Αποστολέας Θέμα: Guitar Asylum - Pro Music Tools  (Αναγνώστηκε 3459 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Guitar Asylum - Pro Music Tools
« στις: 07/03/11, 20:33 »
Καλησπερα...να ρωτησω κατι...γνωριζετε το συγκεκριμενο καταστημα?

www.guitarasylum.com

στο ebay εχει 100% feedback...και οι τιμες μου φαινονται απιστευτες...

Με μεταφορικα μια jackson SL2H lightning sky βγαινει γυρω στα 1900 ευρω ενω Ευρωπη τη βρισκω 2300 περιπου.
Ποια η γνωμη σας για τη συγκεκριμενη σελιδα?

http://www.guitarasylum.com/product_pages/jackson/jackson-usa-sl2h.html


EDIT : δοκιμασα τωρα μια αγορα...Jackson USA King V 2, χρωματος Snow White, μαζι με hardcase...και η τιμη μου βγηκε 2.060 $ με δωρεαν μεταφορικα...μονο τελωνειο λογικα που θα βγει γυρω στα 200 ευρω απ`οτι ειδα...απιθανο...


Τους ENGL τους ενισχυτες παντως τους βγαζει σε λογικες τιμες...
« Τελευταία τροποποίηση: 08/03/11, 20:22 από PossessedB.E. »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Guitar Asylum
« Απάντηση #1 στις: 07/03/11, 21:49 »
Το κύριο πρόβλημα με αγορές από Αμερική είναι οι φόροι που θα πρέπει να πληρώσεις, οι οποίοι πολλές φορές εκμηδενίζουν την όποια διαφορά βρεις στην τιμή σε σχέση με τα Ευρωπαϊκά καταστήματα. Δεν ξέρω πώς κατέληξες στο συμπέρασμα ότι το τελωνείο θα βγει μόνο 200 Ευρώ για μια παραγγελία 2000 δολλαρίων, γιατί συνήθως οι φόροι ανέρχονται στο 20-25% της τιμής του αντικειμένου που εισάγεις. Και αν δεν κάνω λάθος, 2000 δολλάρια είναι περίπου 1500 Ευρώ, οπότε κάτι δεν πάει καλά στους υπολογισμούς σου.

Το άλλο πιθανό μειονέκτημα με μια τέτοια συναλλαγή είναι η περίπτωση να υπάρξει κάποιο πρόβλημα με το όργανο που θα αγοράσεις (π.χ. να έχει κάποιο ελάττωμα ή να πάθει κάποια ζημιά κατά τη μεταφορά). Τα Ευρωπαϊκά καταστήματα (Thomann, DV247) κλπ, σού δίνουν δικαίωμα επιστροφής χρημάτων αν θέλεις για οποιοδήποτε λόγο να επιστρέψεις το όργανο μέσα σε 30 ημέρες, και η επιστροφή γίνεται με δικά τους έξοδα. Με Αμερική το πράγμα αλλάζει, γιατί δεν είναι σίγουρο ότι το κατάστημα θα αναλάβει τα έξοδα και κατά πάσα πιθανότητα αυτά θα βαρύνουν εσένα. Αυτό θα πρέπει οπωσδήποτε να το διευκρινίσεις με το κατάστημα πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε αγορά, ώστε να ξέρεις τι ισχύει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Guitar Asylum
« Απάντηση #2 στις: 08/03/11, 08:01 »
Η βιασυνη χθες με οδηγησε σε λαθος συμπερασματα...εχεις απολυτο δικιο, το 200 ευρω τελωνειο, δεν ξερω απο που το εβγαλα... :P Ισως μπερδευτηκα με καποια εξοδα αποστολης σε διαφορετικη χωρα...γιατι το συγκεκριμενο σαιτ, για τη συγκεκριμενη κιθαρα εχει δωρεαν εξοδα...Χμ, αρα 25% των 1500 ευρω βγαινει 370+ ευρω, καπου εκει...

Οσο για το αν παρουσιασει καποιο προβλημα η κιθαρα, κυριως γι`αυτο ρωτησα...μηπως καποιος απο εδω γνωριζει το συγκεκριμενο σαιτ διοτι εχει φοβερες κιθαρες σε καλες τιμες!
Τους εστειλα η-μειλ, περιμενω απαντηση... Ευχαριστω για τη βοηθεια Απολλων!

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Guitar Asylum - Pro Music Tools
« Απάντηση #3 στις: 08/03/11, 20:24 »
Ενα edit...βρηκα επισης ενα site...Γερμανικο. www.promusictools.com

Ειναι φθηνο σχετικα με thomann κτλ... το εχει ακουστα κανεις? επικοινωνησα με αυτον που εχει το καταστημα κ ισχυουν οι προσφορες...επισης κανει προσφορες 2% απο ebay...επισης 100% feedback.

Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα επειδη συντομα προκειται να παρω καποια κιθαρα...μεταξυ jackson wr1 USA, jackson sl2h & esp m-ii ψαχνω τη καλυτερη λυση...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Guitar Asylum
« Απάντηση #4 στις: 08/03/11, 23:00 »
Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να κάνεις μια σχολαστική έρευνα αγοράς αφού καταλήξεις σε μια κιθάρα. Δεν αποφασίζεις πρώτα από ποιό κατάστημα θα αγοράσεις και μετά τι θα αγοράσεις, αλλά το αντίθετο. Πρέπει λοιπόν να σκεφτείς πρώτα τι κιθάρα θέλεις, αλλιώς θα μπερδευτείς πολύ.

Άσχετα από αυτό, αν μια κιθάρα κοστίζει 1900 Ευρώ απο Αμερική (οπότε λογικά πρέπει να περιμένεις άλλα 370 Ευρώ για τελωνείο, συν την όποια καθυστέρηση και πιθανή ταλαιπωρία συνεπάγεται η αποστολή από Αμερική και ο εκτελωνισμός) ενώ από Ευρώπη έχει 2300, εγώ θα προτιμούσα να την αγοράσω από Ευρώπη. Έτσι ξέρω ακριβώς τι ισχύει από πλευράς τιμής και χρόνου παραλαβής. Επιπλέον ξέρω ότι αν η κιθάρα αποδειχθεί ελαττωματική ή για οποιοδήποτε λόγο δεν με ικανοποιήσει, μπορώ να την επιστρέψω αμέσως χωρίς καμία επιπλέον επιβάρυνση. Αν πάλι την κρατήσω, έχω 3-4 χρόνια εγγύηση (εξαρτάται από το κατάστημα) που με καλύπτει για ότι πρόβλημα παρουσιάσει το όργανο στην πορεία.

Το κατάστημα που αναφέρεις δεν το γνωρίζω. Πάντως πρέπει να ελέγξεις, εκτός από την τιμή, και τα παραπάνω (δηλαδή εγγύηση, δικαίωμα επιστροφής κλπ).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
19740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
0 Απαντήσεις
3741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/05, 16:20
από antonioua8
14 Απαντήσεις
9157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 06:42
από Ioannis Anastassakis
18 Απαντήσεις
8237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 21:16
από Baroness
16 Απαντήσεις
9994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 13:43
από dimitriendri
0 Απαντήσεις
2297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 01:41
από Theodore Kalantzakos
1 Απαντήσεις
2882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/13, 10:24
από Stelios Sovolos
0 Απαντήσεις
10397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/18, 21:46
από Nikos7
5 Απαντήσεις
9274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/19, 22:54
από Spyros Delta
4 Απαντήσεις
3827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/21, 03:23
από kopaniamento