Αποστολέας Θέμα: DIY φινίρισμα μπράτσου  (Αναγνώστηκε 6466 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
DIY φινίρισμα μπράτσου
« στις: 29/10/11, 16:26 »
Μόλις παρέλαβα ένα μπράτσο για telecaster που αγόρασα από το ebay. Πρόκειται για ένα Warmoth μπράτσο με fat profile, compound radius, εβένινη ταστιέρα, medium jumbo τάστα… γενικά ότι ήθελα από ένα μπράτσο για την tele μου κατά 95%.

Το ερώτημά μου αφορά το ξύλο του μπράτσου (birdseye maple) το οποίο δεν έχει λούστρο (lacquer). Ομολογουμένως είναι πιο λείο από άλλα unfinished μπράτσα που έχω παίξει στο παρελθόν, η αίσθηση των οποίων δεν μού άρεσε ιδιαίτερα, οπότε ίσως δεν θα είχα πρόβλημα να το χρησιμοποιήσω όπως είναι. Σκέφτομαι όμως την πιθανότητα να επιχειρήσω να κάνω κάτι ως προς αυτό το σημείο για τους εξής  λόγους (διορθώστε με αν κάνω λάθος σε κάτι):

1. Θα είναι πιο προστατευμένο το ξύλο.
2. Το συνιστά η Warmoth, καθώς αν το μπράτσο δεν έχει αυτό που λένε "hard finish" δεν καλύπτεται από την εγγύηση.
3. Θα δείχνει καλύτερα από αισθητικής άποψης, καθώς θα ταιριάζει καλύτερα με το χρώμα της κιθάρας (butterscotch).
4. Θα παίζει πιο άνετα (προσωπική προτίμηση).

Σκεφτόμουν λοιπόν να χρησιμοποιήσω κάποιο spray με πολυουρεθάνη ή nitrocellulose για να λουστράρω το maple. Δυστυχώς δεν έχω καθόλου εμπειρία από τέτοιες εργασίες και δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνω. Κοίταξα μερικές σχετικές ιστοσελίδες και συζητήσεις στο Internet, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το πόσο εύκολο είναι να προσπαθήσω κάτι τέτοιο μόνος μου στο σπίτι, χωρίς ειδικευμένα εργαλεία, και πώς θα πετύχω το καλύτερο αποτέλεσμα. Aν ήταν όλο το μπράτσο maple ίσως να το επιχειρούσα πιο εύκολα, δεν θέλω όμως να κάνω κάτι που πιθανόν θα βλάψει τον έβενο της ταστιέρας. Μήπως θα ήταν προτιμότερο να ρωτήσω κάποιον τεχνικό στον οποίο πηγαίνω συχνά να κάνει τη δουλειά, ειδικά από τη στιγμή που μάλλον θα τού πάω την κιθάρα ούτως ή άλλως για συναρμολόγηση και σετάρισμα;

Τα spray που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι αυτά:

Nitrocellulose Lacquer Aerosol - Vintage Amber - 400ml

Tinted Nitrocellulose Guitar Lacquer Aerosol (Yellow)

Να διευκρινίσω ότι οι μόνες επεμβάσεις που βλέπω ότι είναι πιθανόν να κάνω μόνος μου είναι κάτι σαν τα παραπάνω spray ή φινίρισμα με true-oil το οποίο απ' ό,τι διαβάζω είναι ιδιαίτερα εύκολο στη χρήση. Γομα-λάκες (shellac), French polishing και άλλες τέτοιες εργασίες δεν τις σκέφτομαι καθόλου, καθώς φαίνεται ότι απαιτούν διαδικασίες πιο πολύπλοκες που μάλλον είναι πέρα των δυνατοτήτων μου.

Κάθε πρόταση ή βοήθεια ευπρόσδεκτη και συγγνώμη για το μακροσκελές post.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DIY φινίρισμα μπράτσου
« Απάντηση #1 στις: 02/11/11, 22:59 »
Θα σε βοηθήσω στα ελάχιστα που ξέρω:
Την ταστιέρα θα την "μασκάρεις" με ταινία 3Μ, έχουν στα χρωματοπωλεία, προσπάθησε να την καλύψεις όσο καλύτερα μπορείς ειδικά στην γραμμή που ενώνεται με το μπράτσο. ο έβενος δεν πρόκειται να πάθει τίποτα αν είναι καλυμένος και αν ήταν full maple το μπράτσο με την ταστιέρα θα είχες το πακέτο ότι μετά θα έπρεπε να βγάλεις το λούστρο από τα τάστα ;)


Αυτή η εγγύηση της Warmoth φαντάζομαι εννοεί ότι το hard finish να έχει γίνει από τη Warmoth. Πως μπορεί αλλιώς να εγγυηθεί για κάτι που έχει βάψει άλλος? Δε ξέρω.


Τώρα για τα σπρέι δε μπορώ να βοηθήσω καθώς μια δικιά μου της πέρασα βερνίκι νερού με το πινέλο. Το αποτέλεσμα είναι μια χαρά...οκ δε διεκδικεί και βραβείο βαψίματος αλλά στο χέρι είναι οκ και στο μάτι,οπότε... Πάντως η γενική αρχή που ισχύει είναι πολλά και λεπτά χέρια. Και με το σπρέι δηλαδή, πέρνα τα χέρια απο μακρυά (30- 40 πόντους) για να δουλεύεις με ασφάλεια, να μη σου τρέχει κλπ. Εγώ έτριβα και με ψιλό γυαλόχαρτο μια στο τόσο αναμεσα στα περάσματα.


Γνώμη μου είναι να το προχωρήσεις μόνος σου. Με λίγη προσοχή και με δοκιμή σε ένα άλλο κομμάτι ξύλο( βασικο) θα είσαι μια χαρά. Στην τελική τελική το ξανατρίβεις και το δίνεις έξω


Good luck :)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: DIY φινίρισμα μπράτσου
« Απάντηση #2 στις: 02/11/11, 23:48 »
Eυχαριστώ Rory. Σχετικά με αυτά τα σπρέυ ή οποιδήποτε παρόμοιο προϊόν, ξέρεις αν χρειάζεται άλλη προετοιμασία του ξύλου πριν τη χρήση τους, π.χ. κάποιο primer;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DIY φινίρισμα μπράτσου
« Απάντηση #3 στις: 03/11/11, 09:10 »
Φίλε Απόλλων, με τις γνώσεις που έχω, που πιθανότατα είναι λιγότερες από τις δικές σου, δεν νομίζω οτι το νίτρο θα κάνει πιο άνετο το μανίκι, μάλλον θα το κάνει πιο "αργό". Δεν ξέρω αν με έξτρα διαδικασίες όπως γυάλισμα/τρίψιμο κτλ καταφέρεις κάτι καλό

Μεγειά το μπρατσάκι  ;)

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DIY φινίρισμα μπράτσου
« Απάντηση #4 στις: 03/11/11, 10:43 »
primer όχι,σίγουρα, αφού το τελείωμα θα είναι διάφανο.primer είναι το αστάρι που βάζεις πρώτα πριν βάλεις χρώμα συμπαγές.
Άλλη προετοιμασία δεν χρειάζεσαι αφού έχεις γλυτώσει το γυαλόχαρτο(είπες σου ήρθε λείο το μπράτσο)
Αν μπαίνεις κέντρο πήγαινε μια βόλτα στα χρωματοπωλεία στη Σολωμού (// στη στουρνάρη) και ρώτα τους τι ακριβώς να κάνεις με το τάδε σπρέι
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: DIY φινίρισμα μπράτσου
« Απάντηση #5 στις: 04/11/11, 00:23 »
Φίλε Απόλλων, με τις γνώσεις που έχω, που πιθανότατα είναι λιγότερες από τις δικές σου, δεν νομίζω οτι το νίτρο θα κάνει πιο άνετο το μανίκι, μάλλον θα το κάνει πιο "αργό". Δεν ξέρω αν με έξτρα διαδικασίες όπως γυάλισμα/τρίψιμο κτλ καταφέρεις κάτι καλό

Μεγειά το μπρατσάκι  ;)

Ευχαριστώ. Πάντως δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αν το μπράτσο γίνει όντως πιο αργό. Δεν έχω φιλοδοξίες για shredding. Προσωπικά προτιμώ το λουστραρισμένο μπράτσο, μού αρέσει περισσότερο ή αίσθησή του στο χέρι μου. Και ούτως ή άλλως, απ' ό,τι διαβάζω το τρίψιμο είναι απαραίτητο συστατικό της όλης διαδικασίας.


primer όχι,σίγουρα, αφού το τελείωμα θα είναι διάφανο.primer είναι το αστάρι που βάζεις πρώτα πριν βάλεις χρώμα συμπαγές.
Άλλη προετοιμασία δεν χρειάζεσαι αφού έχεις γλυτώσει το γυαλόχαρτο(είπες σου ήρθε λείο το μπράτσο)
Αν μπαίνεις κέντρο πήγαινε μια βόλτα στα χρωματοπωλεία στη Σολωμού (// στη στουρνάρη) και ρώτα τους τι ακριβώς να κάνεις με το τάδε σπρέι

To κέντρο της Αθήνας μού πέφτει λίγο μακριά (περίπου 2500 χιλιόμετρα... ;D). Άσε που μπορεί να πέσω σε τίποτα απεργίες, πορείες και άλλες κινητοποιήσεις. Mού έδωσες όμως μια καλή ιδέα σχετικά με κάποια παρόμοια τοπικά μαγαζιά στα οποία μπορεί να απευθυνθώ για οδηγίες και βοήθεια. Ευχαριστώ πολύ.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/11/11, 00:30 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DIY φινίρισμα μπράτσου
« Απάντηση #6 στις: 28/11/11, 22:07 »
Eυχαριστώ Rory. Σχετικά με αυτά τα σπρέυ ή οποιδήποτε παρόμοιο προϊόν, ξέρεις αν χρειάζεται άλλη προετοιμασία του ξύλου πριν τη χρήση τους, π.χ. κάποιο primer;
το maple ειναι ξυλο μη πορωδες οποτε και δεν απαιτει κατι να φραξει τους πορους.....
οι μαστορες δεν μασκαρουν τα ταστα καθως μετα η κανουν leveling και φευγουν η με ενα ξυραφακι το ξυνουν...εσυ κανε αμα θες...και περασε το μερικα χερια με ενδιαμεσα υαλοχαρτισματα με 1000αρια και στο τελος μετα το wet sanding τεπαναφερεις την υαλαδα με αλοιφες....

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: DIY φινίρισμα μπράτσου
« Απάντηση #7 στις: 20/03/14, 18:12 »
αναβίωση του θέματος. ::)

βρίσκομαι σε παρόμοια θέση με αυτή του Απόλλωνα πριν 2.5 χρόνια.

αγόρασα ένα μπρατσάκι maple με επίσης maple ταστιέρα απο ebay για να επαναφέρω στη ζωή την παλιά μου στάνταρντ .είναι η πρώτη μου ηλεκτρική οπότε και "χαϊδεμένη"  ;D .

το ξύλο δεν έχει περαστεί με τίποτα χρώματα , βερνίκια, λάκες κτλ οπότε λέω να κάνω εγώ το τελείωμα αποσκοπώντας κυρίως στο "σφράγισμα"/προστασία του ξύλου απο την υγρασία αλλά  και σε καλύτερη εμφάνιση.
δε θέλω να το βάψω , μ'αρέσει το φυσικό του χρώμα.
απ'ότι είδα στο youtube χρησιμοποιείται ευρέως το tru-oil το οποίο τείνει να ζωντανεύει το φυσικό χρώμα και να τονίζει τα όποια νερά.

στο παραπάνω ποστ αναφέρεται πως ο σφένδαμος δεν είναι πορώδης οπότε δε χρειάζεται κάποια τέτοια διαδικασία φινιρίσματος.


Απόλλωνα , τι έκανες εσυ?

οποιοσδήποτε έχει άποψη επι του θέματος θα παρακαλούσα να την καταθέσει.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: DIY φινίρισμα μπράτσου
« Απάντηση #8 στις: 20/03/14, 18:38 »
Mod δές και εδώ το θέμα.. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως είναι κατά βάση φυτικό, απ´ότι λέει το παιδί που το χρησιμοποίησε εύκολο στην εφαρμογή και έχει εντυπωσιακό αποτέλεσμα..! http://www.luthier.gr/index.php?topic=1550.0
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/14, 18:41 από atav »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: DIY φινίρισμα μπράτσου
« Απάντηση #9 στις: 20/03/14, 20:11 »
Mod δές και εδώ το θέμα.. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως είναι κατά βάση φυτικό, απ´ότι λέει το παιδί που το χρησιμοποίησε εύκολο στην εφαρμογή και έχει εντυπωσιακό αποτέλεσμα..! http://www.luthier.gr/index.php?topic=1550.0


απο το αποτέλεσμα στο φινίρισμα της "κουτάλας" φαίνεται να'ναι ωραίο υλικό , χωρίς να αφήνει κίτρινη απόχρωση .
γενικά αυτό που θέλω είναι να μη χρωματίζει
το μόνο μειονέκτημα είναι οτι δεν εφαρμόζεται με πιστόλι ... χμμμ

thanx atav  :)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
6988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/06, 21:43
από Δαμιανός
6 Απαντήσεις
4470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/06, 11:32
από oneofthem
2 Απαντήσεις
2813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 23:43
από guardian_angel
1 Απαντήσεις
2637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 16:01
από mace
14 Απαντήσεις
8128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/10, 12:36
από theodoropoulos
9 Απαντήσεις
46597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/10, 01:15
από Μητσάκος
7 Απαντήσεις
6416 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/12, 22:02
από theodoropoulos
12 Απαντήσεις
7418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/15, 16:15
από georgesk
14 Απαντήσεις
6283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/15, 20:07
από Καθόδιος (φλουτσ)
36 Απαντήσεις
8466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/17, 17:13
από Kostas_Orfanidis_16