηθευτεις οποιοδηποτε βιβλιο που αναφερεται σε αυτους. Το προτεινω ανεπιφυλακτα.

Δυστυχως για σενα, ο μυθος του Διονυσου ειναι ΕΝΑΣ. Μπορει να λατρευεται διαφορετικα σε καθε περιοχη, ομως το καλο των Ελληνων ηταν πως ο μυθος παραποιουταν μονο σε ο,τι αφορουσε τα μερη της γεννησης του και καποιες ιστοριες περι..ε...οργιων και κρασοκατανυξεων..
Και επισης δυστυχως για σενα, αλλα και για το βιντεο που υπερασπιζεσαι ( διοτι, δεν θα το εβαζες εαν ειχες την παραμικρη αμφιβολια πως δνε στεκουν αυτα που λεει ), το "Αλφα και το Ωμεγα" αυτοοριστηκε ο Ερμης ο Τρισμεγιστος και οχι ο Διονυσος. Επισης, ο ιδιος ο Τρισμεγιστος θεωρειται King of Kings στην Αιγυπτιακη μορφη του...και οχι ο Διονυσος..
Ομως με τετοια επελαση ο "ερευνητης" που ανεφερεται στο βιντεο τα πηρε ολα μαζι του, ωστε δεν εκανε καν τον κοπο να κανει τη σωστη μελετη που πρεπει να κανει...
Και βεβαια ουδεποτε ο Διονυσος σταυρωθηκε..Εκτος εαν το δεσιμο που υπεστη σε ενα πλοιο, θεωρειται σταυρωμα για τον...ερευνητη..

Οποτε, ασε με, με τη σειρα μου, να θεωρησω ρηχους και ανωριμους τους λογους που βγαινουν μεσα απο το βιντεο και να παροτρυνω τους μικροτερους σε ηλικια να μην κλεινουν τα αυτια και τα ματια προς οτιδηποτε δεν θελουν να διαβασουν..Εκτος, εαν θελουν να πλασουν τη δικη τους κοσμοθεωρια...αρκει να μην βασανιζουν ολους τους υπολοιπους...

Χαχαχαχα λοιπον για ολους μας φιλε Joevaicci
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #35 στις: 06/11/07, 14:26 »
Πριγκηπέσσα σε σένα πήγαινε το σχόλιο, αλλά φαντάστηκα πως αν είχες σοβαρότερους λόγους να μην πιστεύεις θα τους ανέφερες οπότε πάσο. Επιμένω όμως ότι ο συγκεκριμένος λόγος είναι ανώριμος και ρηχός.

Δεν πιστεύω στον Θεό, γιατί δεν θεωρώ ότι είναι δίκαιος, άσχετα αν ο περισσότερος κόσμος υποστηρίζει το αντίθετο. Και το βλέπω καθημερινά από αυτά που συμβαίνουν γύρω μου. Δεν αμφισβητώ το ότι μπορεί να κάνω λάθος, γιατί προσπαθώ να μην είμαι απόλυτη στις απόψεις μου. Και θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει γιατί γίνονται όλα αυτά γιατί έχω βαρέθει να ακούω ότι όλα γίνονται για καλό ή όλα γίνονται για κάποιο σκοπό. Θα ήθελα μια ουσιαστικότερη απάντηση και ίσως να αλλάξω. Ίσως αποδειχτεί ότι κάνω λάθος τόσα χρόνια. Και δεν θα ντραπώ να το παραδεχτώ. Δεν είμαι άθεη (δλδ να πιστεύω ότι δεν υπάρχει Θεός), άθρησκη είμαι. Πιστεύω ότι υπάρχει και είναι παντοδύναμος. Αλλά δεν πιστεύω αυτά που λένε ότι είναι ο Θεός της αγάπης, της δικαιοσύνης κ δεν συμμαζέυεται... Και πάντα μιλάω για τον Θεό του Χριστιανισμού γιατί δεν έχω γνωρίσει άλλες θρησκείες για να ξέρω τι ισχύει σε αυτές...
Και συμφωνώ μαζί σου ότι ο λόγος που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ είναι ανώριμος και ρηχός...


Ναι ρε συ, αλλά πάλι τον ίδιο λόγο ανέφερες. ότι ο θεός δε μπορεί να είναι δίκαιος όταν συμβαίνουν αυτά που συμβαίνουν. Αλλά ακόμα και τις Γραφές να κοιτάξεις παρόλο που λένε ότι ο θεός είναι το Δίκαιο και η Αγάπη βλέπεις ότι δεν παρεμβαίνει στα επί της γης παρά μόνο σε καίρια σημεία για να ολοκληρωθεί το σχέδιό του (πχ Μωυσής, Χριστός, Νώε και τέτοια). Αυτά που συμβαίνουν γύρω μας και το ότι ο θεός δεν τα αλλάζει άμεσα και απευθείας δεν αντιβαίνουν ούτε καν στη θρησκεία την ίδια.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/07, 16:22 από Joevaicci »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #36 στις: 06/11/07, 14:37 »
Ναι ρε συ, αλλά πάλι τον ίδιο λόγο ανέφερες. ότι ο θεός δε μπορεί να είναι δίκαιος όταν συμβαίνουν αυτά που συμβαίνουν. Αλλά ακόμα και τις Γραφές να κοιτάξεις παρόλο που λένε ότι ο θεός είναι το Δίκαιο και η Αγάπη βλέπεις ότι δεν παρεμβαίνει στα επί της γης παρά μόνο σε καίρια σημεία για να ολοκληρωθεί το σχέδιό του (πχ Μωυσής, Χριστός, Νώε και τέτοια). Αυτά που συμβαίνουν γύρω μας και το ότι ο θεός δεν τα αλλάζει άμεσα και απευθείας δεν αντιβαίνουν ούτε καν στη θρησκεία την ίδια.

Για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω ψάξει κ πολύ το θέμα κ μιλάω καθαρά εμπειρικά. Και όπως προανέφερα, δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι ενδεχομένως να κάνω λάθος. Την άποψη αυτή την έχω σχηματίσει επειδή από μικρή ακούω ότι όσα συμβαίνουν γύρω μας είναι θελήματα Θεού και όλα γίνονται για κάποιο σκοπό. Αν όντως ο Θεός ευθύνεται για όσα συμβαίνουν στον κόσμο, τότε δεν θέλω να πιστεύω σε αυτόν. Γιατί δεν είναι ούτε αγάπη, ούτε δικαιοσύνη αυτό, άρα αναιρείται όλη η φιλοσοφία του χριστιανισμού.
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #37 στις: 06/11/07, 14:53 »
Joevaicci κανεις μεγαλο λαθος, το οποιο συγχωρειται απο τη στιγμη που η μελετη σου περιοριζεται μονο σε ο,τι θελεις να διαβασεις και οχι σε ο,τι θα επρεπε να ειχες διαβασει. Αυτο σε συνδυασμο με την ηλικια σου και τη θεληση σου να ορισεις ως "απατη" τον Χριστιανισμο ( κατι που το βιντεο δεν το ονομαζει ως απατη, αλλα εσυ μονο ), ειναι κακος παραγοντας για καποιον που θελει να μπλεχτει σε θεολογικες συζητησεις.

Το λαθος σου ειναι πως στηριχτηκες παλι στα λογια των ιερεων για να κρινεις τον Χριστιανισμο. Αντιπροτεινω να παρεις στα χερια σου μια εκδοση της Καινης Διαθηκης και μολις τελειωσεις την αναγνωση της απο ακρη σε ακρη ( αποφευγοντας, για να μην κουραστεις, τις πραξεις των αποστολων και την αοπκαλυψη ) να ερθεις να μιλησουμε ξανα στο κατα ποσο μπορει κανεις να εμπιστευτει εναν ανθρωπο ιερεα, επειδη ειπε πως το Αγιο Πνευμα του εδωσε τη φωτιση για μια αποφαση του.

Αντιθετως, μπορω να φερω ως παραδειγμα ανθρωπους του Αγιου Ορους και της Πελοπονησσου ( Παϊσιος, Πορφυριος ), που ηταν λαμπρα παραδειγματα ταπεινοτητας και φωτισης. Εαν ενδιαφερεσαι να μαθεις ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ γι'αυτους τους 2 ανθρωπους, μπορεις να προμηθευτεις οποιοδηποτε βιβλιο που αναφερεται σε αυτους. Το προτεινω ανεπιφυλακτα.

Δυστυχως για σενα, ο μυθος του Διονυσου ειναι ΕΝΑΣ. Μπορει να λατρευεται διαφορετικα σε καθε περιοχη, ομως το καλο των Ελληνων ηταν πως ο μυθος παραποιουταν μονο σε ο,τι αφορουσε τα μερη της γεννησης του και καποιες ιστοριες περι..ε...οργιων και κρασοκατανυξεων..
Και επισης δυστυχως για σενα, αλλα και για το βιντεο που υπερασπιζεσαι ( διοτι, δεν θα το εβαζες εαν ειχες την παραμικρη αμφιβολια πως δνε στεκουν αυτα που λεει ), το "Αλφα και το Ωμεγα" αυτοοριστηκε ο Ερμης ο Τρισμεγιστος και οχι ο Διονυσος. Επισης, ο ιδιος ο Τρισμεγιστος θεωρειται King of Kings στην Αιγυπτιακη μορφη του...και οχι ο Διονυσος..
Ομως με τετοια επελαση ο "ερευνητης" που ανεφερεται στο βιντεο τα πηρε ολα μαζι του, ωστε δεν εκανε καν τον κοπο να κανει τη σωστη μελετη που πρεπει να κανει...
Και βεβαια ουδεποτε ο Διονυσος σταυρωθηκε..Εκτος εαν το δεσιμο που υπεστη σε ενα πλοιο, θεωρειται σταυρωμα για τον...ερευνητη..

Οποτε, ασε με, με τη σειρα μου, να θεωρησω ρηχους και ανωριμους τους λογους που βγαινουν μεσα απο το βιντεο και να παροτρυνω τους μικροτερους σε ηλικια να μην κλεινουν τα αυτια και τα ματια προς οτιδηποτε δεν θελουν να διαβασουν..Εκτος, εαν θελουν να πλασουν τη δικη τους κοσμοθεωρια...αρκει να μην βασανιζουν ολους τους υπολοιπους...

Χαχαχαχα λοιπον για ολους μας φιλε Joevaicci

Έχω την εντύπωση ότι σε πέιραξε κάπως παραπάνω το χαχαχαχα και πήρες άσχημα φόρα και με κατηγορείς για πράγματα όχι μόνο που δεν είπα, αλλά και που ξεκαθάρισα ότι δεν πιστεύω. Κάνε εναν κόπο να διαβάσεις τα ποστ μου. Πρώτον, είπα εγώ ότι στηρίζομαι σε αυτό το βίντεο για να μην πιστεύω? Έχω μιλήσει με αρκετούς θεολόγους και σε πληροφορώ πως σε ότι αφορά τη θρησκεία την ίδια δεν έχω βρει κανένα ψεγάδι. Θεωρώ μάλιστα ότι δε μπορεί κανείς στα σοβαρά να αμφισβητήσει τη θρησκεία με επιχειρήματα σχετικά με τα όσα αυτή υποστηρίζει.

Δεύτερον. Βρε αγόρι μου στο ποστ μου γράφω ξεκάθαρα ότι δεν είναι αυτοί οι λόγοι που δεν πιστεύω. Δεν κρίνω τη θρησκεία μέσω των εκπροσώπων της. Είμαι αρκετά σοβαρός για να το αποφύγω.΄

Τρίτον. Είπα εγώ ότι δεν υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι στην εκκλησία που πιστεύουν και κάνουν το λειτούργημά τους σωστά? Απλά ανέφερα τους άλλους παπα΄δες ως απάντηση-παράδειγμα σ αυτό που είπες ότι κανείς δεν είπε πως έχει πάρει εντολές απ το θεό. Αν εσύ δεν είχες παρωπίδες θα καταλάβαινες πολύ εύκολα πως δεν θεωρώ όλους τους εκπροσώπους της εκκλησίας ίδιους!

Τέταρτον. Δεν είπα ότι συγκεκριμένα ο μύθος του Διονύσου διαφέρει , αλλά επειδή τον ανέφερες είπα ότι σε τοσο παλιές θρησκείες αυτά μπορεί να διαφέρουν. Δε μίλησα συγκεκριμένα για το Διόνυσο (ευτυχώς για μένα :P).

Πέμπτον. Είπες ότι εγώ μόνο λέω πως ο χριστιανισμός έίναι απάτη για αυτά που λέει στο βίντεο και ότι στο βίντεο δε λέει έτσι. Και τί είναι αυτό ?
Embed    

"The Christian religion is a parody on the worship of the sun,in which they put a man called Christ in the place of the sun,and pay him the adoration originally payed to the sun."
Thomas Paine  

Απ το μυαλό μου το έβγαλα?
Ακόμα, σε προηγούμενο ποστ είπα τους λόγους που θεωρώ το χριστιανισμό ''απάτη'' και αν έκανες τον κόπο να τους διαβάσεις θα έπλεπες ότι καμία σχέση δεν έχουν μ αυτά που λέι το βίντεο.

Έκτον και τέρμα. Είναι σαφές ότι άρχισες να γράφεις και να με κατηγορείς για πράγματα που υποτίθεται ότι λέω και πιστεύω ενώ στα ποστ μου τα διαψεύδω κιόλας. Freemind, παρατηρώ γενικά ότι όταν θίγεσαι ακόμα και λίγο σε διάφορα θρεντς επιτίθεσαι στους άλλους χωρίς να καταλαβαίνεις τι ακριβώς λένε. Σε παρακαλώ επειδώ είσαι μοντ και ρέπει να δίνεις το παράδειγμα να είσαι προσεκτικός στα λόγια σου και να σέβεσαι τις συζητήσεις λίγο πααπάνω καταλαβάινοντας τις απόψεις του καθένα πριν τους απαντήσεις.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #38 στις: 06/11/07, 16:34 »
Κάπου τα χουμε μπλέξει!!!

Άλλο ο Χριστιανισμός και άλλο η εκκλησία!!
Αν ξεχωρίσουμε αυτά τα δυο, τότε μπορεί να γίνει συζήτηση...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/07, 16:38 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #39 στις: 06/11/07, 16:57 »
Κάπου τα χουμε μπλέξει!!!

Άλλο ο Χριστιανισμός και άλλο η εκκλησία!!
Αν ξεχωρίσουμε αυτά τα δυο, τότε μπορεί να γίνει συζήτηση...
νομιζω οτι εσυ τα εχεις μπερδεψει..αλλο ο θεος και αλλο η εκκλησια... ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #40 στις: 06/11/07, 17:15 »
Κάπου τα χουμε μπλέξει!!!

Άλλο ο Χριστιανισμός και άλλο η εκκλησία!!
Αν ξεχωρίσουμε αυτά τα δυο, τότε μπορεί να γίνει συζήτηση...

Ο Χριστιανισμός δεν είναι ο θεός, αλλά η θρησκεία με τις γραφές και α μυστήρια και τα πάντα. Αυτά διαμορφώθηκαν σε τεράσστιο βαθμό από συνόδους και ειδικά η φιλοσοφία πίσω απ τη θρησκεία. Το νόημα του ευαγγελίου άλλαζε κάθε χρόνο ερμηνεία με παπικά διατάγματα και αφορισμούς και γενικώς με τέτοιες ενέργειες δε μπορώ να πιστέψω ότι  ο χριστιανισμός ,όπως τον γνωρίζουμε σήμερα είναι η καθαρή αλήθεια του θεού και τα ρέστα γιατί τα πράγματα διαστρεβλώνονταν σε πυροβολικό ρυθμό κατα το Μεσαίωνα με αποτέλεσμα την απώλεια της αλήθειας.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #41 στις: 06/11/07, 17:22 »
Κάπου τα χουμε μπλέξει!!!

Άλλο ο Χριστιανισμός και άλλο η εκκλησία!!
Αν ξεχωρίσουμε αυτά τα δυο, τότε μπορεί να γίνει συζήτηση...
νομιζω οτι εσυ τα εχεις μπερδεψει..αλλο ο θεος και αλλο η εκκλησια... ;)
Πολλές φορές μιλάμε για τον χριστιανισμό (θρησκεία) και αναμειγνύουμε παπάδες, εκκλησίες, κτλ κτλ...
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο!!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #42 στις: 06/11/07, 17:43 »
Μαγκες ...
Όλα είναι ένα ...
κρατήστε καθαρο το περασμα σας απο εδω, καντε καλά πραγματα, παιξτε ωραίες μουσικές, γελάστε, διασκεδάστε, μεταδώστε στους άλλους όμορφα πραγματα και χαμόγελα και όλα αυτά αφήστε τα ... στους ειδικούς   ;)
+10

@ όλους τους άλλους: Καταφέρατε να τσακωθείτε πάλι, έτσι? :D :D :D.. Λίγη ηρεμία και διαλλακτικότητα δεν βλάπτει, ειδικά όταν δεν γνωρίζεις αυτόν/αυτούς που απευθύνεται το post σου..

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #43 στις: 06/11/07, 17:54 »
Όσοι είναι άθεοι, είναι άθεοι. Όσοι πιστεύουν κάπου, πιστεύουν κάπου. Αυτές οι συζητήσεις είναι αδιέξοδα. Είναι σαν τις συζητήσεις τύπου "ποιά είναι η καλύτερη κιθάρα" και "ποιός είναι ο καλύτερος μουσικός/κιθαρίστας/τραγουδιστής/μπακάλης". Ο καθένας μπορεί να πεί 100 λόγους για τους οποίους πιστεύει ή δεν πιστεύει, μην τρελαίνεστε τσάμπα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #44 στις: 06/11/07, 17:58 »
Ενταξει Joanevicci

Εχεις δικιο, ζηταω συγνωμη. Επειδη ειμαι mod δεν θα μπορεσω να εκφερω ξανα γνωμη..


Μια σημειωση...

Δεν ειμαι το αγορι σου....Για να μην παρεξηγουμαστε... :D

Δε ξέρω αν το καταλάβατε, αλλά είπα ότι δεν περίμενα αυτό το βίντεο για να γίνω άθρησκος. Και ναι, άθρησκος και όχι άθεος. Μάλλον αγνωστικιστής πιστεύωντας πως είναι πέρα απ τη φύση του ανθρώπου  όχι να δει αν υπάρχει θεός, αλλά έστω και να καταλάβει τι είναι ο θεός. Τις απόψεις αυτές δεν τις έχω προφανώς αφού είδα το βίντεο, αλλά χρόνια τώρα. Χώρια που ο Thomas Paine δεν είναι κανας τυχαίος, αλλά αναγνωρισμένης αξίας επιστήμονας. Επίσης αυτό που λέει ο τίτλος του θρεντ δεν είναι η άποψή μου 100%, αλλά αυτή του Paine.
..ομως για σενα, αφου δεν σε αντιπροσωπευει, ο Paine επρεπε να μπει σε αυτο το post και να μιλησουμε για το βιντεο του..

Την επομενη φορα που θα βαλεις κατι που τελικα δεν σε αντιπροσωπευει ( οπως ο ιδιος λες για το βιντεο ), να σκεφτεις για ποιο λογο το χρησιμοποιεις σαν αρχη θεματος. Καλλιστα δεν θα μπορουσες να βαλεις απλα...το θεμα με τις αποψεις σου;..Λεω..μηπως... ::)

Τελος..
Α και επειδή βλέπω ότι πατάς αρκετά στο παράδειγμα του Διονύσου, χωρίς να έχω σκοπό να ξεσπιλώσω την τιμή του Πέην σου θυμίζω απλά ότι ειδικά στην αρχαία Ελλάδα οι θρησκείες και οι θεοι, αλλά ακόμα και οι ιστορίες για τον ίδιο θεό διέφεραν από πόλη σε πόλη και από εποχή σε εποχή. Δηλαδή δεν αποκλείεται οι Αθηναίοι να μη μίλαγαν για σταύρωση του Διονύσου, αλλά να μίλαγαν γι αυτό οι Κορίνθιοι πχ. Απλά στο λέω αυτό για να καταλάβεις ότι σ αυτές τις παλιές θρησκείες που μάλισταν δεν είχαν καθορισμένες γραφές και αιρέσεις και τέτοια μπορεί ο κάθε ερευνητής να ανκαλύψει διάφορα (ακόμα και μεταξύ τους αντίθετα) πράγματα.

..παλι για το Διονυσο σταθηκαμε και μιλαμε.. Τουλαχιστον λιγη γνωση της ιστοριας/μυθολογιας μας δεν θα εβλαπτε πριν γινει δημοσια αναφορα στο βιντεο..


« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/07, 18:06 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #45 στις: 06/11/07, 18:42 »
Ο Χριστιανισμός δεν ειναι θρησκεία ειναι νέος τροπος ζωής.Πουθενά μέσα στην Βίβλο δεν λεει κατι για θρησκεια.Επισης η πιστη καποιου ανθρωπου δεν πυγαζει απο τις πράξεις των αλλων(ιερεων κλπ.)αλλα απο των εαυτο μας.τα  λαθη της εκκλησιας δεν ειναι του θεου ειναι λαθη τςν ιερεων.




*ΥΓ Για να τειχων παρεξηγησεις ειμαι η αδερφη του newguitarman.Απλα ηθελα να πω την γνώμη μου. :)

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #46 στις: 06/11/07, 20:56 »
 Συγγνώμη να κάνω μια ερώτηση??
 Ποιός ο σκοπός ύπαρξης τέτοιων θρεντ όταν κανένας μα κανένας δεν πρόκειται να αλλάξει την γνώμη και τα πιστεύω του και όλοι επιμένουμε πως αυτό που υποστηρίζουμε είναι το σωστό?? Το μόνο που καταφέρνουμε είναι να λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του και όλοι μαζί να θαβουμε ο ενας των άλλον!
 Η θρησκεία είναι προσωπικό πιστεύω του καθενός και η άποψη της γιαυτή διαμορφώνεται απο ποιά οπτική γωνία έχει ο καθένας για την ζωή και πως έχει γαλουχιστεί ως τώρα....! Ούτε εγω έχω το δικαίωμα να βρίσω κάποιον που πιστεύει στον θεό, ούτε και κάποιος να με βρίσει επειδή εγω δεν πιστεύω...! Για το πως διαμορφώνουμε την ζωή μας δεν χρειάζεται να φέρνουμε για κάθε πτυχή της ένα τεκμήριο για την συμπεριφορά μας απέναντι σε αυτά τα θέματα...Από την στιγμή που αυτό το πράγμα δεν βασίζεται σε ντοκουμέντα οπότε δεν μπορεί και να αποδειχθεί πρακτικά ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει και χωρίς να δίνει λογαριασμό στον άλλο γιατί πιστεύει αυτό, αφου στο κάτω κατω υποτίθεται πως ζούμε σε μια δημοκρατική κοινωνία όπου υπάρχει
α)το δικαίωμα στην ανεξιθρησκεία που αυτό συνεπαγεται πως β) μπορώ να είμα άθεος χωρίς να δίνω λογαριασμό σε κανέναν...!!
 Τώρα η ύπαρξη τέτοιων topic νομίζω πως είναι κοινώς αποδεκτό ότι το μόνο που προσφέρουν είναι άφθονες λογομαχίες και ανυπόστατα λογοίδρια που κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να τα εκλάβει ως τεκμήρια και να πορευτεί με αυτά όσο πειστικά και να τα υπαγορεύει ο άλλος....Αυτό το θέμα είναι δισυπόστατο, εδω και 2000 χρόνια δεν έχουν βρει την άκρη επιστήμονες και επιστήμονες και τώρα προσπαθούμε να βρούμε τον μίτο της Αριάδνης μέσα από ένα φόρουμ που μάλιστα είναι κατα βάσιν περι μουσικής??????
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/07, 20:59 από Mίκα ! »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #47 στις: 06/11/07, 21:02 »
Κάπου τα χουμε μπλέξει!!!

Άλλο ο Χριστιανισμός και άλλο η εκκλησία!!
Αν ξεχωρίσουμε αυτά τα δυο, τότε μπορεί να γίνει συζήτηση...
νομιζω οτι εσυ τα εχεις μπερδεψει..αλλο ο θεος και αλλο η εκκλησια... ;)
Πολλές φορές μιλάμε για τον χριστιανισμό (θρησκεία) και αναμειγνύουμε παπάδες, εκκλησίες, κτλ κτλ...
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο!!
συγνωμη τι λες;..ειναι σαν να λες αλλο δικαιοσυνη αλλο διακστηρια...ξεμπερδεψε τα λιγο...μου φαινετε το παραπανω  ειναι αρκετο για να καταλαβεις τις διαφορες και τις ομοιοτητες της εννοιας χριστιανισμο με τα κτηρια και τα ατομα που την απαρτηζουν
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #48 στις: 06/11/07, 21:47 »
Περπατάει ένας άθεος στο δάσος ,όταν ξαφνικά , πετάγεται μπροστά του μία αρκούδα . "Αμάν Θεέ μου, σώσε με ",λέει χωρίς να το πολυσκεφτεί. " Τι συμβαίνει τέκνον μου" , λέει ο Θεός ,"πιστεύεις σε μένα;"-" Όχι" λέει ο άθεος ,"απλά  θέλω να σου ζητήσω να κάνεις την αρκούδα χριστιανή". "Εντάξει " του λέει ο Θεός και τότε ,μία λάμψη χτυπάει την αρκούδα. Εκείνη τότε ρίχνει ένα σάλτο και κάνει τον άθεο μιά χαψιά και αμέσως μετά ,πέφτει στα γόνατα , κάνει το σταυρό της και λέει "Κύριε ,ευλόγησον σήμερον , την βρώσιν και την πόσιν".

Τα συμπεράσματα δικά σας...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/07, 02:17 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ο Χριστιανισμός είναι απάτη (Τhomas Paine) VIDEO
« Απάντηση #49 στις: 06/11/07, 23:26 »
Να χαρω εγω επικοδομητικη φιλοσοφικη συζητηση.... Και η μπαλα χανεται, και το γηπεδο χανεται...... Τι να πω ρε παιδια... Γιατι να μην γινει κριτικη συζητηση στον χριστιανισμο και σαν φιλοσοφια? Ολες οι θρησκειες μιλανε για αγαπη. Τι μισος ειναι αυτο για τον χριστιανισμο. Οχι οτι ειμαι εγω κανενας καμμενος φανατιλας χριστιανος. Απο φιλοσοφικη αποψη καθαρα δεν μπορουμε να κανουμε απλος κριτικη χωρις να ειμαστε μονοπλευροι και φανατισμενοι?

Εαν προσπαθεις να βγαλεις ενα συμπερασμα και μια φιλοσοφια για τον κοσμο με το να χρησιμοποιεις αποψεις οπως "σκατα στο χριστινισμο" "σκατα στο μουσουλμασνισμο" κτλ κτλ πουθενα δεν οδηγεισαι. Οχι οτι το ειπε ξεκαθαρα καποιος εδω μεσα αλλα θελω να δωσω ενα παραδειγμα για το πως φαινονται οι ελαφριες κριτικες στα πραγματα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/10, 11:18
από ισκιος
13 Απαντήσεις
8081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/16, 11:00
από talfarlow
0 Απαντήσεις
9881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/18, 17:42
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
3446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/19, 14:33
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/21, 19:08
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
2773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/21, 16:13
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
2893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/21, 17:00
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
2754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/22, 13:29
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/22, 19:51
από Ioannis Anastassakis
3 Απαντήσεις
1507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/22, 08:53
από panixgr