Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή χορδών σε Floyd Rose  (Αναγνώστηκε 5578 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Αλλαγή χορδών σε Floyd Rose
« στις: 29/11/09, 15:39 »
Καλησπερα,
προσφατα μου έσπασε η ΜΙ καντινι και αγορασα νεες χορδες... Να πω ομως οτι οταν ειχα σεταρει την κιθαρα μου ειχα πει να μου βαλουν 10αρες DR. Τωρα λοιπον που δεν βρηκα 10αρες αλλα 9αρες, θα υπαρξει κανενα προβλημα ; Π.χ σήκωμα της γέφυρα η οτιδηποτε αλλο ; Βεβαια πρωτη φορα θα περασω μονος μου χορδες γιατι εχω βαρεθει καθε 4-5 μηνες να δινω 30Ε, εχω δει και αρκειτα βιντεακια και εχω διαβασει πολλες γνωμες - απο θεωρια δλδ σκίζω!- εξάλλου το χερι μου "πιάνει". Τι λετε; Καμια ιδέα για το τι μπορει να παει στραβα ;

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Αλλαγή χορδών σε Floyd Rose
« Απάντηση #1 στις: 29/11/09, 16:11 »
Το καλύτερο είναι να τις αλλάζεις μια μια..για να μην πάει το floyd στον διαολο.Πάντως αφου αλλαζεις και το παχος σιγουρα θα χρειαστει μια ρυθμιση στο floyd.Θα προσπαθήσεις να το φέρεις παραλληλο όπως ηταν με το σώμα με τις βίδες που έχει πισω η κιθαρα..δοκίμασε και θα το καταλάβεις.Νομίζω όμως οτι θα χρειαστεί setup και το intonation και ίσως το truss rod της ταστιέρας.
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Αλλαγή χορδών σε Floyd Rose
« Απάντηση #2 στις: 29/11/09, 16:15 »
Δεν θα στο πρότεινα να αλλάξεις τη Μι με 9άρα ενώ όλο το set είναι 10άρες.. Μια διαφορά στη κλίση του Floyd Rose θα την έχεις και θα αναγκαστείς να ρυθμίζεις από τα πίσω ελατήρια.. Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να κάνεις λίγο υπομονή και αύριο Δευτέρα, να ψάξεις στα μαγαζιά για 10άρα Μι..

Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή χορδών σε Floyd Rose
« Απάντηση #3 στις: 29/11/09, 17:14 »
Wow Δηλαδή τοση μεγάλη διαφορα στο παχος εχον οι 10αρες απο τις 9αρες ;

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Αλλαγή χορδών σε Floyd Rose
« Απάντηση #4 στις: 29/11/09, 18:29 »
Wow Δηλαδή τοση μεγάλη διαφορα στο παχος εχον οι 10αρες απο τις 9αρες ;
Στη διάμετρο (στο πάχος όπως το λες) έχουν τόση διαφορά όσο υποδηλώνει το όνομα τους (1 χιλιοστό) ;).. Παρόλα αυτά το πρόβλημα είναι στο ότι μια χορδή με μικρότερη διάμετρο χρειάζεται να τεντωθεί λιγότερο για να έρθει στο σωστό pitch απ' ότι μια χορδή με μεγαλύτερη διάμετρο.. Το γεγονός ότι εσύ θα τοποθετήσεις την εννιάρα και θα κουρδίσεις επομένως λιγότερο, θα "βγάλει" τη γέφυρα από τη σωστή της θέση και θα απαιτήσει ρυθμίσεις από τα ελατήρια πίσω.. Βέβαια, μπορείς να κάνεις ότι θέλεις με τις χορδές σου (αρκετοί κιθαρίστες κάνουν συνδυασμούς χορδών, π.χ. 10άρες στα μπάσα, 9άρες στα καντίνια) αλλά πρέπει να είναι κάτι το οποίο το επιλέγεις για κάποιον τρόπο και όχι κάτι το οποίο έτυχε (επειδή, για παράδειγμα, δεν βρήκες τη σωστή χορδή στο κατάστημα).. Την επόμενη φορά που θα πάρεις χορδή, λογικά θα πάρεις ένα σετ 10άρων και μετά θα αλλάξεις την 9άρα Μι με τη 10άρα και θα πρέπει πάλι να ξανακάνεις τις ρυθμίσεις στα πίσω ελατήρια.. Για να αποφύγεις όλη αυτή τη "μανούρα" θα σου πρότεινα να περιμένεις μέχρι να αγοράσεις μια 10άρα από το κατάστημα.. Έτσι και αλλιώς σε λίγο ξεκινάει το derby.. Ποια κιθάρα; :D

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Αλλαγή χορδών σε Floyd Rose
« Απάντηση #5 στις: 29/11/09, 18:38 »
Και επισης, αν θες να καθαρισεις την ταστιερα σου απο ιδρωτα κτλ μπορεις να βγαλεις ανετα ολες μαζι τις χορδες...
ΑΦΟΥ ΟΜΩΣ ΠΡΩΤΑ εχεις σταθεροποιησει τη γεφυρα στο υψος περιπου που βρισκεται ηδη, ετσι ωστε οταν περαστουν οι νεες χορδες να ανασηκωθει λιγο και να ερθει ακριβως εκει που ηταν...
Αν λες οτι εχεις δει πολλα βιντεο σιγουρα θα το δειχνουν καπου... ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή χορδών σε Floyd Rose
« Απάντηση #6 στις: 29/11/09, 19:10 »
Στη διάμετρο (στο πάχος όπως το λες) έχουν τόση διαφορά όσο υποδηλώνει το όνομα τους (1 χιλιοστό)

Μια απαραίτητη διευκρίνιση. Το πάχος των χορδών μετριέται σε χιλιοστά της ίντσας. Επομένως η διαφορά για την οποία συζητάμε εδώ είναι μεν ένα χιλιοστό, αλλά της ίντσας και όχι του μέτρου. Συγκεκριμένα η 10άρα χορδή έχει πάχος 10 χιλιοστά της ίντσας (0,254 mm) ενώ η 9άρα 9 χιλιοστά της ίντσας (0.228 mm).
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/09, 23:22 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή χορδών σε Floyd Rose
« Απάντηση #7 στις: 29/11/09, 22:19 »
Να ξεκαθαρισω λιγο οτι θα αλλαξω ολες τις χορδες απο 10αρες σε 9αρες αν δεν το εκανα αντιληπτο και σας ταλαιπωρησα ζητω ειλικρινα συγγνωμη... και παλι θα θελει σετ απ ;

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Αλλαγή χορδών σε Floyd Rose
« Απάντηση #8 στις: 29/11/09, 22:30 »
Να ξεκαθαρισω λιγο οτι θα αλλαξω ολες τις χορδες απο 10αρες σε 9αρες αν δεν το εκανα αντιληπτο και σας ταλαιπωρησα ζητω ειλικρινα συγγνωμη... και παλι θα θελει σετ απ ;
Εννοειται...σκεψου πως τα παιδια σου ειπανε οτι αλλαζοντας μια μονο χορδη με καποια μικροτερης διαμετρου μειωνεις την συνολικη ταση-δυναμη που ασκουν οι χορδες στη γεφυρα και πρεπει να ρυθμισεις την κιθαρα, οποτε αν αλλαξεις ολες τις χορδες με χορδες μικροτερης διαμέτρου δεν ειναι λογικο να θελει ρυθμιση...?... ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
14004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/07, 18:44
από morrigoth
11 Απαντήσεις
7477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 18:11
από Panagiotisrx7
1 Απαντήσεις
2582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/09, 18:37
από Serviani
5 Απαντήσεις
4747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/12, 12:07
από geovo
4 Απαντήσεις
3022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 10:04
από mohok
5 Απαντήσεις
3649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 14:10
από Johnie Darko
17 Απαντήσεις
8089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/11, 00:30
από ScorpionsManiac
3 Απαντήσεις
2495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/12, 10:45
από geovo
0 Απαντήσεις
3330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/14, 12:11
από Thomasp
8 Απαντήσεις
4799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/18, 09:50
από Spyros Delta