Αποστολέας Θέμα: Youtube Vs Audio hosts  (Αναγνώστηκε 2772 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Youtube Vs Audio hosts
« στις: 20/12/10, 23:41 »
Επειδη αυτο το θεμα προεκυψε σε αλλη συζητηση και προσωπικα το βρισκω αρκετα ενδιαφερον, θα ηθελα να συζητησουμε πανω σε αυτο με πιο μουσικη προσεγγιση.

Οταν τελειωνετε ενα κομματι σας, προτιματε να το "ανεβαζετε" στο youtube μαζι με το αντιστοιχο video του ( με ο,τι συνεπαγεται για την ποιοτητα του ) ή προτιματε να το συμπιεζετε σε καλη ποιοτητα και να το ανεβαζετε σε καποιο audio host ( οπως το βox.net ).

Προσωπικα προτιμω τη 2η επιλογη, γιατι μπορω να επιλεξω σε τι ποιοτητα να ανεβασω το κομματι κι ετσι μπορω να διατηρησω οσο τον δυνατον πιο πιστη την αρχικη ποιοτητα του αρχειου wav που εχω.

Αντιθετως βρισκω αρκετα μετριο σε ποιοτητα οτιδηποτε ανεβαινει στο youtube ( προς Θεου, οχι ως προς το συνθετικο ή παικτικο περιεχομενο ), διοτι η συμπιεση που ακολουθει το συγκεκριμενο site ειναι αρκετα καταστροφικη ως προς τον ηχο ( "κοβει" απ'όπου μπορει γιατι υπολογιζει και εικονα ).

Νομιζω πως για καποιον που θεωρει τον ηχο του "ψαγμενο" ή γενικα "ψαχνεται", το youtube δεν ειναι ο,τι καλυτερο για να κρινει το κομματι του καποιος!


Αλλα αυτος ειμαι εγω...Εσεις;  ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Youtube Vs Audio hosts
« Απάντηση #1 στις: 20/12/10, 23:47 »
Προσωπικά όπως έχει φανεί κιόλας χρησιμοποιώ το box.....κυρίως λόγω ποιότητας ήχου αλλά και γιατί το θεωρώ εύχρηστο με επιλογές play και download....


το youtube απο την άλλη πιστεύω ότι βοηθάει απο άποψη "εμπορικότητας"....μπορεί να δει το "προιόν" περισσότερος κόσμος....άρα να γνωρίσει και τον καλλιτέχνη περισσότερος κόσμος.....


είναι δυο τελείως διαφορετικές επιλογές, για τελείως διαφορετικές χρήσεις......

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Youtube Vs Audio hosts
« Απάντηση #2 στις: 20/12/10, 23:58 »
Αν κάποιος θέλει να "φιλμάρει" τον εαυτό του την ώρα που εκτελεί ένα κομμάτι, τότε το youtube είναι μονόδρομος. (ή αν έχει φτιαχτεί ένα "σοβαρό" videoclip για κάποιο κομμάτι)


Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις γιατί να το προτιμήσει κάποιος?
Αν αυτό δλδ που θέλει να παρουσιάσει είναι ένα αρχείο ήχου το οποίο έχει φτιάξει και μιξάρει με κόπο, γιατί να το μειώσει τόσο ηχητικά?







Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Youtube Vs Audio hosts
« Απάντηση #3 στις: 21/12/10, 01:05 »
καλό το youtube και το box καλύτερο και προτιμότερο (με επιλογή play οχι download).
αυτο που με εκνευρίζει αφάνταστα είναι οταν κάποιος ανεβάζει ενα κομμάτι σε σελίδες τύπου rapidshare κτλ και εγώ εκείνη την ωρα κατεβάζω κατι αλλο απο εκεί και πρέπει να περιμένω ενα χρονικό διάστημα ή να κανω επανεκκίνηση και τα σχετικά. Πολλά απο τα τραγούδια απου έχουν ανεβάσει παιδιά εδω έχουν φάει πόρτα απο έμενα (δεν τα άκουσα καν) λόγο rapidshare.
box και παλι box ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Youtube Vs Audio hosts
« Απάντηση #4 στις: 21/12/10, 05:26 »
Το box εχει καλυτερο ηχο αλλα δεν εχει εικονα και αν θελω να παιξω κατι  λαιβ on camera δεν εχω επιλογη παρα να το ανεβασω στο youtube σε ηψηλη ποιοτητα (480p και πανω και ο θεος βοηθος).
Φυσικα για να υπαρχει καποιο μετρο συγκρισης αναμεσα στα δυο, θα πρεπει να γραφω ηχο στο πισι και εικονα στην καμερα και μετα να τα "δεσω" με καποιο video edit προγραμμα πριν το ανεβασω στο youtube. Γιατι αν γραψω απο το μικ της καμερας, ο ηχος θα ειναι τραγικος.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/10, 05:27 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Youtube Vs Audio hosts
« Απάντηση #5 στις: 21/12/10, 21:51 »
αυτο που με εκνευρίζει αφάνταστα είναι οταν κάποιος ανεβάζει ενα κομμάτι σε σελίδες τύπου rapidshare κτλ και εγώ εκείνη την ωρα κατεβάζω κατι αλλο απο εκεί και πρέπει να περιμένω ενα χρονικό διάστημα ή να κανω επανεκκίνηση και τα σχετικά. Πολλά απο τα τραγούδια απου έχουν ανεβάσει παιδιά εδω έχουν φάει πόρτα απο έμενα (δεν τα άκουσα καν) λόγο rapidshare.
Το μισώ αυτό! Και δε χρειάζεται να κατεβάζω κάτι για να απορρίψω αυτή τη μέθοδο.

Τώρα όσον αφορά τις ηχογραφήσεις, προτιμώ τα εξής:

Αν είναι jam-along με cd ή backing track, το προτιμώ στο Youtube για να βλέπω τι κάνει ο μάγκας. Σε καλή ποιότητα όμως, όχι κινητά, webcams και βλακείες...

Αν είναι ολοκληρωμένη ηχογράφηση, οπωσδήποτε σε audio host. Κι αν προσφέρεται σε lossless format ακόμα καλύτερα.

Και στην τελική-τελική, τι καλύτερο απ' το dropbox ρε παιδιά! Συν του ότι κρατάς και αρχεία online, δίνεις και το λινκ κι ο άλλος το παίζει in-browser. Σε ξένα site μόνο αυτό χρησιμοποιούν...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Youtube Vs Audio hosts
« Απάντηση #6 στις: 22/12/10, 01:25 »
Να πω την μαυρη αληθεια, οτι ειναι σε rapidshare δεν το ακουω. "Κλεισιμο καρτελας"

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
9672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/03, 11:31
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
4017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/07, 20:45
από jmone
15 Απαντήσεις
17362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 21:30
από Arg0
11 Απαντήσεις
4742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/08, 05:49
από cyclo
8 Απαντήσεις
3704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:45
από Lightstringer
25 Απαντήσεις
11766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/08, 23:38
από newGuitarMan
4 Απαντήσεις
2647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/09, 23:45
από scarface5323
2 Απαντήσεις
2378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/11, 00:19
από Fretwork
3 Απαντήσεις
2587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 16:47
από themos
0 Απαντήσεις
4300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/13, 14:02
από xribene