Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για μετατροπή THD attenuator  (Αναγνώστηκε 2360 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Καλημέρα :).. Μπαίνω κατευθείαν στο "ψητό"..

Μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα το συγκεκριμένο attenuator έτσι ώστε να πετυχαίνω το χαρακτηριστικό cranked-up ήχο ενός λαμπάτου σε κανονικές εντάσεις.. Επειδή η κεφαλή μου και η καμπίνα είχαν αμφότερες αντίσταση 16 Ohm είχα αγοράσει το μπλε attenuator (16 Ohm).. Τους τελευταίους μήνες προχώρησα σε μια αλλαγή εξοπλισμού με αποτέλεσμα ο τελικός να έχει αντίσταση 8 Ohm και αναρωτιόμουνα αν υπήρχε πρόβλημα mismatching.. Kατόπιν σχετικής ερώτησης προς την THD συνέχισα να χρησιμοποιώ το μπλε attenuator κατά τη συγκεκριμένη σύνδεση: Τελικός (8 Ohm) --> Attenuator (16 Ohm) --> Καμπίνα (16 Ohm)..

Επειδή πλέον η καμπίνα "έφυγε", έχω αποφασίσει να πάρω μια άλλη, η οποία έχει αντίσταση 8 Ohm.. Πλέον, και χωρίς να χρειαστεί ερώτηση προς την THD, είναι φανερό ότι το μπλε attenuator (16 Ohm) δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και θα πρέπει να αγοράσω το μωβ (8 Ohm)..

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Υπάρχει κάποιος τρόπος να επέμβω στα ηλεκτρονικά του attenuator και να μετατρέψω τα 16 Ohm σε 8 Ohm ή να αφήσω "ήσυχο" το μπλε attenuator και να μεταβώ στο μωβ; Δυστυχώς όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάποιο schematic του THD hotplate για να σας βοηθήσει, αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα απέχει και πολύ από ένα τυπικό κύκλωμα attenuator.. Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα ή αν το έχει ήδη υλοποιήσει, θα ήθελα να μου πει 2 λόγια..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;)..

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ερώτηση για μετατροπή THD attenuator
« Απάντηση #1 στις: 15/01/10, 15:57 »
Δεδομένων ότι..
1. Το THD είναι αρκετά ακριβό,
2. Έχει υψηλή μεταπωλητική αξία,
3. Δεν υπάρχουν πουθενά σχέδια,
..στην θέση σου δεν θα το πείραζα.

Όμως όσον καιρό θα σκέφτεσαι πως να κινηθείς, να πάρεις το μώβ, να πάρεις ένα Weber με speaker motor και selector για όλα τα φορτία, κλπ. μία λύση που μπορείς να εφαρμόσεις είναι η εξής:

Πάρε μία αντίσταση υψηλού φορτίου 8Ohm και βάλε την σε σειρά με την νέα σου καμπίνα των επίσης 8Ohm.
Το THD θα "βλέπει" 16Ohm, θα λειτουργεί το ίδιο καλά, απλά, η ένταση σου θα ξεκινάει από το μισό και κάτω, πράγμα που ίσως δείς ότι δεν σε πειράζει και για πιο μόνιμα..
Έτσι θα κάνεις την δουλειά σου στο μεσοδιάστημα μέχρι να δώσεις μόνιμη λύση (αν τελικά δεις ότι σου χρειάζεται..)
« Τελευταία τροποποίηση: 15/01/10, 15:59 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ερώτηση για μετατροπή THD attenuator
« Απάντηση #2 στις: 15/01/10, 16:39 »
Σε ευχαριστώ Adriane ;).. Η αλήθεια είναι ότι θέλω κάτι compact και η ιδέα (έστω και προσωρινή) να κρέμονται αντιστάσεις πίσω από το rack δεν με ελκύει ιδιαίτερα :-[.. Είμαι και αρκετά "ψείρας" και της τάξεως οπότε μάλλον θα πουλήσω το μπλε για να αγοράσω το μωβ ή το Weber (με την μεταβλητή αντίσταση) που μου προτείνεις.. Απλά το THD μου αρέσει γιατί με εξαίρεση την τελευταία σκάλα, όλες οι άλλες σκάλες δεν "πειράζουν" τον ήχο.. Θα τσεκάρω και τις ηχητικές αποδόσεις του Weber και θα δω ποιο από τα 2 θα επιλέξω.. Σε ευχαριστώ πάντως για την ιδέα :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
7010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 01:32
από antonis-akis
Millenium Attenuator

Ξεκίνησε από profsokin Εφέ

11 Απαντήσεις
4368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 14:49
από profsokin
Weber attenuator

Ξεκίνησε από GiorgosVolos Εφέ

10 Απαντήσεις
4940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/08, 01:21
από Heatseeker
2 Απαντήσεις
3625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/09, 21:26
από gkou
8 Απαντήσεις
7617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 11:31
από Spartan Amplifications
233 Απαντήσεις
201253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/16, 13:46
από adr1anos
4 Απαντήσεις
3684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 14:40
από adr1anos
14 Απαντήσεις
4754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/12, 00:38
από iliasAEK
17 Απαντήσεις
5963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/15, 21:56
από tech21man
3 Απαντήσεις
6696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/16, 15:01
από sfanfan