Αποστολέας Θέμα: Seymour Duncanc Alnico Pro II  (Αναγνώστηκε 2825 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_LesPaul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P Kurt Cobain
    • Προφίλ
Seymour Duncanc Alnico Pro II
« στις: 09/03/09, 20:18 »
Θελω σε μια epiphone les paul standard να βαλω αυτους τους μαγνητες(Seymour Duncanc Alnico Pro II)
γνωριζω πως κ ο slash καθως και αλλοι χρησιμοποιυν τουσ ιδιους!!

αρα αξιζει να τ κανω?
εχετε ν προτεινετε κατι καλυτερο

παιζω(hendrix,GnR,Nirvana και αλλα ιδιου τυπου)
Epiphone Les Paul
Marshall MG15CDR
Slash FTW
R.I.P Kurt Cobain

Αποσυνδεδεμένος Alex_LesPaul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P Kurt Cobain
    • Προφίλ
Απ: Seymour Duncanc Alnico Pro II
« Απάντηση #1 στις: 14/03/09, 18:45 »
dn apantaei kaneis!!!kseraila stn orizonta!
Epiphone Les Paul
Marshall MG15CDR
Slash FTW
R.I.P Kurt Cobain

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Seymour Duncanc Alnico Pro II
« Απάντηση #2 στις: 14/03/09, 20:06 »
Γενικά, αξίζει να βάλεις καλούς μαγνήτες σε μία Epiphone ή σε οποιαδήποτε άλλη κιθάρα που κάθεται καλά στα χέρια σου και σου αρέσει.

Το έχω κάνει αρκετές φορές με πολύ πολύ καλά αποτελέσματα.

epiphone που φοράει Seymour Duncan JB και 59
OLP που φοράει Dimarzios (Air Norton και Steve's Special)
Squier stratocaster Με Seymour Duncan Custom 5, Alinco και Little 59
Και Fender Mexico με Seymour Duncan Duckbuckers

όλες οι κιθάρες ανεξαιρέτως είχαν θεαματική βελτίωση στον ήχο.

Τώρα σε ότι αφορά το τι μαγνήτες θα επιλέξεις είναι δικό σου θέμα και ότι και να σου πει ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα, θα ξέρεις αν σου αρέσουν μόνο αν τους ακούσεις ο ίδιος στην κιθάρα σου.

Οι μαγνήτες που κοιτάς, είναι σίγουρα καλοί (έχω έναν APS II για bridge θέση) τον οποίο όμως πουλάω, γιατί θέλω κάτι πιο heavy.

Αν θες να παίζεις Slash Nirvana κλπ, είναι μια χαρά!

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Seymour Duncanc Alnico Pro II
« Απάντηση #3 στις: 10/07/09, 22:34 »
καλησπερα φιλε. εγω εβαλα τους alnico pro tube σε μια ibanez grg 170 dx, εμεινα πολυ ικανοποιημενος kai malista o neck ηταν πολυ πιο καθαρος απο τον αρχικο.τωρα αν θα ταιριαζουν στην κιθαρα σου αυτο δεν το ξερω αλλα νομιζω οτι τετοιου ειδουσ μαγνητες δεν βγαζουν την ενταση και γενικα το αποτελεσμα που θες να προσεγκισεις.γενικα ποτε δεν εβαλα μαγνητες σε κιθαρα επειδη τους ειχε ο ταδε κιθαριστας στη δικια του.ειναι αποδεδειγμενο οτι ολα ειναι διαφημιστηκα κολπα εταιρειων και τον ηχο που εχει ο καθενας κιθαριστας τον διαμορφωνουν αλλα πραγματα. εαν ηταν αλλιως ολοι θα περναμε την κιθαρα και τους μαγνητες του αγαπημενου μας καλιτεχνη και θα παιζαμε το ιδιο.αλλα δυστηχως δεν το καταφερε κανεις.  γνωμη μου παντα.παντωσ αξιζουν τα λεφτα τους για μια δοκιμη και ελπιζω να μεινεις ικανοποιημενος

Αποσυνδεδεμένος mohok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Seymour Duncanc Alnico Pro II
« Απάντηση #4 στις: 14/08/09, 06:26 »
δεν τους γνωρίζω τους συγκεκριμένους μαγνήτες αλλά η αλλαγή μαγνητών κατ' εμέ είναι ένα θέμα τελείως προσωπικό....
α) τι θέλεις να παίξεις...
β) τι ήχο θέλεις εν τέλει να βγάλεις..
γ) τι ήχος βγαίνει στα χέρια σου....

------
Συμβουλή:
βασικό πράγμα είναι το να μην κοιτάς με το τι παίζει ο καθένας.... για τον εξής λόγο... μην ξεχνάς πως ο ήχος που βγαίνει απο τους "PRO" π.χ. slash, malmsteen, michael angelo batio κλπ κλπ κλπ κλπ... δεν θα έχει καμία σχέση με τον δικό σου.. μην ξεχνάς πως ο δικός τους ηχος προέρχετε είτε απο δεκάδες "φέτες" είτε απο προγράμματα π.χ. Amplitude, Guitar rig, ή γενικότερα έναν ολόκληρο custom εξοπλισμό.... πράγματα που δυστυχώς δεν συμβαδίζουν με τους κοινούς θνητούς όπως γιατί είτε δεν έχουμε τα χρήματα να κάνουμε κάτι ανάλογο ή δεν θέλουμε να ξοδέψουμε τόσα πολλά χρήματα για αυτόν τον σκοπό είτε δεν υπάρχει αρκετή γνώση και εμπειρία για να ξέρουμε τι ακριβώς θέλουμε... όταν μιλάμε για τις κιθάρες μας είναι τόσα πολλά πράγματα που καταλήγουν στο τελείως προσωπικό.... άλλο ήχο βγάζει η κάθε πένα και στα χέρια του καθενώς, το ίδιο και ισχυέι και με το κάθε όργανο και βεβαίως το άτομο που το παίζει και πόσο καλά παίζει .... είναι όλα τελείως αιωρούμενα.... αυτό που θα σου πρότεινα είναι αν βρεις κάποιο κατάστημα να μπορέσει να στους βάλει και να τους δοκιμάσεις on the fly (μερικά καταστήματα το κάνουν) θα ήταν ότι καλύτερο για να μην δώσεις χρήματα τα οποία εν τέλει μπορεί και να απογοητευτείς....

στην πραγματικότητα θα δεις και ένα κάρο reviews για άπειρα προϊόντα τα οποία ο κόσμος μπορει να παινεύει και να εξυμνεί... αλλά στην πραγματικότητα να μην κάνουν για αυτό που θέλεις... το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις..... σε ένα μουσικό όργανο όπως η κιθάρα αργά ή γρήγορα θα καταλάβεις πως όλα είναι υποκειμενικά...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Seymour Duncanc Alnico Pro II
« Απάντηση #5 στις: 27/09/09, 23:49 »
Toν εχω σε μια Εpiphone Explorer στη θέση neck και ειναι απιστευτος, τοσο σε καθαρα, οσο και σε lead!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Seymour Duncanc Alnico Pro II
« Απάντηση #6 στις: 28/09/09, 00:27 »
Πολύ καλός μαγνήτης, ειδικά στα καθαρά, με πολύ ζεστό και γεμάτο ήχο. Τον έχω κι εγώ σε μια Epiphone Les Paul και ομολογώ ότι ένας από τους λόγους που τον προτίμησα ήταν λόγω του Slash. Στη γέφυρα έβαλα έναν πολύ πιο high οutput μαγνήτη, τον οποίο αν επρόκειτο να κάνω σήμερα τη μετατροπή μάλλον δεν θα επέλεγα για αυτό το σκοπό. Θα έβαζα κάτι με επίσης vintage output, ίσως έναν Pearly Gates. Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι ίσως να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα και ηχητική ευελιξία (τον χρησιμοποιώ πολύ τελευταία αυτό τον όρο) αν συνδυάσεις έναν Alnico II Pro με ένα διαφορετικό μαγνήτη, αντί να βάλεις δύο ίδιους στην κιθάρα σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
89 Απαντήσεις
34199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 22:19
από Μητσάκος
4 Απαντήσεις
3119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 12:18
από Jizzzm
51 Απαντήσεις
19475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 11:46
από Solstafir
3 Απαντήσεις
3798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/09, 02:48
από jackson
3 Απαντήσεις
2285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/09, 15:48
από Eddie~Maiden
12 Απαντήσεις
4700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 21:52
από Jezus
0 Απαντήσεις
2791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/11, 11:01
από aragorn23984
7 Απαντήσεις
3641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/11, 22:32
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
2961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/11, 22:47
από metalmike
4 Απαντήσεις
8117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 20:55
από Snake_