Ψηφοφορία

Ποιο θεωρειται καλητερο διπεταλο?

TAMA IRON COBRA POWER GLIDE
16 (64%)
PEARL ELIMINATOR
9 (36%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 25

Αποστολέας Θέμα: Διπεταλα για Drums  (Αναγνώστηκε 43191 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #25 στις: 24/06/06, 23:15 »
Αααα... οk. thanx!

drummer27

  • Επισκέπτης
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #26 στις: 25/06/06, 15:20 »
...loipon...to dipetalo mono se mia kasa kleidwnei basika...logos=ergonomia...san apotelesma den exei ton "ogo" pou dinei h dikash giati poly apla milame gia dipla xtyphmata se dedomeno "xwro"..san apotelesma..einai poly logiko o xwros ths kasas..na mhn apodidei ton idio ogo giati poly apla barane 2petalia se mia epifaneia...san apotelesma einai pio ftwxo...to advantage tis dikashs af enos einai oti mporeis na kourdiseis diaforetika..af eterou "zygizei" poly kalytera ta podia...ean baleis enan drummer pou exei mathei se dipetalo n apaiksei se dikash..tha xreiastei kapoia wra gia na parei grammh k na mporesei na exei akribeia kinhsewn..epipleon..exw dei diafora sthn "barhtyta " metaksi dipetalou..kai dikashs...me diafora to dipetalo einai pio eykolo..to pan einai na mhn prospathei sna anaptykseis treles taxhtytes enw eisai akoma arxarios...polu  apla den ginetai...kai xaneis thn dynatothta na arxiseis na exeis dynato pathma...ena tip gia grhgores kases genikotera einai na patas sthn akrh tou petaliou..oxi sto toe stopper..etsi apokta megaliterh elastikothta...kai pio grhgorh epanafora..ayta einai custom kolpa tou kathenos omws...eksartatai pws boleyei ton kathena..sxetika me ta trigger...ok oles oi epeksergasies alla otan erxesai sto live ama o drummer einai akyros den ton swnei oute o theos o idios. 8)...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #27 στις: 25/06/06, 16:02 »
Να συμπληρωσω τον drummer27, πως πολλες φορες "παρεξηγουμε" τη χρηση των triggers, ως το "θαυμα" που κανει αχρηστους drummer να παιζουν καλα! Το trigger ειναι ενας μηχανισμος ο οποιος διευκολυνει σε πρωτη φαση την επεξεργασια του ηχου και ομαλοποιει τις δυναμικες του παιξιματος. Δηλαδη, ενας "αρυθμος" drummer, θα ακουγεται αρυθμα, ακομα και με trigger.
Ισως να μην το καταννοουν καποιοι, ομως οταν μιλαμε για συγκροτηματα που κανουν touring 1 χρονου και αμεσως μετα μπαινουν στουντιο για το επομενο κομματι, εχουμε να κανουμε με πανω απο 1000 ωρες παιξιματος του drummer. Υπολογιστε λοιπον πως το trigger στην ουσια, διευκολυνει τον drummer απο την καταπονηση των ποδιων ( κυριως ), και πως δινει αυτο το χαρακτηριστικο πριματο ηχο στο drum kit του.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

drummer27

  • Επισκέπτης
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #28 στις: 25/06/06, 16:48 »
file freemind..den ithela na mpw s ayth thn koubenta..trabaei megalh analysh..yparxei se polous i lanthasmenh entypwsh..oti to trigger kanei thaymata enw sthn ousia kammia sxesh den exei me thn apodosh..den milaw gia periptwseis pou olo to paiksimo einai setarismeno apo programming...ekei den einai mono to trigger ..paizei olokliri ipostiriksi..se real time drummers omws...den exei kammia kammia sxesh..real time paiksimo-an den mporei o drummer na to bgalei..den to bgazei to trigger apo mono tou...ektos ama pame se koubedes gia dmachines.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #29 στις: 25/06/06, 16:58 »
Ακριβως..και εχω παρατηρησει πως ακομα και μεγαλης ηλικιας drummer, παντα πετανε την ατακα "σιγα τον ντραμερ των Stratovarius..αν ειχα κι εγω τον εξοπλισμο του, θα τα επαιζα"..Δεν παει ομως ετσι! Σιγουρα η σημερινη μουσικη βιομηχανια, εχει βελτιωσει αρκετα τον εξοπλισμο ( πχ ο χρονος επιστροφης του κοπανου, τα υλικα που αντεχουν περισσοτερο, κλπ κλπ), ομως ολα αυτα στοχευουν τον μουσικο εκτελεστη, και οχι την καταργηση του.
Σε στουντιο, οντως μπορει να γινονται 1000 μυρια, ομως σε ενα live, δεν εινια δυνατον να γινουν πολλα κολπα.
Η ουσια ειναι μια..Αν δεν εισαι καλος μουσικος, ακομα και τν εξοπλιμο των 30.000Ε να εχεις, δεν καταφερνεις τιποτα. Αντιθετως τολμω να πω οτι ενας μεσος εξοπλισμος, μπορει να χρησιμοποιηθει και να αξιοποιηθει στο 101% απο εναν εμπειρο και καλο μουσικο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

drummer27

  • Επισκέπτης
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #30 στις: 25/06/06, 17:27 »
tsekare mia www.derekroddy.com na deis ti tha pei drummer...

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #31 στις: 15/07/06, 12:47 »
Πάντως δίκαση σε ερασιτεχνική μπάντα δεν έχω δει ποτέ μου...
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #32 στις: 15/07/06, 13:06 »
Εγώ πάλι δεν έχω δει ερασιτεχνική μπάντα να παίζει με Triple Rectifier και τετραπλές καμπίνες...δε ξέρω γιατί και είναι εύλογο το ερώτημα...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #33 στις: 15/07/06, 13:17 »
Εγώ πάλι δεν έχω δει ερασιτεχνική μπάντα να παίζει με Triple Rectifier και τετραπλές καμπίνες...δε ξέρω γιατί και είναι εύλογο το ερώτημα...

Δεν νομιζω οτι το σχολιο του Holy Diver αφορουσε στον μαλλον ακριβο εξοπλισμο αλλα στην ικανοτητα να τον χρησημοποιεις...

Αποσυνδεδεμένος igor 21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #34 στις: 21/07/06, 21:35 »
Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα καινουσιο πεταλι για ντραμς.Ειμαι αναμεσα στο iron cobra rolling glide kai sto dw 5000.Eπειδη δεν εχω παιξει με το dw μπορει να με βοηθησετε στη τελικη μου αποφαση?ποιο ειναι ποιο απαντητικο ,με καλητερο response απο τα 2 αυτα

Αποσυνδεδεμένος godbluff

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #35 στις: 06/09/06, 02:19 »
Koita ola ayta ta akriva petalia einai kala. Eite pareis to dw, eite to eliminator eite to iron cobra elaxista 8a allaksoun oi epidwseis sou. To zhthma ti8etai isws ligo argotera, otan pleon kai ta dyo sou podia exoun paromio xtyphma kai synxronizodai metaksy tus. To kalo me to eliminator einai oti allazeis polu eykola to rebound, thn epanafora kai th sklhrothta mesw twn eidikwn tips pou exei. epipleon to eliminator xwrizetai se dyo mona petalia me apotelesma na mporeis na paikseis se dyo kases.

Oi pio poloi pou exoun dyo kases tis exoun apla etsi. Oi pio polu (akoma k aytoi pu exoun duo kases) paizoun se mia. Ayto symvainei kyriws giati einai kata th gnwmh mu akator8oto na akougodai to idio dyo kases. einai adynato na mhn akous diafora, opws kai metaksy tu aristerou kai tu deksiou su xeriou (an kai to xw dei ayto ston giannh doriza  :o). Par ola ayta paizodas se dyo kases dhmiourgei ena polu pio xaotiko hxo xwris thn voh8eia trigger afou h syxnothta twn xtyphmatwn se ka8e derma einai h mish apo afthn sth periptwsh tu dipetalou. Kati tetoio omws kanei polu dyskolo ton elenxo tu hxu.

Sxetika me ta trigger: egw proswpika de ta adexw (ka8ara upokeimeniko). Oxi, kapoios pou paizei ari8ma de mporei na paiksei me trigger kai oxi, ta trigger de se kanoun na paizeis pio grhgora. Epishs kapoios pou paizei me syais8hma, exei eyry fasma xtyphmatwn sth kasa apo pianissimo mexri forte, mporei na elenksei th xroia, de mporei na paiksei me trigger. To trigger periorizei tis dunamikes su kai genika to paiksimo pou vasizetai sth xroia kai oxi sth taxythta. Kai nai o kollias isws na psofage ama epaize olo to tour xwris trigger se taxyththes pou prosfata ftasan ta 280 bpm (ti isws, sigoura). H dikash omws pou paizei xwris trigger einai psiloaparadexth (milwdas gia hxo kai diafora metaksy twn duo podiwn).

Sxetika me ton derek roddy: proswpika oute ayton ton adexw (mh me fate... pali th gnwmh mu lew :p). Genika olh ayth h moda twn technical drummers opws Donati kai Lang th vriskw psiloanipoforh. Epidh dhladh vazoun paraddidle sta podia se 7/4 exwdas apo panw me to ena xeri eftahxo kai me to allo pedahxo, tus kanei musikus? Tespa, ayto einai ka8ara 8ema goustou pistevw....


Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #36 στις: 06/09/06, 13:40 »
Oi pio poloi pou exoun dyo kases tis exoun apla etsi. Oi pio polu (akoma k aytoi pu exoun duo kases) paizoun se mia. Ayto symvainei kyriws giati einai kata th gnwmh mu akator8oto na akougodai to idio dyo kases. einai adynato na mhn akous diafora, opws kai metaksy tu aristerou kai tu deksiou su xeriou (an kai to xw dei ayto ston giannh doriza  :o). Par ola ayta paizodas se dyo kases dhmiourgei ena polu pio xaotiko hxo xwris thn voh8eia trigger afou h syxnothta twn xtyphmatwn se ka8e derma einai h mish apo afthn sth periptwsh tu dipetalou. Kati tetoio omws kanei polu dyskolo ton elenxo tu hxu.

Σε ένα θέμα για τους metallica είχα γράψει ότι ο lars εμφανίζεται πάντα με δύο κάσες, ενώ στα περισσότερα τραγούδια (για να μην πω σε όλα- εκτός του st anger -) δεν του χρειάζονται. Και μου απαντάει κάποιος ότι οι δύο κάσες δεν χρησιμεύουν μόνο για δικασιές. Τον ρώτησα που αλλού χρησιμεύουν αλλά δεν απάντησε... Μήπως ξέρει κανείς που αλλού χρησιμεύουν? μήπως εννοεί σε triplets κλπ? στην δίκαση δεν κατατάσσονται και αυτά?

Αποσυνδεδεμένος drummer_boy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #37 στις: 06/09/06, 16:32 »
ναι κατατάσονται και αυτά! Ένας λόγος μπορεί να είναι ο ήχος! Να 8έλει π.χ. ένα βαρύ ήχο (ή άλλο στυλ ήχου) για ένα τραγούδι και έναν άλλο για ένα άλλο!

Αποσυνδεδεμένος godbluff

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #38 στις: 06/09/06, 18:35 »
Σας παρακαλω, μην κανετε συζητηση με 8εμα τον λαρς και ποσο μαλλον τους οπαδους του. δεν αξιζει.....
Οσο για τις δυο κασες, ναι σχεδον παντα ειναι για μοστρα. Μεχρι και ο μπιλι ουορντ (των σαμπαθ) εσκασε ελλαδα με δυο κασες (μη παρεξηγηθω, με σαμπαθ ξεκινησα ν ακουω μουσικη).

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #39 στις: 07/09/06, 01:36 »
Σας παρακαλω, μην κανετε συζητηση με 8εμα τον λαρς και ποσο μαλλον τους οπαδους του. δεν αξιζει.....
Οσο για τις δυο κασες, ναι σχεδον παντα ειναι για μοστρα. Μεχρι και ο μπιλι ουορντ (των σαμπαθ) εσκασε ελλαδα με δυο κασες (μη παρεξηγηθω, με σαμπαθ ξεκινησα ν ακουω μουσικη).

Ναι αλλά αυτός δεν τις χρησιμοποιεί? είχα δει ταμπλατούρες των σάμπαθ από λάιβ κομμάτια και συμπεριλάμβανε και δικασιές που και που... Τώρα θα μουπεις, ταμπλατούρες είναι αυτές, δεν λένε αναγκαστικά την αλήθεια αλλά ίσως....

Αποσυνδεδεμένος godbluff

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #40 στις: 07/09/06, 08:54 »
Σας παρακαλω, μην κανετε συζητηση με 8εμα τον λαρς και ποσο μαλλον τους οπαδους του. δεν αξιζει.....
Οσο για τις δυο κασες, ναι σχεδον παντα ειναι για μοστρα. Μεχρι και ο μπιλι ουορντ (των σαμπαθ) εσκασε ελλαδα με δυο κασες (μη παρεξηγηθω, με σαμπαθ ξεκινησα ν ακουω μουσικη).

Ναι αλλά αυτός δεν τις χρησιμοποιεί? είχα δει ταμπλατούρες των σάμπαθ από λάιβ κομμάτια και συμπεριλάμβανε και δικασιές που και που... Τώρα θα μουπεις, ταμπλατούρες είναι αυτές, δεν λένε αναγκαστικά την αλήθεια αλλά ίσως....

Ο αγαπητος μας ward, οταν ηρθε ελλαδα, πρεπει να ταν πανω απο 55 και ειχε ειδη παθει ενα εγκεφαλικο (καρδιακο δε θυμαμαι  ::), το 8εμα ειναι πως δεν ηταν και στις καλυτερες του) και εκτός του οτι ποτε δεν επαιζε δικασιες, στο λαιβ, λογο ολων αυτων που προανεφερα, επαιζε τα μισα μπρεικ απο αυτα που εχει κανονικα. Ηταν ο μονος που εχανε τοσο αισθητα, μαζι με τη φωνη του οζι στα τελη...

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #41 στις: 07/09/06, 13:28 »
Α... κατάλαβα... ωραία συναυλία! :P

Αποσυνδεδεμένος r. fripp

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #42 στις: 09/09/06, 18:24 »
Α... κατάλαβα... ωραία συναυλία! :P

Πραγματικα, ηταν ΤΕΛΕΙΑ!  :)

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #43 στις: 09/09/06, 22:33 »
Υπερ-ΕΠΟΣ!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

drummer27

  • Επισκέπτης
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #44 στις: 24/09/06, 13:13 »
..me diafora ta kalitera einai ta axis...alla kai ta pio akriba..h diafora me opoiodhpote allo petali einai oti einai kataskeyasmena 100% apo atsali+alouminio kataskeyhs aeroskafwn..me apotelesma sto zygisma den xanei tipota..oti patas akribws ayto epistrefei..
« Τελευταία τροποποίηση: 24/09/06, 13:24 από freemind »

Αποσυνδεδεμένος grohl

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #45 στις: 25/09/06, 10:44 »
..me diafora ta kalitera einai ta axis...alla kai ta pio akriba..h diafora me opoiodhpote allo petali einai oti einai kataskeyasmena 100% apo atsali+alouminio kataskeyhs aeroskafwn..me apotelesma sto zygisma den xanei tipota..oti patas akribws ayto epistrefei..

με τη καμια εχω παιξει με axis και τα πεταλια αυτα ειναι μονο για να παιζεις γρηγορα δεν ειναι fusion πεταλι,αλλα αν το θες για μεταλ και μονο τοτε ναι παω πασο.Η αποψη μου ειναι οτι το καλυτερο πεταλ ειναι το dw9000 βεβαια ειναι λιγο ακριβο αλλα αξιζει τα λεφτα του,εχει απειρες ρυθμισεις και το εκεντρο αλλαζει ,αψογη κατασκευη δε το συγκρινω με κανενα απο τα προηγουμενα πεταλια μου.

"DW 9000 HARDWARE SERIES"

Αποσυνδεδεμένος timpanistirtzis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #46 στις: 25/09/06, 13:07 »
 ;)Βασικα κυριοι το θεμα ειναι οτι τα Axis ειναι πεταλια τα οποια,δεν εχουν καμια σχεση με οτι εχει βγει μεχρι σημερα απο αποψη φιλοσοφιας και ποιοτητας κατασκευης. Αυτο ομως τα κανει καπως δυσχρηστα αφου πρεπει να τα δουλεψεις αρκετο καιρο για να τα συνηθισεις απο την μια και να εκμεταλλευτεις τα πολλα θετικα τους στο 100% απο την αλλη! Παντως, αν κινησαι στο φασμα του metal-power drumming και αν τελικα τα συνηθισεις και συμβιβαστεις το ιδιεταιρα υψηλο κοστος αποκτησης,τοτε θα σε αποζημιωσουν ασυζητητι! Εγω προσωπικα προτιμω πιο regular πεταλια οπως τα DW 9002(τα οποια εχω παραγγειλει απο Γερμανια!) και τα PEARL powershifter ;)

Αποσυνδεδεμένος drummer_boy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #47 στις: 10/12/06, 21:06 »
Παιδιά εγώ πήρα το cobra και είναι θεϊκό! Με βολεύει πάρα πολύ! Η αλήθεια είναι πως όταν περνάς από μονό στο διπλό και Dixon να πάρεις κάτι θα λέει (μπααα...)! :P

Αποσυνδεδεμένος allshallperish79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #48 στις: 14/01/07, 09:08 »
εχω καποια συλλογη απο πεταλια μονα διπλα..(dw,pearl eliminator+powershifter,janus) προσφατα πηρα το ιron cobra tama..αυτο που με παραξενευει ειναι η ολη κατασκευη του connection rod.σε σχεση με τα υπολοιπα πεταλια που εχω αυτο ειναι σχετικα πιο ευαλωτο..το εχω καννα 2μηνο και ηδη φαινονται τα χτυπηματα απο τις βιδες..αυτο ειναι λογικο γιατι η ταμα δεν εχει ατσαλινο ροντ με αποτελεσμα να φαινονται τα μαρκαρισματα απο τις βιδες..το περιεργο ομως..ειναι οτι ηδη αρχιζουν να φθιρονται οι βιδες που κλειδωνουν το length adjustment πανω στο rod.εχουν παρουσιαστει γενικοτερα προβληματα στις βιδες του πεταλιου σε κανεναν απο εσας?
εννοειτε οτι δεν τις βιδωνω στραβα..¨)..και + παντα ο μεταλικος οδηγος ειναι στην σωτη θεση...απλα αυτες οι γ**ωβιδες τρωγονται υπερβολικα ευκολα σε σχεση με τα αλλα μου πεταλια.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Διπεταλα για Drums
« Απάντηση #49 στις: 07/02/07, 22:12 »
Υπαρχει καμια λυση στο προβλημα του allshallperish? Τοσοι drummer εδω, αντε να βοηθησουμε :)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/02, 19:05
από Μάριος
0 Απαντήσεις
6003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/02, 01:04
από Μάριος
68 Απαντήσεις
56094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 14:34
από chris87
1 Απαντήσεις
16733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/10, 00:29
από ανήσυχο πνεύμα
5 Απαντήσεις
5759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 00:53
από freemind
10 Απαντήσεις
7265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 01:20
από Seth21
9 Απαντήσεις
4357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/08, 12:02
από Ammon Jerro
6 Απαντήσεις
7286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/08, 17:53
από Blacksheepιος
1 Απαντήσεις
45559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/17, 20:40
από STEFANOS604
3 Απαντήσεις
5461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/19, 19:54
από thodoris5321