Αποστολέας Θέμα: Αλλο ενα προβλημα με χορδη...  (Αναγνώστηκε 6972 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NevermorE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • mpaaaaaap
    • Προφίλ
Αλλο ενα προβλημα με χορδη...
« στις: 15/11/04, 16:18 »
Η τριτη μονο χορδη (η σολ που εχει γινει τωρα φα καθως κουρδισα την κιθαρα σε ρε, εχοντας κανει φυσικα σεταρισμα) 'κουδουνιζει' ενοχλητικα, οχι μονο πατωντας σε ταστα, αλλα και χτυπωντας την ανοιχτη! Αλλαξα τη συγκεκριμενη και παλι τα ιδια! Δοκιμασα να ανεβασω αρκετα το υψος των χορδων, ωστε να αποκλεισω το τασταρισμα, και το προβλημα παρεμεινε!  ???
Οι χορδες μου ειναι 11αρες ernie ball και η κιθαρα εχει Floyd trem. Διαβασα στα F.A.Q.'s παρομοιο προβλημα που αντιμετωπισε ο φιλος parpen εδω: http://forum.kithara.gr/yabbse/index.php?board=44;action=display;threadid=6634;start=25 (με τη διαφορα οτι σε αυτον δεν ετριζε ανοιχτη η χορδη)
Αν καποιος ξερει κατι ας πει! Ευχαριστω!  :)
Freedom's never free...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:Αλλο ενα προβλημα με χορδη...
« Απάντηση #1 στις: 15/11/04, 16:24 »
To μονο που μου 'ρχεται... ειναι ισως κατι με τον καβαλαρη... Βεβαια δεν εχω Floyd Rose κι ετσι δεν μπορω να ειμαι σιγουρος...

Κουρδιζεται κανονικα η χορδη?
Σε αλλο κουρδισμα (πχ. Sol/G) σου κανει το ιδιο?
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος NevermorE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • mpaaaaaap
    • Προφίλ
Re:Αλλο ενα προβλημα με χορδη...
« Απάντηση #2 στις: 15/11/04, 16:51 »
Δοκιμασα οπως ειναι να την ανεβασω ενα τονο τη χορδη αλλα παλι κουδουνιζει. Δε μου βγαζει μια καθαρη συχνοτητα.
Freedom's never free...

Αποσυνδεδεμένος PoRtiS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
  • And the soul cries out, for a handful of rain...
    • Προφίλ
Re:Αλλο ενα προβλημα με χορδη...
« Απάντηση #3 στις: 15/11/04, 23:07 »
Ρίξε μια ματια στη γέφυρα των lock's. Πιθανόν να έχει φαγωθεί το υλικό στο σημείο που ακουμπάει η χορδή σου κ γιαυτό να τρίξει.Κοίτα και στη υποδόχη του καβαλάρη για το ίδιο πράγμα.
So what can I tell you
Ιf life's the length of this play
Perhaps God gave the answers
To those with nothing to say

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Αλλο ενα προβλημα με χορδη...
« Απάντηση #4 στις: 16/11/04, 00:56 »
Μαλλον θελουν τριψιματακι τα ταστα σου καιισως λιγο ρυθμισμα η ταστιερα σου ...
Τωρα αν εχει φαει κανα τρελο σκευρωμα (μπα ...) ....
Πηγαινε την σε ενα καλο μαστορα και πες του τι γινεται ...
Θα στην φτιαξει, θ ατριψει τα ταστα, θα φτιαξει το action κτλ ...
Αυτα τα πραγματα μην τα δοκιμασεις μονος σου, εκτος αν ξερεις (που αν ηξερες , δεν θα ρωραγες, εδω που τα λεμε !!!  ;) )
Αυτα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Re:Αλλο ενα προβλημα με χορδη...
« Απάντηση #5 στις: 16/11/04, 12:52 »
file trizei i kanei ena periergo vouito??? an vouizei einai to olo setup tis ki8aras... liges ilektrikes apodidoun me 11res  poso mallon ama exoun floyd rose. mou ekane i diki mou kati paromoio, tin pira sena mastora, kai to mono pou ekane, alla3e ti sol pou itan wound, me mia plain steel, auto itan!!! kopike....
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος NevermorE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • mpaaaaaap
    • Προφίλ
Re:Αλλο ενα προβλημα με χορδη...
« Απάντηση #6 στις: 16/11/04, 17:48 »
και η δικια μου η σολ ειναι plain steel. Τεσπα, ευχαριστω για τις απαντησεις! Θα την παω σε τεχνικο και θα σας πω τι εγινε!
Freedom's never free...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:Αλλο ενα προβλημα με χορδη...
« Απάντηση #7 στις: 16/11/04, 18:16 »
Μαλλον θελουν τριψιματακι τα ταστα σου καιισως λιγο ρυθμισμα η ταστιερα σου ...
Τωρα αν εχει φαει κανα τρελο σκευρωμα (μπα ...)

Δυσκολο το κοβω να φταινε τα ταστα και να χτυπαει σε κενη... Εκτος αν το κανε παντα... Που δεν το ξερω... Ασ δουμε τι θα πει κι ο μαστορας...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Re:Αλλο ενα προβλημα με χορδη...
« Απάντηση #8 στις: 16/11/04, 22:26 »
Και εμένα προ αμνημονεύτων χρόνων μου κουδούνιζαν η μι και η σι στην ακουστική μου,αλλά παρατήρησα,πως έιχαν φύγει από τον καβαλάρη! :P :P :P
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Re:Αλλο ενα προβλημα με χορδη...
« Απάντηση #9 στις: 16/11/04, 23:30 »
Εχω και εγώ με την σειρά μου πρόβλημα με τρίξιμο σε ibanez rg 370b εδω και κανένα τρίμηνο. Άλλαξα και χορδές αλλα τίποτα. Σε μια παλιότερη washburn που έχω, είχα το ίδιο πρόβλημα και πείραξα τις βιδούλες με τις οποίες ρυθμίζεις το μήκος της χορδής και το πρόβλημα λύθηκε. Πάντως σίγουρα η δικιά μου περίπτωση έχει να κάνει με συντονισμό. Δεν ακουμπάει δηλαδή κάπου η χορδή, ούτε έχει στραβώσει κατι. Βεβαια εγώ ως έξυπνος, πείραξα και τις βιδούλες της ibanez( η οποία έχει floyd rose και δεν είναι εύκολο να τις ρυθμίσεις) και τώρα δεν ξέρω αν είναι σε σωστη θέση αυτές οι βίδες. Για να καταλάβετε τι εννοώ δείτε την φωτογραφία.



Και αν ξέρει καποιος κάτι ωστέ να λύσω το πρόβλημα χωρις να επισκεπτώ κάποιον "Ειδικο" ας μου πει.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Αλλο ενα προβλημα με χορδη...
« Απάντηση #10 στις: 16/11/04, 23:45 »
Με αυτες τις βιδες , λασκαροντας τες, μετακινεις την καθε χορδη λιγο μπρος ή πισω (αυξομειωνεις ελαχιστα το μηκος της δηλαδη), για να ρυθμισεις το intonation της κιθαρας.
Δηλαδη αν παιξεις την χορδη ανοικτη και ειναι κουρδισμενη, τοτε αν εχει σωστο intonation, πατωντας στο 12ο ταστο πολυ ελαφρα (για να μην κανεις κατα λαθος bend την χορδη) και παιζοντας παλι, πρεπει να ειναι παλι κουρδισμενη on spot...
Διαφορετικα , μπορει να παιζει στο 12ο ταστο λιγο πιο sharp ή πιο flat ...
Οποτε αναλογως , αυξανεις ή μειωνεις το μηκος της χορδης , λασκαροντας αυτες τις βιδες (αφου πρωτα εχεις χαλαρωσει τελειως την χορδη και την εχεις "ξεκλειδωσει") , ξανακουρδιζεις και κανεις παλι την ιδια διαδικασια εως ωστου η καθε χορδη να παιζει σωστα κουρδισμενη και ανοικτη και στο 12ο ταστο (αρα εχει σωστο intonation) ... Φυσικα αυτη η διαδικασια δεν ειναι απλη, γιατι μπορει μετα να θελει και ρυθμισμα το ολο τρεμολο (τα ελατηρια του, το υψος του κτλ).
Οποτε δεν εχει σχεση το προβλημα σου με αυτο ...
Σχεδον παντα τα τριξιματα δημιουργουνται ή απο κακη ρυθμιση (ή γενικα κατασταση) του υψους των χορδων απο την ταστιερα, της ιδιας της ταστιερας (θελει rod adjustment) , ή θελουν λιγο εως πολυ δουλεια τα ταστα (τριψιμο εως αλλαγμα), ή μπορει να θελει λιγο ρυθμισμα και σωστο καθαρισμα το τρεμολο ... ή ολα αυτα μαζι ...
Η χειροτερη περιπτωση βεβαια, ειναι να εχει σκευρωσει ασχημα ο λαιμος ή η ταστιερα ή να υπαρχει προβλημα στην ενωση λαιμου-σωματος ...
Οπως και να εχει, ολα αυτα ειναι πραγματα που καλο ειναι να μην τα πειραζετε μονοι σας αν δεν ξερετε, γιατι μπορει (το πιο πιθανο) να κανετε πολυ μεγαλυτερη ζημια απο την αρχικη.
Πηγαιντε την σε καποιον τεχνικο ... Σε καλο τεχνικο ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Re:Αλλο ενα προβλημα με χορδη...
« Απάντηση #11 στις: 18/11/04, 22:45 »
Λύθηκε τελικά το πρόβλημα με το τρίξιμο στην δική μου κιθάρα. Στο πάνω μέρος της ταστιέρας, κοντά στα κλειδιά, υπάρχει μια βίδα η οποία ηταν κάτω απο ένα καπάκι και έτσι δεν την εβλεπα. Τελικά τυχαία έβγαλα το καπάκι και διαπίστωσα οτι η βίδα δεν ήταν βιδωμένη καθόλου. Δηλαδή "έπαιζε¨ μέσα στην τρύπα. Ε, την βίδωσα, ίσα-ισα ώστε να μπεί στην θέση της(χώρις να την πιέσω δηλαδή μέσα) και λύθηκε το πρόβλημα.

 
 

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Αλλο ενα προβλημα με χορδη...
« Απάντηση #12 στις: 18/11/04, 22:47 »
Ναι , μαλλον εννοεις την βιδα για τοκαπακι που κρυβει την μεταλλικη ραβδο με την οποια ρυθμιζεις το rod adjustment ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:Αλλο ενα προβλημα με χορδη...
« Απάντηση #13 στις: 19/11/04, 12:55 »
nicktgr15 Το προβλημα αυτο με τις χορδες το ειχες απο την αρχη οταν αγορασες την κιθαρα?
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Αλλο ενα προβλημα με χορδη...
« Απάντηση #14 στις: 19/11/04, 14:01 »
Ωπα !!!
Μολις προσεξα ξανα το τελευταιο Post σου και την φωτογραφια ...
Εσυ δεν πειραξες την βιδα που βιδωνε το καπακι της ραβδου, αλλα την ιδια την ραβδο !!!
Βιδωνοντας και ξεβιδωνοντας αυτη τη "βιδα" , ουσιαστικα αλλαζεις την γεωμετρια της ταστιερας σου (αυξανεις ή μειωνεις το tension που ασκει η μεταλικη ραβδος εσωτερικα στο λαιμο, πανω στην ταστιερα σου , που την "καπακωνει").
Αυτο το κανεις για να ρυθμιζεις την κιθαρα , αναλογα με το τι χορδες βαζεις και αν εχει παρει λιγο κλιση η ταστιερα κτλ ...
Αν το παρακανεις (και βασικα αν δεν ξερει τι κανεις) με αυτη τη ραβδο, μπορει απλα να εχεις μια κακορυθμισμενη κιθαρα, μεχρι και να σπασεις την ταστιερα (να την ξεκολλησεις, δυσκολο αλλα γινεται) ..
Γι αυτο σου ειπα, μην πειραζεις κατι, αν δεν ξερεις τι κανεις !!!
Καλυτερα, πηγαινε την κιθαρα σε ενα τεχνικο, γιατι δεν ξερεις τι μπορει να της εχεις κανει ...
Μπορει εντελως συμπτωματικα , να την εφτιαξες, μπορει ομως και να την εχεις φτασει στα ορια της και να παιζει "καλα" μονο προς το παρων ...
Εγω στην αρχη νομιζα οτι εννοουσες πως το καπακι δεν ηταν βιδωμενο καλα και γι αυτο ετριζε, αλλα τωρα ξαναπροσεξα την φωτογραφια σου και το κειμενο σου και καταλαβα τι εκανες ...
Λοιπον, ασε τις πατεντες και πηγαινε την κιθαρα σε κανα μαστορα που ξερει τι κανει, γιατι οπως σου ειπα, μπορει συμπτωματικα να την εφτιαξες, μπορει ομως και να την εχεις κανει μπου***λο !!!
Απλα πηγαινε την σε ενα τεχνικο και πες του πιο ακριβως ηταν το προβλημα  με τοτριξιμο και τι εκανες εσυ και πες του να στην ρυθμισει, να σου βαλει και καινουριες χορδες με την ευκαιρια, να κοιταξει τα ταστα , τις αρμονικες, το λαιμο και την ταστιερα ...
Και πες του οτι πειραξες χωρις να ξερεις τι κανεις και την ραβδο, να της ριξει κι αυτης μια ματια , οπωσδηποτε !!!
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/04, 14:06 από Great Cornholio »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Re:Αλλο ενα προβλημα με χορδη...
« Απάντηση #15 στις: 19/11/04, 22:24 »
nicktgr15 Το προβλημα αυτο με τις χορδες το ειχες απο την αρχη οταν αγορασες την κιθαρα?

Οχι...δεν το είχα απο την αρχη. Βασικα έλειπα και την είχα αφήσει σε ένα κρεβάτι και όταν γύρισα διαπίστωσα οτι έτριζαν οι χορδές. Ξέρω τι κάνει αυτή η βίδα εκει κάτω. Δεν την έσφιξα. Δεν ένιωσα αντίσταση όταν την γυριζα. Δηλαδή η βίδα ήταν πολύ χαλαρά μεσα. Σαν να είχε ξεβιδωθεί από το παίξιμο. (αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο). Και όταν λέω ότι έτριζαν οι χορδές, ίσως να μην το προσδιορίζω σωστά. Ένιωθα κυρίως ότι έτριζε η ταστιέρα. Πως τρίζει η κιθάρα αν δεν έχει περασμένη χορδή σε ένα κλειδί ή έχει ξεβιδωμένες τις ασφάλειες… ε  έτσι. Θα την πάω σε μάστορα με την πρώτη ευκαιρία. Πάντως δεν ακούω κανένα τρίξιμο-συντονισμο-κλπ τώρα, ούτε και να έχει στραβώσει μου φαίνεται.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 02:20
από x-versous
3 Απαντήσεις
2834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/09, 03:24
από GEO_ZZZZ
1 Απαντήσεις
2512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 02:05
από Jezus
5 Απαντήσεις
2994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/10, 01:32
από Anaximandros
13 Απαντήσεις
4007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 12:50
από hot_sauce (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
3452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/12, 20:00
από Υπνοβάτης...
3 Απαντήσεις
4601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/13, 19:10
από kentaurwpas
5 Απαντήσεις
7395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/14, 14:00
από Spyros Delta
4 Απαντήσεις
9715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/15, 16:50
από AnimaPura
0 Απαντήσεις
3470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/16, 19:01
από Naxios