Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα μαθήματα ή όχι; - προτάσεις - προβληματισμοί..  (Αναγνώστηκε 12980 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!

Ξεκίνησα να παίζω ηλεκτρική κιθάρα το 1997. Πήγα 1 χρόνο σε ωδείο και μετά το σταμάτησα λόγω κόστους/"φαινομενικής" στασιμότητας. Έπειτα μόνος μου, αφιερώνοντας στην αρχή πολύ χρόνο, με λάθος τρόπο.

Πλέον θέλω να βελτιωθώ. Δεν είμαι κουλός, έχω μια κάποια ταχύτητα, τεχνική κλπ, αλλά όταν πιάνω την κιθάρα νιώθω ότι κάτι μου λείπει...δεν ξέρω πως να διασκεδάσω ένα πράγμα. Κάποτε έλεγα θα παίξω αυτό το σόλο που γουστάρω, κατέβασμα tabs και δώστου...έπειτα που έμαθα κλίμακες, backing tracks στου youtube και ξαναδώστου...αλλά πλέον κάτι δεν μου πάει καλά.

Έκατσα και σκέφτηκα και είδα ότι μάλλον θέλω να γίνω καλύτερος "μουσικά", παρά "τεχνικά". Σίγουρα θα ήθελα να έχω πολύ καλύτερη τεχνική και ταχύτητα, αλλά αυτά πιστεύω σε μεγάλο βαθμό είναι θέμα προπόνησης. Θέλω να αισθανθώ λίγο πιο σίγουρος, ότι όντως ξέρω να παίζω μουσική-κιθάρα, δεν με γεμίζει αυτό που είμαι τώρα.

Επίσης ο χρόνος μου είναι πλέον αρκετά περιορισμένος. Και ένα σόλο να μου αρέσει, δύσκολα θα βρω το χρόνο να το μάθω...αλλά και να το μάθω, μετά από λίγο το ξεχνάω...Χαρακτηριστικά, πριν λίγο καιρό άκουσα το Vinman 's Brew του Vinnie Moore και με έπιασε έντονα μία θέληση να το παίξω...όσο το άκουγα ήταν σαν να ήξερα πως παίζεται..εν τέλει είχα στον υπολογιστή μου video που το έπαιζα στο δωμάτιό μου... :wall :wall . Φυσικά και έχω ξεχάσει πως παίζεται...

Σκέφτηκα πως θέλω να ξαναμπώ σε ένα ρυθμό και να βελτιωθώ αρκετά. Κατέληξα πως η καλύτερη λύση είναι να κάνω ιδιαίτερα μαθήματα. Να έχεις ένα feedback ρε παιδί μου, μία καθοδήγηση, ένα καλούπι, να αξιολογήσει το επίπεδο που είσαι και να σε βελτιώσει όπως πρέπει. Εσείς τί λέτε; Μήπως γίνεται μέσω internet/βιβλίων κλπ και είναι πέταμα λεφτών ο δάσκαλος;;

Θα παρακαλούσα όποιος έχει εμπειρία ή γνωρίζει κάποιο δάσκαλο που να εστιάζει στη συνολική βελτίωση και όχι να σε κάνει να παίζεις 6ηχα στα 250bpm μόνο, να μου στείλει ένα π.μ., ή αν επιτρέπεται να το ποστάρει ελεύθερα.

Είχα πάει μία βόλτα από τον Ιωάννη Αναστασάκη πριν 2-3 χρόνια, αλλά το κόστος ήταν υπέρογκο για μένα. Ειλκρινά δεν κατακρίνω το κόστος, αφού δεν ξέρω τη δουλειά του και τη μέθοδό του, απλά δεν ήταν για τα κιλά μου. Μπορεί όντως να αξίζει.

Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/14, 13:42 από jackson »

Αποσυνδεδεμένος orestisguitar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • ιδιαιτερα μαθηματα κιθαρας www.orestisguitar.com
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • www.orestisguitar.com
Καλημέρα φίλε, καταλαβαίνω τον πόνο σου και νομίζω οτί μπορώ να σε βοηθήσω. Τσεκαρε !


http://orestisguitar.com/guitar-lessons


http://orestisguitar.com/blog
ιδιαιτερα μαθηματα κιθαρας www.orestisguitar.com

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τίποτα φίλους να παίξετε παρέα? θα σε βοηθούσε πολύ ένα σχηματάκι. Αυτό δεν σημαίνει ότι αντικαθιστά τον κάθε δάσκαλο, αλλα σου μαθαίνει πολλά...

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Κανένας φίλος μου δεν ασχολείται δυστυχώς ενεργά με μουσική. Είμαι ένας μοναχικός guitarboy! ;D

Δεν πολυψήνομαι για κάτι τέτοιο πάντως ακόμα κι αν υπήρχε η δυνατότητα...

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο δάσκαλος θα σου μάθει πολλά. Η συμμετοχή σου σε γκρουπ (με ότι αυτό συνεπάγεται, λάιβ/πρόβες/ανταλλαγες μουσικής) θα σου μάθει πολλά περισσότερα. Ξαναλέω βέβαια ότι αυτό δεν είναι υποκατάστατο δασκάλου. Αλλο το ένα, άλλο το άλλο. Η ολοκλήρωση του κιθαρίστα έρχεται με την έκθεσή του, όπως και να το κανεις...

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Θα συμφωνήσω πως άλλο το ένα, άλλο το άλλο...πιστεύω πως το γκρουπ θα σου μάθει διαφορετικά πράγματα από ό,τι ο δάσκαλος. Όχι περισσότερα όπως λες...αλλά διαφορετικά. Εάν εσύ δεν ξέρεις κλίμακες, μέσα στο γκρουπ δεν θα τις μάθεις, εάν πει ο μπασίστας έφτιαξα ένα pattern σε C# ματζόρε ξέρω 'γω και θέλει να μπεις με ένα σολάκι...τί να σου κάνει το γκρουπ αν εσύ δεν ξέρεις τίποτα από θεωρία...

Θα χρησιμεύεις μόνο για διασκευές που λέει ο λογος...

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σε βρίσκω λίγο υπερβολικό. Δεν παίρνουν κεφάλια μεταξύ τους όταν παίζουν οι φίλοι. Παίζει πολύ κουβέντα και παράλληλη μόρφωση. Ανταλλάσσεις μόνιμα τις γνώσεις σου, γίνεται κουβέντα. Δεν μπαίνεις/παίζεις/χαιρετάς (ή όχι) και φεύγεις...

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Ναι ΟΚ, ίσως φάνηκα λίγο υπερβολικός. Η αλήθεια είναι ότι όταν "έπαιζα" σε γκρουπ δεν ήξερα ουσιαστικά κιθάρα και ήμουν καμιά 17αριά χρονών. Και γρατζουνάγαμε κάτι διασκευές.

Το γκρουπ θέλει χρόνο και μία σχετική αφοσίωση. Ειδικά το 1ο δεν το έχω καθόλου. Πολύ θα γούσταρα να ανέβω σε μια σκηνή και να τζαμάρω ένα τραγούδι με τσίτα τους ενισχυτές...αλλά δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Αυτή τη στιγμή, πιστεύω ένας σωστός δάσκαλος θα μου δώσει αυτό που θέλω...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Θα συμφωνήσω με το Νίκο πως άλλη εμπειρία η μπάντα. Και μόνο να βρείς το groove μεγάλη υπόθεση. Μπορείς να δοκιμάσεις επίσης να φτιάξεις δική σου μουσική. Πολύ πιό δημιουργικό απ το να παίζεις τραγούδια άλλων.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Έχω δοκιμάσει να φτιάξω δική μου μουσική και έχω φτιάξει κάτι λίγα. Ούτε εμένα μου αρέσει να αναλώνομαι σε διασκευές. Και ακριβώς επειδή θέλω να δημιουργήσω πέρα από το να εκτελώ, νιώθω ότι λείπουν πράγματα από το παίξιμο και τις γνώσεις μου...Εξάλλου θα ξαναπώ, δεν υπάρχει χρόνος για γκρουπ πλέον...δυστυχώς.

Στο θέμα μας!!!  ;D Έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο;;;
« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/14, 17:08 από jackson »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αρα δεν θέλεις κουβέντα και προτάσεις, θέλεις να σου προτείνουμε έναν δάσκαλο.
Οπότε λες περιοχή που είσαι και αν δεν θεωρείται διαφήμιση απο τους admin τότε να σου πει κάποιος που να ξέρει από την περιοχή σου...

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Αρα δεν θέλεις κουβέντα και προτάσεις, θέλεις να σου προτείνουμε έναν δάσκαλο.

Ρε συ Νικόλα, διακρίνω έναν εκνευρισμό...δεν είναι ότι δεν θέλω κουβέντα ρε συ, απλά η μπάντα δεν είναι αυτό που θέλω αυτή τη στιγμή. Θέλω κάποιον να με κατευθύνει με κάποιον τρόπο. Δεν νιώθω ότι μέσω μίας μπάντας θα λύσω το πρόβλημά μου. Νομίζω είπα από την αρχή ότι θέλω προτάσεις σε δασκάλους ή κάποιο επιχείρημα ότι αυτό δεν θα βοηθήσει. Τα καλά της μπάντας τα αναγνωρίζω, δεν είμαι κοντόφθαλμος. Αλλά ούτε χρόνο έχω, ούτε γνωστούς, ούτε τίποτα. Όλα αυτά τα χρόνια μόνος μου είμαι σε αυτό. Ειλικρινά ούτε ένας φίλος μου δεν έχει σχέση με δαύτα. Κανά δυο μόνο ακούνε καμιά μεταλιά. Το να μπω σε μια διαδικασία να ψάξω μπάντα από το πουθενά, για να καταφέρω να βελτιωθώ έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου, δεν με κάνει να νιώθω ασφαλή.

Ελπίζω να με καταλαβαίνεις... :)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/14, 18:36 από jackson »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δυστυχώς μέσω των γραπτών βγαίνουν λάθος εντυπώσεις.  ;D Δεν έχω κανέναν εκνευρισμό. Δεν έχω καμμιά εμμονή με τις μπάντες, πίστεψε με.
Απλά προσπάθησα να συνοψίσω αυτά που λες σε κάτι πιο συγκεκριμένο μπας και σε βοηθήσουμε. Ηταν λίγο μπερδεμένα τα λεγόμενα σου (νομίζω). Εχεις δοκιμάσει λες ένα χρόνο ωδείο, αλλα δεν είδες αποτέλεσμα (λογικό), διαβάζεις tab αλλα δεν έχεις χρόνο πια (λογικό επίσης).
Ολα όμως ξεκινάνε απο εκεί. Απο τον διαθέσιμο σου χρόνο έτσι και αλλιώς. Και δάσκαλο να βρεις, και μέσω ιντερνετ μαθήματα να κανεις χρόνο θα χρειαστείς ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Και μόνο για μελέτη θα χρειαστείς σίγουρα. Αλλιώς δεν υπάρχει αποτελεσμα και το καταλαβαίνεις. Και ο δάσκαλος ασκήσεις θα σου βάλει για το σπίτι. Και πολλές μάλιστα.
Κάπου σε βρίσκω, κάπου σε χάνω δηλαδή. Βάλε εσύ τις προτεραιότητες σου.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Ο Jackson από ότι φαίνεται, από αυτά που λέει, έχει έλλειψη θεωρίας της μουσικής, αρμονίας κτλπ. Αυτό καταλαβαίνω από τα λεγόμενα του, γιατί είναι κάτι το οποίο συμβαίνει και σε εμένα. Στην ουσία ενώ μπορεί να παίξει κιθάρα, μπορεί να βγάλει κομμάτια ακουστικά, μπορεί να συμμετέχει και σε μπάντα, μπορεί να δημιουργήσει και δικά του κομμάτια, δεν ξέρει θεωρία μουσικής, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να καταλάβει πως θα κινηθεί ελεύθερα και αυτοσχεδιαστικά πάνω στην ταστιέρα, αλλά πριν παίζει εκεί να ξέρει στο μυαλό του, τι θα παίξει και γιατί θα το παίξει, αλλά και τον λόγο που παίζεται έτσι. Αυτό ακριβώς χρειάζεται δάσκαλο, να σου μεταδώσει τις γνώσεις και να είναι σίγουρος ότι αυτά που σου μεταδίδει είναι σωστά. Το γκρουπάκι έχει να κάνει με το παίξιμο κομματιών, με το ρυθμό, το συντονισμό, το feeling, τη συνεχή καταπόνηση, ανταλλαγή ιδεών και έαν είχε χρόνο καλό θα ήτανε να το συνδιάσει με το δάσκαλο που θα βρει. Αλλά ακόμη ο δάσκαλος και η μελέτη της αρμονίας θέλουνε χρόνο και κόπο. Τα χρήματα, πάντα είναι ένα μεγάλο εμπόδιο Jackson, αλλά δεν πάει κι αλλιώς.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεδομενου λοιπον οτι δεν εχεις ανθρωπους να ασχολουνται με την κιθαρα γυρω σου, η μελετη ειναι μονοδρομος. Τωρα μενει το αν χρειαζεσαι δασκαλο η εχεις καποιες βασεις και με συγκεκριμενη βιβλιογραφια θα εβλεπες βελτιωση απο μονος σου. Θεωρω οτι προτεραιοτητα σου ειτε ετσι ειτε αλλιως ειναι να στριμωξεις καποιες ωρες σε μονιμη βαση. Απο εκει ξεκινας. Ισως πρωτα μονος σου, μιας και ειναι ανεξοδο πλεον και ευκολο λογω ιντερνετ. Βιβλιογραφια υπαρχει, τεραστια και δωρεαν. Εστιαζεις στις αδυναμιες σου και μελετας αναλογα. Υπομονη και επιμμονη.

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Φίλε Jackson καταλαβαίνω απόλυτα πιο είναι το πρόβλημα σου γιατί ακριβώς εκεί βρισκόμουν και εγώ 6 μήνες πριν. Η γνώμη μου είναι πως ο δάσκαλος είναι η ασφαλέστερη λύση, όχι πως δεν μπορείς μέσω βιβλίων/ίντερνετ αλλά θα σου πάρει πολύ περισσότερο χρόνο και πάλι από την στιγμή που το κάνεις μόνος σου δεν θα έχεις την σιγουριά ότι το κάνεις καλά.
 Ο δάσκαλος σε βλέπει να παίζεις, σε αξιολογεί τελείως διαφορετικά από ότι εσύ τον εαυτό σου γιατί έχει δει άλλους πόσους να έχουν αντίστοιχες ανησυχίες και σε μαθαίνει πρωτα από όλα μουσική και μετά κιθάρα. Όμως.. Θέλει χρόνο.. Αν δεν έχεις χρόνο να μάθεις ένα σόλο όπως αναφέρεις πώς θα βρεις για όλη αυτή τη μελέτη που θα πρέπει να κάνεις για τον δάσκαλο?
Είμαι υπέρ του δασκάλου κυρίως γιατί και εγώ μετά από 15 χρόνια κιθάρα όταν έφτασα σε ένα τέλμα  μουσικό και τεχνικό είδα τεράστια διαφορά  αλλά επενδυσα χρόνο.. Τουλάχιστον 2 ώρες την ημέρα μελέτη.. Αν μπορείς να τις βρεις για μένα κάνε το και θα δεις μεγάλη διαφορά.
Όχι πως ξαφνικά θα γίνεις Guthrie Govan αλλά τουλάχιστον αυτό που θα κάνεις θα το κάνεις σωστά.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Η εμπειρία μου με δάσκαλο κιθάρας ήταν δραματική, καθώς δεν αποκόμισα τίποτα, αλλά παρόλα αυτά και ταυτόχρονα κάνοντας έναν απολογισμό μαζί με άλλους 2-3 τομείς που δραστηριοποιούμαι ενεργά, έχω διαπιστώσει ότι ο δάσκαλος είναι αρκετά χρήσιμος.
Για την ακρίβεια όμως: ο ΣΩΣΤΟΣ δάσκαλος, κι όχι ο δάσκαλος γενικά.

Με την πληθώρα των πληροφοριών στο internet μπορείς να μάθεις αρκετά πράγματα.
Όμως πιθανότατα να έχεις κάποια κενά, τα οποία ίσως τα ανακαλύψεις πιο πέρα (καλή ώρα, εσύ τα ανακάλυψες), και να πρέπει να ξανα-ανακαλύψεις τον τροχό από την αρχή.

Ο δάσκαλος λοιπόν θα σου δώσει αυτές τις πληροφορίες ακριβώς τη στιγμή που πρέπει.
Πράγμα που συνήθως δεν το γνωρίζεις για να το κάνεις μόνος σου.
Α, και μην το κάνεις αγγαρεία. Αν το βάλεις ως υποχρεωτικό πρόγραμμα κλπ, καλύτερα (τουλάχιστον κατ' εμέ) να μην το κάνεις καθόλου. Ο σκοπός είναι να το διασκεδάζεις :)

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
To internet και τα βιβλία έχουν όλα τα δεδομένα.
Όμως εγώ προσωπικά δεν έχω βρεί έναν οδηγό που να σου λέει (σαν λογικό διάγραμμα, ας πούμε για τους κομπιουτεράδες)
τί πρέπει να μάθεις,
γιατί πρέπει να το μάθεις και
πότε πρέπει να το μάθεις.
Καθώς και το πόσο πρέπει να το μάθεις (σύμφωνα δηλαδή με τις ανάγκες σου και προς τα πού προσανατολίζεσαι: άμα θες να ασχοληθείς με τη σύνθεση ίσως δεν είναι απαραίτητο να είσαι άριστος τεχνικά, πχ).

Αν υπήρχε ένας τέτοιος οδηγός τα πράγματα - ίσως - θα ήταν πιο εύκολα.

Ένα  κακό με το δάσκαλο (εκτός των θεμάτων της επάρκειας, μεταδοτικότητας, του πάθους κλπ)  είναι πως μπορεί να σε δεί και ως πηγή εισοδήματος, με όσα αυτό συνεπάγεται στην πρόοδό σου.

Επειδή έθεσες το θέμα προς συζήτηση και προβληματισμό, θα έλεγα να δοκιμάσεις ξανά να βρεις δάσκαλο. Κάνε δοκιμαστικό μάθημα (αν προσφέρεται) και εξήγησε τις ανάγκες σου ώστε σε 1-2 μαθήματα να καταλάβεις αν σου ταιριάζει ή όχι. Η χημεία και η αλληλοκατανόηση είναι το κυριότερο για μένα, ακόμη και από τις απόλυτες γνώσεις. Το κακό που μπορεί να προκύψει είναι κάποιο χάσιμο ευρώ και χρόνου, που όμως είναι το τίμημα για το πιθανό κέρδος σου από μια πετυχημένη επιλογή. Συν, το οτι από  μαθήματα με διαφορετικούς δασκάλους βγαίνεις περισσότερο ωφελημένος.
Κάπου εδώ μέσα έχει και ένα πολύ καλό θέμα σχετικά με το ύψος των αμοιβών των δασκάλων μουσικής.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ


Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το θέμα της στασιμότητας που βλέπουν/έβλεπαν κάποιοι (jackson, metalman και φυσικά άλλοι πολλοί) στην απόδοσή τους μετά από 10-15+ χρόνια.
Αυτό που οφείλεται;
Οφείλεται στην δεξιοτεχνία τους; δηλ. τα δάκτυλά τους δεν μπορούν να γυμναστούν περαιτέρω με το πρόγραμμα που ακολουθούν και επομένως χρειάζονται τον δάσκαλο ο οποίος με τις κατάλληλες ασκήσεις θα τους γυμνάσει περισσότερο
ή
είναι θέμα Θεωρίας Μουσικής όπως λέει ο XoLiDoXoS και πως αυτή εφαρμόζεται, δηλ. ο μαθητής αδυνατεί να αυτοσχεδιάσει/εφαρμόσει/παίξει πιο περίπλοκα σχήματα, παρόλο που τα δάκτυλά του είναι ήδη γυμνασμένα.


Σίγουρα όμως συμμερίζομαι και τις επιφυλάξεις του cbk περί πιθανής εκμετάλλευσης που είναι ο φόβος κάθε σπουδαστή.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Εχεις δοκιμάσει λες ένα χρόνο ωδείο, αλλα δεν είδες αποτέλεσμα (λογικό), διαβάζεις tab αλλα δεν έχεις χρόνο πια (λογικό επίσης).
Ολα όμως ξεκινάνε απο εκεί. Απο τον διαθέσιμο σου χρόνο έτσι και αλλιώς. Και δάσκαλο να βρεις, και μέσω ιντερνετ μαθήματα να κανεις χρόνο θα χρειαστείς ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

Απλά έχω την εντύπωση πως ο δάσκαλος δεν θα απαιτήσει και τόσο χρόνο...Εάν έπρεπε να σου απαντήσω θα σου έλεγα κανά 3ωρο την εβδομάδα μελέτη, από μάθημα σε μάθημα. Ε, αυτό μπορώ να το κάνω...

Ο Jackson από ότι φαίνεται, από αυτά που λέει, έχει έλλειψη θεωρίας της μουσικής, αρμονίας κτλπ. Αυτό καταλαβαίνω από τα λεγόμενα του, γιατί είναι κάτι το οποίο συμβαίνει και σε εμένα. Στην ουσία ενώ μπορεί να παίξει κιθάρα, μπορεί να βγάλει κομμάτια ακουστικά, μπορεί να συμμετέχει και σε μπάντα, μπορεί να δημιουργήσει και δικά του κομμάτια, δεν ξέρει θεωρία μουσικής, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να καταλάβει πως θα κινηθεί ελεύθερα και αυτοσχεδιαστικά πάνω στην ταστιέρα, αλλά πριν παίζει εκεί να ξέρει στο μυαλό του, τι θα παίξει και γιατί θα το παίξει, αλλά και τον λόγο που παίζεται έτσι. Αυτό ακριβώς χρειάζεται δάσκαλο, να σου μεταδώσει τις γνώσεις και να είναι σίγουρος ότι αυτά που σου μεταδίδει είναι σωστά. Το γκρουπάκι έχει να κάνει με το παίξιμο κομματιών, με το ρυθμό, το συντονισμό, το feeling, τη συνεχή καταπόνηση, ανταλλαγή ιδεών και έαν είχε χρόνο καλό θα ήτανε να το συνδιάσει με το δάσκαλο που θα βρει.

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα. Για να καταλάβεις από θεωρία ξέρω μόνο νότες, κάποιες βασικές συγχορδίες, την κλίμακα ματζόρε σε όλες τις θέσεις της στην ταστιέρα, ματζόρε και φυσικά μινόρε arpeggio, μπορώ να διαβάσω παρτιτούρα, άντε και κανά δυο ακόμα που ξεχνάω. Θυμάμαι τότε που έμαθα τη ματζόρε κλίμακα σε όλη την ταστιέρα. Ειλικρινά ήταν ό,τι πιο σημαντικό έχω μάθει μόνος μου. Και μόνο το ότι μπορούσα να παίξω πάνω σε ένα backing track σωστά τα σόλο μου και να ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ, ήταν απίστευτη ικανοποίηση. Έβαζα ένα backing track βασισμένο σε κάποιο κλειδί και ξεκίναγα από το 1ο μέχρι το τελευταίο τάστο και σόλαρα χωρίς αύριο! :)

Τωρα μενει το αν χρειαζεσαι δασκαλο η εχεις καποιες βασεις και με συγκεκριμενη βιβλιογραφια θα εβλεπες βελτιωση απο μονος σου. Εστιαζεις στις αδυναμιες σου και μελετας αναλογα. Υπομονη και επιμμονη.

Νίκο κοίτα να δεις ποιά είναι η γνώμη μου για το δάσκαλο. Και θα στην πω από πρώτο χέρι, καθότι είμαι και 'γω δάσκαλος. Διδάσκω μαθήματα Πολιτικού Μηχανικού σε ιδιαίτερα ή και τμήματα. Και θα αφήσω έξω τα μαθήματα που κάνω σε παιδιά απλά για να περάσουν το μάθημα, όπου δεν υπάρχει στην ουσία ενδιαφέρον για να μάθουν, απλά θέλουν να περάσουν. Θα σου πω την εμπειρία μου και άποψή μου, από μαθήματα που κάνω σε παιδιά που δίνουν κατατακτήριες εξετάσεις για το Πολυτεχνείο. Όπου εκεί πραγματικά πρέπει να ΜΑΘΕΙΣ και δεν πας να περάσεις το μάθημα.
Αρκετοί με έχουν ρωτήσει, "μπορώ να διαβάσω μόνος μου;;;". Απαντώ πως φυσικά και μπορείς, βιβλία υπάρχουν άπειρα, ασκήσεις και ό,τι άλλο θες. Το θέμα όμως, είναι ότι ο "μαθητής" δεν έχει όλα τα παρακάτω:
  • Αίσθηση του τί είναι πιο σωστό/καλό να διαβάσω από όλους αυτούς τους τόμους βιβλίων
  • Έλλειψη ικανότητας αξιολόγησης του εαυτού του
  • Έντονη ανασφάλεια σε κάθε τι που κάνει..."είναι σωστό έτσι όπως το έκανα;;;"
  • Απουσία επιβράβευσης/επιβεβαίωσης
Έχω διδάξει σε παιδιά που τα θεωρώ ικανότερα και πιο οξυδερκή από μένα. Πιο έξυπνα από μένα. Αλλά ξέρεις τί; Κάπου κάπου, θα τους ξέφευγε κάτι, και πάντα ήθελαν επιβεβαίωση ότι το έκαναν σωστά, έστω αυτό το 1% για να φτάσουν από το 99% στο 100%. Όπως λέει και ο φίλος metalman παρακάτω...

Φίλε Jackson καταλαβαίνω απόλυτα πιο είναι το πρόβλημα σου γιατί ακριβώς εκεί βρισκόμουν και εγώ 6 μήνες πριν. Η γνώμη μου είναι πως ο δάσκαλος είναι η ασφαλέστερη λύση, όχι πως δεν μπορείς μέσω βιβλίων/ίντερνετ αλλά θα σου πάρει πολύ περισσότερο χρόνο και πάλι από την στιγμή που το κάνεις μόνος σου δεν θα έχεις την σιγουριά ότι το κάνεις καλά.
 Ο δάσκαλος σε βλέπει να παίζεις, σε αξιολογεί τελείως διαφορετικά από ότι εσύ τον εαυτό σου γιατί έχει δει άλλους πόσους να έχουν αντίστοιχες ανησυχίες και σε μαθαίνει πρωτα από όλα μουσική και μετά κιθάρα. Όμως.. Θέλει χρόνο.. Αν δεν έχεις χρόνο να μάθεις ένα σόλο όπως αναφέρεις πώς θα βρεις για όλη αυτή τη μελέτη που θα πρέπει να κάνεις για τον δάσκαλο?

Το έξυπνο παιδί ΙΣΩΣ, καταφέρει να περάσει και μόνο του στο Πολυτεχνείο, μάλλον όχι τον 1ο χρόνο, μπορεί τον 2ο ή και τον 3ο, μπορεί και ποτέ. Αλλά άξιζε να περάσει...έχω τέτοια περίπτωση πολύ κοντινού μου ανθρώπου. Ποτέ δεν πήγε φροντιστήριο, προσπάθησε μόνος του, εντελώς λανθασμένα, μία, δύο φορές, απέτυχε...το παράτησε...κρίμα δεν είναι;;;

Η εμπειρία μου με δάσκαλο κιθάρας ήταν δραματική, καθώς δεν αποκόμισα τίποτα, αλλά παρόλα αυτά και ταυτόχρονα κάνοντας έναν απολογισμό μαζί με άλλους 2-3 τομείς που δραστηριοποιούμαι ενεργά, έχω διαπιστώσει ότι ο δάσκαλος είναι αρκετά χρήσιμος.
Για την ακρίβεια όμως: ο ΣΩΣΤΟΣ δάσκαλος, κι όχι ο δάσκαλος γενικά.

Αυτό δεν μου άρεσε που το διάβασα να πω την αλήθεια...όλα όμως είναι στο παιχνίδι.

To internet και τα βιβλία έχουν όλα τα δεδομένα.
Όμως εγώ προσωπικά δεν έχω βρεί έναν οδηγό..........

Αν υπήρχε ένας τέτοιος οδηγός τα πράγματα - ίσως - θα ήταν πιο εύκολα.

Αυτό ακριβώς...θες ΜΠΟΥΣΟΥΛΑ!



Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το θέμα της στασιμότητας που βλέπουν/έβλεπαν κάποιοι (jackson, metalman και φυσικά άλλοι πολλοί) στην απόδοσή τους μετά από 10-15+ χρόνια.
Αυτό που οφείλεται;
Οφείλεται στην δεξιοτεχνία τους; δηλ. τα δάκτυλά τους δεν μπορούν να γυμναστούν περαιτέρω με το πρόγραμμα που ακολουθούν και επομένως χρειάζονται τον δάσκαλο ο οποίος με τις κατάλληλες ασκήσεις θα τους γυμνάσει περισσότερο
ή
είναι θέμα Θεωρίας Μουσικής όπως λέει ο XoLiDoXoS και πως αυτή εφαρμόζεται, δηλ. ο μαθητής αδυνατεί να αυτοσχεδιάσει/εφαρμόσει/παίξει πιο περίπλοκα σχήματα, παρόλο που τα δάκτυλά του είναι ήδη γυμνασμένα.

Περισσότερα θέμα θεωρίας μουσικής πιστεύω από τη στιγμή που έχει ένα κάποιο επίπεδο δεξιοτεχνίας. Εάν δεν μπορούσα να παίξω κάπως γρήγορα, κάτι σχετικά δύσκολο, 2-3 δύσκολα arpeggio δεν θα είχα αυτούς τους προβληματισμούς που έχω τώρα. Όταν δεν μπορούσα να τα παίξω, αυτός ήταν ο στόχος μου, δεν με πολυένοιαζε η θεωρία κλπ. Ήθελα να "shredάρω" σωστά...μετά όμως θες να μάθεις περισσότερα...


Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση ήταν μια μίξη και των 2. Ας πούμε πως απο την μια ο δάσκαλος με έβαλε σε μια πιο μεθοδικη ρουτίνα ασκήσεων οσο αφορά την τεχνική με μετρονόμο,  και κάποια άλλα προγράμματα που τουλάχιστον εγώ μόνος μου δεν θα τα έκανα.
Και ένα μεγάλο κενό στην θεωρία. Δεν μπορούσα να αυτοσχεδιασω σε οποιαδήποτε μελωδία, με αποτέλεσμα να παίζω συνέχεια τα ίδια.  Δεν μπορούσα να περάσω μελωδίες και φράσεις που άκουγα στο μυαλό μου, στην κιθάρα

Και συμφωνώ απόλυτα με τον Cbk , vego στο ότι μπορεί ο δάσκαλος να σε δει ως πηγή εισοδήματος κλπ. Γι'αυτο πρέπει να ψάξεις τον δάσκαλο. Δεν είναι μόνο η μουσική  επάρκεια του που μετράει. Υπάρχουν και αλλα πράγματα που ίσως να μετράνε πιο πολύ στο αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θεωρω ότι όλα είναι θέμα στόχων και της φιλοδοξίας του καθενός. Το πόσο μακριά θέλει να φτάσει ο καθένας το όργανό του. Εντελώς υποκειμενικά για τον καθένα.
Ενας bedroom player που αρκείται στο να μάθει μερικά τραγούδια για αυτόν και την παρέα του (ίσως) έχει άλλες φιλοδοξίες από κάποιον που έχει βάλει σκοπό της ζωής του να κάνει επάγγελμα την κιθάρα.

Πιάνω τα δύο άκρα χάριν της κουβέντας και μόνο.

Στοχευμένα λοιπόν και ανάλογα με το επίπεδο του ο καθένας χρειάζεται δάσκαλο/διάβασμα/εξάσκηση/μελέτη στα σημεία που θεωρεί αδύναμα για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Ο ένας θα χρειαστεί βοήθεια να φτάσει σε ένα επίπεδο που θα του επιτρέπει να κρατάει αξιοπρεπώς το όργανο, και ο άλλος θα πρέπει να αφιερωθεί σε αυτό για το υπόλοιπο της ζωής του (διάβασμα πολλών ωρών, πτυχία στην σειρά, πολλά χρήματα σε ωδεία/δασκάλους και πάει λέγοντας...).

Στην πρώτη περίπτωση λοιπόν του ερασιτέχνη (που είμαστε και οι περισσότεροι εδω) και όταν έχεις ήδη φτάσει σε ένα επίπεδο όπως ο φίλος Jackson (διαβάζει tabs και μπορεί να βγάλει κομμάτια) αναζητάς βοηθεια (δάσκαλο ή βιβλιογραφία) στοχευμένα πλέον. Θέλω δάσκαλο π.χ. για jazz. Θέλω κάποιον να μου μάθει λαικούς δρόμους. Θέλω δάσκαλο για τεχνικές ταχύτητας, να βελτιώσω το δεξί μου χέρι..... και πάει λέγοντας.

Στην δικιά μου περίπτωση για παράδειγμα. Ημουν και είμαι ερασιτέχνης μέχρι που πέρυσι έκατσε ένα σχήμα φίλων και κλείσανε κάποιες δουλειές στις οποίες συμμετέχω και εγώ. Ανακάλυψα ΤΕΡΑΣΤΙΑ κενά σε γνώσεις (τα αγνοούσα μιας και μπήκαμε σε μονοπάτια μουσικά που δεν γνώριζα). Οι υπόλοιποι είναι επαγγελματίες (ζούνε απο την μουσική) και εκτελούσαν παράλληλα χρέη δασκάλων ως προς εμένα (ευτυχώς  ;D ). Μου δείξανε (και μου δείχνουν ακόμα) πολλά πράγματα παράλληλα. Ισως αν δεν υπήρχαν αυτοί θα έπρεπε να πάω σε δάσκαλο και να καλύψω τα κενά μου. Στοχευμένα όμως πλέον. Κιθάρα ξέρω, κενά σε jazz και ανατολίτικους δρόμους είχα. Αρα ξέρω και για ποιον λόγο θα απευθυνθώ σε βοήθεια.

Τα λέω όλα αυτά για να βοηθήσω τον Jackson. Του το είπα και παραπάνω. Βαζεις τους στόχους σου και τους ιεραρχείς.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
@jackson

Μου φαίνεται ότι είσαι λίγο σκληρός με τον εαυτό σου. Από ότι καταλαβαίνω, είσαι σε καλό τεχνικό επίπεδο και έχεις εξοικείωση με θεωρία/νότες/backing tracks, κ.τ.λ.π. Αυτά όμως είναι πάνω-κάτω και τα "qualities" ενός καλού ηλ. κιθαρίστα (που δεν παίζει jazz). Κάποια κενά που νιώθεις ότι έχεις είμαι σίγουρος ότι έχεις την ωριμότητα να τα καλύψεις μόνος σου με βιβλία (όχι internet). Υπάρχουν ένα σωρό μέθοδοι για τεχνική, αυτοσχεδιασμό, σύνθεση, κ.τ.λ.π., ψάξε λίγο και βρες αυτό που σου ταιριάζει. Προτείνω ανεπιφύλακτα και το περιοδικό "guitar techniques".

Το βασικό στοιχείο που σου λείπει για να γίνεις "καλύτερος μουσικός" και δεν μπορεί να στο προσφέρει κανένα βιβλίο, είναι, όπως διαπιστώθηκε/προτάθηκε παραπάνω, η συναναστροφή με άλλους μουσικούς. Δεν υπάρχει υποκατάστατο για αυτό. Ο δάσκαλος σίγουρα θα σου προσφέρει κάτι από αυτό αλλά θα είναι περιορισμένο και με χρηματικό κόστος.

Θα δικαιολογούσα την επιλογή δασκάλου στην περίπτωσή σου μόνο αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με μουσική που δεν είσαι εξοικειωμένος (δηλαδή jazz ή κλασσική).

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
@jackson
Κάποια κενά που νιώθεις ότι έχεις είμαι σίγουρος ότι έχεις την ωριμότητα να τα καλύψεις μόνος σου με βιβλία (όχι internet). Υπάρχουν ένα σωρό μέθοδοι για τεχνική, αυτοσχεδιασμό, σύνθεση, κ.τ.λ.π., ψάξε λίγο και βρες αυτό που σου ταιριάζει. Προτείνω ανεπιφύλακτα και το περιοδικό "guitar techniques".

Aυτό από μόνο του μου φαίνεται Γολγοθάς. Είναι αυτό που έγραψα παραπάνω για κάθε "μαθητή". Δεν έχω τη δυνατότητα να αξιολογήσω τί πρέπει να διαβάσω, τι πρέπει να μελετήσω. Ποιό βιβλίο να επιλέξω και γιατί πχ;; Αν κατέβω στα μαγαζιά θα δω ένα σωρό βιβλία. Παίρνω ένα που μου φαίνεται καλό και αρχίζω;; Μου δημιουργεί τεράστια ανασφάλεια. Είμαι λίγο χαμένος σε αυτό το κομμάτι...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/08, 19:31
από thanasis b
2 Απαντήσεις
5039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/09, 19:07
από MACMISIAS
0 Απαντήσεις
1523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/09, 20:28
από Ιππέας
0 Απαντήσεις
3840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/10, 16:49
από δενξερωκιθαρα
5 Απαντήσεις
5430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/11, 23:40
από guitarmania
0 Απαντήσεις
2644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/12, 20:21
από Unknown Artist
8 Απαντήσεις
3889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/12, 01:12
από kkmspm (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
3236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/12, 01:35
από Υπνοβάτης...
5 Απαντήσεις
4790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/14, 21:58
από Βραζίλης
20 Απαντήσεις
8563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/17, 23:17
από Uriah