Ψηφοφορία

Ποιο θεωρειται καλητερο διπεταλο?

TAMA IRON COBRA POWER GLIDE
16 (64%)
PEARL ELIMINATOR
9 (36%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 25

Αποστολέας Θέμα: Διπεταλα για Drums  (Αναγνώστηκε 43017 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος allshallperish79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #50 στις: 08/02/07, 12:44 »
δεν τιθεται θεμα προβληματος.. ;)..απλα διαπιστωση ειναι..γενικοτερα η εν λογω εταιρεια εχει απιστευτα καμ στα πεταλια της ..και πολυ καλα μεταλα..αλλα οχι αλουμινιο αεροσκαφων οπως η περλ ,,αξις κτλπ..ετσι ειναι τα ταμα..απλ αδεν θελει ζορισματα στις βιδες..βολτες κτλπ.. ;)

Αποσυνδεδεμένος drummer_boy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #51 στις: 02/03/07, 13:57 »
Ναι αυτό το πρόβλημα το εντόπισα και γω, αλλά : 1) Δεν χρειάζεται πολύ σφίξιμο! Ίσα-ίσα για να μην κολθμπάει στην υποδοχή το rod... 2) Εγω το χρησιμοποιώ και σαν "lock"... Βλέπω που είναι σημαδεμένο και το ρυ8μίζω πιο γρήγορα! Πάντως απ ότι είδα σε σύγκριση με το pearl eliminator, το τελευταίο έχει μερικά πολύ καλα τεχνικά χαρακτηριστικά! Είναι λεπτομέριες βασικά... Τώρα σε απόδοση δεν ξέρω... ;)

Αποσυνδεδεμένος allshallperish79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #52 στις: 05/03/07, 00:08 »
sygrineis annomoia petalia..koita ta cams kai twn 2 kai tah katalabeis apo thn klhsh k mono ..poso mallon thn aisthisi sto paiksimo....eksartatai panta kai tio distance exeis apo to derma kai pos opanw to pelma...egw ta xw kai ta 2..me to idio setarisma k paizoun diaforetika..+iron cobra bres ksylinous kopanous k bale na deis diafora..

Αποσυνδεδεμένος drummer_boy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #53 στις: 08/03/07, 20:48 »
ta cams pou les ti einai? Χαρακτηριστικά που λέω είναι πχ. ο σφικτίρας για να πιάνεις το πετάλι στην κάσα στο Cobra είναι πιο αριστερά απ όσο θα 'πρεπε! Αν έχεις τους κρουστήρες να βαράνε στο κέντρο και το σφίξεις πολύ το πετάλι αιωρείτε από την αριστερή πλευρά! :P Αυτό που λες με τους κόπανουν θέλω να το πάρω κάποια στιγμή... Πόσο κοστίζουν αυτά περίπου ξέρεις? Νομίζω η Tama έχει 3 είδη: ένα λαστιχένιο, ένα ξύλινο και το standard...

Αποσυνδεδεμένος allshallperish79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #54 στις: 12/03/07, 12:49 »
φιλε μου επετρεψε μου να σε διορθωσω σε αρκετα σημεια ...εχει τελειως αποπροσανατολισμενη αποψη...χωρις να θελω να σε προσβαλω..
1)..οι βασικοτερες ρυθμισεις στο εκαστοτε πεταλι δεν γινονται στα ελατηρια του πελματος αλλα πρωτα στο καμ...το καμ ειναι το σημειο που κλειδωνει ο κοπανος...εχει βιδες στο πλαι οι οποιες ρυθμιζουν την αποσταση του κοπανου απο το δερμα της μποτας...αναλογα με την ρυθμιση αυτη αλλαζει και η επαναφορα του κοπανου αρα και η "αισθηση" στο ποδι...

2)εκει ερχεται να βοηθησει το ελατηριο στο πλαι...εαν εχεις δηλαδη τον κοπανο μπροστα αρκετα για γρηγορο παιξιμο..θα σου εχει φυγει τελειως το πελμα κατω...εκει σηκωνεις ολο το ελατηριο πανω για να μπορεις να εχεις αισθηση του πελματος....αναλογα λοιπον εαν εχεις αλλο σεταρισμα για πιο γκρουβ καταστασεις ρυθμιζεις το καμ πρωτα και μετα το πελμα...(εφ οσον εχεις πεταλι κοιτα το μανιουαλ να καταλαβεις τι ειναι το καμ...και ειδικα του κομπρα το καμ ειναι μηχανισμος επιταχυνσης..εκει που τα πιο πολλα πεταλια σφιγγουν οταν βαραει ο κοπανος το κομπρα δεν σφιγγει αλλα επιταχυνει....)

3)δεν ειναι λαθος το παρα-κλαμπ..του κομπρα,...εσυ το χρησιμοποιεις λαθος..¨)...δεν τιθεται θεμα σφιξιματος τις βιδας...σε πολλα στουντιο οι βασεις τις μποτας δεν ειναι σε σςστο υψος..σαν αποτελεσμα οταν κλειδωνεις το πεταλι ναι αιωρειται το πελμα...εαν ρυθμισεις την μποτα σε σωστη κληση...δεν αιωρειται...εαν δεν γινεται να πιασεις την τελεια ρυθμιση υψους αρκεσου στο να τοποθετησεις κατι απο κατω απ την φτερνα του πεταλιου..αυτο ομως περιοριζει την ελαστικοτητα...γ αυτο λοιπον το κομπρα και αλλα καλα πεταλια εχουν 3πλη ενισχυση στο πλειτ του πελματος...ετσι ωστε να μην λυγιζει η σπαει σε τετοιες περιπτωσεις...

4)οι κοπανοι στο κομπρα κανουν 19ευρω..μαζι με την βεργα..εαν θες μονο τις επιφανειες κανουν 4ευρω αλλα γι αεμπορικους λογους δεν τουσ βρισκεις ευκολα καθοτι πουλανε μαζι με την βεργα..σαν αποτελεσμα εχεις τελειως διαφορετικο ηχο..και αναλογος και το κουρδισμα στην μποτα,,για τρομερες ταχυτητες θες να ειναι τσιτα σχεδον...και προσωπικα εγω προτιμω ξυλινους γιατι εχουν την μεγαλυτερη ατακα..μπορεις να ρυθμισεις επιπλεον την κληση στην επιφανεια του κοπανου..αναλογα εχεις και αλλη ατακα....

το θεμα που μου ανεφερες με το πεταλι σου που αιωρειται...πιθανοτατα εχει γινει λαθος τοποθετηση του δερματος στην κασα..με αποτελεσμα το κεντρο να μην ειναι κεντρο...+ολα τα προηγουμενα σχετικα με το υψος της κασας...γενικα το πεταλι που εχεις ειναι απο τα καλυτερα,,,εχει πολλα πλεονεκτηματα και παρα πολλες ρυθμισεις ..εαν βρεις αυτη που σε βολευει πραγματικα θα δεις οτι θα αρχισεις να παιζεις με τα ποδια σε φαση που δεν μπορουσες πριν με το ιδιο πεταλι...ειναι πολυ σημαντικο...

ελπιζω να σε βοηθησα καπως...ολα τα υπολοιπα πρεπει να τα βρεις μονος πειραματιζομενος...αξιζει τον κοπο...

υ.γ///...μην βαλεις γρασσο ποτε,,,ειναι ηδη γρασαρισμενο...μετα απο καθε προβα βαζε μονο λιπαντικο w40..στην αλυσιδα μονο για να μην σκουριασει και γενικα να μην σφιγγει στο παιξιμο...



Αποσυνδεδεμένος drummer_boy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #55 στις: 18/03/07, 21:45 »
1) Δεν παρεξηγούμε εύκολα οπότε οκ!
2) Το καμ αν κατάλαβα καλά είναι ο μηχανισμός που συνδέει το ελατήριο με τον άξονα, ε? Αν κατάλαβα καλά, έχω πειραματιστεί με αυτό... και με το ελατήριο... Έχω σχετικά χαλαρό το ελατήριο. Και οι κόπανοι έχουν κλίση περίπου 45 μοίρες αν κρίνω καλά...
3) Σε αυτό με το παρα-κλαμπ δεν αιωρήται η φτέρνα του πεταλιού... Αυτό το είχα δει την πρώτη φορά που το σετάρησα και το διώρ8ωσα... Άλλο λέω... Το παρα-κλαμπ αν το δεις είναι (σύμφωνα με το ίδιο το πετάλι) πιο δεξια από το κέντρο (του πεταλιού). Έτσι όταν το σφήγγω στην κάσα αυτό δε πιάνει στο σημείο του hoop που είναι παράλληλο προς το δάπεδο, αλλά λίγο πιο δεξιά... και έτσι το πετάλι σηκώνεται λίγο...

Αποσυνδεδεμένος allshallperish79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #56 στις: 21/03/07, 11:37 »
des mia to manual sou na katalabeis akribws ti ennow...ean den to xeis phgaine sto site ths tama kai katebase to se morfi acrobat...eidika to cobra exei diaforetiko cam apo diafora alla..k pali kathe petrali exei allo cam genikotera..
den topotheteis swsta to para clamp leme...einai ontws pio deksia apo to iron cobra 1..alla den exei na kanei..mhn pairneis reference apo thn kasa giati mporei na einai strabwmpourdeliasmenh..kai pali mhn pairneis reference apo to derma ths kasas giati k pali mporei na nai strabotopothetimeno.
an thes na deis dramatikh diafora sta podia sou se grhgora paiksimata bale tous kopanous mprosta sthn kasa...pio konta apo 45..kai shkwse olo to elathrio panw etsi wste n amhn xaneis se ataka.

Αποσυνδεδεμένος LostHorizon

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #57 στις: 16/09/07, 20:33 »
Ανοιξτε τα βιβλιαρακια που πηρατε μαζι με το πεταλι σας και διαβαστε τα παντα παιδια. Εκει λεει τι κανει το καθε ενα πραγμα πανω στο πεταλι σας και πως μπορειτε να το ρυθμισετε.

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #58 στις: 29/10/07, 22:09 »
Σε μία εβδομάδα έρχονται τα ηλεκτρονικά drums από το thomann, οπότε λέω να κανονίσω να συμπέσουν με την αγορά ενός διπέταλου για να δέσουν αμέσως  ;D
Το θέμα είναι οτι δε μπορώ να δώσω πολλά λεφτά, αλλά θέλω να πάρω κάτι όσο το δυνατό πιο ποιοτικό.

Μπορώ να δώσω το πολύ μέχρι 200 ευρώ...

υπάρχει κάτι σε αυτά τα λεφτά που έχετε δοκιμάσει και αξίζει?

αν δώσω 200 ευρώ να πάρω διπέταλο τώρα θα είναι καλή επιλογή ή είναι προτιμότερο να πάρω αρχικά ένα "του κιλού" με ελάχιστα χρήματα και αργότερα να τα σκάσω για ένα απο τα κλασσικά iron cobra / eliminator?

Αποσυνδεδεμένος AcidFairy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • FASTERRRR FASTERRRRR!!!!
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #59 στις: 30/10/07, 10:32 »
Καλημέρα  ;D

Καταρχάς με γεια το καινούργιο εργαλείο!

Λοιπόν δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε μάρκες διπέταλων, ξέρω όμως ότι κάποτε που είχα πάρει την πρώτη μου drums, είχα πάρει ένα διπέταλο dixon. Είναι από τα φθηνά, αλλά ανθεκτικό και όχι άθλιας ποιότητας! να φανταστείς στα studio το κουβαλούσα μαζί μου κι έβγαζα πχ. το pearl και έβαζα αυτό (εννοείται ότι το έκανα γιατί με βόλευε η ρύθμιση που είχα στο δικό μου ε! όχι επειδή ήταν καλύτερο :P ) Αλλά θέλω να σου πω ότι εαν δεν έχεις λεφτά να πάρεις κάποιο καλό διπέταλο και δεν μπορείς να παίξεις διπεταλιές, νομίζω αξίζει τον κόπο να δώσεις πολύ πιο ΚΑΤΩ από 200ε και να πάρεις κάτι για να εξασκείται το πόδι, μέχρι να μαζέψεις τα λεφτά και τουλάχιστον το dixon που το χω δουλέψει πολύ είναι αξιόλογο φθηνό πετάλι..

Βέβαια δεν ξέρω εαν η sonor ή η pearl έχει κάποιο αντίστοιχο φθηνό πετάλι σαν το dixon..τότε μάλλον θα προτιμήσεις αυτές..
http://www.youtube.com/watch?v=CgfZVNv6w2E
Τα λόγια είναι περιττά ;)

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #60 στις: 30/10/07, 11:26 »
Καταρχάς με γεια το καινούργιο εργαλείο!

ευχαριστώ πολύ! περιμένω πως και πως να έρθουν  ;D

χμμ πρώτη φορά ακούω αυτη τη μάρκα.. οταν λες πολύ πιο κάτω από 200 ευρώ, πόσα ακριβώς εννοεις?
δηλαδή απ'ότι κατάλαβα δεν υπάρχει ο κίνδυνος να "στραβομάθεις" παίζοντας σε κακής ποιότητας πετάλι ε?

ευχαριστώ για την απάντησή σου  ;D

Αποσυνδεδεμένος metalslugger5

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #61 στις: 30/03/08, 14:54 »
εγω υπερ του κομπρα εχς παιξει και με eliminator αλλα δν ξερω δν με βολεπσαν ενω τα κομπρα σε αυτα που παιζω εγω  the haunted φαση με βολευουν απειρα!!!!
και οσο για τα triggers τα εχουν παρεξισει γιατι αν εχεισ καλα τριγκερ και καλο εγκεφαλο μπορεις να εχεισ ακομα και δυναμικες!!!!γιατι ηχογραφο με triggers αλλα τα βαζω να ακουγονται πιο χαμηλα απο τον φυσικο ηχο ετσι εχς και το μικροφωνο εχς και τα τριγκερ και δινοθν πολυ ογκο!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/02, 19:05
από Μάριος
0 Απαντήσεις
5985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/02, 01:04
από Μάριος
68 Απαντήσεις
55848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 14:34
από chris87
1 Απαντήσεις
16722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/10, 00:29
από ανήσυχο πνεύμα
5 Απαντήσεις
5740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 00:53
από freemind
10 Απαντήσεις
7236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 01:20
από Seth21
9 Απαντήσεις
4339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/08, 12:02
από Ammon Jerro
6 Απαντήσεις
7260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/08, 17:53
από Blacksheepιος
1 Απαντήσεις
45472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/17, 20:40
από STEFANOS604
3 Απαντήσεις
5394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/19, 19:54
από thodoris5321