Αποστολέας Θέμα: Τι άλλο? Ξύλα!  (Αναγνώστηκε 14842 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Τι άλλο? Ξύλα!
« Απάντηση #25 στις: 20/05/18, 11:27 »
...
Δε νομίζω να είναι πρόσφατη η μόδα... οκ η επιστροφή στο βινύλιο είναι πρόσφατη (μ' αρέσει που σε μια κουβέντα πριν από χρόνια είχα δηλώσει το μεγαλόστομο "εντάξει, το βινύλιο πέθανε, ας το πάρουμε απόφαση"  ;D ) κι αν έχει τέτοια έκταση σε άλλους χώρους. Π.χ. βγαίνουν αναλογικές μηχανές; Πόσες, σε σύγκριση με τις ψηφιακές; Κασετοπομπινόφωνα; VHS; Εντάξει, πάντα θα υπάρχει ένας πυρήνας φανατικών ή συλλεκτών (φαντάζομαι ότι κάποιοι ακόμα ακούν μουσική σε γραμμόφωνο, από άποψη  ;D ) αλλά όχι αρκετά πολυάριθμος ώστε να συντηρήσει τη βιομηχανία.

Αντιθέτως στα μουσικά όργανα ο χρόνος σαν να έχει σταματήσει. Οι SD που ανέφερα είναι από τα 80's όπως και τα παραδείγματα που έδωσες. Όλα αυτά που αναφέρεις για μένα είναι απόδειξη ότι ο κόσμος δεν θέλει να πάει παρακάτω. Δες τα sales ranking του Thomann στις κιθάρες. LP και Tele στις πρώτες θέσεις. Κι όμως οι modeling της Line6 που ανέφερες είναι εντυπωσιακές. Και ας μην παραβλέψουμε ότι οι προσπάθειες της Gibson να εκμοντερνιστεί δεν απέτρεψαν το μοιραίο. Ο κόσμος γύρισε την πλάτη στις Gibson LP λόγω κόστους κι αγοράζει οικονομικότερες κιθάρες... LP πάλι όμως  ;D !

Τώρα αν μπλέξουμε και με το θέμα της μουσικής στασιμότητας... θα χάσουμε τα αβγά και τα πασχάλια...  0:)   

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι άλλο? Ξύλα!
« Απάντηση #26 στις: 20/05/18, 11:43 »
Απλά να αναφέρω μια σκέψη...δεν γίνονται όλες οι αγορές των "καταναλωτών" με βάση τη λογική. Κάποια πράγματα τα αγοράζουν γιατί τα γουστάρουν! Ναι, για τη δουλειά μου θα ψάξω να δω ποιο βανάκι έχει τον περισσότερο ωφέλιμο χώρο και καίει λιγότερο...αλλά αν περίσσευαν αρκετά χρήματα θα έπαιρνα ΚΑΙ ένα Impreza ΚΑΙ ένα Focus ST και ας μην μπαίνει παιδικό καθισματάκι σε κανένα απ'τα δύο! (γιατί και να μπει το παιδί θα γίνει φραπέ  ;D )


Ουσιαστικά θέλω να πω πως....ας μην ψάχνουμε λογική στο γιατί αγοράζουμε κάποια προϊόντα...κι αυτό το έχουν καταλάβει οι εταιρείες και τα παράγουν. Δε μπορεί να τους κατηγορήσει κανείς. Υπάρχει ζήτηση για vintage, reliced ή ό,τι άλλο προϊόντα. Ε, θα τα βγάλουν! Μακάκες είναι? Κι εγώ, αν ήμουν επιχειρηματίας και έβλεπα πως ο κόσμος ζητάει pongo sticks που να παίζουν Φουρέιρα όταν χοροπηδάς, ναι, θα απορούσα αλλά θα τα παρήγαγα!  ;D

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι άλλο? Ξύλα!
« Απάντηση #27 στις: 20/05/18, 11:53 »
Σαν φυσικός ειμαι βέβαιος ότι τα ξύλα παίζουν ρόλο. Πόσο ρόλο, ιδιαίτερα σε σχέση με άλλα πράγματα όπως μαγνήτες ενισχυτή, κλπ, δεν πιστεύω σοβαρό, σε κάθε περίπτωση εγώ δεν μπορώ να τον ξεχωρίσω.


Υπάρχει όμως και άλλη διάσταση στο ξύλο, και θα την πω με μία υπερβολή: Κάποιος έβαλε διαμάντια σε iphone και το πούλαγε 200 χιλιάρικα. Τι ρόλο έπαιζαν; κανένα, απλά υπήρχε τουλάχιστον ένας παλαβός που ήθελε διαμάντια στο τηλέφωνο του και τα πλήρωσε γιατί απλά τα διαμάντια είναι ψιλοακριβά τελευταίως. Λιγότερο υπερβολικά: Μία LP Studio με 'Gold hardware' είναι λίγο πιο ακριβή από την ίδια κιθάρα ακριβώς με 'chrome hardware'. Ποια η διαφορά στον ήχο; σίγουρα καμιά. Απλά κάποιος πληρώνει τη διαφορά στην εμφάνιση, απλά γιατί το θέλει.
Έτσι, διαφορά στην τιμή λόγω ξύλου είναι δικαιολογημένη ανεξάρτητα από το κατά πόσον πράγματι επηρεάζεται ο ήχος ή, κυρίως, μιας και πιστεύω ότι όντως επηρεάζεται ο ήχος, κατά πόσον η διαφορά στον ήχο είναι αντιληπτή και αν η διαφορά στην τιμή δικαιολογείται από τη διαφορά στον ήχο. Και φυσικά μία τιμή είναι δικαιολογημένη αν υπάρχουν άνθρωποι που την πληρώνουν. Εγώ δεν θα έδινα ούτε ευρώ για διαμέρισμα στο Κολωνάκι, δεν θέλω να μένω εκεί, προτιμώ τη Σαρωνίδα, όμως αφού υπάρχουν αρκετοί που δίνουν λεφτά για Κολωνάκι, περισσότεροι από όσους δίνουν λεφτά για Σαρωνίδα, το Κολωνάκι είναι 'δικαιολογημένα' πιο ακριβό από τη Σασρωνίδα.
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Τι άλλο? Ξύλα!
« Απάντηση #28 στις: 20/05/18, 12:03 »
Κι εγώ, αν ήμουν επιχειρηματίας και έβλεπα πως ο κόσμος ζητάει pongo sticks που να παίζουν Φουρέιρα όταν χοροπηδάς, ναι, θα απορούσα αλλά θα τα παρήγαγα!  ;D
Πώς το είπες αυτό; Pongo sticks που να παίζουν Φουρέιρα; Δεν ακούγεται καθόλου άσχημο... για λέγε λεπτομέρειες... Το επόμενο project...  ;D (Πειράζει αν αντί για Φουρέιρα παίζει Jump ή ένα Jumping Jack Flash τέλος πάντων...)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι άλλο? Ξύλα!
« Απάντηση #29 στις: 20/05/18, 12:59 »
Πώς το είπες αυτό; Pongo sticks που να παίζουν Φουρέιρα; Δεν ακούγεται καθόλου άσχημο... για λέγε λεπτομέρειες... Το επόμενο project...  ;D (Πειράζει αν αντί για Φουρέιρα παίζει Jump ή ένα Jumping Jack Flash τέλος πάντων...)
Ή το Jump Around!  ;D


Υπάρχει όμως και άλλη διάσταση στο ξύλο, και θα την πω με μία υπερβολή: Κάποιος έβαλε διαμάντια σε iphone και το πούλαγε 200 χιλιάρικα. Τι ρόλο έπαιζαν; κανένα, απλά υπήρχε τουλάχιστον ένας παλαβός που ήθελε διαμάντια στο τηλέφωνο του και τα πλήρωσε γιατί απλά τα διαμάντια είναι ψιλοακριβά τελευταίως. Λιγότερο υπερβολικά: Μία LP Studio με 'Gold hardware' είναι λίγο πιο ακριβή από την ίδια κιθάρα ακριβώς με 'chrome hardware'. Ποια η διαφορά στον ήχο; σίγουρα καμιά. Απλά κάποιος πληρώνει τη διαφορά στην εμφάνιση, απλά γιατί το θέλει.
Έτσι, διαφορά στην τιμή λόγω ξύλου είναι δικαιολογημένη ανεξάρτητα από το κατά πόσον πράγματι επηρεάζεται ο ήχος ή, κυρίως, μιας και πιστεύω ότι όντως επηρεάζεται ο ήχος, κατά πόσον η διαφορά στον ήχο είναι αντιληπτή και αν η διαφορά στην τιμή δικαιολογείται από τη διαφορά στον ήχο. Και φυσικά μία τιμή είναι δικαιολογημένη αν υπάρχουν άνθρωποι που την πληρώνουν. Εγώ δεν θα έδινα ούτε ευρώ για διαμέρισμα στο Κολωνάκι, δεν θέλω να μένω εκεί, προτιμώ τη Σαρωνίδα, όμως αφού υπάρχουν αρκετοί που δίνουν λεφτά για Κολωνάκι, περισσότεροι από όσους δίνουν λεφτά για Σαρωνίδα, το Κολωνάκι είναι 'δικαιολογημένα' πιο ακριβό από τη Σασρωνίδα.
Ακριβώς! Έχουμε, ας πούμε κάτι τέτοιες κιθάρες:



Τα ξύλα μπορεί να μην επιλέχθηκαν για τις ηχητικές τους ιδιότητες. Αλλά δεν είναι πανέμορφα?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Τι άλλο? Ξύλα!
« Απάντηση #30 στις: 20/05/18, 15:50 »
Φιλε χοτ,θελω να καταλιξω στο γεγονος οτι πχ στην λεσπολ δεν πλυτωνεις το r&d αλλα το hype.
Οποτε πχ η γκιμπσον δεν χρεωνει το r&d αλλα το hype το οποιο δεν χαριζετε ουτε πουλιετε (δηλαδη να αγορασει πχ η jackson αυτο το hype)ενω το r&d πουλιετε η και χαριζετε.
Ομως και καποια πραγματα με τον καιρο γινωντε στανταρ.πχ το υδραυλικο τιμονι που καποτε το χρεωναν εξτρα,ειναι πιο στανταρ και απο τις τεσσερις ροδες
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι άλλο? Ξύλα!
« Απάντηση #31 στις: 20/05/18, 18:13 »
Ωραία. Ας το πάμε έτσι. Αρχικά χρέωνε το R&D. Μετά χρέωνε το hype. Το θέμα είναι πως είχε τη ΜΑΓΚΙΑ να χτίσει αυτό το hype. Ή brand. Ή πες το όπως θες. Αυτό δεν το κάνει ο καθένας. Η Gibson, η Fender κτλ είναι επιχειρήσεις. Υπάρχουν για να παράγουν κέρδος. Ούτε μας χρωστάνε τίποτα, ούτε υποχρεούνται να μας χαρίζουν πράγματα. ΑΝ το κάνει κάποια εταιρεία, καλά κάνει και το κάνει! Σαν καταναλωτές το όπλο μας είναι να μην αγοράζουμε απ'αυτούς! Αφού υπάρχει ζήτηση, θα πουλάνε στις τιμές που κρίνουν πως τους παίρνει. (Μην μιλήσουμε για την πτώχευση...σίγουρα μια στις τόσες εταιρείες θα πέσει έξω. Ή πες το αποτυχημένη επιχειρηματική στρατηγική. Τα προηγούμενα συνεχίζουν να ισχύουν όμως.)


(Το υδραυλικό τιμόνι έγινε στάνταρ γιατί το αφού το έβαζαν όλες οι εταιρείες δεν μπορούσε να βγει μία και να σου πει "Έλα! Τυχερέ! Θα χεις και υδραυλικό τιμόνι...". Αφού, πλέον, όλοι έχουν! Δεν ξέρω τι παίχτηκε με την πατέντα του και μπόρεσαν και το έβαλαν όλοι. Les Paul όμως μία εταιρεία δικαιούται να βγάζει. Και ξαναλέω, όταν πρωτοβγήκε η Les Paul δεν ήταν κάτι. Έγινε όμως. Και αυτή την επιτυχία καρπώνεται η εταιρεία τώρα. )

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Τι άλλο? Ξύλα!
« Απάντηση #32 στις: 20/05/18, 18:42 »
Ε σιγουρα για να φτασεις να πουλας hype,πρεπει να σου κατσει πολυ καλα το πραγμα και σιγουρα το μονο οπλο των καταναλωτων ειναι να μην αγοραζουν κατι εαν θεψρουν αδικη την τιμη του.
Και αφου τα γουστα πληρωνωντε,δεν παει να πει απαρετιτα πως ενα ακριβο οργανο θα ειναι κλασεις ανωτερο ποιοτικα και κατασκευαστικα απο ενα φθυνωτερο.
Σιγουρα ομως ενα ακριβο οργανο εχει πανω του ποιοτιτα και προσεγμενη δουλεια
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι άλλο? Ξύλα!
« Απάντηση #33 στις: 20/05/18, 18:57 »
Και αφου τα γουστα πληρωνωντε,δεν παει να πει απαρετιτα πως ενα ακριβο οργανο θα ειναι κλασεις ανωτερο ποιοτικα και κατασκευαστικα απο ενα φθυνωτερο.
Σιγουρα ομως ενα ακριβο οργανο εχει πανω του ποιοτιτα και προσεγμενη δουλεια

Ε ναι!!  :D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/05, 19:19
από seadog
1 Απαντήσεις
4499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/04, 00:36
από Johnie Darko
0 Απαντήσεις
3835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/05, 13:21
από Tzeleberfidon
28 Απαντήσεις
13520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/06, 13:45
από TASOSGR
53 Απαντήσεις
72826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/12, 12:08
από psit kostas
30 Απαντήσεις
16990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 19:42
από Jezus
110 Απαντήσεις
41176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/13, 00:13
από hot_sauce (φλουτσ)
21 Απαντήσεις
11764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 06:29
από Sbiblerubleb
3 Απαντήσεις
5744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/13, 10:54
από panicX
0 Απαντήσεις
5951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/22, 16:24
από Ioannis Anastassakis