Αποστολέας Θέμα: Diaskeves: empiria i xamenos kopos?  (Αναγνώστηκε 4413 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

llowt

  • Επισκέπτης
Diaskeves: empiria i xamenos kopos?
« στις: 09/07/04, 23:15 »
Ti gnomi exete gia tis diaskeves???
 
Ta erasitexnika sigrotimata sinithos paizoun diaskeves kai oxi dika tous tragoudia. Afto kata tin gnomi mou dimiourgei provlima ston tragoudisti tou group, epidi anagkazete na tragoudaei kommatia pou einai ftiagmenes gia allous tragoudistes me diaforetiki foni apo tin diki tou kai diaforetiki metaksi tous. Gia paradeigma i foni tou Fredy Mercury den miazei me tou Robert Plant, oute me toy Ian Gillan kai oi treis aftes fones einai diaforetikes apo tin diki mou. Parola afta ego endexomenos, eimai anagasmenos na tragoudao kai Queen kai Deep Purple kai Led Zeppelin. Afto fisika mou prosthetei empiria kai kaliteri gnosi tis texnis tou tragoudioy, apo tin alli omos ego opos kai alloi tragoudistes pistevo pos theloume na anaptiksoume ena diko mas ksexoristo stil erminias. Etsi dimiourgeite afti i antifasi gia tin opoia thelo na akouso tin gnomi sas.

simiosi: Otan leo diaforetikes fones den enoo tin tonikotita afou afti allazei, alla ton tropo pou tragoudaei o kathenas.  

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Re:Diaskeves: empiria i xamenos kopos?
« Απάντηση #1 στις: 09/07/04, 23:44 »
πιστεύω οτι όταν παίζουμε διασκευές καλό είναι να δίνουμε και κάτι δικό μας στο τραγούδι.. και μιλάω γενικά για την κιθάρα, φωνή, η ότι άλλο μπορούμε να δώσουμε.. φυσικά τραγούδια που άφησαν ιστορία πρέπει να προσπαθούμε μην τα αλλάζουμε ειδικά σε κάποιο live...(τουλάχιστο έτσι πιστεύω)
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Re:Diaskeves: empiria i xamenos kopos?
« Απάντηση #2 στις: 10/07/04, 01:26 »
Μπορεις να τραγουδησεις τις διασκευες με το δικο σου στυλ. Καλο θα ηταν να προαπαθησετε να φτιαξετε δικα σας τραγουδια. Θα σας βοηθησει και σαν αναπτηξη των ικανοτητων σας αλλα και ετσι θα ανακαλυψετε την μαγεια της μουσικης

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Diaskeves: empiria i xamenos kopos?
« Απάντηση #3 στις: 10/07/04, 12:34 »
Νομιζω οι διασκευες ειναι απαραιτητες προκειμενου ενα γκρουπ να ξεκινησει να βρισκει εναν τροπο δουλειας και ισως εναν τροπο συννεοησης...επισης ειναι καλο γιατι δοκιμαζεσαι σε πραγματα που δεν εχεις γραψει εσυ...αρα σε πραγματα που δεν ειναι στα μετρα σου...αρα σε καινουργια αρα βελτιωνεσαι...επισης νομιζω ειναι δυσκολο ενα γκρουπ να βρεθει και να παιζει μονο δικα του κομματια...και οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω,δεν ειναι απαραιτητο η διασκευη να ειναι καρμπον του πρωτου τραγουδιου...μπορει να εχει και τα προσωπικα στοιχεια του γκρουπ...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:Diaskeves: empiria i xamenos kopos?
« Απάντηση #4 στις: 14/07/04, 11:47 »
Οι καλυτερες διασκευες εξαλλου ηταν αυτες που πηραν το αρχικο κομματι και του αλλαξαν τα φωτα... Ακου το "House Of The Rising Sun" σε reggae απο τον Gregory Isaacs και θα καταλαβεις τι εστι σωστη διασκευη...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Diaskeves: empiria i xamenos kopos?
« Απάντηση #5 στις: 15/07/04, 02:08 »
Η καλυτερη διασκευη ειναι αυτη που βγαινει απο πολλες προβες πανω στο αυθεντικο κομματι.Οταν πλεον τα χερια εχουν λυθει, ο καθε μουσικος της μπαντας ξερει τι θα κανει ο καθενας και απλα ακολουθει το ενστικτο της.Πιστευω οτι οταν μια μπαντα θα φτασει στο επιπεδο να δημιουργει μια διασκευη με τετοιο τροπο ( και οχι με το γνωστο "και τωρα ας το παμε διασκευη" με το ετσι θελω..πραγμα που δειχνει αδυναμια της μπαντας να παιξει εστω και μια φορα αυθεντικο το κομματι ), θα εχει φτασει στο τελευταιο σταδιο δεσιματος,οπου ολα τα μελη της θα παιζουν σαν ενα...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

llowt

  • Επισκέπτης
Re:Diaskeves: empiria i xamenos kopos?
« Απάντηση #6 στις: 15/07/04, 02:16 »
Ευχαριστώ για την απάντηση του freemind. Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα άποψη που δεν την είχα σκεφτεί.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Diaskeves: empiria i xamenos kopos?
« Απάντηση #7 στις: 15/07/04, 02:23 »
Μια αποψη ειναι Λευτερη και μπορει να μην ειναι καν σωστη ;D Η υπογραφη σου ειναι απο ενα κομματι των "The Alan Parsons project"?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

llowt

  • Επισκέπτης
Re:Diaskeves: empiria i xamenos kopos?
« Απάντηση #8 στις: 15/07/04, 02:32 »
Ναι φίλε μια άποψη ήταν αλλά ήταν πολύ καλή προσέγγιση για το πως δουλεύουμε τα κομμάτια. Έχω βαρεθεί τα "να διασκευάσουμε το  "χ"? ωραία πάμε πιο γρήγορα, να κάνει ο ντράμερ άλλες γέφυρες να παίξει ο κιθαρίστας λίγο διαφορετικά το σόλο, φώναξε και εσύ λίγο στο refrain και είναι έτοιμο. Anyway το is that all we see κτλ είναι ένας στοίχος του Edgar Allan Poe.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Diaskeves: empiria i xamenos kopos?
« Απάντηση #9 στις: 15/07/04, 13:24 »
Παντως εδω να πω οτι διασκευη με διασκευη εχει αλλη χαρη...δηλαδη αλλο ειναι να παιξεις το smoke on the water οπως ειναι καρμπον και αλλο να το κανεις πχ ρεγκε...η να παιξεις την φραγκοσυριανη death...ετσι εχει πιο πολυ ενδιαφερον...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Diaskeves: empiria i xamenos kopos?
« Απάντηση #10 στις: 15/07/04, 13:40 »
Το έχουμε ξαναπεί. Υπάρχουν 2 ειδών διασκευές
  • Παίζες το κομμάτι όσο ποιο κοντα μουσικά μπορείς στο πρωτότυπο
  • Παίρνεις το κομμάτι και του αλλάζεις τα φώτα
Εγώ θεωρώ ότι είναι αναγκαίες οι διασκευές. Όλες οι ερασιτεχνικές μπάντες παίζουν διασκευές και καλά κάνουν. Το να παίζεις κομμάτια άλλων διευρείνει περισσότερο τις γνώσεις σου μουσικά.Αποκτάς εμπειρίες και μουσικές γνώσεις. Έτσι το βλέπω εγώ πάντως.

Όπως είπε και ο free όταν λυθούν τα χέρια μπορείς να πειραματιστείς στο κομμάτι και να προσθέσεις στοιχεία δικά σου.

Δεν πιστευω να είναι κανάλι για τον τραγουδιστή να πει ένα κομμάτι που δεν είναι γραμμένο στην φωνή του. Ας δυσκολευτούν και αυτοί λίγο διότι όλα έτοιμα τα περιμένουν, κομμένα και ραμμένα στα μέτρα τους! >:(
Και εγώ παίζω (κιθάρα) κομμάτια που δεν είναι γραμμένα στο στυλ αλλά δεν κάνω και έτσι! Δεν λέω άλλο πράγμα η φωνή αλλά και αυτή δουλειά θέλει, τι καλύτερο από το να δουλέψει πάνω σε διαφορετικές χροιές? Στην τελική ας το τραγουδίσει με τον τρόπο του και αν δεν βγαίνει καλό ας μην το παίξουν.
Και εμείς λέγαμε να παίξουμε ένα Guns 'n' Roses αλλά τους είπα να βρουν άτομο να παίξει τα σόλο του Slash και τους αφήσαμε απ' την απ' έξω.. :)

Προσωπικά μου αρέσουν τρελές διασκευές. Να πέρνεις ένα τραγούδι και να του αλλάζεις τα φώτα.. κάτι που κάνω συχνά..  ;D
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Re:Diaskeves: empiria i xamenos kopos?
« Απάντηση #11 στις: 15/07/04, 16:57 »
Αυτή τη στιγμή ακούω τη διασκευή του ''ΟΛΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ'' [Μίμης Πλέσσας / Λευτέρης Παπαδόπουλος ] ,
από το συγκρότημα ΑΜΜΟΣ....και ομολογώ πως μου αρέσει πάρα πολύ !!!!!!!!!!!!
Η τραγουδίστρια το έχει κάνει απόλυτα δικό της !!!!!!
Δεν είναι όλες οι διασκευές πετυχημένες...αλλά πάντα ο κανόνας έχει και εξαιρέσεις !!!!!!!!
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 09:55
από brougos7