Αποστολέας Θέμα: SOS Live σε 2 μερες και ειμαι αρρωστη  (Αναγνώστηκε 19981 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Audio Maze

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Καλησπερα σε ολους!
Σε 2 μερες εχω ενα live acoustic κ ειμαι ακομα λιγο αρρωστη. Βηχω καθε φορα που παιρνω αναπνοη, η μυτη μου ειναι κλειστη και η φωνη μου λιγο βραχνη(τραγουδαω σε ψηλες νοτες κατα βαση οποτε αυτο ειναι προβλημα).
Εχω παρει οοοτι χαπι υπαρχει, και να σημειωσω οτι γενικα δν παιρνω ποτε χαπια, αντιβηχικα, εχω κατεβασει ολη τη βιομηχανια της halls κ τσαι- σουπες. Το θέμα ειναι οτι δν γινεται να τραγουδαω 3 ωρες και να βηχω καθε φορα που αναπνεω!!
Τι μπορω να κανω?
HEEELP!!!!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: SOS Live σε 2 μερες και ειμαι αρρωστη
« Απάντηση #1 στις: 28/10/11, 15:57 »
Λοιπόν, καταρχάς όταν έχουμε πρόβλημα στο λαιμό μαθαίνουμε να τα διαχωρίζουμε. Χωρίς να είμαι γιατρός θα σου πω πέντε πράγματα.

Όταν μας πονάει ο λαιμός, προσπαθούμε να καταλάβουμε αν πονάνε οι χορδές μας (Πολύ κακό), αν μας καίει ο φάρυγγας ή αν απλά οι αμυγδαλές μας κάνουν τα δικά τους.

Ο βήχας συχνά έρχεται από λοίμωξη του αναπνευστικού συστήματος και όχι απαραίτητα από πρόβλημα στις χορδές. Εάν έχεις φαρυγγίτιδα τότε πρέπει να είσαι σε κατάσταση πλήρης αφωνίας ( το λεγόμενο και vocal rest) ειδάλλως κάνεις κακό. Απαγορεύεται ο ψίθυρος δια ροπάλου. Δεν μιλάς καθόλου, επικοινωνέις γραπτώς και αν χρειαστεί να μιλήσεις μίλα κανονικά και όχι ψιθυρίζοντας. Αν σε πονάνε οι χορδές σου (οι οποίες βρίσκονται στο μήλο του Αδάμ από πίσω) τότε λυπάμαι αλλά πρέπει να σταματήσεις να τραγουδάς αμέσως και να πας σε δάσκαλο φωνητικής.

Η βραχνάδα προέρχεται από υπερσυγκέντωση βλέννας στις χορδές η οποία προκαλείται από δυο παράγοντες:

1)Η βλέννα προσπαθεί να συγκεντρωθεί σε ερεθισμένα μέρη με σκοπό να τα προστατέψει από τον διερχόμενο αέρα

2) Έχεις λοίμωξη του κατώτερου αναπνευστικού του στυλ τραχειίτιδα, βρογχίτιδα κλπ. Αν ο βήχας σου ανεβάζει φλέμα (δεν είναι ξερός δλδ) τότε χρειάζεσαι γιατρό. Έτσι επικάθεται και βλέννα στις χορδές.

Η halls σου ξεραίνει το λαιμό, πάρε strepsils.

Γενικότερα, ένα λάιβ σε κλειστό χώρο, κακώς αεριζόμενο, με κάπνα και μικροφωνική αστα να πάνε  θα σε κάνει χάλια. Αν δε το πρόβλημα σου δεν είναι τπτ και είναι απλά μια βραχνάδα από κόπωση
θα το κάνεις χειρότερα.

Δώσε καμια πληροφορία ακόμη. Καπνίζεις; Πίνεις; Φωνητική εκπαίδευση έχεις;

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: SOS Live σε 2 μερες και ειμαι αρρωστη
« Απάντηση #2 στις: 28/10/11, 17:18 »
Αν εισαι κρυωμενη βρασε λιγο μελι,βαλε λιγο λεμονι και θα σε βοηθησει!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: SOS Live σε 2 μερες και ειμαι αρρωστη
« Απάντηση #3 στις: 28/10/11, 17:30 »
Και φαντάζομαι να το πιει μετά αυτό το πράγμα;

Λοιπόν, δε θα σε βοηθήσει, αντίθετα η μεγάλη περιεκτικότητα σε γλυκόζη θα αυξήσει την παραγωγή φλέματος στο λαιμό και δε θα καθαρίζει με τίποτα.

Νερό σε θερμοκρασία δωματίου και τίποτε άλλο. Ούτε καφέ. Η καφεϊνη στρεσσάρει απίστευτα τις χορδές.

νοε13 επίσης, να βράσει μέλι λίγο δύσκολο. Μάλλον εννοείς να κάνει διάλυμα με νερό και μέλι, να το ζεστάνει και να ρίξει και λεμόνι πριν το πιει.



Γενική συμβουλή:


Μη μπερδεύετε τα γιατροσόφια που γλυκαίνουν και μαλακώνουν το λαιμό με το τι πρέπει να κάνει ένας τραγουδιστής.


Το μελολέμονο και τα συναφή μπορεί να είναι πραγματικά ανακουφιστικά για νορμάλ ανθρώπους που απλά θέλουν να μιλάνε χωρίς να νομίζουν οι υπόλοιποι ότι περνάνε δεύτερη εφηβεία.
Οι τραγουδιστές δε θέλουν κάτι τέτοιο. Θέλουν τα μέγιστα από το όργανό τους οποιαδήποτε στιγμή το χρειαστούν.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/10/11, 17:32 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: SOS Live σε 2 μερες και ειμαι αρρωστη
« Απάντηση #4 στις: 28/10/11, 17:42 »
Γι'αυτο λεω αν το προβλημα ειναι το κρυωμα κ οχι οι φωνητικες χορδες θα βοηθησει!Σταματαει αμμεσα τον βηχα!Ειναι ακριβως οπως το ειπα βαζεις σε ενα μπρικι μελι κ προσθετεις λιγο λεμονι!Επισης δε χρειαζεται να το καψεις αλλα να το ζεστανεις αρκετα!επισης η κοπελα μου που ειναι σοπρανο επαγγελματιας κανει αυτο ακριβως οταν ειναι κρυωμενη!Τωρα αν το προβλημα ειναι στις φωνητικες χορδες παω πασο

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: SOS Live σε 2 μερες και ειμαι αρρωστη
« Απάντηση #5 στις: 28/10/11, 17:48 »
Πάω πάσο.

Για μένα προέχει να μας πει η κοπέλα αν πήγε σε γιατρό και που είναι το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: SOS Live σε 2 μερες και ειμαι αρρωστη
« Απάντηση #6 στις: 28/10/11, 17:55 »
καλα ναι οντως αυτο εχει τη μεγαλυτερη σημασια...νομιζω σε αυτη τη περιπτωση καλυτερα να ειναι ενα απλο κρυωματακι...!

Αποσυνδεδεμένος Audio Maze

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: SOS Live σε 2 μερες και ειμαι αρρωστη
« Απάντηση #7 στις: 29/11/11, 14:40 »
Καλησπέρα, χίλια συγγνώμη που δεν απάντησα αλλά δεν ήρθε ειδοποίηση στα mail και υπέθεσα ότι δεν υπήρχαν απαντήσεις, σήμερα τυχαία βρήκα το site ξανά.
Όσο για το πρώτο live είχα κρυολόγημα που είχε κρατήσει 4 εβδομάδες!!
Κυκλοφορούσα και με μηχανάκι οπότε ίσως γι'αυτό είχε αργήσει τόσο πολύ.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, περιττό να πω ότι κατά τη διάρκεια του live όποτε έβρισκα κενό γυρνούσα από την άλλη και έβηχα !! ;D ;D ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/05, 20:11
από pinelopi
11 Απαντήσεις
4028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/08, 15:29
από Ιππέας
0 Απαντήσεις
1847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/08, 22:06
από MACMISIAS
7 Απαντήσεις
2949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 14:19
από gkou
0 Απαντήσεις
2209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/10, 01:44
από krios80
1 Απαντήσεις
6092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/11, 22:44
από adr1anos
0 Απαντήσεις
1659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/11, 17:28
από diji grampsas
2 Απαντήσεις
2087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/12, 05:03
από Bonachero Mental
5 Απαντήσεις
7107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/17, 09:34
από Καθόδιος (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/20, 20:20
από ΠΟΙΟΣ