Αποστολέας Θέμα: Εθνικιστική πορεία με προτροπή του Μητροπολίτη Άνθιμου!!!  (Αναγνώστηκε 34731 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
σαν ονομασία δε μενδιαφέρει πως θα λέγονται, εφόσον η μακεδονία είναι ένας γεωγραφικός χώρος.
θα μας πείραζε αν ένα κράτος λεγόταν "δημοκρατία των ανατολικών βαλκανίων" πχ?
υπάρχουν πάρα πολλά ονόματα κρατών που εμπεριέχουν γεωγραφικές τοποθεσίες. φανταστείτε τα κράτη πάνω στον ισημερινό δηλαδη  ;D
σχετικά με την "ιστορική προπαγάνδα" που ο κοσμος δέχεται ή δε δέχεται εκεί πέρα δεν είναι δική μας δουλειά.. ας κοιτάξουμε λίγο την άθλια κατάσταση στη χώρα μας και μετά ας κρίνουμε πως η κάθε χώρα χειρίζεται τα εσωτερικά ζητήματά της.
σχετικά με τον άνθιμο, είναι ένα παράδειγμα του τι ρόλο προσπαθεί να παίξει η εκκλησία, η οποία ασκεί πολιτική επιρροή στο λαουτζίκο και μάλιστα διαλέγονται και μόνοι τους!και ο καινούριος αρχιεπίσκοπος δεν απαλλάσεται επειδή ένιψε τας χείρας του..

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Εγω βαζω παντως στοιχημα οτι αυτοι που αναφερθηκαν σε τεστ DNA, εθνικισμο, κλπ-κλπ περα απο πιτσιρικια ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι κι απο Βορεια Ελλαδα.....και δεν παω να δημιουργησω καυγα Βορρα-Νοτου απλα κανω για ακομα μια φορα τη θλιβερη διαπιστωση οτι για καποιους Ελλαδα θα ναι παντα μονο η Αθηνα μεσα στο φτωχο μυαλουδακι τους.

Αν καποιος απο σας εκανε τον κοπο να διαβασει τι ακριβως διεκδικουν οι σκοπιανοι τοτε ισως να μην χρειαζοταν να ανοιχτει ενα τετοιο ρεζιλικι τοπικ σαν αυτο εδω. ....και για να τα κανω λιγο πιο λιανα τα πραγματα και περιληπτικα : Οι σκοπιανοι δεν θελουν απλα το ονομα γιατι διαμενουν σε Μακεδονικο εδαφος αλλα υποστηριζουν οτι ο Φιλιππος κι ο Αλεξανδρος ειναι σκοπιανοι οι οποιοι υποδουλωσαν τους Ελληνες και μετα πηγαν κι εκαναν εκστρατειες χρησιμοποιωντας τους ως δουλους . κλπ-κλπ........Μια αναζητηση στο google θα σας κατατοπισει περισσοτερο και σωστοτερα για τις θεσεις τους.

....Και δεν ειναι οι σκοπιανοι που με ενοχλουν, αυτοι τρωνε μπαλαμουτι απο τη μερα που γεννηθηκαν για αυτα τα πραγματα ...ειναι οι νεολληνες εδω μεσα που μας εχουν πρηξει τα ουμπαλα σε 7000 διαφορετικα τοπικ για την καταπατηση της ελευθεριας μας, τον εφυσηχασμο μας, το ξεπουλημα της δημοκρατιας μας, την εκμεταλευση μας απο τα κακα αφεντικα, τους κακους και δολοφονους δεξιους .....και τωρα που μπροστα στα μουτρα μας θελουν να μας παρουν το ονομα και το σπιτι καθονται και πουλανε φιλοσοφια του καναπε σε αυτους που ενδιαφερονται για κατι που ειναι αντικειμενικα επιζημιο για τη πλειοψηφια των ελληνων!

...Και πριν αρχισετε να με λετε φασιστα, δεξιο κι οτιδηποτε αλλο (οχι οτι με νοιαζει πλεον οταν μου το λενε ατομα σαν εσας) σκεφτειτε λιγουλακι οτι εγω ειμαι απο Θρακη...ναι απο κατεχομενη Θρακη , αυτη που παραδωσαμε το 1922 στο πιατο στους Τουρκους...Η γενετειρα μου , το πατρικο μας σπιτι, τα χωραφια μας κι ολα αυτα που ηταν δικα μας απο αιωνες χαθηκαν μεσα σε μια στιγμη κι αναγκαστηκαμε να μεταναστευσουμε στην Μακεδονια (μην ακουσω καμια εξυπναδα για την ηλικια μου...μιλαω για το σοι μου κι οχι προσωπικα για μενα) ....και δεν ειναι μονο η δικιαμου οικογενεια που αναγκαστηκε να το κανει αυτο, αλλα σχεδον ολοκληρος ο πληθυσμος της Θρακης....βεβαια θα μου πεις τι σας νοιαζει εσας ? δικα σας πραγματα χαθηκαν? δικες σας αναμνησεις καηκαν? δικοι σας ανθρωποι πεθαναν? ...οχι , η Αθηνα ειναι μια χαρα κι εχει μπατσους για να τσακωνεστε κι εχει ιντερνετ για να μπαινετε και να πουλατε επαναστατικη μουρη.

.....και να μην πουμε για πιο προσφατα γεγονοτα οπως την Κυπρο ας πουμε....για ρωτηστε ενα κυπριο πως νοιωθει που βλεπει το σπιτι του απεναντι απο τη πρασινη γραμμη και ποσο τον πειραζει που εκει μεσα κατοικει πια καποιος αλλος?
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
αφού αναφέρεσαι στο 1922, καλύτερα να διαβάσεις λίγη ιστορία για να καταλάβεις πως προκλήθηκε αυτό που λες..
συμπάσχουμε, αλλά όχι και να γκρινιάζουμε για πολεμικές συνέπειες μιας άθλιας πολιτικής ηγεσίας της εποχής...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγω βαζω παντως στοιχημα οτι αυτοι που αναφερθηκαν σε τεστ DNA, εθνικισμο, κλπ-κλπ περα απο πιτσιρικια ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι κι απο Βορεια Ελλαδα.....και δεν παω να δημιουργησω καυγα Βορρα-Νοτου απλα κανω για ακομα μια φορα τη θλιβερη διαπιστωση οτι για καποιους Ελλαδα θα ναι παντα μονο η Αθηνα μεσα στο φτωχο μυαλουδακι τους.


πωπω μην αρχίζεις τέτοια... και μη βάζεις και στοίχημα γιατί οι δυο είναι απο θεσσαλονίκη και ο τρίτος από φλώρινα... οπότε αναθεώρησε τις διαπιστώσεις σου.

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
@Πετρο

...Τι να πω επαιξα κι εχασα.....και δεν το πα για να ανοιξω "εμφυλιο" , απλα ειπα οτι με θλιβει το γεγονος (...ασχετως αν τελικα δεν ισχυει κατι τετοιο....ισα ισα μακαρι να μην ισχυει)

@Conviction

Ουτε γκρινιαξα , ουτε ειπα οτι φταις εσυ που χασαμε τη καθε Θρακη/Κυπρο.......προσπαθω απλα να τονισω το γεγονος οτι δεν ειναι ολα θεμα "εθνικισμου" κι οτι καποιοι το χουνε φαει στο πετσι τους αυτο που εσυ ονομαζεις αβιαστα "γκρινια για πολεμικες συνεπειες μιας αθλιας πολιτικης ηγεσιας της εποχης" .
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
φυσικά και δεν είναι όλα θέμα εθνικισμού, άλλωστε κανένας δε πιστεύω να ονομάζει εθνικιστές ανθρώπους που πονούν για τα γεγονότα που ανέφερες, απλά τα γεγονότα του 1922 μετατρέπονται σε γκρίνια όταν το αναφέρεις σε ένα τοπικ σαν αυτό που καμία σχεση δεν έχει..
τι σχέση έχει το "πηγαν να μας πάρουν το όνομα και το σπίτι" των σκοπιανών, με το "πηγαν να μας πάρουν το ονομα και το σπίτι" των τουρκων (και των ελλήνων αντίστοιχα) το '22 που εσύ τα ξέρεις καλύτερα?
καμια σχέση δεν έχουν γιατί το πρώτο δεν είναι υλικό..
και εμένα με ενοχλει η διαστρέβλωση της ιστορίας αλλά ο καθένας λέει όποια αληθεια θέλει, στη χώρα του.

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
φυσικά και δεν είναι όλα θέμα εθνικισμού, άλλωστε κανένας δε πιστεύω να ονομάζει εθνικιστές ανθρώπους που πονούν για τα γεγονότα που ανέφερες, απλά τα γεγονότα του 1922 μετατρέπονται σε γκρίνια όταν το αναφέρεις σε ένα τοπικ σαν αυτό που καμία σχεση δεν έχει..
τι σχέση έχει το "πηγαν να μας πάρουν το όνομα και το σπίτι" των σκοπιανών, με το "πηγαν να μας πάρουν το ονομα και το σπίτι" των τουρκων (και των ελλήνων αντίστοιχα) το '22 που εσύ τα ξέρεις καλύτερα?
καμια σχέση δεν έχουν γιατί το πρώτο δεν είναι υλικό..
και εμένα με ενοχλει η διαστρέβλωση της ιστορίας αλλά ο καθένας λέει όποια αληθεια θέλει, στη χώρα του.

Μαλλον κατι δεν εκφραζω σωστα αυτη τη στιγμη και σου ζητω συγνωμη γιατι αλλο παω να πω κι αλλο καταλαβαινεις.......απο τη μια η κουραση απο την αλλη ετοιμαζομαι για συναυλια ....επετρεψε μου να επιστρεψω αυριο με πιο καθαρο κεφαλι, λιγοτερα νευρα και λιγοτερη κουραση.
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Λοιπον εγω θα επανελθω αφου περασα στα ψιλα γραμματα :P

Η εθνικιστικη αποψη οτι "πρεπει να προασπισουμε τα συνορα, και ζητω η ελλαδα και αλλα τετοια γνωριζετε ολοι οσοι παρακολουθειτε το φορουμ οτι με αφηνουν παγερα αδιαφορω και με βρισκουν καθετα αντιθετο. Οποτε δεν προκειτια να κατσω ουτε καν να ασχοληθω με αυτο το πραγμα.

Ιστορικα τωρα αυτα τα οποια διεκδικουν οι Σκοπιανοι εινια το λιγοτερο γελοια για εναν ανθρωπο που γνωριζει ιστορια. Βεβαια αμφιβαλλω ποσοι ελληνες που υποστηριζουν με παθος το να μη λεγονται τα σκοπια μακεδονια γνωριζουν πραγματικα ιστορια και μπορουν να μιλησουν για αυτο το πραγμα. Επομενως ερχομαι στο συμπερασμα οτι σε γενικες γραμμες ειναι μια εξαρση εθνικοφρονισμου για τους περισσοτερους. Εχουν βεβαια δικαιο γιατι η ιστορια δυστυχως η ευτυχως αποδεικνυει οτι η μακεδονια ηταν ελληνικη περιοχη. Το γεγονος οτι αυτοι που ζουν στα σκοπια θεωρουν οτι μιλανε μακεδονικα και ειναι μακεδονες και αλλα τετοια ειναι απλα μια παραφραση της ιστοριας και μια παραφιλολογια την οποια εχουν αναπτυξει σκοπιανες κυβερνησεις ωστε να διεκδικησουν την ονομασια. Υπαρχουν χιλιαδες αρχαιολογικα ευρηματα που το αποδυκνειουν αυτο, ειτε αρεσει σε καποιου ειτε οχι εκεινη την εποχη δνε μιλαγανε μια σλαβικη γλωσσα που τη λεγανε μακεδονικοι οπως λενε οι σκοπιανοι ουτε πιστευανε σε αλλους θεους ουτε τιποτα τετοιο.

Τωρα επι του πρακτεου γιατι η ιστορια δεν ειναι παρα η προφαση των πραγματων. Γιατι να θελει να ονομαστουν μακεδονια τα σκοπια? Επισης γιατι να στηριζετε η ανεξαρτητοποιηση του κοσοβου απο καποιους? Ειναι γνωστο οτι τα σκοπια δεν εχουν καποια ιδιαιτερη εθνικη ενοτητα, εχει μεσα διαφορες εθνικοτητες, βουλγαρους αλβανους κ.α.. Μετα τηνανεξαρτητοποιηση του κοσοβου κατα πασα πιθανοτητα ολες οι μειονοτητες να διεκδικησουν ανεξαρτητοποιηση και κατ επεκτασιν ενωση με τις αντιστοιχες χωρες. Οποτε παπαλα τα σκοπια ως εθνοτητα. Μια τετοια περιπτωση πως θα επειρεασει εμας ως κρατος? Φυσικα με κυμα μεταναστων. Ειναι δεδομενη η πολιτικη μας ανοιχτων συνορων επομενως οι χιλιαδες σκοπιανοι που θα χτπηθουν απο την οικονομικη κριση (ουτως η αλλως τα σκοπια ειναι σε αθλια οικονομικη κατασταση) θα ερθουν που αλλου? Στην ελλαδα.

Τα σκοπια βεβαια θελουν να βρουν εναν τροπο να δημιουργησουν εθνικη ενοτητα, και ετσι εξηγειται η μανια τους για την ονομασια. Σε τελικη σκοπιανες κυβερνησεις ξεκινησαν ολη αυτη τη μανια και βεβαια στην συνεχεια κανενας δεν προκειται να τους εμποδισει να διεκδικησουν και ελληνικα εδαφη.

Αν ομως τα πραγματα ηταν μονο τοσο απλα, δηλαδη θελουν εδαφη δεν θα υπηρχε ουσιαστικο προβλημα. Το προβλημα εγγειται στο γεγονος οτι δνε διεκδικουν μονο ονομασια, διεκδικουν και την "πατεντα" τοσο της ιστοριας οσο και της ονομασιας. Κοινως εαν ονομαστουν μακεδονια στην προταση τους θα απαγορευεται να ονομαζεται οποιοδηποτε ελληνικο προιον μακεδονικο και επισης η περιοχη μακεδονια θα παψει να λεγεται μακεδονια. Θα τη λεμε δεν ξερω γω πως, ανω ελλαδα η κατι τετοιο και τον μακεδονικο χαλβα "χαλβας απο την ανω ελλαδα (ξερεις εσυ τη λεξη απο Μ)" κατι σαν τον ακατανομαστο. Δηλαδη ουσιασιτκα διεκδικουν ολα τα εμπορικα δικαιωματα του ονομαστος αλλα και ολα τα ιστορια δικαιωματα του ονοματος.

Βεβαια εαν ηταν απλως μια χωρα στα βαλκανια τυχαια χωρις καποια στηριξη με απλα τρελους κυβερνητες δεν θα ειχαμε θεμα. Το θεμα ειναι στην επεμβαση των αμερικανων στην περιοχη, την επιροη που θα ασκησουν στην περιοχη και πως θα μπορεσουν να ασκησουν και επιροη στην συνεχεια στην ΕΕ εαν μπουν τα σκοπια βεβαια στην ΕΕ.

Τα παραπανω ηταν μια αναλυση στα γεγονοτα. Για να ξεκαθαρισω την προσωπικη μου θεση α)δεν στηριζω καμια εθνικιστικη κινηση σε καμια περιπτωση β)δεν στηριζω σε καμια περιπτωση αμερικανικα συμφεροντα, αντιτιθεμαι γ)δεν προκειται να στηριξω τυχον ελληνικο ιμπεριαλισμο στα βαλκανια (που ηδη σημβαινει αλλα ειναι αλλη κουβεντα) δ)με ενδιαφερει η ιστορικη αποκατασταση (ως σπουδαστης ιστοριας) ε)δεν παιρνω το μερος της ελλαδας ή των σκοπιων γιατι πολυ απλα ουτως η αλλως δεν στηριζω κανενα καπιταλιστικο κρατος
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καταρχάς ποιος είπε οτι δικαίωμα στα συλλαλητήρια έχουν μόνο οι φοιτήτες?  Υστερα ποιός αμφισβήτησε την ιστορικότητα της Μακεδονιάς?  Αλλά πάλι όποιος πιστεύει οτι αυτό εδω και 50 χρόνια μεθοδεύεται για πλάκα ''ποιεί πλάνην οικτράν'' δηλαδή τι λέτε ξεκίνησε ο Τιτο ξαφνικά και απο Βαρντάσκα την έκανε Μακεδονία για πλάκα?
Και όλο το ενδιαφέρον Αμερικής κλπ κλπ σιναφιού δεν σας προβληματίζει?
Κύριοι είμαστε μπροστά σε μεγάλες γεωπολιτικές αλλαγές και οχι οτι η αντίδραση μας θα αλλάξει κάτι αλλά μη μας πούν και Μαλ..ες.....
 

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ιστορικα τωρα αυτα τα οποια διεκδικουν οι Σκοπιανοι εινια το λιγοτερο γελοια για εναν ανθρωπο που γνωριζει ιστορια.

Το τι λέει η ιστορία, δεν μας σώζει. Η ιστορία (ξανα)γράφεται από τους ισχυρούς.

Οποτε παπαλα τα σκοπια ως εθνοτητα. Μια τετοια περιπτωση πως θα επειρεασει εμας ως κρατος? Φυσικα με κυμα μεταναστων. Ειναι δεδομενη η πολιτικη μας ανοιχτων συνορων επομενως οι χιλιαδες σκοπιανοι που θα χτπηθουν απο την οικονομικη κριση (ουτως η αλλως τα σκοπια ειναι σε αθλια οικονομικη κατασταση) θα ερθουν που αλλου? Στην ελλαδα.

Αυτό γιατί σε προβληματίζει; Αν θυμάμαι καλά, σε σχετική συζήτηση στο φόρουμ, υποστήριζες ότι πρέπει να δεχόμαστε όλους τους μετανάστες, από όπου κι αν προέρχονται, όσοι/όποιοι και να είναι.

γ)δεν προκειται να στηριξω τυχον ελληνικο ιμπεριαλισμο στα βαλκανια (που ηδη σημβαινει αλλα ειναι αλλη κουβεντα)

Μάλλον αναφέρεσαι στις οικονομικές δραστηριότητες μερικών ελληνικών επιχειρήσεων στα βαλκάνια.
Κατά τ'άλλα, τα βαλκάνια ενώνονται και διαλύονται σύμφωνα με τις προσταγές των μεγάλων δυνάμεων (κάτι που δεν είναι η Ελλάδα)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Οποτε παπαλα τα σκοπια ως εθνοτητα. Μια τετοια περιπτωση πως θα επειρεασει εμας ως κρατος? Φυσικα με κυμα μεταναστων. Ειναι δεδομενη η πολιτικη μας ανοιχτων συνορων επομενως οι χιλιαδες σκοπιανοι που θα χτπηθουν απο την οικονομικη κριση (ουτως η αλλως τα σκοπια ειναι σε αθλια οικονομικη κατασταση) θα ερθουν που αλλου? Στην ελλαδα.

Αυτό γιατί σε προβληματίζει; Αν θυμάμαι καλά, σε σχετική συζήτηση στο φόρουμ, υποστήριζες ότι πρέπει να δεχόμαστε όλους τους μετανάστες, από όπου κι αν προέρχονται, όσοι/όποιοι και να είναι.

Δεν ειπα οτι με προβληματιζει, ειπα οτι εκανα μια αναλυση στα γεγονοτα και αυτο θα ειναι μια συνεπεια της καταστασης. Η ολη κατασταση γενικοτερα δεν με βρισκει συμφωνω και φυσικα θα προβληματιζομαι οταν χιλιαδες ανθρωοπι θα ειναι σε εξαθλιωμενη οικονομικη κατασταση. Εγω δεν ειπα να μην τους δεχτουμε, απλα διαπιστωσα οτι θα ερθουν προς την ελλαδα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Είπες "θα επηρεασει εμας ως κρατος". Αρα εννοείς ότι θα υπάρξουν (αρνητικές φαντάζομαι) συνέπειες από αυτό, για εμάς. Για αυτούς καλά θα είναι, αφού θα πάνε σε μια χώρα με καλύτερη οικονομία.

Η ολη κατασταση γενικοτερα δεν με βρισκει συμφωνω και φυσικα θα προβληματιζομαι οταν χιλιαδες ανθρωοπι θα ειναι σε εξαθλιωμενη οικονομικη κατασταση.

Αρα... μήπως τελικά έρχεσαι στα λόγια του συνφορουμίτη μας (δεν θυμάμαι όνομα τώρα) που έλεγε ότι καλύτερα να βοηθάς τους λαούς να ορθοποδήσουν στο τόπο τους παρά να τους βοηθάς ως μετανάστες στον τόπο σου;

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Μα εγω δεν ειπα ποτε οτι ειναι κακο να βοηθας τους αλλους να ορθοποδησουνε, αν ειανι δυνατον. Αρκει βεβαια να προλαβεις να τους βοηθησεις. Στην κουβεντα εκεινη μιλαγαμε για ανθρωπους που δυστυχως ειχαν ηδη γινει μεταναστες. Εννοειται επισης πως εαν τα πραγματα ερθουν ετσι και αναγκαστουν ανρθωποι να μεταναστευσουν θα επιμηνω πως πρεπει να τους βοηθησουμε. Ειναι παραλογο να λεω οτι θελω καποιος να γινει μεταναστης για να τον βοηθησω. Για αυτο εχει και διαφορα αυτο που ελεγε ο IxNiLaTiS (αυτο ηταν το ονομα του) απο αυτο που λεω εγω στην προκειμενη.

Ειπα επισης οτι θα επειρεασει εμας ως κρατος. Ειναι μια λογικη διαπιστωση οταν ερχεται ενα ανθρωπινο δυναμικο σε μια χωρα να επειρεαζεται. Τωρα δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω εαν αυτο θα εχει θετικες η αρνητικες συνεπειες στην γενικη οικονομικοπολιτικοκοινωνικη κατασταση της Ελλαδας. Μπορω να κανω καποιες υποθεσεις.

Αυτο παντως το οποιο διευκρινησα ηταν οτι τα παραπανω ηταν κατα βασιν διαπιστωσεις και αναλυσεις στα γεγονοτα ως εχουν. Οι προσωπικες μου θεσεις δεν ταυτιζονται κατ'αναγκην.

Επαναλαμβανω. Σε μια τετοια κατασταση δεν μπορω να παρω τη θεση της μιας πλευρας. Δηλαδη δεν προκειται να υποστηριξω την Ελλαδα αλλα ουτεκαι τα σκοπια ετσι οπως κινουνται. Φερ'ειπειν δεν ειναι δυνατον να στηριζω την ενταξη των Σκοπιων στο ΝΑΤΟ ενω ειμαι καθετα αντιθετος με τηνυπαρξη του ΝΑΤΟ (ή αντιστοιχα της ΕΕ). Οποτε οπως καταλαβαινεις η θεση που εχω στο ζητημα ειναι σε τελειως αλλη βαση και για αυτο δεν την εθεσα εξ αρχης. Αν θες μπορω να την θεσω αλλα θα προκαλεσει και αντιδρασεις και θα παρεξηγηθει απο παρα πολλους. Θεωρησα ομως σωστο να θεσω τους προβληματισμους και τα αποτελεσματα που διαπιστωνω απο την ολη κατασταση χωρις να βαλω την προσπωικη μου θεση μεσα.

Ελπιζω να γινομαι αντιληπτος.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος TassosK

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Lefty Powah!
    • Προφίλ
    • Legion of Glory CSS Clan
BOMB SQUAD:If you see me running try to catch up :P

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Τωρα αυτο το βιντεο που κολλαει;;;

Λοιπον, κατ' αρχας εγω προσωπικα αισθανομαι θιγμενος απο διαφορες παρατηρησεις που εγιναν για ανθρωπους με διαφορετικη αποψη, με πρωτη και καλυτερη κατι που γραφτηκε του στυλ "οποιος δεν γουσταρει, ας παει στα Σκοπια." η κατι τετοιο. Το μονο που δειχνει καποιος ετσι ειναι οτι θεωρει οτι εχει την απολυτη αληθεια στο μυαλο του και δεν δεχετε οχι μονο συζητηση, αλλα ουτε καν την εκφραση αλλων αποψεων. Και καλο θα ηταν να μην θεωρει κανεις δεδομενα καποια πραγματα: προσωπικα δεν υπεγραψα κανενα συμβολαιο οτι θα στηριζω οτι κι αν κανει η χωρα μου επειδη γεννηθηκα εδω.
Στο θεμα μας λοιπον: Κατ' αρχας, τα Σκοπια, γεωγραφικως, ανηκουν στην Μακεδονια. Οχι στην Μακεδονια σαν διοικητικη περιφερεια του Ελληνικου Κρατους, αλλα σαν περιοχη πανω στον χαρτη. Σε καμια περιπτωση η Μακεδονια δεν τελειωνει στα δικα μας συνορα. Απο αυτη την αποψη λοιπον, δικαιολογουνται να ζητουν μια ονομασια που να περιλαμβανει και τον ορο Μακεδονια.
Δευτερον: κοιταξτε να δειτε, κανενας δεν ειναι αγιος. Ουτε οι Σκοπιανοι, ουτε οι Σερβοι, ουτε οι Αλβανοι αλλα (εδω ερχεται η μεγαλη αποκαλυψη) ουτε και οι Ελληνες!! Οταν ο στρατος μας εμπαινε στην Τουρκια δεν πηγαινε με το φωτοστεφανο στο κεφαλι. Εκανε πολλα και διαφορα. ΟΧΙ!! θα διαμαρτυρηθουν πολλοι. Τιποτα δεν καναμε! Το ζητημα ειναι οτι αυτο μπορει κανεις με επειχηρηματα να το αντικρουσει. Αυτο που νομιζω οτι δεν μπορει κανεις να αντικρουσει ειναι οτι ειναι πληρως, μα πληρως ομως αντιφατικο να κατηγορουμε τα Σκοπια για "ιδεολογικη προπαγανδα" απο την στιγμη που το κανουμε και εμεις οι ιδιοι, διαγραφοντας απο την Ιστορια μας τις μελανες σελιδες που στο κατω κατω καθε κρατος και καθε λαος εχει.

Τριτον, η Ελλαδα ειναι ιμπεριαλιστικο κρατος. Με οικονομικους ορους. Κατ' αρχας η Ελλαδα ειναι με διαφορα η ισχυροτερη χωρα των Βαλκανιων απο οικονομικης αποψης. Και να και αλλη μια αντιφαση: ολοι εξανιστανται για τις πολυεθνικες των Αμερικανων που κανουν τα χιλια μυρια κακα, αλλα τα ιδια ακριβως (σε μικροτερη προφανως κλιμακα) κανουν και οι ελληνικες εταιριες στα Βαλκανια. Και τελος τσαντιζομαι οταν ακουω μακακιες για κλεισιμο συνορων κτλ. Ξερετε τι επενδυσεις εχει κανει η Ελλαδα στα Σκοπια;

Το συνθημα "Η Μακεδονια ειναι Ελληνικη" νομιζω οτι ειναι του Καραμανλη (του θειου).

Ξεκαθαρισμενη αποψη δεν εχω, αλλα γενικως νομιζω οτι ειναι ελασσονος σημασιας ζητημα. Απλα εμεις το κανουμε ετσι λες και θα μπουν οι βαρβαροι και θα μας παρουν το σκαλπ αν τα Σκοπια ονομαστουν Μακεδονια. Ελατε και λιγο στην θεση τους. Ποιος απο εσας θα ηθελε να λεγεται πολιτης της Πρωην Γιουγκοσλαβικης Δημοκρατιας της Μακεδονιας;;;; Ας αφησουμε το γεγονος οτι και αυτο το ονομα που το αποδεχομαστε εχει μεσα τον ορο Μακεδονια....
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
οχι ρε. Ενα παραδειγμα εφερα, για να δειξω οτι κανενας δεν ειναι αθωος. Οτι δεν πρεπει να το βλεπουμε οτι εμεις ειμαστε οι καλοι και οι αλλοι οι κακοι.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ

Τριτον, η Ελλαδα ειναι ιμπεριαλιστικο κρατος. Με οικονομικους ορους. Κατ' αρχας η Ελλαδα ειναι με διαφορα η ισχυροτερη χωρα των Βαλκανιων απο οικονομικης αποψης. Και να και αλλη μια αντιφαση: ολοι εξανιστανται για τις πολυεθνικες των Αμερικανων που κανουν τα χιλια μυρια κακα, αλλα τα ιδια ακριβως (σε μικροτερη προφανως κλιμακα) κανουν και οι ελληνικες εταιριες στα Βαλκανια. Και τελος τσαντιζομαι οταν ακουω μακακιες για κλεισιμο συνορων κτλ. Ξερετε τι επενδυσεις εχει κανει η Ελλαδα στα Σκοπια;


Αυτο ηταν κατι που ειχα αφησει κατα λαθος εκτος της αναλυσης μου και θελω να συμφωνησω
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
στην τελική έχουμε να κάνουμε με ένα τόσο σημαντικό εθνικό θέμα

Ναι, τι να σου πω... Δεν έκλεισα μάτι χτες όλη νύχτα για τη Μακεδονία την ξακουστή του Άνθ-emoυ τη χώρα... ::)

Παιδιά εγώ προτείνω να κάνουμε τεστ DNA σε όλους τους Μακεδόνες (Βόρειους, Νότιους και δε συμμαζεύεται), ώστε να διαπιστώσουμε ποιοι είναι οι true και ποιοι οι ντεμέκ. Μόνο έτσι θα υπάρξει δίκαιη λύση για το υψίστης αηδίας εθνικό ζήτημα, μα το Δία!

To δικο σου test DNA βλεπω παντως να δειχνει--> ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥ:αμερικανακι
το βορειος και νοτιος Μακεδονας που το ακουσες στο CNN?
το δεν συμμαζευεται ειναι νεο ειδος μακεδονα ή απλα θες να μας δειξεις ποσο ανετο και χαλαρο τυπακι εισαι σενα θεμα που δεν παιρνει τετοιου ειδους καφριλες?
Οι λεξεις true και ντεμέκ δειχνουν οτι ισως θα επρεπε να διαλεξεις μια αλλη χωρα για να ζησεις που θα ταιριαζει καλυτερα στο λεξιλογιο σου
Αν κατι ειναι υψιστη αηδια  προφανεστατα δεν ειναι το εθνικο ζητημα αλλα ο τροπος που εκφραζεσαι :-X

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Παιδιά η όλη κατάσταση που έχει δημιουργηθεί προφανώς και μας επηρεάζει όλους, εφόσον η πολιτική επικαιρότητα στρέφεται γύρω από αυτό το θέμα. Αυτό που θέλω να πω (και που μάλλον δεν κατανοήθηκε μέσω της ειρωνείας μου) είναι ότι η πλειοψηφία που λέει ο Baphomet το θεωρεί σημαντικό επειδή θα νιώθει προσβεβλημένη αν θα αποκαλείται η γειτονική χώρα Μακεδονία, θα μειωθεί η εθνική της υπερηφάνεια κλπ... Δε θα σκεφτεί ούτε τα συμφέροντα που μπορεί να κρύβονται πίσω από αυτό ούτε τίποτα, μόνο το κατά πόσο ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν "Έλληνας" (ότι κι αν σημαίνει αυτό μετά από τόσους αιώνες...) Αν και οι δύο πλευρές έβλεπαν πόσο ηλίθιο είναι να μαλώνεις για ένα όνομα θα ήμασταν όλοι πολύ πιο χαρούμενοι...

ΚΑΝΕΝΑΣ οπως ανεφερε πιο πριν ενας φιλος θα δεν ενδιαφεροταν αν την ιρλανδια την ονομαζαν κρητη ή ξερω γω ενα αλλο ελληνικο ονομα...ΟΛΟΙ ξερουν οτι αυτο γινεται για να εχουν αξιωσεις μελλοντικα οι σκοπιανοι να απαιτησουν πισω τον τοπο των "προγονων" τους(με τις ευλογιες παντα των αμερικανων)...και οταν καποια στιμη οι σκοπιανοι κανουν κανενα ντου στην ελλαδα τοτε θα δεις ποσο ευτυχισμενοι θα ειμαστε...δεν θελουν ρε φιλαρακο οι σκοπιανοι να ειναι μακεδονες, ΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΘΕΛΟΥΝ...τι δεν καταλαβαινεις απο ολο αυτο????

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Μικρότερος όταν άκουγα για τους Σκοπιανούς παθιαζόμουνα και έλεγα ως εδώ.. Με ποιο σκεπτικό θέλουν να ονομαστούν Μακεδονία; Που στηρίζονται; Μεγαλώνοντας όμως σκεφτόμουνα, αφού το θέμα είναι τόσο απλό και οι ιστορικές πηγές επιβεβαίωνουν την ελληνική εκδοχή, πως είναι δυνατόν να μην το έχουν λύσει τόσα χρόνια.. Μήπως είναι πολύ πιο βαθύ το θέμα απ' ότι νομίζουμε και η αλήθεια ίσως να βρίσκεται κάπου στη μέση και όχι στην μία ή στην άλλη πλευρά..

Btw: Πως σχολιάζετε την κίνηση της Bjork να αφιερώσει το κομμάτι της "Declare Independence" στους "Κοσσοβάρους"; (όποιος θέλει βγάζει τα εισαγωγικά - εγώ τα βάζω πάντως)

Οταν αλλο ειναι το αιτιο και αλλη η αφορμη μαλλον πρεπει να κοιτας το αιτιο και οχι την αφορμη ενος ζητηματος...ειναι δυνατον να  εχουμε φτασει στο σημειο να μιλαμε αν ο Αλεξανδρος ηταν Ελληνας ή οχι...δεν ξερω ρε παιδια δεν σπουδασα ιστορικο αλλα ας βγει καποιος που ξερει να μας πει αν υπηρχαν εκεινη την περιοδο σλαβικα φυλα στην περιοχη της μακεδονιας...τωρα δεν ξερω καν αν ο Ηροδοτος ζουσε την εποχη του Αλεξανδρου...εχω την εντυπωση οτι ζουσε πολυ προγενεστερα... αλλα λες να ειχε κανενα οφελος  ο ιστορικος της εποχης (και με δεδομενη την επαρση που διεκρινε τους αρχαιους Ελληνες) να πει τον Αλεξανδρο Ελληνα και οχι βαρβαρο ?Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι ο Αλεξανδρος ειχε ελληνικο ονομα ελληνικη παιδεια και προσπαθησε να ενωσει τους ελληνες για πρωτη φορα στην ιστορια...παρολα αυτα το θεωρω χαζο να συζητημε κατι τετοιο και κυριως την δεδοεμνη χρονικη στιγμη...
Το θεμα κατα την γνωμη μου εινα βαθυ λογω της αιτιας του και οχι λογω της αφορμης...Η αιτια ειναι οτι οι σκοπιανοι θελουν την μακεδονια και δινουν τα οσα στα αμερικανακια για να το πετυχουν μακροπροθεσμα...για μενα ολο αυτο που γινεται ειναι το πρωτο μερος ενος ολοκληρωμενου σχεδιου επεκτασης των σκοπιων...και ολα αυτα για τι αλλο??για το σταυροδρομι των τριων ηπειρων το Αιγαιο

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Εγω βαζω παντως στοιχημα οτι αυτοι που αναφερθηκαν σε τεστ DNA, εθνικισμο, κλπ-κλπ περα απο πιτσιρικια ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι κι απο Βορεια Ελλαδα.....και δεν παω να δημιουργησω καυγα Βορρα-Νοτου απλα κανω για ακομα μια φορα τη θλιβερη διαπιστωση οτι για καποιους Ελλαδα θα ναι παντα μονο η Αθηνα μεσα στο φτωχο μυαλουδακι τους.

Αν καποιος απο σας εκανε τον κοπο να διαβασει τι ακριβως διεκδικουν οι σκοπιανοι τοτε ισως να μην χρειαζοταν να ανοιχτει ενα τετοιο ρεζιλικι τοπικ σαν αυτο εδω. ....και για να τα κανω λιγο πιο λιανα τα πραγματα και περιληπτικα : Οι σκοπιανοι δεν θελουν απλα το ονομα γιατι διαμενουν σε Μακεδονικο εδαφος αλλα υποστηριζουν οτι ο Φιλιππος κι ο Αλεξανδρος ειναι σκοπιανοι οι οποιοι υποδουλωσαν τους Ελληνες και μετα πηγαν κι εκαναν εκστρατειες χρησιμοποιωντας τους ως δουλους . κλπ-κλπ........Μια αναζητηση στο google θα σας κατατοπισει περισσοτερο και σωστοτερα για τις θεσεις τους.

....Και δεν ειναι οι σκοπιανοι που με ενοχλουν, αυτοι τρωνε μπαλαμουτι απο τη μερα που γεννηθηκαν για αυτα τα πραγματα ...ειναι οι νεολληνες εδω μεσα που μας εχουν πρηξει τα ουμπαλα σε 7000 διαφορετικα τοπικ για την καταπατηση της ελευθεριας μας, τον εφυσηχασμο μας, το ξεπουλημα της δημοκρατιας μας, την εκμεταλευση μας απο τα κακα αφεντικα, τους κακους και δολοφονους δεξιους .....και τωρα που μπροστα στα μουτρα μας θελουν να μας παρουν το ονομα και το σπιτι καθονται και πουλανε φιλοσοφια του καναπε σε αυτους που ενδιαφερονται για κατι που ειναι αντικειμενικα επιζημιο για τη πλειοψηφια των ελληνων!

...Και πριν αρχισετε να με λετε φασιστα, δεξιο κι οτιδηποτε αλλο (οχι οτι με νοιαζει πλεον οταν μου το λενε ατομα σαν εσας) σκεφτειτε λιγουλακι οτι εγω ειμαι απο Θρακη...ναι απο κατεχομενη Θρακη , αυτη που παραδωσαμε το 1922 στο πιατο στους Τουρκους...Η γενετειρα μου , το πατρικο μας σπιτι, τα χωραφια μας κι ολα αυτα που ηταν δικα μας απο αιωνες χαθηκαν μεσα σε μια στιγμη κι αναγκαστηκαμε να μεταναστευσουμε στην Μακεδονια (μην ακουσω καμια εξυπναδα για την ηλικια μου...μιλαω για το σοι μου κι οχι προσωπικα για μενα) ....και δεν ειναι μονο η δικιαμου οικογενεια που αναγκαστηκε να το κανει αυτο, αλλα σχεδον ολοκληρος ο πληθυσμος της Θρακης....βεβαια θα μου πεις τι σας νοιαζει εσας ? δικα σας πραγματα χαθηκαν? δικες σας αναμνησεις καηκαν? δικοι σας ανθρωποι πεθαναν? ...οχι , η Αθηνα ειναι μια χαρα κι εχει μπατσους για να τσακωνεστε κι εχει ιντερνετ για να μπαινετε και να πουλατε επαναστατικη μουρη.

.....και να μην πουμε για πιο προσφατα γεγονοτα οπως την Κυπρο ας πουμε....για ρωτηστε ενα κυπριο πως νοιωθει που βλεπει το σπιτι του απεναντι απο τη πρασινη γραμμη και ποσο τον πειραζει που εκει μεσα κατοικει πια καποιος αλλος?
για μενα αν ενα πραγμα ειναι δικο σου οταν θα ερθει η ωρα να το καπηλευτει ο καθε "καλοπροαιρετος γειτονας"(τουρκος-σκοπιανος-αλβανος) αυτο αυτοματα γινεται και δικο μου και συ αδερφος μου...και δεν ειμαι μονο εγω που σκεφτομαι ετσι ...ειναι ολοι οσοι τιμουν το αιμα που εχει χυθει για αυτον εδω τον τοπο...μεταξυ μας ας ειμαστε οι κλασσικοι κομπλεξικοι νεοελληνες και καποια στιγμη μπορει να την βρουμε την ακρη...αλλα στους εξω επιτελους ας ξεπερασουμε το κομπλεξ του ραγια και ας ειμαστε ΜΑΓΚΕΣ και ας σημαινει ακομα και απομονωση της χωρας μας...τωρα γιαυτα τα παιδακια που βγαινουν και λενε τις ασυναρτησιες τους δεν νομιζω οτι τελικα πρεπει να σχολουμαστε..εδω βγηκαν ελληνες "επιστημονες" την δεδομενη χρονικη στιγμη να θεσουν ζητητμα τσαμουριας...δεν ειναι θεμα...στην κατοχη φορουσαν κουκουλες...


PS1 και οσοι με κατηγορησουν ως εθνικιστη...επειδη εγω εχω τελειωσει πολυτεχνειο και οχι ιστορικο...θεωρω οτι τετοιες στιγμες προεχει η αντιμετωπιση εξωτερικης απειλης(ειτε σας αρεσει ειτε οχι υπαρχει) και οχι η αποκατασταση της ιστοριας ή το πολιτικο συστημα στην Ελλαδα ή οτι αλλο αναφερθηκε προηγουμενως...οταν ο κλεφτης μπαινει στο σπιτι σου δεν ανοιγεις συζητηση για την ανεργια και τις επιπτωσεις της στην αυξηση της εγκληματικοτητας... του κοβεις το χερι(σκληρο? ολοι αυτο θα κανατε...και απο την στιγμη που το κανεις για ενα αψυχο ντουβαρι 100 τετραγωνικων, δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι κακο να νιωθεις την αναγκη να υπερσπιστεις εναν ολοκληρο τοπο με ελληνικη ψυχη)

PS2 μακαρι καποια στιγμη ολες οι γειτονες χωρες να μπουν στην ΕΕ και να αναπτυχθουν και να μας αφησουν στην ησυχια μας...εγω δεν ειδα επιθετικες διαθεσεις απο την Ελλαδα τα τελευταια χρονια..δεν ειδα να ζηταμε ουτε βορεια ηπειρο ουτε ιμβρο-τενεδο ουτε οτιδηποτε αλλο θεωρουμε οτι καποτε ηταν δικο μας(αν αφαιρεσεις τον Καρατζαφερη και το Λιακοπουλο που ζητανε ολα αυτα συν την Σμυρνη και την Κων/πολη :P)..Ειδα αλβανους να θελουν συνορα μεχρι το Αγρινιο σκοπιανους να θελουν την Θεσνικη και τους τουρκους την θρακη...(ετσι και να μιλησουμε και λιγο στα αμερικανικα)HELLOOOOOOOOOO ειναι κανεις εδω????????Μηπως μας εχουν παρει χαμπαρι απο κυβερνητικο επιπεδο (γλυφτες,χεστες) μεχρι εθνικο επιπεδο (κατα κυριο λογο κουλτουριαρηδες-αριστεροι-σκεπτικιστες ή απλα μικροψυχοι-καριεριστες-καπιταλιστες που πλεον δεν προκειται να αφιερωσουν εστω και λιγο απο τον πολυτιμο χρονο τους για την ιδια τους την πατριδα) και στο τελος θα μας παρουν και τα σωβρακα απλα και μονο επειδη δεν ειμαστε αξιοι των περιστασεων

PS3 GOD BLESS AMERICA
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/08, 06:44 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τέλος στην προδοσία και στην ασχήμια. Ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα των αμερικανικών εκλογών, δηλαδή ανεξάρτητα από το ποιος θα είναι ο μελλοντικός πρόεδρος, η κολοσσιαία πολεμική μηχανή έχει ήδη μπει μπροστά με στόχο την εξόντωση όλων όσων θεωρεί εχθρούς της ακόμα και αυτών όπως η Ελλάδα που δεν υπακούνε τυφλά της εντολές της. Ιράν, Κορέα, Αραβικός κόσμος νέοι υποτελείς και φυσικά άμεσα η Ρωσία και στο βάθος η Κίνα. Μετά θα έρθει η σειρά των "ατάκτων" της Νότιας Αμερικής, ένας νέος θανάσιμος κίνδυνος πολυπρόσωπος, πολυπλόκαμος σαν χταπόδι κάνει αργά αλλά σταθερά την εμφάνισή του στο προσκήνιο της παγκόσμιας ιστορίας. Σημερινός στόχος είναι τα Βαλκάνια, με κύριο σύμμαχο την "Μεγάλη Αλβανία" ξεκινώντας από το Κόσοβο με συνεργάτες τους υπεύθυνους για μαζικές δολοφονίες UCK. Και σα να μην έφταναν όλα αυτά, γεγονός πρωτοφανές για την χώρα μας, μερικοί "επιστήμονες" επέλεξαν το αμφιθέατρο του Παντείου Πανεπιστημίου για να αναπτύξουν δημόσια την υποστήριξή τους σε ένα βασικό αίτημα της "Μεγάλης Αλβανίας" την κατάκτηση της Ηπείρου έως την Πρέβεζα με την δικαιολογία ότι ανήκει στην Αλβανική Τσαμουριά απ' όπου τους έδιωξαν με εγκληματικές πράξεις οι Έλληνες. Ασφαλώς πρόκειται για οργανωμένη προβοκάτσια των ΗΠΑ ώστε να μελετηθούν οι δικές μας αντιδράσεις και να προπαρασκευαστεί ψυχολογικά η εδαφική επέκταση της Αλβανίας μετά το Κόσοβο και σε ένα μεγάλο τμήμα των αλβανόφωνων περιοχών των Σκοπίων και ακολούθως και σε δικά μας εδάφη. Από την άλλη μεριά η σύμπλευση της Τουρκίας με τις ΗΠΑ στο Κόσοβο που έσπευσε πρώτη αυτή να το αναγνωρίσει προετοιμάζει το έδαφος για πονηρά σχέδια σε βάρος της χώρας μας, με βάση όχι μόνο το Αιγαίο και την Κύπρο αλλά και την Μουσουλμανική μειονότητα στη Θράκη που ακολουθώντας το παράδειγμα του Κοσόβου μπορεί να διεκδικήσει τη δική της ανεξαρτησία. Η ηγεσία των Σκοπίων φαίνεται να γνωρίζει από πρώτο χέρι τα σχέδια των ΗΠΑ και γι' αυτό δείχνει αυτή την αλαζονική αδιαλλαξία. Και πράγματι σε αυτή τη φάση συμπορεύονται με την πολιτική που εκθέσαμε. Όμως, τι θα κάνουν όταν ξεκινήσει η επόμενη φάση της φιλοαλβανικής τακτικής οπότε το κρατίδιό τους θα κοπεί στη μέση. Γιατί θα πρέπει να γνωρίζουν τόσο αυτοί όσο και οι ΗΠΑ ότι μπορούν να αυτοαποκαλούνται Μακεδόνες όμως φυλετικά είναι Σλάβοι και ως εκ τούτου κατατάσσονται ουσιαστικά στη χωρία των εχθρών των ΗΠΑ μαζί με τη Ρωσία τη Σερβία αλλά και την Βουλγαρία που και αυτή δεν πρέπει να έχει αυταπάτες. Έτσι γυρίζοντας σε 'μας τους Έλληνες θα πρέπει να δούμε ότι η κατάσταση όντως εξελίσσεται όπως εξελίσσεται είναι παραπάνω από τραγική. Δεδομένου ότι οι Αμερικανοί δεν πείθονται πια από τις όσες υποκλίσεις και αν κάνουν απέναντί τους οι ποικιλόμορφες αμερικανόφιλες ηγεσίες και αυτό γιατί φοβούνται και μισούν το λαό μας για τον οποίο είναι βέβαιοι ότι στη μεγάλη του πλειοψηφία απορρίπτει τα φιλοπόλεμα σχέδιά τους και γι' αυτό θέλει να μας τιμωρήσει με κάθε τρόπο. Εκτός και αν αποφασίσουμε όλοι μαζί να γονατίσουμε και να φιλήσουμε τα πόδια τους κάνοντας όρκους ότι από εδώ και στο εξής θα ήμαστε καλά παιδιά και πειθήνια όργανα στην όποια πολιτική τους, όμως αφού το παιχνίδι είναι έτσι και αλλιώς για εμάς χαμένο τότε ας πέσουμε με το κεφάλι ψηλά. Ας μην περιμένουμε βοήθεια από πουθενά ούτε έχουμε συμμάχους. Είμαστε εμείς και εμείς. Ας προσπαθήσουμε λοιπόν να είμαστε τουλάχιστον ωραίοι, περήφανοι και γιατί όχι χαρούμενοι αφού θα έχουμε πάρει τη μεγάλη απόφαση να γίνουμε όλοι μας μια γροθιά ενωμένοι μπροστά στην προδοσία και την ασχήμια που χτυπάει την πόρτα μας, γιατί είναι προδοσία η αναγνώριση του Κοσόβου χωρίς την έγκριση της Διεθνούς Κοινότητας του ΟΗΕ δηλαδή μιας επαρχίας που από αιώνες αποτελεί τμήμα της Σερβίας, και τι θα νοιώθαμε εμείς αν μεθαύριο έπαιρναν με το έτσι θέλω την μισή Κύπρο, τη Θράκη ή την Ήπειρο. Όπως είναι ασχήμια να ανεχόμαστε να μας περιφρονούν και να μας υβρίζουν οχυρωμένοι κάτω από τα σκέλια των Αμερικανών οι Σκοπιανοί και εμείς να τους παρακαλάμε και να ζητάμε μεσολάβηση των Αμερικανών χάνοντας κάθε μέρα πιο πολύ την αξιοπρέπειά μας και την υπερηφάνειά μας. Ας κλείσουμε τα σύνορα ας σταματήσουμε τις διπλωματικές και οικονομικές μας σχέσεις και ας τους αφήσουμε να αυτοαποκαλούνται όπως θέλουν κοροϊδεύοντας τους εαυτούς τους. Οφείλουμε να περάσουμε και από αυτή τη νέα δοκιμασία με το κεφάλι ψηλά. Μπορεί να υποφέρουμε όμως το ζητούμενο για μας είναι να παραμείνουμε Έλληνες. Και θα παραμείνουμε Έλληνες. Ας μην ξεχνάμε από πόσες σκληρές δοκιμασίες περάσαμε ως τώρα όμως στο τέλος πάντα βγήκαμε νικητές. Το ίδιο θα συμβεί και στο μέλλον.

Μίκης Θεοδωράκης

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Εγω πειραζει που θεωρω την επιστολη του Θεωδορακη απαραδεκτη; Κατ' αρχας, απο το ιδιο το ρεπορταζ που προβαλλε ο Λαζοπουλος, απο πουθενα δεν προκυπτει οτι αυτοι οι επιστημονες προτεινουν να παρει η Αλβανια ολη την Ηπειρο. Παρολα αυτα ομως, οπως εχω αναφερει πολλες φορες, υπαρχουν κομματια της Ιστοριας που δεν τα γνωριζουμε, και τα οποια μπορει να ειναι και αληθεια. Οι Τασμηδες εκδιωχθηκαν, λενε πολλοι, επειδη ηταν συνεργατες των Γερμανων. Εκτος του γεγονοτος οτι ειναι λιγο δυσκολο ολοι μα ολοι να ηταν συνεργατες των Γερμανων, δεν καταλαβαινω σε τι πειραξε αυτο. Και οι Ταγματασφαλιτες και οι Χιτες ηταν, αλλα ενα χρονο μετα την απελευθερωση κυβερνουσαν την Ελλαδα..... Για να κλεινει και αυτο το θεμα, επιστημονας δεν ειναι οποιος εκφραζει αποψεις με τις οποιες συμφωνουμε....
Δευτερον: Οι ΗΠΑ, λεει η επιστολη επιγραμματικα, χτυπανε την Ελλαδα και οσους αντιστεκονται στους Αμερικανους. Καλα για την Β. Κορεα η την Κουβα. Αλλα η Ελλαδα;;;;;;;; Σοβαρα μιλαμε τωρα;;;;; Η Ελλαδα αντιστεκεται στους Αμερικανους;;;;; Εχουμε στρατο στο Αφγανισταν. Απο την Σουδα φευγουν αεροπλανα του Νατο. Ειμαστε με τα μπουνια στο ΝΑΤΟ. Η Ε.Ε. μας κραζει γιατι επιλεγουμε να κραταμε μια ποιο κοντα στην Αμερικη σταση αντι να στηριζουμε πληρως την Ε.Ε. και αυτο το λεμε αντισταση;;;;;; Και ας αφησουμε τις ιστοριες με τα φυλετικα κτλ γιατι δεν νομιζω οτι μας παιρνει.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Εγω πειραζει που θεωρω την επιστολη του Θεωδορακη απαραδεκτη; Κατ' αρχας, απο το ιδιο το ρεπορταζ που προβαλλε ο Λαζοπουλος, απο πουθενα δεν προκυπτει οτι αυτοι οι επιστημονες προτεινουν να παρει η Αλβανια ολη την Ηπειρο. Παρολα αυτα ομως, οπως εχω αναφερει πολλες φορες, υπαρχουν κομματια της Ιστοριας που δεν τα γνωριζουμε, και τα οποια μπορει να ειναι και αληθεια. Οι Τασμηδες εκδιωχθηκαν, λενε πολλοι, επειδη ηταν συνεργατες των Γερμανων. Εκτος του γεγονοτος οτι ειναι λιγο δυσκολο ολοι μα ολοι να ηταν συνεργατες των Γερμανων, δεν καταλαβαινω σε τι πειραξε αυτο. Και οι Ταγματασφαλιτες και οι Χιτες ηταν, αλλα ενα χρονο μετα την απελευθερωση κυβερνουσαν την Ελλαδα..... Για να κλεινει και αυτο το θεμα, επιστημονας δεν ειναι οποιος εκφραζει αποψεις με τις οποιες συμφωνουμε....
Δευτερον: Οι ΗΠΑ, λεει η επιστολη επιγραμματικα, χτυπανε την Ελλαδα και οσους αντιστεκονται στους Αμερικανους. Καλα για την Β. Κορεα η την Κουβα. Αλλα η Ελλαδα;;;;;;;; Σοβαρα μιλαμε τωρα;;;;; Η Ελλαδα αντιστεκεται στους Αμερικανους;;;;; Εχουμε στρατο στο Αφγανισταν. Απο την Σουδα φευγουν αεροπλανα του Νατο. Ειμαστε με τα μπουνια στο ΝΑΤΟ. Η Ε.Ε. μας κραζει γιατι επιλεγουμε να κραταμε μια ποιο κοντα στην Αμερικη σταση αντι να στηριζουμε πληρως την Ε.Ε. και αυτο το λεμε αντισταση;;;;;; Και ας αφησουμε τις ιστοριες με τα φυλετικα κτλ γιατι δεν νομιζω οτι μας παιρνει.

1.Γιατι ο "επιστημονας" λοιπον βρηκε τωρα να ερευνησει το ζητημα τσαμουρια?αυτο θα επρεπε να αναρωτηθεις
2.Ο Θεωδορακης δεν ειπε οτι ειμαστε αποκομενοι αλλα να αποκοπουμε...αυτη την στιγμη θεωρητικα ειμαστε συμμαχοι των ηπα αλλα πρακτικα δεν τους κανουμε οσα χατηρια θα ηθελαν...και επειδη δεν ειδα κανενα ελληνα να χορευει στους δρομους με αμερικανικη σημαια αντιθετως το ειδα απο αλβανους σκοπιανους και τουρκους...αυτο για τους αμερικανους σημαινει πολλα...οτι στην περιοχη των βαλκανιων απο την ελλαδα εχουν να παρουν τα λιγοτρερα...γνωριζουν πολυ καλα οτι απο τον ελληνικο λαο ειναι εντελως ανεπιθυμιτοι και αυτο επισης σημαινει πολλα γι' αυτους...και πιστευω οτι αν ηθελαν να χτυπησουν καποιον περισσοτερο στην περιοχη αυτοι θα ειμασταν εμεις
3.ΑΛΛΟ ΤΙ ΕΠΙΛΕΓΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΑΠΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ...ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ Σ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥΣ...ΤΟ ΠΙΟ ΠΡΟΣΑΦΑΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΗΤΑΝ Η ΧΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ...δεν τα κανεις αυτα για εναν λαο που ειναι του χεριου σου
4.Τωρα για τα φυλετικα που ειπες...στην τελικη αν δεν νιωθεις Ελληνας μετα απο τοσο μπασταρδεμα που επεσε στο περασμα των χρονων φροντισε τουλαχιστον να τιμας την ιστορια αυτου του τοπου που ζεις...γιατι ισως να κουβαλαει την πιο βαρεια ιστορια παγκοσμιως...αλλιως αν σ'αρεσει τοσο πολυ να φιλοσοφεις για την αντικειμενικοτητα της ιστοριας και της πιθανοτητες αποδειξης ενος ντοκουμεντου υπαρχουν πολυ ωραια κρατιδια με συγχρονο δυτικο πνευμα και πλουσια οικονομια που σου δινουν την δυνατητα να κρατησεις μια αναλογη σταση ζωης...μια καλη προταση για εσας τους φιλοσοφους-αναγεννησιακους τυπους θα ηταν για παραδειγμα το λουξεμβουργο...αφηστε εμας τους υπολοιπους να τσιτονομαστε λιγο παραπανω γι'αυτον τον τοπο...και κυριως να τιμουμε την εθνικη πατεντα σε τετοιες περιπτωσεις...την ΜΟΥΝΤΖΑ
5.Αυτα λοιπον δεν μου τα μαθαν τα βιβλια ιστοριας του δημοτικου....Μου τα μαθαν οι γερμανοι φετος το καλοκαιρι...Καταγωγη μου ειναι απο την πραγματικη πολη του φωτος...την Αρχαια Ολυμπια...οταν ειδα μετα τις πυρκαγιες ολοκληρο τον γερμανικο μηχανισμο να κινητοποιηται για την αναδασωση της συνειδητοποιησα ποιος ειναι ο τοπος Ελλαδα...
6.ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ:μην ειστε και τοσο ανοιχτομυαλοι σε λαθος χρονικες στιγμες..δεν θα ειχα κανενα προβλημα να το συζητησουμε σε αλλη περιοδο για το τι πραγματικα εγινε ιστορικα...αλλα οχι τωρα...τωρα εχει ΜΟΥΤΖΑ στους σκοπιανους-αλβανους και αμερικανους φιλε μου και οποιος θελει ας ερθει...πριν χιλιαδες χρονια καποιος πολυ τρελος ειπε: μολων λαβε...εγω σημερα θα τους ελεγα: αν εχετε @ρχ**ια ελατε
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/08, 15:32 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Καλα, για ηρεμηστε λιγο ολοι, αμεσως αρπαξατε τα οπλα και φωναζετε.
Ο λαος μας συμφωνω οτι διακατεχεται απο αντιαμερικανικα αισθηματα. Ποσως τους νοιαζει αυτο τους Αμερικανους ομως, απο την στιγμη που εχουν την εκαστοτε κυβερνηση στο χερι τους. Και την Χουντα την εκαναν γιατι φοβονταν οτι η αντιδραση του λαου θα περασει σε αλλα επιπεδα και αυτο δεν το ηθελαν σε καμια περιπτωση.
Οσο για την εκδηλωση: εγω δεν ακουσα τιποτα που να με θιξει. Εκτος απο τον τυπο που εκραζει οτι οι Αλβανοι, οι εβραιοι και οι Τσεχοι (!!!!!!!!!!!!! οτι να ναι πραγματικα!!!!!) ειναι οι χειροτεροι λαοι στον κοσμο. Ασε που αν καποιος ηθελε να κανει προπαγανδα υπερ των Αλβανων στην Ελλαδα σιγουρα δεν θα το εκανε ετσι, με μια εκδηλωση που τελικα τελικα μαζευτηκαν 30-40 ατομα.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
19625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/07, 22:27
από sakisarabatzis
11 Απαντήσεις
4290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/06, 14:21
από Fusalida
35 Απαντήσεις
13742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:02
από HeavyHead
1 Απαντήσεις
2336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/06, 17:53
από voulitsa
22 Απαντήσεις
6302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 02:05
από Stel Andre
27 Απαντήσεις
11796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/17, 22:17
από kkmspm (φλουτσ)