Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 159270 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #375 στις: 09/05/09, 12:31 »
Ξερεις νιωθω μειονεκτικα οταν με δουλευουν :-\..Ειδικα με τον δικο σου τοσο εξυπνο τροπο :-\..Δεν με σηκωνει πια αυτη η κουβεντα..ΚονσταντιΜ δειξε μας το δρομο για μια σωστη συζητηση γεματη απο τετοια επιχειρηματα που εχουμε δει σχεδον σε ολα σου τα ποστ σε αυτο το φορουμ

Ρε hot sauce αφου ειπε το παιδι τα διαβασε ολα..κατι θα ξερει  :yeah
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #376 στις: 09/05/09, 12:31 »
πολλοί λένε αντίθετες γνώμες αλλά δεν του την πεφτει κανείς επειδή την λέει δείχνοντας σεβασμό στους υπόλοιπους....
το να συζητάς εσύ με κάποιο φίλο σου ένα θέμα που θεωρώ ανάξιο συζήτησης και να ρχομαι να σου λέω "τι συζητάς ρε γελοίε" και μπλα μπλα εσύ θα με βρίσεις με το δίκιο σου και θα τσακωθούμε αλλά θα το χω ξεκινήσει εγώ και ανευ λόγου....

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #377 στις: 09/05/09, 12:59 »
εγω ειπα απλα να πεσει το ασυλο.ο αλλος ο ακυρος ειρωνευτηκε (τρομαρα του :D)  για διαβασε τα προηγουμενα μηνυματα και θα καταλαβεις.εφαγε και παρατηρηση αν δεν κανω λαθος.παντως παρατηρω πολλους αριστερους που δεν εχουν τπτ αλλο να κανουν μεσα στη μερα τους και μπαινουν σε φορα και προπαγανδιζουν  ;D ;D ;D
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #378 στις: 09/05/09, 13:13 »
εγω ειπα απλα να πεσει το ασυλο.ο αλλος ο ακυρος ειρωνευτηκε (τρομαρα του :D)  για διαβασε τα προηγουμενα μηνυματα και θα καταλαβεις.εφαγε και παρατηρηση αν δεν κανω λαθος.παντως παρατηρω πολλους αριστερους που δεν εχουν τπτ αλλο να κανουν μεσα στη μερα τους και μπαινουν σε φορα και προπαγανδιζουν  ;D ;D ;D

Αριστερός: Ας παρατηρήσουμε αυτό το τριχωτό πλάσμα, για να μπορέσουμε να κατανοήσουμε την παράξενη συμπεριφορά του.. Ο αριστερός, δεν έχει να κάνει τίποτα μέσα στη μέρα, και όπως ο τριδάκτυλος βραδύποδας, κάθεται και ατενίζει όλη μέρα. Εξαίρεση, είναι οι ώρες αναπαραγωγής, όπου μέσω προπαγάνδας, φροντίζει να διαιωνίζει το είδος του...

Δεξιούς βλέπεις στο νετ? Ή αυτοί έχουν άλλες συνήθειες?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #379 στις: 09/05/09, 13:19 »
Έχει κανείς πουθενά τη συγκεκριμένη παράγραφο του νόμου περί ασύλου; Αυτού που ισχύει τώρα δηλαδή...Δεν ξέρω γιατί αλλά νομίζω ότι θα είναι χρήσιμο να δούμε τι ισχύει και τι περιπτώσεις καλύπτει.Γιατί και εγώ ,αλλά πιστεύω και πολύς κόσμος θα θεωρεί λογικό να υπάρχουν ήδη κάποιες εξαιρέσεις, που αφορούν εγκληματική δραστηριότητα, οπότε ίσως η υπάρχουσα νομοθεσία αν εφαρμοζόταν να κάλυπτε και το πρόβλημα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #380 στις: 09/05/09, 13:24 »
εγω ειπα απλα να πεσει το ασυλο.ο αλλος ο ακυρος ειρωνευτηκε (τρομαρα του :D)  για διαβασε τα προηγουμενα μηνυματα και θα καταλαβεις.εφαγε και παρατηρηση αν δεν κανω λαθος.παντως παρατηρω πολλους αριστερους που δεν εχουν τπτ αλλο να κανουν μεσα στη μερα τους και μπαινουν σε φορα και προπαγανδιζουν  ;D ;D ;D

Αριστερός: Ας παρατηρήσουμε αυτό το τριχωτό πλάσμα, για να μπορέσουμε να κατανοήσουμε την παράξενη συμπεριφορά του.. Ο αριστερός, δεν έχει να κάνει τίποτα μέσα στη μέρα, και όπως ο τριδάκτυλος βραδύποδας, κάθεται και ατενίζει όλη μέρα. Εξαίρεση, είναι οι ώρες αναπαραγωγής, όπου μέσω προπαγάνδας, φροντίζει να διαιωνίζει το είδος του...

Δεξιούς βλέπεις στο νετ? Ή αυτοί έχουν άλλες συνήθειες?


τρομερα ενημερωτικη η 'εγκυκλοπαιδικη' σου αερολογια της πλακας αλλα δε σε ακουσα να λες τπτ για το ασυλο  :P :P :P
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #381 στις: 09/05/09, 13:31 »
Εφόσον το μόνο που θα αλλάξει είναι η κατάργηση των φοιτητικών παρατάξεων (ακόμα δεν αναφέρατε τον τρόπο! Δεν θα σταματήσω να ρωτάω) και παραμείνει η συμμετοχή με δικαίωμα ψήφου των εκλεγμένων φοιτητών στο εκλεκτορικό σώμα και στην σύγκλητο, οι κακοδαιμονίες παραμένουν. Δεν θα είναι πια τα κομματόσκυλα που θα "λύνουν και θα δένουν" αλλά τα "papouσκυλα", τα "Argoσκυλα", τα προσωπόσκυλα γενικώς.


Ο τρόπος είναι πολύ απλός. Απαγόρευση τους από το κράτος ή έστω δημοψήφισμα ανάμεσα στους φοιτητές για την ύπαρξή τους ή όχι (αν και νομίζω ότι αυτό δεν θα λύσει τίποτα). Δυστυχώς όμως αναγνωρίζω την ουτοπικότητα της πρότασής μου...

Εννοείται ότι πέρα από την κατάργηση των φοιτητικών παρατάξεων απαιτείται αναδιοργάνωση του όλου συστήματος.


Είδατε που πρέπει να είμαστε συγκεκριμένοι για να αποφεύγονται παρεξηγήσεις και σχέδια χωρίς νόημα?

Το κράτος δεν μπορεί να απαγορεύσει την ύπαρξη φοιτητικών παρατάξεων, διότι απλούστατα δεν τις έχει επιτρέψει. Δεν υπάρχει κανένας νόμος που να προσδιορίζει τον τρόπο με τον οποίο θα λειτουργούν οι φοιτητικοί σύλλογοι, που προσδιορίζει τον τρόπο και την διάρθρωση των καταστατικών τους. (Προσέξτε άλλο φοιτητικός σύλλογος, άλλο φοιτητική παράταξη). Έχετε απόλυτη ελευθερία, ως φοιτητές, να οργανώνεστε όπως θέλετε και να ψηφίζετε όπως θέλετε. Εσείς φτιάχνετε τα καταστατικά των συλλόγων σας, όχι η Πολιτεία.

Οι φοιτητικές παρατάξεις είναι ένα τυπικό παράδειγμα ενός φαινομένου "που υπάρχει και δεν υπάρχει"! Ελάχιστες έχουν καταστατικό κατατεθημένο στο πρωτοδικείο, οπότε νομικά δεν υπάρχουν ακόμα κι αν τις ψηφίζετε! ;D :D

Ανεξάρτητα από αυτό δεν υπάρχει καταστατικό φοιτητικού συλλόγου, απ' όσο γνωρίζω, που να απαγορεύει την υποψηφιότητα μεμονωμένου ατόμου στα ψηφοδέλτια. Οπότε η πρόταση είναι άκυρη, προτείνεται κάτι που ήδη ισχύει.

Ότι απαιτείται αναδιάρθρωση όλου του συστήματος, συμφωνούμε. Η κομματικοποίηση και η κομματοκαφρίλα στα Πανεπιστήμια είναι το σύμπτωμα που προήλθε από τον νόμο πλαίσιο 1268/1982. Για όποιον δεν τον γνωρίζει:
http://esdep.xan.duth.gr/articles/isxion_nomos_plaisio_82.pdf
και ο οποίος διέπει σε μεγάλο βαθμό ακόμα την διάρθρωση των ΑΕΙ.

Θέλετε μια καλή ανάλυση για τις αιτίες?
http://www.elemedu.upatras.gr/eriande/synedria/synedrio3/praltika%2011/pappas.htm


Επαναπαραθέτω την απάντηση διότι μετά από αυτήν έπεσαν συνεχή τρολαρίσματα και πιθανώς να χάθηκε ο ειρμός της συζήτησης....

MACMISIAS, στην απάντηση 327 παραθέτω ολόκληρη την παράγραφο που αφορά τον νόμο πλαίσιο για τα ΑΕΙ και το Πανεπιστημιακό άσυλο. Εάν θέλεις να δεις ολόκληρο τον νόμο πάτα στο λινκ που έχω δώσει παραπάνω....
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/09, 13:55 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #382 στις: 09/05/09, 13:46 »
O.K pappous ευχαριστώ. Τελικά έχουμε άλλο ένα πρόβλημα που προκύπτει από τη μη-εφαρμογή των νόμων...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #383 στις: 09/05/09, 14:01 »
εγω ειπα απλα να πεσει το ασυλο.ο αλλος ο ακυρος ειρωνευτηκε (τρομαρα του :D)  για διαβασε τα προηγουμενα μηνυματα και θα καταλαβεις.εφαγε και παρατηρηση αν δεν κανω λαθος.παντως παρατηρω πολλους αριστερους που δεν εχουν τπτ αλλο να κανουν μεσα στη μερα τους και μπαινουν σε φορα και προπαγανδιζουν  ;D ;D ;D

Αριστερός: Ας παρατηρήσουμε αυτό το τριχωτό πλάσμα, για να μπορέσουμε να κατανοήσουμε την παράξενη συμπεριφορά του.. Ο αριστερός, δεν έχει να κάνει τίποτα μέσα στη μέρα, και όπως ο τριδάκτυλος βραδύποδας, κάθεται και ατενίζει όλη μέρα. Εξαίρεση, είναι οι ώρες αναπαραγωγής, όπου μέσω προπαγάνδας, φροντίζει να διαιωνίζει το είδος του...
Δεξιούς βλέπεις στο νετ? Ή αυτοί έχουν άλλες συνήθειες?
τρομερα ενημερωτικη η 'εγκυκλοπαιδικη' σου αερολογια της πλακας αλλα δε σε ακουσα να λες τπτ για το ασυλο  :P :P :P

Περίεργο.Νόμιζα οτι είχες διαβάσει ολόκληρο το θέμα, και ήξερες τα πάντα επι αυτού.

Αν μη τη άλλο, εγω φροντίζω να δείξω πότε αστεύομαι.Ακόμα και σύ το κατάλαβες. Όταν εσύ γράφεις "Ρίξτε το άσυλο, γιατι είναι ο τρόπος να γίνει ανθρώπινη η κατάσταση στα ΑΕΙ"... Είναι δύσκολο χιούμορ...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #384 στις: 09/05/09, 14:23 »
εγω ειπα απλα να πεσει το ασυλο.ο αλλος ο ακυρος ειρωνευτηκε (τρομαρα του :D)  για διαβασε τα προηγουμενα μηνυματα και θα καταλαβεις.εφαγε και παρατηρηση αν δεν κανω λαθος.

Η "παρατήρηση" όπως λες, που ουσιαστικά ήτανε σύσταση, έγινε διότι ο Kiratzoharris έχει αποδείξει στο φόρουμ ότι μπορεί να σεβαστεί τον συνομιλητή του.

Σ' αυτούς που δεν μπορούν να είναι κόσμιοι, δεν κάνουμε συστάσεις. Απλά διαγράφουμε μηνύματα. Όπως στην περίπτωσή σου.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #385 στις: 09/05/09, 15:38 »
εγω ειπα απλα να πεσει το ασυλο.ο αλλος ο ακυρος ειρωνευτηκε (τρομαρα του :D)  για διαβασε τα προηγουμενα μηνυματα και θα καταλαβεις.εφαγε και παρατηρηση αν δεν κανω λαθος.

Η "παρατήρηση" όπως λες, που ουσιαστικά ήτανε σύσταση, έγινε διότι ο Kiratzoharris έχει αποδείξει στο φόρουμ ότι μπορεί να σεβαστεί τον συνομιλητή του.

Σ' αυτούς που δεν μπορούν να είναι κόσμιοι, δεν κάνουμε συστάσεις. Απλά διαγράφουμε μηνύματα. Όπως στην περίπτωσή σου.

κακο δικο σας τοτε.αν νομιζεις οτι με ενδιαφερει που διαγραφηκαν τα μνμ μου κανεις λαθος.ουτε θα κατσω να σου επιχειρηματολογησω γιατι εγω δεν προσεβαλλα κανενα αλλα με προσεβαλλαν αρχικα.ενα forum χαρακτηριζεται απο τους admin Και οχι απο τα μελη του.συνεχιστε την καλη δουλεια  :P
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #386 στις: 09/05/09, 17:31 »
Ενα φόρουμ χαρακτηρίζεται απο όλους και τους admin και τους συντονιστές και τα μέλη,απο τις αρχές και τους στόχους και απο το αποτέλεσμα .

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #387 στις: 09/05/09, 18:07 »
εγω δεν ειμαι ο γ**ιας του κιθαρα.εσεις ποιοι ειστε; οι νταηδες που επειδη δε σας αρεσε η γνωμη μου ορματε;  ;D ;D ;D ;D και οσον αφορα το θεμα αν εδω μεσα αυτοι που συζητατε ειστε σε καποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ και θελετε το ασυλο για να καλυπτονται ολα αυτα τα αισχη που δημιουργουν αυτοι που το εκμεταλλευονται τοτε ειστε αξιοι της μοιρας σας και καλα κανω και σας δουλευω.αν το ασυλο εξυπηρετει καποιον αλλο παραγωγικο σκοπο να τον ακουσουμε.γιατι μεχρι στιγμης σχεδον ολοι λετε κατω τα χερια απο το ασυλο αλλα δε λετε γιατι...
\


Πέστα Χρυσόστομε!!!

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #388 στις: 09/05/09, 21:32 »
Δλδ οσοι θεσμοι και λοιπα πραγματα τα οποια δεν εχουν παραγωγικους σκοπους πρεπει να τους καταργησουμε;!... ::)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος constantin1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #389 στις: 10/05/09, 00:22 »
Δλδ οσοι θεσμοι και λοιπα πραγματα τα οποια δεν εχουν παραγωγικους σκοπους πρεπει να τους καταργησουμε;!... ::)

εδω οι αριστεριστεριστες και οι αναρχικοι (που υπερασπιζονται το ασυλο περισσοτερο) ζητουν την καταργηση της εκκλησιας ως μη παραγωγικο οργανισμο παρολο που η εκκλησια κανει και κανα συσσιτιο και φροντιζει και κανενα φτωχο ή αρρωστο (το κκε και οι αντιεξουσιαστες βεβαια ειναι πολυ απασχολημενοι να γυρνανε με τα πλακατ και να δερνονται με την αστυνομια). αν εχεις καποιο λογο να ΜΗΝ καταργηθει το ασυλο πες τον μου.το μικρο μυαλο μου δεν μπορει να σκεφτει καποιον...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #390 στις: 10/05/09, 11:21 »
αν εχεις καποιο λογο να ΜΗΝ καταργηθει το ασυλο πες τον μου

Αν καταργηθεί το άσυλο, πως θα κάνουμε τέτοιες ανούσιες συζητήσεις, και πως θα οδηγούν το μυαλό μας στα δευτεροτριτεύοντα και όχι στα πρωτεύοντα?

Ένας πολύ καλός λόγος, νομίζω...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #391 στις: 10/05/09, 11:48 »
Δλδ οσοι θεσμοι και λοιπα πραγματα τα οποια δεν εχουν παραγωγικους σκοπους πρεπει να τους καταργησουμε;!... ::)

εδω οι αριστεριστεριστες και οι αναρχικοι (που υπερασπιζονται το ασυλο περισσοτερο) ζητουν την καταργηση της εκκλησιας ως μη παραγωγικο οργανισμο παρολο που η εκκλησια κανει και κανα συσσιτιο και φροντιζει και κανενα φτωχο ή αρρωστο (το κκε και οι αντιεξουσιαστες βεβαια ειναι πολυ απασχολημενοι να γυρνανε με τα πλακατ και να δερνονται με την αστυνομια). αν εχεις καποιο λογο να ΜΗΝ καταργηθει το ασυλο πες τον μου.το μικρο μυαλο μου δεν μπορει να σκεφτει καποιον...

Το ασυλο δεν προστατευει μονο την ελευθερη διακινηση των ιδεων (αυτη υπαρχει ετσι και αλλιως, δωξα τω Θεω """""Δημοκρατια""""" εχουμε). Ο κυριος λογος που ειμαι εναντια στην καταργηση του ασυλου ειναι οτι αυτοματα αυτη η καταργηση σημαινει και παρεμποδιση των τροπων διεκδικησεως που ανα καιρους επιλεγει η πανεπιστημιακη κοινοτητα και οι φοιτητες, οπως εγινε πχ το 2006-2007 η ακομα πιο προσφατα τον Δεκεμβρη. Δεν αναφερομαι μονο στην καταληψη ομως, ακομα και μια Γενικη Συνελευση μπορει να ειναι παρανομη με τον νεο νομο περι ασυλου, αφου οταν γινονται Γενικες Συνελευσεις σταματα η εκπαιδευτικη διαδικασια (τουλαχιστον στην Πατρα που ειμαι εγω) και η παρεμποδιση της εκπαιδευτικης διαδικασιας απαγορευεται ρητα και ειναι παρανομη....
Αυτα δεν ειναι ουτοπικα: σε πολλες αλλες χωρες της Ευρωπης αυτη την στιγμη η αναταραχες στα Πανεπιστημια 9πχ Γαλλια, Ισπανια) αντιμετωπιζονται με εκκενωση των καταληψεων απο τα αντιστοιχα ΜΑΤ, και ειναι σιγουρο οτι και στην Ελλαδα, σε αντιστοιχες περιπτωσεις θα γινει το ιδιο.
Τωρα αν σε ρωτησω τι ακριβως παραγει η εκκλησια φανταζομαι θα ξεφυγουμε απο το θεμα ε?
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος constantin2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #392 στις: 10/05/09, 12:02 »
Δλδ οσοι θεσμοι και λοιπα πραγματα τα οποια δεν εχουν παραγωγικους σκοπους πρεπει να τους καταργησουμε;!... ::)

εδω οι αριστεριστεριστες και οι αναρχικοι (που υπερασπιζονται το ασυλο περισσοτερο) ζητουν την καταργηση της εκκλησιας ως μη παραγωγικο οργανισμο παρολο που η εκκλησια κανει και κανα συσσιτιο και φροντιζει και κανενα φτωχο ή αρρωστο (το κκε και οι αντιεξουσιαστες βεβαια ειναι πολυ απασχολημενοι να γυρνανε με τα πλακατ και να δερνονται με την αστυνομια). αν εχεις καποιο λογο να ΜΗΝ καταργηθει το ασυλο πες τον μου.το μικρο μυαλο μου δεν μπορει να σκεφτει καποιον...

Το ασυλο δεν προστατευει μονο την ελευθερη διακινηση των ιδεων (αυτη υπαρχει ετσι και αλλιως, δωξα τω Θεω """""Δημοκρατια""""" εχουμε). Ο κυριος λογος που ειμαι εναντια στην καταργηση του ασυλου ειναι οτι αυτοματα αυτη η καταργηση σημαινει και παρεμποδιση των τροπων διεκδικησεως που ανα καιρους επιλεγει η πανεπιστημιακη κοινοτητα και οι φοιτητες, οπως εγινε πχ το 2006-2007 η ακομα πιο προσφατα τον Δεκεμβρη. Δεν αναφερομαι μονο στην καταληψη ομως, ακομα και μια Γενικη Συνελευση μπορει να ειναι παρανομη με τον νεο νομο περι ασυλου, αφου οταν γινονται Γενικες Συνελευσεις σταματα η εκπαιδευτικη διαδικασια (τουλαχιστον στην Πατρα που ειμαι εγω) και η παρεμποδιση της εκπαιδευτικης διαδικασιας απαγορευεται ρητα και ειναι παρανομη....
Αυτα δεν ειναι ουτοπικα: σε πολλες αλλες χωρες της Ευρωπης αυτη την στιγμη η αναταραχες στα Πανεπιστημια 9πχ Γαλλια, Ισπανια) αντιμετωπιζονται με εκκενωση των καταληψεων απο τα αντιστοιχα ΜΑΤ, και ειναι σιγουρο οτι και στην Ελλαδα, σε αντιστοιχες περιπτωσεις θα γινει το ιδιο.
Τωρα αν σε ρωτησω τι ακριβως παραγει η εκκλησια φανταζομαι θα ξεφυγουμε απο το θεμα ε?
για ποιες ακριβως διεκδικησεις μιλας;;; γινε πιο σαφης.η πανεπιστημιακη κοινοτητα υπαρχει για να καλλιεργει τη γνωση.οχι για να εκβιαζει καταστασεις και να εξυπηρετουνται τα συμφεροντα καποιων.οπωςειπες δημοκρατια εχουμε και υπαρχουν νομιμες διαδικασιες για την προωθηση οποιασδηποτε διεκδικησης χωρις να καταστρεφονται κτιρια, περιουσιες και να γινεται καλυψη εγκληματων.οσο για τις γενικες συνελευσεις υπαρχει καταστατικο που τις οριζει σαφως και οταν δεν ειναι παρανομες και αυθαιρετες γινονται ανεμποδιστα.πιστεψε με και να πεσει το ασυλο δεν υπαρχει περιπτωση κανεις βουλευτης να κατσει να ασχοληθει να θεσει εκτος νομου τις συνελευσεις και κανενας αστυνομικος δε θα τις παρεμποδισει.οχι μονο γιατι θα τους φανε και τους μεν και τους δε ζωντανους αλλα και γιατι υπαρχουν πολυ πιο σοβαρα θεματα που πρεπει να αντιμετωπιστουν.αρα λοιπον πως θα παρεμποδιστει η εκπαιδευτικη διαδικασια αν η συνελευση εχει αδεια απο το συμβουλιο του τμηματος (οπως ειναι αλλωστε και το νομιμο μεχρι σημερα);
τωρα για τις καταληψεις χρειαζεται να μιλησω;...δλδ ξαφνικα θεωρουμε την χωρις αδεια οικειοποιηση δημοσιων λειτουργικων κτιριων απο καποιους τυπους νομιμη και παμε να την προστατεψουμε κιολας απο τους 'κακους' αστυνομικους;
τελος η εκκλησια δεν ειναι μοναδα παραγωγης για να παραγει.ουτε ανηκει στο κρατος.και οσο κι αν καποιοι "νεωτεριστες", καικαλα-κουλτουριαρηδες, αριστεροι, κλπ κλπ την κυνηγανε ανελεητα υπαρχουν ανθρωποι που την εχουν αναγκη.ακομα κι αν εισαι αθεος υποχρεουσαι να δεχτεις το δικαιωμα του αλλου να πιστευει καπου και να ασκει τη λατρεια του οργανωμενα.και επιπλεον η εκκλησια δινει καθε μερα μεγαλες ποσοτητες χρηματων και υπηρεσιων σε ατομα με αναγκη.κι εγω αθεος ειμαι. αλλα την εκκλησια τη σεβομαι γιατι βοηθα τον κοσμο.τωρα βεβαια θα μου φερεις παραδειγματα απο εκφυλους ιερεις, απατεωνες μοναχους κλπ αλλα δεν αλλαζει τη γενικοτητα αυτο

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #393 στις: 10/05/09, 12:58 »
Ρε φιλε, εσυ που εισαι τοσο νομοταγης πολιτης και μας πριζεις με την "νομιμοτητα" αφου στο φορουμ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να γραφτεις 2 φορες και ενω οι διαχειριστες σου κανανε συγκεκριμενη συσταση, γιατι δεν σεβεσαι τους κανονες? (φυσικα δεν εχω τιποτα να σχολιασω για τις γελοιοτητες περι ασυλου που ουτε καν την κοινη λογικη δεν ακουμπανε)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #394 στις: 10/05/09, 13:20 »
Ποιοι με εμαθαν ρε γελοιε? Μετα λες οτι κανουμε συζητηση. Με εμαθαν κιολας. Κωλοπαιδο με εχεις πει, επαναστατη του καναπε, χιλια δυο αλλα δεν δεχομαι να με λες φερεφωνο και ελπιζω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να ζητησεις δημοσια συγνωμη για αυτο το πραγμα.

Εχεις λυσαξει με τις φοιτητικες παραταξεις λες και υπαρχει ΕΝΑΣ εδω μεσα που να τις εχει υπερασπιστει.

Εχεις λυσαξει με τις δυσοιωνες προβλεψεις οτι τετοια εχουεμ τετοια παθενουμε και οτι θα ερθει χουντα, ε αμα εισαι τοσο σιγουρος σηκω φυγε απο δω μεσα και πηγαινε στο εξωτερικο

Εχεις λυσαξει με τους αιωνιους και φυσικα δεν κρυβεις οτι εισια και εσυ ενας απο αυτους και το λες χωρις καμια ντροπη και κανεναν ενδιασμο, σαν να λες "ναι ειναι κακο αλλα οσο συμβαινει θα συνεχισω και εγω να το εκμεταλευομαι", μπραβο σου, τρομερη σταση.


Ενδιαφερον! ;D

Δεν προκειται να φυγω απο την "ψωροκωσταινα" γιατι την αγαπαω αυτη τη χωρα και ο μονος λογος που κανω τις δυσοιωνες προβλεψεις ειναι γιατι δεν θελω να την δω να καιγεται απο τους ιδιους τους πολιτες της! Εαν σε ενοχλει το γεγονος πως το ΛΑΟΣ ανεβαινει με μικρα βηματα προς τα πανω, μην κατηγορεις εμενα που το αναφερω αλλα να δεις εαν οι σκεψεις και οι πραξεις των αριστερων ειναι αυτες που πρεπει για να αντιμετωπισουν σοβαρα ( και ΕΝΩΜΕΝΑ ) το προβλημα ;)

Αφου δεν υπερασπιζεσαι τις παραταξεις, γιατι λυσσας συνεχως για την παραμονη τους μεσα στο πανεπιστημιο; ;) Κανονικα, κι εφοσον δε σε ενδιαφερουν, θα επρεπε να ζητουσες την απομακρυνση τους ;)  ::)



Προφανως οταν δηλωνω πως μακαρι να εξαφανιστουν οι αιωνιοι φοιτητες απο τα πανεπιστημια ειναι αντιθετο με την επιχειρηματολογια σου πως χαιρομαι για την κατασταση. Δοξα τον Θεο και δουλευω και δεν επιβαρυνω το δημοσιο και τους συμφοιτητες μου. Δε φτανω στα 30 μου να πολιτικοποιω νεους μεσα στα πανεπιστημια. Κανω κανονικα τη φορολογικη μου δηλωση κι αυτη τη στιγμη υπηρετω και τη μαμα πατριδα. Αρα, ασε στην ακρη την προσπαθεια να σπιλωσεις τα λεγομενα μου. Ειναι ξεκαθαρα τα οσα εχω πει. Και ο μονος λογος που λεω συνεχως για την αιωνιοτητα μου ειναι για να δειξω πως υπαρχουν και αιωνιοι που συμφωνουν με την καταργηση του απεριοριστου χρονου σπουδων ;) 

Δε προκειται να ζητησω συγνωμη για κατι το οποιο θεωρω πως εισαι. Ουτε γελοιο σε ειπα, ουτε ειπα να το βουλωσεις ( οπως εκανες εσυ σε καποια παλια συζητηση, εαν θυμασαι καλα..Και βεβαια ουτε συγνωμη δεν απαιτησα ;) ). Προφανως το ασυλο που θελετε απαιτει απο τις αντιθετες αποψεις να εξαφανιζονται. Και ο φερεφωνισμος ειναι αρκετα διαδεδομενος μεσα στο διελυμενο εκπαιδευτικο συστημα μας ( το ασυλο ειναι μια παραμετρος ενος μεγαλυτερου προβληματος εξαλλου )

Περα απο αυτο, ειναι πολυ διασκεδαστικο να βλεπω οργισμενες αντιδρασεις. Ιδιαιτερα τοσο καλης ποιοτητας ;) Keep walking!


Papous, συμφωνω για τη νομιμοτητα του ασυλου. Ομως η καταχρηση του προκαλει την κοινωνια και η κοινωνια μπορει να φερει ειτε αλλαγες ειτε καταστροφες...Και το μονο που διαβλεπω ειναι καταστροφες :/
« Τελευταία τροποποίηση: 10/05/09, 13:25 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #395 στις: 10/05/09, 13:23 »
Θα γινω πιο σαφης. Κατ' αρχας, η δημοκρατια ειναι κατι το σχετικο, και σαφεστατα δεν οριζεται απο τον τιτλο της εφημεριδας της κυβερνησης πχ. Δημοκρατια θα ειχαμε αν μπορουσα σαν φοιτητης να ζητησω να ερθουν τα βιβλια μου στην ωρα τους και οχι 10 μερες πριν την εξεταστικη και να εχω καποια ελαχιστη ελπιδα να εισακουστω χωρις να χρειαζεται να κανω καταληψη και να με κυνηγανε στους δρομους αυτοι με τα πρασινα (οχι οι βαζελοι, οι αλλοι....). Αυτο δεν γινεται σε καμια περιπτωση και για καμια κοινωνικη ομαδα. Αρα που ειναι η δημοκρατια; Επισης, εστω οτι οσοι κανουμε καταληψη ειμαστε αντιδημοκρατες και μας κανεις κριτικη γι αυτο. Καλα κανεις. Θα ηθελα ομως να δω και καμια κριτικη για τους αλλους δημοκρατες, αυτους με τα Βατοπαιδια κτλ κτλ και καμια δραση και για εκει. Στο κατω κατω, για να σου πω την αληθεια, δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα για την Δημοκρατια οι καταληψεις. Ισα ισα. Μεγαλυτερο προβλημα ειναι τα σκανδαλα, η ανεργια, η ανασφαλιστη εργασια, το ρουσφετι, η αστυνομικη βια. Για αυτα ομως δεν βλεπω κανεναν να κανει κατι σπουδαιο. Προτιμας να τα βαλεις με τους καταληψιες πχ, που ειναι σαφεστατα και πιο ευκολος στοχος απο το να ξεβολευτεις και να τα βαλεις με την κυβερνηση. Επισης θα σου πω και κατι αλλο. Ναι, εκανα και εγω καταληψη τον Δεκεμβρη για ολα αυτα που εγιναν, οχι μονο για την δολοφονια του Γρηγοροπουλου. Αυτο δηλαδη ειναι τωρα αντιδημοκρατικο; Τοτε αντιδημοκρατικο ηταν και το πολυτεχνειο, το 114, οι διαδηλωσεις για το 15% για την παιδεια, οι καταληψεις για την δολοφονια του Τεμπονερα κτλ κτλ.

Παντως, και εγω οταν ημουν αιωνιος (μην φανταστειτε, στα 5.5 χρονια το πηρα), δεν θυμαμαι να επιβαρυνα καπου το κρατος, περαν της κολλας της εξεταστικης και του χαρτιου για το πασο..
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #396 στις: 10/05/09, 13:27 »
Παντως δημοκρατια δεν ειναι να σε βριζουν ως γελοιο επειδη εχεις αντιθετη αποψη απο το κατεστημενο.
Ουτε δημοκρατια ειναι να κλεινεις ενα ΔΗΜΟΣΙΟ κτιριο που πληρωνει στην ουσια ο πατερας σου, η μανα σου και ο θειος μου απο τον Εβρο επειδη θες να μεταφερεις ιδεες.

Ποσο μαλλον να καταστρεφεις το κτιριο αυτο σαν ουνος χανοντας καθε νοημα της εννοιας καταληψη και αγωνα ;) ( δεν αναφερομαι σε σενα, αλλα στις καταστροφες που εχουν γινει κατα καιρους σε καταληψεις )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #397 στις: 10/05/09, 13:50 »
Δλδ οσοι θεσμοι και λοιπα πραγματα τα οποια δεν εχουν παραγωγικους σκοπους πρεπει να τους καταργησουμε;!... ::)

εδω οι αριστεριστεριστες και οι αναρχικοι (που υπερασπιζονται το ασυλο περισσοτερο) ζητουν την καταργηση της εκκλησιας ως μη παραγωγικο οργανισμο παρολο που η εκκλησια κανει και κανα συσσιτιο και φροντιζει και κανενα φτωχο ή αρρωστο (το κκε και οι αντιεξουσιαστες βεβαια ειναι πολυ απασχολημενοι να γυρνανε με τα πλακατ και να δερνονται με την αστυνομια). αν εχεις καποιο λογο να ΜΗΝ καταργηθει το ασυλο πες τον μου.το μικρο μυαλο μου δεν μπορει να σκεφτει καποιον...
Δεν νομιζω να εχει εκφρασει καννας την επιθυμια να καταργηθει η ελευθερη εκφρασης μιας θρησκειας, μηπως εννοεις τον διαχωρισμο κρατους εκκλησιας;..τεσπα..δεν εξεφρασα γνωμη αν ειμαι υπερ ή οχι απλα ρωτησα κατι...
Συμφωνα με την αποψη σου θα μπορουσα και εγω να ζητησω και εςγω και ολοι ενα αλλο πολιτευμα, την καταργηση δλδ της δημοκρατιας...(χαζο ε;..ε δεν πειραζει... :P)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/05/09, 13:57 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #398 στις: 10/05/09, 14:55 »
Παιδιά μιά ζωή γίνετε το ίδιο λάθος. Σε συγκεκριμένα θέματα, γενικού ενδιαφέροντος απαντήσεις και προσωπικές μικροκακιούλες.
Εδώ έχουμε ένα συγκεκριμένο ζήτημα.Το άσυλο. Το οποίο γεννήθηκε από το αίμα του Πολυτεχνείου. Τα ερώτηματα είναι λοιπόν...Σήμερα συντρέχουν οι ίδιοι λόγοι;Ποιές συμπεριφορές είναι εγκληματικές και ποιές πολιτικές; Όταν αυτά τα δύο μπερδεύονται ποιά πρέπει να είναι η νομοθεσία; Εγώ δεν πήγα πανεπιστήμιο και δεν είμαι στην ηλικία των φοιτητών. Άρα ανήκω στο μεγαλύτερο κομμάτι της Ελληνικής κοινωνίας.Πως θα με πείσετε για την ανάγκη της μη κατάργησης, ή της κατάργησης;Έτσι πάντως όχι...
Πρέπει κάποια στιγμή σε αυτή τη χώρα να μάθουμε να συζητάμε και να προτείνουμε πράγματα και όχι απλά να αλληλοκατηγορούμαστε ορμώμενοι από ιδεοληψίες-μάντρωμα.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #399 στις: 10/05/09, 15:03 »
Παντως δημοκρατια δεν ειναι να σε βριζουν ως γελοιο επειδη εχεις αντιθετη αποψη απο το κατεστημενο.
Ουτε δημοκρατια ειναι να κλεινεις ενα ΔΗΜΟΣΙΟ κτιριο που πληρωνει στην ουσια ο πατερας σου, η μανα σου και ο θειος μου απο τον Εβρο επειδη θες να μεταφερεις ιδεες.

Ποσο μαλλον να καταστρεφεις το κτιριο αυτο σαν ουνος χανοντας καθε νοημα της εννοιας καταληψη και αγωνα ;) ( δεν αναφερομαι σε σενα, αλλα στις καταστροφες που εχουν γινει κατα καιρους σε καταληψεις )

Ας πουμε συμφωνοι. Θες τοτε να μου προτεινεις εναν αλλο τροπο ετσι ωστε απο αυτα τα λεφτα που πληρωνει ο πατερας μου, η μανα μου και ο θειος μου να μου παρεχουν σοβαρη ΔΗΜΟΣΙΑ μορφωση και ενα πτυχιο με το οποιο θα βρω αξιοπρεπη δουλεια;;
Σοβαρα τωρα, εμενα πραγματικα δεν με ψηνει η φαση της καταληψης. Κι εγω θα προτιμουσα να κανω τα μαθηματα μου και θα προτιμουσα να υπαρχει καποιος αλλος τροπος διεκδικησης εξισου αποτελεσματικος. Αυτο που λεω ομως ειναι οτι απο τα τοσα προβληματα (ανεργια, ανασφαλεια, μιζες κτλ κτλ) εσεις επιλεγετε να τα βαλετε ουσιαστικα με ενα μικρο προβλημα (το χασιμο των μαθηματων). Δηλαδη, συγνωμη ρε παιδια, πανευρωπαικα γινεται χαμος, τα πραγματα σκλήραινουν καθε μερα σε ολα τα επιπεδα, ο κοσμος εχει αρχισει να πειναει κυριολεκτια και τα βαζετε με εμας που κανουμε καταληψη;;;
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ