Ψηφοφορία

Ποια η αποψη σας για αυτους που δεν υπηρετουν?Εννοειται εξαιρουνται οι ψυχολογικα η σωματικα ανημποροι αλλα και οι εχων αναβολη γιατι θα υπηρετησουν καποτε και αυτοι

Καλα κανουν και δεν υπηρετουν
28 (51.9%)
Τους καταλαβαινω μεν αλλα εγω δεν θα το εκανα
10 (18.5%)
Ειναι αργοσχολοι ανθρωποι και πανε την χωρα μας πισω
16 (29.6%)
Δεν ξερω,δεν απαντω
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 52

Αποστολέας Θέμα: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους  (Αναγνώστηκε 106263 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #50 στις: 28/04/07, 03:09 »
Εχεις δικιο..Συγνωμη που μπλεκω μαζι σου, αλλα ειμαι και ζωοφιλος παναθεμα με!! Αλλο ενα κακο!! Δηαλδη θα πληρωνω στο παιδι μου εισοδο στον ζωολογικο κηπο στα Σπατα!! Θα καταστραφω οικονομικα :D Και αμα εχω 2 παιδια?!! Πω πω..ουτε να το σκεφτομαι!!

Αρα, παραβαινεις εναν νομο του κρατους...Αρα συνεχιζεις να αυτοθεωρεισαι καλος πολιτης?!

Εγώ σε ξαναρωτώ και αποφεύγεις περίτεχνα να απαντήσεις.

Οι εγκληματίες, οι οποίοι έχουν πάει στρατό (ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΕΤΣΙ...πρίν πετάξεις κοτσάνα)...είναι καλύτεροι απο έναν κατα τ'αλλα νόμιμο ανυπότακτο;
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #51 στις: 28/04/07, 03:14 »
Οχι, ομως εσυ εισαι βιαστης? Εγω ειμαι βιαστης?

Για μενα απλα εισαι ενας κατωτερος πολιτης απο μενα, που δεν εχει πληρη δικαιωματα σε πολλους τομεις της δημοσιας ζωης!

Αυτα..οσα παραδειγματα και θελεις να φερεις, εγω παντα θα στο λεω γιατι αυτη ειναι η αληθεια!


Οι εγκληματίες, οι οποίοι έχουν πάει στρατό (ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΕΤΣΙ...πρίν πετάξεις κοτσάνα)...είναι καλύτεροι απο έναν κατα τ'αλλα νόμιμο ανυπότακτο;
Πως εισαι ΝΟΜΙΜΑ ανυποτακτος?! Και πως διαχωριζεις εναν εγκληματια απο εσενα φιλε μου!! Εχετε επιτελεσει και οι 2 ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ απεναντι στον Νομο? Απο εκει και περα αναλογα με την παρανομια, εχετε και τηναντιστοιχη ποινη!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/07, 03:17 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #52 στις: 28/04/07, 03:16 »
Εγώ λυπάμαι για το γεγονός ότι υπάρχουν άτομα σαν τον Freemind με αναχρονιστικές και σκοταδιστικές απόψεις στην χώρα μας.

Τέτοια άτομα θα ήταν ιδανικοί υποψήφιοι για την Ιερά Εξέταση ή τους Σκοταδιστές του Ορθόδοξου χριστιανισμού.

Άβουλα άτομα-πρόβατα τα οποία σκύβουν το κεφάλι στην οποιαδήποτε απειλή και οποιαδήποτε εξουσία.

Άτομα τα οποία θα είναι και αυτοί και δυστυχώς τα παιδιά τους μιά ζωή στη μιζέρια και την ανυπαρξία.

Αν είναι αυτός ο νεοέλληνας....πράγματι δεν θέλω να έχω καμία σχέση μαζί του. Βέβαια απο την άλλη ευελπιστώ ότι κάκιστα παραδείγματα σαν το ελεϊνό υποκείμενο, κομπλεξικό φίλο Freemind είναι μόνο μια μαύρη εξαίρεση.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #53 στις: 28/04/07, 03:17 »
Εγώ λυπάμαι για το γεγονός ότι υπάρχουν άτομα σαν τον Freemind με αναχρονιστικές και σκοταδιστικές απόψεις στην χώρα μας.

Τέτοια άτομα θα ήταν ιδανικοί υποψήφιοι για την Ιερά Εξέταση ή τους Σκοταδιστές του Ορθόδοξου χριστιανισμού.

Άβουλα άτομα-πρόβατα τα οποία σκύβουν το κεφάλι στην οποιαδήποτε απειλή και οποιαδήποτε εξουσία.

Άτομα τα οποία θα είναι και αυτοί και δυστυχώς τα παιδιά τους μιά ζωή στη μιζέρια και την ανυπαρξία.

Αν είναι αυτός ο νεοέλληνας....πράγματι δεν θέλω να έχω καμία σχέση μαζί του. Βέβαια απο την άλλη ευελπιστώ ότι κάκιστα παραδείγματα σαν το ελεϊνό υποκείμενο, κομπλεξικό φίλο Freemind είναι μόνο μια μαύρη εξαίρεση.

Άλλο ένα επιχείρημα... ::) ::) ::)
 Είχες κάτι ωραία λατινικά νομίζω, για αυτό που κάνεις τώρα....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #54 στις: 28/04/07, 03:19 »
Ad hominem... ;)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #55 στις: 28/04/07, 03:20 »
Ο,τι και να λες Χρηστο, εγω μπορω να εχω το χαρτακι μου και να πιασω οπου θελω δουλεια, ενω εσυ, με "ανεκπληρωτες τις στρατιωτικες υποχρεωσεις" θα παλευεις σε ενα γραφειακι μιας τεχνικης εταιριας ( που στην Ελλαδα ξερουμε τι μελλον εχουν συνηθως ) και με το φοβο μην σου πεσει κανα 5λεπτο απο την τσεπη!

Περα απο αυτο, εισαι στα ματια ενος νομιμου πολιτη, παρανομος και η παρουσια σου εγκυμονει κινδυνους για την διατηρηση και την συνοχη μιας κοινωνιας!


Η καταργηση νομων με το ετσι θελω μπορει για σενα να ειναι μαγκια και με τους φιλους σου να το παιζεις "μποσικος" και "cool", ομως στο συνολο της κοινωνιας θα παραμενεις ο δακτυλοδεικτουμενος ανυποτακτος που δεν εχει τα ιδια δικαιωματα με το γιο του γειτονα που πηγε στον στρατο και εχασε 1 χρονο!!
Τουλαχιστον ο τελευταιος εχει ελπιδες για μια θεση στο δημοσιο..Εσυ μονο για μια θεση στον ιδιωτικο τομεα και αυτο παρ'ελπιδα του καλου εργοδοτη!!

Αντε γεια μας!!! Χαρηκα που μιλησα με εναν υποδεεστερο μου συνειδητα και πνευματικα!!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #56 στις: 28/04/07, 03:21 »
Ad hominem... ;)

Σα βαμπιρ εξ ουρανου....
Τις ευχαριστίες μου...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #57 στις: 28/04/07, 03:23 »
Ad hominem... ;)

Δεν απαντώ σε επιχείρημα...αλλά σε προσωπική επίθεση....ξαναδιάβασε το Ad hominem.

Freeming Εσύ με το χαρτάκι σου...αν νομίζεις ότι θα πιάσεις δουλειά όπου ΘΕΛΕΙΣ στην σημερινή ελλάδα....είσαι βαθειά νυχτωμένος.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #58 στις: 28/04/07, 03:25 »
Συγνωμη,αλλα σαν νομιμος πολιτης, αποφευγω να μιλαω με στοιχεια που διαταρρασουν την ισορροπια του κοινωνικου συνολου...Μολις φτασετε στα επιπεδα νομιμοτητας που βρισκονται οι υπολοιποι, μπορεις να μιλησεις για δουλεια..
Μεχρι τοτε, ησυχια, στη θεση σας και να ελπιζετε το γραφειακι σας στην τεχνικη εταιρια να παραμεινει εκει..και εσεις να ειστε απο πισω..

Ειναι ωραιο να εισαι κακοςς... ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/07, 03:27 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #59 στις: 28/04/07, 03:27 »
Freeming Εσύ με το χαρτάκι σου...αν νομίζεις ότι θα πιάσεις δουλειά όπου ΘΕΛΕΙΣ στην σημερινή ελλάδα....είσαι βαθειά νυχτωμένος.

Ενω πριν ένα χρόνο, οι προτάσεις πέφτανε βροχή!
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #60 στις: 28/04/07, 03:30 »
Freeming Εσύ με το χαρτάκι σου...αν νομίζεις ότι θα πιάσεις δουλειά όπου ΘΕΛΕΙΣ στην σημερινή ελλάδα....είσαι βαθειά νυχτωμένος.


Ενω πριν ένα χρόνο, οι προτάσεις πέφτανε βροχή!
Ναι..γιατι τοτε οι κοπελες που βγαινανε απο τα πανεπιστημια ειχαν serial number 2006442, επομενως ηταν κακη παραλαβη, και μονο οι κατοχοι μπουλου μπορουσαν να πιασουν δουλεια :P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #61 στις: 28/04/07, 03:31 »
Συγνωμη,αλλα σαν νομιμος πολιτης, αποφευγω να μιλαω με στοιχεια που διαταρρασουν την ισορροπια του κοινωνικου συνολου...Μολις φτασετε στα επιπεδα νομιμοτητας που βρισκονται οι υπολοιποι, μπορεις να μιλησεις για δουλεια..
Μεχρι τοτε, ησυχια, στη θεση σας και να ελπιζετε το γραφειακι σας στην τεχνικη εταιρια να παραμεινει εκει..και εσεις να ειστε απο πισω..

Ειναι ωραιο να εισαι κακοςς... ;D ;D ;D

Αποφεύγεις; Τις τελευταίες 2 ώρες αυτό κάνεις....

Όταν λοιπόν εγώ απο το γραφειάκι μου με τη βαρβάτη προυπηρεσία πιάσω δουλειά σε πολυεθνική....εσύ ακόμα θα βαράς προσοχές και θα καθαρίζεις τα σκατά του διοικητή. Όταν εγώ θα έχω πάρει προαγωγή...εσύ τότε θα απολύεσαι απο τον στρατό και θα τρέχεις να γλύφεις λερωμένες ποδιές για 600€ τον μήνα ανασφάλιστα.

Εγώ τότε θα σε σκέφτομαι και δεν θα κρατιέμαι απο τα γέλια.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #62 στις: 28/04/07, 03:33 »
Συγνωμη,αλλα σαν νομιμος πολιτης, αποφευγω να μιλαω με στοιχεια που διαταρρασουν την ισορροπια του κοινωνικου συνολου...Μολις φτασετε στα επιπεδα νομιμοτητας που βρισκονται οι υπολοιποι, μπορεις να μιλησεις για δουλεια..
Μεχρι τοτε, ησυχια, στη θεση σας και να ελπιζετε το γραφειακι σας στην τεχνικη εταιρια να παραμεινει εκει..και εσεις να ειστε απο πισω..

Ειναι ωραιο να εισαι κακοςς... ;D ;D ;D

Τώρα, θα σε δείρω εγώ! Μόλις του απάντησες! Αρα είσαι 0-τύπος-που-απάντησε-στο στοιχείο-που-διαταρράσει το κοινωνικό σύνολο!
Ντροπή σου! ;D ;D

Τώρα που απάντησα βέβαια εγώ έγινα ο-άλλος-τύπος-που-μίλησε-στο-τύπο-που-απάντησε-στο στοιχείο-που-διαταρράσει το κοινωνικό σύνολο

Μισή-μισή η ντροπή...

@Chris2004

Μιλάς για προβατάκια, αλλα εσύ είσαι στη πολυεθνική εταιρία...

Τη βαρβάτη προϋπηρεσία θα την έχεις αποκτήσει, όσο ο Φρη είναι ακόμα στρατο, σε λιγότερο απο χρόνο δλδ? ΧΑ!
Για να κάνεις τέτοια σύγκριση, θα έπρεπε τουλάγχιστον, να έχετε τελειώσει την σχολή ταυτόχρονα, άρα άτοπη η σύγκριση...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/07, 03:35 από Μεταβαρόνος Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #63 στις: 28/04/07, 03:35 »
Δεν πεφτω αλλο στο επιπεδο σου. Εχεις φτασει πλεον στα τελευταια ορια εξευτελισμου..Και σαν ανθρωπος αλλα και σαν πολιτης. Επειδη εισαι αυτη τη στιγμη πληγωμενος απο τις αληθειες που λεγονται για σενα ( και γενικα ολους τους ανυποτακτους ) η συμπεριφορα σου ειναι η αντιστοιχη. Τα λεγομενα μου βρισκονται πιο πανω, μπορεις να διαψευσεις ο,τι ειπα για ευκαιριες εργασιας με χαρτι ή χωρις.
Αντι αυτου καθεσαι και λες τιθα κανω με το δικο μου μελλον...Αν νομιζεις πως θα θιχτω κανεις μεγαλο λαθος :D
Αποδειξε σημερα το βραδυ στον εαυτο σου ποσο πετυχημενος εισαι στην πολυεθνικη εταιρια που δουλευεις...Κριμα ειναι να χαλασεις το ονειρο..
Αντε καλο μας βραδυ.


Isnogood, ειπα καλο βραδυ... :D σημα κατατεθεν πως σταματαω τα παιχνιδια :D Θελεις να τσακωθουμε εμεις για προβατακια και πολυεθνικες
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #64 στις: 28/04/07, 03:43 »
Μπά, αύριο πάλι...Άντε καληνύχτα!

@Chris2004
Όσο για τα 600€ ανασφάλιστα, θα σε στεναχωρίσω, γιατί σπουδάζουμε, και εγώ και ο Φρη...

Τα αν δεν θα κρατιέσαι απο τα οποιαδήποτε γέλια, το πιστεύω.... Δυστυχώς, ακόμα κάποιοι διασκεδάζουν με τη προσπάθεια άλλων, που είχαν τα κότσια να αντέξουν 12 μήνες αβάσταχτων βασανιστηρίων...

Άντε, αύριο πάλι...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #65 στις: 28/04/07, 04:39 »
Τη βαρβάτη προϋπηρεσία θα την έχεις αποκτήσει, όσο ο Φρη είναι ακόμα στρατο, σε λιγότερο απο χρόνο δλδ? ΧΑ!
Για να κάνεις τέτοια σύγκριση, θα έπρεπε τουλάγχιστον, να έχετε τελειώσει την σχολή ταυτόχρονα, άρα άτοπη η σύγκριση...

Έχω ήδη 2 χρόνια προϋπηρεσία και είμαι στον 3ο....δηλαδή όταν ο φίλος σου ο Φρη τελειώσει θα είμαι στον 5ο έχοντας κάνει παράλληλα το 2ο μεταπτυχιακό που θέλω να κάνω. Μάλλον δεν είμαι σε τόσο μειονεκτική θέση...μάντεψε ποιος θα είναι ανταγωνιστικότερος για μια θέση.
Ένας που μόλις τελείωσε στρατό με μηδενική προϋπηρεσία...ή ένας με 5 χρόνια και 2 μεταπτυχιακα αλλά δεν έκανε στρατό;
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος panos4657

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #66 στις: 28/04/07, 05:06 »
Κι εγω θα φερω το Batmobile μου να δειτε ποιος ειναι ο καλυτερος.

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #67 στις: 28/04/07, 07:22 »
Είναι και το θέμα με τους τούρκους στη μέση.
Οι κύπριοι πάνε 2 χρόνια  :o στρατό και με το που θα τελειώσουν το σχολείο.
$%%$# τον Καραμανλή που είπε ότι θα το κάνει 6μηνο!!
Και το σκασμένο του λέτε να πάει στρατό όταν μεγαλώσει... ::)?

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #68 στις: 28/04/07, 09:04 »
Δηλαδή απ όσα διαβάζω βγαίνει το συμπέρασμα πως όσο κανείς δεν πάει στρατό βρίσκει τις τέλειες δουλειές που δεν ξέρει ποια να πρωτοδιαλέξει να πάει με φυσικά παχυλότατο μισθό ενώ αν πάει φαντάρος εξαφανίζονται όλα και το πολύ πολύ να βρει καμιά με 600 ευρώ....
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #69 στις: 28/04/07, 09:06 »
Ένας που μόλις τελείωσε στρατό με μηδενική προϋπηρεσία...ή ένας με 5 χρόνια και 2 μεταπτυχιακα αλλά δεν έκανε στρατό;
Ενας που τελειωσε στο στρατο μπορει να διεκδικησει μια θεση στο δημοσιο. Και να κερδιζει 1700Ε μεσα σε λιγοτερο χρονο απ'ο,τι εσυ χρειαστηκες να πιεστεις και να παρακαλας!
Το ξερεις πως δεν εχεις τα ιδια δικαιωματα με εμας, οποτε δεν υπαρχει λογος να στο αναφερω συνεχεια και να σε "τσιγκλαω"...
Οπως ειπε και ο Isnogood..Μιλας για "προβατα", ομως εσυ εισαι αυτος που υποδουλωθηκε σε μια πολυεθνικη!
Αν στο μελλον βγαζεις περισσοτερα απο μενα, δεν με ενδιαφερει ουτε θα σε θεωρω πιο "μαγκα".
Παραμενεις ενα ανομος πολιτης, που το 85% του ελληνικου λαου σε ονομαζει Ανυποτακτο και καθε στιγμη φοβασαι μην γινει καμια μετατροπη στο νομο περι ανυποκτακτων! Τοτε θα χασεις πολλα περισσοτερα απο ενα ειρωνικο χαμογελο φοβου που μας πετας...
Μεχρι την εξαγορα της ποινης σου, εγω θα κοιμαμαι ησυχος και εσυ θα τρωγεσαι με τα ρουχα σου...
Ε, λοιπον...οσο cool και μαγκα σε θεωρουν στην παρεα σου, για μας εχεις ηδη παρει τη "βουλα". Και τα καταφερες μονος σου

( απορω αν θα μπορουσε να στεριωσει ποτε ανθρωπος μαζι σου.. )
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/07, 09:08 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #70 στις: 28/04/07, 09:41 »
Τη βαρβάτη προϋπηρεσία θα την έχεις αποκτήσει, όσο ο Φρη είναι ακόμα στρατο, σε λιγότερο απο χρόνο δλδ? ΧΑ!
Για να κάνεις τέτοια σύγκριση, θα έπρεπε τουλάγχιστον, να έχετε τελειώσει την σχολή ταυτόχρονα, άρα άτοπη η σύγκριση...

Έχω ήδη 2 χρόνια προϋπηρεσία και είμαι στον 3ο....δηλαδή όταν ο φίλος σου ο Φρη τελειώσει θα είμαι στον 5ο έχοντας κάνει παράλληλα το 2ο μεταπτυχιακό που θέλω να κάνω. Μάλλον δεν είμαι σε τόσο μειονεκτική θέση...μάντεψε ποιος θα είναι ανταγωνιστικότερος για μια θέση.
Ένας που μόλις τελείωσε στρατό με μηδενική προϋπηρεσία...ή ένας με 5 χρόνια και 2 μεταπτυχιακα αλλά δεν έκανε στρατό;
Kαλά, διαβάζεις τι γράφω?

Απο τη στιγμή, που έχετε μια διαφορά ηλικίας, η σύγκριση που κάνεις είναι άτοπη..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #71 στις: 28/04/07, 10:03 »
Εγώ πάντως όσες αγγελίες διαβάζω για τη θέση που θα διεκδικήσω όταν πάρω πτυχίο λένε :ΕΚΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ... ::)

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #72 στις: 28/04/07, 10:40 »
Έχετε χάσει λιγάκι το παιχνίδι, διότι δεν έχετε θέσει σωστούς ορισμούς.

Ανυπότακτος θεωρείται αυτός ο οποίος αρνείται να παρουσιαστεί για να εκτελέσει την στρατιωτική του θητεία. Ο πολίτης αυτός είναι παράνομος και διώκεται ποινικά οπότε δεν υφίσταται η υπόθεση της αναζήτησης εργασίας στην Ελλάδα διότι αν περάσει στην Ελληνική επικράτεια συλλαμβάνεται.

Δεν θεωρείται ανυπότακτος αυτός που έχει απαλλαγεί των στρατιωτικών του υποχρεώσεων για οποιονδήποτε λόγο (νόμιμο ή νομότυπο) ούτε αυτός ο οποίος κάνει εναλλακτικό τύπο θητείας.

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

lakonas75

  • Επισκέπτης
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #73 στις: 28/04/07, 11:28 »
Έχετε χάσει λιγάκι το παιχνίδι, διότι δεν έχετε θέσει σωστούς ορισμούς.

Ανυπότακτος θεωρείται αυτός ο οποίος αρνείται να παρουσιαστεί για να εκτελέσει την στρατιωτική του θητεία. Ο πολίτης αυτός είναι παράνομος και διώκεται ποινικά οπότε δεν υφίσταται η υπόθεση της αναζήτησης εργασίας στην Ελλάδα διότι αν περάσει στην Ελληνική επικράτεια συλλαμβάνεται.

Δεν θεωρείται ανυπότακτος αυτός που έχει απαλλαγεί των στρατιωτικών του υποχρεώσεων για οποιονδήποτε λόγο (νόμιμο ή νομότυπο) ούτε αυτός ο οποίος κάνει εναλλακτικό τύπο θητείας.




ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ.
Εύγε ρε Papou...
 8)

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #74 στις: 28/04/07, 13:05 »
Ελεος το σμπαραλιασατε το θεμα...

Το να εισαι ανυποταχτος, εαν εξαιρεσουμε ισως τις περιπτωσεις Ελληνων που κανουν διδακτορικα στο εξωτερικο και πανε για διεθνη ακαδημαϊκη καριερα (γεγονος που ομως συνεπαγεται συνηθως την μονιμη εγκατασταση τους στο εξωτερικο), εγω προσωπικα το θεωρω ασκοπο, κατακριτεο και η Πολιτεια παρανομο.Δεν ειμαι κανενας στρατοκα*λος,  αλλα ενταξει ειναι μια διαδικασια που υποχρεωτικα θα την περασουμε ολοι μας... Επι της ουσιας μπορω να πω οτι ειναι χαμενος χρονος, αλλα δεν νομιζω οτι δεν θα σου αφησει και τιποτα χρησιμο... Αυτοι που εχουν ιδεολογικο προβλημα με τα οπλα κλπ μπορουν να επιλεξουν εναλλακτικη θητεια. Ομως αυτοι που δεν θελουν να πανε "γιατι ετσι", ε οχι, να χαλασουν τη ζαχαρενια τους και να πανε. Εκτος απο το ζητημα "χαμενος χρονος=> γιατι να τον ξοδευω ασκοπα" που ειναι κοινο για ολους μας, κατα τα αλλα γιατι να κανεις τοσο μεγαλο ζητημα το να μην πας? Ενταξει μπορει να μην ειναι και οτι πιο ευχαριστο και πιστευω οτι αν δεν ηταν υποχρεωτικο, κανενας δεν θα πηγαινε, αλλα απο τη στιγμη που ειναι γιατι να μην πας και να υφιστασαι μετα ολη αυτην την ταλαιπωρια? Φοβασαι κατι, δεν μπορεις μακρυα απο την οικογενειακη εστια, ή μηπως δεν πιστευεις αρκετα στο χαρακτηρα, την προσωπικοτητα και τις δυναμεις σου? Δηλαδη τι θα παθεις πια? (και μην ακουσω τραγικες δακρυβρεχτες στρατιωτικες ιστοριες... για το μεσο ορο μιλαω). Θεωρω υπερβολικη ολη αυτην την αντιδραση...
Δεν συμφωνω με το στρατο ετσι οπως ειναι, θα ηθελα να ειναι διαφορετικος, αλλα ειτε ειναι ειτε οχι, απο τη στιγμη που ετσι διεπει το Συνταγμα και το ολο νομικο καθεστως, θα παω για να ειμαι ενταξει στις υποχρεωσεις μου ως Ελληνας πολιτης. Εαν εισαι ανυποταχτος νομιζω διωκεσαι εντος των συνορων, οποτε εαν βρισκεσαι στην Ελλαδα και δεν διωκεσαι ως ανυποταχτος και καποια αλλη παρανομια-"παραθυρακι" θα εχεις βρει... το οποιο δεν το θεωρω σωστο.Πηγαινε, να μαθεις απο πρωτο χερι τι ακριβως κατηγορεις, και μετα κανε και το πιο μεγαλο κινημα για την καταργηση-τροποποιηση της θητειας...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/06, 18:33
από Ommadawn
27 Απαντήσεις
10252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/06, 13:42
από Ορεστης99
57 Απαντήσεις
17231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/07, 15:22
από jaymz21
16 Απαντήσεις
7371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 20:12
από Ikaros
10 Απαντήσεις
5374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 01:48
από Jezus
0 Απαντήσεις
2090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/09, 20:34
από Sbiblerubleb
3 Απαντήσεις
2950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 10:19
από Vaiking
1 Απαντήσεις
2164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 21:46
από hot_sauce (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
3799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/11, 21:00
από moitsos
2 Απαντήσεις
4174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/15, 22:04
από grigoris.karathimios