Αποστολέας Θέμα: Θέμα σύνδεσης παλιού πικάπ-στέρεο και χρήση ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 15477 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παίδες...θεωρώ πως εδώ πρέπει να το βάλω το θέμα....

δεν έχει να κάνει με κιθαριστικά αλλά με πικάπ και στερεοφωνικό...

φίλη έχει ένα πικάπ...και ένα από τα γνωστά στέρεο με κασέτα, cd, ραδιόφωνο κτλ
παλιά το συνέδεε με ενισχυτή σε σύστημα ηχείων (μάλλον) και κάναν δουλειά....τώρα που είναι Αθήνα όμως έχει το πικάπ και τον ενισχυτή μόνο....και θέλουμε να το βάλουμε να δουλέψει...

το πικάπ βγάζει σε έξοδο μόνο ένα ζευγάρι RCA καλωδίων (κόκκινο-μαύρο) και μιας και το στέρεο έχει είσοδο ANALOG IN στη θέση MD πήρα έναν τέτοιο αντάπτορα και τα συνέδεσα...

αλλά το σήμα που στέλνει το πικάπ προφανώς είναι πολύ χαμηλό γιατί με τερματισμένο το volume ίσα που ακούγεται και αυτό με αρκετό θόρυβο...

οπότε θέλω να συζητήσουμε 2 προβλήματα....

το ένα είναι το θέμα της ενίσχυσης...ο ενισχυτής που έχει η φίλη είναι ένας παμπάλαιος γερμανικός
UHER VG 820, το πίσω μέρος του οποίου είναι αυτό και...για εισόδους θέλει τέτοιο καλώδιο και για έξοδο θέλει  τέτοια

δηλαδή είναι λίγο τρέχα-γύρευε η ιστορία....

πιστεύετε πως αξίζει να ψάξω να βρω αντάπτορες για όλες τις συνδέσεις για να κάνω τη δουλειά μου?
ή να κοιτάξω (κι εδώ θα χρειαστώ προτάσεις) για έναν όσο το δυνατόν φθηνότερο ενισχυτή?

και το άλλο θέμα είναι αυτό του "θορύβου"....μπορεί να προκαλείται από το τερμάτισμα του στέρεο?
ή θα θέλει συντήρηση το πικάπ? δλδ να τσεκάρω βελόνα κτλ?

αυτά τα ολίγα....ευχαριστώ όποιον το διαβάσει και απαντήσει...περιμένω προτάσεις! ;D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Τo pickup ειναι μια συσκευη που απαιτει προενισχυση στην εξοδο της για να παιξει σε ενταση τυπου line ( οπως ειναι το κασσετοφωνο ή το cd player ή ακομα και το ραδιοφωνο rack ). Γι' αυτο η μονη εισοδος που ενδεικνυεται ειναι η PHONO, η οποια ειναι αποκλειστικα για το πικαπ!


Επισης, οι δισκοι κατα τη διαρκεια του mastering τους, εχουν υποστει καποια επεξεργασια στις υψηλες και χαμηλες συχνοτητες ( κοβουν χαμηλες, προσθετουν ψηλες ), κατι το οποιο πρεπει να αναστραφει ως διαδικασια κατα τη διαρκεια της αναπαραγωγης. Αυτο το κανει ο ενισχυτης στην εισοδο PHONO. Δηλαδη προσθετει με EQ τις χαμηλες που "χαθηκαν" και μειωνει τις υψηλες που "αυξηθηκαν" στο pre-master.


Βασικα πρεπει να ψαξεις τα αντιστοιχα βυσματα, τα οποια δεν ειναι δυσευρετα. Μπορεις να πας σε ενα καταστημα ηλεκτρονικων υλικων ( εαν μενεις Πειραια, υπαρχουν 2-3 τετοια καταστηματα, οπως και Αθηνα ) και να τους δειξεις μια φωτογραφια των βυσματων ( 5 DIN ) μηπως εχουν απο DIN 5 σε RCA ( ο δικος μου Thomson παντως ειχε απο τη "μαμα" εταιρια ).




Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δηλαδή ουσιαστικά αυτά που χρειάζομαι είναι ένα από RCA σε 5 DIN (ο ενισχυτής έχει ακριβώς τέτοια είσοδο PHONO) και ένα "DIN Speaker Connector" (όπως ανακάλυψα στο internet πως λέγεται ο τύπος σύνδεσης των εξόδων) σε mini jack....

το θεωρείς πιθανό να βρω?
κάποια καταστήματα που θεωρούνται πολύ ψαγμένα σε τέτοια ξέρεις (ξέρετε) ?

το RCA to mini jack adaptor ρώτησα σε 3 μαγαζιά για να το βρώ!

και κάτι άλλο....η ANALOG IN είσοδος του στερεοφωνικού δεν θα χει πρόβλημα με οτιδήποτε σήμα κι αν πάρει?
δλδ υπάρχει περίπτωση ο ενισχυτής να κάψει κάτι?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Συνηθως τετοια πραγματα βρισκει κανεις στην Ομονοια, στη κλασσικη στοα με τα καταστηματα ηχου και εικονας, ενω πολλα μαγαζια που πουλανε ηλεκτρονικο υλικο ( οχι ηλεκτρονικα ειδη ) εχουν διαφορα τετοια "μπιχλιμπιδια".

Εξαρταται που εψαξες να βρεις τον μετατροπεα RCA -> mini Jack

Βασικα πρεπει να κοιταξεις τα preferences του ενισχυτη σου, αν και κατα πασα πιθανοτητα πρεπει να ειναι ικανη να λαμβανει line σημα ( οπως ολα τα commercial προϊοντα, tape, cd, radio, κλπ ), οποτε δεν εχεις κανενα προβλημα. Περα βεβαια απο την εξοδο του πικαπ που απαιτει προενισχυση!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ο γερμανικός ενισχυτής που πρόκειται να χρησιμοποιήσω ως προενίσχυση είναι το θέμα μου...πες κατεβαίνω κέντρο αύριο στη στοά (καλά που μου τη θύμισες, εκεί θα βρω λογικά) και βρίσκω καλώδια και μετατροπείς...

υπάρχουν χαρακτηριστικά που πρέπει να κοιτάξω να δω αν ταιριάζουν? πχ. έξοδος ενισχυτή....watt ή κάτι άλλο?

εδώ βλέπω πως ο ενισχυτής είναι 300W και δίνει 2x40w στις εξόδους του (το 2ο δεν ξέρω αν έχει σχέση)...αυτά τα 2x40w θα μπουν από το analog in στο στερεοφωνικό... :-\

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Η προενισχυση ειναι μονο στο PHONO και μονο για το πικαπ! Κανενα αλλο commercial μηχανημα δε χρειαζεται προενισχυση στο σημα εξοδου! Δεν θα καψεις τιποτα εαν βαλεις το πικαπ στη σωστη εισοδο ( PHONO ), ισα ισα που θα το "ακουσεις" και σε σωστη ενταση και με το σωστο EQ.


Δεν καταλαβα ακριβως τι θες να κανεις...θα συνδεσεις τον ενισχυτη σου σε ενα αλλο...στερεοφωνικο?!!!!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν καταλαβα ακριβως τι θες να κανεις...θα συνδεσεις τον ενισχυτη σου σε ενα αλλο...στερεοφωνικο?!!!!


ακριβώς! ;D

δεν έχω άλλο ζευγάρι ηχεία και θέλω να συνδέσω το πικάπ στον ενισχυτή (τον 300W) και από εκεί στο στερεο...γίνεται?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Το στερεοφωνικο σου δεν εχει εισοδο phono? Γιατι δεν αγοραζεις απλως εναν προενισχυτη πικαπ ( πουλανε σε αρκετα καταστηματα με εξοπλισμο ηχου ) και μετα τον προενισχυτη να τον συνδεσεις στο στερεοφωνικο σου;

Δε γινεται να συνδεσεις τη βαθμιδα ενισχυσης....με αλλον εναν ενισχυτη!!!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δε γινεται να συνδεσεις τη βαθμιδα ενισχυσης....με αλλον εναν ενισχυτη!!!


αυτό φοβόμουν...γι'αυτό δε μπήκα στη διαδικασία να ψάξω για μετατροπείς και ρώτησα...

Το στερεοφωνικο σου δεν εχει εισοδο phono? Γιατι δεν αγοραζεις απλως εναν προενισχυτη πικαπ ( πουλανε σε αρκετα καταστηματα με εξοπλισμο ηχου ) και μετα τον προενισχυτη να τον συνδεσεις στο στερεοφωνικο σου;

είναι από τα φτηνά μωρέ...για όλες τις δουλειές...τίποτα hi-end...αν και είσοδο phono...μόνο σε αυτό τον ενισχυτή(το γερμανικό) έχω δει...δεν έχω ξαναπετυχει αλλά είμαι και πιο νέας γενιάς...μάλλον δε βάζουν πλέον....ή δε βάζουν στα φτηνά....τέλος πάντων

τέλεια....κάτι τέτοιο, σαν τον προενισχυτή για πικάπ που λες, έψαχνα σαν ιδέα....

μόλις έψαξα στο ίντερνετ και αυτό που βρήκα είναι τα phono preamps που, προφανώς, είναι αυτά που χρειάζομαι....

κάτι τέτοιο θα με καλύψει έτσι?

ουσιαστικά, δηλαδή, αυτό θα δυναμώσει το σήμα, ώστε να ακουστεί από το στέρεο σε φυσιολογικές εντάσεις, σωστά?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Βασικα η εισοδος phono χρειαζοταν οταν ειχες..πικαπ! Οταν το πικαπ αρχισε να καταργειται απο τα hi-fi συστηματα, τοτε εξαφανιστηκε κι απο τους ενισχυτες.

Αλλα 2 τελικους που ειχα μεχρι στιγμης ( εναν Thomson κι εναν Rotel ) ειχαν phono ( μαλιστα ο Rotel ειχε 2 εισοδους phono...αν και παιζει εκτος συναγωνισμου γιατι ειναι high end ενισχυτης ).


 Το μηχανημα αυτο θα βοηθησει στην προενισχυση του σηματος ( απο πικαπ level, αρκετα χαμηλο, θα το κανει line ) και θα διορθωσει τη χροια του ηχου με το αντιστοιχο EQ ( ονομαζεται και καμπυλη RIAA ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βασικα η εισοδος phono χρειαζοταν οταν ειχες..πικαπ! Οταν το πικαπ αρχισε να καταργειται απο τα hi-fi συστηματα, τοτε εξαφανιστηκε κι απο τους ενισχυτες.
λογικό! ;D

Το μηχανημα αυτο θα βοηθησει στην προενισχυση του σηματος ( απο πικαπ level, αρκετα χαμηλο, θα το κανει line ) και θα διορθωσει τη χροια του ηχου με το αντιστοιχο EQ ( ονομαζεται και καμπυλη RIAA ).
τέλεια...ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ freemind....
χαίρομαι που έβγαλα άκρη από το φόρουμ με ένα θέμα, τόσο εμπεριστατωμένα και γρήγορα ;D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Νομιζω πως με μια απλη αναζητηση στο διαδικτυο θα εβρισκες ακρη. Στο εξωτερικο το πικαπ θεωρειται απαραιτητο για τους φανατικους του ηχου ;).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κοίτα...το αρχικό ερώτημα ήταν: "έχω αυτά τα συστατικά...πως τα μαγειρεύω για να βγει η σούπα?"
και αυτό δε μπορούσα να το βάλω στο google :P

από τη στιγμή που μου πες για το preamp, είδες, το βρήκα το δρόμο μου....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Πφφ...κιθαριστες ( ωχ ωχ.. :P )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
χε....θέλει θάρρος για να τα βάλεις με τους κιθαρίστες στο kithara.gr ;D

σε αφήνω έρμαιο των λιονταριών... :P

αλλά σε ξαναευχαριστώ για τη βοήθεια

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
...ο ενισχυτής που έχει η φίλη είναι ένας παμπάλαιος γερμανικός
UHER VG 820, το πίσω μέρος του οποίου είναι αυτό και...για εισόδους θέλει τέτοιο καλώδιο και για έξοδο θέλει  τέτοια


Έχω κι εγώ έναν ενισχυτή με εισόδους και εξόδους όπως περιέγραψες. Έφτιαξα μόνος μου μετατροπείς, με ~30 εκατοστά καλώδιο ώστε να μπορώ να βλέπω τα βύσματα. Αν ο ενισχυτής είναι ποιοτικός (δεν έχει θόρυβο, κλπ), κρίμα να τον πετάξεις.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχω κι εγώ έναν ενισχυτή με εισόδους και εξόδους όπως περιέγραψες. Έφτιαξα μόνος μου μετατροπείς, με ~30 εκατοστά καλώδιο ώστε να μπορώ να βλέπω τα βύσματα. Αν ο ενισχυτής είναι ποιοτικός (δεν έχει θόρυβο, κλπ), κρίμα να τον πετάξεις.

πήρες τα βύσματα και δημιούργησες μόνος σου τα καλώδια?
για τον ενισχυτή δεν ξέρω, δεν τον έχω δουλέψει καθόλου, αλλά δεν τον κόβω για πέταμα....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
πήρες τα βύσματα και δημιούργησες μόνος σου τα καλώδια?

Βέβαια, όλα μόνος μου τα έκανα. Δεν είναι δύσκολο. Αν δεν έχεις κολλητήρι, έλα να στα κολλήσω εγώ.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δε θα χρειαστεί αφού τελικά δε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον ενισχυτή....ευχαριστώ πάντως Βραζ!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
10695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/06, 09:42
από marfy
2 Απαντήσεις
2246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/07, 17:34
από kain
16 Απαντήσεις
13624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/08, 12:55
από Jezus
11 Απαντήσεις
4640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/11, 23:42
από adr1anos
13 Απαντήσεις
4439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/11, 18:24
από VaBassix
9 Απαντήσεις
6055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/13, 20:29
από Vaiking
0 Απαντήσεις
2635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/13, 21:35
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
3335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/15, 15:11
από zeromancer
1 Απαντήσεις
3520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/15, 18:44
από AnimaPura
2 Απαντήσεις
4475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/15, 19:50
από steve165