Αποστολέας Θέμα: Αναζήτηση κάρτας ήχου  (Αναγνώστηκε 7700 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αναζήτηση κάρτας ήχου
« στις: 25/10/16, 15:47 »
Καλησπέρα σε όλους! (μετά απο πάρα πολύ καιρό)
Αποφάσισα να κάνω κάτι σαν home studio αλλά με πολύ περιορισμένο μπάτζετ.θελω να μπορώ να ηχογραφώ ακουστική κιθάρα και γενικά ακουστικά έγχορδα ,ηλεκτρική με μικρόφωνο στον ενισχυτη, φωνή και υπαρχει και ενα midi αλλά δεν προέχει προς το παρόν.
Διαβάζω εδώ και μέρες διάφορα θέματα και αποψεις που έχουν αναρτηθεί-οι οποιες είναι πολύ κατατοπιστηκές!!- και έχω καταλήξει σε αυτά τα ακουστικά
https://www.thomann.de/gr/krk_kns_6400.htm?ref=search_rslt_KRK+KNS-6400_257096_0 και στο DI  https://www.thomann.de/gr/art_tube_mp.htm. και τα 2 θα τα πάρω απο θωμά
Όσο για το μικρόφωνο αρχικά θα αρκεστώ στο shure beta που έχω για οικονομικους λόγους.ειδα ότι ξεφεύγουν και τα πυκνωτικά αλλά σε κάθε περιπτωση είμαι ήδη πάνω απο τον αρχικό προϋπολογισμό μου.


Για να μην μακρυγορω το θεμα ειναι στην κάρτα ήχου. αρχικά ειχα καταλήξει στην Steinberg UR22 MK2 την οποια θα επαιρνα απο τον νακα(λόγω μιας εκπτωσης η οποια τελικά είναι της τάξης του 10% απο την Online τιμή..)
Μετά ειπα να εχει και κανα line  παραπάνω και ήρθε η
Steinberg UR242.  o thoman για έναν ανεξήγητο λόγω την 2η την έχει 25 ευρώ πιο ακριβά απο τον Νάκα!!!
Μου προτάθηκε και η Lexicon Omega Studio την οποία εχει σε προσφορά ο ριχάρδος στα 121€!!

Έχει κάποιος δουλέψει κάποια απο αυτές τις 3?
Επίσης αυτό που ηθελα να ρωτήσω, αν και εν μερη υπάρχει η απαντηση απο τον freemind στο θέμα: home studio, είναι το αν σε αυτην την κατηγορία 100-200 € οι διαφορές είναι τόσο μεγάλες ,αν αναλογιστούμε ότι είναι για ερασιτεχνικές ηχογραφήσεις.
Οποιαδήποτε πρόταση θα με βοηθούσε πολύ!!!


Ευχαριστώ προκαταβολικά και περιμένω τις συμβουλές σας! :) 


Υ.Γ.  θα ηθελα καμια γνωμη για το προγραμμα που θα χρησιμοποιήσω για εγγραφή σε windows. μόνο το cubase είχα δουλέψει πριν καμια 15αρια χρόνια οποτε καταλαβαίνετε....
« Τελευταία τροποποίηση: 25/10/16, 16:58 από pipokas99 »

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση κάρτας ήχου
« Απάντηση #1 στις: 25/10/16, 19:45 »
Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα :
1. AKG K92 (http://www.skroutz.gr/s/8630964/AKG-K92.html)
2. Focusrite Scarlett 2i4 (http://www.skroutz.gr/s/7946553/Focusrite-Scarlett-2i4.html)
και όχι προενισχυτή (οι προ της Focusrite είναι μάλλον καλύτεροι από αυτόν της Art - πιο καθαροί σίγουρα !!  ;) )

και με τα χρήματα που περισσεύουν να πάρεις Πυκνωτικό μικρόφωνο ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ !!  ;)
(θα αναβαθμίσει ολόκληρο το Setup)

/Πέτροc  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση κάρτας ήχου
« Απάντηση #2 στις: 26/10/16, 02:17 »
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!


Για τα ακουστικά ειχα διαβάσει ότι όλοι αυτά προτιμούν σε μεγάλο ποσοστό και αφού μου το τονίζεις ξανά,θα τα πάρω!! ;D


Για την κάρτα και πάλι ειδα ότι είναι στις πρώτες προτιμήσεις η συγκεκριμένη αλλά ένα που στην αρχή εγκλωβίστηκα με το να γινει η αγορά απο τον Νάκα και δευτερον διαβασα κάποια συγκριτικά και παρουσίαζαν την Steinberg λίγο καλύτερη. Βέβαια δεν έχει την επιλογή PAD κατι που ειχε τονίσει ο SD σε παλιότερο θέμα και το ειχα στο νου μου. 
Το DI το θεώρησα απαραίτητο μιας και αναφέρεται στο θεμα που διαβασα για την δημιουργία Homestudio απο τον freemind. με βολεύει πάντως που κρίθηκε περιττό!!


Τώρα για το πυκνωτικό δεν ξέρω τί να ψάξω,με ποια κριτήρια να επιλέξω κτλ. Για να καταλάβεις,για να καταλήξω στα 2-3 πράματα που ανέφερα μιλάω εδώ και 1 βδομάδα με φιλους,διότις είμαι πολύ αδαής! αν εχεις κάποιο να μου προτίνεις ευχαρίστως να ακούσω.


 Αν έχεις να με συμβουλέψεις σε οτιδήποτε άλλο νομίζεις μη διστάσεις είτε εσύ είτε κανάς άλλος.


Και πάλι σ'ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σου!!


Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση κάρτας ήχου
« Απάντηση #3 στις: 26/10/16, 11:48 »
συγγνώμη για το λίγο off-topic
μιας και αναφέρθηκαν τα AKG K92 ακουστικά ήθελα να ρωτήσω αν κάνουν για εξάσκηση με μπάσο.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση κάρτας ήχου
« Απάντηση #4 στις: 26/10/16, 15:38 »
συγγνώμη για το λίγο off-topic
μιας και αναφέρθηκαν τα AKG K92 ακουστικά ήθελα να ρωτήσω αν κάνουν για εξάσκηση με μπάσο.


Απ'ότι βλέπω σε όλα τα topics είναι η πρώτη επιλογή οποτε λογικά θα κάνουν.
Αν θες περιμένεις να τα δοκιμάσω εγώ και σε περίπτωση που καούν τα κάνουμε ομαδική παραγγελία! ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
10020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/08, 01:23
από faser
21 Απαντήσεις
7940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 13:40
από groovymood
0 Απαντήσεις
2208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/09, 23:13
από Angellust17
3 Απαντήσεις
2768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 07:17
από Korgy
5 Απαντήσεις
3509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/11, 11:12
από HeavyHead
13 Απαντήσεις
4960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/11, 17:58
από freemind
3 Απαντήσεις
4914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/13, 09:46
από freemind
0 Απαντήσεις
2280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/15, 15:33
από Dying_Hated
2 Απαντήσεις
16365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/15, 21:03
από Harpwood
8 Απαντήσεις
3290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/22, 22:26
από MelodyHero