Αποστολέας Θέμα: Iron Maiden - The Trooper short version  (Αναγνώστηκε 5639 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Iron Maiden - The Trooper short version
« στις: 14/11/17, 19:37 »
Multi channels recording
up the irons

https://youtube.com/watch?v=uOg79_BAiPU

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Trooper short version
« Απάντηση #1 στις: 14/11/17, 20:06 »
ωραίος!
μηχανάκι είσαι στο ρυθμό. :o

θα'θελα να δω να παίζεις κάτι δικό σου κάποια στιγμή
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Iron Maiden - The Trooper short version
« Απάντηση #2 στις: 15/11/17, 02:10 »
*** Μετα απο απαιτηση του κοινου προσθεσα και το 2ο σολο :)
https://youtube.com/watch?v=-XdcUGNPa0U

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Trooper short version
« Απάντηση #3 στις: 15/11/17, 09:03 »
Σπύρο,


τι σημαίνει, lead/rhythm Left channel - right channel;; 1st, 2nd voice;;;


αν κάθε υπάρχουν 2 κανάλια για lead και 2 για rhythm τότε μιλάμε ότι πρέπει να παίζουν 4 κιθάρες, φυσικά αυτό δεν γίνεται, στην ουσία παίζουν 2 κιθάρες αλλά πως ξεχωρίζουν σε 2 κανάλια που παίζουν διαφορετικά στο κάθ' ένα;;;







I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Iron Maiden - The Trooper short version
« Απάντηση #4 στις: 15/11/17, 10:13 »
Ωραία ερώτηση, ουσίας.
Μιας κι έχω αρκετά χιλιόμετρα ως session recording musician (δεν εχω ακριβη μεταφραση στα Ελληνικα), ενορχηστρωτης και παραγωγος,  ξέρω οτι στο στούντιο ειναι διαφορετικές οι απαιτήσεις στην ενορχήστρωση απο οτι στο live.

Όπως θα ξέρεις το κομμάτι ξεκινάει με το ριφ της 1ης κιθάρας 4 φορες και στην 3η και 4η επανάληψη μπαίνει και η 2η κιθάρα (που παίζει τη 2η φωνή).
Αν ξεκιναγε με την 1η κιθάρα μονο στο αριστερο ηχείο και έμπαινε η 2η κιθάρα στην 3η επανάληψη στο δεξί ηχείο, ο "όγκος" του ήχου στην αρχη θα ήταν φτωχός, και η μίξη θα "εγερνε" αριστερα.
Το ζητούμενο προφανώς ειναι το μπασιμο του κομματιου να " σκοτώνει".
Έτσι λοιπόν ηχογραφησαν δυο φορες την 1η κιθάρα (το λεγόμενο ντουμπλαρισμα), τις τοποθετησαν αριστερα δεξια (εγώ τις έβαλα 75% left 75% right) και στη μέση που έμεινε "χώρος" τοποθετησαν την 2η κιθάρα που μπήκε στην 3η επανάληψη.
(άκουσε προσεκτικά και το original κομμάτι, με καλα ακουστικα ει δυνατον, οχι hifi ή gaming ακουστικα, αλλα πιο flat, αλλιως κατσε σωστα μπροστα στα ηχεια, στο κεντρο, οχι μακρυα, σε γωνια 45 μοιρες τα ηχεια και με ιση αποσταση απο εσενα, και τα τουιτερ στο υψος των ματιων σου. Και προσαπθησε να ειναι καλη η κοπια του τραγουδιου. Οχι 128αρι mp3 και απο ηχειακια λαπτοπ. 320 ειναι ΟΚ ή wav φυσικα)

Για να λυσω την απορια που σου γεννιεται τωρα με το "ντουμπλαρισμα" που ανεφερα, δεν γινεται να κανουμε copy την ιδια ηχογραφημενη κθαρα  και να τη βαλουμε και στο αλλο ηχειο γιατι δημιουργουνται θεματα out of phase και δεν ακουγεται ο ογκος οπως οταν παιζουμε παλι σε νεο καναλι το θεμα της κιθαρας.
Βεβαια υπαρχουν τεχνητοι τροποι να δημιουργηθει ψευτοντουμπλαρισμα, αλλα το αποτελεσμα δεν ειναι οπως με τον φυσικο τροπο και φυσικα δεν ειναι και τιποτα σοβαρα δυσκολο για τα περισσοτερα θεματα να παιχτουν 2 φορες.
Το εχω κανει μεχρι και σε σολο οπου δεν με ικανοποιουσε ο ογκος της μιας κιθαρας. Eδω το βιντεο.
Το σολο το εχω παιξει δυο φορες το ενα πανω στο αλλο. Αυτο που ακους σαν εφφε, σαν να εχει chorus, δεν ειναι chorus. Ειναι το αποτελεσμα της συνήχησης της πρωτης με τη 2η κιθαρα. Φυσικο chorus δηλαδη.
(Γιαυτο και οταν ντουμπλαρουμε, δεν βαζουμε chorus ή γενικα modulating effects στην κιθαρα, γιατι ειναι σαν να βαζουμε δυο chοrus στη σειρα. Αχταρμας).
Kαι οι ρυθμικες ειναι ντουμπλαρισμενες, ασχετα αν στο βιντεο φαινεται να παιζω τη μια.
Μαλιστα ο Lifeson των Rush ειναι μεγαλο σχολείο στο πως να κανεις μια κιθαρα να ακουγεται "τεραστια". Στο ντουμπλρισμα που κανει (και εχω ακολουθησει και στην ηχογραφηση του cover), παιζει με διαφορετικο τροπο τις συγχορδιες βαζωντας πχ την 9η στο ακκορντο στις μπασες χορδες, ενω στην πρωτη κιθαρα την 9η την εχει στα καντινια.
Φτιαχνει μεχρι και διαφορετικες χροιές EQ, Gain, και compressions στις 2 κιθαρες, για να συμπληρωνει η μια οτι λειπει στην αλλη. Αυτες οι κιθαρες συνηθως δεν θελουν hard balance δλδ μακρυα αριστερα δεξια η μια απο την αλλη, γιατι ουσιαστικα δεν θελουμε στερεοφωνια σε αυτο το θεμα, αλλά πλουσιο ηχητικα στο παιξιμο αποτελεσμα και οχι στη μιξη.
Oλοκληρο σεμιναριο μπορει να γινει με αυτα τα πραγματα.

Όπως βλέπεις στο βίντεο που βιντεοσκοπω όλα τα κανάλια τη στιγμή που  τα ηχογραφω, έχω γράψει και τις ρυθμικες κιθάρες (rhythm gtrs) δυο φορες (δλδ ντουμπλαρισμα) κι έχω κανει δυο λήψεις με την κάμερα.
Φυσικα όταν λέμε "βάζω τις κιθάρες αριστερα και δεξια) δεν εννοούμε πάντα τέρμα δεξια αριστερα.
Αυτά μπορούν να αλλάζουν και μέσα στη ροή του κομματιου ανάλογα το focus που θέλουμε να γίνεται απο το ακροατη, αλλα και για να δημιουργούμε χώρο για τις κιθάρες που ενδέχεται να προστεθουν στην ροή του κομματιου.
Παράδειγμα στο trooper, οτι ενώ τις κιθάρες στο μπάσιμο του κομματιου τις εχω στο 75% left right, όταν μπαίνουν οι ρυθμικες κιθάρες και full μπαντα τέμπο, βάζω αυτές στο 75% και φέρνω τις lead στο 50% left right.
Αυτά κι αλλα πολλα συμβαίνουν στο κομμάτι.


Και η χρήσιμη συμβουλή για όλους, όταν μελετατε ένα κομμάτι, να προσέχετε και να αναλυετε την μιξη που έχει γίνει, για να μπορείτε να μαθαινετε σιγα σιγα  να κάνετε τις δικες σας παράγωγες.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/11/17, 14:46 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος nick_evia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Trooper short version
« Απάντηση #5 στις: 15/11/17, 21:20 »
 Πραγματικά υπέροχο... :solo εάν δεν ήξερα ότι είναι cover και απλά το άκουγα κάπου,
 θα νόμιζα ότι είναι short version παιγμένη απο τους maiden, b-side ή κάτι τέτοιο.
 Απο περιέργεια... πως πέτυχες αυτή την ηχάρα? Φυσικό rig / ενισχυτής - πετάλια ή με κάποιο software - Guitar Rig /AmpliTube κλπ?
Δωσε μας λίγα στοιχεία εάν μπορείς...

 

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Iron Maiden - The Trooper short version
« Απάντηση #6 στις: 15/11/17, 22:10 »
Πραγματικά υπέροχο... :solo εάν δεν ήξερα ότι είναι cover και απλά το άκουγα κάπου,
 θα νόμιζα ότι είναι short version παιγμένη απο τους maiden, b-side ή κάτι τέτοιο.
 Απο περιέργεια... πως πέτυχες αυτή την ηχάρα? Φυσικό rig / ενισχυτής - πετάλια ή με κάποιο software - Guitar Rig /AmpliTube κλπ?
Δωσε μας λίγα στοιχεία εάν μπορείς...
Χρησιμοποιω το συνηθες diy preset μου για high gain θεματα, σε μια πεταλιερα. Ολα τα κομματια σχεδον που θελουν high gain, με τον ιδιο preset τα παιζω.
Τρεις τονους εχω φτιαξει ολους κι ολους, ο ενας με fender και οι αλλοι με Marshall ενας crunchy κι ενας distortion (οι ενισχυτες που εχω και κανονικα δλδ).
Εχουν μονο compression + eq και αναλογα τις απαιτησεις βαζω κανενα effe (modulating + delay + reverb).
Στην ηχογραφηση γραφω παντα dry (ξερο, χωρις κανενα εφφε) τον τονο μου απο το mono output και βαζω απο το cubase reverb και stereo delay οσο χρειαζεται. Επισης χρησιμοποιω το EQ του cubase για να τονιζω ή κοβω καποιες συχνοτητες, αναλογα τις αναγκες της μιξης.
Με αυτους τους τρεις τονους παιζω τα παντα. Σπανια θα φτιαξω αλλο ηχο. Με αυτους τους τρεις τονους επαιξα ολα τα ειδη. Απο Petrucci και Satriani και Van Halen μεχρι Gallagher, Hendrix, Jeff Beck, Eagles, Gary Moore Zeppelin, Sabbath, Slash, Gilmour, Pearl Jam, Soundgarden και Σπαθα και Stevie Ray Vaughan (blues ειναι το βασικο μου στυλ).
Ολα τα παντα.
Aπο τα λιγα κομματια που πειραξα αρκετα τα preset μου για να βγαλω τους δυο ηχους που ηθελε το κομματι, ηταν στo Tom Sawyer που ανεφερα πιο πανω.  Και αλλο ενα ηταν το Bohemian Rapsody αλλα δεν μου αρεσε και πολυ.

ΥΓ σημαντικο: παιζω πολυ με το volume pot της κιθαρας. Πχ ο crouncy ηχος μου γινεται clean χαμηλωντας και ο distortion ηχος γινεται crouncy χαμηλωνοντας. Με δυο τονους δλδ εχω απο clean εως σουπερ distortion χωρις να χρειαζεται να αλλαζω συνεχως ηχους απο την πεταλιερα (το ιδιο κανω φυσικα και στους ενισχυτες).
Αν προσθεσεις και το γεγονος οτι εχουμε και το switch για αλλαγη μαγνητων και το οτι εχω κιθαρες με μονοπηνιους και αλλες με humbuckers (η Prs του video εχει και push pull στο tone που κανει μονους τους humbuckers)  μπορω πλεον να βγαλω οτι χροια θελω χωρις πολλα πολλα.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/11/17, 22:28 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος nick_evia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Trooper short version
« Απάντηση #7 στις: 15/11/17, 22:32 »
Ολα τα κομματια σχεδον που θελουν high gain, με τον ιδιο preset τα παιζω.
Τρεις τονους εχω φτιαξει ολους κι ολους, ο ενας με fender και οι αλλοι με Marshall ενας crunchy κι ενας distortion (οι ενισχυτες που εχω και κανονικα δλδ).
Εχουν μονο compression + eq και αναλογα τις απαιτησεις βαζω κανενα effe (modulating + delay + reverb).
Έγινε Σπύρο...ευχαριστώ! Ο ήχος είναι στα δάκτυλα τελικά. ;)
 

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Iron Maiden - The Trooper short version
« Απάντηση #8 στις: 15/11/17, 22:42 »
Ολα τα κομματια σχεδον που θελουν high gain, με τον ιδιο preset τα παιζω.
Τρεις τονους εχω φτιαξει ολους κι ολους, ο ενας με fender και οι αλλοι με Marshall ενας crunchy κι ενας distortion (οι ενισχυτες που εχω και κανονικα δλδ).
Εχουν μονο compression + eq και αναλογα τις απαιτησεις βαζω κανενα effe (modulating + delay + reverb).
Έγινε Σπύρο...ευχαριστώ! Ο ήχος είναι στα δάκτυλα τελικά. ;)
Οχι δεν ειναι στα δαχτυλα.
Απλα νομιζουν πολλοι οτι οταν εχουν τελειο ηχο θα εχουν και τελειο αποτελεσμα.
Πιο πολυ σημασια εχει να παιξεις καλα ομως.
Αυτο θα προσεξει ο ακροατης και θα ΝΟΜΙΖΕΙ οτι εχεις και τελειο ηχο.
Και τα δυο χρειαζονται ομως τελικα. Και ηχος και δαχτυλα.
Αυτο που ακους τωρα και νομιζεις τελειο, θα ηταν καλυτερο αν ηχογραφουσα με ενισχυτες κλπ

Αποσυνδεδεμένος nick_evia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Trooper short version
« Απάντηση #9 στις: 15/11/17, 22:49 »
Πιο πολυ σημασια εχει να παιξεις καλα ομως.
Αυτο θα προσεξει ο ακροατης και θα ΝΟΜΙΖΕΙ οτι εχεις και τελειο ηχο.
Πολύ σωστή προσέγγιση... έχεις δίκιο..

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Iron Maiden - The Trooper short version
« Απάντηση #10 στις: 15/11/17, 22:53 »
Ειρησθω εν παρoδω
Σε αυτο το κομματι χρησιμοποιω τον ιδιο ακριβως ηχο με το trooper.
Στη μεση του κομματιου στο 3.18, ακουσε την αλλαγη του ηχου.
Το μονο που κανω ειναι να κοψω gain απο το volume pot της κιθαρας (φαινεται στο τελος του προηγουμενου πλανου που κοβω απο το volume pot) και να παω απο τον bridge στον neck μαγνητη. Βεβαια παιζω και πιο μαλακά με την πενα.
Αν παρατηρησεις, οσο παιζω το μερος αυτο του κομματιου, "γαργαλαω" λιγο και το volume pot να φερω το gain εκει που θελω αναλογα τη φραση.

! No longer available

« Τελευταία τροποποίηση: 15/11/17, 22:59 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος nick_evia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Trooper short version
« Απάντηση #11 στις: 15/11/17, 23:38 »
 Η παλέτα με τους ήχους που έχουμε στην διάθεση μας με την εναλλαγή μαγνητών  και του volume pot είναι τεράστια ναι...
Μου αρέσει και εμένα πολύ το κόψιμο του gain απο το volume σε θέματα / σολάκια όπως αυτό που λες.... αρκεί να έχεις καλούς μαγνήτες και να μην λασπώνει το σύμπαν κατεβάζοντας το volume.... ???
 

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Trooper short version
« Απάντηση #12 στις: 18/11/17, 22:02 »
Πολύ ενδιαφέρουσα η περιγραφή του τρόπου ηχογράφησης. Προτείνω να περάσει το θέμα και στον κατάλληλο πίνακα (Ηχογραφήσεις και Στούντιο), είναι κρίμα να χαθεί η απάντηση.
 
Τρεις τονους εχω φτιαξει ολους κι ολους, ο ενας με fender και οι αλλοι με Marshall ενας crunchy κι ενας distortion (οι ενισχυτες που εχω και κανονικα δλδ).

Θυμάμαι ότι είχες φτιάξει εκπληκτικούς τόνους ακόμα και με την "πατάτα" (για τους περισσότερους από εμάς! ;D ) που λέγεται podxt...
 
 (δεν σχολιάζω την διασκευή για να μην επαναλαμβάνομαι...)


Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Iron Maiden - The Trooper short version
« Απάντηση #13 στις: 19/11/17, 00:23 »
Πολύ ενδιαφέρουσα η περιγραφή του τρόπου ηχογράφησης. Προτείνω να περάσει το θέμα και στον κατάλληλο πίνακα (Ηχογραφήσεις και Στούντιο), είναι κρίμα να χαθεί η απάντηση.
 
Τρεις τονους εχω φτιαξει ολους κι ολους, ο ενας με fender και οι αλλοι με Marshall ενας crunchy κι ενας distortion (οι ενισχυτες που εχω και κανονικα δλδ).

Θυμάμαι ότι είχες φτιάξει εκπληκτικούς τόνους ακόμα και με την "πατάτα" (για τους περισσότερους από εμάς! ;D ) που λέγεται podxt...
 
 (δεν σχολιάζω την διασκευή για να μην επαναλαμβάνομαι...)
Χαχα ακομα το εχω το ποντακι.

Να συμπληρωσω στο προηγουμενο ποστ-σεντονι κατι που ξεχασα.
Οτι αλλαξα την ενορχηστρωση λιγο στις κιθαρες για να το κανω πιο ... metal ας πουμε.
Συπληρωσα ρυθμικες στο σημειο που παιζουν το main riff οι lead. Δλδ απο το 0'.19" εως 0'.30".

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Iron Maiden - The Trooper short version
« Απάντηση #14 στις: 22/11/17, 10:11 »
Τρεις τονους εχω φτιαξει ολους κι ολους, ο ενας με fender και οι αλλοι με Marshall ενας crunchy κι ενας distortion (οι ενισχυτες που εχω και κανονικα δλδ).

Κάποτε είχα δει ένα βίντεο με το "μυστικό" του ήχου των iron maiden. Όπως τα λες (και τα παίζεις και τα ακούμε), τα πράγματα φαίνονται πιο απλά.

Πάντως, η ανάλυσή σου σχετικά με την ηχογράφηση/παραγωγή είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Πράγματι, είναι θέμα για πολύ μελέτη, και για σεμινάριο όπως είπες...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
76 Απαντήσεις
30521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/07, 16:37
από Vaiking
0 Απαντήσεις
2449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/07, 23:39
από gers
4 Απαντήσεις
4208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 21:28
από Garvin
56 Απαντήσεις
17819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 07:56
από Kli Klis
2 Απαντήσεις
3058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/09, 04:03
από fake7
7 Απαντήσεις
4730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/09, 18:31
από fake7
6 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 21:33
από Βραζίλης
16 Απαντήσεις
4439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/11, 22:27
από constantinos9
11 Απαντήσεις
4762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/12, 19:15
από Βραζίλης
6 Απαντήσεις
2458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/21, 19:21
από BitCollector