Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!  (Αναγνώστηκε 52128 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #75 στις: 05/05/08, 23:00 »
Ναι, αντιθετες αποψεις λεγετε...δεν ειπα οτι ολοι τσακωθηκαν με ολους...ολοι τσακωθηκαν με τον Sweet Strings :P...o Sweet Strings ητνα επιθετικος και ερειστικος, γι' αυτο ολοι αντιδρασατε, αλλα πιστευω πως αυτο εχει να κανει και με τις αντιθετες αποψεις...αν ησουν της αποψης του Sweet Strings θα αντιδρουσες ετσι?
Νομιζω οτι το θεμα δεν εχει νοημα...ο Sweet Strings απλα χαβαλεδιαζει...μην ασχολειστε...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #76 στις: 05/05/08, 23:01 »
Ναι, αντιθετες αποψεις λεγετε...δεν ειπα οτι ολοι τσακωθηκαν με ολους...ολοι τσακωθηκαν με τον Sweet Strings :P...o Sweet Strings ητνα επιθετικος και ερειστικος, γι' αυτο ολοι αντιδρασατε, αλλα πιστευω πως αυτο εχει να κανει και με τις αντιθετες αποψεις...αν ησουν της αποψης του Sweet Strings θα αντιδρουσες ετσι?
Ρε συ αν ειχε απλα αντιθετη αποψη θα τσακωνομουν?Το κανω συχνα? :P...Τελος παντων δεν αξιζει οπως βλεπεις... ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #77 στις: 05/05/08, 23:03 »
Ναι, αντιθετες αποψεις λεγετε...δεν ειπα οτι ολοι τσακωθηκαν με ολους...ολοι τσακωθηκαν με τον Sweet Strings :P...o Sweet Strings ητνα επιθετικος και ερειστικος, γι' αυτο ολοι αντιδρασατε, αλλα πιστευω πως αυτο εχει να κανει και με τις αντιθετες αποψεις...αν ησουν της αποψης του Sweet Strings θα αντιδρουσες ετσι?
Ρε συ αν ειχε απλα αντιθετη αποψη θα τσακωνομουν?Το κανω συχνα? :P...Τελος παντων δεν αξιζει οπως βλεπεις... ;D

Οχι, δεν ειπα οτι αν ειχε απλα αντιθετη αποψη θα τσακωνοσασταν...αλλα και την ιδια να ειχατε παλι δε θα αρπαζοσασταν...καταλαβες???

Οσο για το αν αξιζει... ;D

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #78 στις: 05/05/08, 23:12 »
Ναι, αντιθετες αποψεις λεγετε...δεν ειπα οτι ολοι τσακωθηκαν με ολους...ολοι τσακωθηκαν με τον Sweet Strings :P...o Sweet Strings ητνα επιθετικος και ερειστικος, γι' αυτο ολοι αντιδρασατε, αλλα πιστευω πως αυτο εχει να κανει και με τις αντιθετες αποψεις...αν ησουν της αποψης του Sweet Strings θα αντιδρουσες ετσι?
Ρε συ αν ειχε απλα αντιθετη αποψη θα τσακωνομουν?Το κανω συχνα? :P...Τελος παντων δεν αξιζει οπως βλεπεις... ;D
σε ΄χω εγω δει ξανα.....

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #79 στις: 05/05/08, 23:21 »
Να προσθέσω και εγώ την άποψη μου.Πιστεύω πως θα είναι καλύτερα κάποιος να πάει στο στρατό στα 18,από την άποψη ότι ξεμπερδεύει και  μετά είναι ελεύθερος να κάνει τη ζωή του (κλπ,κλπ.)..Μακάρι να είχα πάει και εγώ στα 18,θα τελείωνα,θα έκανα 6 μήνες αντί 12 και όλα καλά.και όσο για αυτά που λένε μερικοί για δύσκολος ο στρατός και τα σχετικά,είναι μέγα ψέμα,κάνενας που πάει στις μέρες μας δεν κακοπερνάει στο στρατό και ούτε είναι όπως όταν πήγαιναν οι πατεράδες μας.οι μόνοι που δικαιολογούνται να λένε οτι ήταν δύσκολα ειναι όσοι υπηρέτησαν σε επίλεκτα σώματα (πεζοναύτες,καταδρομείς κλπ).Ξέρω και από φίλους και γνωστούς που υπηρέτησαν σε μη επίλεκτα σώματα τα τελευταία 4 χρόνια και 1 στους 20 διαμαρτύρεται οτι πέρασε άσχημα.
Και παιδιά σκεφτείτε απλά οτι,όλοι πηγαίνουν στρατο (εκτος κάποιων κακών εξαιρέσεων), οπότε δεν χρειάζεται τόσος ντόρος για το θέμα.
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #80 στις: 05/05/08, 23:30 »
Να προσθέσω και εγώ την άποψη μου.Πιστεύω πως θα είναι καλύτερα κάποιος να πάει στο στρατό στα 18,από την άποψη ότι ξεμπερδεύει και  μετά είναι ελεύθερος να κάνει τη ζωή του (κλπ,κλπ.)..Μακάρι να είχα πάει και εγώ στα 18,θα τελείωνα,θα έκανα 6 μήνες αντί 12 και όλα καλά.και όσο για αυτά που λένε μερικοί για δύσκολος ο στρατός και τα σχετικά,είναι μέγα ψέμα,κάνενας που πάει στις μέρες μας δεν κακοπερνάει στο στρατό και ούτε είναι όπως όταν πήγαιναν οι πατεράδες μας.οι μόνοι που δικαιολογούνται να λένε οτι ήταν δύσκολα ειναι όσοι υπηρέτησαν σε επίλεκτα σώματα (πεζοναύτες,καταδρομείς κλπ).Ξέρω και από φίλους και γνωστούς που υπηρέτησαν σε μη επίλεκτα σώματα τα τελευταία 4 χρόνια και 1 στους 20 διαμαρτύρεται οτι πέρασε άσχημα.
Και παιδιά σκεφτείτε απλά οτι,όλοι πηγαίνουν στρατο (εκτος κάποιων κακών εξαιρέσεων), οπότε δεν χρειάζεται τόσος ντόρος για το θέμα.
Απλά τα είπες όλα +10000 φίλε μάκη και +10000000 για ΤΟΝ SRV

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #81 στις: 05/05/08, 23:34 »
κάτι κ off-topic & on-topic

επειδή το θέμα έχει έναν σημαντικό βαθμό σοβαρότητας, καλό θα ήταν να σοβαρευτούμε όλοι κ να διεξάγουμε την συζήτηση σε έναν πιο φιλικό τόνο.. έχω δει αρκετά θέματα κ σοβαρά κ χαβαλετζίδικα να καταλήγουν στον κάδο.. κρίμα είναι να πάει κ αυτό εκεί.. τουλάχιστον υποτίθεται ότι όλοι όσοι συμμετέχουμε έχουμε τον ανάλογο βαθμό σοβαρότητας, υπευθυνότητας κ οριμότητας.. ;)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #82 στις: 05/05/08, 23:36 »
Να προσθέσω και εγώ την άποψη μου.Πιστεύω πως θα είναι καλύτερα κάποιος να πάει στο στρατό στα 18,από την άποψη ότι ξεμπερδεύει και μετά είναι ελεύθερος να κάνει τη ζωή του (κλπ,κλπ.)..Μακάρι να είχα πάει και εγώ στα 18,θα τελείωνα,θα έκανα 6 μήνες αντί 12 και όλα καλά.και όσο για αυτά που λένε μερικοί για δύσκολος ο στρατός και τα σχετικά,είναι μέγα ψέμα,κάνενας που πάει στις μέρες μας δεν κακοπερνάει στο στρατό και ούτε είναι όπως όταν πήγαιναν οι πατεράδες μας.οι μόνοι που δικαιολογούνται να λένε οτι ήταν δύσκολα ειναι όσοι υπηρέτησαν σε επίλεκτα σώματα (πεζοναύτες,καταδρομείς κλπ).Ξέρω και από φίλους και γνωστούς που υπηρέτησαν σε μη επίλεκτα σώματα τα τελευταία 4 χρόνια και 1 στους 20 διαμαρτύρεται οτι πέρασε άσχημα.
Και παιδιά σκεφτείτε απλά οτι,όλοι πηγαίνουν στρατο (εκτος κάποιων κακών εξαιρέσεων), οπότε δεν χρειάζεται τόσος ντόρος για το θέμα.
Απλά τα είπες όλα +10000 φίλε μάκη και +10000000 για ΤΟΝ SRV

ευχαριστώ και για τα 2 Βαγγέλη.
κάτι κ off-topic & on-topic

επειδή το θέμα έχει έναν σημαντικό βαθμό σοβαρότητας, καλό θα ήταν να σοβαρευτούμε όλοι κ να διεξάγουμε την συζήτηση σε έναν πιο φιλικό τόνο.. έχω δει αρκετά θέματα κ σοβαρά κ χαβαλετζίδικα να καταλήγουν στον κάδο.. κρίμα είναι να πάει κ αυτό εκεί.. τουλάχιστον υποτίθεται ότι όλοι όσοι συμμετέχουμε έχουμε τον ανάλογο βαθμό σοβαρότητας, υπευθυνότητας κ οριμότητας.. ;)
Σωστός φώτη!
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #83 στις: 05/05/08, 23:38 »
άσε που παλιά εξετάζανε ''αναλυτικά'' τους φαντάρους  :o

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #84 στις: 05/05/08, 23:42 »
Οκ..επειδη ειδα οντως κατι σωστο να προσθεσω κατι.Πηγα στρατο στα 24 και γενικα ειχα πολλα νευρα.Σε αντιθεση με κατι παιδια που ηταν 19 και ηταν στα τετοια τους.Δλδ απο αποψη χαλαροτητας ισως να επρεπε να ειχα παει να ξεμπερδευω.Βεβαια..οταν ηταν να παω ηταν 18 μηνες..και ετσι σπουδαζοντας περιμενα να πεσει και η θητεια στο 12μηνο.

Δεν μπορω να πω οτι περασα ασχημα.Εμαθα καποια πραγματα..εκανα 2 φιλους που εχω κρατησει κ εκανα κ τις βλακειες της ζωης μου.Επισης δοκιμασα τον εαυτο μου και διαπιστωσα οτι ειχα πολυ περισσοτερες αντοχες απο οτι νομιζα.

Και κατι σχετικο επειδη το ειδα.Τα παλικαρια που ηταν γενικα σκληραγωγημενα απο επαρχια..ηταν οι πιο ανετοι μεσα.Παιδια καλομαθημενα γενικα που δεν ειχαν σκληραγωγηθει απο την ζωη..δλδ ουτε να χουν δουλεψει ουτε να χουν ζοριστει γενικα και να χουν μια σωστη αγωγη στο σπιτι..τα βρηκαν λιγο σκουρα.Μπορω να πω οτι δεν πιστευα στα ματια μου οταν εβλεπα ενα σωρο ατομα πρακτικα να ναι ετοιμοι να βαλουν τα κλαμματα..και διπλα να ναι οι επαρχιωτες που την παλευαν καλα.Αρα αυτο που θελω να πω ..ειναι οτι σιγουρα και στον στρατο αλλα και στις δυσκολιες της ζωης υπαρχει συσχετισμος στο ποσο σωστα μας μεγαλωνουν και μας σκληραγωγουν οι γονεις μας με το πως αντιμετωπιζουμε την ζωη.

Δεν πιστευω οτι ο στρατοςσωνει και καλα σε κανει αντρα.Ισως ομως κανοντας την θητεια σου να σκληραινεις και λιγο..αναλογα παντα με το οτι θα περασεις.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #85 στις: 05/05/08, 23:51 »
Μπραβο ρε Bassman, να και μια σωστη κουβεντα...

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #86 στις: 06/05/08, 00:44 »
Οσοι δεν θέλουν να πάνε στρατό δικαιολογούνται γιατί είναι "πολίτες του κόσμου".

Αποσυνδεδεμένος .

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #87 στις: 06/05/08, 01:06 »
Να προσθέσω και εγώ την άποψη μου.Πιστεύω πως θα είναι καλύτερα κάποιος να πάει στο στρατό στα 18,από την άποψη ότι ξεμπερδεύει και  μετά είναι ελεύθερος να κάνει τη ζωή του (κλπ,κλπ.)..Μακάρι να είχα πάει και εγώ στα 18,θα τελείωνα,θα έκανα 6 μήνες αντί 12 και όλα καλά.και όσο για αυτά που λένε μερικοί για δύσκολος ο στρατός και τα σχετικά,είναι μέγα ψέμα,κάνενας που πάει στις μέρες μας δεν κακοπερνάει στο στρατό και ούτε είναι όπως όταν πήγαιναν οι πατεράδες μας.οι μόνοι που δικαιολογούνται να λένε οτι ήταν δύσκολα ειναι όσοι υπηρέτησαν σε επίλεκτα σώματα (πεζοναύτες,καταδρομείς κλπ).Ξέρω και από φίλους και γνωστούς που υπηρέτησαν σε μη επίλεκτα σώματα τα τελευταία 4 χρόνια και 1 στους 20 διαμαρτύρεται οτι πέρασε άσχημα.
Και παιδιά σκεφτείτε απλά οτι,όλοι πηγαίνουν στρατο (εκτος κάποιων κακών εξαιρέσεων), οπότε δεν χρειάζεται τόσος ντόρος για το θέμα.

Μηπως καποιοι λενε οτι ο στρατος τελικα δεν ηταν τιποτα ιδιαιτερο γιατι πηγαν οποτε ηθελαν και ποσο μαλλον επειδη ηθελαν να πανε;

Μηπως τελικα καποιοι μπορει να θελουν να πανε μετα τα 25, η δεν ξερω ποτε, και ας δυσκολεψει αυτο την ζωης τους; Δεν ειναι δικαιωμα τους; Αμα δεν γινουν υπευθυνα ατομα ουτε αποκτησουν καποιες πρακτικες δεξιοτητες η αν δεν μαθουν στο τελος να "την παλευουν την ζωη" δεν ειναι δικη τους επιλογη; Με το ζορι "σωτηρια"; Οι 18χρονοι που θελουν να ξεμπερδευουν, να γινουν πιο υπευθυνοι και δεν ξερω τι σκατα αλλο (ως γνωστων ο στρατος κυριως τετοιους βγαζει απο παλια απο τους πατεραδες μας που περιμεναν τον στρατο, που ναι οντως ηταν πιο σκληρος, αλλα οταν εχεις περασει κατοχες, χουντες δεν νομιζω να περιμεναν το στρατο να μαθουν τη ζωη και παλι καποιοι απο αυτους τους "υπευθυνους" μας κυβερνουν, αλλα και οι περισσοτεροι σημερινοι νεοι δεν εχουν πλεον μπροστα τους ενα "λαμπρο μελλον" πανε δεν πανε στρατο) αυτοι δεν εχουν και τωρα το δικαιωμα να πανε; Γιατι να επιβαλλουν την επιλογη τους στους αλλους;

Και γενικοτερα ο στρατος δεν σε σκληραινει, σε σκληραινει το γεγονος οτι εσυ ζεις τον κοσμο σε μια απο τις δυο πλευρες του και αυτο δεν αλλαζει πας δεν πας στρατο. Ειτε εισαι στην επαρχια ειτε στην πολη η θα εχεις τα μεσα να την βγαζεις λαδι οταν οι αλλοι φτανουν στα ακρα των δυνατοτητων τους η δεν τα εχεις και αυτο εννοειται θα γινεται σ'ολη την διαρκεια της ζωης μας.

Θα μπορουσα να γραψω και πολιτικα επιχειρηματα γιατι διαφωνω με αυτο το μετρο η γιατι καποιοι θελουν να εφαρμοστει, αλλα αυτα που εγραψα ειναι απλες σκεψεις ενος ανθρωπου που οταν διαβαζει τους αριθμους των νεων που πεθαναν (ειναι εκεινες οι περιπτωσεις που τα ορια δολοφονια και αυτοκτονια ειναι δυσδιακριτα) στα στρατοπεδα δεν το θεωρει βιτσιο η παιχνιδακι κανενος πολιτικου χωρου.

Γι' αυτο τοσος ντορος για το θεμα.
IN GRIND WE CRUST

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #88 στις: 06/05/08, 01:25 »
Θα μπορουσα να γραψω και πολιτικα επιχειρηματα γιατι διαφωνω με αυτο το μετρο η γιατι καποιοι θελουν να εφαρμοστει, αλλα αυτα που εγραψα ειναι απλες σκεψεις ενος ανθρωπου που οταν διαβαζει τους αριθμους των νεων που πεθαναν (ειναι εκεινες οι περιπτωσεις που τα ορια δολοφονια και αυτοκτονια ειναι δυσδιακριτα) στα στρατοπεδα δεν το θεωρει βιτσιο η παιχνιδακι κανενος πολιτικου χωρου.
Γι' αυτο τοσος ντορος για το θεμα.
Έθεσες ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα.. Είμαι κάθετος και κατηγορώ ευθέως τους αξιωματικούς (και κυρίως τους λοχαγούς μας που όφειλαν να μας γνώριζουν και να μας ψυχολογούν καλύτερα) για το ότι δεν ανέγνωσαν περίεργες και επικίνδυνες συμπεριφορές σε άτομα που δεν μπορούσαν να προσαρμοστούν στο στρατό.. Ο παράγοντας ψυχολογία απλά δεν υπάρχει στον Ε.Σ. και το γεγονός ότι κάποιος που λαϊκά "δεν την παλεύει" ίσως και να επιλέξει να αυτοκτονήσει (δεν έχουν σε όλα τα τάγματα άδειους γεμιστήρες, σε πολλά φυλάκια τα όπλα έχουν κανονικές σφαίρες) θεωρείται αντισυμβατική κίνηση και ως εκ τούτου δεν προλαμβάνεται....απλά παρατηρείται, μόνο όταν είναι πολύ αργά.. :(

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #89 στις: 06/05/08, 03:01 »
Να προσθέσω και εγώ την άποψη μου.Πιστεύω πως θα είναι καλύτερα κάποιος να πάει στο στρατό στα 18,από την άποψη ότι ξεμπερδεύει και  μετά είναι ελεύθερος να κάνει τη ζωή του (κλπ,κλπ.)..Μακάρι να είχα πάει και εγώ στα 18,θα τελείωνα,θα έκανα 6 μήνες αντί 12 και όλα καλά.και όσο για αυτά που λένε μερικοί για δύσκολος ο στρατός και τα σχετικά,είναι μέγα ψέμα,κάνενας που πάει στις μέρες μας δεν κακοπερνάει στο στρατό και ούτε είναι όπως όταν πήγαιναν οι πατεράδες μας.οι μόνοι που δικαιολογούνται να λένε οτι ήταν δύσκολα ειναι όσοι υπηρέτησαν σε επίλεκτα σώματα (πεζοναύτες,καταδρομείς κλπ).Ξέρω και από φίλους και γνωστούς που υπηρέτησαν σε μη επίλεκτα σώματα τα τελευταία 4 χρόνια και 1 στους 20 διαμαρτύρεται οτι πέρασε άσχημα.
Και παιδιά σκεφτείτε απλά οτι,όλοι πηγαίνουν στρατο (εκτος κάποιων κακών εξαιρέσεων), οπότε δεν χρειάζεται τόσος ντόρος για το θέμα.

Μηπως καποιοι λενε οτι ο στρατος τελικα δεν ηταν τιποτα ιδιαιτερο γιατι πηγαν οποτε ηθελαν και ποσο μαλλον επειδη ηθελαν να πανε;

Μηπως τελικα καποιοι μπορει να θελουν να πανε μετα τα 25, η δεν ξερω ποτε, και ας δυσκολεψει αυτο την ζωης τους; Δεν ειναι δικαιωμα τους; Αμα δεν γινουν υπευθυνα ατομα ουτε αποκτησουν καποιες πρακτικες δεξιοτητες η αν δεν μαθουν στο τελος να "την παλευουν την ζωη" δεν ειναι δικη τους επιλογη; Με το ζορι "σωτηρια"; Οι 18χρονοι που θελουν να ξεμπερδευουν, να γινουν πιο υπευθυνοι και δεν ξερω τι σκατα αλλο (ως γνωστων ο στρατος κυριως τετοιους βγαζει απο παλια απο τους πατεραδες μας που περιμεναν τον στρατο, που ναι οντως ηταν πιο σκληρος, αλλα οταν εχεις περασει κατοχες, χουντες δεν νομιζω να περιμεναν το στρατο να μαθουν τη ζωη και παλι καποιοι απο αυτους τους "υπευθυνους" μας κυβερνουν, αλλα και οι περισσοτεροι σημερινοι νεοι δεν εχουν πλεον μπροστα τους ενα "λαμπρο μελλον" πανε δεν πανε στρατο) αυτοι δεν εχουν και τωρα το δικαιωμα να πανε; Γιατι να επιβαλλουν την επιλογη τους στους αλλους;

Και γενικοτερα ο στρατος δεν σε σκληραινει, σε σκληραινει το γεγονος οτι εσυ ζεις τον κοσμο σε μια απο τις δυο πλευρες του και αυτο δεν αλλαζει πας δεν πας στρατο. Ειτε εισαι στην επαρχια ειτε στην πολη η θα εχεις τα μεσα να την βγαζεις λαδι οταν οι αλλοι φτανουν στα ακρα των δυνατοτητων τους η δεν τα εχεις και αυτο εννοειται θα γινεται σ'ολη την διαρκεια της ζωης μας.

Θα μπορουσα να γραψω και πολιτικα επιχειρηματα γιατι διαφωνω με αυτο το μετρο η γιατι καποιοι θελουν να εφαρμοστει, αλλα αυτα που εγραψα ειναι απλες σκεψεις ενος ανθρωπου που οταν διαβαζει τους αριθμους των νεων που πεθαναν (ειναι εκεινες οι περιπτωσεις που τα ορια δολοφονια και αυτοκτονια ειναι δυσδιακριτα) στα στρατοπεδα δεν το θεωρει βιτσιο η παιχνιδακι κανενος πολιτικου χωρου.

Γι' αυτο τοσος ντορος για το θεμα.


Δεν αντιλέγω,σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που ήθελαν να πάνε απο μόνοι τους,αλλά δεν νομίζω πως είναι πλειοψηφία.κανονικά θα έπρεπε να έχεις την επιλογή του πότε θέλεις να πάς,όπως ισχύει τώρα.Απλά δεν μου φαίνεται και άσχημο το αν πάς στα 18 και κάνεις και 6 μήνες λιγότερο.όσο για τις αυτοκτονίες,σίγουρα μεγάλο θέμα.Καλό βράδυ.
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #90 στις: 06/05/08, 10:05 »
Και γενικοτερα ο στρατος δεν σε σκληραινει, σε σκληραινει το γεγονος οτι εσυ ζεις τον κοσμο σε μια απο τις δυο πλευρες του και αυτο δεν αλλαζει πας δεν πας στρατο. Ειτε εισαι στην επαρχια ειτε στην πολη η θα εχεις τα μεσα να την βγαζεις λαδι οταν οι αλλοι φτανουν στα ακρα των δυνατοτητων τους η δεν τα εχεις και αυτο εννοειται θα γινεται σ'ολη την διαρκεια της ζωης μας.


Συμπληρώνοντας την παραπάνω άποψη, να πω ότι η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι ο στρατός σε σκληραγωγεί σωματικά, αλλά σε καταστρέφει πνευματικά: Τελικά, αντί να μαθαίνεις να συνυπάρχεις αρμονικά με τους συνανθρώπους σου και να έχεις μια υγιή άμιλλα και αλτρουισμό, μαθαίνεις πως να λουφάρεις εφευρίσκοντας ευφάνταστους τρόπους, πως να κοιτάς την πάρτη σου κι ας πάνε να πνιγούν οι άλλοι, πως να γλύφεις τους ανωτέρους σου και μόλις γυρνούν την πλάτη να τους βρίζεις, πως να χρησιμοποιείς τις γνωριμίες σου (βύσματα) για να καλοπερνάς, πως να βγάζεις το άχτι σου σε συνανθρώπους σου που έτυχε να έγιναν φαντάροι μετά από σένα, πως να γίνεις μέγας ωχαδερφιστής και παρτάκιας για να σε θαυμάζουν και να σε ζηλεύουν όλοι που καταφέρνεις και περνάς "ζάχαρη" στον στρατό και που απέκτησες γερές βάσεις για να συνεχίσεις να καλοπερνάς έτσι και στην υπόλοιπη ζωή σου πατώντας επί πτωμάτων.

Η καλλιέργεια του πνεύματος και η ψυχαγωγία (αγωγή της ψυχής, όχι απλά διασκέδαση) είναι άγνωστες έννοιες στον στρατό. Είδε κανείς στρατόπεδο με βιβλιοθήκη; με καλλιτεχνικές δραστηριότητες; (πχ. μουσική) με προβολές επιμορφωτικών ταινιών; με ομιλίες; κλπ. Το Κέντρο Ψυχαγωγίας(?) Μονάδος περιέχει συνήθως μόνο τηλεόραση, τσιγάρα, κρουασάν και πατατάκια...

Η κυβέρνηση πάντως φαίνεται να το ξανασκέφτεται για την υποχρεωτική στράτευση στα 18:
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=897172&lngDtrID=244
Ενδιαφέρον έχουν οι 2 τελευταίες παράγραφοι της είδησης...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #91 στις: 06/05/08, 15:20 »
Ρε παιδια ολοι οσοι επιμενετε στην υποχρεωτικη στρατευση να ρωτησω κατι. Εγω που για πολιτικους λογους δεν θελω να παω στρατο θα παω με το ζορι? Γιατι να με υποχρεωσει η κοινωνια και να μην εχω επιλογες? Μην απαντησουν παρακαλω οσοι εχουν σκοπο να με πουν αδελφουλα και χεστη επειδη δεν θελω να παω φανταρος.

Αυτη τη στιγμη γνωριζετε τι επιλογες εχουν οι αντιρρησιες συνειδησεις? Αοπλη θητεια για 25 μηνες και θητεια σε δημοσια υπηρεσια για 30 μηνες. Ενας κοινος παραλογισμος δηλαδη γιατι σου λενε στεγνα οτι αν δεν γουσταρεις να πας φανταρος δεν θα σου καψουμε εναν αλλα 2 και 3 χρονους απο την ζωη σου. Αυτο ειναι καθαρος εκβιασμος κατα την γνωμη μου. Επομενως ουσιαστικα αυτη τη στιγμη δεν υπαρχουν εναλλακτικες για οσους δεν θελουν να πανε στρατο για πολιτκους λογους περα απο το τρελοχαρτο και φυγη στο εξωτερικο.

Τι γινεται λοιπον με μενα που δεν θελω να παω στρατο για τους πολιτικους και ιδεολογικους μου λογους?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #92 στις: 06/05/08, 15:25 »
Αν γινει πολεμος, τι θα κανεις ρε Roufous??? Θα την κανεις για εξωτερικο??? Τοτε πως ζεις εδω, σε εδαφη της Ελλαδας, με λεφτα της Ελλαδας, με Ελληνες φιλους κλπ και οταν η χωρα αυτη μπορει να σε χρειαστει εσυ δε θα την υπερασπιστεις? Και να μην αρχισεις τα πολιτικα τωρα...οταν μου τα λεγανε εμενα εσυ ησουν γυμνασιο...ξεκαθαρα ηθικα στα θετω το ζητημα...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #93 στις: 06/05/08, 15:58 »
Σιγααααααα μεγαλε και εμπειρε θα σου πεσει κανα κομματι πιστολι. 2 χρονια διαφορα εχουμε μη τρελενεσαι. Εγω εχω τις επιλογες μου για το αν γινει πολεμος, τις οποιες φυσικα δεν τις ξερεις και δεν εχω ηθικους ενδιασμους για το τι θα κανω. Το ζητημα το θετω καθαρα πολιτικα. Δεν θελω να παω στρατο για πολιτικους λογους. Ας μου απαντησει καποιος σοβαρα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #94 στις: 06/05/08, 16:01 »
Ρε παιδια ολοι οσοι επιμενετε στην υποχρεωτικη στρατευση να ρωτησω κατι. Εγω που για πολιτικους λογους δεν θελω να παω στρατο θα παω με το ζορι? Γιατι να με υποχρεωσει η κοινωνια και να μην εχω επιλογες? Μην απαντησουν παρακαλω οσοι εχουν σκοπο να με πουν αδελφουλα και χεστη επειδη δεν θελω να παω φανταρος.

Αυτη τη στιγμη γνωριζετε τι επιλογες εχουν οι αντιρρησιες συνειδησεις? Αοπλη θητεια για 25 μηνες και θητεια σε δημοσια υπηρεσια για 30 μηνες. Ενας κοινος παραλογισμος δηλαδη γιατι σου λενε στεγνα οτι αν δεν γουσταρεις να πας φανταρος δεν θα σου καψουμε εναν αλλα 2 και 3 χρονους απο την ζωη σου. Αυτο ειναι καθαρος εκβιασμος κατα την γνωμη μου. Επομενως ουσιαστικα αυτη τη στιγμη δεν υπαρχουν εναλλακτικες για οσους δεν θελουν να πανε στρατο για πολιτκους λογους περα απο το τρελοχαρτο και φυγη στο εξωτερικο.

Τι γινεται λοιπον με μενα που δεν θελω να παω στρατο για τους πολιτικους και ιδεολογικους μου λογους?
Κάνεις την καρδιά σου πέτρα και πας και παίζεις ένα ωραιότατο θεατράκι όπως όλοι μας (γιατί στην ουσία ο στρατός είναι ένα ωραίο θέατρο με τους καραβανάδες "μάλιστα κ. Διοικητά, διατάξτε, αμέσως" κ.λπ.) ή αλλιώς Ι5.. Αν θες την προσωπική μου γνώμη, δεν αξίζει.. Να πας με διάθεση ότι ένας χρόνος είναι (ίσως και 9μηνο αν ανήκεις σε πολύτεκνη οικογένεια), ας περάσει όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα..

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #95 στις: 06/05/08, 16:03 »
18 δεν εισαι??? Εγω ειμαι 22! Και δε λεω οτι ειμαι εμπειρος, απλα σου το ειπα για να μην αναλωθεις στο να μου λες το ιδιο παραμυθι.Μην τσιτωνεσαι, κουβεντα κανουμε..Παντως μια χαρα απεφυγες να απαντησεις σε αυτο που σε ρωτησα...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #96 στις: 06/05/08, 16:14 »
19 σε μερικες μερες αλλα δεν ειναι εκει το θεμα. Εσυ εισαι που ειπες οτι "οταν στα λεγανε εγω ημουνα γυμνασιο" λες και κατι σημαινει. Δεν ξερω ποιο παραμυθι εχεις ακουσει πολλες φορες. Εχω μια συγκεκριμενη πολιτικη αποψη. Εαν προκειται να πολεμησω δεν προκειται να πολεμησω για καμια πατριδα ουτε για κανενα ηγετη αλλα ουτε και για να υπερασπιστω κατι που δεν με εκφραζει. Θα πολεμησω για την ελευθερια των ανθρωπων και αυτο ειναι εναντιον της καθε ελλαδας και του καθε κρατους. Αν δεν σου αρεσει και με βρισκεις ρομαντικο αδιαφορω. Η πολιτικη μου θεση ειναι εναντιον του στρατου και για πολιτικους λογους δεν θελω να παω στο στρατο. Δεν καταλαβαινω γιατι κανενας αλλος δεν υπερασπιζεται το δικαιωμα της επιλογης μου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #97 στις: 06/05/08, 16:19 »
ωπ..... δηλαδη δεν θα υπερασπιζοσουν καμια πατριδα???

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #98 στις: 06/05/08, 16:22 »
ωπ..... δηλαδη δεν θα υπερασπιζοσουν καμια πατριδα???

Δεν αισθανομαι μελος ενος εθνους οχι. Ουτε την ελλαδα ουτε καμια αλλη χωρα δεν θα υπερασπιζομουν.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #99 στις: 06/05/08, 16:48 »
19 σε μερικες μερες αλλα δεν ειναι εκει το θεμα. Εσυ εισαι που ειπες οτι "οταν στα λεγανε εγω ημουνα γυμνασιο" λες και κατι σημαινει. Δεν ξερω ποιο παραμυθι εχεις ακουσει πολλες φορες. Εχω μια συγκεκριμενη πολιτικη αποψη. Εαν προκειται να πολεμησω δεν προκειται να πολεμησω για καμια πατριδα ουτε για κανενα ηγετη αλλα ουτε και για να υπερασπιστω κατι που δεν με εκφραζει. Θα πολεμησω για την ελευθερια των ανθρωπων και αυτο ειναι εναντιον της καθε ελλαδας και του καθε κρατους. Αν δεν σου αρεσει και με βρισκεις ρομαντικο αδιαφορω. Η πολιτικη μου θεση ειναι εναντιον του στρατου και για πολιτικους λογους δεν θελω να παω στο στρατο. Δεν καταλαβαινω γιατι κανενας αλλος δεν υπερασπιζεται το δικαιωμα της επιλογης μου.

παρακάλα τότε αν είναι να μας την ''πέσει'' κάποιος ας είναι τίποτα πολιτισμένοι, γιατί οι τούρκοι είναι και ''οθωμανικοί''
Την ελευθερία των ανθρώπων την κερδίζουμε στην καθημερινότητα λίγο-λίγο, και πολύ περισσότερο μέσα μας . Και για να δώσεις ελευθερία στην κοινωνία πρέπει να μάθεις να ζείς ελεύθερος μέσα στην ίδια την κοινωνία, αρα αναγκαστικά πρέπει να συμμετέχεις σε όλα, είτε είναι στρατός είτε δουλεία είτε οτιδήποτε, αν πάλι όμως δεν είσαι έτοιμος τη κακιά στιγμή χέστα. Και για κακή μας τύχη η γειτονιά  δεν είναι σαν το Βέλγιο εδω βαλκάνια ''βράζει''
Στη θεωρία καλά τα λες  και δεν σε κατηγορώ δικαιωμά σου είναι να πιστεεύεις οτι θες, αλλά χτυπα ξύλο αν στραβώσει κάτι και κάποιος μπει στο σπίτι σου δεν θα αντιδράςεις ? για 'σενα την οικογένειά σου η τελος πάντων μόνο την ιδεολογία σου αγαπάς ?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
7047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/10, 22:10
από FSL