Αποστολέας Θέμα: Σύνθεση ενός γκρουπ...  (Αναγνώστηκε 20248 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fighter

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο,τι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
    • dimos_mp
Σύνθεση ενός γκρουπ...
« στις: 17/04/03, 12:47 »
  ;)Γειας σας...
Αυτό το θέμα έχει σκοπο την ανταλλαγη απόψεων,με θέμα τα γκρουπ...Όταν λέω γκρουπ δεν εννοώ γνωστά γκρουπ...εννοώ μικρά δικά μας γκρουπ...στα οποια έχουμε συμμετασχει κάποια στιγμή όλοι μας... ;)Και που είχαμε την προοπτική να φτάσουμε ψηλότερα... :o
Για να μην πολυλογώ και για να ανοίξω τη συζήτηση...θα θέσω δύο ερωτήματα...Και ελπίζω στη δίαρκεια εξέλιξης αυτου του θέματος να γίνουν περισσότερα... 8)

 1)Από πόσα άτομα πιστεύετε ότι πρέπει να απαρτίζεται ένα σημερινό γκρουπ (για να έιναι πλήρης) και τι όργανα να παίζουν...? ???
                   α)για έντεχνη/ροκ μουσική...
                   β)για λαϊκή μουσική... 8)  

 2)Πιστεύετε οτι κάθε γκρουπ (όσο μικρο ή μεγάλο κι αν είναι...) πρέπει να γράφει δικά του κομμάτια...ή να αρκείται στο να ερμηνεύει καποια τραγουδια γνωστών καλλιτεχνών, βγάζοντας και ακολουθόντας ένα ρεπερτόριο...?


                        Keep playing...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/03, 19:56 από Ο Νέος Κιθαρωδός »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #1 στις: 17/04/03, 13:37 »

2 κιθαρες ( ηλεκτροακουστικη / ηλεκτρικη ή 2 ηλεκτρικες )
1 μπασσο
τουλαχιστον 1 ατομο για drums ( καλο θα ηταν και 2ο για να μπορει να παιζει τα ethnic )
1 πληκτρα ( και 2 αμα λαχει )
2 φωνες ( 1 γυναικεια 1 αντρικη )
Αυτα...Τωρα για λαικο δε μπορω να πω γιατι δεν ξερω....
2.
Πιστευω οτι πρεπει να ξεκινησουν με ξενα κομματια ωστε να "δεσουν" και να μαθουν να συγχρονιζονται μεταξυ τους και μετα αμα υπαρχει διαθεση και δυναμη να επεκταθουν και σε δικα τους

   
« Τελευταία τροποποίηση: 11/11/04, 12:00 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #2 στις: 17/04/03, 14:27 »
Θα σου πω για rock που ξέρω:

2 κιθάρας standard μία ρυθμικά και μία lead και αργότερα για ηχογραφήσεις μπορεί να χρειαστούν και περισσότερες..

1 μπάσσο ηλεκτρικό ή και κοντραμπάσσο (σπάνια)

Set drums της επιλογής σου, αν θες να παίζετε ερασιτεχνικά παίρνεις των 500 περίπου ευρώ, αν θες επαγγλελματικά για ηχογραφήσεις και σοβαρές δουλειές θέλεις ποιό πολλα..

1 φωνή ή και περισσότερες

Η πρώτη φωνή μπορεί να παίζει και κάποιο όργανο (λίγο δύσκολο όμως) ενώ μπορεί και να υπάρχουν και backup vocals τα οποία μπορούν άνετα να πεχτούν από ένα μέλος που παίζει κάποιο όργανο.

1 πλήκτρα για ποιό πολύπλοκα σχήματα.


Πρώτα χρειάζονται επιρροές. Παίρνετε κομμάτια από συγκροτήματα/καλλιτέχνες και τα βγάζετε από την αρχή μέχρι το τέλος. Μετά από καιρό που δεθείτε μεταξύ σας, και όταν έχετε πολύ πολύ χρόνο, βγάζετε και τα δικά σας.

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #3 στις: 17/04/03, 15:48 »
Πιστευω πως ενα συγκροτημα ΠΡΕΠΕΙ αν θελει να φτασει να ακουστει παραεξω, να βγαλει δικα του, ομορφα κομματια, τα οποια ειναι βασικο να βγαινουν απο την ψυχη του συνθετη κ του στιχουργου. Με αλλα λογια, να ειναι αληθινα.

Μεχρι να βγαλει ομως τα δικα του κομματια, δεν εμποδιζει τιποτα το συγκροτημα αυτο, οποιουδηποτε στυλ κ αν ειναι, να κανει ζωντανες εμφανισεις. Ισα ισα, που βοηθαει γιατι αν παιζουν σωστα κ ωραια τα ηδη γνωστα κομματια, ο κοσμος θα ενδιαφερθει πιθανοτατα να ακουσει κ δικια τους δουλεια.

Τωρα για ενα λαικο συγκροτημα που δεν εχει ακομη απαντηθει, μαλλον χρειαζεται :
 αν ειναι ρεμπετικη κομπανια : κιθαρα (κλασσικη ή ηλεκτρακουστικη), μπουζουκι (αναλογα απ τα κομματια μπορει να χρειαστει κ δευτερο, κ τριτο κλπ), μπαγλαμας ( καλο θα ηταν κ εδω αν υπαρχουν 2-3 μπουζουκια να υπαρχουν 2-3 μπαγλαμαδες).
Ακομη, φωνη : μια αντρικη που να πιανει ψηλες νοτες, μια αντρικη μπασα, κ μια γυναικεια για δευτερη φωνη η για σολο σε τραγουδια.
 αν ειναι εντεχνο λαικο: θα χρειαστουν 2 μπουζουκια, drums, μπασσο(ηλεκτρικο) πληκτρα, μπαγλαμας, μια αντρικη κ μια γυναικεια φωνη, μια ηλεκτρακουστικη κ μια ηλεκτρικη κιθαρα.

Μιλαω παντα για πληρη συγκροτηματα. Τωρα για πιο παραδοσιακα οργανα, μπορει κανεις να βρει κλαρινο, ουτι, λαουτο, λυρα, σαντουρι κ αρκετα αλλα, αναλογα απο τις απαιτησεις που εχει η συνθεση κ η ενορχηστρωση του καθε τραγουδιου.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #4 στις: 18/04/03, 08:07 »
Εγώ, επειδή μ'αρέσει να πειραματίζομαι (και είμαι και λίγο αντιδραστικό στοιχείο), προτείνω να παίξετε με όργανα που δεν είναι συνήθη στο είδος μουσικής που παίζετε.

πχ. οι Ιnchtabocatables παίζουν punk με ντραμς, μπασο και... βιολοντσέλα/βιολιά. Οι Apocalyptica παιζουν metal μόνο με βιολοντσέλα/βιολιά. Η μουσική punk ska είναι κάτι σαν punk, με την προσθήκη πνευστών (τρομπέτες κλπ). Διάφορα ελληνικά συγκροτήματα έχουν κάνει διασκευές ρεμπετολαϊκοπαραδοσιακών τραγουδιών με ηλεκτρικά "ροκ" όργανα.
Τα παραδείγματα είναι πολλά, η φαντασία δεν εξαντλείται... Αυτοσχεδιάστε!

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #5 στις: 19/04/03, 00:37 »
1 κιθάρα/1 μπάσο/1 τύμπανα και μία φωνή.
Φυσικά δικά τους κομμάτια.
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #6 στις: 19/04/03, 00:48 »
Εγώ, επειδή μ'αρέσει να πειραματίζομαι (και είμαι και λίγο αντιδραστικό στοιχείο), προτείνω να παίξετε με όργανα που δεν είναι συνήθη στο είδος μουσικής που παίζετε.

πχ. οι Ιnchtabocatables παίζουν punk με ντραμς, μπασο και... βιολοντσέλα/βιολιά. Οι Apocalyptica παιζουν metal μόνο με βιολοντσέλα/βιολιά. Η μουσική punk ska είναι κάτι σαν punk, με την προσθήκη πνευστών (τρομπέτες κλπ). Διάφορα ελληνικά συγκροτήματα έχουν κάνει διασκευές ρεμπετολαϊκοπαραδοσιακών τραγουδιών με ηλεκτρικά "ροκ" όργανα.
Τα παραδείγματα είναι πολλά, η φαντασία δεν εξαντλείται... Αυτοσχεδιάστε!


   Υπηρχε πριν χρονια ενα Ρωσικο συγκροτημα, οι black coffee οι οποιοι επεζαν χεβυ μεταλ της εποχης με περασματα απο ζεϊμπεκικα με μπαγλαμαδακι! Εχω και ενα κομματι γραμμενο απο το ραδιο που το ειχε παιξει πριν χρονια στον Ραδιο Επικοινωνια!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #7 στις: 19/04/03, 02:13 »
Συμφωνώ με το Βασίλη...δε θεωρώ τίποτα δεδομένο από άποψη οργάνων για κανένα είδος μουσικής.

Μάλιστα με βάση την προσωπική μου μουσικοθεωρητική αντίληψη, ένα γκρουπ (σε αντιδιαστολή με τον ορισμό του ενδεχομένως) μπορεί να θεωρηθεί "πλήρες" και μόνο με την παρουσία ενός ατόμου. Αν πάλι παραμείνω πιο πιστός στην έννοια "γκρουπ", όπως τουλάχιστον έχει επικρατήσει, η πληρότητα επιτυγχάνεται άνετα με την ύπαρξη 2, στη χειρότερη 3, ατόμων, χωρίς βέβαια να εννοώ πως δεν υπάρχουν καταπληκτικά συγκροτήματα που πολλές φορές υπερβαίνουν τα 20 και παραπάνω άτομα (Polyphonic Spee για παράδειγμα). Αναφέρω όμως το μίνιμουμ, διότι αυτό με ενδιαφέρει...

Όσο αφορά τα όργανα, καλό είναι να μάθουμε να μη θεωρούμε τίποτα ως επιτακτικό κι απαραίτητο...η ιστορία έχει αποδείξει πως λαϊκή μουσική δε σημαίνει μόνο μπουζούκι, όπως και το rock δεν ταυτίζεται πάντα με την ηλεκτρική κιθάρα. Εμμένω σε αυτή την άποψη χωρίς να πιστεύω πως ακούγεται επαναστατική ή και αιρετική. Αν μάλιστα φροντίζαμε να πειραματιζόμαστε περισσότερο, ίσως να απομακρυνόμασταν απο τα δημιουργικά στεγανά που μας έχει καταδικάσει η άγονη και αρτηριοσκληρωτική εμμονή στα κεκτημένα και στις υφιστάμενες κατακτήσεις περί μουσικής φόρμας. Η ανατροπή της κοινοτοπίας και του προβλέψιμου, είναι απαραίτητο να συμβαίνει για να αιμοδοτείται η διαφορετικότητα κι η εναλλακτική πρόταση...είναι κέρδος και για το κατεστημένο ακόμα.

Η ενέργεια που αναδύεται από ένα live των Καναδών Godspeed You! Black Emperor για παράδειγμα, διά της χρήσης κλασσικών οργάνων κυρίως, είναι ζηλευτή από πολλά συγκροτήματα που βασίζονται στην πατροπαράδοτη "συνταγή". Ο τραγουδιστής των ισλανδών Sigur Ros παίζει την κιθάρα του με δοξάρι, βγάζοντας έναν απίστευτο ήχο, ενώ κι οι Radiohead, ένα κατεξοχήν "κλασσικό" rock συγκρότημα, με γνώμονα τον εμπλουτισμό του ήχου και την εμβύθιση σε παράταιρα από το ύφος τους ηχοτοπία, κατέφυγαν σε πλειάδα samples και παραμορφωτές.

Σχετικά με το δεύτερο ερώτημα τώρα...δεν υπάρχει "πρέπει" σε αυτά τα πράγματα. Η πεμπτουσία στη μουσική κι όχι μόνο είναι η δημιουργία...αν όμως το θεωρήσεις αυτοσκοπό κι αρχίσεις να ξεφουρνίζεις τα "άσματα" εν ριπή οφθαλμού, προκειμένου να αφήσεις έργο πίσω σου, προτιμώ χίλιες φορές (ως ακροατής) να σταδιοδρομήσεις σαν ένα απλό cover group. Ακόμα κι αυτό απαιτεί ικανότητες...

Edit: Ξέχασα να αναφέρω το συγκρότημα των Morphine, ως το πλέον "ιδιαίτερο" bluesy rock & roll γκρουπ, βασιζόμενο αποκλειστικά σε μπάσο, σαξόφωνο και φωνητικά. Δυστυχώς ο τραγουδιστής απεβίωσε.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/04/03, 20:28 από bluewind »

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #8 στις: 19/04/03, 19:02 »
Σύνθεση του συγκροτήματος:
ι) Minimal ( think Police, Rory Gallaher)
1 κιθάρα /φωνή
1 μπάσο /(φωνή αν δεν τραγουδά ο κιθαρίστας)/ Συνθεσάιζερ ευπρόσδεκτο
Ντράμς

ιι) Maximal( think Slipknot)

3 Κιθάρες,
1 Φωνή
1 Μπάσο
2 Ντράμμερ
2 Συνθεσάιζερ
1 Dj, sound effects processor

 ;D  Ok, λίγο ακραία παραδείγματα, αλλά κατά τη γνώμη μου το καλύτερο, και φυσικά δυσκολότερο να λειτουργήσει είναι
1 κιθάρα
1 φωνή
1 μπάσο
1 ντραμμερ
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος SKYLLAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #9 στις: 19/04/03, 20:38 »
Λοιπον να πω εγω για το λαικό :
 Χρειαζεσαι για να παιξεις λαικό τραγούδι, μια κιθάρα και ενα μπουζούκι, και μια φωνή, τοτε μονο θεωρειται το τραγουδι λαικό.
     Απ' την αλλη πλευρα ομως για να εχεις μια ορχηστρα χρειαζεσαι οπως δηποτε μια ντραμς, ενα μπασο και ενα αρμόνιο. Και μετα μπορεις να βαλεις και άλλα οργανα, οπως τουμπερλέκι, βιολί, κλαρίνο.
 Παντως μια παρατηρηση να κάνω, οτι η κιθαρα στα μαγαζια με πολλα οργαν ειναι θαμμενη, εγω τουλαχιστον δεν την ακούω, λυπαμαι πολύ γι' αυτο. Βεβαια δεν υπαρχουν και πολλοι που να μπορουν να σταθουν σε μια ορχηστρα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #10 στις: 21/04/03, 09:32 »
Άλλα παραδείγματα μεγάλων/μικρών μουσικών σχημάτων:
- Στη Jazz έχουμε τις big band με δεκάδες μουσικούς, έχουμε και τρίο ή ντουέτο (με διάφορους συνδιασμούς οργάνων).
- Στη samba μπορούμε να παίξουμε με μια ομάδα κρουστών με πολλά (δεκάδες ισως) άτομα, αλλά μπορούμε επίσης να παίξουμε απλά με 2-3 όργανα.
- Έχουμε τους Αέρα Πατέρα που στις συναυλίες τους ανεβαίνουν καμμιά 10αριά άτομα πάνω στη σκηνή, είχαμε και τους Αντί που παίζανε punk με ένα synth και ένα μπάσο.  ;)

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #11 στις: 21/04/03, 23:11 »
   Nα πω και εγω για ενα συγκροτημα που εκτιμω παρα πολυ και ειχε κατηγορηθει γιατι δεν εκανε live?

   Τους Rhapsody!!!! Τα ατομα ανεβαινουν πανω με πολυαριθμη ορχηστρα και πλειαδα ηθοποιων, αφου η μουσικη τους θυμιζει συγχρωνη οπερα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #12 στις: 22/04/03, 03:11 »
Αν και προσωπικά οι Rhapsody μου αρέσουν αρκετά (=κάνουν ευχάριστη αίσθηση στο αυτί μου...) δεν θα έλεγα ότι από μουσικής άποψης έχουν και πολλά να πουν... έχω την αίσθηση, και είναι πολύ πιθανό να κάνω λάθος, αφού κάθε άλλο παρά ειδικός είμαι, ότι από καθαρά μουσικής απόψεως η τεχνική τους (ούτε καν αν είναι δόκιμος ο όρος δεν είμαι σίγουρη ???) έχει πάρα πολλά κενά και είναι περισσότερο προς εμπορική κατανάλωση... όχι ότι το καταδικάζω απαραίτητα...
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #13 στις: 22/04/03, 10:29 »
emeis exoume enan pou paizei cajon, duo kithares kai duo fwnes...kai enas apo tous tragoudistes paizei kai saxofono pou kai pou....

V:
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #14 στις: 25/04/03, 02:05 »
Παιδιά, ας είμαστε ανοιχτόμυαλοι. Και με τρείς κιθαρες μόνο γίνεται μπάντα. όπως γίνεται και με φωνές μόνο, και δεν εννοώ χορωδία, εννοώ πχ τρείς κολλητούς που τραγουδάνε ακαπελλα στη μεση του δρομου, σε στιλ New Orleans. Αν σας τυχει ν'ακούσετε απ' αυτά τα "νεγρικα τραγουδια" (το χρησιμοποιώ ως ευφημισμό) δηλαδή soul-jazz-blues αυτοσχέδια κομμάτια, θα σας πέσει η μασέλα.
Αν ξεφύγουμε από τα παραδοσιακά σχήματα, τοτε εξαρτάται μονο από τη φαντασία και τις ικανότητες των ίδιων των μουσικών στο ποιο ήχο θα δημιουργησουν
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

jagmaster

  • Επισκέπτης
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #15 στις: 28/04/03, 13:31 »
egw pantws pisteuw oti gia na peiramatistei kapoios prepei na kserei apo mousiki kai na katexei kai ta organa.min ginoume san ton panousi pou epairne laika tragoudia kai tous evgaze ta matia!!alliws kallitera na parameinoume stis sinitheis formes...
twra oson afora to group:
1.mpasso.
2.kithares(mia poly kali solo).
drums.
andrika fwnitika.
pliktra(swsti xrisi dinei katapliktiki atmosfaira).

Αποσυνδεδεμένος kostis88

  • Ο γραντζουνιστής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Φύλο: Άντρας
  • τι αλλο να πω πια??
    • Προφίλ
    • rigorous_rifle
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #16 στις: 28/04/03, 20:23 »
στο group που ειμαι εχουμε:

1 κιθαρα
1 ηλεκτρικο βιολι
1 μπασο
1 drums
1 τραγουδιστη

παιζουμε punk...σε μερικα τραγουδια με solo τα κανει το παιδι με το βιολι και οχι εγω........
Ειμαι ενας φασιστοκουμουνοσοσιαλιστικοκαπιταλιστης οικολογος

Αποσυνδεδεμένος Stefania

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο νους μας είναι αληταριό που όλο θα δραπετεύει!!
    • Προφίλ
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #17 στις: 29/04/03, 13:09 »
Πρόσφατα άκουσα τους Gallexico σε μια συναυλία που δώσανε.
Εντυπωσιάστηκα από την ποικιλία των οργάνων που χρησιμοποιούσανε.
Εκτός από κιθάρες, μπάσο, τύμπανα που είναι τα απαραίτητα είχανε βιολοντσέλο, σαξόφωνο, τρομπέτα, μαράκες, ξύστρες...
Ενώ στο τέλος ο τραγουδιστής του group έπαιξε μόνο με μια ακουστική!
Το αποτέλεσμα ΦΟΒΕΡΟ και το ταξίδι ΔΙΑΦΟΡΕΤΚΟ!
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/03, 13:11 από Stefania »
Στο βυθο της μουσικης συνταξιδευουμε. Στο βυθο της μουσικης τα ιδια πραγματα σ'ακολουθουν μετουσιωμενα. Η ζωη παντου μιμειται τον εαυτο της. Κι εσυ κρατωντας το φωσφορο στην παλαμη σου κυκλοφορεις ασαλευτη μεσα στις ινες της πελωριας τυχης.
- Ελύτης -

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #18 στις: 16/05/03, 18:37 »
Αν και προσωπικά οι Rhapsody μου αρέσουν αρκετά (=κάνουν ευχάριστη αίσθηση στο αυτί μου...) δεν θα έλεγα ότι από μουσικής άποψης έχουν και πολλά να πουν... έχω την αίσθηση, και είναι πολύ πιθανό να κάνω λάθος, αφού κάθε άλλο παρά ειδικός είμαι, ότι από καθαρά μουσικής απόψεως η τεχνική τους (ούτε καν αν είναι δόκιμος ο όρος δεν είμαι σίγουρη ???) έχει πάρα πολλά κενά και είναι περισσότερο προς εμπορική κατανάλωση... όχι ότι το καταδικάζω απαραίτητα...


   ...κοιτα, και οι ιδιοι λενε οτι το ειδος που παιζουν λεγεται "hollywood metal" γιατι, λενε, θυμιζει soumdtrack απο χολιγουντιανες παραγωγες... τι να πεις? ???

   Ειναι ωραιοι ομως γιατι (προσωπικα) μου θυμιζουν οπερα, μουσικο δραμα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος H4RRY

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα!
    • Προφίλ
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #19 στις: 17/05/03, 00:22 »
Ontws h vasikh syn8esh einai 2 ki8ares,ena mpasso,drums,plhktra.Emas mas leipei akomh to mpasso gmt... :-/
Vasika ta katafernoume me 2 ki8ares alla mplekoume ta mpoutia mas kammia fora me ta solo! :p Paikse esy auto k pio meta auto k ase ta endiamesa se mena ktl ktl...To pio kafrila kommati pou exoume paiksei pote einai to Dont Worry,Be happy me ki8ara k drums mono alla milame gia polyyyyyy powerbeat! :) h gademia einai pou pote den etyxe na to hxografhsoume par'olo pou to exoume paiksei k live k gia xavale...
"Να κι αν γυρίζει,να κι αν δεν γυρίζει!" Γαλιλαίος

Αποσυνδεδεμένος paulchro

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Guns n' Roses...
    • Προφίλ
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #20 στις: 18/05/03, 20:55 »
vasika prepei na einai
1 fwnh
2 kithares (h 3)
1 mpasso
  drums
pliktra(an einai kalo o pliktras akougetai poli kalitera ena kommati)
 
..sto sygrotima moy vevaia exoyme ola ta alla ektos apo mpasso kai o pliktras mas tragoudaei kiolas.... pantws mia ixigrafisi poy kaname me ksena tragoudia vgike arketa kalh.....
She's got a smile
that itseems to me...
reminds me of childhood
memories.. where
everything was as fresh
as the bright blue sky...

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #21 στις: 18/05/03, 23:13 »
Για ενα ρεμπετικο/λαϊκο συγκροτημα συγουρα χρειαζονται 2 μπουζουκια(1 τριχορδο,1 τετραχορδο)μπαγλαμας,τουμπελεκι,και κιθαρα απο εκει και περα υπαρχουν και εξεραισεις οπως ο Νταλαρας ο οποιος εχει πει την "μαγισσα της αραπιας" με την φιλαρμονικη του ισραηλ να συνοδευει το μπουζουκι.

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #22 στις: 18/05/03, 23:22 »
Για ενα ρεμπετικο/λαϊκο συγκροτημα συγουρα χρειαζονται 2 μπουζουκια(1 τριχορδο,1 τετραχορδο)μπαγλαμας,τουμπελεκι,και κιθαρα απο εκει και περα υπαρχουν και εξεραισεις οπως ο Νταλαρας ο οποιος εχει πει την "μαγισσα της αραπιας" με την φιλαρμονικη του ισραηλ να συνοδευει το μπουζουκι.

Αλλο παλι βεβαια κ αυτο.. Ομορφη η παρουσια, αλλα το αποτελεσμα του πειραματος ρεμπετικο + φιλαρμονικη δεν μου αρεσε...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Οι απόψεις σας για ένα γκρουπ...
« Απάντηση #23 στις: 19/05/03, 02:57 »
   εμενα μονο ο Πολυκανδριωτης μου αρεσε σε αυτα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Winmmisterakias

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκει που τελειωνει η λογικη αρχιζει ο Winmmister
    • Προφίλ
Απ: Σύνθεση ενός γκρουπ...
« Απάντηση #24 στις: 06/02/05, 17:45 »
λοιπον ενα ροκ συκροτημα θα πρεπει να εχει: πληκτρα, 2 ηλεκτρικες κατα προτιμηση, οπωσδηποτε μπασο και κλασικα τυμπανα.... τωρα για φωνιτικα μπορειτε να εχετε εναν 6ο η να τραγουδαει ενας απο τους κιθαριστες αν μπορει.... 8)
Winmmisterakias ή αλλιως Winstonerakias

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
46 Απαντήσεις
15015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/07, 01:26
από The JeSTeR
4 Απαντήσεις
2551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/09, 15:40
από NikolasAz
6 Απαντήσεις
3009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/11, 22:24
από jimaras97
10 Απαντήσεις
6730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/11, 14:41
από Harpwood
1 Απαντήσεις
3971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/13, 09:44
από freemind
10 Απαντήσεις
5335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/14, 20:06
από tech21man
3 Απαντήσεις
4613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/15, 15:49
από Ioannis Anastassakis
1 Απαντήσεις
4047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/17, 13:14
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/18, 10:54
από Dagoth
0 Απαντήσεις
3767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/18, 14:53
από Dagoth