Αποστολέας Θέμα: Ηχεια Studio Monitor (?)  (Αναγνώστηκε 7797 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LeoP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Ηχεια Studio Monitor (?)
« στις: 24/02/10, 19:00 »
Γεια χαρα! Ενδιαφερομαι για μια αγορα ηχειων και εχω φτασει σε ενα διλημα..

Ειμαι μεταξυ των M Audio Studiophile AV-40 και Behringer MS-40.

Tι προτεινει ο λαος? Δεκτες και αλλες προτασεις γυρω στα 120 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηχεια Studio Monitor (?)
« Απάντηση #1 στις: 24/02/10, 20:19 »
120 euro για μόνιτορς παραείναι λίγα... :-\

Κοίτα μήπως μπορείς να ανέβεις λίγο φτάνοντας στην τιμή που έχουν τα τεσσάρια της fostex τα οποία είναι αξιοπρεπέστατα..(για την τιμή τους πάντα).
http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?products_id=2429
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος LeoP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Ηχεια Studio Monitor (?)
« Απάντηση #2 στις: 24/02/10, 20:26 »
Fostex, σταθερη αξια, το ξερω... Αλλα ειναι γυρω στα 200 ευρω και ξεφευγει απο το budget μου.
Γι αυτο το εψαξα πολυ το θεμα και κατεληξα σε αυτα τα 2. Απο τη μια εμπιστευομαι περισοτερο την M Audio και απο την αλλη τα Behringer ειναι πιο φθηνα αυτη τη περιοδο και εχουν και καλυτερο ηχο (S/PDF και μεγαλυτερη αποκρυση). Αλλα δυστυχως, οπως ειδα, κανενα απο τα δυο δεν υπαρχουν αυτη τη στιγμη ετοιμοπαραδωτα ή εστω να τα ακουσω καπου.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ηχεια Studio Monitor (?)
« Απάντηση #3 στις: 24/02/10, 20:31 »
Τα Βehringer δεν ειναι η καλυτερη επιλογη σου, διοτι μπορει θεωρητικα να αποδιδουν περισσοτερες συχνοτητες και να εχουν και ψηφιακες...ευκολυνσεις, ομως εαν αναλογιστεις πως αλλες εταιριες με το ιδιο ευρος συχνοτητων, την ιδια ενισχυση και τις ιδιες ευκολυνσεις κοστολογουν τα προϊοντα τους πολυ πιο ακριβα, καταλαβαινεις τι "ψευτο"υλικα εχουν τα συγκεκριμενα monitors.
Μη σε "ζαλιζουν" τα "μπλιμπλικια" που εχουν βαλει πανω. Προκειται για τα πιο φτηνα υλικα του εμποριου με παρα πολυ κακους convertors D/A και "σκληρο" ηχο.

Δυστυχως το budget σου ειναι παρα πολυ μικρο για να μπορεσεις να εχεις "καλο" ηχο, οποτε και οι 2 επιλογες σου κινουνται στο μετριο προς κακο ηχο. Ενδεχομενως με μια μικρη χρηματικη..ενεση, θα πλησιασεις τα fostex που για σενα θα ειναι ο,τι πρεπει. Και παλι η ελλειψη ουσιωδους "woofer" θα σε κανει να "Χασεις" την αισθηση ολων των συχνοτητων.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηχεια Studio Monitor (?)
« Απάντηση #4 στις: 24/02/10, 20:34 »
Ρίξε και μια ματιά στις αγγελίες
Παίζουν κατα καιρούς διάφορες ευκαιριούλες , αν δεν έχεις πρόβλημα με τα μεταχειρησμένα φυσικά.

Πάντως είναι όντως λίγα τα 120 για monitor.
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος LeoP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Ηχεια Studio Monitor (?)
« Απάντηση #5 στις: 24/02/10, 20:39 »
Κι εμενα δε μου αρεσαν τα πολλα στα Behringer και επισης δε μου αρεσε και οτι εχουν και καλα ρυθμιση μπασου και τρεμπλ πανω...
 Τα M Audio δηλαδη δεν ειναι καλη λυση? Εχω παρει ενα Midi Keyboard (Oxygen 61), προενυσχητη και καρτα ηχου και μου εχουν βγει μια χαρα, γι αυτο το λεω.
Η ενεση ποσο παει? Tα εχω βρει κατωτερη τιμη 180 ευρω, στο Πλαισιο, δε νομιζω να υπαρχει καλυτερη τιμη.


Ρίξε και μια ματιά στις αγγελίες
Παίζουν κατα καιρούς διάφορες ευκαιριούλες , αν δεν έχεις πρόβλημα με τα μεταχειρησμένα φυσικά.

Πάντως είναι όντως λίγα τα 120 για monitor.

Ξερω οτι ειναι λιγα τα λεφτα, γι αυτο ψαχνω ο,τι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα... Τωρα για μεταχειρισμενα δε μου φαινεται καλη λυση.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηχεια Studio Monitor (?)
« Απάντηση #6 στις: 24/02/10, 20:41 »
Fostex, σταθερη αξια, το ξερω... Αλλα ειναι γυρω στα 200 ευρω και ξεφευγει απο το budget μου.
Γι αυτο το εψαξα πολυ το θεμα και κατεληξα σε αυτα τα 2. Απο τη μια εμπιστευομαι περισοτερο την M Audio και απο την αλλη τα Behringer ειναι πιο φθηνα αυτη τη περιοδο και εχουν και καλυτερο ηχο (S/PDF και μεγαλυτερη αποκρυση). Αλλα δυστυχως, οπως ειδα, κανενα απο τα δυο δεν υπαρχουν αυτη τη στιγμη ετοιμοπαραδωτα ή εστω να τα ακουσω καπου.

Μακάρι να μπορούσαμε να μετράμε τον ήχο ανάλογα με τα specs του κάθε κατασκευαστή...δεν ισχύει κάτι τέτοιο φοβάμαι.  :)

Anyway, τα behringer (γενικά, όχι τα συγκεκριμένα) έχουν τη φήμη στην πιάτσα οτι δεν είναι και τόσο "true".
Κολακεύουν αυτό που αναπαράγουν (και έτσι σε πολλά άπειρα αυτιά γίνονται αρεστά με μιά πρώτη ακρόαση) δεν μπορούν όμως έτσι να αποδόσουν αξιόπιστα μιά μίξη.

Τα fostex απο την άλλη επειδή τυχαίνει να τα δουλεύω 2-3 μήνες τώρα (χωρίς να είναι το βασικό μου ζεύγος), μπορώ να πω οτι είναι αρκετά αναλυτικά και απέδοσαν μίξεις που τις ήξερα καλά αρκετά κοντά σε αυτό που είχα συνηθίσει να τις ακούω απο άλλα ακριβότερα μόνιτορς...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος LeoP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Ηχεια Studio Monitor (?)
« Απάντηση #7 στις: 24/02/10, 20:44 »
Anyway, τα behringer (γενικά, όχι τα συγκεκριμένα) έχουν τη φήμη στην πιάτσα οτι δεν είναι και τόσο "true".
Κολακεύουν αυτό που αναπαράγουν (και έτσι σε πολλά άπειρα αυτιά γίνονται αρεστά με μιά πρώτη ακρόαση) δεν μπορούν όμως έτσι να αποδόσουν αξιόπιστα μιά μίξη.

Τα fostex απο την άλλη επειδή τυχαίνει να τα δουλεύω 2-3 μήνες τώρα (χωρίς να είναι το βασικό μου ζεύγος), μπορώ να πω οτι είναι αρκετά αναλυτικά και απέδοσαν μίξεις που τις ήξερα καλά αρκετά κοντά σε αυτό που είχα συνηθίσει να τις ακούω απο άλλα ακριβότερα μόνιτορς...

Οκ, με πεισατε για τα Behringer!   :P
Για τα fostex με ψηνετε...  0:)
Καμια γνωμη για τα M Audio επειδη σε βλεπω οτι εχεις ασχοληθει?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηχεια Studio Monitor (?)
« Απάντηση #8 στις: 24/02/10, 20:49 »
Δεν τα ξέρω τα συγκεκριμένα ούτε έχω υπόψη μου γνώμες γνωστών μου οπότε δεν θα κάτσω να κάνω υποθέσεις ξερολίασης!... ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος LeoP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Ηχεια Studio Monitor (?)
« Απάντηση #9 στις: 24/02/10, 20:51 »
Δεν τα ξέρω τα συγκεκριμένα ούτε έχω υπόψη μου γνώμες γνωστών μου οπότε δεν θα κάτσω να κάνω υποθέσεις ξερολίασης!... ;D

Σωστος! Thanks! Μαλλον θα παω να ακουσω fostex / m audio και οτι βγει τελικα. Ενα 50αρικο παραπανω, για να δουμε!

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ηχεια Studio Monitor (?)
« Απάντηση #10 στις: 24/02/10, 21:04 »
Τα Fostex στο πλαίσιο έχουν 180 ευρώ δηλαδή 60 ευρώ παραπάνω απ'αυτά που έχεις ήδη.

Θα σου πρότεινα να κάνεις λίγη υπομονή να τα μαζέψεις για να αξίζει και τον κόπο.  ;)

Αποσυνδεδεμένος LeoP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Ηχεια Studio Monitor (?)
« Απάντηση #11 στις: 28/02/10, 14:35 »
Τελικα βρεθηκε μια χρωστουμενη χρηματικη ενεση, οποτε παω σιγουρα για Fostex, ΑΛΛΑ..

Υπαρχει καμια γνωμη και γι αυτα (BX5a Deluxe), που λεει οτι ειναι επαγγελματικα και μπλα μπλα μπλα?
YΓ: Το ξερω, ειμαι λιγο κολλημενος με την M Audio!  ::)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ηχεια Studio Monitor (?)
« Απάντηση #12 στις: 28/02/10, 15:52 »
Προτιμησε τα fostex. Ακομα και τα μικρα της Behringer λενε πως ειναι επαγγελματικα...Αλλα ο,τι κανει "μπεεε" δεν ειναι απαραιτητως και καλυτερο στην παραγωγη γαλακτος ;)..next chart please!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/08, 12:29
από zebric
11 Απαντήσεις
5450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/09, 01:37
από pa...
5 Απαντήσεις
4011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/09, 13:19
από alterego
10 Απαντήσεις
4400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/10, 20:12
από bacuraryo
8 Απαντήσεις
4309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/11, 19:20
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
5221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/11, 12:47
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
16 Απαντήσεις
7668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/11, 16:51
από Sakis28
7 Απαντήσεις
8430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/14, 00:49
από Καθόδιος (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
4221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/15, 16:34
από saved
5 Απαντήσεις
7277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/16, 12:31
από saved