Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια σε προβλημα με την θεση των μαγνητων ( ελπιζω ν  (Αναγνώστηκε 4476 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanos1547

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • let's rock n' roll
    • Προφίλ
παιδιά σημερα πηγα να παιξω με την  κιθαρα μου και ακουγόταν εντελως χαλια (ξεκούρδιστη ) αν και ηταν κουρδισμενη σωστα πάντως εγώ νομίζω οτι φταίνε οι μαγνήτες εσείς τι λέτε HELP
 
 να σημειωσω κατι που παρατηρησα : ο  μαγνητης στο neck position ειναι στη σωστη θεση ενω ο μαγνητης στο bridge position ειναι πολυ ψηλα
                                   Η κιθαρα είναι μια esp m 102 ltd και είναι εντός εγγύησης
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/11, 09:40 από thanos1547 »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια !!!!!!!!!!!!
« Απάντηση #1 στις: 21/06/11, 17:45 »
Οι μαγνητες σε καμια περιπτωση δεν αλλαζουν το κουρδισμα των χορδων. Μηπως χρησιμοποιησες το κουρδιστηρι με κανα περιεργο κουρδισμα (αν εχει presets πχ το κουρδιστηρι);
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Free_Bird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια !!!!!!!!!!!!
« Απάντηση #2 στις: 21/06/11, 17:56 »
Οι μαγνητες σε καμια περιπτωση δεν αλλαζουν το κουρδισμα των χορδων. Μηπως χρησιμοποιησες το κουρδιστηρι με κανα περιεργο κουρδισμα (αν εχει presets πχ το κουρδιστηρι);

Αν δεν κανω λάθος, μαγνήτες τοποθετημένοι υπερβολικά ψηλά αλλοιώνουν τον τόνο. Είναι υπερβολικά ψηλά? Αν ναι, χαμήλωσέ τους, δεν ξέρω αν θα λυθεί το πρόβλημα αλλά έτσι κι αλλιώς πρέπει να τους έχεις στη σωστή θέση για να πάρεις το καλύτερο δυνατό  tone από την κιθάρα σου (λογικά η εταιρία θα παρέχει προτεινόμενες ρυθμίσεις για την κιθάρα σου αν ψάξεις)
Live to play LIVE

Αποσυνδεδεμένος thanos1547

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • let's rock n' roll
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια !!!!!!!!!!!!
« Απάντηση #3 στις: 21/06/11, 19:06 »
Και εγω κατι τετοιο με μαγνητες υποψιαζομαι λετε αν παω την κιθαρα στον μασρορα να την επαναφερει ;

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Βοήθεια !!!!!!!!!!!!
« Απάντηση #4 στις: 21/06/11, 19:49 »
Πρώτον, όταν βάζουμε τίτλο στο θέμα, προσπαθούμε να δώσουμε μια περιληπτική εικόνα του περιεχομένου του θέματος και αποφευγουμε τα "βοήθεια", "μαμάααααα" "ω θεοί" κτλ...και προσπαθούμε όταν έχουμε κάποιο πρόβλημα, να το περιγράψουμε επαρκώς ώστε να μπορέσουμε να λάβουμε τη βοήθεια που ζητάμε...περιέγραψε λοιπόν λίγο εκτενέστερα το θέμα σου...;)

Στο πρόβλημα σου τώρα..γιατί να σου φταίνε οι μαγνήτες? (έχω κι εγώ το ίδιο μοντέλο και αν δεν κάνω λάθος οι stock μαγνήτες είναι ένα σετ duncan designed) τους πείραξες και μετά είδες αυτή τη συμπεριφορά ή ξαφνικά έγινε?

Επίσης, το κουρδιστήρι σου πρέπει να γράφει Α 440, άν είναι σε άλλη συχνότητα, θα κάνεις λάθος κούρδισμα...

Αποσυνδεδεμένος thanos1547

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • let's rock n' roll
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια !!!!!!!!!!!!
« Απάντηση #5 στις: 21/06/11, 20:44 »
φίλε μου οσον αφορα το 1 σκελος θα έιμαι πιο κατατοπιστικος στο μελλον .......Τώρα οσον αφορά tο πρόβλημα οντως τουςπήραξα λίγο και μάλλοπν γι αυτό εγινε αλλά είναι ευκολο να τους επαναφέρουν στην κανινική θέση ?????
« Τελευταία τροποποίηση: 21/06/11, 20:47 από thanos1547 »

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Βοήθεια !!!!!!!!!!!!
« Απάντηση #6 στις: 21/06/11, 20:53 »
Όπως τους πείραξες...ΞΕ-πείραξέ τους και χαμήλωσε τους ακούγοντας τη διαφορά... το ύψος τοων μαγνητών είναι θέμα γούστου....

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια !!!!!!!!!!!!
« Απάντηση #7 στις: 21/06/11, 20:54 »
Η τονικοτητα δεν επηρεαζεται απο τους μαγνητες. Αν τους ανεβασεις πολυ ψηλα μπορει να εχεις πολυ δυνατο σημα αλλα και string drag, που σημαινει οτι το πεδιο του μαγνητη ειναι πολυ κοντα στις χιρδες και τις τραβαει με αποτελεσμα να μην τις αφηνει να δονουνται οσο θα "επρεπε" και ετσι μειωνεται το sustain της κιθαρας. Αλλα αυτο δεν εχει σχεση με την αλλαγη τονικοτητας (δλδ οτι η κιθαρα δεν κουρδιζει σωστα). Εκτος και αν συμβαινει το αναποδο, μηπως χαμηλωσες υπερβολικα τους μαγνητες και δεν βγαζουν δυνατο σημα και ετσι το κουρδιστηρι δεν "ακουει" τι παιζεις; (υποθετω οτι χρησιμοποιεις ηλεκτρονικο κουρδιστηρι).
Επισης, για να μην λεμε οτι να ναι, τι εννοεις οτι ακουγοταν ξεκουρδιστη ενω ηταν κουρδισμενη; Γιατι εγω αυτο δεν το καταλαβαινω...
Αν την βαλεις στο κουρδιστηρι δειχνει οτι η κιθαρα ειναι κανονικα κουρδισμενη; (EADGBE)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Βοήθεια !!!!!!!!!!!!
« Απάντηση #8 στις: 22/06/11, 01:13 »
Επισης, για να μην λεμε οτι να ναι, τι εννοεις οτι ακουγοταν ξεκουρδιστη ενω ηταν κουρδισμενη; Γιατι εγω αυτο δεν το καταλαβαινω...
Βλέπεις ότι δε στο λέω μόνο εγώ...αν δέν περιγράψεις ικανοποιητικά το πρόβλημα σου δεν θα λάβεις καμία ικανοποιητική απάντηση...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βοήθεια !!!!!!!!!!!!
« Απάντηση #9 στις: 22/06/11, 08:44 »
παιδιά σημερα πηγα να παιξω με την  κιθαρα μου και ακουγόταν εντελως χαλια (ξεκούρδιστη ) αν και ηταν κουρδισμενη σωστα πάντως εγώ νομίζω οτι φταίνε οι μαγνήτες εσείς τι λέτε HELP

Εγώ ας υποθέσω ότι φταίνε τα δάχτυλά σου, μάλλον πατούσες λάθος νότες  :P

φίλε μου οσον αφορα το 1 σκελος θα έιμαι πιο κατατοπιστικος στο μελλον .......

Όχι μόνο στο μέλλον, αλλά και στο παρόν. Τροποποίησε το αρχικό μήνυμά σου και άλλαξε τον τίτλο, για να μην αναγκάζεις (κι εσύ) τα μέλη να κάνουν κλικ σε θέματα με τίτλο "Βοήθεια!!!!!!!" μόνο για να διαπιστώσουν περί τίνος πρόκειται (και να διαβάζουν ένα ακατάληπτο μήνυμα...).

Αποσυνδεδεμένος thanos1547

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • let's rock n' roll
    • Προφίλ
Παιδια επεξεργαστικα το θεμα και εδωσα καποιες παραπανω πληροφοριεςοι οποιες ελπιζω να βοηθησουν καιτελικα ο ενας μαγνητης ειναι πολυ ψηλα και ο αλλος ειναι πολυ χαμηλα. ..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
1ον...όπως σου είπαν....όπως "πείραξες" τους μαγνήτες....ξεπείραξέ τους και επανάφερέ τους στην αρχική τους θέση.....αν και δεν πιστεύω πως έχει ΚΑΜΙΑ σχεση το υψος των μαγνητών με την τονικότητα....
2ον....λες οτι ακούγεται ξεκούρδιστη.....αν πάρεις το κουρδιστήρι και την κουρδίσεις (με ένδειξη Α440 πάντα) πάλι είναι ξεκούρδιστη?


μήπως "γίνεται" ξεκούρδιστη μετά από λίγη ώρα παιξίματος? (που σημαίνει πως θες καινούριες χορδές)

Αποσυνδεδεμένος thanos1547

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • let's rock n' roll
    • Προφίλ
solved ολα εντάξει τους επανέφερα και ολα οκ ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/03, 14:06
από zaeko
27 Απαντήσεις
11088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 00:05
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
7 Απαντήσεις
3878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 00:12
από Baroness
15 Απαντήσεις
6402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 23:18
από faser
15 Απαντήσεις
5862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 03:11
από jim.ni
7 Απαντήσεις
4036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/08, 02:41
από jim.ni
9 Απαντήσεις
3895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 22:05
από adr1anos
9 Απαντήσεις
4827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/09, 14:15
από gdevelek
12 Απαντήσεις
3864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/12, 12:53
από ibanezakias2
12 Απαντήσεις
6712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/13, 16:20
από kbasilis