Αποστολέας Θέμα: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι  (Αναγνώστηκε 13464 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Να σας πω τη γνώμη μου έμφυτο. Αν δεν το έχεις,μπορείς να το αναπτύξεις βεβαίως,αλλά σε καμία περίπτωση δεν φτάνεις στο επίπεδο ενός που το έχει ήδη. Άλλωστε,μουσικός χωρίς μουσικό αυτί δεν υπήρξε ποτέ νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #1 στις: 29/07/08, 01:02 »
Άλλωστε,μουσικός χωρίς μουσικό αυτί δεν υπήρξε ποτέ νομίζω...

Αυτό ισχύει και για τον Μπετόβεν που ήταν κουφός κατά το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #2 στις: 29/07/08, 01:12 »
τυχεροι ΟΣΟΙ το εχουν  8)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #3 στις: 29/07/08, 02:16 »
Άλλωστε,μουσικός χωρίς μουσικό αυτί δεν υπήρξε ποτέ νομίζω...

Αυτό ισχύει και για τον Μπετόβεν που ήταν κουφός κατά το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του...;
Ακουγε, απλά με άλλο τρόπο, μέσο ενός ξύλου, που ακούμπαγε στο πιάνο, και μετέφερε τις δονήσεις στο κρανίο του.

Το πρόβλημα θα το είχε ο Βαν Γκογκ, αν έπαιζε μουσική. ;D ;D

Όσον αφορά το μουσικό αυτί. Είτε το έχεις είτε όχι, θέλει εξάσκηση. Αυτή άλλωστε θα σου δείξει αν το έχεις.

Για μένα, ακόμα και ο όρος "μουσικό αυτί" είναι ΠΟΛΥ  γενικός, καθώς υπάρχουν πολλές πτυχες της αντίληψης της μουσικής.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #4 στις: 29/07/08, 03:20 »
Παράθεση
Να σας πω τη γνώμη μου έμφυτο. Αν δεν το έχεις,μπορείς να το αναπτύξεις βεβαίως,αλλά σε καμία περίπτωση δεν φτάνεις στο επίπεδο ενός που το έχει ήδη

ακριβώς αυτό που λες πιστεύω και εγώ. και αυτό συμβαίνει (κατά την άποψη μου πάντα) σε οποιοδήποτε ταλέντο μπορεί
να έχει κάποιος άνθρωπος.  πχ ζωγραφική

Παράθεση
τυχεροι ΟΣΟΙ το εχουν

δυστυχώς ή ευτυχώς, έτσι είναι!!

Παράθεση
Όσον αφορά το μουσικό αυτί. Είτε το έχεις είτε όχι, θέλει εξάσκηση. Αυτή άλλωστε θα σου δείξει αν το έχεις.

ναι έτσι είναι, αλλά αν συγκρίνεις 1) δυο ανθρώπους που το έχουν εξασκήσει, μεταξύ τους και
                                            2) άλλους δυο που δεν το έχουν κάνει εξάσκηση, και στις 2 περιπτώσεις θα ξεχωρίσει αυτός
που το "έχει". (υπάρχει βεβαία και η περίπτωση ενός ανθρώπου που δεν έχει ανακαλύψει και εξασκήσει το ταλέντο του και μπορεί
να είναι χειρότερος από κάποιων που δεν το "έχει" αλλά προσπαθεί με πολύ δουλειά και θέληση.)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #5 στις: 29/07/08, 04:11 »
Δεν πιστευω στο ταλέντο. Όλα είναι θέμα αντίληψης, στην αντίληψη ναι. Μουσικό αυτί καλλιεργείς ακόμα και αν δεν έχεις στην αρχή, προσοχή στις νότες θέλει...
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος eddie13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #6 στις: 08/08/08, 16:54 »
Να ρωτήσω κάτι σα μικρό που είμαι? Το μουσικό αυτί πως το ξεχωρίζεις απο τα κανονικά αυτιά?Έχει σχήμα σαν κλειδί του σολ ή τίποτα τέτοιο?
Ε μορέ και τι πειράζει αμα δεν έχεις μουσικό αυτί.Βρίσκεις έναν που έχει και του το κόβεις. ::)

ή κάνεις υπομονή μες τον ήλιο και στην ζέστη , μες  στο κρύο στη βροχή για να καλλιεργήσεις το μουσικό αυτί. :P
Run to the  Hills , Run for your lives!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #7 στις: 08/08/08, 17:36 »
εγώ πιστεύω πως το "ταλέντο" που λέμε πως έχει κάποιος είναι απλώς μία έμφυτη πρόοδος που έχει κάποιος σε έναν τομέα και απλά όταν αρχίζει να ασχολείται με το αντικείμενο φαίνεται να το "κατέχει" χωρίς όμως να έχει ασχοληθεί ποτέ του...
είναι δηλαδή σα να μπαίνει στο παιχνίδι της εκμάθησης/εκπαίδευσης/εξάσκησης απο ένα πιο υψηλό επίπεδο με τη βοήθεια της φύσης....
όλοι πρέπει να έχουμε μία κλίση σε κάτι, αλλά αν ποτέ δεν ασχοληθούμε με αυτό δεν θα μάθουμε ποτέ ότι το είχαμε...

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #8 στις: 08/08/08, 17:44 »
Σιγουρα με "μουσικο αυτι" γεννιεσαι ..
Δηλαδή?
Ακριβως αυτό που ειπε ο Unknown Artist .. Θεμα αντιληψης ...
Ακόμα και αυτοί που δεν εχουν κανει ποτέ τους ντικτέ ούτε εχουν ασχοληθει με καποιο οργανο, και εχουν "μουσικο αυτι", μπορουν να ξεχωρισουν απο τις πρωτες νοτες καποιο κομματι η ακομα και να σου τραγουδησουν τη μελωδια ...
αν το εξασκήσουν, θα μοχθησουν πολυ λιγοτερο απο καποιον που δεν εχει αυτή την ιδιαιτεροτητα ..
Ωστόσο, με σκληρη δουλεια, το αποκτας και δεν εχεις και τιποτα να ζηλεψεις απο καποιον ο οποίος ειχε το χαρισμα "αφ εαυτού" ..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #9 στις: 08/08/08, 17:54 »
Ότι και αν πιστεύει ο καθένας μας σχετικά με το "μουσικό αυτί", το γεγονός είναι ότι όλες οι αισθήσεις μπορούν να εξασκηθούν. Κλασσικό και πολύ γνωστό παράδειγμα είναι οι ανεπτυγμένες αισθήσεις (ιδιαίτερα ακοή και αφή) των τυφλών. Υπάρχουν οινολόγοι οι οποίοι δοκιμάζοντας ένα κρασί μπορούν να σού πουν τον τύπο του σταφυλιού, την περιοχή προέλευσης, τη χρονιά παραγωγής και ένα σωρό άλλα χαρακτηριστικά. Κανείς όμως δεν γεννιέται με αυτή την ικανότητα. Το συμπέρασμα είναι ότι είτε έχεις κάποιο ταλέντο είτε όχι, πρέπει να το καλλιεργήσεις για να αναπτυχθεί.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #10 στις: 08/08/08, 17:58 »
Αυτό που ανέφερες Απόλλων, δηλαδή να μπορείς να κρίνεις τόσο καλά κάτι πιστεύω πως γίνεται γιατί μαθαίνουμε να διακρίνουμε διαφορετικές λεπτομέρειες που, πριν ασχοληθούμε με το θέμα, δεν ξέραμε καν ότι υπάρχουν...
Και με τη βοήθεια της εξάσκησης καταφέρνεις και κάτι που, για έναν μη σχετικό, φαίνεται αδύνατο... :D

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #11 στις: 08/08/08, 19:01 »
Να ρωτήσω κάτι σα μικρό που είμαι? Το μουσικό αυτί πως το ξεχωρίζεις απο τα κανονικά αυτιά?Έχει σχήμα σαν κλειδί του σολ ή τίποτα τέτοιο?
Ε μορέ και τι πειράζει αμα δεν έχεις μουσικό αυτί.Βρίσκεις έναν που έχει και του το κόβεις. ::)

Χα,χα,χα,χα, άπαιχτος μικρέ!!!! Άσε που μπορείς να κάνεις και πλαστική ή να πάρεις κανένα χαπάκι.
Για να καταλάβεις όμως, σοβαρά τώρα, είναι κάτι σαν το μουσικό κουτί. Όταν το ανοίγεις βγάζει μουσική.


Προσωπικά δεν με εκπλήσει το μουσικό αυτί. Είμαι πεπεισμένος ότι δεν χρειάζεσαι ταλέντο για να αντιληφθείς την αρμονία των ήχων.
Θεωρώ χάρισμα το παράφωνο αυτί. Πραγματικά πως τα καταφέρνουν αυτοί οι τύποι? Να ακούν εντελώς παράφωνα ακούσματα και όχι μόνο να μην ενίστανται αλλά να τα αναπαράγουν κι όλας! Μεγάλο προσόν στην εποχή μας.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #12 στις: 08/08/08, 21:06 »
 Ως κατοχος οχι ενος αλλα ολοκληρου ζευγους :P απολυτων αυτιων πραγμα αρκετα σπανιο (εως πολυ) εψαξα λιγακι το ζητημα. Αυτο που εμαθα ειναι πως διαφορα "κατασκευης" απο αυτι σε αυτι η μεταξυ ακουστικων νευρων δεν υπαρχει. Η διαφορα βρισκεται πως αυτος που εχει απολυτο αυτι, εχει κανει πολλη εξασκηση στην παιδικη του ηλικια (τραγουδωντας σε χορωδιες, ακουγωντας πολλη μουσικη) και εχει διαμορφωσει μια πολυ υψηλη αντιληπτικη ικανοτητα στον ηχο. Εαν καποιος προσπαθησει να κανει τετοιου ειδους εξασκηση σε μεγαλη ηλικια σιγουρα θα καταφερει καποια πραγματα αλλα απολυτο αυτι δε θα αποκτησει. Οποτε.. οσοι το εχουν, το εχουν ;) Οσο για τους υπολοιπους καλο ειναι να προσπαθησουν να το εξασκησουν οσο πιο πολυ μπορουν (νομιζω πως υπαρχουν καποιες μεθοδοι για αυτο). Επισης καλο ειναι τα παιδια μας (αν και οποτε κανουμε) να τα σπρωξουμε (με το μαλακο :)) απο μικρα στη μουσικη και οπωσδηποτε στο τραγουδι παραλληλα με καποιο οργανο, για να το βοηθησουμε να εξασκηθει και να αποκτησει αυτο το "χαρισμα" ειτε το αξιοποιησει ειτε οχι
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #13 στις: 09/08/08, 10:49 »
Vaiking, όταν λες "απόλυτο αυτί" φαντάζομαι ότι εννοείς (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με) ότι μπορείς άνετα να κατατάξεις έναν οποιονδήποτε ήχο που ακούς από οποιοδήποτε όργανο ή ανθρώπινη φωνή στην μουσική κλίμακα, χωρίς να χρησιμοποιήσεις κάποιο εξωτερικό βοήθημα, όπως διαπασών ή κάτι ανάλογο. Επίσης ότι μπορείς να αναπαραγάγεις είτε με μουσικό όργανο είτε με την φωνή σου κάποιον τόνο που θα σου ζητήσουν, πχ φυσικό σι ύφεση ή 2 μόρια πάνω από το ντο, ανεξάρτητα από το κούρδισμα του οργάνου.

Μα αυτό είναι επιστήμη! Όποιον άνθρωπο και να βάλεις ν' ακούσει μια ασυγχρόνιστη μπάντα θα σου πει ότι κάτι δεν πάει καλά, κάτι δεν του αρέσει, αλλά δεν γνωρίζει τι ώστε να μπορεί να το διορθώσει. Την διάγνωση της αιτίας και την διόρθωση την αναλαμβάνει ο επιστήμονας μουσικός, γι' αυτό άλλωστε τον έχουμε.


Παρ' όλα αυτά δεν μπορώ να βρω με τίποτα την αιτία του "παράφωνου αυτιού". Υποψιάζομαι ότι η ανέχεια και η οικονομική κρίση αλλά και η μόδα της υγιεινής διατροφής έχει οδηγήσει πολλούς ανθρώπους σε διατροφή με φαλτσολάδα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος eddie13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #14 στις: 09/08/08, 13:23 »
Σωστός !!! Μπράβο ρε παππού. ;D

Την συνταγή για την φαλτσολάδα την έχει κανείς? ::)

Εγώ ένα έχω να πω.I don't wanna be a φαλτσοslave!!!  :P
Run to the  Hills , Run for your lives!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #15 στις: 11/08/08, 20:51 »
pappou δικιο εχεις. Παντως εκ της πειρας μου γνωριζω πως υπαρχουν και ανθρωποι που θα ακουσουν το φαλτσο και δε θα το καταλαβουν... Και κατι φορες τους ζηλευω με τα φαλτσα που ακουγονται συχνα πυκνα. Αυτοι περνανε καλα οπως και να εχει σε αντιθεση με εμενα που αρρωσταινω :( Ισως ομως και το φαλτσο αυτι περα απο την ελλειψη εξασκησης να εχει να κανει με την ελλειψη θαρρους που μπορει να εχει καποιος και να φοβαται να αναγνωρισει ηχους η περισσοτερο να τους αναπαραγει για να μην τον επικρινουν σε ενδεχομενο λαθος. Κλασσικο παραδειγμα... η μητερα μου :P Ειναι θεοφαλτση!!! Και ομως την εχω ακουσει να τραγουδα νομιζοντας πως ειναι μονη της και εχει τραγουδησει αρκετα σωστα..
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #16 στις: 12/08/08, 15:48 »
Aπό μια άποψη έχεις δίκιο. θυμάμαι, είχα βρεθεί σε μια συναυλία στην Θεσσαλονίκη όπου συμμετείχαν ηχηρά ονόματα και εκεί καταλάβαινες ακριβώς τι σημαίνει φάλτσο. Πονούσαν τα αυτιά. Εν τω μεταξύ χιλιάδες άτομα από κάτω να παραληρούν. Ρωτάω τον διπλανό μου: "Μα είναι δυνατόν να μην πετάνε ντομάτες? Αυτός ο τύπος είναι ο ορισμός του φάλτσου!" Και μου απαντάει με τον πιο φυσικό τρόπο: "Αφού πουλάει, δεν είναι φάλτσος"! Αυτό είναι πλέον το κριτήριο.


Πάντως θα ήταν καλό να μας διαφωτίσει ένας νευροφυσιολόγος. Υποψιάζομαι πως εκτός από την φαλτσολάδα πρέπει να υπάρχει και κάποιο προβλημα στην μεταγωγή σήματος στον εγκέφαλο ή στην επεξεργασία του. Και αυτό μπορεί να συμβεί στον καθένα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος μαντολιναδα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Καθε ζωή εχει τη δική της μελωδία!!!!
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #17 στις: 14/08/08, 11:42 »
Δν ξέρω αν ειναι εμφυτο ή όχι...

Εγω παντως το έχω!!!!!!! :P  λολ!!!


Παντως το σιγουρο ειναι οτι χρειαζεται να αγαπας την μουσικη.... για να ασχοληθεις μαζι της και να την νιωσεις!
CANTO.......

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #18 στις: 14/08/08, 13:42 »
Και το ταλέντο χρειάζεται και η εξάσκηση κατά την γνώμη μου...Υπάρχουν βέβαια και πολλά παραδείγματα ανθρώπων που έχουν αποδείξει πως με πολύ δουλειά μπορεί κάποιος να πετύχει τα πάντα

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #19 στις: 14/08/08, 16:41 »
Προσπαθώ ακόμα να καταλάβω τί εννοούμε με τον όρο μουσικό αυτί.. Προφανώς έχει να κάνει με μια καλύτερη αντίληψη της μουσικής.. Αλλα υπάρχουν τόσοι τρόποι να ακούσει κάποιος τη μουσική..

Εννούμε

Την ικανότητα να αντιλαμβανόμαστε ποια νότα είναι ποιά;
Την ικανότητα να ξεχωρίζουμε ένα κομμάτι και μόνο απο τον ήχο της κιθάρας;
Την ικανότητα να αναγνωρίζουμε ρυθμούς μεταξύ ρυθμών;
Την ικανότητα να αναγνωρίζουμε patterns στον ήχο και να αναγνωρίζουμε μπάντες απο το άκουσμα τους;
Την ικανότητα να αναγνωρίζουμε τεχνοτροπίες στη μελωδία και να αναγνωρίζουμε το συνθέτη σε κλασικά και μή κομμάτια;
Την ικανότητα να δουλεύουμε ηχοληπτικά και να είμαστε σε θέση να φτιάχνουμε μια αξιοπρεπή παραγωγή;
Την ικανότητα να ξεχωρίζουμε τα φάλτσα;
Την ικανότητα να ξεχωρίζουμε παράδοξες αρμονίες απο στραβοσυνδιασμούς απο νότες;

Και προσοχή, σε όλα αυτά, δεν υπέθεσα οτι μιλάμε για μουσικό, με εξαίρεση ίσως το πρώτο.


Τί είναι λοιπόν το περίφημο μουσικό αυτί; Κάτι που κάνει κάτι απο τα παραπάνω;Κατι που τα κάνει όλα μετά τις 2, αλλα και πρίν; Για να ξέρουμε σε τί βάση μιλάμε δλδ...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος boxer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep on rocking in a free world
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #20 στις: 26/08/08, 17:44 »
Παντως οσον αφορα τα φαλτσα , ειχα παει προπερσι σε Whitesnake και φευγοντας ακουγα τον κοσμο να μιλαει για τη φοβερη ερμηνεια του Coverdale και ελεγα απο μεσα μου "Μα καλα , κουφοι ειναι ολοι τους;".

Ητανε προφανες οτι ανθρωπος δεν μπορουσε πια.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #21 στις: 26/08/08, 19:46 »
 Περιπτωσεις σαν του Coverdale η του Ozzy ειναι "ειδικες"! Ολοι γνωριζουν πως τα χρονια εχουν περασει, η φωνη εχει πεσει (οπως και πολλα αλλα ;) ) και το μονο που περιμενεις ειναι απλα να "δεις" τον αγαπηγμενο σου ροκ-σταρ πανω στη σκηνη να κανει εστω και ενα ποσοστο απο αυτα που εκανε στο παρελθον. Αυτο πιστευω πως ερμηνευουν ως "φοβερη ερμηνεια". Στο μυαλο τους βρισκεται και οχι σε αυτα που εκανε και τραγουδησε ο Coverdale. Και εγω καταχαρηκα και τις 2 φορες που ειδα τους Whitesnake, γνωριζα ομως τι παω να δω. Και ειδα και ακουσα ακριβως αυτα που περιμενα γι αυτο και δεν εβγαλα κραυγες ικανοποιησης αλλα ουτε πεταξα και ντοματες (πως θα μπορουσα να το κανω αλλωστε στον David... υπαρχει και ενας σεβασμος :))
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος annezoo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • CH3CH(NH2)COOH
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #22 στις: 20/09/08, 20:26 »
Άλλωστε,μουσικός χωρίς μουσικό αυτί δεν υπήρξε ποτέ νομίζω...
μουσικος ειναι και ενας που παιζει κρουστα...ξερω λοιπον κρουστο που ειναι εντελως μα εντελως φαλτσος....δε μιλαω απλα για μουσικο αυτι.....και ειναι απειροι οι μουσικοι που δεν εχουν το απολυτο αυτι.το απολυτο αυτι ειναι σιγουρα εμφυτο αλλα οπως ειπαν γενικα διαφοροι προλαλισαντες μπορει να αναπτυχθει....αλλα απολυτο απολυτο δεξ ερω αν γινεται  σιγουρα ομως γενιεται....
how i wish you were here

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #23 στις: 23/09/08, 18:57 »
Όλοι οι άνθρωποι γεννιόμαστε με έναν εγκέφαλο, ως γνωστόν. Ο εγκέφαλος μας, με τα δισεκατομμύρια των νευρικών συνάψεων δεν είναι κάτι στατικό, άλλωστε κάθε στιγμή σχηματίζουμε καινούργιες νευρικές συνάψεις. Όταν λέμε ότι κάτι είναι έμφυτο υπονοούμε χωρίς να το ξέρουμε κάποια ανατομική ανωμαλία (ή καλύτερα διαφοροποιήσεις) η οποία αντί να λειτουργεί μειονεκτικά σου δίνει ένα μικρό boost σε ένα τμήμα των δραστηριοτήτων σου.

Η νοημοσύνη των αισθήσεων αναπτύσσεται γρηγορότερα από αυτήν που σχετίζεται με την αντίληψη του χώρου, τη μαθηματική αντίληψη, την ικανότητα λόγου. Αν μπορούμε να μιλήσουμε για κάτι έμφυτο, αναφερόμαστε σε DNA (γονίδια). Το DNA μας είναι κάτι στατικό όμως, με εξαίρεση τις περιπτώσεις καρκίνου και κάποιες περιπτώσεις λοιμώξεων από ιούς (τα οποία όμως σε αντίθεση με τις απειροελάχιστες ανατομικές διαφοροποιήσεις είναι βλάβες και δεν υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσουν θετικά), άρα δεν αλλάζει. Επομένως, αφού η μουσική είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα, όσο και να εξασκηθούμε στην αντίληψη της μουσικής δε μπορούμε να μεταβιβάσουμε ούτε ένα απειροελάχιστο τμήμα αυτής της αντίληψης σε κάποιον απόγονο. Αυτό που μπορούμε να μεταβιβάσουμε είναι η υψηλή διακριτική ικανότητα της ακοής. Διακριτική ικανότητα ονομάζουμε την ελάχιστη απόσταση που πρέπει να έχουν σε απόλυτη τιμή οι συχνότητες δύο ήχων που ακούγονται ταυτόχρονα ώστε να γίνουν αντιληπτοί ως 2 διαφορετικοί ήχοι.

Άρα πρέπει να επιστρέψουμε στην έννοια του μουσικού αυτιού. Αν με την έννοια του μουσικού αυτιού ονομάζουμε την εξοικοίωση με το μέτρο ενός κομματιού, τότε δεν μπορούμε να μιλάμε για κάτι έμφυτο. Αν με την έννοια του μουσικού αυτιού ονομάζουμε την ικανότητα ενός ατόμου να αυτοσχεδιάζει με μελωδίες και κλίμακες, πάλι δε μιλάμε για κάτι έμφυτο. Όλα αυτά έχουν σχέση με την ποσότητα και την ποιότητα των ερεθισμάτων που δεχόμαστε απο μικρή ηλικία. Όταν λέμε πως ο Μότσαρτ ήταν παιδί θαύμα δε σημαίνει ότι έπιασε σε ηλικία 6 ετών πρώτη φορά το πιάνο κι έγραψε το Rondo a la Turca. Ένας κρητικός έχει πολύ καλύτερη αντίληψη της λύρας από ένα Σουηδό λόγω διαφοράς στα ερεθίσματα. Αντίστοιχα ο πατέρας μου δε θα μπορέσει ποτέ να καταλάβει την αξία των Led Zeppelin ή των Metallica, μόνο φασαρία θα του ακούγεται.

Όμως αν με την έννοια του μουσικού αυτιού εννοούμε εννοούμε την ικανότητα να καταλαβαίνει ένα φάλτσο, μιλάμε εν μέρει για έμφυτο ταλέντο, καθώς εμπλέκεται το στοιχείο της διακριτικής ικανότητας, το οποίο υπάρχει τόσο στον άνθρωπο όσο και στα ζώα. Για να εξακολουθεί να ισχύει αυτό το boost πρέπει να υπάρχουν συνεχώς ερεθίσματα που να βοηθούν. Όμως το σκυλί μου επίσης δε μπορεί ποτέ να καταλάβει τι είναι φάλτσο, ακόμα και αν έχει τα ερεθίσματα, γιατί είναι πέρα από τις διανοητικές του δυνατότητες, οπότε μπαίνει μέσα και το στοιχείο της γενικότερης αντίληψης.

Αυτά βέβαια γνωρίζω εγώ θεωρητικά ...Στην πράξη όμως υπάρχουν άπειρα σκυλιά που παράγουν "μουσικά" γαβίσματα με τη συνοδεία ενός πιάνου ή ενός ακορντεόν. Όπως επίσης υπάρχουν αυτιστικά παιδιά στα η μουσική αντίληψη είναι ανώτερη της συνολικής τους αντίληψης. Ίσως δεν υπάρχει σαφής απάντηση, απλά μάλλον συμφωνούμε όλοι ότι ο μέσος άνθρωπος στηρίζεται κυρίως στα ερεθίσματα και την εκπαίδευση και ότι το αυθεντικό ταλέντο είναι κάτι σχετικά σπάνιο και όχι κάτι απαραίτητο για ένα μουσικό

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Μουσικό αυτί: Κάτι έμφυτο ή όχι
« Απάντηση #24 στις: 09/10/08, 23:02 »
Προσπαθώ ακόμα να καταλάβω τί εννοούμε με τον όρο μουσικό αυτί.. Προφανώς έχει να κάνει με μια καλύτερη αντίληψη της μουσικής.. Αλλα υπάρχουν τόσοι τρόποι να ακούσει κάποιος τη μουσική..

Εννούμε

Την ικανότητα να αντιλαμβανόμαστε ποια νότα είναι ποιά;
Την ικανότητα να ξεχωρίζουμε ένα κομμάτι και μόνο απο τον ήχο της κιθάρας;
Την ικανότητα να αναγνωρίζουμε ρυθμούς μεταξύ ρυθμών;
Την ικανότητα να αναγνωρίζουμε patterns στον ήχο και να αναγνωρίζουμε μπάντες απο το άκουσμα τους;
Την ικανότητα να αναγνωρίζουμε τεχνοτροπίες στη μελωδία και να αναγνωρίζουμε το συνθέτη σε κλασικά και μή κομμάτια;
Την ικανότητα να δουλεύουμε ηχοληπτικά και να είμαστε σε θέση να φτιάχνουμε μια αξιοπρεπή παραγωγή;
Την ικανότητα να ξεχωρίζουμε τα φάλτσα;
Την ικανότητα να ξεχωρίζουμε παράδοξες αρμονίες απο στραβοσυνδιασμούς απο νότες;

Και προσοχή, σε όλα αυτά, δεν υπέθεσα οτι μιλάμε για μουσικό, με εξαίρεση ίσως το πρώτο.


Τί είναι λοιπόν το περίφημο μουσικό αυτί; Κάτι που κάνει κάτι απο τα παραπάνω;Κατι που τα κάνει όλα μετά τις 2, αλλα και πρίν; Για να ξέρουμε σε τί βάση μιλάμε δλδ...

νομίζω πως η απάντηση σου μας καλύπτει απόλυτα  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 19:39
από Θοδωρής
3 Απαντήσεις
4389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
4 Απαντήσεις
3756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/06, 22:40
από KJP
64 Απαντήσεις
33837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/06, 12:37
από CADMUS
0 Απαντήσεις
2387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/07, 22:10
από villis
11 Απαντήσεις
4649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/08, 15:16
από Johnie Darko
29 Απαντήσεις
10446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/08, 13:49
από Stergios Kourou
0 Απαντήσεις
10812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/11, 22:06
από oxide
2 Απαντήσεις
3196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/11, 12:21
από verita
8 Απαντήσεις
5415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/11, 14:35
από rodort1