Αποστολέας Θέμα: Απ: Αϊτή  (Αναγνώστηκε 9667 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Beyond the sun

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« στις: 16/01/10, 14:00 »
""Η αλβανική ακαδημία "επιστημών" αυτά δημοσίευσε προχτές ως συμπεράσματα "ιστορικα".
Το πως γίνεται να έχει ένας λαός που ψωμολυσσάει "ακαδημία επστημών" είναι θέμα επιστημονικής φαντασίας.
Εμείς εδώ στην Ελλάδα δεχτήκαμε κι ανεχτήκαμε 1,5 εκ. Αλβανούς και δεν εγείρουμε πλέον θέμα για τη Βόρεια Ήπειρο που είναι σχεδόν αποκλειστικά ελληνογενής .""


Για προσεχε τα λογια σου λιγακι!Πραγματικα δεν υπαρχει λογος σε ενα τετοιο φορουμ να εκφραζεσαι με αυτον τον αν μη τι αλλο ρατσιστικοτατο λογο . Και ακαδημια επιστημων υπαρχει στη χωρα και αν δεν γνωριζεις καλυτερα να πας μια επισκεψη , και μαλιστα ειναι αρκετα αξιολογη για τα δεδομενα της χωρας..και δευτερον τι εννοεις??..."δεχτηκαμε και ανεχτηκαμε" ????Παλι το ιδιο τροπαρι οτι μας πηραν τις δουλειες οι βρωμοαλβανοι???Βαθια νυχτομενος εισαι φιλε μου!!!!Αν μια χωρα δεν θελει να δεχτει αλλους μεταναστες ,απλα κλεινει τα συνορα και τους διαλοστελνει.Απο τη στιγμη που τους αφησαν να μπουν υπηρχαν μεγαλα συμφεροντα και απολυτη αναγκη για μια Ελλαδα που ετοιμαζοταν για τους Ολυμπιακους αγωνες του 2004 και χρειαζοταν αφθονο και φτηνο εργατικο δυναμικο.Και φυσικα ποιος ελληναρας της φραπεδιας και του ταβλιου θα ανεχοταν να κανει αυτες τις δουλειες???ΚΑΝΕΝΑΣ!!Οποτε...φιλε μου αν θες να κατηγορησεις καποιον στα πλαισια της 3ενοφοβικης σου ελληναρεσκιας απλα κατηγορησε τις εκαστοτε κυβερνησεις σου που "σου φορτωσανε" και που σε κανανε να "ανεχτεις".... τους Αλβανους!!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #1 στις: 16/01/10, 14:19 »
Εισαι κοπελα και δε θα πας στρατο.
Ευχομαι να μην εχεις ποτε κανενα συγγενη σου να φυλαει σκοπια στα συνορα και να του δοθει διαταγη να μην αφησει κανενα να περασει.
Εντελως φιλικα... ;)


Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #2 στις: 16/01/10, 14:47 »
Αλκιβιάδη, το παραπάνω ειρωνικά το είπα.

Beyond The Sun, σε καμμία περίπτωση οι Έλληνες δεν είναι μόνο λαός της Φραππεδιάς και του Ταβλιού.
Σε καμμία επίσης περίπτωση δεν φταίνε οι Αλβανοί που μπήκαν στην χώρα και ζήτησαν φθηνή εργασία.
Οι πολιτικοί και βεβαίως τα αφήσαν ανοιχτά και εκτός ότι τα αφήσαν ανοιχτά, νομιμοποιήσανε και οποιονδήποτε παράνομο τα πέρασε.
Εκτός ότι νομιμοποιήσανε οποιονδήποτε παράνομο, τον νομιμοποιήσανε και παράνομα παραθέτωντας πλαστά στοιχεία στα διαβατήρια, βλέπε ΒορειοΗπειρώτης - Αλβανός.
Πριν νομιμοποιηθούνε αλλά και αφού νομιμοποιήθηκαν, όχι οι πολιτικοί, αλλά οι εργοδότες, οι επιχειρήσεις κρατικές και μη που ασχολιόντουσαν με την προσφορά εργασίας, αλλά ακόμη και οι γείτονές μας, για να βάψουν το σπίτι τους, να το χτίσουν αλλά και να καθαρίσουν το χωράφι τους, προσέλαβαν αλβανούς, γιατί πολύ απλά ήταν πάρα πολύ μικρό το μεροκάματο τους και χωρίς ένσημα κιόλας.
Με λίγα λόγια, όλοι αυτοί οι ΕΛΛΗΝΕΣ που θέλανε και θέλουνε να έχουν ένα καλό μισθό από την δουλειά που κάνουν, για μία καλή διαβίωση, θέλουνε μόνο οι ίδιοι να έχουν ένα καλό μισθό και οχι και ο ΔΙΠΛΑΝΟΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΑΣ.
Δηλαδή με απλά λογάκια του Δημοτικού. Εγώ είμαι ο Φούρναρης και βγάζω 1000 ευρώ το μήνα με τα ένσημα μου! Αυτός όμως που θα προτιμήσω να μου χτίσει το σπίτι, δεν θέλω να είναι ένας Έλληνας που επίσης θέλει σαν και μένα να βγάζει 1000 ευρώ το μήνα! Αλλά ο Έλληνας κτίστης θέλω να βγάζει 650 ευρώ το μήνα! Οπότε θα πάρω έναν Αλβανό, που 400 ευρώ το μήνα του φτάνουν γιατί προς το παρόν ψωμολυσσάει, γι αυτό το λόγο και δεν θα του κολλήσω ούτε και ένσημα.
Έτσι λοιπόν ο κύριως Φούρναρης, βγάζει 1000 ευρώ, από αυτά παίρνοντας τον Αλβανό του μένουν περισσότερα λεφτά στην άκρη και έτσι για την Παρτάρα του, Γ...Μ...ΕΙ τον Έλληνα. Στην πραγματικότητα λοιπόν, Εμφύλιο Πόλεμο είχαμε και έχουμε αλλά δεν το ξέρουμε! Και αντί να ΜουτζΩνουμε τον Διπλανό μας....ΜουτΖΩνουμε μόνο τους ΠΟλιτικούς Μας.
Στο παραπάνω παράδειγμα βέβαια, δεν ήταν ολίγες οι φορές, που ο χτίστης Έλληνας, προσπαθούσε να ξεζουμίσει τον Φούρναρη! Πληρώνοντας τα τούβλα για λευκόχρυσο.


Το κακό λοιπόν με τους Έλληνες της Φραππεδιάς και του Ταβλιού, δεν είναι έαν ανέχονται να κάνουν αυτές τις δουλειές. Πίστεψε με, τις κάνουνε, αλλά με τον ανάλογο Μισθό και όχι με Μισθό Αιθιοπίας. Το κακό με αυτούς του Έλληνες είναι ότι Φραπεδιάζουνε και Ταβλιάζουνε ενώ θα έπρεπε να έχουν αντιδράσει και να αντιδρούνε σε όλα αυτά, ώστε να μην είχανε γίνει και να μην γίνονται ακόμη και τώρα. Σε καμμία όμως περίπτωση δεν συμφωνώ, με το ότι οι Έλληνες, πρέπει να δουλέψουν με ΜΙΣΘΟ ΑΙΘΙΟΠΙΑΣ επειδή μπήκανε Μετανάστες στην Χώρα μας. Επίσης έαν Αγαπητέ, χρειαζόντουσαν τους Μετανάστες για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, θα ήτανε πολύ εύκολο, να γίνει μία συμφωνία μεταξύ των Κρατών, και να έρθουνε εδώ για όσο καιρό είναι οι Ολυμπιακοί, να τα κονομήσουν και να επιστρέψουν μετά στην Πατρίδα τους.Όμως όλοι ξέρουμε ότι αφήσανε τόσο ελεύθερα να μπούνε στην Χώρα, γιατί πολύ απλά ξέρανε πόσο καραγκιόζηδες είναι ένα μεγάλο ποσοστό Ελλήνων, ότι θα προδώσουν τη Χώρα τους και τον συνάνθρωπο τους, για να γεμίσει η Τσέπη τους και έτσι αυτόματα, θα έπεφτε το μεροκάματο στο κατακόρυφο και μαζί με αυτό και οι συνθήκες εργασίας και το ωράριο εργασίας και τα λοιπά.

Τέλος, όταν λέω Αλβανούς, εννοώ όλους τους Αλλοδαπούς.

Το πρόβλημά μου λοιπόν είναι με τους Έλληνες που δεν κοιτάνε να περνάνε πρώτα όλοι οι Έλληνες καλά. Έαν λοιπόν εσύ θεωρείς πρώτο πρόβλημα στην Ελλάδα τον Φραππε και το Τάβλι, εγώ θεωρώ την κακία την λαμογιά και την εκμετάλευση προς τον γείτονά τους.

Τέλος οι μετανάστες, μπαίνουνε σε μια χώρα για να δουλέψουνε και όχι για να τους εκμεταλευτούνε. Όταν μπαίνουνε σε μια χώρα, για να τους εκμεταλευτούνε, αυτόματα η μισή χώρα θα πλουτίσει και η άλλη μισή θα φυτοζωεί.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #3 στις: 16/01/10, 15:34 »
Εσένα σ' απασχολεί η κακία και η λαμογιά, την Beyond The Sun το τάβλι και η φραπεδιά κι εμένα μ' απασχολεί η βλακεία...

Με απασχόλησε πολύ κι εχθές βέβαια και πέρασα ώρες στο ίντερνετ για να βλέπω video
και πληροφορίες για το τι πραγματικά συνέβη και τι συμβαίνει ακόμα εκεί .
Με απασχόλησε και η άγνοια πολλών συμπατριωτών μου που μπέρδευαν την Αϊτή με
την Τάϊτη και μού έλεγαν : "κρίμα , τόσο όμορφη και τόσο τουριστική χώρα" .

Αλκιβιάδη παιδί μου, υπέφερες! Μην βοηθάς τόσο πολύ τους Αϊτινούς, θα ζηλέψουμε οι υπόλοιποι λαοί της γης!

Αλλά θέλω να σε ρωτήσω κάτι: Σου πέρασε καθόλου από το μυαλό ότι οι συμπατριώτες σου δεν έκαναν λάθος και ότι όντως η Αϊτή είναι μια πολύ όμορφη και τουριστική χώρα? Ότι το Πορτ ο Πρενς είναι ένας πολύ δημοφιλής προορισμός για τα ιστιοπλοϊκά που κατευθύνονται στην Καραϊβική? Όπως ακριβώς είναι το Πόρτο Ρίκο, το Νασάου ή η Τζαμάικα?

Έχω πολλούς φίλους που ζουν στις Μπαχάμες, στην Τζαμάικα, στην Αϊτή και στην Κούβα, και θεωρώ προσβολή το να εκφράζεσαι μ' αυτόν τον τρόπο για τους κατοίκους αυτών των περιοχών. Μην μιλάς για τις άλλες σκούφιες προτού ψάξεις να βρεις τι ψείρες κρύβει η δική σου...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #4 στις: 16/01/10, 17:00 »
Επειδή βλέπω να εκτροχιάζεται η συζήτηση, σάς παρακαλώ να εκφράζεστε με ψυχραιμία και σεβασμό και να αποφύγετε τις άσχετες παρεκκλίσεις.

Εσένα σ' απασχολεί η κακία και η λαμογιά, την Beyond The Sun το τάβλι και η φραπεδιά κι εμένα μ' απασχολεί η βλακεία...

Αλκιβιάδη παιδί μου, υπέφερες! Μην βοηθάς τόσο πολύ τους Αϊτινούς, θα ζηλέψουμε οι υπόλοιποι λαοί της γης!

...θεωρώ προσβολή το να εκφράζεσαι μ' αυτόν τον τρόπο για τους κατοίκους αυτών των περιοχών. Μην μιλάς για τις άλλες σκούφιες προτού ψάξεις να βρεις τι ψείρες κρύβει η δική σου...

Παππού, δεν έχω καταλάβει ποιό σχόλιο του Αλκιβιάδη σε προσέβαλε και διαμαρτύρεσαι με αυτό τον τρόπο. Σε παρακαλώ να εξηγήσεις τι εννοείς ή να ανακαλέσεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #5 στις: 16/01/10, 18:45 »
Συγνωμη αλλα αν πρεπει να γινουν σε καποιον συστασεις για να επανελθει στο θεμα και σε ψυχραιμια ειναι ο Αλκηβιαδης με το:


Η αλβανική ακαδημία "επιστημών" αυτά δημοσίευσε προχτές ως συμπεράσματα "ιστορικα".
Το πως γίνεται να έχει ένας λαός που ψωμολυσσάει "ακαδημία επστημών" είναι θέμα επιστημονικής φαντασίας.
Εμείς εδώ στην Ελλάδα δεχτήκαμε κι ανεχτήκαμε 1,5 εκ. Αλβανούς και δεν εγείρουμε πλέον θέμα για τη Βόρεια Ήπειρο που είναι σχεδόν αποκλειστικά ελληνογενής .

Είναι ρατσιστικα και ψεματα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #6 στις: 16/01/10, 19:05 »
Το να στραφεί κάποιος προσωπικά κατά των Αλβανών (ή οποιουδήποτε λαού)  είναι ρατσιστικό.
Είναι όμως γεγονός ότι η αύξηση των λαθρομεταναστών και γενικά των μεταναστών πέρα από κάποιο όριο σε μια χώρα με τις παρούσες οικονομικές συνθήκες και συγκυρίες έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση της εγκληματικότητας και την παρακμή. Αυτά είναι που πυροδοτούν τα ρατσιστικά φαινόμενα. Για αυτό δεν φταίει κάποιο ανώμαλο γονίδιο των μεταναστών όπως πιστεύουν πολλοί ακραίοι. Είναι απλά θέμα επιβίωσης.
Αν έπρεπε να κατηγορήσουμε κάποιον για τα προβλήματά μας αυτός είναι οι κυβερνήσεις και οι ισχυροί του κόσμου...όχι τον φτωχό Αφγανό, ούτε τον μαύρο που πουλάει CD.

Και όσον αφορά την Αιτή, πραγματικά είναι αστείο το πόσο γρήγορα αντέδρασαν όλα τα σύγχρονα κράτη και στέλνουν "απανθρωπιστική βοήθεια". Μακάρι οι προθέσεις τους να ήταν αγνές...

« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/10, 19:07 από Germ1984 »

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #7 στις: 16/01/10, 19:26 »
τι σχεση εχουν τωρα η αλβανικη ακαδημια επιστημων και το μεταναστευτικο με την αιτη και το σεισμο δεν το επιασα ακομα  :P
Και επισης τι σχεση εχει ο σεισμος με τις αποικιοκρατιες, τους καναδους τουριστες, τον πολεμο για τα πετρελαια κλπ κλπ; Εκτος και αμα δοκιμαζαν κανα υπεροπλο που προκαλει σεισμους, αρα δικαιωνετε και ο λιακοπουλος!
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #8 στις: 16/01/10, 20:21 »
Συγνωμη αλλα αν πρεπει να γινουν σε καποιον συστασεις για να επανελθει στο θεμα και σε ψυχραιμια ειναι ο Αλκηβιαδης με το:


Η αλβανική ακαδημία "επιστημών" αυτά δημοσίευσε προχτές ως συμπεράσματα "ιστορικα".
Το πως γίνεται να έχει ένας λαός που ψωμολυσσάει "ακαδημία επστημών" είναι θέμα επιστημονικής φαντασίας.
Εμείς εδώ στην Ελλάδα δεχτήκαμε κι ανεχτήκαμε 1,5 εκ. Αλβανούς και δεν εγείρουμε πλέον θέμα για τη Βόρεια Ήπειρο που είναι σχεδόν αποκλειστικά ελληνογενής .

Είναι ρατσιστικα και ψεματα.

Δεν έχω κάνει πρόσφατα ενημερωτικό σεμινάριο στο political corectness, αλλά μού φαίνεται παράλογος ο ισχυρισμός σου. Το να λέει κανείς ότι μια χώρα πεινάει ή ότι δεν μπορεί να έχει "ακαδημία επιστημών" είναι ρατσισμός; Ψέμα μπορεί να είναι, αν και εγώ προσωπικά δεν το ξέρω. Αν έχεις εσύ στοιχεία που το αποδεικνύουν, μπορείς να το κάνεις στο καινούργιο thread που θα προκύψει όταν διαχωριστούν όλα τα άσχετα μηνύματα που για μια ακόμη φορά παρεκτρέπουν τη συζήτηση.

Προειδοποιώ λοιπόν για τελευταία φορά. Mείνετε στο θέμα που συζητάμε και σταματήστε τους ανόητους διαξιφισμούς. Δεν θα έχουμε εδώ άλλο "Αστυνομία και Αλητεία". Ο νοών νοήτω...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #9 στις: 16/01/10, 20:29 »
Συγνωμη αλλα αν πρεπει να γινουν σε καποιον συστασεις για να επανελθει στο θεμα και σε ψυχραιμια ειναι ο Αλκηβιαδης με το:


Η αλβανική ακαδημία "επιστημών" αυτά δημοσίευσε προχτές ως συμπεράσματα "ιστορικα".
Το πως γίνεται να έχει ένας λαός που ψωμολυσσάει "ακαδημία επστημών" είναι θέμα επιστημονικής φαντασίας.
Εμείς εδώ στην Ελλάδα δεχτήκαμε κι ανεχτήκαμε 1,5 εκ. Αλβανούς και δεν εγείρουμε πλέον θέμα για τη Βόρεια Ήπειρο που είναι σχεδόν αποκλειστικά ελληνογενής .

Είναι ρατσιστικα και ψεματα.

Το να λέει κανείς ότι μια χώρα πεινάει ή ότι δεν μπορεί να έχει "ακαδημία επιστημών" είναι ρατσισμός; Ψέμα μπορεί να είναι, αν και εγώ προσωπικά δεν το ξέρω.
Nαι Απόλλωνα όταν το λέει με τον συγκεκριμένο τρόπο είναι ξεκάθαρα ραστιστικό.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #10 στις: 16/01/10, 20:37 »
Συγνωμη αλλα αν πρεπει να γινουν σε καποιον συστασεις για να επανελθει στο θεμα και σε ψυχραιμια ειναι ο Αλκηβιαδης με το:


Η αλβανική ακαδημία "επιστημών" αυτά δημοσίευσε προχτές ως συμπεράσματα "ιστορικα".
Το πως γίνεται να έχει ένας λαός που ψωμολυσσάει "ακαδημία επστημών" είναι θέμα επιστημονικής φαντασίας.
Εμείς εδώ στην Ελλάδα δεχτήκαμε κι ανεχτήκαμε 1,5 εκ. Αλβανούς και δεν εγείρουμε πλέον θέμα για τη Βόρεια Ήπειρο που είναι σχεδόν αποκλειστικά ελληνογενής .

Είναι ρατσιστικα και ψεματα.

Δεν έχω κάνει πρόσφατα ενημερωτικό σεμινάριο στο political corectness, αλλά μού φαίνεται παράλογος ο ισχυρισμός σου. Το να λέει κανείς ότι μια χώρα πεινάει ή ότι δεν μπορεί να έχει "ακαδημία επιστημών" είναι ρατσισμός; Ψέμα μπορεί να είναι, αν και εγώ προσωπικά δεν το ξέρω. Αν έχεις εσύ στοιχεία που το αποδεικνύουν, μπορείς να το κάνεις στο καινούργιο thread που θα προκύψει όταν διαχωριστούν όλα τα άσχετα μηνύματα που για μια ακόμη φορά παρεκτρέπουν τη συζήτηση.

Προειδοποιώ λοιπόν για τελευταία φορά. Mείνετε στο θέμα που συζητάμε και σταματήστε τους ανόητους διαξιφισμούς. Δεν θα έχουμε εδώ άλλο "Αστυνομία και Αλητεία". Ο νοών νοήτω...
Να μεταφερθει τοτε και το συγκεκριμενο ποστ του Αλκιβιαδη η να σβηστει διοτι ειναι και ασχετο και, απορω κιολας που δεν το βλεπεις, ψεμα και ρατσιστικο. Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να φερω και επιχειρηματα αν γνωριζεις εστω και στο ελαχιστο 2 βασικα πραγματα για τα Βαλκανια αυτη τη στιγμη. Και η εμπαθεια του Αλκιβιαδη προς τους Αλβανους στο συγκεκριμενο ποστ ειναι παραπανω απο προφανης αφου δεν τους εχει ικανους να εχουν ακαδημια επιστημων (την βαζει μαλσιτα και σε "" για να τονισει το οτι ειναι υποτιθεμενη και οχι πραγματικη μιας και οπως λεει ειναι αδυνατον να εχουν) και μαλιστα εμεις ειμαστε οι καλοι που ανεχομαστε ολους αυτους που κανανε το λαθος να ερθουν εδω και μαλσιτα ειμαστε και τοσο καλοι που δεν εγειρουμε καν θεμα για την Βορεια Ηπειρο.

Λοιπον αν θες σβησε το ποστ μου ως ασχετο με το θεμα, αλλα 1)ο αλκηβιαδης ειπε οτι ειναι σχετικο οποτε το συνεχισα 2)αν σβηστει το δικο μου θα επρεπε να σβηστει και του Αλκηβιαδη ως ασχετο 3)ειανι ξεκαθαρα εμπαθες προς τους Αλβανους αλλα και ειναι ξεκαθαρο απο τα υπολοιπα ποστ του οτι παει να προσδωσει μια συνομωσιολογια στην ολη κατασταση. Αν συνεχιζεις να βλεπεις τα ποστ του Αλκιβιαδη "σχετικα" με το θεμα ενω οι απαντησεις σε αυτα ειναι "ασχετες" τοτε τι να πω. Απλα πες το να το γνωριζουμε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #11 στις: 17/01/10, 19:12 »
Μπορείς να πας στον κάδο ανακύκλωσης για να τα διαβάσεις, ω Αλκιβιάδη!
Εάν δεν ξέρεις πως πηγαίνουν σου στέλνω την διεύθυνση...
Απ: Αϊτή

Παππού, δεν έχω καταλάβει ποιό σχόλιο του Αλκιβιάδη σε προσέβαλε και διαμαρτύρεσαι με αυτό τον τρόπο. Σε παρακαλώ να εξηγήσεις τι εννοείς ή να ανακαλέσεις.


Με απασχόλησε και η άγνοια πολλών συμπατριωτών μου που μπέρδευαν την Αϊτή με
την Τάϊτη και μού έλεγαν : "κρίμα , τόσο όμορφη και τόσο τουριστική χώρα" .


Παράθεση
< αν και ο Κολόμβος δεν ήταν Ισπανός , Ιταλο-εβραίος ήταν >


Παράθεση
Δε βαριέστε , λίγα χρόνια μετά πλάκωσε ο λεγόμενος "μέγας" Ναπολέων ,
< ένας στούμπος στο ύψος ήταν , μόλις 1.60εκ. και απορώ γιατί τον ονόμασαν έτσι >



Παράθεση
Δεν καταπιέζεται αυτός ο ινδιανικής προέλευσης λαός , που αργότερα ανακατεύτηκε με μαύρους δούλους


Παράθεση
Αυτή είναι η Αϊτή κι ας μην την μπερδεύετε με την Ταϊτή καλοζωϊσμένoi Ελληναράδες


Τώρα εμένα το φτωχό μου μυαλό με βάζει σε σκέψεις "παράξενες" .
Τι γύρευαν να βρουν τόσοι Καναδοί σ' ένα πάμφτωχο κράτος σε μια πάμφτωχη χώρα ?
Και γιατί να σκοτωθούμε για 4 ή 10 ή 20 ή 1000 Καναδούς αρριβίστες που πήγαν εκεί
για να κάνουν τη μπάζα τους και να φύγουν ?


Παράθεση
Καλός ο Καναδάς κι ο μπάσταρδος λαός του , Αγκλο-Φρανκο-κάτι ,
έχουμε στειλει κι εμείς εκεί καμποσες εκατοντάδες χιλιάδες μετανάστες ,
αλλά στην περίπτωση τής Αϊτής είναι ιστορικά εξακριβωμένο ότι έπαιξε ρόλο σκοτεινό
ως συνακόλουθος τής Αγγλίας και των USA .


Αυτές ακριβώς οι αιτίες κόστισαν τόσες χιλιάδες νεκρούς στο ταλαίπωρο αυτό νησί τών μαύρων πρώην δούλων .


πλην όμως εγώ δεν είδα να έχει καταρρεύσει το σπίτι κάποιου αμερικανού αρριβίστα .
Φρόντισαν οι "λεβέντες" να τα χτοισουν αντισεισμικά , πονηροί βλέπες  ;D .


Εάν δεν φτάνουν αυτά, ή εάν δεν καταλαβαίνεις που έστι η προσβολή, ειπέ με να το αναλύσω Απόλλων...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/10, 19:14 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #12 στις: 17/01/10, 19:26 »
Πριν πάει και αυτό το μήνυμα (ως άσχετο) στον κάδο με τα υπόλοιπα, οφείλω να ρωτήσω γιατί είναι πράγματι άξιον απορίας. Κάνοντας παραθέσεις από μια ντουζίνα σχόλια εντελώς άσχετα μεταξύ τους και απομονωμένα από τα συμφραζόμενα περιμένεις να καταλάβω εγώ τι σε πείραξε; Δυστυχώς οι μαντικές μου ικανότητες δεν είναι τόσο ισχυρές το Σαββατοκύριακο. ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #13 στις: 17/01/10, 19:31 »
Αγαπητέ Απόλλων, αυτά που παρέθεσα  αποτελούν προσβολή για το ανθρώπινο είδος. Δεν χρειάζεται να είσαι μάντης για να κατανοήσεις, αρκεί το να είσαι άνθρωπος....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #14 στις: 17/01/10, 19:44 »
Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω. Ποιά ακριβώς αποτελούν προσβολή για το ανθρώπινο είδος; Δεν έχω πρόθεση να υπερασπιστώ κανέναν, αλλά αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι ο Αλκιβιάδης:

1. Δυσανασχετεί για την άγνοια που παρατηρεί ανάμεσα στους Έλληνες για τη γεωγραφική θέση και την ιστορία της Αϊτής.

2. Αναφέρει κάποια πραγματικά στοιχεία για τον Ναπολέοντα και τον Κολόμβο.

3. Κατακρίνει την αποικιοκρατική πολιτική διαφόρων χωρών ως έμμεσα ή άμεσα υπεύθυνη για την υπανάπτυξη και κατ' επέκτασιν την πρόσφατη τραγωδία της χώρας.

Επειδή έχω καλή διάθεση αυτή τη στιγμή, θα σού δώσω μια τελευταία ευκαιρία να μού εξηγήσεις πώς όλα τα παραπάνω ή το καθένα ξεχωριστά αποτελούν "προσβολή για το ανθρώπινο είδος". Μετά θα πάψω να ασχολούμαι.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/10, 19:55 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #15 στις: 17/01/10, 20:17 »
Παράθεση
Δεν καταπιέζεται αυτός ο ινδιανικής προέλευσης λαός , που αργότερα ανακατεύτηκε με μαύρους δούλους


Απόλλωνα οκ?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #16 στις: 17/01/10, 20:36 »
Ποσο αστεια ειναι ολα αυτα.Ο Ελληνας(χωρις επιπλεον χαρακτηρισμο απο ρ) μια συζητηση για χιλιαδες(βαλτε εσεις το νουμερο) νεκρους απο μια φυσικη καταστροφη βρισκει καταλληλο εδαφος να μιλησει για τους Αλβανους,για το αν εχει κανει στρατο,για το αν του πηραν τις δουλειες,για το αν φταινε οι Αλβανοι ή οι πολιτικοι του.
Ελπιζω να ξερετε οτι ειστε για γελια ε. :)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #17 στις: 17/01/10, 20:40 »
Παράθεση
Δεν καταπιέζεται αυτός ο ινδιανικής προέλευσης λαός , που αργότερα ανακατεύτηκε με μαύρους δούλους

Απόλλωνα οκ?

Ότι δεν συμφωνώ ούτε με τα λεγόμενα και κυρίως ούτε με το ύφος του μηνύματος του Αλκηβιάδη, δε συμφωνώ.

Αλλά η παραπάνω του δήλωση είναι αληθινή. Οι μαύροι της καραϊβικης είναι απόγονοι σκλάβων, αφού τα νησιά της περιοχής αποτελούσαν στάση για τα δουλεμπορικά καράβια που ξεκινούσαν από την Πράσινη Ακτή της Αφρικής με προορισμό την Αμερική.

Δε καταλαβαίνω γιατί να γίνει ντόρος για αυτήν συγκεκριμένα την πρόταση.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #18 στις: 17/01/10, 21:10 »
Ακόμα και αν δεν κολλήσουμε σε αυτήν την πρόταση ο Αλκιβιάδης έχει γράψει ένα σορό άσχετα με το θέμα πράγαμτα καθώς και ένα σορό προσβλητικά πράγματα. Παρέθεσε ήδη αρκετά ο παππούς δεν νομίζω ότι χρειάζετια να παραθέσουμε άλλα. Τώρα δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν βλέπεις Απόλλωνα στα μυνήματα του Αλκιβιάδη ή τι κάνεις ότι δεν βλέπεις. Μέχρι στιγμής 4-5 άτομα διαπίστωσαν το προφανές και εσύ το μόνο που είδες ήταν όλων των άλλων τα άσχετα μνματα (τα οποία μεταφέρθηκαν και στον κάδο) έκτος απο τα άσχετα του Αλκηβιάδη (τα οποία παρέμειναν, με ένα μικρό edit σε 2 επίμαχες γραμμές).

Εσύ ας πούμε θεωρείς πολύ καλή και φυσικά σχετική με το θέμα την πρόταση "Καλός ο Καναδάς κι ο μπάσταρδος λαός του , Αγκλο-Φρανκο-κάτι". Ας έγραφε κάποιος το ίδιο πράγμα για του Έλληνες (π.χ. καλή η Ελλάδα και ο μπάσταρδος λαός της, φραγκο-τουρκο-κάτι) και τότε θα βλέπαμε αν θα υπήρχε η ανάλογη αντίδραση.

Χώρια που, και για να αναφερθώ στον Αλκηβιάδη που σκίζει τα ρούχα του για την Αϊτή και το πόσα λίγα ξέρουν οι Ελληνάρες για αυτήν (που με ένα search στο google το βρίσκεις και το παίζεις εξυπνάκιας αν θες), το μόνο "αξιόλογο" πράγμα που σκέφτηκε να κάνει σχετικά με το ζήτημα, αλλα παρ' όλα αυτά κατηγορεί τον κόσμο όλο, ήταν ένα βιντεάκι στο youtube (ούτε καν, ένα μόνο link) και το να σπεύσει να κράξει όλους τους άλλους πλην εαυτόν.

Επειδή υποπτεύομαι όμως ότι και αυτό το μύνημα αργά η γρήγορα θα καταλήξει στον κάδο ως άσχετο, ελπίζω τουλάχιστον Απόλλωνα να κατάλαβες επιτέλους που βρίσκονται οι ενστάσεις όσον αφορά τα ποστ του Αλκιβιάδη. Αν όχι, τότε τι να πω, κλείνεις τα μάτια σου στα προφανή (όπως η πρόταση που ανέφερα παραπάνω).
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #19 στις: 17/01/10, 21:43 »
Δεν παίζονται με τίποτα μερικοί εδώ μέσα...

Κατ' αρχήν αντιπαρέρχομαι τα προσωπικά σχόλια για το άτομό μου, γιατί δεν με ενδιαφέρουν καθόλου. Δεν γνωρίζω προσωπικά ή διαδικτυακά κανέναν από τους εμπλεκόμενους, δεν έχω λόγο να μεροληπτώ υπέρ κανενός και δεν σκοπεύω να απαντήσω σε αστήρικτες κατηγορίες που δεν έχουν καμία λογική. Θα εκφράσω απλώς κάποιες δικές μου σκέψεις επί του θέματος και μόνο.

Τπ γεγονός ότι υπήρξε (και υπάρχει ακόμα σε διάφορες μορφές) δουλεία είναι όντως ένα στίγμα στην ιστορική πορεία της ανθρωπότητας. Η αναφορά στη δουλεία δεν είναι από μόνη της προσβολή με κανένα τρόπο. Αν κάποιος νομίζει ότι οποιαδήποτε αναφορά σε αυτή τη σκοτεινή σελίδα της ιστορίας αποτελεί επίσης "προσβολή για το ανθρώπινο είδος", μάλλον κάπου έχει μπερδέψει λίγο τα πράγματα. Αν είσαστε της άποψης ότι σε αυτά που αναφέρθηκαν υπάρχουν ιστορικές ανακρίβειες, θα μπορούσατε να το αναφέρετε (πράγμα που κανείς δεν έκανε). Διαβάστε λοιπόν λίγο την ιστορία πριν αρχίσετε να διαρρηγνύετε τα ιμάτιά σας, έχοντας αυθαίρετα αυτοαναχθεί σε προστάτες της αξιοπρέπειας του ανθρώπινου γένους.

Όσον αφορά τον Αλκιβιάδη, μπορεί να εξέφρασε προσωπικές απόψεις με τρόπο άκομψο ή αντισυμβατικό, πράγμα το οποίο δέχομαι. Κι εγώ δεν συμφωνώ με όλα όσα λέει, αλλά για διαφορετικούς λόγους. Δεν είδα πάντως πουθενά να πει ότι κάνει ή ότι προτίθεται να κάνει κάτι σχετικά με το ζήτημα της Αϊτής. Αυτό αποτέλεσε εφεύρεση κάποιου άλλου. Σταματήστε λοιπόν να δημιουργείτε θέματα εκ του μή όντος. Αν έχετε κάποια ουσιαστική ένσταση στα λεγόμενά του Αλκιβιάδη τα οποία δημιουργούν "εντάσεις", έχετε τη δυνατότητα να εκφράσετε τη δυσφορία σας ή την αντίρρησή σας με επιχειρήματα και διάλογο, όχι με φτηνή ειρωνία και εμπαιγμούς. Από τη στιγμή που κανένας δεν πρόσφερε μια ικανοποιητική εξήγηση για την δήθεν προσβολή που σάς έγινε ή αντίλογο με ιστορικά στοιχεία αλλά αρχίσατε να φωνάζετε σαν μικρά παιδιά, χάσατε και το λίγο δίκιο μπορεί να είχατε.

Σε τελική ανάλυση, αν δεν σάς αρέσει ή σάς ενοχλεί κάτι, μπορείτε πάντα να το αγνοήσετε και να πάτε παρακάτω. Αυτό που δεν μπορείτε να κάνετε είναι να αναγάγετε την ενόχληση σε προσβολή για να δικαιολογήσετε την αντίδρασή σας. Ειλικρινά ακόμα δεν έχω καταλάβει το λόγο της διαμαρτυρίας σας και γιατί προσβληθήκατε από σχόλια που δεν έχουν καμία σχέση με εσάς. Λυπάμαι μόνο που για μια ακόμη φορά ένα σοβαρό θέμα μετατρέπεται σε πεδίο μάχης λόγω ανωριμότητας και παντελούς έλλειψης διαλεκτικής ικανότητας.

Τα υπόλοιπα στον κάδο ή με προσωπικό μήνυμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #20 στις: 17/01/10, 22:08 »
Όσον αφορά τον Αλκιβιάδη, μπορεί να εξέφρασε προσωπικές απόψεις με τρόπο άκομψο ή αντισυμβατικό

Συγγνώμη κιόλας που επεμβαίνω αλλά αν το παρατηρήσουμε λίγο όλο αυτό γίνεται με τον Αλκιβιαδη!!!!
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #21 στις: 18/01/10, 01:15 »
Κιρατζόχαρης, ανέλυσε μία αυτό το οποίο είπες. Γιατί δεν το κατάλαβα. Εσύ τι ακριβώς κάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις ? Κρατάς ενός λεπτού σιγή ? ή υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος τρόπος ας πούμε για να το σεβαστείς αυτό ? Έαν δεν ξέρεις να μας πεις τι κάνεις ή ποιος είναι ο σεβάσμιος τρόπος σου, τσάμπα πέρασες από εδώ, να μας πεις την ανυπόστατη βλακεία σου. Έαν πάλι ξέρεις, αλλά τα κρατάς τα "καλά", επτασφράγιστο μυστικό για την πάρτυ σου, φρόντιζε να κρατάς και τις ανυπόστατες βλακείες για την πάρτυ σου.
Έαν πάλι, δεν γουστάρεις να τις κρατάς για την πάρτυ σου και γουστάρεις να τις λες, ιδιαίτερα σε τέτοια θέματα, προσβάλεις μαζί νεκρούς και ζωντανούς.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/10, 01:35 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #22 στις: 18/01/10, 12:54 »
Xαχαχ ωραιος o maiden ;)

Χολιδοχε τι δεν καταλαβαινεις παλικαρι μου?Εγω δεν ειπα τι θα κανει ο καθενας μας στη περιπτωση της Αιτης.Εγω σχολιασα το γεγονος οτι σε ενα θεμα(ως θεμα γενικοτερα οχι ετσι οπως το εθεσε ο Αλκιβιαδης) που απαιτει το λιγοτερο Σεβασμο καταφερνουν μερικοι να το γυρνανε σε αυτο που τους τρωει δηλαδη τους Αλβανους και τις εθνικιστικες τους μλκς(ποση μικροτητα πλεον ρε σεις?) και αλλοι(ναι και εσυ) καθονται απο κατω και το συνεχιζουν αντι να πουν ''χεσε μας ρε με τους μεταναστες εδω σκοτωθηκαν τοσες χιλιαδες Ανθρωποι''.Ειναι αστειο.Αν θελετε να γραψετε τιποτα για την Αιτη γραψτε το αλλα η ανεχεια και η συμπαθεια προς αυτους τους εθνικοφρονισμους στο οτιδηποτε ειναι αστεια.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #23 στις: 18/01/10, 17:50 »
Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω. Εγώ πάλι λέω, ότι μας είπες τι να μην κάνουμε στην περίπτωση θέματος που αφορά την Αΐτη. Επιπλέον μπήκες και σχολίασες το γεγόνος ως θέμα γενικότερα, σε Θέμα που το έθεσε ο Αλκιβιάδης ειδικότερα. Ενώ λοιπόν ξεφεύγεις από το Θέμα, μπαίνεις μέσα να υποστηρίξεις οτι και οι άλλοι ξέφυγαν από το Θέμα. Αυτό λοιπόν που εσύ θεωρείς Σεβασμό, "το χέσε μας με τους μετανάστες, εδώ σκοτώθηκαν τόσες χιλιάδες ανθρώπων", εγώ το θεωρώ Θέατρο και όχι Σεβασμό. Όσο δε αφορά τους μετανάστες, πέρα από τις οποιεσδήποτε μαλ***ες (στυλ ρατσισμός, εθνικισμός και διάφορα τέτοια), είναι ένα επιπλεόν χοντρό πρόβλημα στη χώρα μας, μεγάλης σπουδαιότητας. Χαίρομαι για τους ανθρώπους που ασχολούνται με τα προβλήματα των άλλων, διαφορετικά από τα δικά μας, με προβλήματα των άλλων, ίδια ή και παρόμοια με τα δικά μας, αλλά χαίρομαι επίσης και με τους ανθρώπους που ασχολούνται με τα προβλήματα της χώρας μας. Έαν λοιπόν θες να σεβαστούμε την άποψή σου και να την ακολουθίσουμε σε τέτοια θέματα, εξήγησέ μας τον τρόπο σου, τι αποτελέσματα έχει και εφόσον τον βρούμε σωστό, αποτελεσματικό με κάποια χειροπιαστή αξία, πολύ ευχαρίστως να τον ακολουθήσουμε. Έαν βέβαια υποστηρίξεις, ότι έτσι απλά κάνεις μόκο και αυτός είναι ο Μέγας Σεβασμός σου, εμένα δεν μου κάνει. Έαν πάλι δεν έχεις πρόβλημα με την όλη κατάσταση που συμβαίνει με τους μετανάστες στην Ελλάδα και πιστεύεις ότι όλα είναι καλά και όμορφα, πάλι εμένα δεν μου κάνει. Αυτό που με τρώει, δεν είναι οι μετανάστες μόνο, είναι πολλά. Ανήκουνε όλα σε μια κατηγορία, σε αυτά που με τρώνε. Όποτε λοιπόν μιλάω γι αυτά που με τρώνε, γυρίζουνε όλα μαζί στο μυαλό μου και πίστεψε με, όλα τα σκατά συνδέονται μεταξύ τους. Δεν χρειάζεται λοιπόν να το γυρίσω, γυρνάει από μόνο του, από το ένα θέμα στο άλλο. Σεβασμός, δεν είναι όσα κρύβονται, ώστε να μένουμε Θεατρικά σε ένα καλούπι. Αυτός είναι ανειλικρινής σεβασμός. Έαν εσύ το νιώθεις μέσα σου, ότι με τον παραπάνω τρόπο που περιέγραψες, το νιώθεις ότι σέβεσαι με ειλικρίνεια (χωρίς να μπορείς να το εξηγήσεις πρακτικά), μεγειά σου με χαρά σου. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι σέβονται με αυτό τον τρόπο, αλλά και η ανυπαρξία πρακτικής-οδηγιών-εξήγησης σημαίνει ότι δεν μπορείς να μας τον δείξεις αυτόν τον τρόπο σου να τον κατανοήσουμε και εμείς.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Αϊτή
« Απάντηση #24 στις: 18/01/10, 20:17 »
Eυτυχως δηλαδη που το τοπικ λεγεται ΑΙΤΗ..Φαντασου ο τιτλος να ηταν πιο γενικος δηλαδη.
Δεν ξεφυγα απο κανενα θεμα.Μπηκα στο πεταμενο θεμα στο καδο και σχολιασα την σταση και τα λεγομενα μερικων, για Αιτη ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ.Αν εχω μην ανυσηχεις θα το πω.Αν ομως εσυ βρισκεις συνδεση μεταξυ μεταναστευτικου προβληματος στην Ελλαδα και θανατο απο μια καταστροφη 150.000 ανθρωπων που δεν εφταιγαν ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ τοτε τι να σου πω.Είναι σαν να βαζουμε στη ζυγαρια μήλα με αρκούδες και αυτό απο το σχολείο μας έλεγαν οτι δεν γινεται.

Πραγματικά δεν μπορώ να κατανοήσω τι δεν καταλάβαινεις.Απλά τυχαίνει να βρίσκω ηλίθιο σε ένα θέμα ενός φόρουμ που αφορά μια φυσική καταστροφή στην άλλη άκρη της γης(που λέει ο λόγος) να κανουμε για αλλη μια φορα συζήτηση για μισθούς εγκληματικοτητες εθνη κλπ.Και να πω οτι υπηρχε μια γενικη αληθεια σε αυτο το θεμα να πω οκ.
Μικροκοσμος.οκ.

Συνεχισε να μιαλας για οτι εσυ θεωρεις σημαντικο να αναφερθει σε αυτο εδω το τοπικ.

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE