Αποστολέας Θέμα: AYTOKTONIA  (Αναγνώστηκε 77964 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sl@sh

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #25 στις: 03/06/03, 14:50 »
o monos pou exei dikaioma na pairnei ti zoi apo ton allo einai autos pou ti dinei!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #26 στις: 03/06/03, 18:03 »
Νομιζω οτι ειναι πιο γλυκο να κοιτας την ζωη....γιατι αυτην την κοιτας συνεχεια....ενω τον θανατο μερικες στιγμες...
Το θέμα είναι αν αυτό που κοιτάζεις διαρκώς σου αρέσει... θα συμφωνήσω με τον che ότι ο θάνατος είναι πολύ πιο γλυκός... αλλά δεν είναι εγωιστικό αν η επιλογή σου κάνει ακόμα πιο πικρή την ζωή σε όσους μένουν πίσω...?
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Dionysos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Just hold my hand, i'll take you there...
    • Προφίλ
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #27 στις: 03/06/03, 23:10 »
αν σου κάνουν ένα δώρο το πετάς αν θές, απλά ο άλλος στεναχωριέται ;)
λοιπόν διαβάζω εδω για κάτι πράγματα και τελικά σκέφτομαι ότι η ύπαρξη πραγματικά μοιάζει ανώφελη... βλέπω για παγκοσμιοποίηση, για αυτοκτονία on-line, για κλειστόμυαλους φιλοσόφους και ανοιχτόμυαλους ανόητους, για μίση και αντιπάθειες για θρησκείες, χρώματα, ομάδες ακόμα και τόπο γέννησης. νομ'ίζω ότι η αυτοκτονία δεν είναι καλή λύση. μαζικη΄καταστροφή θα ήταν πιο αποτελεσματική  ;)
βεβαίως αν και με μακάβριο τρόπο αστειεύομαι. είναι σαφές ότι τελικά ο κόσμος μας ΔΕΝ είναι όμορφος αγγελικά πλασμένος (αν υπάρχει Θεος μάλλον έχει πάει διακοπές). απλά υπάρχουν μερικοί που δεν αντέχουν. κατηγόρισε τους αν θές , αλλά εγώ δεν κατηγορώ κανέναν και για κανέναν λόγο. αν υποάρχει παράδεισος όλοι έχουν τη θέση τους, γιατί ο Θεός ξέρει καλύτερα ποιός το αξίζει και ποιός όχι, και ούτε θεωρεί την αδυναμία αμάρτημα. πιο μεγάλο αμάρτημα είναι να μιλάμε για αυτά τα άτομα με αίσθημα ανωτερώτητας και σνομπισμού χωρίς να ξέρουμε την ψυχή τους. και μη μου πείτε για ψυχολόγους γιατι αυτοί και με το συμπάθειο σε όσους κάνουν το επάγγελμα δε ξέρουν τίποτα. εδώ οι ίδιοι δε ξέρουμε για μας... τεσπα αυτές ήταν οι απαισιόδοξες απόψεις μου για τον κόσμο, τι να κάνουμε  :) το μόνο λάθος που καταλογίζω σε αυτόύς που αυτοκτονούν είναι ότι δίνουν κάτι που δε μπορούν να πάρουν πίσω... δε ξέρεις πότε θα σου χρειαστεί  ;)
"Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly." - Dream, Neil Gaiman's The Sandman

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #28 στις: 04/06/03, 00:41 »
ο Θεός ξέρει καλύτερα ποιός το αξίζει και ποιός όχι, και ούτε θεωρεί την αδυναμία αμάρτημα. πιο μεγάλο αμάρτημα είναι να μιλάμε για αυτά τα άτομα με αίσθημα ανωτερώτητας και σνομπισμού χωρίς να ξέρουμε την ψυχή τους.
Προσωπικά δεν θεωρώ τίποτα αμάρτημα με την έννοια που του αποδίδουμε σήμερα (ξέρεις... κόλαση... αιώνιες βασανιστικές φλόγες... φίλε την έκατσες για μια αιωνιότητα κλπ...) Το αίσθημα σνομπισμού καθώς και η κάθε μας ελαττωματική συμπεριφορά προς τους άλλους γυρνάει εναντίον μας συμφωνώ, γιατί κρίνει μόνο εμάς και κανέναν άλλο... προσωπικά θεωρώ λάθος να κρίνουμε κάποιον χωρίς να έχουμε βρεθεί ή προσπαθήσει να δούμε τα πράγματα από τη θέση του. Και αυτό επειδή πιστεύω ότι για να αξιώνουμε γνώση της ψυχής του άλλου θα πρέπει κατ' αρχήν να ξεκινήσουμε γνωρίζοντας τη δική μας... απλά "ρίχνω χύμα" κάποιες σκέψεις μου τώρα, δεν διαφωνώ απαραίτητα... δεν ξέρω, ίσως να λέμε τελικά και το ίδιο πράγμα με διαφορετικά λόγια... :-\ ???
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #29 στις: 04/06/03, 09:37 »
Νομιζω οτι ειναι πιο γλυκο να κοιτας την ζωη....γιατι αυτην την κοιτας συνεχεια....ενω τον θανατο μερικες στιγμες...
Το θέμα είναι αν αυτό που κοιτάζεις διαρκώς σου αρέσει... θα συμφωνήσω με τον che ότι ο θάνατος είναι πολύ πιο γλυκός... αλλά δεν είναι εγωιστικό αν η επιλογή σου κάνει ακόμα πιο πικρή την ζωή σε όσους μένουν πίσω...?

Δε νομίζω ότι ζούμε γι αυτούς που μένουν πίσω.

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #30 στις: 04/06/03, 14:51 »
Νομιζω οτι ειναι πιο γλυκο να κοιτας την ζωη....γιατι αυτην την κοιτας συνεχεια....ενω τον θανατο μερικες στιγμες...
Το θέμα είναι αν αυτό που κοιτάζεις διαρκώς σου αρέσει... θα συμφωνήσω με τον che ότι ο θάνατος είναι πολύ πιο γλυκός... αλλά δεν είναι εγωιστικό αν η επιλογή σου κάνει ακόμα πιο πικρή την ζωή σε όσους μένουν πίσω...?

Δε νομίζω ότι ζούμε γι αυτούς που μένουν πίσω.
Κάνεις λάθος. Δεν ζείς για αυτούς αλλά ζείς χάρη σε αυτούς. Κάτι χρωστάμε και σε αυτούς τους άμοιρους τους γονείς μας βρε παιδιά.Για αυτό και όποιος καταφεύγει στην αυτοκτονία πρέπει να είναι τόσο απελπισμένος ώστε ακόμα και ο πόνος των αγαπημένων του προσώπων να μην τον απασχολεί.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #31 στις: 04/06/03, 14:57 »
Αν δεν τον απασχολεί ο αυτοσεβασμός θα τον απασχολήσει ο πόνος των αγαπημένων του ανθρώπων?

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #32 στις: 04/06/03, 15:03 »
Δεν ξέρεις ρε συ Τσε τι υπάρχει στην ψυχή του άλλου :(. Είμαστε όλοι τόσο διαφορετικοί. Κάποιος άλλος μπορεί με τα ίδια προβλήματα να γελούσε. Κάποιος άλλος αυτοκτονεί. Μην κρίνουμε όλοι εξ'ιδιον.
Πάντως μπορεί και κάποιος να αυτοκτονεί και από αυτοσεβασμό(ή τουλάχιστο έτσι να το βλέπει).
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #33 στις: 04/06/03, 15:07 »
Δεν ξέρεις ρε συ Τσε τι υπάρχει στην ψυχή του άλλου :(. Είμαστε όλοι τόσο διαφορετικοί. Κάποιος άλλος μπορεί με τα ίδια προβλήματα να γελούσε. Κάποιος άλλος αυτοκτονεί. Μην κρίνουμε όλοι εξ'ιδιον.
Πάντως μπορεί και κάποιος να αυτοκτονεί και από αυτοσεβασμό(ή τουλάχιστο έτσι να το βλέπει).

Τώρα μιλάς σωστά. Από αυτοσεβασμό, λοιπόν, μπορεί να αυτοκτονήσει κάποιος, σωστά?

Avgi

  • Επισκέπτης
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #34 στις: 04/06/03, 15:11 »
Το θεμα ειναι τι εκανες  για να φτασεις μεχρι εκεινο το σημειο οπου εχασες τον αυτοσεβασμο σου και πρεπει να αυτοκτονησεις για να τον ξαναβρεις..

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #35 στις: 04/06/03, 15:14 »
Το θεμα ειναι τι εκανες  για να φτασεις μεχρι εκεινο το σημειο οπου εχασες τον αυτοσεβασμο σου και πρεπει να αυτοκτονησεις για να τον ξαναβρεις..

Μα ποιος είπε ότι αυτοκτονείς για να ξαναβρεις τον αυτοσεβασμό σου? Μάλλον επειδή τον έχασες το κάνεις και νιώθεις αδύναμος να τον ξαναβρείς.

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #36 στις: 04/06/03, 15:57 »
Μα ποιος είπε ότι αυτοκτονείς για να ξαναβρεις τον αυτοσεβασμό σου? Μάλλον επειδή τον έχασες το κάνεις και νιώθεις αδύναμος να τον ξαναβρείς.
Ή επειδή φοβάσαι να προσπαθήσεις καν...
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #37 στις: 04/06/03, 18:23 »
Σε κάθε περίπτωση, νιώθεις αδύναμος και οι συγκυρίες δεν σου έστειλαν κάποιον/αν να σε στιρίξει. Εγώ επειδή είχα και προσωπικές εμποιρίες, ποτέ δεν πρόκειται να κατηγορήσω κάποιον για αδυναμία γιατί μπορεί να συμβεί σε όλους.Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.(Τι είπα πάλι :P)
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #38 στις: 06/06/03, 09:56 »
Μα δε νομίζω ότι είναι αναγκαίο να έχεις προσωπικές εμπειρίες για να ξέρεις ότι η ψυχή του ανθρώπου είναι άβυσσος. Γι αυτό δεν πρέπει να κατηγορούμε κανένα.

Αποσυνδεδεμένος makiszab

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #39 στις: 07/06/03, 14:51 »
Η αυτοκτονία δεν είναι ούτε πράξη δειλίας ούτε πράξη θάρρους.
Είναι πράξη ακραίου εγωισμού.
Αν δεν είμασταν τόσο εγωιστές,εγκλωβισμένοι στον μικρόκοσμό μας και την καθημερινότητά μας,θα ''ακούγαμε'' το Χριστό,ο οποίος μας είπε γι' αυτόν που θέλει τους ανθρώπους δυστυχισμένους και απελπισμένους:''εκείνος ανθρωποκτόνος ην απ' αρχής και εν τη αληθεία ουχ έστηκεν'' κατά Ιωάννην κεφ.η' 44.
Ας σταματήσουμε επιτέλους ν' ασχολούμαστε με τον εαυτούλη μας και ας δούμε γύρω μας.Υπάρχουν πολλοί που έχουν την ανάγκη μας.

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #40 στις: 08/06/03, 00:25 »
Η αυτοκτονία δεν είναι ούτε πράξη δειλίας ούτε πράξη θάρρους.
Είναι πράξη ακραίου εγωισμού.
Αν δεν είμασταν τόσο εγωιστές,εγκλωβισμένοι στον μικρόκοσμό μας και την καθημερινότητά μας,θα ''ακούγαμε'' το Χριστό,ο οποίος μας είπε γι' αυτόν που θέλει τους ανθρώπους δυστυχισμένους και απελπισμένους:''εκείνος ανθρωποκτόνος ην απ' αρχής και εν τη αληθεία ουχ έστηκεν'' κατά Ιωάννην κεφ.η' 44.
Ας σταματήσουμε επιτέλους ν' ασχολούμαστε με τον εαυτούλη μας και ας δούμε γύρω μας.Υπάρχουν πολλοί που έχουν την ανάγκη μας.

Tα έχω βαρεθεί αυτά πια... Για όλα λύσεις έχει? Εγώ που έχω δύο δόσεις απλήρωτες μπορεί να κάνει κάτι?

Αποσυνδεδεμένος Dionysos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Just hold my hand, i'll take you there...
    • Προφίλ
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #41 στις: 08/06/03, 17:37 »
βεβαίως και οι άλλοι έχουν την ανάγκη μας... αν όμως δε μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου θα βοηθήσεις και τους άλλους??  ??? όταν καταλήξει κανείς να αυτοκτονήσει πιστεψέ με πάντα εν βρασμό  ψυχής το κάνει δε το κάνει για πλάκα... και σίγουρα αν μπορούσε θα το απέφευγε. για να φτάσεις στην αυτοκτονία δεν είναι κάτι όμορφο ούτε κάτι που ξεπερνιέται εύκολα... και όπως είχε πει κάποιος (pontifikas, freemind δε θυμάμαι) όποιος είναι έξω από το χωρό, πολλά τραγούδια ξέρει...
"Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly." - Dream, Neil Gaiman's The Sandman

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #42 στις: 08/06/03, 22:18 »
βεβαίως και οι άλλοι έχουν την ανάγκη μας... αν όμως δε μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου θα βοηθήσεις και τους άλλους??  ??? όταν καταλήξει κανείς να αυτοκτονήσει πιστεψέ με πάντα εν βρασμό  ψυχής το κάνει δε το κάνει για πλάκα... και σίγουρα αν μπορούσε θα το απέφευγε. για να φτάσεις στην αυτοκτονία δεν είναι κάτι όμορφο ούτε κάτι που ξεπερνιέται εύκολα... και όπως είχε πει κάποιος (pontifikas, freemind δε θυμάμαι) όποιος είναι έξω από το χωρό, πολλά τραγούδια ξέρει...

Etsi einai. Otan eheiw ftasei se mia tetia katastasi to telefteo pou se niazei einai oi alloi. Idiws an den iparhoun kai polli pou na se agapoun...
Twitter @mcrosog

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #43 στις: 12/06/03, 14:35 »
Μα δε νομίζω να παίζει ρόλο αν σε αγαπάει κάποιος ή όχι. Το "κακό" είναι πιο εσωτερικό...! Δεν είναι θέμα αγάπης!

Αποσυνδεδεμένος H4RRY

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα!
    • Προφίλ
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #44 στις: 13/06/03, 02:04 »
...''εκείνος ανθρωποκτόνος ην απ' αρχής και εν τη αληθεία ουχ έστηκεν'' κατά Ιωάννην κεφ.η' 44
Αν δηλαδή το μεταφράσω λίγο διαφορετικά σημαίνει πως αυτός που αυτοκτονεί...μπλα μπλα...δεν χέστηκε?  :o ;D :P ::) 8)
Πως δικαιολογείτε κάποιον που αυτοκτονεί επειδή βαρέθηκε να ζει?
Μπούχτισε,τα είδε ολά,δεν πάει άλλο!Τι λέτε?Για κάποιον που δεν του έχει μείνει τίποτα να κάνει πιά?Κ ας είναι υγιής,ας είναι πλούσιος δ ξέρω γω τι!Απλώς βαρέθηκε κ έχει την περιέργεια να δει πως είναι ο θάνατος...Ε?..
"Να κι αν γυρίζει,να κι αν δεν γυρίζει!" Γαλιλαίος

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #45 στις: 16/06/03, 13:00 »
Egw pisteuw oti kaneis den exei to DIKAIWMA na pethanei prwtou ekplhrwsei ton kyklo tou se auth th zwh. Ektos k an pasxei apo aniath astheneia pou tha ton odhghsei ekei mathimatika opote mporei na thesei prowro telos.

H autoktonia einai luytrwsh anamfisvhthta se polles peristaseis.
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #46 στις: 16/06/03, 13:09 »

H autoktonia einai luytrwsh anamfisvhthta se polles peristaseis.

Χμ...μαλλον περισσοτερο υποχωρηση και αποδοχη ειναι, παρα λυτρωση! Οταν ο ανθρωπος δεν εχει το σθενος και τα "μπαλακια" να πολεμησει για τη ζωη του, τοτε η αυτοκτονια ειναι η καταλληλοτερη λυση!
Οσο για τις χρονιες και ανιατες αρρωστιες, καλυτερα να ρωτησουμε αυτους που παρολο που οι γιατροι τους εδιναν 2-3 μηνες ζωης, ζουνε ακομα και 3-4 χρονια με την ελπιδα της θεραπειας! Αμα χασεις την ελπιδα...χανεις και τη μαχη!!

« Τελευταία τροποποίηση: 17/06/03, 00:18 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #47 στις: 16/06/03, 18:59 »
Rwta autous pou zoune mish zwh. Mia zwh xwris epiloges k diexodous apo th gennhsh tous k pes tous gia to poso wraia einai  h zwh k gia to an einai lutrwsh h oxi. Oso gia thn paraithsh symfwnw.
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος kitharistas_poihths

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Αισθάνομαι την πραγματικότητα με σωματικό πονο....
    • Προφίλ
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #48 στις: 19/06/03, 02:28 »
ego pali den tha statho se ayton poy thn kanei alla se aytoys poy einai giro toy ti kanoyn ? alla tha moy pite ama soy girisei soy girise !!!!  :-\
Ανοίγω το παράθυρο στην απεραντοσύνη της αυγής να φωτιστή απ' την ποίηση κάθε πτυχή του νου μου.Μα οι λέξεις βγάζουνε στην ράχη τους φτερά και κυνηγούν στ' άπλετο φως την Ελευθέρια τους.

Αποσυνδεδεμένος Kitharovia

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:AYTOKTONIA
« Απάντηση #49 στις: 19/06/03, 17:33 »
Νομιζω οτι δεν μπορουμε να χαρακτηρισουμε την αυτοκτονια γενικα ωσ πραξη δειλιας ή θαρρους καθως αυτα που ξερουμε ειναι πολυ λιγοτερα απο αυτα που δεν ξερουμε.Διαφορες αποψεις που ακουστηκαν απο Vagabond,Freemind,Pinelopi,και αλλους(με τοσα που διαβασα τι να πρωτοθυμηθω) με βρισκουν συμφωνη.Κατι που μου εμεινε ειναι η αποψη του Zappa οτι μονο αυτος που αυτοκτονει ξερει αν αξιζε η οχι και οτι στο κατω κατω δικη του ειναι η ζωη την κανει οτι θελει.Διαφωνω μαζι σου Ζappa.Καθετι που κανουμε εχει συνεπειες οχι μονο σε μας αλλα και στους αλλους.Για μας μπορουμε να επιλεξουμε εχουμε το δικαιωμα αλλα για τους αλλους οχι καθως δεν μπορουμε να ξερουμε ποιες ακριβως θα ειναι οι συνεπειες στους αλλους αφου καθε ανθρωπος αντιδρα διαφορετικα απο τους αλλους και μπορει να αντιδρα διαφορετικα ακομα και καθε φορα που του συμβαινει κατι παρομοια ακριβως επειδη ολα αλλαζουν και ποτε τιποτα δεν μπορει να ειναι απολυτως ομοιο ακομα κι αν ετσι φαινεται(π.χ. μπορει να αλλαζει ο ψυχισμος του ανθρωπου).Επισης αφου δεν τα ξερουμε ολα δεν μπορουμε να ξερουμε αν κατι αξιζε η οχι.Μπορει εμεις να νομιζουμε οτι αξιζε και να υπαρχει μια μικρη λεπτομερεια που μας διαφευγει και ειναι αρκετη απο μονη της ωστε να αποδεικνυει οτι αυτο τελικα δεν αξιζε.Eπισης ηθελα να πω στον Kitharista_poihth κατι.Φιλε μου αν τα περιμενεις ολα απο τους αλλους σωθηκες.Καποια πραγματα τα οφειλουμε εμεις οι ιδιοι στον εαυτο μας(και οχι μονο).Επισης ειναι πολυ ευκολο να χρεωνουμε στους αλλους τη δικια μας τρελα.Στην τελικη ας προσεχαμε.Τι μας φταινε οι αλλοι?Δεν ειμαστε αβουλα οντα.