Αποστολέας Θέμα: Κλεινουν το Θεατρικο Μουσειο Αθηνων!  (Αναγνώστηκε 3287 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Οι καρεκλοκενταυροι της κεντρικης απουσιας ( εξουσιας ) αποφασισαν πως το Θεατρικο Μουσειο Αθηνων τους πεφτει βαρυ στον προϋπολογισμο τους και πρεπει να το κλεισουν! Ειναι το μοναδικο μουσειο με τοσο μεγαλο αρχειακο υλικο, τοσο σε σεναρια/βιβλια και μελετες, οσο και σε ιστορικα στοιχεια ηθοποιων που περασαν απο το ελληνικο θεατρικο σανιδι!

Αντι να κλεισουν τα αχρηστα τμηματα της Βουλης ( μαζι και το δηθεν Μουσειο της Βουλης που απασχολει ασχετους και περισσοτερους εργαζομενους με παχυλο μισθο ) και να μεταταξουν τους αχρηστους υπαλληλους της Βουλης ( μια ιδεα ειναι ), προτιμουν να κλεισουν το μοναδικο Μουσειο που το μονο που απαιτουσε ηταν λιγους βιβλιοθηκαριους κι ενα χωρο στεγασης...

Απαραδεκτη χουντα στην Ελλαδα, που περα απο την κοινωνικη και οικονομικη παρακμη, οδηγει τη χωρα και σε πολιτιστικο σκοταδισμο!

Οποιος ενδιαφερεται υπαρχει ενα petition που μπορει να υπογραψει κατα της αποφασης:

http://theatremuseum.blogspot.com/
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Κλεινουν το Θεατρικο Μουσειο Αθηνων!
« Απάντηση #1 στις: 01/05/11, 23:25 »
Εδω μειωνουν συνταξεις 80χρονων η ενσωματωνουν σχολεια σε χωρια και τα 5χρονα παιδια πηγαινουν με λεωφορειο στο επομενο χωριο καθε μερα στις 7 το πρωι η αυξανουν το ρευμα η κλεινουν νοσοκομεια η κοβουν μισθους απο ανθρωπους που εχουν δανεια, μετατασουν σε αλλη περιοχη ανθρωπους με οικογενειες η κοβουν επιδοματα των πολυτεκνων, το Θεατρικο Μουσειο σε εκπλησει?
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κλεινουν το Θεατρικο Μουσειο Αθηνων!
« Απάντηση #2 στις: 01/05/11, 23:41 »
Αυτο ειναι απαντηση ή συμφωνη αποψη;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλεινουν το Θεατρικο Μουσειο Αθηνων!
« Απάντηση #3 στις: 02/05/11, 10:26 »
Σιγά μη νοιαστούν τα 300 λαμογια για το Θεατρικο μουσείο Αθηνων...Μονο για την τσεπη τους νοιάζονται.Αμα ειχε πολλές θεσεις(ψηφους) θα το κρατουσανε freemind...
Τωρα που λες οτι χρειαζονται 2-3 υπάλληλοι μονο,δεν τους κάνει αίσθηση,δεν τους προσφερει τιποτα...
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κλεινουν το Θεατρικο Μουσειο Αθηνων!
« Απάντηση #4 στις: 02/05/11, 10:40 »
Αυτη ειναι η δικη τους πλευρα ;) Ομως σαν καλλιτεχνες, πρεπει να κρατησουμε νυχια και δοντια ο,τι εχει απομεινει απο τη πνευματικη ζωη του τοπου :/
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Κλεινουν το Θεατρικο Μουσειο Αθηνων!
« Απάντηση #5 στις: 02/05/11, 18:05 »
Αυτο ειναι απαντηση ή συμφωνη αποψη;

Απαντηση ειναι, αλλα οχι ακριβως συμφωνη.

Εννοω, οτι στο δικο μου συστημα προτεραιοτητων αν επρεπε να "ψαλιδισω" νοσοκομεια, σχολεια, συνταξεις και μουσεια, θα αρχιζα απο τα μουσεια. Εχει να κανει με το οτι ειμαι πιο ψυχοπονιαρης μπροστα στην ασθενεια η στην πεινα παρα στην τεγνη (Οχι οτι τελικα παιζει ρολο βεβαια, αφου με ο,τι και να αρχισουν ολα θα τα κοψουν στο τελος...)

Απλα λεω οτι αναμενομενη η εν λογω "περικοπη". Θα μου φαινοταν προκλητικα αδιανοητο το αντιθετο, να υπαρχει πχ ενα μουσειο σε πληρη λειτουργια, καθαρο καθαρο, περιποιημενο και στις σκαλες του να πεθαινει ξερω γω ενας γερος απο πεινα λογω περαιτερω μειωσης της ηδη μικρης συνταξης.  Ενω τωρα θα ειναι κλειστο και το μουσειο, θα λιμοκτονει και ο γερος και η εικονα πια δεν εχει αντιφασεις.

Και γιατι το κλεινουν εδω που τα λεμε και δεν το ιδιωτικοποιουν? ΑΝ θεωρησουμε οτι υπαρχει καποιος ενδιαφερομενος να το εκμεταλλευτει/νοικιασει/αγορασει/τρεξει (δεν ξερω πως γινονται αυτα τα πραγματα) τοτε και το μουσειο θα συνεχιζε να δουλευει παρεχοντας τις υπηρεσιες του και το κρατος θα γλιτωνε τα εξοδα (και ισως να χε και κανα εσοδο) και ο κοσμος που κοπτεται περι της τεχνης θα συνεχιζε να το επισκεπτεται  και με το εισητηριο του θα το διατηρουσε ζωντανο και οι θεσεις εργασιας θα διασφαλιζονταν και θα εμενε και τιποτα απο το κρατικο κουμπαρα για τον γερο (που λεγαμε) στις σκαλες.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/11, 18:12 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κλεινουν το Θεατρικο Μουσειο Αθηνων!
« Απάντηση #6 στις: 02/05/11, 18:14 »
Προφανως monoxeiras προτιμας να κλεισει ενα παμφτηνο ( στη συντηρηση ) μουσειο, παρα ενα κομματι της Βουλης ( οπως η τηλεοραση που απασχολει αρκετους αργομισθους τεχνικους ) το οποιο χρεωνει τα 4πλασια σχεδον στο ελληνικο κρατος.

Εισαι και υπερ της ιδιωτικοποιησης; Νομιζω πως η ελληνικη τεχνη, ιδιαιτερα του θεατρου, δε μπορει να ιδιωτικοποιηθει διοτι ακομα και τα ιδιωτικα μουσεια δεν εχουν τη δυναμικη να συγκεντρωσουν μια τοσο μεγαλη βιβλιοθηκη γνωσεων!

Εχεις παει ποτε σε αυτο το μουσειο ή απλως κρινεις εκ του ασφαλους;

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Απ: Κλεινουν το Θεατρικο Μουσειο Αθηνων!
« Απάντηση #7 στις: 02/05/11, 20:35 »
Προφανως monoxeiras προτιμας να κλεισει ενα παμφτηνο ( στη συντηρηση ) μουσειο, παρα ενα κομματι της Βουλης ( οπως η τηλεοραση που απασχολει αρκετους αργομισθους τεχνικους ) το οποιο χρεωνει τα 4πλασια σχεδον στο ελληνικο κρατος.

Εισαι και υπερ της ιδιωτικοποιησης; Νομιζω πως η ελληνικη τεχνη, ιδιαιτερα του θεατρου, δε μπορει να ιδιωτικοποιηθει διοτι ακομα και τα ιδιωτικα μουσεια δεν εχουν τη δυναμικη να συγκεντρωσουν μια τοσο μεγαλη βιβλιοθηκη γνωσεων!

Εχεις παει ποτε σε αυτο το μουσειο ή απλως κρινεις εκ του ασφαλους;
Οχι, δεν λεω να κλεισει το μουσειο και μην κλεισει η ΕΡΤ, ΝΕΤ, ΒΟΥΛΗ, Prisma+, .... Λεω οτι θα προτιμουσα να κλεισει η ΕΡΤ και το Μουσειο και το Μεγαρο αν ηταν να μην κλεισει ενα νοσοκομειο η να μη μειωθουν κατα 10 ευρω οι συνταξεις των γερων η να μην γινει μια ακριβη εγχειρηση η να μην πηγαινουν 20 παιδια για 12 χρονια 20 χιλιομετρα καθημερινα μακρυτερα σχολειο.
Και παλι, ευχολογιο ειναι. Μακαρι να γινοταν. Η πραγματικοτητα μεχρι τωρα δειχνει οτι δεν τιθεται καν διλλημα. Και η συνταξη θα μειωθει και το νοσοκομειο και το σχολειο και το μουσειο.

Δεν το εχω παρακολουθησει καν το θεμα...Απο οτι καταλαβα απο αυτα που εγραψες αποφασισαν να κλεισει εντελως ε? Οποτε ολη η βιβλιοθηκη τους δε θα ειναι διαθεσιμη στο κοινο. Οποτε τι κακο εχει η ιδιωτικοποιηση που δεν μπορει να κρατησει μια τοσο μεγαλη βιβλιοθηκη γνωσεων οπως λες; Θελω να πω, και τα μισα να μπορει να διατηρει ειναι καλυτερα απο το τιποτα.

Οχι δεν εχω παει ποτε, ουτε συνταξιουχος ειμαι, ουτε μαθητης, ουτε αρρωστος. Εκ του ασφαλους μιλαω. Εννοειται οτι αν ημουν αρρωστος η γερος η μαθητης τοτε θα μου ηταν ακομα πιο προφανες το τι πρεπει να γινει. Το μονο που ειμαι μαλλον "εγγυτερα" ειναι ο "χομπιστας καλλιτεχνης". Αλλα με αυτην την ιδιοτητα και με τις οποιες ανυσηχιες και ευαισθησιες αυτη μου δινει, νομιζω οτι σε δυσκολους καιρους και η τεχνη πρεπει να δεχθει να κανει θυσιες και να ανεχθει καποιες απωλειες... Ισως και να πρωτοστατησει... Και παλι, με καμια διαθεση να εμπλακω σε flame κλπ, απλα προσωπικες αποψεις και προτεραιοτητες.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/11, 21:49 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απ: Κλεινουν το Θεατρικο Μουσειο Αθηνων!
« Απάντηση #8 στις: 02/05/11, 20:47 »
Προφανως monoxeiras προτιμας να κλεισει ενα παμφτηνο ( στη συντηρηση ) μουσειο, παρα ενα κομματι της Βουλης ( οπως η τηλεοραση που απασχολει αρκετους αργομισθους τεχνικους ) το οποιο χρεωνει τα 4πλασια σχεδον στο ελληνικο κρατος.



Aυτο το ''κανάλι της Βουλής''ειναι απο τις μεγαλυτερες ξεφτίλες που ανεχόμαστε! :P Αναθεμα άμα το βλέπει κανένας!Και το συντηρούν ακομα!? >:(
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
1843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/06, 23:58
από συννεφάκι
1 Απαντήσεις
2164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/06, 20:28
από pinelopi
7 Απαντήσεις
5369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/09, 17:17
από alexisgt
1 Απαντήσεις
3042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 11:37
από lessismore
10 Απαντήσεις
5369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/10, 13:17
από Mrs Brightside
2 Απαντήσεις
1928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/11, 11:18
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
1532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 12:49
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
0 Απαντήσεις
2225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/11, 08:29
από Θοδωρής
2 Απαντήσεις
2801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/13, 17:18
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/15, 22:03
από RedWhite83