Αποστολέας Θέμα: Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ  (Αναγνώστηκε 23804 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lidia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
  • All we are is dust in the wind...
    • Προφίλ
Re:Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
« Απάντηση #50 στις: 22/11/02, 23:39 »
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο και πολύ διαφωτιστικά αυτά που ειπώθηκαν...πραγματικά δεν έχουμε συνειδητοποιήσει την αξία της γλώσσας μας...και μπορώ να σας επιβεβαιώσω ότι αυτό δυστυχώς ξεκινάει από την εκπαιδευτική διαδικασία στα σχολεία...για να είμαι πιο συγκεκριμένη, αυτή τη στιγμή το μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών στα Γυμνάσια και Λύκεια αποτελεί ένα από τα μαθήματα που απεχθάνονται περισσότερο οι μαθητές ( συμπεριλαμβανομένου και εμού  ::) )και αυτό οφείλεται κατά τη γνώμη μου στο που εστιάζει περισσότερο αυτό καθ'αυτό το μάθημα. Δηλαδή, πού να βρει ενδιαφέρον το παιδί όταν αυτό που του ζητιέται είναι να αποστηθίζει αμέτρητους ρηματικούς και ονοματικούς τύπους, να παπαγαλίζει μια μετάφραση για το αυριανό μάθημα και να προσπαθεί να συλλάβει την ουσία ενός ξερού συντακτικού γεμάτο με κανόνες;;; Για ονοματολογία εξαιρετικά λίγα πράγματα και μάλιστα χωρίς ιδιαίτερο κύρος στην ύλη, και κατά τα άλλα πρέπει να προσπαθήσεις πραγματικά πολύ να βγάλεις κάτι που να σε ενδιαφέρει απ'την όλη διαδικασία! >:( Τουλάχιστον μέχρι εδώ που βρίσκομαι (Α Λυκείου)...
...άντε τώρα να καταλάβεις τη σημασία της γλώσσας σου...
Hey you, don't tell me there's no hope at all
Together we stand, devided we fall...

Avgi

  • Επισκέπτης
Re:Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
« Απάντηση #51 στις: 01/12/02, 15:52 »
Κατι ενδιαφερον που εχω διαβασει.
Η λεγομενη αρβανιτικη γλωσσα (η οποια τωρα βρισκεται στα τελευταια της) ειναι αμεσα συνδεδεμενη με τα πελασγικα,την αρχαιοτερη ελληνικη γλωσσα.
Το διαβασα στο πολυ ενδιαφερον βιβλιο ''οι Αρβανιτες'' του
Αριστειδη Κολλια.
Αν καποιος ξερει κατι περισοτερο θα με ενδιεφερε πολυ να το μαθω.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
« Απάντηση #52 στις: 01/12/02, 23:47 »
Κατι ξαδερφια του πατερα μου μιλανε αρβανιτικα... οχι καθε μερα βεβαια... με τον πατερα μου πεταγανε μερικες φρασεις οταν τους ερχοτανε. Εγω δεν καταλαβαινα τιποτα, ουτε εμαθα κατι παραπανω για αυτη τη γλωσσα. Τωρα ομως πιστευω οτι θα ηταν ενδιαφερον να μαθαινα λιγα πραγματα...

Αποσυνδεδεμένος NikosTs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάλα-γιάλα....
    • Προφίλ
    • Τσαμπούνες!!!
Re:Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
« Απάντηση #53 στις: 07/11/03, 23:56 »
Όσο αφορά στην ετυμολογία της λέξης <<κιθάρα>> Κιθάρα> Κιτάρα>ταρ. Ταρ είναι (απλουστευμένα) ο ήχος μιας χορδής που πάλλεται. Ταρ,ταρ,ταρρρρ,τρρρρρ.....  Κάπως έτσι, βάλτε και λίγο φαντασία. Ομοίως και σιτάρ και ταρ (έγχορδο από Περσία, Καύκασο).
Πολλά μουσικά όργανα έχουν τέτοια ετυμολογία. Ένα παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι και η γκάιντα (αρχ. άσκ**λος: ασκός και αυλός). Το γκάιντα προέρχεται από τον ήχο γκάι-γκάι. Μπορεί να ξενίζει αλλά έχω ακούσει γκάιντα και μάλιστα από δισκογραφία, που κάνει αυτό ακριβώς τον ήχο στο παίξιμο... Όπως και να' χει πολύ ενδιαφέρον θέμα αυτό.

Υ.Γ. Επιτρέψτε μου να έχω τις αμφιβολίες μου περί ινδοευρωπαϊκής φυλής, γλώσσας κ.τ.λ. Υπάρχει η άποψη πως είναι θεωρία ψιλοαποτυχημένων που έγινε αποδεκτή περισσότερο λόγω συνθηκών (εθνικισμοί, περασμένος αιώνας) και marketing.
Αλήθεια πως αποδίδεται το marketing στα ελληνικά;
Allah ou akbar...

Αποσυνδεδεμένος astrios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
« Απάντηση #54 στις: 08/11/03, 14:29 »
Θα ήθενα να τονίσω ότι η χρήση των τόνων και των πνευμάτων στις λέξεις είχε ιδιέταιρη σημασία στην σωστή προφορά της λέξης! Κάθε λέξει θα πρέπει να είναι εύηχη όπως και κάθε νότα που παίζουμε στην κιθάρα μας.
Φανταστείτε να καταργηθούν τα σύμβολα τονισμού p, pp, f, ff και πόσα άλλα από τις παρτιτούρες; Τότε ο καθής θα παίζει όπως αυτός θέλει ισοπεδώνοντας πολλές φορές το κομμάτι. Μιλάμε δηλδή για κανονική εκτέλεση!!!
Το ίδιο συμβαίνει και με τη γλώσσα μας που τόσο πολύ έχει κακοποιηθεί από όλους μας.
Παρατηρείστε δύο φίλους σας ή και κόποιους ξένους στο λεωφορείο πως ομιλούν. Τις περισσότερες φορές θαρρείς πως γαυγίζουν ή βήχουν!!!
Astrios
Ο δικός σας άνθρωπος!

Αποσυνδεδεμένος astrios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
« Απάντηση #55 στις: 08/11/03, 14:43 »
ΑΛΦΑ - ΒΗΤΑ - γ**α - ΔΕΛΤΑ - ΕΨΙΛΟΝ - ΣΤΙΓΜΑ - ΖΗΤΑ – ΗΤΑ-ΘΗΤΑ - ΙΩΤΑ - ΚΑΠΠΑ - ΛΑΜΒΔΑ - ΜΙ - ΝΙ - ΞΙ - ΟΜΙΚΡΟΝ - ΠΙ - ΡΟ - ΣΙΓΜΑ - ΤΑΥ - ΥΨΙΛΟΝ - ΦΙ - ΧΙ- ΨΙ- ΩΜΕΓΑ.
Αγαπητέ φίλε, θα ήθελα να σημειώσω ότι ξέχασες το γράμμα "κόππα" που χρησιμοποιόταν σε αρκετές λέξεις όπως η Κόρινθος και η Κύπρος.
Δυστυχώ μου είναι δύσκολο να παραθέσω το σύμβολο του γράμματος αυτού (αρε τεχνολογία) το οποίο όμως μπορείτε να το βρείτε σε κάποιο παλιό βιβλίο γραμματικής.
Astrios
Ο δικός σας άνθρωπος!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
6717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/07, 20:58
από **19931993**
16 Απαντήσεις
14152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/07, 16:45
από Jimi Pap
7 Απαντήσεις
4048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/07, 17:57
από G-hamsteR
5 Απαντήσεις
3323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 23:11
από annezoo
11 Απαντήσεις
6166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/09, 11:25
από tatanka
0 Απαντήσεις
1280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/11, 01:16
από ε?
0 Απαντήσεις
1740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 12:40
από STEFANOS604
2 Απαντήσεις
2968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/12, 18:00
από Βραζίλης
71 Απαντήσεις
18514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/12, 02:23
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
6 Απαντήσεις
4342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/12, 13:59
από vagtanplan