Αποστολέας Θέμα: τραυματική ρήξη τρίγωνου χόνδρου  (Αναγνώστηκε 37871 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kerry_King

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Καλημέρα σας,
Όπως καταλάβατε έχω πάθει αυτό που γράφει ο τίτλος, κατά τη διάρκεια αθλητικής δραστηριότητας. Ακινητοποίησα τον καρπό για ένα μήνα, αλλά ακόμα έχω ενοχλήσεις σε καθημερίνα πράγματα (πόσο μάλλον στην κιθάρα). Γνωρίζω οτι η θεραπεία είναι χειρουργική. Θα ήθελα αν κάποιος/οι άλλος/οι αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα να μου πουν τα αποτελέσματα της θεραπείας που ακολούθησαν, αν ξαναέπαιξαν κιθάρα χωρίς ενοχλήσεις και γενικά ποιά ήταν η έκβαση της όλης υπόθεσης γιατί με έχει πάρει από κάτω...

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: τραυματική ρήξη τρίγωνου χόνδρου
« Απάντηση #1 στις: 23/12/12, 14:36 »
Όπως σωστά είπες, αν αυτή είναι όντως η διάγνωση η θεραπεία είναι χειρουργική, και καλύτερα να μην το αφήσεις πολύ καιρό. Το πρόβλημα με το TFCC (triangular fibrocartilaginous complex) είναι ότι το μεγαλύτερο μέρος του δεν έχει καλή αιμάτωση, οπότε η πλήρης επούλωση μετά από ρήξη δεν είναι πολύ πιθανή. Χωρίς την υποστήριξη αυτού του χόνδρου μπορεί αργότερα να έχεις πρόβλημα με τις αρθρώσεις ανάμεσα στα οστά του καρπού (ο χόνδρος γεφυρώνει ουσιαστικά το κενό που υπάρχει στην άρθρωση του καρπού ανάμεσα στην ωλένη και στα καρπιαία οστά). Υπάρχουν τρόποι να ενδυναμώσεις τον καρπό ώστε να βελτιώσεις τη λειτουργία του βραχυπρόθεσμα, όμως με την πάροδο του χρόνου θα αρχίζουν να εμφανίζονται εκφυλιστικές αλλοιώσεις οι οποίες θα οδηγήσουν σε νέα προβλήματα. Γι αυτό νομίζω ότι επιβάλλεται να συμβουλευτείς έναν ορθοπεδικό για να σού πει συγκεκριμένα ποιές είναι οι επιλογές σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...