Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 695121 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
οταν λες modulation τι ακριβως εννωεις?
Μπραβο και απο εμενα για την κατασκευη σου... οταν λεει ο Adrianos modulation εννοει κατι σε Delay,chorus,tremolo κτλ....



@ Adrianos  Αληθεια εχεις κανα καλο diy chorus κατα νου να προτεινεις??? γιατι ακουσα το chorus του jam προσφατα και μου πεσαν τα σαγονια ειναι η αληθεια....
ΒΤW η παραγγελια απο banzai που λεγαμε μου ηρθε σημερα...ελεος...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/10, 11:19 από m@ster k@frer »

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ

ΒΤW η παραγγελια απο banzai που λεγαμε μου ηρθε σημερα...ελεος...

Τσέκαρες στον λογαριασμο σου στο banzai ποτε εφυγαν απο Γερμανια?

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ

ΒΤW η παραγγελια απο banzai που λεγαμε μου ηρθε σημερα...ελεος...

Τσέκαρες στον λογαριασμο σου στο banzai ποτε εφυγαν απο Γερμανια?
Ναι βρε παλιος πελατης ειμαι...αν τσεκαρεις μερικα ποστς πισω τι λεγαμε με τον Adrianos θα καταλαβεις...
BTW to banzai τα εστειλε στις 6/10

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ

ΒΤW η παραγγελια απο banzai που λεγαμε μου ηρθε σημερα...ελεος...

Τσέκαρες στον λογαριασμο σου στο banzai ποτε εφυγαν απο Γερμανια?
Ναι βρε παλιος πελατης ειμαι...αν τσεκαρεις μερικα ποστς πισω τι λεγαμε με τον Adrianos θα καταλαβεις...
BTW to banzai τα εστειλε στις 6/10

ταχυδρομεια..... :zzz

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ταχυδρομεια..... :zzz
Μάλλον βραδυδρομεία!..  :wall :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Γεια χαρά!
     
    Ευχαριστώ πολύ Αδριανέ για τις συμβουλές πως να στηρίζω την πλακέτα και   τη μπαταρία και για τη χρήση θερμοκόλλησης.
    Ευχαριστώ και εσένα billonious, από τότε που πήρα σολντερίνη τα   παρελκόμενα συνδέονται πλέον και αυτά για πλάκα, και δεν ξαναχάλασα άλλο   εξάρτημα!
   
      Προ εβδομάδος εφτιαξα κ γω το ενισχυτάκι! Όταν μπορέσω θα ποστάρω φώτος.
      Και σήμερα έφτιαξα το LTD μαζι και τις μόντες. Το πετάλι είναι όλα τα   λεφτά!
   
    Παρατηρήσεις:
    Τα Booster και Overdrive τα δοκίμασα μονάχα με μπαταρία και δουλεύαν   άψογα! Το ενισχυτάκι με μπαταρία δουλεύει επίσης άψογα όταν βγάζω τη   μπαταρία και βάζω τροφοδοτικό τότε κάνει θόρυβο. Χρησιμοποιώ ένα παλμοτροφοδοτικό που ειχα αγοράσει   10ευρώ. Παρόμοια συμπεριφορά με το ενισχυτάκι παρουσίασε και ένα fuzz   που έφτιαξα (Colorsound one-knob fuzz) μόνο που αυτό έκανε παράσιτα καθε   φορά που έκλεινα το volume της κιθάρας (με μπαταρία όμως δούλευε   άψογα).
 
  Μου φάινεται περίεργο διότι το τροφοδοτικό αυτό το χρησιμοποιώ χωρίς κανένα απολύτως προβλημα   όταν τροφοδοτώ οποιοδήποτε απ΄τα πετάλια πετάλια του εμπορίου έχω κατά   καιρούς χρησιμοποιήσει (Xotic, MXR, BOSS), ακόμα και φθηνά πετάλια όπως   το DS-1 δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα. Το τονίζω αυτό διότι σε   προηγούμενα ποστ ειπώθηκε ότι καλό είναι να έχεις ένα καλό τροφοδοτικό   και συμφωνώ. Πώς όμως τα πετάλια του εμπορίου δουλεύουν άψογα? Υπάρχει   περίπτωση το καθένα από αυτά να έχει φίλτρο στην έισοδο ρεύματος?
Φαντάζομαι πως με ένα καλύτερο τροφοδοτικό θα γίνεται και σωστή δουλειά αλλα προς το παρόν αυτό έχω. Εμείς πώς θα μπορούσαμε να εξαφανίσουμε ή τουλάχιστον να μειώσουμε το θόρυβο με το τροφοδοτικό που έχουμε?

Τώρα που θα πάω σπίτι θα προσπαθήσω να συνδέσω και τα booster και overdrive στο DC input για να δω αν και αυτά παρουσιάζουν αντίστοιχη συμπεριφορά.

Και κάτι τελευταίο:
Στο overdrive μπορούμε αντί για trimpots να βάλουμε κανονικά pots με τις ίδιες τιμες για βγαίνουν και αυτά από το κουτί και να τα ρυθμίζουμε όποτε θέλουμε?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Και κάτι τελευταίο:
Στο overdrive μπορούμε αντί για trimpots να βάλουμε κανονικά pots με τις ίδιες τιμες για βγαίνουν και αυτά από το κουτί και να τα ρυθμίζουμε όποτε θέλουμε?

μπορει    καποιος να κανει ενα σχεδιο πανω στο layout  για τα pots και πως θα  τα   συνδεσω? η ακολουθω την λογικη " οπως τα βλεπω απο την πανω μερια  τους   και απλα προεκτεινω την μεσαια επαφη για να τα τοποθετησω  αντιστοιχα με   τα trimmer?"

Είναι πολύ απλό και το  σκέφτεσαι ήδη σωστά, όπως κοιτάς το trimpot   από πάνω, ακριβώς έτσι  κοίτα και το pot και καλωδίωσε τα άκρα του στις   ίδιες θέσεις, και το  μεσαίο ποδαράκι των trimpot (το πάνω που είναι μόνο   του, δεξιά στο  layout) αντιστοιχεί στο μεσαίο των pot.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Υπάρχει   περίπτωση το καθένα από αυτά να έχει φίλτρο στην έισοδο ρεύματος?

Φαντάζομαι πως με ένα καλύτερο τροφοδοτικό θα γίνεται και σωστή δουλειά αλλα προς το παρόν αυτό έχω.

Εμείς πώς θα μπορούσαμε να εξαφανίσουμε ή τουλάχιστον να μειώσουμε το θόρυβο με το τροφοδοτικό που έχουμε?


ναι και ναι και ναι

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Τελικά έβαλα το overdrive με τροφοδοτικό και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Υποθέτω πως ο λόγος είναι αυτό:
 
 
 
 
 
  Σωστά???
 
 
  Το παραπάνω είναι κάτι αντίστοιχο με αυτά?
 
 
  ή την αναβαθμισμενη εκδοχη του
 

 

 
 
  Και κάτι ακόμα:
  Στο overdrive clipping mod μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ultrabright leds 3mm (http://www.banzaimusic.com/LED-3mm-red-ultrabright-5000mcd.html), ή ακόμα μπλέ (http://www.banzaimusic.com/LED-3mm-blue-ultrabright-9000mcd.html)
αντί των standard leds 3mm? Ή θα έχουμε πρόβλημα με το κύκλωμα?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Εκτός από τις R13, R14 και τον C12 που είναι για την παραγωγή και σταθεροποίηση των 4,5v που χρειάζεται το κύκλωμα σε κάποια σημεία, το υπόλοιπο (R15, D5 και C11) είναι πολύ παρόμοιο, ναι. Αν δουλεύει με το τροφοδοτικό σου, μπορείς κάλλιστα να το επαναλάβεις και στα υπόλοιπα που σου βγάζουν θόρυβο.

Ultrabright leds 3mm ή άλλα χρώματα για clipping δεν έχω δοκιμάσει, υποθέτω ότι θα έχουν απλά λίγο διαφορετικά χαρακτηριστικά, δοκίμασε τα και δες τι σου αρέσει περισσότερο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
χμμμ σημερα που ειπα να παιξω λιγο με το overdrive παρατηρησα οτι το booster ειχε βουητο παλι...η ενταση αλλαζει κανονικα απο το pot και εχω και ηχο απο την κιθαρα αλλα μαζι με βουητο οταν ενεργοποιω το boost σε bypass mode ολα δουλευουν μια χαρα. ανοιγοντας το κουτι για να τσεκαροω μηπως ακουμπαει πουθενα ( πραγμα δυσκολο αφου εχω μονωσει εσωτερικα "ολο" το κουτι) δεν ειδα κατι περιεργο...τι μπορει να φταιει?σκεφτηκα αρχικα να αλλαξω τους πυκνωτες μιας και τους εχω προχειρους... επισης τα led του clipping mode πρεπει να αναβουνε? αν ναι τοτε τα δικα μου ειναι off αν και αλλαζοντας θεσεις στο διακοπτακι του εχω 3 διαφορετικες χροιες οπως λογικα θα επρεπε (στην μια θεση το volume ειναι πολυ χαμηλο)...βραχυκυκλωματα δεν υπηρχαν πουθενα σε κανενα κυκλωμα..any ideas?
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
28η σημερα και κανένα σημάδι ζωής από το Banzai.... >:( με τους 2 πυκνωτες MKΤ έχω μείνει..
μου φαίνεται θα πάω στην παρέλαση......

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
28η σημερα και κανένα σημάδι ζωής από το Banzai.... >:( ..
Λένε και αυτοί ΟΧΙ...  :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ

  Στο overdrive clipping mod μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ultrabright leds 3mm (http://www.banzaimusic.com/LED-3mm-red-ultrabright-5000mcd.html), ή ακόμα μπλέ (http://www.banzaimusic.com/LED-3mm-blue-ultrabright-9000mcd.html)
αντί των standard leds 3mm? Ή θα έχουμε πρόβλημα με το κύκλωμα?


μπορεις, δεν θα εχεις προβλημα. Δεν εχει διαφορα αν ειναι ultrabright ή κοινα leds. Οι παραμετροι που παιζουν ρολο ειναι:

α. Το χρωμα, καθως τα κοκκινα leds κλιπαρουν στα 1.6 - 1.8v αλλα τα μπλε και τα αλλα χρωματα κλιπαρουν λιγο πιο ψηλα, νομιζω καπου στα 2v. Οποτε τα μπλε θα δωσουν καπως περισσοτερη ενταση και καπως λιγοτερη παραμορφωση, αλλα μην περιμενεις κοσμογονικες αλλαγες στον ηχο.

β. Η καταναλωση ρευματος, η οποια δεν αλλαζει τον ηχο, αλλα leds με μικρη καταναλωση ξοδευουν λιγοτερο την μπαταρια. Το banzai δεν δινει παντα τεχνικες πληροφοριες για τα εξαρτηματα του. Αν βρεις τεχνικες πληροφοριες, κοιτα να μην ξεπερνουν τα 20mA, αν ειναι δυνατον να ειναι και λιγοτερο. Ψαχνοντας ειχα βρει αυτα εδω στην RS με μεση καταναλωση 2mA, δεκα φορες μικροτερη απο τα συνηθισμενα.



Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
28η σημερα και κανένα σημάδι ζωής από το Banzai.... >:( με τους 2 πυκνωτες MKΤ έχω μείνει..
μου φαίνεται θα πάω στην παρέλαση......

η τελευταια παραγγελια εκανε δυο εβδομαδες να ερθει απο την ημερα πληρωμης με paypal. Υπομονη.

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απο το banzai η απάντηση στην ερώτηση μου για το πότε θα έχουν και πάλι τα greenies σε διαθεσημότητα είναι η εξής:

"Hi George,

the Greenies series was discontinued by the   manufacturer. At the moment it is unknown when or if we will get more of   the requested values into stock. I would suggest using a different item   instead. The Panasonic SMF series could be a possible replacement for   your needs for example."

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
τοτε παραγγειλε τους  Panasonic SMF, γιατί δισταζεις?

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Να και το δικο μου ενισχυτακι απο αλλο σχεδιο αλλα δε πειραζει...
Στεγαστηκε μεσα σε ενα παλιο ηχειο υπολογιστη, yamaha το οποιο και μονταρα για να το φερω στα μετρα μου.... :P :P




Επισης το δοκιμασα στο 12" ηχειο του combo bugera μου και εχει αρκετη ενταση το μικρο...και καθαριζει πολυ ωραια με το volume της κιθαρας...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Να και το δικο μου ενισχυτακι απο αλλο σχεδιο αλλα δε πειραζει...

Μπράβο, συγχαρητήρια!..  :clap
Καλή φάση το κουτί, και βλέπω έκανες πολύ καλή προσαρμογή των ρυθμιστικών πάνω του, πολύ ωραίο!!..  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Να και το δικο μου ενισχυτακι απο αλλο σχεδιο αλλα δε πειραζει...

Μπράβο, συγχαρητήρια!..  :clap
Καλή φάση το κουτί, και βλέπω έκανες πολύ καλή προσαρμογή των ρυθμιστικών πάνω του, πολύ ωραίο!!..  :up
Thanks Adrian....Ηταν λιγο παλουκι μεχρι να τα χωρεσω αλλα μια χαρα κατσανε....


Ερωτηση για ολους απο Θεσσαλονικη:
Ξερετε αν εχει κανεις στην συμπρωτευουσα αλουμινενια κουτια ΧΩΡΙΣ τρυπες στις γωνιες της πανω πλευρας....???

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
παρτα απο την RS με αντικαταβολη, που θα παρεις μπαλα την θεσσαλονικη για να βρεις κουτια.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
παρτα απο την RS με αντικαταβολη, που θα παρεις μπαλα την θεσσαλονικη για να βρεις κουτια.
Εμμ... οταν λες RS??? κατι χανω.... ;D ;D

Τα παιρνω και απο banzai αν ειναι για παραγγελια,αλλα ριξε κανα λινκ μπας και εχει καμια καλυτερη τιμη ;D...

απλα ελεγα αν βρω καπου τοπικα να τελειωσω πρωτα το τρεμολο και να ξεκινισω μετα το booster διοτι αυτη τη στιγμη ειμαι με 3 πεταλια ανοιχτα...
Για το 1 περιμενω πυκνωτες για μοντες, στο αλλο ετοιμαζω πλακετα χωρις να εχω κουτι κτλ κτλ...οποτε φανταζεσαι τι γινεται...
Και σαν να μη μου εφτανε αυτο, ο πλεονεκτης ;D, πρωι πρωι σημερα ειπα να δοκιμασω millenium bypass...  :P

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
παρτα απο την RS με αντικαταβολη, που θα παρεις μπαλα την θεσσαλονικη για να βρεις κουτια.

Εμμ... οταν λες RS??? κατι χανω.... ;D ;D

Τα παιρνω και απο banzai αν ειναι για παραγγελια,αλλα ριξε κανα λινκ μπας και εχει καμια καλυτερη τιμη ;D ...

απλα ελεγα αν βρω καπου τοπικα να τελειωσω πρωτα το τρεμολο και να ξεκινισω μετα το booster διοτι αυτη τη στιγμη ειμαι με 3 πεταλια ανοιχτα...
Για το 1 περιμενω πυκνωτες για μοντες, στο αλλο ετοιμαζω πλακετα χωρις να εχω κουτι κτλ κτλ...οποτε φανταζεσαι τι γινεται...
Και σαν να μη μου εφτανε αυτο, ο πλεονεκτης ;D , πρωι πρωι σημερα ειπα να δοκιμασω millenium bypass...  :P


το banzai σιγουρα εχει καλυτερες τιμες απο την RS, για παραδειγμα η RS χρεωνει αυτο το κουτακι 8.7€ ενω το banzai χρεωνει το ιδιο σχεδον 5.8€. Αν κανεις μεγαλη παραγγελια συμφερει το banzai, αλλα αν θελεις μονο ενα κουτακι και βαριεσαι να περιμενεις 2 εβδομαδες για να στα φερουν (γιατι η RS κανει 3-4 μερες με ACS, πληρωνεις ομως και την ACS) και δεν σε νοιαζουν τα 2€ διαφορα, και δεν προλαβαινεις να πας στην τραπεζα να φορτωσεις την visa με χρημα, τοτε βολευει η RS. Επισης απο το να τρεχεις στους γεωργιαδηδες και στους μουτσουληδες που πιθανον να ειναι μια ωρα με το αστικο μακρυα απο τη γειτονια σου. Ασε που χλωμο να εχουν αυτοι τετοια κουτακια.

Ενα pooster  ;D ειναι must να εχεις, ειναι ευκολο κυκλωμα και εχει πλακα γιατι κανεις πειραματα βαζοντας το πριν ή μετα απο αλλα εφε. Οταν τελιωσεις το πουστερ και δεις τι ευκολο ειναι θα αναρωτηθεις γιατι καποιοι τα πουλανε σε διαστημικες τιμες. Σκετη κοροϊδια να δινεις 150€ για μια π**αρια.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Εχω ηδη εναν πουστερ... :P ειναι od βασικα με 1 1N3904 και LED το οποιο χρησιμοποιω για crunchy πραγματα, αλλα θελω να δοκιμασω το mosfet Να δω ποσο transparent ειναι...
επειδη θελω και μεγαλο κουτι μαλλον θα το παραγγειλω απο banzai μαζι με μερικα ακομα πραγματακια...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
.. θελω να δοκιμασω το mosfet Να δω ποσο transparent ειναι...

Δεν είναι απλά transparent, είναι ο ορισμός του transparent: Τελείως flat μέχρι σχεδόν τα 35Hz (όπου δίνει -3db), τόσο χαμηλά που κάνει και για μπάσο!..



Πάντως εάν μπορείς καλό είναι να το τρέχεις σε 12v ή ακόμα και σε 18v για περισσότερο headroom.

 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)