Αποστολέας Θέμα: Φινίρισμα ηλεκτρικής κιθάρας (photos included)  (Αναγνώστηκε 8095 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofison

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Καλησπέρα

Ανοίγω αυτό το θέμα (παρόλο που έχει συζητηθεί πολλάκις) για τον λόγο ότι στο δικό μου, τουλάχιστον, μυαλό επικρατεί μια τρικυμία.

Μπαίνοντας κατευθείαν στο ψητό θέλω να παραθέσω τα εξής. Εδώ και καιρό ασχολούμαι με κάποια project (το ένα αγορασμένο από warmoth: http://www.warmoth.com/Guitar/Bodies/Radical/V2bodies.aspx και αυτό http://www.warmoth.com/Guitar/necks/jackson_warmothpro.aspx)

Το πλάνο είναι να βαφτεί λευκό το σώμα και το Headstock.
Έτσι και έγινε.

Η διαδικασία που ακολούθησα είναι η εξής (μετά από πολύ ψάξιμο και αρκετές ώρες πειραματεισμού)

1) Το σώμα και ο λαιμός είχαν ήδη τριφτεί από τη Warmoth.
Οπότε πέρασα 2 χέρια με grain filler για να γεμίσω τους πόρους του σώματος, μιας και το ξύλο είναι μαόνι (http://www.stewmac.com/shop/Finishing_supplies/Fillers_and_putties/ColorTone_Waterbase_Grain_Filler.html) και μετά το έτριψα με 320αρι γυαλόχαρτο.

2) Την επόμενη ψέκασα με αστάρι 2 συστατικών (πάντα το σώμα και μόνο το μπροστινό μέρος του headstock του λαιμού). Το αστάρι αγοράστηκε από τοπικό κατάστημα που σου γεμίζει σε σπρέι ότι θες. το αστάρι τρίφτηκε και αυτό με 320αρι γυαλόχαρτο.

3) Μετά από μερικές μέρες έριξα το χρώμα (περίπου 2 φιάλες των 400ml η κάθε μία). Το είδος του χρώματος είναι μιας Γερμανικής εταιρίας (δεν θυμάμαι μάρκα) η οποία είναι θυγατρική πιθανόν της Duplicolor και έγραφε επάνω ακρυλικό και γυαλιστερό.

Αφού στέγνωσε το χρώμα και ευτυχώς δεν είχα καθόλου "τρεξίματα" (τρέξιμο από το χρώμα) είπα να αρχίσω με τα βερνίκια.

4) Όσον αφορά τα βερνίκια μπορώ να πω ότι δυσκολεύτηκα αρκετά να βγάλω άκρη. Άλλοι προτείνουν βερνίκι νιτροκυτταρίνης (nitrocellulose), άλλοι πάλι προτείνουν βερνίκια 2 συστατικών πολυουρεθάνης και τέλος άλλοι προτείνουν βερνίκια βάσης λάκας (lacquer based clear coats).
Αποφάσισα να ασχοληθώ με αυτά της πολυουρεθάνης 2 συστατικών τα οποία είναι μεν πιο ακριβά αλλά θεωρητικά είναι πολύ πιο ανθεκτικά και σκληρά. Τέλος μπορούν να γυαλιστούν μετά από μερικές μέρες σε αντίθεση με τα υπόλοιπα είδη βερνικιών που θέλουν μεγάλες περιόδους για να σκληρύνουν (cure).

Τα βερνίκια που βρήκα είναι τα παρακάτω. http://www.repaintsupply.com/pd_2_part_2k_aerosol.cfm 
Χρησιμοποίησα περίπου 3 φιάλες των 400ml από αυτό.

Στην αρχή της κάθε φιάλης ψέκαζα πρώτα κάποια χέρια πιο αεράτα θα έλεγα και έπειτα κάποια πιο βαριά. Στο τέλος της φιάλης άφηνα το όργανο να στεγνώσει όλη την νύχτα και την επόμενη το έτριβα με 400άρι γυαλόχαρτο για ισιώσει το βερνίκι.

Στο τέλος της τρίτης φιάλης άφησα το όργανο καμιά εβδομάδα να στεγνώσει τελείως και να σκληρύνει το βερνίκι.
Αφού πέρασε αυτή η πολύ δύσκολη εβδομάδα ξεκίνησα πάλι το τρίψιμο με 400αρι γυαλόχαρτο και έπειτα πέρασα στο υγρό τρίψιμο με 600αρι, 800,1000,1200,1500 και 2000.

Κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες: το τρίψιμο με 400αρι το κάνουμε για να ισιώσουμε το βερνίκι και προσέχουμε να μην μείνει κανένα γυαλιστερό σημείο κοιτώντας το σημείο που τρίφτηκε κόντρα στον ήλιο (ή σε φως σχετικά έντονο). Επίσης τρίβοντας δημιουργούμε "πάτημα" για τα επόμενα χέρια του βερνικιού, έτσι ώστε να μην τρέξει. Τα επόμενα γυαλόχαρτα τα αφήνουμε σε ένα κουβά με νερό τουλάχιστον μια μέρα και τρίβουμε με αυτά για εξαλείψουμε τις γρατσουνιές/χαρακιές που αφήνουν τα προηγούμενα γυαλόχαρτα.

5) Μετά το τρίψιμο με 2000 γυαλόχαρτο ξεκίνησε το τρίψιμο με βούρτσες. Χρησιμοποίησα κάτι τέτοιο  (http://www.stewmac.com/shop/Finishing_supplies/Abrasives,_polishes,_buffers/Finesse_Polishing_Pad.html) που μπορούν να ενσωματωθούν και σε τρυπάνι. Πρώτα πέρασα μία χοντρή αλοιφή και έπειτα μια πιο ψιλή (μπορούν να βρεθούν σε οποιοδήποτε κατάστημα που πουλάει χρώματα για αυτοκίνητα).

6) Τέλος πέρασα το γνωστό Carnauba Wax της Dunlop το οποίο απλώνεται στο όργανο και έπειτα από μερικά λεπτά το τρίβεις με ένα πανί μικροϊνών (microfiber).

Αποτέλεσμα της παραπάνω διαδικασίας είναι να έχω ένα όργανο το οποίο έχει για τα γούστα μου ένα όμορφο φινίρισμα αρκετά γυαλιστερό ΑΛΛΑ αντιμετωπίζω το πρόβλημα ότι το βερνίκι τελικά δεν είναι και τόσο συμπαγές και σκληρό. Για την ακρίβεια μπορεί να ξυθεί με το νύχι και η αντοχή του στα χτυπήματα είναι πολύ μικρή.   

Υπάρχει κάποιος εκεί έξω :) ο οποίος να έχει μια πιθανή απάντηση γιατί συμβαίνει κάτι τέτοιο?
Όσοι έχουν ασχοληθεί με το άθλημα τι βερνίκια έχουν χρησιμοποιήσει και τι αντοχές έχουν στο ξύσιμο και τα χτυπήματα.


Ελπίζω να μην κούρασα πολύ. Σύντομα θα ανεβάσω και κάποιες φωτογραφίες του αποτελέσματος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων   
« Τελευταία τροποποίηση: 16/02/10, 15:44 από sofison »

Αποσυνδεδεμένος sofison

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Φινίρισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 15/02/10, 22:39 »
Anybody???

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Φινίρισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 15/02/10, 22:52 »
η δουλεια σου ειναι πολυ σωστη φιλε.ομως πιο πολυ το τριψιμο απο το βερνικωμα.κατα τη γνωμη μου. το σωστο βερνικωμα θελει ισα με 10 χερια ΣΤΑΥΡΩΤΑ και προσεκτικα.στο τελικο σταδιο τριψιμο με 1500 ντουκοχαρτο νερου .αλοιφαρισμα με καλη αλοιφη.οχι πολυ ωρα μη φαει το βερνικι.και μετα τριψιμο με μαλλινο πανι.η με τριβειο οχι με αφρολεξ σαν αυτο που αλοιφαρεις αλλα τριβειο με υφασμα.πιστευω οτι το σψστο ψεκασμα με το σπρευ να μην σταζει ,το απαλο αλοιφαρισμα,και η επιμονη στο τριψιμο με υφασμα ειναι τα σωστα σταδια.ειμαι κατα των πολλων τριψιματων.υπαρχουν και αλλα λινκ παντως εδω μεσα απο αλλα παιδια που εκαναν τετοιες δουλειες.καλη επιτυχια

Αποσυνδεδεμένος sofison

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Φινίρισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 15/02/10, 23:04 »
Σε ευχαριστώ πολύ

Απλά εγώ πέρασα περίπου 20-22 χέρια βερνίκι. Νομίζω ότι ήταν αρκετά ώστε να μην φαγωθεί πολύ βερνίκι.
Το θέμα μου είναι ότι τελικά δεν είχα αυτό το σκληρό φινίρισμα αλλά αρκετά ευαίσθητο. 

Αποσυνδεδεμένος sofison

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Φινίρισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 16/02/10, 15:36 »
Ορίστε και κάποιε φωτογραφίες






Αποσυνδεδεμένος sofison

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Φινίρισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 16/02/10, 15:38 »
και μερικές ακόμα






Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Φινίρισμα ηλεκτρικής κιθάρας (photos included)
« Απάντηση #6 στις: 16/02/10, 20:38 »
φοβερη κιθαρα φιλε.εμφανισιακα σκιζει.καλοριζικη ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος sofison

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Φινίρισμα ηλεκτρικής κιθάρας (photos included)
« Απάντηση #7 στις: 17/02/10, 01:38 »
φοβερη κιθαρα φιλε.εμφανισιακα σκιζει.καλοριζικη ;D ;D ;D


Σε ευχαριστώ πολύ.

Παικτικά πάντως είναι πολύ καλύτερη από το εμφανισιακό της αποτέλεσμα

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Φινίρισμα ηλεκτρικής κιθάρας (photos included)
« Απάντηση #8 στις: 17/02/10, 02:07 »
Αδερφέ, το όλο εγχείρημα (σώμα, λαιμός, μαγνήτες, hardware, βάψιμο) πόσο σου κόστισε χοντρικά?

Ένας επαγγελματίας τι χρήματα θα έπαιρνε για το βάψιμο, γνωρίζεις στο περίπου?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος sofison

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Φινίρισμα ηλεκτρικής κιθάρας (photos included)
« Απάντηση #9 στις: 17/02/10, 11:28 »
Αδερφέ, το όλο εγχείρημα (σώμα, λαιμός, μαγνήτες, hardware, βάψιμο) πόσο σου κόστισε χοντρικά?
Περίπου 800€


Ένας επαγγελματίας τι χρήματα θα έπαιρνε για το βάψιμο, γνωρίζεις στο περίπου?
Εγώ έναν ρώτησα και μου είπε γύρω στα 200€

Αποσυνδεδεμένος mouzakinio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φινίρισμα ηλεκτρικής κιθάρας (photos included)
« Απάντηση #10 στις: 17/02/10, 17:27 »
Το εχω ψαξει απειρες ωρες το αντικειμενο αλλα δεν εχω βρει ακομα χρονο και χρημα να ασχοληθω σοβαρα.το βερνικι εστω και αν στεγνωσει επιφανειακα,εσωτερικα παραμενει νοπο.Θα χρειαστουν περιπου 6 μηνες για να ολοκληρωθει η διαδικασια σκλυρηνσης.Αυτο που πρεπει να προσεξεις παρα πολυ ειναι η βαση της κιθαρας,και αυτο διοτι αν κατσει ολο το βαρος επανω στο σωμα της ,εκει που ακουμπαει η βαση θα κανει γουβες.Καλο θα ηταν να την κρεμασεις σε βαση τοιχου.Το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο οσο μπορω να δω απο τις φωτο.Ποσο σου πηγε το σωμα και ο λαιμος αβαφα?
Ignorance is bliss

Αποσυνδεδεμένος sofison

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Φινίρισμα ηλεκτρικής κιθάρας (photos included)
« Απάντηση #11 στις: 18/02/10, 13:39 »
Το εχω ψαξει απειρες ωρες το αντικειμενο αλλα δεν εχω βρει ακομα χρονο και χρημα να ασχοληθω σοβαρα.το βερνικι εστω και αν στεγνωσει επιφανειακα,εσωτερικα παραμενει νοπο.Θα χρειαστουν περιπου 6 μηνες για να ολοκληρωθει η διαδικασια σκλυρηνσης.
Αυτό μου το έχουν αναφέρει και άλλοι. Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό?? Μην ξεχνάς ότι το βερνίκι που χρησιμοποίησα είναι με καταλύτη, δεν νομίζω ότι θέλει 6 μήνες για να στεγνώσει πλήρως.

Αυτο που πρεπει να προσεξεις παρα πολυ ειναι η βαση της κιθαρας,και αυτο διοτι αν κατσει ολο το βαρος επανω στο σωμα της ,εκει που ακουμπαει η βαση θα κανει γουβες.Καλο θα ηταν να την κρεμασεις σε βαση τοιχου.
Εάν παρατηρήσεις την πρώτη φωτογραφία είναι κρεμασμένη από wall stand.
Το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο οσο μπορω να δω απο τις φωτο.Ποσο σου πηγε το σωμα και ο λαιμος αβαφα?
Σε ευχαριστώ πολύ.
Λαιμός και σώμα από Warmoth κόστισαν μαζί με μεταφορκά καμιά 650€

Αποσυνδεδεμένος mouzakinio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φινίρισμα ηλεκτρικής κιθάρας (photos included)
« Απάντηση #12 στις: 18/02/10, 16:30 »
Το εχω ψαξει απειρες ωρες το αντικειμενο αλλα δεν εχω βρει ακομα χρονο και χρημα να ασχοληθω σοβαρα.το βερνικι εστω και αν στεγνωσει επιφανειακα,εσωτερικα παραμενει νοπο.Θα χρειαστουν περιπου 6 μηνες για να ολοκληρωθει η διαδικασια σκλυρηνσης.
Αυτό μου το έχουν αναφέρει και άλλοι. Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό?? Μην ξεχνάς ότι το βερνίκι που χρησιμοποίησα είναι με καταλύτη, δεν νομίζω ότι θέλει 6 μήνες για να στεγνώσει πλήρως.


Κοιτα,αν θελει 4 και οχι 6 δεν ειμαι σιγουρος.Παντως θα πρεπει να προσεξεις ενα μεγαλο διαστημα.Ο καταλυτης επιταχυνει την διαδικασια,αυτο ομως δεν σημαινει οτι η επιταχυνση μεταφραζεται σε 3-4 εβδομαδες.Οπως λες εχεις περασει 20-22 στρωσεις βερνικι.Ειναι περιπου 6-7 στρωσεις παραπανω απο αυτες που συνηθως προτεινουν (βασει της ερευνας μου παντα),οποτε λογικο ειναι θα θελει και ενα μεγααααλο διαστημα προσοχης και υπομονης ωστε να εχεις το τελικο και επιθυμητο αποτελεσμα χωρις ατυχηματα.Δεν νομιζω εξαλλου να θες να το ξανακανεις απο την αρχη :P.
Ignorance is bliss

Αποσυνδεδεμένος sofison

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Φινίρισμα ηλεκτρικής κιθάρας (photos included)
« Απάντηση #13 στις: 18/02/10, 22:34 »
Κοίτα δεν έχω σκοπό να διαφωνήσω μαζί σου :) ;D και εκτιμώ πολύ το ενδιαφέρον σου.

Απλά θα γίνω κουραστικός λέγοντας και πάλι ότι η πολυουρεθάνη 2 συστατικών δεν λειτουργεί όπως τα άλλα βερνίκια. Ο καταλύτης είναι σκληρυντής. Εάν αφήσεις τη φιάλη ενεργοποιημένη πάνω από 2 μέρες κυριολεκτικά πετρώνει. Οπότε δεν χρειάζεται 6 μήνες για να σκληρύνει.

By the way. Σήμερα πήρα κάποιες πληροφορίες από κάποιους ειδικούς περί λούστρων από κάποια καταστήματα και παραθέτω τα εξής:

1. Πιθανόν το βερνίκι που χρησιμοποίησα http://www.repaintsupply.com/pd_2_part_2k_aerosol.cfm δεν έχει καταλύτη αλλλά ενεργοποιητή,  που πολύ νομίζουν ότι είναι το ίδιο (την ορολογία που χρησιμοποιύν κάπως σαν bitren μου είπαν αλλά δεν το θυμάμαι καθόλου).
2. Όταν χρησιμοποιείς υλικά όπως αυτά που χρησιμοποιούν στα αυτοκίνητα ο χρόνος αναμονής για τα διάφορα στάδια μειώνεται κατά πολύ.
3. Τέλος το βερνίκι (πολυουρεθάνη 2 συστατικών) που χρησιμοποιείται επίσης στα αυτοκίνητα σκληραίνει μέσα σε μερικές ώρες και είναι έτοιμο να τριφτεί - γυαλιστεί. Αυτό συμβαίνει γιατί τα αμάξια βάφονται σε φούρνους (60 βαθμούς Κελσίου) στους 20-25 καλό είναι να αφεθεί μερικές μέρες 2-7 περίπου και μετά να τριφτεί.   8)

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φινίρισμα ηλεκτρικής κιθάρας (photos included)
« Απάντηση #14 στις: 21/02/10, 12:36 »
κοιτα φιλε μου,το θεμα των λουστρων ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ.Βασικα εγω δεν θα εμπιστευομουνα αυτα τα προιοντα.Μια απλη αποδειξη ειναι οτι στο πιστολι που ριχνω το λουστρο 2 συστατικων το διαλλυω με διαλυτη πολυουρεθανης και ξερω την αναλογια,ξερω αναλογα με την εποχη ποιον διαλυτη θελει.Ξερω ποσο χρονο θελει να στεγνωσει.Απο την στιγμη που περνας το τελευταιο χερι θες μια αντε 2 εβδομαδες αναλογα την εποχη(προς θεου οχι 2-3 ωρες).Το οτι σου σπαει σιγουρα δειχνει οτι δεν σκληρυνε οποτε πολλα παιζουν ,που δεν μπορω να ξερω.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/03, 23:06
από H4RRY
16 Απαντήσεις
12978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/05, 00:18
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
12 Απαντήσεις
5374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 02:36
από cyclo
4 Απαντήσεις
3539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/08, 22:58
από indie-anos laternative
3 Απαντήσεις
3105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 01:03
από norway
11 Απαντήσεις
7524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/09, 21:44
από Holyshock
18 Απαντήσεις
6768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 18:34
από simoon
11 Απαντήσεις
9759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 13:54
από hammer
2 Απαντήσεις
2912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 14:52
από makistzou
39 Απαντήσεις
12035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 00:28
από Petros1