Αποστολέας Θέμα: Marshall MA 50C λαμπατος  (Αναγνώστηκε 16198 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #25 στις: 21/08/10, 13:32 »
Καμια σχεση με την μπαρουφα τον DSL.


Σιγουρα δεν πινω νερο στο ονομα του DSL (ΤΟΝΙΖΩ DSL και ΟΧΙ TSL για τον οποιο εχω καπως χειροτερη αποψη) αλλα δε θα τα εβαφα και μαυρα αν τον ειχα..! ;)


Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #26 στις: 21/08/10, 14:14 »
Καμια σχεση με την μπαρουφα τον DSL.


Σιγουρα δεν πινω νερο στο ονομα του DSL (ΤΟΝΙΖΩ DSL και ΟΧΙ TSL για τον οποιο εχω καπως χειροτερη αποψη) αλλα δε θα τα εβαφα και μαυρα αν τον ειχα..! ;)

Τον ΜΑ δεν τον έχω ακούσει, αλλά όπως υποψιάζομαι θα κινείται σε ήχο παραπλήσιο του Haze, για τον οποίο έχω πλήρη άποψη. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, ε σίγουρα ο DSL είναι καλύτερος...! 0:)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #27 στις: 21/08/10, 14:32 »
Καμια σχεση με την μπαρουφα τον DSL.



Σιγουρα δεν πινω νερο στο ονομα του DSL (ΤΟΝΙΖΩ DSL και ΟΧΙ TSL για τον οποιο εχω καπως χειροτερη αποψη) αλλα δε θα τα εβαφα και μαυρα αν τον ειχα..! ;)


Το ξερω G.K. μια χαρα ακουγεται να δες εδω!!!

http://www.youtube.com/user/Rockappalla#p/a/u/2/1hGw2vCFiv8

Αλλα φοβαμαι οτι αν ξαναεμφανιστει σχολιο του Spartan στο pc μου θα καει κανα pixel απο μονο του ποσο να αντεξουν και αυτα...

Που να αγορασει κανενας κανενα MG σε αυτο το φορουμ προβλεπω να γραφει 5 σελιδες με ο,τι να'ναι περι made in vietnam και ευθραυστες αρμονικες που δεν επιβιωνουν παρα μονο στο κρυσταλλικο πλεγμα σε παλλαδιο στο μετασχηματιστη εξοδου οποτε κακως φερουν το λογοτυπο marshall!!! (Την τελευταια βλακεια πανω κατων εξεφρασε ο κυριος dumble παρακαλω του οποιου οι ενισχυτες ποιανουν και 20 χιλιαρικα στο e-bay.)...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #28 στις: 21/08/10, 14:37 »
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί γράφεις Spartan ότι δεν παλεύεται (με -αι) το βρώμικο του ΜΑ50. Από τα συμφραζόμενα, απλά καταλαβαίνει κανείς ότι δεν είναι του γούστου σου. Είναι σαν να λες ότι ο ενισχυτής είναι σκάρτος επειδή δε σου αρέσουν οι High Gain ενισχυτές.

Όσο για τις γενιές, ένας σκασμός μουσικοί της γενιάς σας παίζουν aggressive είδη, δεν είναι θέμα "πιτσιρικάδων". Θέμα ατομικής προτίμησης είναι.

Κι έπειτα, κι o Hetfield 47 είναι :Ρ ...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #29 στις: 21/08/10, 14:56 »
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί γράφεις Spartan ότι δεν παλεύεται (με -αι) το βρώμικο του ΜΑ50. Από τα συμφραζόμενα, απλά καταλαβαίνει κανείς ότι δεν είναι του γούστου σου. Είναι σαν να λες ότι ο ενισχυτής είναι σκάρτος επειδή δε σου αρέσουν οι High Gain ενισχυτές.

Όσο για τις γενιές, ένας σκασμός μουσικοί της γενιάς σας παίζουν aggressive είδη, δεν είναι θέμα "πιτσιρικάδων". Θέμα ατομικής προτίμησης είναι.

Κι έπειτα, κι o Hetfield 47 είναι :Ρ ...

+1

Κ εγω παρατηρω μια συζητηση που δν εχει κανενα νοημα...λες και πρεπει ντε κ καλα να μην παρει ο ανθρωπος τον MA50 για καποιο λογο...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #30 στις: 21/08/10, 19:05 »
Ασε που ο Hetfield και απο τον MA50C να παιξει (παρεμπιπτοντως περα απο τους "Jose" mod marshall στο στουντιο χρησιμοποιει εννιοτε και DSL50!) παλι Hetfield θα ακουστει.

Μας τα αλλαξε λιγο ο καιρος στη βουλγαρια αλλα δεν ξερετε τι γελιο ειχε να παιζει με τον mustaine το am I evil και να αγκαλιεζεται ο mustaine με τον hammett και τον ulrich στο τελος? Κατουρηυθηκα απο τα γελια. Η μηπως ξερετε? Ηταν κανενας εκει?

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #31 στις: 23/08/10, 01:37 »
Φιλε Σπαρταν, αν απο την πρωτη στιγμη απαντουσες με το τελευταιο σου ποστ, και γω θα ημουν καλυμενος (αν και διαφωνω με την κριτικη σου) και οχι προσβεβλημενος απο τα λεγομενα σου, και συ θα ησουν ωραιος.
Προτιμησες ομως να μπεις και να πουλησεις μαγκια (τζαμπα μαγκια κατα την γνωμη μου) βγαζοντας βολτα την ημιμαθεια σου (και γω ημιμαθης ειμαι, αλλα δεν κανω τον ξερολα, ουτε το μαλ**α).
 
Παράθεση

Δηλαδή φίλτατε πρωην επαγγελματία μουσικέ, όταν «άνοιγες -το Volume-» στα πανηγύρια τον Fender Twin που είχες –για να «βγάλεις» πιο «στραγαλάτο ήχο» δεν άλλαζε το ηχόχρωμα (χροιά) του ενισχυτή σου?... Δεν το παρατήρησες ποτέ σου?.

 
Οχι φιλαρακο, δεν αλλαζε η χροια του ενισχυτη οταν ανοιγα το ποντεσιομετρο της εντασης, ουτε οταν εβαζα το παραμετρικο εκουαλαιζερ για παχιες μουργκανιες σε σκυλαδικα και γυφτοδημοτικα τεμπα.
Παρε ενα παραδειγμα εδω
 

 
Εδω οπως βλεπεις διακρινεται το εντονο χαρακτηριστικο ηχοχρωμα μιας fender telecaster που παιζει με ενα ενισχυτη με το χαρακτηριστικο ηχοχρωμα marsall (ο πενηνταρης ο τρανζιστορατος ο κομπο ειναι).
Οσο και να σκεπασεις τον ηχο κατω απο εντονα μπασσα και μεγαλο βαθος (η εκο κλπ), το χαρακτηριστικο ηχοχρωμα των οργανων και των ενισχυτων για αυτον που ξερει.... δεν χανεται.
Αν αυτο που ακουσες το ακουγες παιγμενο με αλλη κιθαρα αλλα ιδιον ενισχυτη, θα ακουγες τελειως διαφορετικο πραγμα, καθως και αν το ακουγες με την ιδια κιθαρα αλλα με ενισχυτη λογου χαρη fender.
 
Ακου και κατι αλλο παιγμενο με marshall.
(Τα βιντεο που θα σου βαλω ειναι γυρισμενα με μια απλη φωτογραφικη μηχανη, και σε ενα κλειστο χωρο 2,7Χ2,7, και ειναι αισχηστης ποιοτητας ο ηχος, αλλα τα ηχοχρωματα βρωμανε απο μακρυα. Επισης χρησιμοποιω ενα πολυ παλιο ντραμ μασιν που ειναι ενοχλητικο, αλλα ποιο πολυ τοχω για μετρονομο).
 

 
 
Εδω τωρα θα σου βαλω κατι παιγμενο οχι με marshall, αλλα με Peavey, και θα δεις οτι ειναι αλλο πραγμα γενικως.
 

 
Και δω με overdrive,
(Τραγουδαω κιολας....φωναρα ο τιγρης ε??!!!  ;D ).
 

 
 
 
Και θελω να καταληξω αγαπητο μου παιδι, οτι το χαρακτηριστικο ηχοχρωμα ενος ενισχυτη, δεν ωφειλεται ουτε στην καμπινα (τα μεγαφωνα και οι καμπινες απαγορευεται αυστηρα να χρωματιζουν. Αν χρωματιζουν ειναι κακης ποιοτητας), ουτε στο μετασχηματιστη εξοδου.
Στο μετασχηματιστη εξοδου ωφειλονται αλλα πραγματα, τα οποια θα στα αναλυσω σε επομενο ποστ.
Και μην ξεχνας...μιλαμε παντα για χαρακτηριστικο ηχοχρωμα ενισχυτη.
Εσυ προφανως εχεις μπερδεψει το χαρακτηριστικο ηχοχρωμα (αυτο που χαρακτηριζει ενα οργανο γενικως η εναν ενισχυτη) με τον ογκο και με αλλες διαφορες παραμετρους του ηχου γενικως.
Θα σου φερω και ενα απλο παραδειγμα.
Περνεις πεντε καμπινες ιδιες μαρσαλ 4Χ12, και πανω απο καθε μια, βαζουμε απο εναν ενισχυτη στα ιδια βατ και χαρακτηριστικα (λαμπατοι τρατζιστορατοι κλπ) αλλα διαφορετικης μαρκας. Κλεινουμε τελειως τα πριμα μεσαια μπασσα, και παιζουμε.
Θα δεις οτι αυτο που ακουγεται εχει το δικο του χαρακτηριστικο ηχοχρωμα το οποιο ωφειλεται αποκλειστικα και μονο στην προενισχυση του και στα κυκλωματα της, και πουθενα αλλου.

Συμπερασματικα λοιπον για αυτο το χαρακτηριστικο ηχοχρωμα εγω ρωταω αν υπαρχει στον ενισχυτη και οχι για οτι αλλο πιστευεις και εννοεις εσυ.

Θα συνεχισω με μερικα αλλα πραγματα τα οποια θελω να σου πω, και θελω να σου πω αυτα τα πραγματα επειδη παραφερθηκες θελοντας να δειξεις την εξυπναδα σου και με προσβαλες.
Με ομορφο και ευγενικο τροπο και οχι με αξαρσεις.
Σε χαιρετω για ωρες με ενα τραγουδακι, και σε προκαλω να μου πεις με τι ενισχυτη ειναι παιγμενο (εχω απ ολες τις μαρκες γι αυτο μην το θεωρεις ευκολο και πεις....με τετοιον.....  ::) )
 
Αφιερωμενο....... μετα τιμης.
 

 
 
(Οταν καποτε δουλευα σε ενα ντοπιο εδω σκυλαδικο....τις καλες εποχες, καθε φορα που εβγαινε η ορχηστρα, ερχονταν το αφεντικο και μου βαζε ενα τσιγαρο στο στομα.
Μια δυο τρεις....βαρεθηκα.
- Ρε Χρηστο γιατι μου βαζεις το τσιγαρο στο στομα???
- Για να μην τραγουδας Μακη μου και διωχνουμε τον κοσμο απο το μαγαζι.... )

Συνεχιζεται........
 
 
 
 
 
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/10, 02:11 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #32 στις: 23/08/10, 02:29 »
Το μεγαφωνο φυσικα και ΧΡΩΜΑΤΙΖΕΙ τη χροια του ενισχυτη... Η πιο γρηγορη και φτηνη αναβαθμιση ενος ενισχυτη ειναι η αλλαγη μεγαφωνου... ;)


Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #33 στις: 23/08/10, 02:48 »
Το μεγαφωνο φυσικα και ΧΡΩΜΑΤΙΖΕΙ τη χροια του ενισχυτη... Η πιο γρηγορη και φτηνη αναβαθμιση ενος ενισχυτη ειναι η αλλαγη μεγαφωνου... ;)

Οχι  δενχρωματιζει η αλλαγη μεγαφωνων για αναβαθμιση του ενισχυτη.
Αλλαζει αλλα χαρακτηριστικα του ενισχυτη, του προσδιδει αλλη δυναμικη, δεν σπαει ο ηχος στις πολυ χαμηλες και στην πολυ βαβουρα, εχει λιγοτερους θορυβους, λαμπεροτερες συχνοτητες (πριμα μεσαια μπασσα...αναλογα τι θελεις να φτιαξεις), και αλλα χιλια δυο.
Με λιγα λογια στην εσχατη των περιπτωσεων που θα εχεις δυο μηχανηματα, ενα marshall και ενα fender, και τους κανεις τα μεγαφωνα σκατζα, δεν εχεις τιποτε.
Ο φεντερ παραμενει φεντερ, και ο μαρσαλ μαρσαλ.
Αυτο θελω να πω και δεν γινομαι κατανοητος.
Αν θελεις να αλλαξεις το χαρακτηριστικο ηχοχρωμα ενος ενισχυτη, ο μονος τροπος ειναι να βαλεις μπροστα του αλλη προενισχυση.
Με λιγα λογια.
Εχεις ενα φεντερακο και περνεις απο το loop ενος marsall το return (προενισχηση) και την πετας καρφι, στο προαναφερθεντα φεντερακο.
Εχεις αλλο πραμα πλεον. Εχεις φεντερ να παιζει με φωνη μαρσαλ.
Δοκιμασε το και θα καταλαβεις. Εγω ετσι δουλευω με τους ενισχυτες χρονια τωρα.
 
ξαναλεω (και δεν το λεω εγω αυτο) τα καλα μεγαφωνα και τα ακριβα ειναι αυτα που δεν χρωματιζουν και αφηνουν αυτη τη δουλεια να την κανει ο κατασκευαστης του ενισχυτη κατα τα γουστα του.
Ειναι κανονας αυτος στο χαι φιντελιτυ.
 
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #34 στις: 23/08/10, 03:34 »
Ειναι κανονας αυτος στο χαι φιντελιτυ.
Χαίρομαι που το είπες μόνος σου. Αυτό είναι κανόνας στα hi fi, οι ενισχυτές κιθάρας έχουν άλλες απαιτήσεις και χρειάζεται τέτοιο μεγάφωνο ώστε να "μαζεύει" τον ήχο. Δεν είναι τυχαίο που το εύρος π.χ. του vintage 30 είναι 70-5000 Hz. Δηλαδή τόσο δύσκολο ήταν να βάλουν ένα καλύτερο μεγάφωνο να παίζει 20-20000 Hz και παραπάνω; Υπάρχει λόγος που γίνεται αυτό.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #35 στις: 23/08/10, 10:03 »
Ετσι ακριβως ειναι, την ιστορια με το fender την εχω πει καθε φορα που ερχεται κατι τετοιο σα θεμα, αλλα ειναι οντως ενας αλλος ενισχυτης απο τα δικα του μεγαφωνα (καλα καθαρα βρωμικα που κλανουν και φαζαρουν μη χρησιμοποιησιμα για high gain) και εντελως αλλος απο τα oversized brunnetti καμπινακια με vintage30. Εκει πιο πολυ θυμιζει το mesa boogie μου και πραγματικα ο ηχος σφιγγει το fizz εξαφανιζεται και μπορεις να παιξεις ανετα hard rock μεχρι και παλιο metal. Φυσικα μια αναβαθμιση σε καμπινα (για μενα οι διαστασεις και ο τυπος της καμπινας ειναι το Α και το Ω πολυ πριν αλλαχτει το μεγαφωνο οπως και η ποιοτητα της κατασκευης της) δεν ειναι φτηνη αλλα στην τελικη προτιμω κατι τετοιο ουσιαστικο απο το να καθομαι να αλλαζω λαμπες για μικροτερες διαφορες στον ηχο...Που να αρχισουμε να μιλαμε για eq στη λοοπα...


Τωρα αν υπαρχει και το EV και το JBL και το Altec για πιο καθαρη hi-fi αποψη του κιθαριστικου ηχου φυσικα και υπαρχουν. Ομως, ιδιαιτερα με το Altec αν και ο ηχος ηταν πολυ καθαρος και hi-fi και ακουγα μικρολεπτομερειες που με τα vintage 30 δεν ακουγα, το συμπερασμα που ηρθα κατευθειαν κιολας σχεδον ηταν "δεν μπορω να βγω να παιξω με αυτον τον ηχο με την μπαντα μου".

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #36 στις: 23/08/10, 10:26 »
Η ποιότητα μεγαφώνου σαφώς και χρωματίζει τον ενισχυτή, όπως και η σχεδίαση της προενίσχυσης, αλλά ακόμη ακόμη και η μάρκα της λυχνίας εξόδου. Το μέγεθος του διαμορφωτή παίζει κι αυτό τον ρόλο του.
 
thomsot, μάλλον σε λάθος ενισχυτή πήγες, δεν ξέρεις τιs ανάγκες σου, εμείς τις ξέρουμε καλύτερα από εσένα.....
 
By the way μιά άλλη φορά θα σας σκαννάρω κι ανεβάσω αφίσα-αυτόγραφο του μπάρμπα Jim Marshall (μόνο έναν ενισχυτή μπασου έχω πάρει από αυτόν, όλα τα άλλα τα έχω Fender - Rivera κλπ).

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #37 στις: 23/08/10, 14:45 »
Παράθεση
Δεν είναι τυχαίο που το εύρος π.χ. του vintage 30 είναι 70-5000 Hz.

Καθολου τυχαιο. Η κιθαρα ειναι οργανο ως επι το πλειστον μεσαιων συχνοτητων (ετσι τη θελουμε και την κατασκευαζουμε δηλαδη) και βαζοντας ενα μεγαφωνο 20-20000 Ηz παραδειγματος χαρην, απλα προσθετουμε συχνοτητες (πολλες φορες σαβουρας) που παραγονται απο τον τελικο του ενισχυτη που ειναι ανεπιθυμητες.
Ο περιορισμος των συχνοτητων στις συχνοτητες της κιθαρας φιλτραρει οτι ανεπιθυμητο.
Αυτο κανει και η κλειστη καμπινα "καθαριζει" το μεγαφωνο, και επιπλεον δινει ογκο λογο μεγεθους και ποσοτητας μεγαφωνων.
 
Παράθεση

και εντελως αλλος απο τα oversized brunnetti καμπινακια με vintage30. Εκει πιο πολυ θυμιζει το mesa boogie μου και πραγματικα ο ηχος σφιγγει το fizz εξαφανιζεται και μπορεις να παιξεις ανετα hard rock μεχρι και παλιο metal

Φιλε tech21man, σε πιστευω 100% και δεν το λεω για πλακα.
Για κεινο ομως το οποιο ποτε δεν θα με πεισεις ειναι οτι με την αναβαθμιση των μεγαφωνων χανεις εκεινη τη γλυκοκ**λικη και κρυοκωλη fenterοαηδια την οποια εχω σιχαθει απο τους σιχαμενους μπουζουκζηδες που τερματιζουν τα σιχαμενα αυτα μοτερ (φιλαρακο studio54, ακου και συ που μου τους προτεινεις  :P   ;D ) και πας το πρωι για υπνο και ακους την αηδια εφιαλτη στον υπνο σου μεχρι το απογευμα που θα σηκωθεις να πιεις καφε. Ευτυχως τα τελευταια χρονια φυγανε αυτα τα μηχανηματα απο το προσκηνιο και μπαινουν πλεον με DI στις κονσολες και παιζουν.
 
Παράθεση
αλλά ακόμη ακόμη και η μάρκα της λυχνίας εξόδου. Το μέγεθος του διαμορφωτή παίζει κι αυτό τον ρόλο του.

Για αυτο θα σου απαντησω το βραδυ. Τη γνωμη μου παντα, και ο καθ ενας πιστευει οτι θελει.
 
 
 
Παράθεση
όλα τα άλλα τα έχω Fender - Rivera κλπ

Φτου φτου σκουλικομυρμυγκοτρυπα....μακρυα απο μας.  :D
Εχω ενα super reverb 4Χ10 και τον εχω ξαποστειλει εδω και καποιους μηνες σε ενα φιλαρακι κιθαριστα στην Αρτα που κανει ακομα τη δουλεια αυτη.
 
(Πλακα κανω, ενταξει τα fender ειναι μηχανηματα που εχουν αφησει ιστορια, αλλα ειναι και γουστα αυτα ρε παιδια)

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #38 στις: 23/08/10, 14:53 »
Προφανως, εκει ειναι το ζητημα...δν μπορουμε να λεμε οτι μηχανηματα που κοστιζουν 500-600 ευρω κ βαλε ειναι μαπα...ειναι πολυ δυσκολο να γινει κατι τετοιο, θα ειναι απλα εξαιρεση στον κανονα...το θεμα ειναι το γουστο, τι αρεσει στον καθενα...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #39 στις: 23/08/10, 19:21 »
Κοιτα ο συγκεκριμενος fender συνεχιζει να ακουγεται σα fender απο τα vintage 30 στα καθαρα. Αλλα μονο σε αυτα. Το θαψιμο που τρωει ενας ενισχυτης πολυ συχνα θα επρεπε να αποδιδουμε μεγαλο μερος στην καμπινα και μονο...αλλα το τρωει ολος!

Παρεμπιπτοντως πρεπει να ειμαι ο μονος που δεν του λεει απολυτως τιποτε μια κλειστη 4x12 καμπινα για high gain. Πραγματικα δε με νοιαζει ουτε και εχω "βιωσει" καποιο ιδιαιτερο πλεονεκτημα απο τα να ειναι μια καμπινα εντελως κλειστη, λιγο κλειστη, ported η ανοικτη...Αν ακουγεται καλα ακουγεται καλα. Σαφως μια 4x12 κλειστη σου δινει καποια πλεονεκτηματα στο live με μεγαλο ενισχυτη...αλλα δε τα χρειαστηκα ποτε για να βγαλω καλο ηχο!


Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #40 στις: 24/08/10, 00:20 »
Παράθεση από: tech21man
Κοιτα ο συγκεκριμενος fender συνεχιζει να ακουγεται σα fender απο τα vintage 30 στα καθαρα.

 
Αυτο εχει σημασια φιλε, και αυτο ηταν το προβλημα μου και εβαλα το θεμα και ρωτουσα αν ο ενισχυτης εχει το χαρακτηριστικο ηχοχρωμα της μαρκας που εχει μπροστα στη μουρη του.
Γιατι στην εποχη μας ολα συμβαινουν και γω στην συγκεκριμενη στιγμη ηθελα ενα ενισχυτη marshall και οχι....σαν marshall.
 
Μου φιανεται οτι εσυ ειπες οτι τον ακουσες σε ενα λαιβ και σου φανηκε κλειστος.
Οχι δεν ειναι κλειστη η καμπινα του, αλλα εχει πισω ενα νοβοπαν σε χρωμα μαυρο με τεσσερις μεγαλες τρυπες κατω για εκτονωση των δονησεων.
 

 
 

 
 

 
 
Ο ενισχυτης ειναι κατασκευασμενος στο Βιετναμ και ενω απο θεμα dising ειναι απιστευτος και πανεμορφος και προσεγμενος σε καθε του λεπτομερια, δεν μου αρεσε καθολου στο θεμα των ξυλων που χρησιμοποιει.
Ο παλιος μου ο combo ηταν εξ ολοκληρου κατασκευασμενος απο κοντρα πλακε (μαλλον θαλασσης) με ακολουθο να ειναι και σαν κατασκευη ελαφρυτερη.
Ετουτος ειναι εξ ολοκληρου φτιαγμενος απο MDF και νοβοπαν (φτηνα ξυλα) για εξοικονομηση κοστους, και φυσικα βαρυτερος (ειναι 22 κιλα και αν ηταν κατασκευασμενος απο κοντρα πλακε θα μπορουσε να ειχε γλυτωσει 3-4 κιλα βαρος).
Δεν ωφειλεται αυτο ομως στο made in Vietnam, και το λεω αυτο γιατι πριν λιγες μερες ειχα εναν marshall valvestate 2000 AVT 20watt, αυτον με την λαμπατη προενισχυση και τα τρατζιστορ στην εξοδο, και ενω ηταν καλο απο θεμα ηχου και 100% marshall και επιπλεον κατασκευασμενο στην Αγγλια, τα ξυλα του ηταν πολυ χειροτερα.
Χειροτερα σε σημειο που ελυσα μια βιδα απο το πισω καπακι (καλυμα του μεγαφωνου) και αναγκαστηκα να βαλω παχυτερη βιδα. Ηταν τοσο αισχρο το νοβοπαν, που βγαινοντας η βιδα βγηκε μαζι με τριματα απο το υλικο και η βιδα δεν ξαναμπαινε. Τουλαχιστον σε τουτον εδω εβγαλα ολο το πισω καπακι και οι βιδες ξαναμπηκαν ολες οπως πριν.
 
Ολα αυτα λοιπον δεν ειναι σημεια του made in..... αλλα σημεια των καιρων μας.
 
 
Ο ηχος του στα καθαρα ειναι ο κλασικος και με το κλασικο χαρακτηριστικο ηχοχρωμα λαμπατου marshall, ασχετα με το μεγαφωνο που φοραει το οποιο παρεπιμπτοντως ειναι ενα 75 βατ eminence made in China  :'(   πολυ καλο (πολυ καλυτερο απο το αλλο που ειχε ο παλιος (celestion 70).
Συνεργαζεται πανεμορφα με ολα τα πενταλακια που εχω (12 τον αριθμο), συν του οτι περνωντας τα πενταλια μισα στο loop και μισα καρφι (οπου χρειαζεται το καθ ενα), σε συνδιασμο με τον ποδοδιακοπτη μπορεις να φτιαξεις θεους ενεργοποιωντας και τα βρωμικα του ενισχυτη, τα οποια εχουν φοβερο ευρος ρυθμισεων, τις οποιες ρυθμισεις παλευα ολο το απογευμα σημερα (συν τις προηγουμενες μερες) και ακρη τελειωτικα δεν μπορεσα να βρω.
Δεν μπορω να συγκρινω τη λειτουργια των βρωμικων με αλλα λαμπατα marshall γιατι δεν εχω αναλογη εμπειρια απο τα αλλα αυτα μηχανηματα, αλλα για ενα ειμαι σιγουρος οτι κανενας δεν μπορει να εχει αποψη αν δεν δουλεψει τα μηχανηματα αυτα για καποιον καιρο. Μια ευκαιριακη δοκιμη σε ενα καταστημα περισσοτερο κακο μπορει να κανει παρα καλο. Θα βγαλεις ευκολα ψευδη συμπερασματα.
 
Ενα πραγμα το οποιο επισης δεν μου αρεσε ηταν το reverb που ενω δεν ειναι ψηφιακο αλλα με ελατηρια αλλα παλια, ειναι πολυ μικρο(σε μεγεθος) με σχετικα μικρη εμβελια σαν μηχανισμος.
Ο παλιοτερος ο κομπο ειχε ενα βαθος τεραστιο (και made in USA, ενω τουτο δω ειναι made in Korea) και με φοβερη λειτουργικοτητα.
Προσπαθησα να τα σκατζαρω αλλα και που τα σκατζαρησα, ηταν παλι το ιδιο πραγμα. Μαλλον υπαρχει και καποιο κυκλωμα απο πισω και δεν ειναι μονο το μεγεθος των ελατηριων.
Νταξ...δεν ειναι και κατι το τραγικο.
 
Για ακριβως αυτους τους λογους ειπα οτι αξιζει σαν ενισχυτης και το τελευταιο ευρω που εδωσα, και δεν πιστευω οτι υστερει σε κατι απο τα ακριβοτερα παρομοια μοντελα της εταιρειας.
 
Οσο για ολα αυτα τα περι καμπινας κλπ, νταξ...αν θελω περνω και μια καμπινα και γινομαι μαματος. Δεν το απαγορευει και κανενας...... 8)
 
 
ΥΓ
Εχει εξαιρετικο ενδιαφερον επισης, εχοντας δυο μοντελα πανομοιοτυπα(ιδιου τυπου, ιδιας εντασης, ιδιου μεγεθους και εμφανισης) μιας εταιρειας, το ενα με λαμπες και το αλλο με τραντζιστορ, τα συμερασματα που βγαζεις συγκρινοντας τα δυο μηχανηματα.
 
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 24/08/10, 00:24 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #41 στις: 24/08/10, 09:51 »
Ναι ειχα πει οτι μου φανηκε κλειστος, οχι σε ηχο αλλα οπως τον ειδα απο πισω. Ειναι ενος φιλου. Φυσικα ειχα προσεξει τις οπες. Ωστοσο νομιζω οτι ειχα πει "σχεδον κλειστος".

To MDF συνηθως κανει εναν ενισχυτη βαρυτερο αλλα και ο mesa boogie μου με μικροτερη καμπινα απο τον MA50C πολυ μικροτερους μετασχηματιστες ζυγιζει σχεδον το ιδιο (21 -+) με 2 μικρες EL84 και ουτε 30 watt...Ολος κοντρα πλακε. Τεραστιο reverb επενδεδυμενο και ενα vintage 30 συνηθως 1-1,5 κιλο βαρυτερο απο το δικο σου βοηθανε στην παχυσαρκια!!! Αλλα υπαρχουν και χειροτερα, στα ιδια watt καμια 27-30 κιλα ο single rectoverb combo, 25 o silver jubilee ενος φιλου στα 50 watt και κοντα 40 κιλα ενας mark IV επισης με μικροτερη καμπινα απο το δικο σου και κοντρα πλακε αντι για MDF!!! Παλι καλα εισαι για κουβαλημα στο jamαρισμα!

Παρεμπιπτοντως στο live αυτο με rock metal τραγουδια ο δευτερος ενισχυτης ηταν ενας peavey bandit. Εσκισε. Πολυ γκαζι. Φοβερος ηχος οσο ανεβαινε ο ηχος. Α, νομιζω εχεις και εσυ ενα παρομοιο το EFX 212. Παντα τους γουσταρα αυτους τους ενισχυτες.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #42 στις: 24/08/10, 10:45 »
Τι λέτε ρε παιδιά....
έχω Super Six Reverb & 2 Rivera M100 & M60
Πάνω από 50 κιλά ο καθένας τους.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #43 στις: 24/08/10, 14:53 »
Παράθεση
Πάνω από 50 κιλά ο καθένας τους.

 
                       

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #44 στις: 25/08/10, 13:59 »
Τι λέτε ρε παιδιά....
έχω Super Six Reverb & 2 Rivera M100 & M60
Πάνω από 50 κιλά ο καθένας τους.

112 combo ο καθενας?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #45 στις: 25/08/10, 15:27 »
Θα παρω κι εγω μερος στη συζητηση μιας και ειναι ενδιαφερουσα και ειμαι κι εγω απο αυτους που τους αρεσουν παρα πολυ οι κλασσικοι ηχοι Marshall.
Απο οσα διαβασα παντως, ολοι εχουν δικιο σε καποια πραγματα και "αδικο" σε καποια αλλα.
Ας πω λοιπον κι εγω την αποψη μου μιας και εχουν περασει αρκετοι Marshall απο τα χερια μου, ειτε ως δικοι μου, ειτε ως δανεικοι...
Καταρχην, φιλε thomsot, χωρις να θελω να αμφισβητησω τις γνωσεις σου και το υποκειμενικο γουστο σου (οπως και ολων) για τον ταδε ηχο, θα κανω μια παρατηρηση την οποια εκαναν και αλλοι.
Ειχες εναν τρανζιστορ Marshall και λες οτι ειχε το κλασσικο Marshall ηχοχρωμα.
Τι εννοεις λεγοντας κλασσικο Marshall ηχοχρωμα; Σε ρωταω γιατι για μενα το κλασσικο Marshall ηχοχρωμα ειναι αυτο των JTM 45, Plexi, JCM 800, αντε και JCM 900... Αυτοι ειναι οι ενισχυτες που εχουν κατακλυσει την δισκογραφια στις πιο διασημες ηχογραφησεις αλλα και live εμφανισεις και που κατα κορον χρησιμοποιουνται ακομα και σημερα απο τους καλλιτεχνες... Αυτο δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι οι σημερινοι Marshall δεν ειναι καλοι ενισχυτες κτλ, απλα μαζι με τις εποχες αλλαζουν και οι δυνατοτητες των κατασκευαστων ενισχυτων αλλα και οι απαιτησεις των μουσικων για αλλους ηχους. Ετσι, σημερα βλεπεις οτι υπαρχει μια ανοδος στην ζητηση ενισχυτων που βγαζουν ηχο πιο nu metal στα βρωμικα τους, ηχος που κατα κανονα δεν εχει καμια σχεση με το κλασσικο Marshall ηχοχρωμα. Αυτο βεβαια δεν κανει αυτους τους καινουριους ενισχυτες κακους, απλα διαφορετικους. Σημαινει ομως επισης οτι αν προσπαθησεις με αυτους τους ενισχυτες να βγαλεις κλασσικο ηχο Marshall, το πιθανοτερο ειναι οτι μπορει να πλησιασεις καπως τον ηχο αυτον, αλλα παρα πολυ δυσκολα (σχεδον απιθανο) θα πετυχεις τον ηχο 100%.
Επισης, μεγαλο μερος του ηχου που λεμε, (ειδικα οταν μιλαμε για ενισχυτες και οχι για ηχο μεσω ηχογραφησεων που ακουμε στους δισκους), καταλαμβανει η αισθηση του ενισχυτη καθως παιζεις, οι δυναμικες του, η δυνατοτητα του να καθαριζει με το παιξιμο και με το volume της κιθαρας κοκ. Πραγμα που βεβαιως σημαινει οτι δεν φτανει ενας ενισχυτης να ακουγεται  σαν Marshall, αλλα και να εχει την ιδια αισθηση οταν παιζεις...
Αυτο για καποιους ειναι σημαντικο, για καποιους οχι... Για μενα ειναι εξισου σημαντικο με τον ηχο αυτον καθε αυτον...
Εχοντας αυτα στο μυαλο λοιπον και μην εχοντας καμια εμπειρια με τον MA, δεν μπορω να πω οτι ο συγκεκριμενος ενισχυτης κανει αυτο που θες ή οχι.
Μπορω ομως να πω με απολυτη σιγουρια, οτι αν εισαι πραγματικος φαν του Marshall ηχου, τοτε θα πρεπει να βρεις ακριβως ποιον/ποιους ηχους Marshall θεωρεις εσυ ως σημα κατατεθεν και να κοιταξεις να παρεις τον ενισχυτη εκεινο που οντως εχει αυτον τον ηχο.
Αυτο βεβαια σημαινει οτι κατα πασα πιθανοτητα μιλαμε για καποιο απο τα παλια μοντελα της Marshall που ανεφερα και πιο πανω, γιατι κακα τα ψεματα, δεν ξερω κανεναν που να χρησιμοποιησε επιτηδες τρανζιστορατους marshall για να παρει ηχο Marshall...
Συνηθως η επιλογη τρανζιστορ ενισχυτη γινεται ειτε για λογους κοστους, ειτε για λογους βαρους, ειτε για λογους εντασης (μιας και οι τρανζιστορ αποδιδουν το ιδιο και χαμηλα σε αντιθεση με εναν λαμπατο non master volume ενισχυτη), ειτε γιατι καποιος θελει ΑΥΤΟΝ τον ηχο συγκεκριμενα για αυτα που παιζει (χαρακτηριστικο παραδειγμα death metal μπαντες και γενικοτερα "επιθετικες" μπαντες - οπως πχ οι Pantera -  που χρησιμοποιησαν τρανζιστορ ενισχυτες ακριβως γιατι οι τρανζιστορ εχουν αυτη την αισθηση στο παιξιμο και στον ηχο που ειναι θεμιτη για αυτο το ειδος μουσικης).
Αρα κατ'εμε, βαζεις κατω τα χρηματα που εχεις, τις δυνατοτητες που εχεις για να χρησιμοποιεις τον ενισχυτη (χωρος, προβλημα με δυνατο ηχο με τους γειτονες και το σπιτι κτλ), τις αναγκες σου για μεταφορα (αν δεν κανεις live δεν σε ενοχλει να εχεις ενα full stack Marshall στο σπιτι σου) και βεβαια τον ηχο που θες να πετυχεις και κανεις την τελικη σου επιλογη.
Η σειρα σε οσα ειπα δεν ειναι απαραιτητα αυτη που ανεφερα φυσικα... Εγω πχ ξεκιναω παντα απο το θεμα αισθησης στο παιξιμο/ηχος και καταληγω στο κοστος, αλλος ομως μπορει να ξεκιναει απο το κοστος κοκ.
Ετσι πχ, καποιος που αναγκαστικα δεν μπορει να υπερβει ενα χ ποσο χρηματων, αναγκαστικα θα κανει υποχωρησεις σε καποιο απο τα αλλα ζητουμενα προκειμενου να καταληξει σε εναν ενισχυτη κοκ.
Αρα, αν μιλαμε για θεμα κοστους, τοτε νομιζω οτι η επιλογη σου μπορει να ειναι και πολυ καλη (μιας και δεν εχω ακουσει τον συγκεκριμενο ενισχυτη).
Αν μιλαμε για ευκολια χρησης, μπορει επισης να ειναι καλη η επιλογη σου (υπαρξη master volume, καναλια κτλ).
Αν ομως μιλαμε για θεμα ηχου και πιστης αναπαραγωγης κλασσικων ηχων Marshall (βλεπε Led Zep, Cream, Jimi, Van Halen, AC DC κτλ), τοτε σιγουρα το καλυτερο που θα μπορουσες να παρεις ειναι καποιος απο αυτους που ανεφερα πιο πανω...
Αν λοιπον πρωτεραιοτητα σου ειναι ο ηχος (και αυτο νομιζω οτι εννοουσε ο φιλος spartan κανοντας τα σχολια του), αλλα το κοστος πχ ειναι μεγαλο, τοτε πραγματικα αξιζει να κοιταξεις κλωνους Marshall απο πολλους κατασκευαστες που σε πολλες περιπτωσεις ειναι ακομα καλυτεροι απο τους σημερινους τουλαχιστον Marshall οσως αφορα το ηχητικο κομματι, μιας και μιλαμε για κατασκευαστες που φτανουν στα ακρα προσπαθοντας να πετυχουν ακριβως αυτο το mojo που λεμε, ενισχυτων που πλεον ειτε δεν κατασκευαζονται/πουλιουνται καινουριοι, ειτε κατασκευαζονται σε "επανακυκλοφοριες" που ομως εχουν σημαντικες διαφορες σε σχεση με τους αυθεντικους προγονους του (και πουλιουνται και πολυ ακριβα).
Υπαρχουν πραγματικα κλωνοι ενισχυτων απιστευτοι και που αξιζουν καθε cent που θα δωσεις και απο αποψη ποιοτητας και απο αποψης ηχου και αισθησης... Το οτι δεν γραφουν πανω Marshall δεν λεει απολυτως τιποτα περα απο το φαινεσθαι...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/10, 15:32 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #46 στις: 25/08/10, 15:41 »
Τα ηχεια που αναφερθηκαν, στους ενισχυτες κιθαρας τουλαχιστον παιζουν τεραστιο ρολο και ειναι κομματι του ηχου αναποσπαστο απο τον ενισχυτη, για αυτο και οι κατασκευαστες "ταιριαζουν" συγκεκριμενα ηχεια με καθε μοντελο ενισχυτη και τα δινουν σαν πακετο με τον καθε ενισχυτη (ειτε σαν καμπινα εξωτερικη, ειτε σαν καμπινα σε combo), ασχετα αν πολλοι προτιμουν να χρησιμοποιουν αλλα ηχεια κτλ για αλλους ομως λογους.
Σαφως και το ηχειο επηρεαζει και τον ηχο αλλα και την αισθηση ενος ενισχυτη, απο την κατασκευη του ηχειου μεχρι την επιλογη μεγαφωνων ολα παιζουν πολυ σημαντικο ρολο για το ζητουμενο αποτελεσμα.
Και σε πληρη αντιθεση με τα hi fi συστηματα, τα ηχεια για κιθαρες δεν εχουν σχεδιαστει για να εχουν frfr αποδοση αλλα αντιθετα για να χρωματιζουν εντονα τον ηχο και να συμπληρωνουν το καθε μοντελο ενισχυτη για να βγαλουν τελικα τον ζητουμενο ηχο.
Τα frfr συστηματα ειναι καλα ειτε για hi fi συστηματα, ειτε για Modelling μηχανηματα στην κιθαρα οπου τον ζητουμενο ηχο αναλμβανει και τον φτιαχνει το modelling μηχανημα μεσω της εξομοιωσης του ενισχυτη ΚΑΙ του ηχειου και μετα ο ηχος απλα ενισχυεται απο εναν frfr ενισχυτη και καταληγει σε ενα frf ηχειο ωστε να μην χρωματιζεται επιπλεον ο ηχος της εξομοιωσης για να μπορεσεις να εχεις σε οτι ενταση θες τον αυθεντικο ηχο της εξομοιωσης. Για αυτον τον λογο οι modelling κατασκευαστες που "σεβονται" τον εαυτο τους, φτιαχνουν και αντιστοιχα ηχεια για τετοια χρηση.
Οπως και να χει, ευχομαι καλα παιξιματα και καλοριζικος ο καινουριος ενισχυτης σου. Εξαλλου σημασια εχει να σου κανει ο ενισχυτης εσενα, να καλυπτει τις δικες σου αναγκες και οχι απλα να μοιαζει ή να ακουγεται με καποιον γνωστο ενισχυτη, μιας και οπως ειπες κι εσυ, σημασια εχει η μουσικη και οχι η "μουρη".
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/10, 15:44 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #47 στις: 25/08/10, 17:35 »
Το avatar σου μου θυμιζει τον rob chappers απο τους monkey lord.

Πανω κατω ετσι ειναι τα πραγματα...

Παρεμπιπτοντως το axe-fx ειναι, η δεν ειναι τρανζιστορ? Απο φυσικης αποψης ειναι, γιατι για να δημιουργησει και να βγαλει σημα χρησιμοποιει ημιαγωγους, εκατομμυρια μεσα στους tiger sharc μεχρι την μικρη βεβαια ενισχυση για το σημα που βγαζει στην εξοδο ως προενισχυτης. Απο ενισχυτικης αποψης, δεν ειναι, δηλαδη δεν εχει τρανζιστορ εξοδου για να οδηγησει ενα μεγαφωνο.

Αναρωτιεμαι κατα ποσο η fractal και κυριως ο cliff σχεδιασαν ουδετερα το axe-fx power amp monoblock 50 watt με 6L6 για χρηση με τα καμπινακια τους...Ειναι ενισχυτης λυχνιας, αραγε η PI του δεν θα υπεροδηγειται? Το headroom? Το sag στο μετασχηματιστη εξοδου? Σε ποιο σημειο θα συμβαινει αν συμβαινει και πως θα επηρεαζει τις δυναμικες και το παιξιμο του χρηστη?

Απο τη μια θα εχεις καλο μονιτορ ηχο απο το συστημα της, απο την αλλη μια 4χ12 εξομειωση επι σκηνης δε θα εχει τη φυσικη υποσταση μιας κανονικης 4χ12 που οδηγειται απο 120 watt...Με το damping factor αραγε τι κανανε?

Περιεργα μας τα λενε...Παντως με το axe-fx direct και παλι direct θα πηγαινα...Τι λεει η 10ρα εκδοση?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #48 στις: 25/08/10, 17:40 »
Καλά, το ότι η καμπίνα παίζει τεράστιο ρόλο στη διαμόρφωση του ήχου δεν είναι καν κοινό μυστικό.. Είναι το Α και το Ω της ηλεκτρικής κιθάρας..

Από προσωπική εμπειρία, έτυχε να ακούσω το triaxis μου με μια ENGL 212 και με μία Mesa Boogie Rectifier 2X12.. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο διαφορετικά ακουγότανε.. Ήμουνα σε φιλικό σπίτι και δυστυχώς δεν υπήρχε η δυνατότητα ηχογράφησης, αλλιώς θα ήθελα να κρατήσω το συγκεκριμένο ηχητικό ντοκουμέντο για κάτι τέτοιες περιπτώσεις.. Ο ήχος παρέμενε Triaxis (δηλαδή εκείνο το χαρακτηριστικό medium-gain liquid rhythm plus singing lead ηχόχρωμα) αλλά με την ENGL ακουγόταν πιο 80s, ενώ με την Recto σου έδινε μπάσα που η ENGL δεν τα απέδιδε.. And guess what!! Και οι δύο καμπίνες έχουν V30s!! Φαντάστειτε δηλαδή να είχαν και διαφορετικά μεγάφωνα.. Φυσικά την άλλη μέρα παρήγγειλα μια Recto γιατί πλέον κατάλαβα ότι πολύ καλή η ENGL αλλά όχι τόσο για τα γούστα μου..

Και κάτι ακόμα.. Είναι απόλυτα σωστό αυτό που ειπώθηκε, ότι δηλαδή η κιθάρα δεν "χρησιμοποιεί όμορφα" όλο το ηχητικό φάσμα που ακούει το ανθρώπινο αυτί.. Ως εκ τούτου, αν αλλάξουμε ένα μεγάφωνο με άκρα 60Hz-15ΚHz με ένα άλλο 20Hz-20KHz, ουσιαστικά θα αγοράσουμε συχνότητες οι οποίες δεν είναι ιδιαίτερα μουσικές όταν αναπαράγονται από ένα ενισχυτή κιθάρας.. Παρόλα αυτά, οι διαφορές των μεγαφώνων κιθάρας (π.χ. Celestion, Eminence, Weber) δεν έγκεινται σε αυτά τα άκρα.. Το κάθε μεγάφωνο αποδίδει τις συχνότητες του με διαφορετικό τρόπο.. Πχ. τα Celestion παραδοσιακά τονίζουν την περιοχή των μεσαίων, ενώ τα Eminence τονίζουν περισσότερα τα treble, κ.ο.κ.).. Το να αλλάξεις μεγάφωνο (ή/και καμπίνα), όπως ειπώθηκε είναι ένας φθηνός (??) τρόπος να φέρεις τον ήχο σου λίγο περισσότερο πιο κοντά στα μέτρα σου..

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #49 στις: 25/08/10, 18:06 »
Τι λέτε ρε παιδιά....
έχω Super Six Reverb & 2 Rivera M100 & M60
Πάνω από 50 κιλά ο καθένας τους.

112 combo ο καθενας?

Οι δυο Rivera ναι, ο Fender 6X10

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
41 Απαντήσεις
16952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 06:43
από Jezus
30 Απαντήσεις
11733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:28
από Jezus
8 Απαντήσεις
5175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 02:58
από cyclo
24 Απαντήσεις
10103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/08, 11:09
από Johnie Darko
11 Απαντήσεις
5248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 02:26
από pindrops
7 Απαντήσεις
4112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 16:34
από paolo_guitar
19 Απαντήσεις
7925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 17:23
από bassbill
2 Απαντήσεις
2042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/10, 16:00
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/11, 14:59
από basilmiltos
8 Απαντήσεις
4400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:35
από Jezus