Ψηφοφορία

Θα υποστηρίζατε έναν τέτοιο σύλλογο ως ενεργά μέλη του;

Ναι. Όλοι μαζί μπορούμε να καταφέρουμε κάτι περισσότερο από τον καθένα μόνο.
Όχι. Μου είναι παντελώς αδιάφορη μια τέτοια κίνηση.
Ίσως. Αναλόγως με το αν ο σύλλογος θα είχε θέσεις που θα ταίριαζαν στα θέλω μου.
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

Αποστολέας Θέμα: Ελληνική Ενωτική Κίνηση Ερασιτεχνών Μουσικών  (Αναγνώστηκε 48142 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Η "Ελληνική Ενωτική Κίνηση Ερασιτεχνών Μουσικών" είναι πραγματικότητα!

Ποιος είναι ο σκοπός μας;

Σκοπός της Ε.Ε.Κ.Ε.Μ είναι η μεταξή μας συνεργασία, η ενημέρωση και συσπείρωση των Ελλήνων Μουσικών (συνθετών, στιχουργών, ερμηνευτών) προκειμένου να υπάρξουν κινήσεις και δράσεις ώστε να βελτιωθεί ο χώρος της ελληνικής δισκογραφίας, που είναι κοινή πεποίθηση ότι νοσεί και κυβερνάται από συμφέροντα, που απαγορεύουν στον ερασιτέχνη να κυνηγήσει το "όνειρό" του. Ο χαρακτήρας μας είναι μη - κερδοσκοπικός όπως προκύπτει και από τους σκοπούς μας.

Τι ζητάμε;

Δεν είμαστε ενάντια σε κάποιο συνδικάτο ή στα λεγόμενα "γκέτο" - δεν είμαστε ενάντια σε κανέναν που σέβεται τα δικαιώματά μας και εμάς. Ζητάμε το αυτονόητο συνταγματικό δικαιωμά μας - ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ, ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ & ΙΣΗ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΗ στους διαγωνισμούς, στις μουσικές σκηνές, σε ότι μας αφορά.

Ποιοι αποτελούν και σε ποιούς απευθύνεται η λέσχη;

Η "Ελληνική Ενωτική Κίνηση Ερασιτεχνών Μουσικών" αποτελείται από καθημερινούς ανθρώπους που η μουσική για αυτούς είναι η ζωή τους. Ανθρώπους που θέλουν να κάνουν δισκογραφία και διαθέτουν το ταλέντο και τη γνώση αλλά οι δισκογραφικές εταιρείες και άλλοι παράγοντες τους κλείνουν το δρόμο.

Δεν υπάρχουν και δεν θα υπάρξουν ποτέ αυθεντίες σε αυτού του είδους τη συλλογική δράση. Δεν απευθυνόμαστε σε επαγγελματίες μουσικούς (που έχουν ήδη δισκογραφία στο ενεργητικό τους), αλλά κυρίως σε ερασιτέχνες, και αυτή ακριβώς είναι η διαφορά μας από άλλους συλλόγους. Σαφώς και δεν θα είμαστε απαγορευτικοί αν κάποιος επαγγελματίας μουσικός θέλει να γίνει μέλος μας, όσο θα είναι χαρά μας μέλος μας να επιτύχει επαγγελματικά και αυτό σίγουρα δε θα σημάνει τη διαγραφή του από εμάς.

Μέλη είμαστε όλοι όσοι ασχολούμαστε με τη μουσική, και μόνο με τη δική σας υποστήριξη μπορούμε να αποκτήσουμε μια πραγματικά δυναμική παρουσία, έτσι ώστε η φωνή μας να δυναμώσει και να εισακουστούμε.

Πως θα γίνω μέλος της Ε.Ε.Κ.Ε.Μ;

Σε πρώτη φάση για να γίνεται μέλη της κοινότητας θα πρέπει απλά να μας στείλετε ένα e-mail στο  kaydarens@gmail.com (προσωρινά) με την ένδειξη "Θέλω Να Γίνω Μέλος Της Ελληνικής Ενωτικής Κίνησης Ερασιτεχνών Μουσικών".

Θα λάβετε ένα απαντητικό mail με το οποίο θα προσκαλείστε να γίνετε μέλη της Ε.Ε.Κ.Ε.Μ. και αμέσως μετά θα αποκτήσετε το δικαίωμα να γράφετε στο blog μας.

Σας ευχαριστούμε για την υποστήριξη!

Σας περιμένουμε!



ΣΤΗΡΙΞΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΡΑΣΗ - ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΩΤΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ - ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΥΝΑΤΟΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΜΜΑΧΟ ΜΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΑΝΙΚΑ - ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ!
« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/06, 21:51 από Kay »

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Για κάτσε ρε παληκάρι , μπάστα.
Εδώ είναι το kithara.gr που έχει πάνω από 5 χρόνια ζωής. Αποτελεί ίσως τον μεγαλύτερο διακτυακό τόπο συγκέντρωσης ερασιτεχνών μουσικών. Αυτά που γράφεις και πραγματεύεσαι , έχουν αποτελέσει αντικείμενο συζήτησης εδώ μέσα πάμπολλες φορές.Από που μας ήρθες έτσι ξαφνικά?

Έφτιαξες ένα Blog , ένα μανιφέστο , γράφτηκαν ακόμη 5-6 και όλο αυτό το ονόμασες ενωτική κίνηση η οποία μάλιστα είναι και πραγματικότητα?
Τι κίνηση ενωτική είναι αυτή από 1 άτομο (άντε 5-6 ) χωρίς να έχει συζητηθεί κουβεντιαστεί αναλυθεί το τι θέλει κάποιος (κάποιοι)  και πως θα το πετύχει(πετύχουν?)
Μπήκες ποτέ σε κανένα forum έστω να κουβεντιάσεις να ανταλλάξεις απόψεις να συνθέσεις να ακούσεις και να σε ακούσουν και έπειτα να κάνετε όλοι μαζί κάποια κίνηση με συγκεκριμένους στόχους προσανατολισμό αλλά και τρόπους επίτευξης?
Ήρεμα δεν γίνονται έτσι αυτά τα πράγματα.

Αυτά που γράφεις είναι τόσο γενικά και αόριστα , όσο το να θέλει κάποιος να πάει στον Γαλαξία της Ανδρομέδας...

Τεςπα...καλή επιτυχία στην κίνησή σου , τι άλλο να πω...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Αν θέλεις να ξεκινήσουμε διάλογο, ξεκαθάρισε μου μερικά πράγματα.

α)Μιλάς σαν kithara.gr ή αυτά που λές αποτελούν προσωπική άποψη;

β)Θα ήθελα να ξεκαθαρίσεις την θέση σου σε αυτά που αναφέρεσαι παραπάνω, γιατί είσαι συντονιστής συζητήσεων και νιώθω ότι προσβάλεις ανθρώπους και πράξεις χωρίς καν να γνωρίζεις το background του καθενός.


Θεωρώντας ότι πρόκειται για δική σου προσωπική άποψη απαντώ.

Με ρωτάς από που σας ήρθα ξαφνικά...

Αυτό που εσύ υποβιβάζεις με τα λεγόμενά σου μπορεί να μην έχει συζητηθεί στο kithara.gr αλλά έχει συζητηθεί, αναλυθεί και έχει οριοθετηθεί πολλά περισσότερα χρόνια προ της ίδρυσης, οποιουδήποτε site και προτού προχωρήσουμε στην κίνηση να ΣΥΣΤΗΣΟΥΜΕ ΣΥΛΛΟΓΟ ή να γνωστοποιήσουμε τη δράση μας στο ευρύ κοινό.

Δεν ξέρω κατά πόσο γνωρίζεις πόσα νομικά θέματα πρέπει να παρακαμφθούν ή να επιλυθούν πριν να προχωρήσεις σε σύσταση τέτοιου συλλόγου και οι διαδικτυακές σας συνομιλίες - για καλό της Ε.Ε.Κ.Ε.Μ. αλλά και για το ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ μέλλον των Ερασιτεχνών (που ελπίζω να μην χρειαστεί ποτέ να φορέσουν ταμπέλες kithara.gr, musicheaven.gr, musicwave.gr ή οτιδήποτε άλλο) δεν απέδωσαν καρπούς.

Αν είχαν αποδώσει και υπήρχε κάποιος αντίστοιχος σύλλογος - αυτή τη στιγμή που μιλάμε θα έπρεπε να βάλουμε φρένο σε οποιαδήποτε δράση μας - αφού σύμφωνα με την ισχύουσα ελληνική νομοθεσία απαγορεύεται να συστήσεις σύλλογο που θα πραγματεύεται το ίδιο αντικείμενο με κάποιον άλλο.

Το blog είναι η πρώτη δράση/κίνηση που αποφασίσαμε να πάρουμε προκειμένου να γνωστοποιήσουμε την ύπαρξη μας. Αν θες να αποδίδεις χαρακτηρισμούς και να ορίζεις τα γραφόμενα ως μανιφέστο είσαι ελεύθερος να το κάνεις, αλλά θα μπορούσα να σε προτρέψω να μελετήσεις καλύτερα την ορολογία της λέξης που χρησιμοποιείς.

Με ρωτάς αν μπήκα σε forums να κουβεντιάσω ή να ανταλλάξω απόψεις προτού προχωρήσω μαζί με άλλους σε κάποια κίνηση...
Αντιπαρέρχομαι.. Εσύ έχεις κουβεντιάσει, ανταλλάξει απόψεις, έχεις ακούσει και έχεις μιλήσει για αυτά τα θέματα εκτός του φόρουμ? Και αν ναι τότε τι κίνηση έκανες εσύ και οι ομοιδεάτες σου που να έχει συγκεκριμένους στόχους και προσανατολισμούς αλλά και τρόπους επίτευξης (χρησιμοποιώ τα δικά σου λόγια αυτολεξεί). Και θα συμπληρώσω... Όντως δεν γίνονται έτσι τα πράγματα - όπως εσύ νομίζεις.

Για να πραγματοποιήσουμε αυτό που ονομάσαμε Ελληνική Ενωτική Κίνηση Ερασιτεχνών Μουσικών έχουμε κάποιο πολύ σοβαρό οικονομικό, ψυχολογικό και προσωπικό κόστος. Αυτά τα 5-10 άτομα που εσύ υποβαθμίζεις με τα λόγια σου. Κάνουμε έργα - αντί να λέμε κουβέντες και να συζητάμε μόνο σε διαδικτυακά φόρουμ.

Εσύ πότε ήταν η τελευταία φορά που πλήρωσες για έναν κοινωφελή σκοπό;
Πότε ήταν η τελευταία φορά που έβαλες το σύνολο πάνω από τον εαυτό σου (σε ότι αφορά τουλάχιστον τα καλλιτεχνικά).

Και τέλος...
[/b]

Αφού όπως λές αυτά που γράφω "είναι τόσο γενικά και αόριστα, όσο το να θέλει κάποιος να πάει στον Γαλαξία της Ανδρομέδας", τότε γιατί δεν φρόντισες πρώτα να μου στείλεις ένα mail και να στείλεις τις απορίες σου επάνω σε αυτά που γράφονται - αλλά περιορίστικες σε έναν πικρόχολο και αστήρικτο σχολιασμό στο kithara.gr? Αυτή είναι η άποψή σου για εποικοδομητικό διάλογο?

Αφού, με χαρακτηρίζεις ότι γράφω γενικά και άοριστα
, θα πρέπει να έχεις την πεποίθηση ότι συνηθίζω να γράφω έτσι.  Τι ακριβώς από αυτά που βλέπεις στην τωρινή απάντησή μου είναι ΓΕΝΙΚΟ και τι ΑΟΡΙΣΤΟ?

Τα συμπεράσματα τα αφήνω στους αναγνώστες του THREAD αυτού και θα τους προτρέψω να διαβάσουν τις αοριστολογίες και γενικότητες στις οποίες αναφέρεται ο προλαλήσαντας.
[/b]

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ προσωπικά, εφ' όσον υπάρχει τέτοιος σύλλογος και συμφωνώ με το καταστατικό του, (που μπορούμε να μάθουμε λεπτομέρειες; ) προσφέρομαι να βοηθήσω και να συμμετέχω όσο μπορώ. Ο ερασιτεχνισμός είναι αυτό που δίνει ώθηση και θα χαρώ να είναι όπως τα λέτε και να βοηθήσουμε πολλοί να γίνει έστω και το μικρότερο.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Αυτό είναι και το σημαντικό στην προκειμένη φάση, φίλε fatses asteies.

Συνοπτικά τα σημεία τα οποία εξηγούν τη δράση και τους βασικούς κανονισμούς που διέπουν το σύλλογο υπάρχουν στη σελίδα:

http://greekmusicians.blogspot.com/2006/07/blog-post_115213134722245793.html


Αν θες το πλήρες καταστατικό το οποίο θα δημοσιευτεί στο Φ.Ε.Κ. θα πρέπει να περιμένεις λίγο - καθώς υπάρχουν κάποια τελευταία νομικά θέματα που πρέπει να επιλυθούν πριν φτάσουμε στο τελικό κείμενο.

Οι λόγοι καθυστέρησης είναι τρεις κατά βάση:

α) η ελληνική νομοθεσία περιπλέκει τα πράγματα όταν θες να δημιουργήσεις ένα σύλλογο που θα έχει και διαδικτυακή (εκτός από φυσική) μορφή

β) το υπουργείο εμπορίου εν μέσω διακοπών υπολειτουργεί και παρότι υπάρχει κατάθεση της πρότασης - παρατηρείτε αδικαιολόγητη καθυστέρηση που έχει να κάνει με την κατοχύρωση του σήματος

γ) Η βάση δράσης της Ε.Ε.Κ.Ε.Μ. θέλουμε να είναι οι συλλογικές αποφάσεις και η δημοκρατική συμπεριφορά απέναντι και μεταξύ των μελών - όλοι πρέπει να ακουστούν, αρχηγοί δεν θα υπάρξουν σε αυτού του είδους το σύλλογο. Θεωρήσαμε, λοιπόν, σωστό πριν προχωρήσουμε στο τελικό κείμενο (εμμένοντας στην ανωτέρω θέση και προκειμένου να είναι συλλογικότερο το καταστατικό του συλλόγου) να γνωστοποιήσουμε πρώτα τη δράση μας στο κοινό (έστω και μέσω blog) και να υπάρξουν και άλλες προτάσεις επάνω στις δράσεις ή τη σύσταση που θα ήθελαν τα μέλη να δούν στο σύλλογο - αντί να παρουσιάσουμε απλώς ένα τελικό κείμενο και να σας ρωτήσουμε αν το δέχεστε ή το απορρίπτετε.



Κάποια πράγματα που έχουμε στο μυαλό μας και αφορούν σε δράσεις/κινήσεις της Ε.Ε.Κ.Ε.Μ. και δεν αναγράφονται στον ανωτέρω υπερσύνδεσμο είναι:

α) Διοργάνωση Online Ψηφοφοριών/Διαγωνισμών για την ανάδειξη των καλύτερων μουσικών κομματιών των μελών μας και κυκλοφορία των προηγούμενων σε cd που θα κυκλοφορεί στον έντυπο τύπο.

β) Ανάμιξη σε ραδιοφωνικές παραγωγές/εκπομπές προκειμένου να προωθούνται τα συμφέροντα των μελών μας

γ) Διοργάνωση συναυλιών που θα συμμετέχουν ερασιτέχνες & ημιεπαγγελματίες (αυστηρά) και θα παρουσιάζουν τα κομμάτια τους στο ευρύ κοινό - με μέθοδο live παιξίματος ή  instrumental playback (αν πρόκειται για μεμονωμένους ερμηνευτές)

δ)
Επιδίωξη εκπτώσεων/προσφορών για μέλη του συλλόγου από studio ηχογράφησεις, studio πρόβας κτλ.

ε) Ανάδειξη των θέσεων του συλλόγου μέσα από τηλεοπτικές εκπομπές μεγάλης ακροαματικότητας.

στ) Διοργάνωση event γνωριμίας μελών για προώθηση της μεταξύ τους συνεργασίας

ζ)
Διοργάνωση ετήσιων συνεδρίων συλλόγου - στα οποία θα γίνονται ανανεώσεις των θεσεών μας σαν ερασιτέχνες και επανοριοθέτηση των στόχων.


Θα χαρώ να σε δώ ενεργό μέλος ώστε να συζητήσουμε περαιτέρω σε ότι χρειαστεί.


Υποσημείωση:

Ελπίζω και με το παρόν post να έγινε κατανοητό σε όλους ότι δεν πάμε να αντικαταστήσουμε το kithara.gr ή αντίστοιχα sites. Θα θέλαμε αυτά τα sites που συγκεντρώνουν ερασιτέχνες για άλλους σκοπούς (ενημέρωση/πληροφόρηση επάνω σε μουσικά θέματα, ενίσχυση συνεργασιών, ενίσχυση μουσικών δεξιοτήτων) να λειτουργήσουν συμπληρωματικά και υποστηρικτικά απεναντί μας - καθώς εμείς σκοπεύουμε να αποτελέσουμε το νομικό πρόσωπο των ερασιτεχνών και ο σκοπός μας δεν είναι να μαζέψουμε hits αλλά να υπάρξει συσπείρωση του κόσμου σε φυσικό επίπεδο.

Σας θέλουμε συμμάχους - όχι ανταγωνιστές σε αυτή τη συλλογική κίνηση.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/06, 07:50 από Kay »

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
. . . και οι διαδικτυακές σας συνομιλίες [ . . . ] δεν απέδωσαν καρπούς.

. . . Κάνουμε έργα - αντί να λέμε κουβέντες και να συζητάμε μόνο σε διαδικτυακά φόρουμ. . .

Για κάποιο λόγο νομίζω ότι μας λές ότι αποτύχαμε σε κάτι, το οποίο όμως δεν ήταν ποτέ ανάμεσα στους στόχους μας και στους σκοπούς μας.

Αν δεις στο πάνω μέρος αυτής της σελίδας, γράφει "Το Στέκι των Κιθαρωδών". Δεν γράφει "Σύλλογος Κιθαρωδών" ούτε "Ενωτική Κίνηση Κιθαρωδών". Ο στόχος μας είναι η επικοινωνία και η αλληλοενημέρωση, ναι, και η συζήτηση σε διαδικτυακά φόρουμ! Αυτός ακριβώς! :D

Και πολύ ευχαρίστως μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτές τις σελίδες και το φόρουμ για ενημέρωση και συζήτηση σχετικά με αυτό που κάνετε.

Η επικοινωνία, η συζήτηση και η ενημέρωση είναι "αγαθά σε ανεπάρκεια", και οτιδήποτε τα προωθεί είναι καλοδεχούμενο...

Παράθεση
. . .και ο σκοπός μας δεν είναι να μαζέψουμε hits. . .

Ούτε ο δικός μας! ;)

Και για να παραφράσω λίγο κάποιον μεγάλο:

Και να αδελφέ μου που μάθαμε να κουβεντιάζουμε ήσυχα κι απλά.
Καταλαβαινόμαστε τώρα, δεν χρειάζονται περισσότερα.
Κι αύριο λέω θα γίνουμε ακόμα πιο απλοί.
Θα βρούμε αυτά τα λόγια που παίρνουνε το ίδιο βάρος
σ' όλες τις καρδιές, σ' όλα τα χείλη.
'Ετσι να λέμε πια τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη.
Κι έτσι που να χαμογελάνε οι άλλοι και να λένε,
"Τέτοιες συζητήσεις, σου φτιάχνουμε εκατό την ώρα."
Αυτό θέλουμε κι εμείς!
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μερικά από αυτά που γράφεις από τη μια μου φαίνονται πολύ δύσκολα και από την άλλη -αν το δούμε ρεαλιστικά- δε θα αλλάξουν και τίποτα, το πιθανότερο είναι η φθορά του χρόνου να διαλύσει την όποια προσπάθεια αφού πρώτα κουράσει με τις απανωτές δυσκολίες τους "ερασιτέχνες" και ρίξει τον ενθουσιασμό τους. Παρ' όλα αυτά κάθε προσπάθεια που ξεκινάει με αγαθούς σκοπούς τη βλέπω με καλό μάτι άσχετα από την έκβασή της. Αυτό που δε βλέπω με καλό μάτι είναι να γίνει το θέμα αυτό πεδίο ανταπαντήσεων (γιατί εκεί θα πάει με το ύφος των απαντήσεων που διάβασα). Λίγη ηρεμία δε βλάπτει, παρ' όλο που με το Witchking έχουμε πει χειρότερα και δεν είναι η σχέση μας και η καλύτερη, έχει κάθε δικαίωμα να είναι επιφυλακτικός ή και καχύποπτος ακόμα, δείξε του εσύ με τη στάση σου ότι κάνει λάθος. Μην κοντράρεις με τη μια γιατί στο τέλος θα απαξιωθεί το θέμα αυτό από τους περισσότερους και αυτό θα είναι εις βάρος της ιδέας που ανέπτυξες.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Βρε Πάρη! Τι έπαθες?
Εδώ είναι το kithara.gr που έχει πάνω από 5 χρόνια ζωής…και?
Αποτελεί ίσως τον μεγαλύτερο διαδικτυακό τόπο συγκέντρωσης ερασιτεχνών μουσικών…και?
Αυτά που γράφει και πραγματεύεται έχουν αποτελέσει αντικείμενο συζήτησης εδώ ‘μέσα, πάμπολλες φορές…και?
Αυτά τι σημαίνουν?
Είναι επιχειρήματα? Και πάνω σε τι?
Πόσα θέματα μπαρούφες ή επαναλήψεις μπαίνουν και ξαναμπαίνουν και ξαναμπαίνουν…και δεν παίρνει κανείς, κανέναν από τα μούτρα?
Και αν μας ήρθε έτσι ξαφνικά, που το πρόβλημα? Κάπως έτσι δεν ήρθαμε όλοι?

Νομίζω πως είσαι υπερβολικά αυστηρός, χωρίς να υπάρχει λόγος.
Λόγος δεν είναι το blog που έχει, ούτε ο αριθμός των υπόλοιπων εγγεγραμμένων, ούτε το πώς οραματίζεσαι την κίνηση που οραματίζεται o καθένας. Αν είναι να «καεί», ας καεί από μόνο του και αφού έχει πάρει λίγο χρόνο!!!
Δεν ξέρω… ::)
Και αυτά στη συνέχεια τα «Μπήκες σε κανένα forum, συνέθεσες, άκουσες, κουβέντιασες», μου κάνουν πολύ δασκαλίστικα και πάλι χωρίς λόγο.
Ξέρεις πως κι εγώ είμαι αυστηρότατη, δύσκολη και με πολλές επιφυλάξεις…αλλά το να ειρωνεύομαι από την πρώτη στιγμή (το post σου είναι το δεύτερο μετά το αρχικό) μια κίνηση και να φρενάρω κάτι με "μπάστα" και με "ήρεμα", κάθε άλλο παρά χρήσιμο το θεωρώ. Δεν αισθάνομαι πως μου δίνουν το δικαίωμα για κάτι τέτοιο, ούτε τα χρόνια που είμαι μέλος εδώ, ούτε οι κουβέντες που έχω κάνει εδώ, ούτε το ότι συνθέτω, το ότι ακούω κτλ… 


Μετά δεν φταίει και ο άλλος που γίνεται επιθετικός!!!  ::)

Αποσυνδεδεμένος aljam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εγω ρε φιλε δεν εχω προβλημα
και να σου πω την αληθεια θα ηθελα να υπαρχει ενας τετοιος συλλογος
διαφωνω στα εξης
δεν μπορεις να φτιαχνεις εναν συλλογο και να λες στειλτε μειλ
παμε καλα?
που ζουμε?
βρες ενα στεκι,μια καφετερια,ενα σπιτι,εναν αλλο συλλογο,μαζεψε τους ενδιαφερωμενους που εχεις μιλησει και μετα φτιαξε τον συλλογο

τι θεσεις εχει για την μουσικη βιομηχανια στην ελλαδα και αγκοσμια δεν μας ειπες
αυτα δεν θα επρεπε να γραφονται καπου?
εγω για παραδειγμα σε εναν συλλογο που δεν εχει τιποτα να πει για την υποκουλτουρα και την εμπορευματοποιηση της μουσικης δεν μπορω να ειμαι

καλο βεβαια ειναι η προβολη σχηματων,συγκροτηματων και  μουσικων
και η εκπτωση σε στουντιο,ακομα και η μελλοντικη δημιουργια στουντιο για προβες
κατι βεβαια πολυ δυσκολο
επισης λειπει το πληρες βιογραφικο αυτων που προσπαθουν να φτιαξουν τον συλλογο
ποιοι ειναι?
που συμμετεχουν?
τι εχουν κανει στην ζωη τους?
που ξερω εγω οτι δεν ειναι ιδιωκτητες ή υπαλληλοι εταιριων που σαν σκοπο εχουν την φιμωση των ερασιτεχνων με την δημηουργια ενος συλλογου ο οποιος θα μοιαζει σαν τσαι κυριων?
μπορει να ακουγονται λιγο περιεργα αυτα αλλα ετσι ειναι τα πραγματα στο ελλαντα
ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΛΑΝΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ
ΚΑΙ ΣΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΕΙΣ

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Δηλαδή βρε συ Βάγια για να καταλάβω.
Έρχεται κάποιος ξαφνικά και ανακοινώνει την ίδρυση ενός συλλόγου Ελλήνων ερασιτεχνών μουσικών.
Που το ανακοινώνει? Εδώ , μάλλον και στο Musicheaven και σε 2-3 πιθανώς ακόμη site
Γιατί? Διότι σε αυτά ήδη βρίσκεται μια μεγάλη πλειοψηφία αυτών σους οποίους απευθύνεται.
Άρα η μεγάλη αυτή πλειοψηφία δεν γνωρίζει τίποτα. Άρα οι όποιοι 2-3-5 έδρασαν έξω από όλους αυτούς στους οποίους απευθύνεται.
Και που ήταν αυτή η παρέα δηλαδή τόσο καιρό? Που έκανε κάποιες κουβέντες.Που έλαβε κάποιες γνώμες. Που και με ποιόν αντάλλαξε τις αγωνίες και τα άγχη τους?
Εγώ καταλαβαίνω ότι ο φίλος μας , κάποια στιγμή σκέφτηκε να κάνει κάτι τέτοιο , πιθανόν το κουβέντιασε με 4-5 ακόμη και βουρ πάμε να κάνουμε σύλλογο.
Για αυτό και αυτή η φοβερή προχειρότητα ( το λιγότερο την χαρακτηρίζω έτσι)
Που είναι επιπλέον οι στόχοι και οι δράσεις ?
Διότι μη μου πεις ότι είναι στόχος η "βελτίωση της Ελληνικής δισκογραφίας"?
Εδώ 10 άτομα να ρωτήσουμε μάλλον θα έχουν διαφορετική άποψη σε τι ακριβώς αυτό συνίσταται.Τι πα να πει "βελτίωση της Ελληνικής δισκογραφίας"?
Ή είναι στόχος η εξασφάλιση της διαφάνειας κλπ..σε διαγωνισμούς? Ποιούς διαγωνισμούς? Ένα φεστιβάλ Θεσνίκης στο οποίο ο ο φίλος μας δεν επιλέχθηκε και τα πήρε (δικαίως ίσως στο κράνος). Και πως θα εξασφαλιστεί η διαφάνεια?
Εδώ ένα τραγούδι ανεβάζει κάποιος και υπάρχουν δεκάδες διαφορετικές απόψεις. Η διαφάνεια δυστυχώς είναι πάντα ζητούμενο και σχεδόν ποτέ κατακτημένο.

Αν δεν είναι ουτοπικά αυτά τότε τι είναι?
Για αυτό λέω , που πότε και πως κάθησε να κουβεντιάσει να ανταλλάξει απόψεις με άλλους.

Τι κάνουμε δηλαδή , ξεκινάω να φτιάξω ένα σύλλογο με βάση το πως φαντάζομαι κάποια πράγματα και καλώ μετά τους άλλους να γραφτούν?
Που είναι οι δράσεις που υποτίθεται θα γίνουν?
Εκ των υστέρων έγραψε κάποια πράγματα που κάμποσα από αυτά , αν όχι όλα πάσχουν.
Είναι δράση να πάμε να πάμε σε τηλεοπτικές εκπομπές μεγάλης ακροαματικότητας? Ποιές αλήθεια? Στη Μενεγάκη που πήγε ο φίλος μας ο Βεζυράκης? Και πως θα πάμε...γεια σας ήρθαμε , παρακαλώ θα μας πάρετε μια συνέντευξη να αναδείξουμε τους στόχους μας?
Είναι δράση να πάρουμε εκπτώσεις από προβάδικα.

Ξέρεις τι είναι δράση Βάγια και μάλιστα πολύ πιο σημαντική από όλα τα προηγούμενα?
Αυτό που γίνεται εδώ , που ανεβάζουν παιδιά τις δικές τους συνθέσεις. Που υπάρχει ένας χώρος έκφρασης .Δράση είναι  το 2ο cd του kithara και ελπίζουμε και το 3ο και το 4ο.
Δράση είναι να οργανωθούμε ακόμη περισσότερο σε κάποια επέπεδα και να βάλουμε αυτό το cd π.χ σε κάποια εφημερίδα ή γιατί όχι και στο δίφωνο...
Αυτές είναι δράσεις και μάλιστα ήδη προχωρημένες σε κάποιο βαθμό.Αν λοιπόν ο φίλος μας ήθελε να δράσει , πρώτα θα ψαχνόταν να δει αν και τι έχουν κάνει άλλοι , θα φρόνιτζε να δει τι παίζει στα διάφορα μουσικά site όπου μπαίνουν ερασιτέχνες μουσικοί και στη συνέχεια εαν είχε κάποιες επιπλέον σκέψεις και προτάσεις γιατί όχι να τις καταθέσει και γιατί όχι να κάνει και σύλλογο με όσους θα ήθελαν κάτι ακόμη πιο οργανωμένο...

Έτσι γίνονται αυτά με βάση την δική μου φτωχή λογική.

Ίσως να ήμουν κάπως επιθετικός όχι όμως ειρωνικός , αλλά ακόμη και έτσι να εκλαμβάνεται, δεν με σοκάρει.
Άλλωστε δεν είμαι από τους υπερθεματιστές της ειρωνίας.

Κάθε επιτυχία να έχουν , το ξαναείπα...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/06, 13:14 από Witchking »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Καλα ολα αυτα που λεει ο φιλος μας δνε λεω. Και ευχαριστως να βοηθησουμε μιας και η πλειονοτητα εδω μεσα ειναι ερασιτεχνες μουσικοι.

Αλλα φιλε μου εχεις καποια σχεδια.Συναυλιες  κτλ. Ωραια πολυ ωραια ομως αυτα για να γινουν χρειαζονται κεφαλαια. Καλως η κακως μονα τους δεν στηνονται. Κατα ποσο πιστευεις οτι θα ενδιαφερθουν πολλοι μουσικη ωστε να γινει κατι τετοιο? Ποιες ειναι οι δυνατοτητες των μουσικων αυτων? Ποιοι εχουν μπορουν και θελουν να συνησφερουν οικονομικα? Τι σε κανει τοσο σιγουρο?

Να τονισω οτι δεν ειναι ερωτησεις απο καχυποψια. Αλλα ειναι πραγματα για τα οποια πρεπει να ενημερωσεις τα μελλοντικα σου μελη αν θες να τα προσελκησεις. Αν χτιζεις πανω σε αμμο θα χασεις. Επισης σκεφτηκες τι θα γινει εαν αυξηθουν πολυ τα μελη? Δεν θα υπαρχουν σαφως αδικιες και συμφεροντα? Και αν καποιος μουσικος απο τους ερασιτεχνες εν τελει γινει επαγγελματιας? Θα τον δεχεστε το ιδιο?


Επισης ζητας "το αυτονόητο συνταγματικό δικαιωμά μας - ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ, ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ & ΙΣΗ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΗ στους διαγωνισμούς, στις μουσικές σκηνές, σε ότι μας αφορά". Σε ποιους διαγωνισμους αναφερεσαι? Σε ποιες μουσικες σκηνες? Ενας ερασιτεχνης μουσικος γιατι να θελει ας πουμε να παει στο fame story που μποριε να τον κανει εν τελει επαγγελματια? Ποιος ειναι ο στοχος σου? Ιση μεταχειριση των ερασιτεχνων ως προς τι? Την ελευθερια της δημιουργιας? Εσυ δλδ σαν ερασιτεχνεις δεν γραφεις οτι θες χωρις να σε κρινει κανεις? Εξηγησε το λιγο καλυτερα αυτο για να ξεκαθαρισουν οι στοχοι σε παρακαλω
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Πάρη είδες πως δεν μπήκα στη διαδικασία να σχολιάσω τα όσα αναφέρει ο Kay.
Μακάρι κι από ‘μένα, η σκέψη του να λειτουργήσει και να γίνει σύλλογος, κίνημα, οργάνωση, «σωτηρία» ή ότι άλλο θέλει. Το αν πιστεύω εγώ σε αυτή τη σκέψη, είναι προφανές!

Σχετικά με αυτό:
Ξέρεις τι είναι δράση Βάγια και μάλιστα πολύ πιο σημαντική από όλα τα προηγούμενα?
Αυτό που γίνεται εδώ , που ανεβάζουν παιδιά τις δικές τους συνθέσεις. Που υπάρχει ένας χώρος έκφρασης .Δράση είναι  το 2ο cd του kithara και ελπίζουμε και το 3ο και το 4ο.
Δράση είναι να οργανωθούμε ακόμη περισσότερο σε κάποια επέπεδα και να βάλουμε αυτό το cd π.χ σε κάποια εφημερίδα ή γιατί όχι και στο δίφωνο...


θέλω να σου πω πως ξέρω πολύ καλά τι είναι δράση Πάρη.
Αναγνωρίζω όμως πως δράση μπορεί να υπάρξει και αλλού.
Πέρα από ‘μένα και από το sait στο οποίο είμαι μέλος, συντονιστής, διαχειριστής κτλ.
Όλα στρέφονται γύρω από κάτι και όλα αυτά τα κάτι, γύρω από κάτι άλλο, ε και αυτό δεν είναι κανένα sait και καμία απομονωμένη δράση.
Και τέλος πάντων για να μην μακρηγορώ, είμαι κι εγώ χρόνια μέλος εδώ πέρα και αυτό κάτι σημαίνει-καθ’ ότι είναι επιλογή μου. Ωστόσο δεν αφορίζω οτιδήποτε άλλο… ::)

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
.Δράση είναι  το 2ο cd του kithara και ελπίζουμε και το 3ο και το 4ο.

Mia mikrh parenthesh..pote tha bgei auto to 2o cd tou kithara ?? Parenthesh telos, sunexiste...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Αγαπητοί συνάδελφοι,

Είναι θετικό το ότι ενδιαφέρεστε, έχετε κάνει πολλές παρατηρήσεις και έχετε θέσει πολλά ερωτήματα - άλλα δικαιολογημένα και άλλα όχι και τόσο αφού μερικά έχουν ήδη καλυφθεί. Θα προσπαθήσω να απαντήσω στα περισσότερα από αυτά - δεν θα δώσω συνέχεια και δεν θα απαντήσω σε κανένα σχόλιο που θεωρώ ότι είναι απλά επικριτικό, που έχει ήδη απαντηθεί παραπάνω, ή που δεν δημιουργεί συνθήκες δημιουργικής συζητήσης.

Ξεκινώντας από το αρχαιότερο post:

Ο Νέος Κιθαρωδός:

Σαφώς και δεν υπάρχει τίποτε απολύτως να χωρίσουμε - ούτε θέμα ανταγωνισμού - αλλά ούτε και υπαινιγμός ότι αποτύχατε σε κάτι. Το πρώτο post αναφέρεται απαντητικά στο post του Witchking και στο θέμα του ανταγωνισμού υπάρχει σχετική παράγραφος στο δεύτερο post μου.
[/b]

Fatses Asteies:

Δεν υπάρχει θέμα καμίας κόντρας με τον Witchking. Απάντησα για λογαριασμό της Ε.Ε.Κ.Ε.Μ. με σαφή επιχειρηματολογία ενάντια στις θέσεις του, τις οποίες θέωρησα (και είναι) αστήρικτες και όχι στον ίδιο. Δεν υπάρχουν θέματα προσωπικών αντιπαραθέσεων και δεν πρόκειται να τα ακολουθήσω.

Αν δεν το έκανα με βάση αυτά που είχαν γραφτεί - από τη μια θα δείχναμε σαν σύλλογος ότι δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε τις θέσεις μας και από την άλλη θα ήταν σαν να παραδεχόμασταν ότι οι εν λόγω θέσεις που προέβαλε ο αντίλογος ήταν δίκαιες και ανταποκρίνονταν στην πραγματικότητα.

Βάγια:

Το θέμα δεν είναι τι θέλω εγώ αλλά τι πρέπει να θέλει το σύνολο. Το δυσκολότερο από όλα τα προβλήματα που έχουν να ξεπεραστούν δεν είναι να πραγματοποιήσουμε όσα λέμε, αλλά να καταφέρουμε να συσπειρώσουμε τους ερασιτέχνες κάτω από ΕΝΑ δυνατό ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ. Οι Έλληνες γενικά αδυνατούν να καταλάβουν το νόημα του να είναι ενωμένοι και αυτός είναι και ο λόγος όλων των δεινών μας.

Aljam:

Όταν το site μας ολοκληρωθεί θα υπάρχουν δύο κατηγορίες μελών - τα εγγεγραμμένα & τα απλά μέλη. Το e-mail σαφώς και δεν μπορεί να αποτελέσει τρόπο για να εγγραφεί κάποιος σε ένα πραγματικό σύλλογο αλλά με το να γίνει απλό μέλος (στέλνοντας απλά ένα e-mail) θα μπορεί να αναμιχθεί με τα θέματα του συλλόγου και αν το επιλέξει θα μπορεί να γίνει κανονικά μέλος, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, στέλνοντας σε ταχυδρομική θυρίδα του συλλόγου τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Στη φάση που βρισκόμαστε, απλώς ζητάμε να μας γνωστοποιήσετε το ενδιαφέρον σας για το σύλλογο (αυτό κάνετε στην ουσία γενόμενοι μέλη στο blog).

Το κρίσιμο ερώτημα στην παρούσα φάση δεν είναι τι θέσεις έχει ο σύλλογος για την ελληνική και την παγκόσμια μουσική βιομηχανία αλλά τι θέσεις θα ήθελες εσύ να συμπεριληφθούν. Αυτό είναι το νόημα της δημοκρατίας. Για αυτά που έχεις να πείς και θές να προτείνεις για την "υποκουλτούρα και την εμπορευματοποίηση της μουσικής" είσαι ελεύθερος να έρθεις να γίνεις μέλος, και να γράψεις τις απόψεις σου (σε πρώτη φάση) στο blog. Αν έχεις κάποια καλή ιδέα ή κάποια παρατήρηση που θα ήθελες να συμπεριληφθεί στο καταστατικό του συλλόγου, σίγουρα θα βρείς ακροατές.

Ακόμα και αν δεν σε καλύπτουν τα προηγούμενα
- όταν ολοκληρωθεί το καταστατικό να είσαι σίγουρος ότι και αυτό το ερώτημα που έθεσες θα έχει απαντηθεί. Σαφώς αν δεν συμμετάσχεις ενεργά από πρίν - μπορεί το αποτελεσμά του να μην ανταποκρίνεται στη φιλοσοφία σου - αλλά ποτέ δεν μπορείς να βρείς μια λύση που θα ικανοποιεί όλους. Προς το παρόν αυτό που αναγράφεται και αποτελεί την γενική θέση από την οποία μπορείς να εξάγεις τα συμπεράσματά σου και για το παραπάνω είναι ότι: "Δεν είμαστε ενάντια σε κάποιο συνδικάτο ή στα λεγόμενα "γκέτο" - δεν είμαστε ενάντια σε κανέναν που σέβεται τα δικαιώματά μας και εμάς."

Μελλοντική δημιουργία στούντιο του συλλόγου για πρόβες... Δεν είσαι πολύ μακρία από αυτό που ήδη συζητείται! Περισσότερα προς το παρόν, δεν μπορώ να πώ γιατί θα είναι λάθος να μιλάμε χωρίς δεδομένα - μόνο με ιδέες.

Όσον αφορά τα πλήρη στοιχεία - βιογραφικά των ιδρυτών του συλλόγου, εν καιρώ θα υπάρξει ενημέρωση και επάνω σε αυτό (σεβόμενοι πάντα την προστασία των προσωπικών δεδομένων). Αυτό που πρέπει να αντιληφθείτε είναι ότι το θέμα δεν είναι προσωπικό και αν έχετε τη διάθεση, την οικονομική δυνατότητα και την ενέργεια που απαιτείται, μπορείτε να συμπεριληφθείτε και εσείς στα ιδρυτικά μέλη.

Τέλος, να είσαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται για υποκινούμενη συλλογική κίνηση. Αν ήταν υποκινούμενο όλο αυτό από εταιρείες, θα είχες δεί διαφήμιση του συλλόγου στην τηλεόραση και όχι σε ένα thread του kithara.gr.

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ

Witchking:


Ουδέν σχόλιον. Νομίζω έχω καλύψει όλα τα θέματα που θέτεις με το δεύτερο post μου και απλώς επαναλαμβάνεις τα λόγια σου. Πέρα από αυτό, σε ευχαριστούμε για τις ευχές - αλλά χρειάζεται κάτι παραπάνω από αυτό.

Roufus

First Things First.
Υπάρχει συγκεκριμένο πλάνο για να αντληθούν οικονομικοί πόροι για το λογαριασμό του συλλόγου και για να γίνουν όλα όσα ανέφερα. Δεν θα υπάρξει επιβάρυνση των εγγεγραμμένων μέλων για τις κινήσεις αυτές. Σίγουρα δεν μπορούν να γίνουν από τη μια μέρα στην άλλη, αλλά απαντώντας στην απορία σου, σου λέω ότι δεν υπάρχει τίποτα το οποίο να το λέω αστήρικτα. Δεν είναι λοιπόν, θέμα σιγουριάς και εκτιμήσεων αλλά δεδομένων.

Επειδή μιλάμε για σύλλογο με καταστατικό, είναι σαφές ότι το καταστατικό δεν φτιάχνεται βάζοντας βραχυπρόθεσμους στόχους αλλά μακροσκοπικά και υπάρχουν κατάλληλες παραγράφοι επίλυσης διαφορών, στην περίπτωση που τα μέλη έχουν αυξηθεί κατά πολύ. Αν ένα καταστατικό και πάλι αδυνατεί να λύσει προβλήματα που δημιουργήθηκαν λόγω της νέας κατάστασης ή λόγω παραλείψεων τότε συγκαλείται έκτακτο συνέδριο συλλόγου για επίλυση των θεμάτων που έχουν δημιουργηθεί.

Άν κάποιος από τα μέλη μας (ερασιτέχνης) γίνει επαγγελματίας, τίποτα δεν αλλάζει στη στάση μας απέναντί του, και είναι πάντα επιλογή του να αποχωρήσει από το σύλλογο, ζητώντας τη διαγραφή του. Αυτό που θα αποτελεί προαπαιτούμενο είναι να μην έχει σύμβαση με την Α.Ε.Π.Ι. (κυκλοφορημένο δίσκο και απολαβή δικαιωμάτων) κατά την εγγραφή του στο σύλλογο. Αυτά που λέω υπάρχουν και εδώ: " Σαφώς και δεν θα είμαστε απαγορευτικοί αν κάποιος επαγγελματίας μουσικός θέλει να γίνει μέλος μας, όσο θα είναι χαρά μας μέλος μας να επιτύχει επαγγελματικά και αυτό σίγουρα δε θα σημάνει τη διαγραφή του από εμάς."

Τελος στο ίσως σημαντικότερο θέμα που έχει να κάνει με το τι ζητάμε:

α) Αναφερόμαστε σε οποιοδήποτε μουσικό διαγωνισμό/audition έχει να κάνει με την ανάδειξη ερασιτεχνών μουσικών σε επαγγελματίες.

Θεωρούμε ότι θα πρέπει να έχει το δικαίωμα ο σύλλογος ερασιτεχνών μουσικών να παρίσταται σε τέτοιους διαγωνισμούς και να λειτουργεί ελεγκτικά ως προς τους διοργανωτές και προς το συμφέρον της ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑΣ, της ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ & της ΙΣΟΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΗΣ μεταξύ των διαγωνιζομένων.

Εννοείται πως δεν μπορούμε να παρέμβουμε σε θέματα που έχουν να κάνουν με υποκειμενικές απόψεις, όπως το αν τραγούδησε καλύτερα κάποιος από κάποιον άλλο, αλλά μπορούμε να παρέμβουμε και να ζητήσουμε τον αποκλεισμό από τέτοιους διαγωνισμούς, των ατόμων εκείνων που έχουν άμεση ή έμμεση σχέση με την διοργανώτρια εταιρεία, τους κριτές ή την υπεύθυνη παραγωγή.

β) Αναφερόμαστε στις μουσικές σκηνές εκείνες που με τη στάση τους οι ιδιώτες δείχνουν να ζητάνε "άλλου είδους ανταλλάγματα" από τους καλλιτέχνες που έρχονται στο μαγαζί τους.

Σε αυτές τις περιπτώσεις θα γίνονται συγκεκριμένες κινήσεις, με σκοπό το μπουκοτάζ σε πρώτη φάση της μουσικής σκηνής και σε δεύτερο λόγο την κίνηση νομικών διαδικασιών ενάντια στον ιδιοκτήτη, εφόσον και το μέλος το επιθυμεί και υπάρχουν επαρκή στοιχεία/μαρτυρίες.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ελπίζω να κάλυψα ένα μεγάλο μέρος (αν όχι όλες) των αποριών σας και να με συγχωρείτε για την μακροσκελέστατη απάντηση (όσο και για τη μορφή ερωταπάντησης) αλλά νομίζω ότι είναι ο σωστός τρόπος για έναν δημιουργικό διάλογο.

Σας περιμένουμε ως μέλη, να συζητήσουμε εκ νέου και να δημιουργήσουμε μαζί μέσα από τη συζήτηση αυτό που εκφράζει τους πολλούς για το καλό του συνόλου.

Ευχαριστώ για το χρόνο και την υπομονή σας κατά την ανάγνωση.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Και ποιες θα ειναι οι απαιτησεις που θα εχει ο συλλογος απο τα μελη? Καποια ενεργο δραση συνεχομενη? Καποιο συμβολικο ποσο? Η απλα υποστηριξη?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Τα εγγεγραμμένα μέλη (όχι τα απλά μέλη) θα πρέπει να καταβάλουν ένα συμβολικό ποσό για τα έξοδα συντήρησης του γραφείου του συλλόγου (πληρωμή ενοικίου, μισθός λογιστή, τηλεφωνικές συνδιαλέξεις για λογαριασμό του συλλόγου, λοιπά έξοδα) και για να λαμβάνουν το εξαμηνιαίο έντυπο μέσω του οποίου θα παρουσιάζονται οι ΕΠΟΜΕΝΕΣ δράσεις του συλλόγου και θα υπάρχει γενικότερη ενημέρωση.

Το ποσό αυτό δεν θα ξεπερνά τα 15-20 Ευρώ/Έτος για κάθε ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ μέλος. Ο κυριότερος, ίσως, λόγος για να θέλει να γίνει κάποιος ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ μέλος του συλλόγου είναι να θέλει να συνεισφέρει στην όλη προσπάθεια υπέρ του συνόλου. Επίσης με αυτό τον τρόπο θα κερδίζεται αυτομάτως το δικαίωμα να παραστεί και να συμμετάσχει ενεργά στις αποφάσεις και στα συνέδρια του συλλόγου. Πέρα από αυτά, καμία άλλη διαφορά δεν θα υπάρχει μεταξύ ΑΠΛΩΝ και ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΩΝ μελών (εννοώντας ότι δεν θα υπάρχουν προνομιακά μέλη στο site - με την έννοια "Πληρώστε για να φανείτε περισσότερο" ή κάτι παρόμοιο).

Από τα υπόλοιπα μέλη (ΑΠΛΑ) - δεν θα υπάρχει καμία απαίτηση πέραν της υποστήριξης στις κινήσεις/δράσεις του συλλόγου, η οποία όπως καταλαβαίνετε έχει πάντα να κάνει με το πόσο θέλει να συνδράμει ο καθένας προσωπικά και δεν εννοώ οικονομικά.

Αποσυνδεδεμένος vst@vros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Σταύρο... είμαι Ταύρος και Γαύρος ...1χαχα
    • Προφίλ
Ενδιαφέρον!

επειδή έχω μάθει να βλέπω τα πράγματα αισιόδοξα...[χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχω τις επιφυλάξεις μου] μου άρεσε σαν ιδέα μόλις το διάβασα και συνεχίζει να μου αρέσει και αφού διάβασα και τις αντιπαραθέσεις.

Προσωπικά θέλω να συμμετάσχω [εξάλλου δεν έχω να χάσω τίποτε], αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι :

1ον: Σκοπός μας θα είναι να πάρουμε μερίδιο στην δισκογραφική αγορά;

Και θα μιλήσω με παράδειγμα : ας υποθέσουμε ότι γίνομαι μέλος και είμαι τραγουδοποιός και αποφασίζω να κάνω Cd κάποια τραγούδια και τελικά το Cd κυκλοφορεί από το σύλλογό μας. Αν δεν ‘πουλήσει’ τότε ‘καλώς’. Αν πουλήσει, δεν θα έρθει μια εταιρία γίγαντας και θα μου πει έλα να υπογράψεις συμβόλαιο; Και λογικά εγώ θα πάω γιατί ..οπού υπάρχει χρήμα και δεν περιορίζονται κάποια από τα ‘θέλω μου’ δεν το κρύβω θα πάω.. πώς λοιπόν θα χτυπήσουμε το γίγαντα; Αν κάθε ένας που ‘ανεβαίνει ψηλά’ φεύγει…τότε απλώς γινόμαστε ένας προθάλαμος για το υπάρχον σύστημα… υπάρχουν τέτοιες δισκογραφικές εταιρίες !!


2ον: σκοπός μας είναι να δημιουργήσουμε μια παρέα όπως εδώ στο κιθάρα και να ακούνε 10-100 άτομα τα τραγούδια που γραφούμε μεταξύ μας;

3ον: θα καλύπτονται όλα τα είδη μουσικής ή θα έχει καθορίσει μια ομάδα ανθρώπων κάποια συγκεκριμένα είδη [εγώ για παράδειγμα παίζω πιο πολύ λαϊκά, κάποιος άλλος είναι μέταλλας …κτλ πως θα απαρτίζεται ο σύλλογος αφού ο ένας είναι διαφορετικός από τον άλλον]

Μπορεί να μου δημιουργηθούν και άλλα ερωτήματα στο μέλλον …αλλά προς το παρόν αυτά μου ήρθαν …

Τέλος να ξαναπώ πως βλέπω θετικά αυτή την κίνηση και πως θα ήθελα να τα πούμε κάποια στιγμή από κοντά …αν είστε Αθήνα..

Σταύρος


Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απαντώντας κατά σειρά:

1) Σκοπός δεν είναι να αντικαταστήσουμε το ρόλο των δισκογραφικών εταιρειών, ούτε να μετατρέψουμε το σύλλογο σε δισκογραφική εταιρεία, αλλά να δημιουργήσουμε τις προυποθέσεις εκείνες, ώστε η Ε.Ε.Κ.Ε.Μ. να θεωρείται σεβαστός φορέας από τον οποίο οι εταιρείες θα μπορούν να αντλήσουν νέα ταλέντα και γιατί όχι, να συμβουλεύονται όταν πρόκειται να προβούν στην επιλογή ενός νέου καλλιτέχνη. Ο μόνος ρόλος που θα μπορούσαμε στην πράξη να αποκτήσουμε σαν σύλλογος, σε συνεργασία με τις δισκογραφικές εταιρείες, θα ήταν ίσως αυτός του κυνηγού ταλέντων.

2) Ένας από τους κύριους σκοπούς μας είναι να συσπειρώσουμε τους ερασιτέχνες καλλιτέχνες προκειμένου να μειωθούν τα εμπόδια που αντιμετωπίζουν στο δρόμο προς την καρριέρα. Αυτό για να γίνει χρειάζεται κάτι πολυ πιο συγκεκριμένο από αυτή την παρέα που ανέφερες και κάτι που θα αποτελεί πραγματική καινοτομία αν μιλάμε για το διαδίκτυο. Μπορώ να σου πώ οτι υπάρχει η καινοτόμος ιδέα και δράση - δεν μπορώ προς το παρόν να σου αποκαλύψω κάτι περισσότερο...

Το σίγουρο είναι ότι σκοπός μας δεν είναι να αντικαταστήσουμε sites όπως το musicheaven.gr, το kithara.gr κτλ.. Τουναντίον, θα τα θέλαμε αρωγούς και υποστηρικτές της προσπάθειας συνένωσης των ερασιτεχνών υπό ΕΝΑ νομικό πρόσωπο.

3) Όπως καταλαβαίνεις και από τις παραπάνω απαντήσεις, το τρίτο σου ερώτημα έχει ήδη απαντηθεί, από την άποψη ότι απευθυνόμαστε σε όλους τους ερασιτέχνες μουσικούς, χωρίς να έχουμε μιλήσει ή να προσπαθούμε να διαχωρίσουμε τα είδη μουσικής, το είδος και μέτρο των στίχων, το ύφος, τη χροιά και την έκταση του ερμηνευτή ή το αν κάποιος είναι αυτοδίδακτος οργανοπαίκτης ή έχει τελειώσει το Berkley College Of Music.

Το site του συλλόγου θα διαθέτει τις ανωτέρω ανάλογες κατηγορίες και θα γίνεται διαχωρισμός. Για τον σύλλογο δεν υπάρχει κανείς ανώτερος του άλλου ή διαφορετικός. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα κατανοούμε τις ξεχωριστές ανάγκες του καθενός, αλλά αν θέλουμε να μιλήσουμε για ισομεταχείριση θα πρέπει πρώτα να υπάρχει αυτό μέσα στο σύλλογο.

Θα χαρούμε να τα πούμε από κοντά και να σε δούμε και ως ενεργό μέλος, φίλε Σταύρο.


Αποσυνδεδεμένος vst@vros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Σταύρο... είμαι Ταύρος και Γαύρος ...1χαχα
    • Προφίλ
Μαλιστα..

 με καλύψαν οι απαντήσεις σου!

Συντομα θα τα πούμε!

πιστευω να εχεις τηλ. στο site σου...


οκ το βρήκα το τηλ.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/06, 17:33 από vst@vros »

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
.....αν κάποιος είναι αυτοδίδακτος οργανοπαίκτης ή έχει τελειώσει το Berkley College Of Music....

Berklee College Of Music είναι το σωστό.

Καλά μου ακούγονται (αν και τα όνειρά μου για καριέρα έχουν περάσει και ο χρόνος είναι πια πολύτιμος στην ηλικία μου). Σε πρώτη φάση εύχομαι καλή επιτυχία και σε δεύτερη (γιατί ακόμα πολύ ουτοπικά μου μοιάζουν τα περισσότερα) ας προχωρήσει και εδώ είμαστε. Εγώ θα βοηθήσω όσο μπορώ αν όλα πάνε καλά. Για ιδρυτικό μέλος κλπ δεν ενδιαφέρομαι έτσι κι αλλιώς, στην πορεία -και εφ' όσον αποδειχτεί ότι δεν είναι μόνο λόγια όλα αυτά- υπόσχομαι να ενεργοποιηθώ όσο μπορώ και αντέχω. Καλή επιτυχία.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Ωστόσο δεν αφορίζω οτιδήποτε άλλο… ::)



..και γιατί Βάγια , με είδες να αφορίζω το άλλο επειδή δεν προέρχεται από εδώ? Αν ήταν έτσι θα έπρεπε ήδη (προηγείται χρονικά ) να έχω αφορίσει και αυτό http://forum.kithara.gr/index.php?topic=31942.0
Το μέμφομαι (όχι αφορίζω) ως προς τον τρόπο που δείχνει να προκύπτει...και όχι επειδή δεν προέρχεται από εδώ μέσα...

Βάγια εγώ ξέρω πως ένας άνθρωπος που έχει αγωνίες και ανησυχίες , πρώτα ψάχνεται , ρωτάει , συμμετέχει , ανοίγεται και κουβεντιάζει , συμμετέχει σε σχετικά φόρα και έπειτα αποφασίζει εαν θα φτιάξει κάτι.
Δεν ξέρω να προκύπτει ουρανοκατέβατος και ξαφνικά από το πουθενά σαν μεσίας που ήρθε να σώσει την κατάσταση. Δυστυχώς έτσι μου κάθησε εμένα...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/06, 20:00 από Witchking »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio

Witchking:


Ουδέν σχόλιον. Νομίζω έχω καλύψει όλα τα θέματα που θέτεις με το δεύτερο post μου και απλώς επαναλαμβάνεις τα λόγια σου. Πέρα από αυτό, σε ευχαριστούμε για τις ευχές - αλλά χρειάζεται κάτι παραπάνω από αυτό.

Παράθεση

Σαν τι δηλαδή? Να προσυπογράψω κάτι το οποίο μου φαίνεται παντελώς πρόχειρο και άνευ αντικειμένου , έτσι όπως πάει να γίνει?
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
fatses asteies:

Ευχαριστώ για τη διόρθωση (και είχα την εντύπωση ότι το είχα γράψει λάθος...). Όποτε και αν θελήσεις να ενεργοποιηθείς εμείς εδώ θα είμαστε. Θα προσπαθήσω να κρατώ ενήμερους τους ενδιαφερόμενους.

Witchking:

Αν πιστεύεις ότι έχουμε πάρει λάθος δρόμο ή ότι υπάρχει προχειρότητα θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σου. Πως θα ήθελες εσύ να γίνει?
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/06, 19:05 από Kay »

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio

Witchking:

Αν πιστεύεις ότι έχουμε πάρει λάθος δρόμο ή ότι υπάρχει προχειρότητα θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σου. Πως θα ήθελες εσύ να γίνει?

Μα έχω γράψει τόσα πράγματα , τι άλλο θέλεις να σου πω? Ορίστε κράτα μόνο το τελευταίο
Παράθεση
Βάγια εγώ ξέρω πως ένας άνθρωπος που έχει αγωνίες και ανησυχίες , πρώτα ψάχνεται , ρωτάει , συμμετέχει , ανοίγεται και κουβεντιάζει , συμμετέχει σε σχετικά φόρα και έπειτα αποφασίζει εαν θα φτιάξει κάτι.
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/02, 18:31
από marios009^
55 Απαντήσεις
23707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/03, 14:43
από astrios
0 Απαντήσεις
2374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/06, 02:44
από nekys
11 Απαντήσεις
12449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 20:41
από ScullShot
10 Απαντήσεις
7370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/10, 15:44
από Μητσάκος
7 Απαντήσεις
3874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/11, 10:32
από Υπνοβάτης...
0 Απαντήσεις
1728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 12:40
από STEFANOS604
2 Απαντήσεις
4477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/15, 19:50
από steve165
2 Απαντήσεις
7089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/17, 14:32
από saved
3 Απαντήσεις
1155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/22, 12:59
από adr1anos