Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 671847 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2850 στις: 27/03/09, 16:34 »
Είναι λίγο εύκολο να διακρίνουμε τη διαφορά του "γνωρίζω την άποψη του συνομιλητή μου" απο το "ερμηνεύω την άποψη του συνομιλητή μου"?

Τις δικές μου απόψεις μπορείς αφού τις γνωρίσεις, να προσπαθήσεις να τις ερμηνεύσεις. Στο επιτρέπω...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2851 στις: 27/03/09, 16:36 »
Είναι λίγο εύκολο να διακρίνουμε τη διαφορά του "γνωρίζω την άποψη του συνομιλητή μου" απο το "ερμηνεύω την άποψη του συνομιλητή μου"?

Τις δικές μου απόψεις μπορείς αφού τις γνωρίσεις, να προσπαθήσεις να τις ερμηνεύσεις. Στο επιτρέπω...

Αναφέρομαι προφανώς στην αυθαίρετη ερμηνεία που έδωσες στα λόγια του faser.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2852 στις: 27/03/09, 16:53 »
Αναφέρομαι προφανώς στην αυθαίρετη ερμηνεία που έδωσες στα λόγια του faser.

Θα πρότεινα να αφήσεις τον faser να απαντήσει. Έχει αποδείξει ότι μπορεί.

Δεν ηταν αυθαίρετη η ερμηνεία, βασιζόταν στην θέση του περί επίδρασης της εξουσίας σε συνδιασμό με τα δεδομένα που δίνει περί της ανθρώπινης συμπεριφοράς. Εάν εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει κάποιος αδιάφθορος - και διαφωνείς με τον faser - δείξ' τον μας να πάρει την θέση του "κανένα".

Βέβαια εάν δεχθούμε ότι κάθε ερμηνεία είναι υποκειμενική, τότε κάθε ερμηνεία είναι και αυθαίρετη. Σ' αυτήν την περίπτωση μας βολεύει ο υποκειμενισμός. Έχεις ποτέ γνωρίσει γνώμη χωρίς να την ερμηνεύσεις? Οπότε μην γνωρίσεις εφόσον κάθε ερμηνεία είναι και αυθαίρετη. Περίμενε να δεις πως θα το ερμηνεύσει ο ηγέτης, ο Μόνος, ο Αλάνθαστος, ο Υπέροχος, ο Ένας!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2853 στις: 27/03/09, 17:23 »
Αναφέρομαι προφανώς στην αυθαίρετη ερμηνεία που έδωσες στα λόγια του faser.

Θα πρότεινα να αφήσεις τον faser να απαντήσει. Έχει αποδείξει ότι μπορεί.

Δεν ηταν αυθαίρετη η ερμηνεία, βασιζόταν στην θέση του περί επίδρασης της εξουσίας σε συνδιασμό με τα δεδομένα που δίνει περί της ανθρώπινης συμπεριφοράς. Εάν εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει κάποιος αδιάφθορος - και διαφωνείς με τον faser - δείξ' τον μας να πάρει την θέση του "κανένα".

Βέβαια εάν δεχθούμε ότι κάθε ερμηνεία είναι υποκειμενική, τότε κάθε ερμηνεία είναι και αυθαίρετη. Σ' αυτήν την περίπτωση μας βολεύει ο υποκειμενισμός. Έχεις ποτέ γνωρίσει γνώμη χωρίς να την ερμηνεύσεις? Οπότε μην γνωρίσεις εφόσον κάθε ερμηνεία είναι και αυθαίρετη. Περίμενε να δεις πως θα το ερμηνεύσει ο ηγέτης, ο Μόνος, ο Αλάνθαστος, ο Υπέροχος, ο Ένας!
Ακόμα δε κατάλαβες.

Ο faser, έγραψε καθαρά: ΑΝ κάποιος είναι επιρρεπής στη διαφθορα=>Διαφθείρεται.

Δεν εμπόδισα σε κανένα σημείο τον Faser να απαντήσει, καθώς άλλωστε δε δήλωσα θέση όσον αφορά την άποψή του.Το οτι εσύ επέλεξες να εκλάβεις απο τα λεγόμενά του οτι ΟΛΟΙ οι άνθρωποι διαφθείρονται δεν σημαίνει οτι "Σύμφωνα με το faser, δεν υπάρχει άνθρωπος που να μη διαφθείρεται". Αποτελεί δικιά σου άποψη, και ως τέτοια πρέπει να τη χρησιμοποιήσεις.

Όπως και να 'χει, η βαλίτσα παρατραβάει. Ο λόγος που έγραψα τα παραπάνω είναι για να μη μπούμε π[άλι στον ατέρμονο κύκλο του "Εσύ είπες αυτό, αυτός είπε εκείνο" κλπ,κλπ.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2854 στις: 27/03/09, 18:42 »
Παιδιά απλά εννοούσα ότι αν (α) είσαι επιρρεπής και (β) βρεθείς σε θέση εξουσίας, τότε (α+β) θα διαφθαρείς.. Αν μπορούμε να εξαλείψουμε το (α) τότε το (α+β) μπορεί να μην συμβεί και ποτέ.. Υπήρξαν και πολιτικοί που βρέθηκαν σε θέση εξουσίας και λόγω παιδείας δεν χρησιμοποίησαν την εξουσία τους για να καταχραστούν δημόσιο χρήμα, κ.λπ.. Ο Ελευθέριος Βενιζέλος ήταν ένας από αυτούς για παράδειγμα..

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2855 στις: 27/03/09, 19:38 »
Ο Ελευθέριος Βενιζέλος ήταν ένας από αυτούς για παράδειγμα..
Βασικά δεν υπήρχε και πολύ χρήμα για να καταχραστεί τότε.Ο βενιζέλος έκανε άλλα "δημοκρατικά" που κανείς δεν μιλάει για αυτά.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2856 στις: 27/03/09, 20:50 »
Ο Ελευθέριος Βενιζέλος ήταν ένας από αυτούς για παράδειγμα..
Αν και ειανι off topic, αναλογα με το εννοουμε διαφθορα ετσι? Ο Βενιζελος δεν ηταν ουτε αγιος ουτε ο καλυτερος ανθρωπος στον κοσμο. Και μην ξεχναμε οτι εκανε και ενα πραξικοπημα λιγο πριν το τελος της ζωης του.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2857 στις: 27/03/09, 20:54 »
Ο Ελευθέριος Βενιζέλος ήταν ένας από αυτούς για παράδειγμα..
Βασικά δεν υπήρχε και πολύ χρήμα για να καταχραστεί τότε.
Δεν σοβαρολογείς τώρα; Έτσι δεν είναι; ???
Ο Ελευθέριος Βενιζέλος ήταν ένας από αυτούς για παράδειγμα..
Αν και ειανι off topic, αναλογα με το εννοουμε διαφθορα ετσι? Ο Βενιζελος δεν ηταν ουτε αγιος ουτε ο καλυτερος ανθρωπος στον κοσμο. Και μην ξεχναμε οτι εκανε και ενα πραξικοπημα λιγο πριν το τελος της ζωης του.
Δεν ήταν εκείνος ο υποκινητής όμως, αλλά ο Πλαστήρας.. Θα μου πεις θα μπορούσε να το εμποδίσει, αλλά αυτό έχει διαφορά από το να πει κάποιος ότι ο Βενιζέλος ήταν πραξικοπηματίας..

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2858 στις: 28/03/09, 03:19 »
Ο Ελευθέριος Βενιζέλος ήταν ένας από αυτούς για παράδειγμα..
Βασικά δεν υπήρχε και πολύ χρήμα για να καταχραστεί τότε.
Δεν σοβαρολογείς τώρα; Έτσι δεν είναι; ???

Μιλάω απόλυτα σοβαρά.Μιλάμε για εποχές με 2 βαλκανικούς πολέμους και έναν Παγκόσμιο (έστω τα τελευταία 2 χρόνια).Άρα για τεράστιες δαπάνες σε εξοπλισμό κλπ.Μην ξεχνάς ότι η Ελλάδα για να μπεί στο Α'ΠΠ δανείστικε υπέρογκα ποσά από τους συμμάχους τα οποία δεν είχαν και κανένα ουσιαστικό αντίκρυσμα.
Καλά για την τελευταία τετραετία του Βενιζέλου 1928-1932 δεν χρειάζεται να μιλήσουμε καν καθώς η "ατομική βόμβα" των προσφύγων απαγόρευε αυτόματα οποιαδήποτε σκέψη για κατάχρηση δημοσίου χρήματος.

Τώρα σχετικά με τα υπόλοιπα πέρα από το πραξικόπημα του 33 που σωστά επεσήμανε ο roufus (το οποίο και έγινε υπό τις απόλυτες ευλογίες του Βενιζέλου-ο Πλαστήρας σαν πιόνι του λειτούργησε σε αυτή την περίπτωση) υπάρχουν και διάφορα άλλα όπως τα "αργοπορημένα" τηλεγραφήματα
πριν την εκτέλεση του ετοιμοθάνατου Γούναρη και των υπολοίπων,αλλά κυρίως ο δημοκρατικότατος νόμος περι απάγορευσης οποιασδήποτε άλλης ιδεολογίας η οποία θα αντιτίθεται στο κράτος(για ρώτα και το ΚΚΕ).Για το τελευταίο το οποίο είναι πολύ σοβαρό θα ψάξω και θα ποστάρω περισσότερες πληροφορίες τις επόμενες ημέρες.

Βέβαια όλα αυτά δεν αναιρούνε ότι επρόκειται για την μεγαλύτερη πολιτική προσωπικότητα όλων των εποχών στην Ελλάδα.Πανέξυπνος,πολύ μπροστά από τους υπολοίπους (με κάτι εξαιρέσεις τύπου Παπαναστασίου),τρανταχτό παράδειγμα όμως για το πώς η εξουσία διαφθείρει τον άνθρωπο(από φλογερός επαναστάτης στην Κρήτη,πραξικοπηματίας στην Ελλάδα).

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2859 στις: 28/03/09, 09:15 »
Χωρις να κανω πλακα, πιστευω πως ειναι απο τις λιγες φορες που καθομαι και διαβαζω συζητηση με ευχαριστηση σε αυτο το topic! :o

Ισως να ερχεται η ωρα να τελειωσει το Αστυνομια και Αλητεια 2..Ειναι οντως αρκετα μεγαλο.

Συγνωμη για την παρεμβαση, απλως ηθελα να εκφρασω το θαυμασμο μου. Κριμα ομως που δεν υπαρχει ενα ξεχωριστο topic γι'αυτη τη συζητηση.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2860 στις: 28/03/09, 14:01 »
Ο Ελευθέριος Βενιζέλος ήταν ένας από αυτούς για παράδειγμα..
Βασικά δεν υπήρχε και πολύ χρήμα για να καταχραστεί τότε.
Δεν σοβαρολογείς τώρα; Έτσι δεν είναι; ???

Μιλάω απόλυτα σοβαρά.Μιλάμε για εποχές με 2 βαλκανικούς πολέμους και έναν Παγκόσμιο (έστω τα τελευταία 2 χρόνια).Άρα για τεράστιες δαπάνες σε εξοπλισμό κλπ.Μην ξεχνάς ότι η Ελλάδα για να μπεί στο Α'ΠΠ δανείστικε υπέρογκα ποσά από τους συμμάχους τα οποία δεν είχαν και κανένα ουσιαστικό αντίκρυσμα.
Καλά για την τελευταία τετραετία του Βενιζέλου 1928-1932 δεν χρειάζεται να μιλήσουμε καν καθώς η "ατομική βόμβα" των προσφύγων απαγόρευε αυτόματα οποιαδήποτε σκέψη για κατάχρηση δημοσίου χρήματος.
Φίλε s.s., ακόμα και αν η Ελλάδα ήταν χρεωμένη μέχρι το λαιμό στα αγγλικά δάνεια (και όχι μόνο) εκείνη την περίοδο, όταν μιλάμε για δημόσια οικονομικά μιας οποιαδήποτε χώρας μιλάμε με ποσά που μας ποιάνει ύλιγγος.. Δηλαδή σκέψου ότι το ΑΕΠ της Ελλάδας σήμερα μετριέται σε μερικές εκατοντάδες € δισ.. Εξάλλου τι σε κάνει να πιστεύεις ότι επειδή τα λεφτά στο ταμείο ενός κράτους μπορεί να είναι δανεικά από άλλες χώρες, κάποιος που θέλει να κλέψει θα τα σεβαστεί;  ;)

Θα σου φέρω ένα παράδειγμα.. Αναλογικά σκέψου ότι στην οικογένεια σου, αν έχετε κοινό λογαριασμό, θα γίνει αντιληπτό αν κάποιος "τραβήξει" κάποιες δεκάδες €, αλλά αντίστοιχα δεν θα γίνει αντιληπτό αν κάποιος τραβήξει 30 cents.. Σε αυτή την περίπτωση έχει σημασία αν ο κοινός λογαριασμός σας έχει ύψος €100.000 ή €100; Και στις δύο περιπτώσεις τα cents που θα "τραβηχτούν" δεν θα τα προσέξει κανείς.. Αντίστοιχα, δεν παίζει ρόλο αν οι λογαριασμοί μιας χώρας μετριούνται σε € δισ. ή € εκατ. αν κάποιος πάει και κλέψει ας πούμε € 100.000.. Εδώ υπακούει μια βασική αρχή που χρησιμοποιούν οι φίλοι μας οι λογιστές και ονομάζεται materiality.. Όταν οι ορκωτοί ελεγκτές ελέγχουν μια εταιρία, δεν πάνε να δούνε τους λογαριασμούς της από πάνω μέχρι κάτω (θα τους έπαιρνε μήνες, ίσως και χρόνια για τις μεγάλες εταιρίες) αλλά τσεκάρουν τα μεγάλα κονδύλια και ελέγχουν μόνο αυτά.. Όλα τα άλλα, θεωρούνται immaterial.. Έτσι και εδώ.. Τα ποσά που κλέβονται από το κράτος είναι αναλογικά με τους λογαριασμούς ενός κράτους σταγόνα στον ωκεανό..

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό σαν αντίλογος στον εαυτό μου :D, δεν είναι ότι δεν υπήρχαν χρήματα για να κλαπούν στο κρατικό ταμείο εκείνη την εποχή, αλλά ότι δεν υπήρχαν οι δημοσιογράφοι, ο οικονομικός τύπος, ο Αλμούνια  :D, για να ανακαλύπτουν και να ξεσκεπάζουν τέτοια σκάνδαλα.. 

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2861 στις: 28/03/09, 16:44 »
Ναι έτσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο.Όταν κάποιος θέλει να καταχραστεί δημόσιο χρήμα δεν κολλάει σε τέτοιες δυσκολίες.Πάντως ήταν λογικό λόγω των ιδιαίτερων καταστάσεων εκείνης της εποχής (μεγάλη ιδέα κλπ) το ενδιαφέρον του κόσμου να μην επικεντρωνόταν σε τέτοια θέματα ακόμα και αν υφίσταντο.
Πάντως όπως πολύ σωστά επιχειρηματολογείς κατά του εαυτού σου( ;D) και η δημοσιογραφία της εποχής θεωρούσε τέτοια θέματα ελάσσονος σημασίας σε σχέση με τα υπόλοιπα (και ίσως να είχε δίκιο),οπότε η κατάσταση είναι σχετικά ομιχλώδης για εμάς.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2862 στις: 02/04/09, 17:02 »
Οποιος ειδε τα νεα μετρα και δεν γελασε η εκλαψε ειναι μπουφος..ευχαριστω.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2863 στις: 02/04/09, 20:10 »
Και μετα σου λενε δεν εχουν λεφτα, οικονομικη κριση και μπουρδες... Πληρωστε τωρα 2.500 καινουρια περιπολικα και καποιες χιλιαδες καινουρια παπακια... Χωρις να σχολιασω το φιασκο της υπερ ομαδας Δ στην δικη του Βουτση-Βογιατζη που ηταν και 5 διμοιριες των ΜΑΤ και τους ξεφυγαν 2 κρατουμενοι που ηταν δεμενοι μεταξυ τους την ωρα της δικης του Βογιατζη. Μιλαμε για τρομερα σκηνικα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2864 στις: 02/04/09, 20:17 »
Αν τους φορούσαν μια κουκούλα δε θα βλέπαν να φύγουν  :P

Προτείνω να μετονομαστεί το θέμα σε Αστυνομία και Ηλιθιότητα
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2865 στις: 02/04/09, 22:16 »
Δεν νομίζω ότι προσθέτει πολλά στην συνολική εικόνα του θέματος ,η προσωπική αντιπαράθεση .Ας σεβαστεί ο καθένας τις απόψεις του άλλου .

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2866 στις: 02/04/09, 23:13 »
Δεν έχει πουθενά προσωπική αντιπαράθεση...
Απο την άλλη, αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει όσον αφορά τα νέα μετρα, καλό θα ήταν, καθώς έχω χάσει λίγο την επαφή με το κόσμο, εδώ και 2 μέρες...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2867 στις: 03/04/09, 00:47 »
Προσωπικά δεν με προβληματίζουν τόσο τα νέα μέτρα.Η συγκεκριμένη κυβέρνηση έχει ημερομηνία λήξεως έτσι και αλλιώς όπως και αυτά.Με προβληματίζει κυρίως που βλέπουμε ανθρώπους της χούντας(Μαρκογιαννάκης) να αναλαμβάνουν κορυφαία υπουργεία.
Δυστηχώς επιβεβαιώνεται για ακόμα μια φορά ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται σαν φάρσα και μετά τα υπουργεία σε δοσίλογους και ταγματασφαλίτες έχουμε τα υπουργεία σε φασιστόμουτρα χουντικούς.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2868 στις: 03/04/09, 01:07 »
Δεν έχει πουθενά προσωπική αντιπαράθεση...
Απο την άλλη, αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει όσον αφορά τα νέα μετρα, καλό θα ήταν, καθώς έχω χάσει λίγο την επαφή με το κόσμο, εδώ και 2 μέρες...

Δεν βρισκω αυτη τη στιγμη προχειρη την εφημεριδα οποτε θα σου πω οτι θυμαμαι και λιγο περιεκτικα.
1)Δημιουργια νεας μηχανοκινητης ομαδας με την ονομασια ομαδα Δ. Θα καβαλανε παπακια ωστε να κινουνται γρηγορα μεσα στην πολη και να φτανουν εγκαιρως οπου γινονται επισοδεια, ουσιαστικα ειανι ΜΑΤ πανω σε παπακια, ο εξοπλισμος τους δηλαδη ειναι παρομοιως με τον ΜΑΤ.
2) Ομαδα Σ, ομαδα η οποια θα εχει γρηγορα αυτοκινητα για καταδιωξεις κτλ.
3)2.500 νεα περιπολικα γιατι τα τελευταια αγοραστηκαν το 2004 και θεωρουν οτι δεν κανουν πλεον.
4)Περισσοτερες πεζες περιπολιες
5)Οι καμερες για την παρακολουθηση της κυκλοφοριας πλεον θα χρησιμοποιουνται για την καταγραφη των διαδηλωσεων και θα χρησιμοποιουνται με αυτον τον τροπο (οχι οτι πριν δνε γινοταν απλα τωρα ιενια επισημο).
6)1000 νεου τυπου καμερες (ή επιδιορθωση παλιων) με θωρακιση για να μην σπανε
7)προσληψη 3500 νεων αστυνομικων στα επομενα 2 χρονια
8 )Προσαγωγες πριν απο την πορεια σε οσα ατομα θεωρουνται ύποπτα ή εχουν συλληφθει παλαιοτερα και κινουνται προς την πορεια

Αυτα θυμαμαι για την ωρα. Επισης ο πολυαγαπημενος Μαρκογιαννακης εχει αναγγειλει εντατικοποιησει της αστυνομευσης και αλλα και των ποινων. Επισης η Scotland Yard η οποια εχει ερθει να βοηθησει τον Μαρκογιαννακη στο θεοσταλτο εργο του προσπαθει να εφαρμοσει το αγγλικο συστημα που αφορα τις πορειες και οχι μονο. Αυτο περιεχει, εντονη παρακολουθηση με καμερες. Προληπτικη συλληψη των hoodies (οι αγγλοι κουκουλοφοροι ονομαζονται ετσι) πριν απο πορειες αλλα και συλληψη μετα απο καποια ληστεια οσων βρισκονταν περιμετρικα της ληστειας και φορουν ενδυμα με κουκουλα (δεν κανω πλακα σε αυτο ειναι πολυ σοβαρο και ετσι γινεται). Το πιο ακραιο περιστατικο που ειχε συμβει στην αγγλια το 2005 που εφαρμοσαν τον νομο που θελουν να εφαρμοσουν εδω τωρα περι κουκουλοφοριας ήταν οταν ενα εμπορικο κεντρο απαγορευσε την εισοδο σε οσους φορουσαν φουτερ με κουκουλα και τους υποχρεωνε να το βγαλουν στην εισοδο.

Γενικοτερα το κλιμα που επικρατει ειναι "για να προστατεψουμε τις ελευθεριες μας ας παραδωσουμε τις ελευθεριες μας" και δυστυχως φαινεται πολυς κοσμος να συμφωνει. Οταν βρω και τα υπολοιπα μετρα θα τα ποσταρω αναλυτικα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2869 στις: 03/04/09, 01:08 »
Προσωπικά δεν με προβληματίζουν τόσο τα νέα μέτρα.Η συγκεκριμένη κυβέρνηση έχει ημερομηνία λήξεως έτσι και αλλιώς όπως και αυτά.Με προβληματίζει κυρίως που βλέπουμε ανθρώπους της χούντας(Μαρκογιαννάκης) να αναλαμβάνουν κορυφαία υπουργεία.
Δυστηχώς επιβεβαιώνεται για ακόμα μια φορά ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται σαν φάρσα και μετά τα υπουργεία σε δοσίλογους και ταγματασφαλίτες έχουμε τα υπουργεία σε φασιστόμουτρα χουντικούς.
Και δεν σε προβληματίζει που εκλέγεται πρώτος σε σταυρούς και μάλιστα στη Κρήτη; Όσο για τα μέτρα που έχουνε ημερομηνία λήξης και άλλα κατήγγειλε κάποτε το ΠΑΣΟΚ ( ιδιωτικοποιήσεις, τρομονόμους, ασφαλιστικό του Σιούφα κλπ.κλπ.κλπ.) και όταν ερχόταν τα κράταγε και τα επέκτεινε μάλιστα. Οπότε μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι θα ξεμπερδέψουμε...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2870 στις: 03/04/09, 01:10 »
Οσον αφορα τον νομο περι κουκουλας, ας δουμε και αυτο:
http://www.tvxs.gr/v8472

Επισης να αναφερω, μιας και πιασαμε τα περι Αγγλιας, οτι ψηφιστηκε νομος που απαγορευει σε φωτογραφους να παιρνουν φωτογραφιες απο αστυνομικους την ωρα της δουλειας τους.....
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2871 στις: 03/04/09, 01:18 »
Δεν έχει πουθενά προσωπική αντιπαράθεση...
Απο την άλλη, αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει όσον αφορά τα νέα μετρα, καλό θα ήταν, καθώς έχω χάσει λίγο την επαφή με το κόσμο, εδώ και 2 μέρες...

Δεν βρισκω αυτη τη στιγμη προχειρη την εφημεριδα οποτε θα σου πω οτι θυμαμαι και λιγο περιεκτικα.
1)Δημιουργια νεας μηχανοκινητης ομαδας με την ονομασια ομαδα Δ. Θα καβαλανε παπακια ωστε να κινουνται γρηγορα μεσα στην πολη και να φτανουν εγκαιρως οπου γινονται επισοδεια, ουσιαστικα ειανι ΜΑΤ πανω σε παπακια, ο εξοπλισμος τους δηλαδη ειναι παρομοιως με τον ΜΑΤ.
2) Ομαδα Σ, ομαδα η οποια θα εχει γρηγορα αυτοκινητα για καταδιωξεις κτλ.
3)2.500 νεα περιπολικα γιατι τα τελευταια αγοραστηκαν το 2004 και θεωρουν οτι δεν κανουν πλεον.
4)Περισσοτερες πεζες περιπολιες
5)Οι καμερες για την παρακολουθηση της κυκλοφοριας πλεον θα χρησιμοποιουνται για την καταγραφη των διαδηλωσεων και θα χρησιμοποιουνται με αυτον τον τροπο (οχι οτι πριν δνε γινοταν απλα τωρα ιενια επισημο).
6)1000 νεου τυπου καμερες (ή επιδιορθωση παλιων) με θωρακιση για να μην σπανε
7)προσληψη 3500 νεων αστυνομικων στα επομενα 2 χρονια
8 )Προσαγωγες πριν απο την πορεια σε οσα ατομα θεωρουνται ύποπτα ή εχουν συλληφθει παλαιοτερα και κινουνται προς την πορεια

Αυτα θυμαμαι για την ωρα. Επισης ο πολυαγαπημενος Μαρκογιαννακης εχει αναγγειλει εντατικοποιησει της αστυνομευσης και αλλα και των ποινων. Επισης η Scotland Yard η οποια εχει ερθει να βοηθησει τον Μαρκογιαννακη στο θεοσταλτο εργο του προσπαθει να εφαρμοσει το αγγλικο συστημα που αφορα τις πορειες και οχι μονο. Αυτο περιεχει, εντονη παρακολουθηση με καμερες. Προληπτικη συλληψη των hoodies (οι αγγλοι κουκουλοφοροι ονομαζονται ετσι) πριν απο πορειες αλλα και συλληψη μετα απο καποια ληστεια οσων βρισκονταν περιμετρικα της ληστειας και φορουν ενδυμα με κουκουλα (δεν κανω πλακα σε αυτο ειναι πολυ σοβαρο και ετσι γινεται). Το πιο ακραιο περιστατικο που ειχε συμβει στην αγγλια το 2005 που εφαρμοσαν τον νομο που θελουν να εφαρμοσουν εδω τωρα περι κουκουλοφοριας ήταν οταν ενα εμπορικο κεντρο απαγορευσε την εισοδο σε οσους φορουσαν φουτερ με κουκουλα και τους υποχρεωνε να το βγαλουν στην εισοδο.

Γενικοτερα το κλιμα που επικρατει ειναι "για να προστατεψουμε τις ελευθεριες μας ας παραδωσουμε τις ελευθεριες μας" και δυστυχως φαινεται πολυς κοσμος να συμφωνει. Οταν βρω και τα υπολοιπα μετρα θα τα ποσταρω αναλυτικα.
Το 1 το βρίσκω απλά γραφικό και για γέλια...Τα 2,3,4 για εμένα δεν είναι και τόσο άχρηστα γιατί και ο εξοπλισμός αλλά και οι περιπολίες μπορούν να βοηθήσουν και στον καλύτερο έλεγχο της εγκληματικότητας. Το 5 όπως λες και εσύ απλά γίνεται επίσημο...Το 6 είναι λογικό επόμενο του 5...Το 7 θα ήταν άχρηστο αν επιτέλους φεύγανε οι ήδη υπάρχοντες από τη φύλαξη επίσημων προσώπων. Από τη στιγμή που δεν γίνετε αυτό , δεν με χαλάει η πρόσληψη ανθρώπων που θα βρούνε και μιά δουλειά στο κάτω κάτω. Τέλος το 8 είναι απαράδεκτο γιατί είναι βέβαιο ότι θα γίνει και άλλη χρήση της διάταξης και θα πιάνουν σωρηδόν όποιον τους μπει στο μάτι...
Τέλος ας τους πει κανένας ότι άλλο κουκούλα για το κεφάλι και τη βροχή και άλλο εκείνη που καλύπτει το πρόσωπο...Μήπως θα πουλάνε και ομπρέλες για να τους δίνουμε Συγγρού-Φίξ τα μπουφάν μας;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2872 στις: 03/04/09, 01:30 »
Προσωπικα οσο το εψαξα για την Αγγλια ειναι σχεδον καθε τυπου κουκουλα. Οσο για το 1 πιστεψε με γελοιο ξε γελοιο μια τετοια ομαδα αν εκπαιδευτει σωστα θα συλλαβει παρα πολυ κοσμο. Τωρα οπως ειανι τα πραγματα (και θα το πω απο προσωπικη εμπειρια) μπορεις με καλο τρεξιμο να ξεφυγεις απο μια διμοιρια ΜΑΤ που τρεχει πισω απο ομαδες διαδηλωτων που πανε να ξεφυγουν απο χημικα, ανθρωποι ειναι κι αυτοι ποσο να τρεξουν. Αμα εχουν μηχανακια δεν ειανι τιποτα να κυκλωσουν ενα τετραγωνο. Οποτε να ειστε ετοιμοι για πολλες ο,τι να ναι συλληψεις.

Αλλα θες κατι πραγματικα γελοιο? Στην τελευταια ασκηση της συγκεκριμενης ομαδας, παρκαρανε τα μηχανακια τους πανω σε πεζοδρομιο και επειδη το μονο διακρητικο που φερουν ειανι ενα σημα της αστυνομιας στο πλαι, οταν επεστρεψαν ειχαν ΟΛΑ τα μηχανακια φαει κλιση ::) Απιστευτοι? ::)

Επισης ξεχασα να αναφερω την αγορα 4 οχηματων νερου, που θα ριχνουν νερο δηλαδη στους διαδηλωτες. Αυτο ειναι πιο υγειες απο τα δακρυγονα και τα ασφυξιογονα σε οποιαδηποτε περιπτωση αλλα ειναι επικινυδνο γιατι μετα οποιον δουν βρεγμενο μπορουν να τον συλλαβουν. Και δεν το λεω για πλακα.

Επισης ξεχασα και την αγορα ειδικων plexiglass που θα κοβουν τον δρομο στις πορειες (αυτο δεν το καταλβα και πολυ καλα βεβαια τι εννοουσε το αρθρο)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2873 στις: 03/04/09, 02:06 »


Αλλα θες κατι πραγματικα γελοιο? Στην τελευταια ασκηση της συγκεκριμενης ομαδας, παρκαρανε τα μηχανακια τους πανω σε πεζοδρομιο και επειδη το μονο διακρητικο που φερουν ειανι ενα σημα της αστυνομιας στο πλαι, οταν επεστρεψαν ειχαν ΟΛΑ τα μηχανακια φαει κλιση ::) Απιστευτοι? ::)


;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Μάλλον αποκλείετε η περίπτωση ο συνάδελφός τους της τροχαίας, απλά να είχε χιούμορ ε; ;D
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2874 στις: 03/04/09, 02:19 »
Είχαμε επεισόδιο με νεκρό αστυνομικό όπως φαίνεται πριν από λιγο
http://troktiko.blogspot.com/2009/04/blog-post_8856.html