Αποστολέας Θέμα: θελω γνωμη για την taylor 414ce,please....  (Αναγνώστηκε 7829 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kyriakos04

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
παιδια θελω την γνωμη σας για την taylor 414ce ειμαι λιγακι αρχαριος και θελω να αγορασο μια καλη κιθαρα...την βρηκα απο το ebay απο αμερικη,καινουρια,σχεδον μιση τιμη απο ευρωπη,ειναι αξιοπηστα να κανω απο εκει αγορα???εχει αγοραση κανεις σας απο εκει???  θελω βοηθεια μην κανω καμια μπαρουφα....thanks.....                                       .http://www.taylorguitars.com/guitars/acoustic-electric/400/414ce/       

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω γνωμη για την taylor 414ce,please....
« Απάντηση #1 στις: 10/04/11, 23:26 »
την έχεις παίξει?

+το ότι από αμερική, αν είναι αρκετά ψηλή η τιμή της παίζει να περάσει τελωνείο και να πληρώσεις περισσότερα απ'ότι υπολογίζεις

Αποσυνδεδεμένος kyriakos04

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: θελω γνωμη για την taylor 414ce,please....
« Απάντηση #2 στις: 10/04/11, 23:45 »
δεν την δοκιμασα,εχω δοκιμαση αλλες taylor και μου αρεσαν,αλλα ροταω γενικα ατομα που ξερουν απο taylor κιθαρες να μου πουνε γνωμες,εγω δεν σκαμπαζω και πολλα απο κιθαρες,ειμαι αυτοδιδακτος, θελω να ασχοληθω πιο ζωιρα,και θελω να αγορασω μια καλη κιθαρα....τωρα για το τελονειο,δεν το γνωριζα,αλλα μπορω να τους ρωτισω με email....

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: θελω γνωμη για την taylor 414ce,please....
« Απάντηση #3 στις: 11/04/11, 22:21 »
Καλησπέρα φίλε μου,

Πωπω γράφω μετά από πολύ πολύ καιρό...

Τώρα στο θέμα μας. Κοίταξε να δεις. Πρόκειται για πολύ καλές κιθάρες γενικότερα. Τώρα με την 414 δεν έχω παίξει προσωπικά. Έχω παίξει με την 514 (την οποία και έχω), την 614 και την 714. Προσωπική μου άποψη είναι πως πρόκειται για μια εταιρεία που κατασκευάζει από τις καλύτερες κιθάρες που κυκλοφορούν στην αγορά, αν όχι τις καλύτερες. Συνδυάζουν τρομερή ποιότητα κατασκευής, τρομερό playability (σε σημείο που νομίζεις ότι παίζεις με ηλεκτρική πολλές φορές, ειδικά αν βάλεις 11αρες χορδές, εγώ έχω 12αρες και αρχικά είχα 13αρες), απίστευτος φυσικός unplugged ήχος και ειδικά το expression system τα σπάει σε ενισχυτή.

Με άλλα λόγια δεν θα βγεις χαμένος ούτε και θα το μετανοιώσεις. Από εκεί κ πέρα σημασία έχει τί ψάχνεις. Για παράδειγμα προσωπικά μπορεί να πήρα την 514 αλλά είχα παίξει με τις περισσότερες κιθάρες της κατηγορίας αυτής άλλων βέβαια εταιρειών. Λέω τί ψάχνεις γιατί για παράδειγμα αν δεν έπαιρνα taylor θα κοιτούσα σίγουρα τις Lakewood ή βέβαια τις Martin. Οι martin ας πούμε, εκτός του ότι τις θεωρώ υπερτιμημένες, δεν μ'αρέσει ο ιδιαίτερα μουντός ήχος τους. Οι ovation αν και είναι τρομερές, δεν αντέχω το τόσο λεπτό σκάφος που νομίζω ότι κρατάω ηλεκτρική για να μην αναφερθώ στον unplugged μουντό και χαμηλής έντασης φυσικό ήχο. But that's just me.

Θα σου πρότεινα να περάσεις από τον Ζοζέφ που είναι και ο αποκλειστικός αντιπρόσωπος και να παίξεις, δες και άλλες εταιρείες, καταστάλαξε αν όντως θες Taylor και μετά αποφασίζεις αν θα την πάρεις από το εξωτερικό ή όχι. Όπως σου είπε πολύ σωστά και ο hot_sauce πρόσεξε όμως μην σου στοιχίσει ακριβότερα λόγω διαφόρων παραμέτρων που ίιιισως να αγνοείς. Τέλος, ειδικά ακουστική κιθάρα από το εξωτερικό δεν θα έπαιρνα. Προτιμώ να πάρω αυτό που βλέπω και με το οποίο έχω έρθει σε άμεση επαφή ο ίδιος. Παραπέρα, στην δική μου περίπτωση αν την αγόραζα από εξωτερικό θα γλύτωνα 200 ευρώ περίπου. Ασήμαντο ποσό όχι, αλλά αν το δεις συνολικά καλύτερα 200 παραπάνω και να ξέρω τί αγοράζω παρά να χτυπιέμαι μετά.

Αυτά...Ελπίζω να σε βοήθησα.
Ότι άλλο θελήσεις, εδώ είμαστε.
cu!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος kyriakos04

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: θελω γνωμη για την taylor 414ce,please....
« Απάντηση #4 στις: 11/04/11, 23:59 »
φίλε μου καταρχάς να σε ευχαριστήσω για τον χρόνο σου και την βοήθεια σου.....λοιπόν καταρχάς εγώ έχω μια ovation, καλή κιθάρα δεν λέω αλλά όταν δεν παίζεις στο ρεύμα,δεν μου αρέσει ο ήχος της,εκτός αυτού μου έπεσε από τα σκαλιά και έσπασε σε δύσκολο σημείο,οπότε πάει αυτήν,μπήκε στην βιτρίνα...τώρα πάμε για καινούρια αγορά,οπότε λέω να αγοράσω μια κιθάρα με ξύλινο σκάφος που να μου κάνει και για το ρεύμα, αλλά και όταν παίζω σκέτα να έχει καλόν ήχο...δοκίμασα της takamine αλλά δεν τρελάθηκα,εξάλλου τους αμερικανούς τους έχω για πιο μάστορες στις κιθάρες...μου αρέσει πολύ η blues μουσική από ξένα και τα χαλαρά έντεχνα ελληνικά,οπότε θέλω να σινδιάσω την ΄γλύκα με την αγριάδα του ήχου...το κατάστημα που μου είπες,που βρίσκεται??εγώ είμαι από σερρες,κάποιο κατάστημα θεσσαλονικη,θα με ενδιέφερε που να έχει taylor κιθάρες,όποιος γνωρίζει ας μου πει.....μετά άλλο κρητίριο είναι η εμφάνιση,παίζει και αυτό τον ρόλο του...π.χ. δοκίμασα μια larevee,ωραίος ήχος αλλά εμφανισιακά δεν τρελάθηκα,καταλαβαίνεις τι λέω.....όσο για την αγορά κοίταξα κάτι site ευρώπης, το κόστος είναι περίπου στα 2000 και από αμερική 1200,μεγάλη διαφορά...για τα τελωνεία δεν γνωρίζω,για αυτό ρώτησα αν έχει κάνει κάποιος αγορά από αμερική.....εγώ πάντως θέλω να σας ευχαριστήσω και κάθε σας συμβουλή θα μου είναι χρήσιμη........

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: θελω γνωμη για την taylor 414ce,please....
« Απάντηση #5 στις: 12/04/11, 02:08 »
Λοιπόν γενικότερα το 14 στις Taylor παραπέμπει στο Grand Auditorium σχήμα. Πάνω κάτω δηλαδή αποτελεί μία μέση λύση για όλα τα είδη παιξίματος, blues, finger - picking, klp klp
Τώρα δυστηχώς ο Ζοζέφ είναι στην Αθήνα κι έκλεισε στη Θεσσαλονίκη. Στη Σαλόνικα όμως που με φιλοξένησε και 9 χρόνια (ελπίζω να γίνουν παραπάνω) Taylor πλέον φέρνει ο Ζάχος. Είναι στο κέντρο, περιοχή Ναυαρίνου (δεν θυμάμαι ακριβώς διεύθυνση, μία παράλληλο πριν την Εγνατία είναι). Δεν ξέρω αν θα έχει την 414 αλλά πάνω κάτω όλο και κάτι θα βρεις.
Γι'αυτά που ζητάς νομίζω πως η Taylor θα σε καλύψει απόλυτα. Σε πολύ κοντινή απόσταση πάντως στην ίδια περιοχή είναι και ο αντιπρόσωπος των Lakewood (πλατεία Ναυαρίνου). Κοίτα κι αυτές.

Τώρα από Αμερική, κατά 99% θα περάσει από τελωνείο. Δεν έχω αγοράσει από Αμερική, οπότε ας σου απαντήσουν κάποιοι που το έχουν κάνει ή βρες ανάλογα threads στο forum, υπάρχουν πολλά. Μέχρι και πέρσυ, αν περάσει τελωνείο πληρώνεις το 23% της αξίας του αντικειμένου αν θυμάμαι καλά, άρα πες κανά 1500Ε. Ρώτα όμως και στο Ζάχο πόσο στην αφήνει...Γενικότερα για αγορά από Αμερική να το ψάξεις πολύ μην βρεθείς προ εκπλήξεως. Πιο ακριβά δεν θα σου στοιχίσει, στα ίδια επίπεδα όμως ενδεχομένως.
Ότι άλλο θες, shoot!!:)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω γνωμη για την taylor 414ce,please....
« Απάντηση #6 στις: 12/04/11, 10:19 »
Larrivee ήταν η καλύτερη ακουστική που έχω παίξει, κοντά στα 1000Ε ήτανε, ιδιοκτησία μέλους του φόρουμ....
πάρα πολύ ωραίος ήχος, φοβερά μπάσα και φοβερή ισορροπία στις συχνότητες.

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: θελω γνωμη για την taylor 414ce,please....
« Απάντηση #7 στις: 12/04/11, 12:49 »
TAYLOR,  ειναι Η εταιρεια για ακουστικες κιθαρες, οποια TAYLOR και να επαιξα, ηταν το κατι αλλο, απο οτι καταλαβαινεις ειμαι οπαδος της μαρκας αυτης...περασμενη εβδομαδα ημουν στην MUSIKMESSE, και ειχα την ευκαρεια να παιξω τις κιθαρες τους, ενταξει, κόλλησα, μισή μερα ήμουν εκει...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος kyriakos04

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: θελω γνωμη για την taylor 414ce,please....
« Απάντηση #8 στις: 12/04/11, 18:07 »
φίλε mistral σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου....φίλε vanggeli τι μου θύμησες,7 χρόνια ζούσα φρανκφούρτη και δεν έχασα musikmesse...τι να λέμε τώρα ο παράδεισος τις μουσικής...ήθελα πολύ να πάω αλλά με αυτήν την κολοκρίση δεν υπάρχει χρήμα....παιδιά αυτός ο ζοζεφ έχει site αν το ξέρετε γράψτε το να κοιτάξω....σας ευχαριστό όλους σας.....

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: θελω γνωμη για την taylor 414ce,please....
« Απάντηση #9 στις: 13/04/11, 12:38 »
www.zozef.gr

Ότι άλλο θελήσεις μην διστάσεις...:)
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος kyriakos04

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: θελω γνωμη για την taylor 414ce,please....
« Απάντηση #10 στις: 13/04/11, 22:02 »
φίλε mistral ευχαριστώ, το είδα το site.....αν θέλεις κοίτα και αυτό το site....... http://cgi.ebay.de/Taylor-414-ce-Electric-Acoustic-Guitar-w-case-414ce-/270716269041?pt=Guitar&hash=item3f07f271f1 ......είναι απο Αμερική που σου είπα.....μιλάμε για 8 κατοστάρικα διαφορά,δεν είναι και λίγο....ακόμη και τελωνείο να πληρώσω είναι πάλη μεγάλη διαφορά.....

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: θελω γνωμη για την taylor 414ce,please....
« Απάντηση #11 στις: 14/04/11, 11:04 »
Πολυ καλη κιθαρα.
Και τα αξιζει τα λεφτα της παρολο τσιμπημενη η τιμη της στην αγορα.
Τις εχω παιξει ολες, εχω μια 810 του 97' και οι ηχητικες διαφορες στις σειρες ειναι για "αρρωστα" αυτια.
Σαν νεος στο οργανο θα νομιζεις οτι εχεις κατι πολυ κοντινο ηχητικα και με πιο ακριβη σειρα.
Στο playability δεν θα καταλαβεις διαφορά.

Βγες στα μαγαζια και παιξε κιθαρες σε αυτο το μπατζετ και θα αποφασισεις μονος σου.
Απεφυγε αγορα απο αμερικη αν δεν ξερεις απο τελωνεια κλπ

Αποσυνδεδεμένος MARIOS F

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω γνωμη για την taylor 414ce,please....
« Απάντηση #12 στις: 09/05/11, 22:01 »
παρα πολυ καλη κιθαρα..απο τελωνεια δεν εχω ιδεα..πηγαινε καπου να την ακουσεις πρωτα και ακου και καμμια martin..μοιαζουν αρκετα μεταξυ τους..

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω γνωμη για την taylor 414ce,please....
« Απάντηση #13 στις: 09/05/11, 23:08 »
φίλε mistral ευχαριστώ, το είδα το site.....αν θέλεις κοίτα και αυτό το site....... http://cgi.ebay.de/Taylor-414-ce-Electric-Acoustic-Guitar-w-case-414ce-/270716269041?pt=Guitar&hash=item3f07f271f1 ......είναι απο Αμερική που σου είπα.....μιλάμε για 8 κατοστάρικα διαφορά,δεν είναι και λίγο....ακόμη και τελωνείο να πληρώσω είναι πάλη μεγάλη διαφορά.....

Στο τελωνείο, που σίγουρα θα περάσεις,θα πληρώσεις ΦΠΑ23%,δασμο που νομίζω στα μουσικά οργανα είναι 3% αλλά μην το εχεις και σιγουρο(γιατί μπορει να στην βαλει και σε αλλη κατηγορία με το ετσι θελω,ειχα προσωπική επικοινωνία και εμπειρία, είναι τρομεροί οι άνθρωποι).Επίσης θα πληρωσεις αμοιβη εκτελωνιστή(άλλο νταβατζιλίκι) και το πιο επικίνδυνο ειναι να μην λάβει (ο μέγας αυτοκρατορας εκτελωνιστής)υπόψιν την τιμή που γραφει στο τιμολογιο,αλλά με το ετσι θέλω να την κοστολογήσει ακριβότερα(συμφωνα με τις ευρωπαικές τιμές)και να υπολογίσει πάνω εκει τους φόρους και τελικά να σου έρθει πολυ ακριβότερα :wall .
Μην ξεχνάς οτι ζεις στην μπανανία :vomit
Για του λόγου το αληθές,δοκίμασε να πάρεις τηλ.στο τελωνείο στο Βενιζελο :roll :roll :roll Θα χάσεις μιση μερα στα τηλεφωνα χωρις τελικά να βγάλεις άκρη... %(
Οταν παραγγελνεις από Αμερική ρίχνεις ζαριά και κάνεις την προσευχή σου...
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/08, 12:33
από bassman(4 String Suicide!)
10 Απαντήσεις
4571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 15:58
από MechMech
1 Απαντήσεις
2990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 11:52
από giwrgos-x
12 Απαντήσεις
6915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/09, 22:06
από Gabriel6th
1 Απαντήσεις
2945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/10, 11:11
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
1763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/10, 00:41
από rosedoukas
5 Απαντήσεις
2370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/10, 13:17
από children of bodom
46 Απαντήσεις
12795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/11, 23:25
από denisgiann
0 Απαντήσεις
1789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 02:53
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
5494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/17, 14:38
από Βραζίλης