Αποστολέας Θέμα: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?  (Αναγνώστηκε 22738 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #25 στις: 08/03/08, 11:28 »

Ισως βγαινει στους δρομους οχι απλα οδηγουμενη απο  ''καθε λογης Τσιπρες''(μανια πια..πριν ειχατε τον αλαβανο) αλλα και επειδη πραγματικα βλεπει τι συμβαινει γυρω της και προσπαθει για καποια καλυτερευση των συνθηκων..

Αστο καλυτερα δεν με πειθεις καθολου........τη νεολαια που βλεπω να κατεβαινει στους δρομους δεν την βλεπω να μαχεται για "καλυτερευση" των συνθηκων......αλλα για να μεινουν τα πραγματα ως εχουν, αναμασωντας ολα ανεξαιρετως τα τσιτατα του σταλινικου ΚΚΕ και του λαικιστικου ΣΥΝ....Οταν θα δω τους "απογοητευμενους" νεολαιους να γυρνανε την πλατη σε αυτα τα πιθηκοειδη, να κανουν πορεια για τον εξοβελισμο απο τα πανεπιστημια των κομματικων ρεμαλιων, οταν τα δω να κανουν πορεια για να παψει ο εξευτελισμος των πρυτανεων με την εκλογη τους απο τα καθε λογης φοιτηταρια τοτε, ναι θα σου πω μπραβο και θα κατεβω μαζι σου στους δρομους. Εως τοτε ειστε το ιδιο πραγμα με τους απεργους της ΔΕΗ κ της τραπεζης Ελλαδας που κλεινουν ρευμα, χρηματιστηριο για να μην αλλαξει τιποτα....να ζουν απο το κρατικο κορβανα, με 2000€ μισθους και συνταξη στα 45...


Mα κατσε το πιο σημαντικο προβλημα ειναι να βγαλουμε τις παραταξεις απο τα πανεπιστημια?Αυτο πιστευεις οτι ειναι το σοβαροτερο προβλημα στο οποιο πρεπει να δωθει λυση?Αρκετα σημαντικοτερο ειναι το ασφαλιστικο για παραδειγμα..Και παραταξοπαιδο δεν ειμαι..δεν ανηκω σε καμια..αλα το να μου λες οτι το σημαντικοτερο προβλημα ειναι να διωξουμε τις παραταξεις δεν το βρισκω σοβαρο επιχειρημα...Αλλωστε ολες οι κινητοποιησεις καπως πρεπει να οργανωνονται.

Σιμο εννοησα λαθος!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #26 στις: 08/03/08, 15:43 »
Ποια νεολαία βγαίνει στους δρόμους??? Εγώ μόνο τους αναρχικούς έχω δει...οι άλλοι είμαστε όλοι παιδιά του ίδιου καναπέ...
προφανως δεν θα κοιταξες καλα... ;)

Βολεύει πολλούς αυτή η κουβέντα... ;)
δεν ξερω ποιον βολευει και ποιον οχι..αλλα μην ειμαστε και απολυτοι... ;)

και να συμβαλω λιγο στο παραπανω ποστ με την αποψη μου..κατακριτεο ειναι να αγαναχτουμε με τους ανθρωπους που ασχολουντε με την πολιτικη μεσω των κομματων ???
Το οτι "κατεβασαν" οι εργατες της δεη το ρευμα δεν μου δειχνει οτι προσαθουν να μην αλλαξει τπτ σε αυτον τον τοπο..το αντιθετο μου δειχνει..συν την αγανακτιση τους...
« Τελευταία τροποποίηση: 08/03/08, 15:49 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Ariel_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Είμαι αυτό που κυνηγάω...
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #27 στις: 08/03/08, 16:01 »
βασικά είναι τέτοια η δουλειά μου που έρχομαι σε επαφή με την νεολαια. αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι απλά αντιμετωπίζουν και βλέπουν τα πράγματα πολύ διαφορετικά από ότι οι μεγαλύτεροι. Μένει παθητική στα προβλήματα ενώ ελπίζει πως θα λυθούν δια μαγείας. Κάνουμε πορείες...γιατί όμως τις κάνουμε; σε τι αποβλέπουμε; είναι ένας τρόπος αυτός για να αντιμετωπίσουμε τα προβλήματα ή πρέπει να ακολουθηθεί διαφορετική τακτική; το παρελθόν δεν είναι ίδιο με το παρόν. Σήμερα κανείς νέος δεν θυσιάζει την ζωή του. Κάποτε το έκαναν ακόμα και αυτό...
σήμερα ο ατομισμός έχει υποδουλώσει τον άνθρωπο. δεν φταινε οι νέοι που έγιναν ατομιστές. Άλλοι φταίνε: οι γονεις πρώτα από όλα που δεν αφήνουν τα παιδιά να μεγαλώσουν. Και όταν λέω παιδιά δεν εννοώ τα 16χρονα, εννοώ αυτα που κοντευουν τα 25. δεν αφήνουν να πάρουν την ζωή στα χέρια τους, να ψηθούν μέσα από τα λάθη του. Η σημερινή νεολαία αγγίζει τα όρια της μαλθακότητας.

Αποσυνδεδεμένος iliolousth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #28 στις: 12/03/08, 20:18 »
Mα κατσε το πιο σημαντικο προβλημα ειναι να βγαλουμε τις παραταξεις απο τα πανεπιστημια?Αυτο πιστευεις οτι ειναι το σοβαροτερο προβλημα στο οποιο πρεπει να δωθει λυση?Αρκετα σημαντικοτερο ειναι το ασφαλιστικο για παραδειγμα..Και παραταξοπαιδο δεν ειμαι..δεν ανηκω σε καμια..αλα το να μου λες οτι το σημαντικοτερο προβλημα ειναι να διωξουμε τις παραταξεις δεν το βρισκω σοβαρο επιχειρημα...Αλλωστε ολες οι κινητοποιησεις καπως πρεπει να οργανωνονται.


πλεον οι παραταξεις ειναι ενα μεγαλο προβλημα!δε λεω να βγουν απο τις σχολες απλα να θυμηθουν οτι βρισκονται εκει για αλλους λογους!οι παραταξεις πλεον ειναι τσιρακια των μεγαλων κομματων με δικη τους καθοδηγηση(μεσα σε αυτες ειναι και η παραταξη με την ιδεολογια που υποστηριζω) οπου αποβλεπουν απλα στις φοιτιτικες εκλογες να παρουν ψηφους για να πεσει το χρημα απο καθε αυτοδυναμια ετσι ωστε ολα τα μεγελα κεφαλια καθε παραταξης να ανελθουν κοινωνικα, οικονομικα και πολιτικα!σου κανουν πλυση εγκεφαλου για το τι ψηφιζεις και σου αλλαζουν το τροπο σκεψης με ενα μοναδικο τροπο!
δε νοιαζονται πλεον για τα προβληματα του φοιτητη!για τα δικαιωματα του αλλα και την καλυτερευση του τροπου διδασκαλιας, της ζωης που κανουν και μιλαω για φοιτητες που δεν εχουν οικονομικη ευχερια!

θυμαμαι απο τους δικους μου οτι παλια ηταν διαφορετικα τα πραγματα, παλευαν για τα πιστευω τους και για τα θελω τους και οχι για το δικο τους συμφερον!
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/08, 08:47 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #29 στις: 12/03/08, 20:35 »
Mα κατσε το πιο σημαντικο προβλημα ειναι να βγαλουμε τις παραταξεις απο τα πανεπιστημια?Αυτο πιστευεις οτι ειναι το σοβαροτερο προβλημα στο οποιο πρεπει να δωθει λυση?Αρκετα σημαντικοτερο ειναι το ασφαλιστικο για παραδειγμα..Και παραταξοπαιδο δεν ειμαι..δεν ανηκω σε καμια..αλα το να μου λες οτι το σημαντικοτερο προβλημα ειναι να διωξουμε τις παραταξεις δεν το βρισκω σοβαρο επιχειρημα...Αλλωστε ολες οι κινητοποιησεις καπως πρεπει να οργανωνονται.


πλεον οι παραταξεις ειναι ενα μεγαλο προβλημα!δε λεω να βγουν απο τις σχολες απλα να θυμηθουν οτι βρισκονται εκει για αλλους λογους!οι παραταξεις πλεον ειναι τσιρακια των μεγαλων κομματων με δικη τους καθοδηγηση(μεσα σε αυτες ειναι και η παραταξη με την ιδεολογια που υποστηριζω) οπου αποβλεπουν απλα στις φοιτιτικες εκλογες να παρουν ψηφους για να πεσει το χρημα απο καθε αυτοδυναμια ετσι ωστε ολα τα μεγελα κεφαλια καθε παραταξης να ανελθουν κοινωνικα, οικονομικα και πολιτικα!σου κανουν πλυση εγκεφαλου για το τι ψηφιζεις και σου αλλαζουν το τροπο σκεψης με ενα μοναδικο τροπο!
δε νοιαζονται πλεον για τα προβληματα του φοιτητη!για τα δικαιωματα του αλλα και την καλυτερευση του τροπου διδασκαλιας, της ζωης που κανουν και μιλαω για φοιτητες που δεν εχουν οικονομικη ευχερια!

θυμαμαι απο τους δικους μου οτι παλια ηταν διαφορετικα τα πραγματα, παλευαν για τα πιστευω τους και για τα θελω τους και οχι για το δικο τους συμφερον!
σε αυτο φταινε οι παραταξεις ή οι φοιτητες; ::)
και επισης αλλο ειπε ο κιρατζο..οτι υπαρχουν πιο σημαντικα πργματα απο το να βγαλουμε τις παραταξεις απο τα πανεπιστημια...δλδ προτεραιοτητα εχει η διευθετηση των φοιτητικων παραταξεων απο το θεμα του ασφαλιστικου και του αρθρου 16..
τελος...δικο τους συμφερον ειναι να βγαινουν στους δρομους και σε πορειες,εκει δεν προσπαθυν για κατι καλυτερο;; ???Εστω και να μην ειναι αποτελεσματικος ο τροπος τους  ???
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/08, 08:48 από Βραζίλης »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος iliolousth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #30 στις: 12/03/08, 20:58 »
φιλε amylo δε ξερω αν συμφωνεις αλλα οι παραταξεις ειναι κινηση ιδεων και συζητησεων. τα περισσοτερα παιδια(στη πλειοψηφια) αρχιζουν να αποκτουν πολιτικοποιημενη αποψη(δικη τους,οχι των γονιων τους) μεσα απο τις σχολες και οταν φευγουν απο το σπιτι. αυτο πλεον δε γινεται, γιατι κανεις δε τους παρακινει (υποτιθεται και για αυτο το λογο υπαρχουν οι παραταξεις), απο τη στιγμη που δεν παρακινουνται και δεν τους δινεται το ερεθισμα να συζητησουν, να ψαξουν, να παραθεσουν την αποψη τους πως μπορουμε να λεμε οτι μας ενδιαφερουν τα σημαντικα θεματα οπως το ασφαλιστικο!αν θυμαμαι καλα στη Γαλλια οταν ηταν να γινει η μεταρυθμιση για το ασφαλιστικο τους και τα χρονια δουλειας τους, ολοι η νεολαια που ειναι αμεσα ενδιαφερομενη κινητοποιηθηκε(βεβαια δεν ασπαζομαι το σπασιμο, το καψιμο και τη βια), απο εμας ποιος ενδιαφερθηκε?

εξαλλου εχεις την εντυπωση οτι στις φοιτιτικες πορειες οσοι κατεβηκαν ηταν για να διαδηλωσουν?πολλοι ησαν αυτοι που κατεβηκαν για το χαβαλε να δουν τι γινεται, κατι σαν κοσμικο γεγονος!επισης πιστευεις οτι ειναι πολλοι αυτοι που ξερουν τι γινεται και τι παει να γινει σε  ολα τα σημαντικα θεματα που συμβαινουν?(σημειωνω οτι δε φταινε για ολα οι παραταξεις πριν μου το πει καποιος αλλος)

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #31 στις: 12/03/08, 22:42 »
φιλε amylo δε ξερω αν συμφωνεις αλλα οι παραταξεις ειναι κινηση ιδεων και συζητησεων. τα περισσοτερα παιδια(στη πλειοψηφια) αρχιζουν να αποκτουν πολιτικοποιημενη αποψη(δικη τους,οχι των γονιων τους) μεσα απο τις σχολες και οταν φευγουν απο το σπιτι. αυτο πλεον δε γινεται, γιατι κανεις δε τους παρακινει (υποτιθεται και για αυτο το λογο υπαρχουν οι παραταξεις), απο τη στιγμη που δεν παρακινουνται και δεν τους δινεται το ερεθισμα να συζητησουν, να ψαξουν, να παραθεσουν την αποψη τους πως μπορουμε να λεμε οτι μας ενδιαφερουν τα σημαντικα θεματα οπως το ασφαλιστικο!αν θυμαμαι καλα στη Γαλλια οταν ηταν να γινει η μεταρυθμιση για το ασφαλιστικο τους και τα χρονια δουλειας τους, ολοι η νεολαια που ειναι αμεσα ενδιαφερομενη κινητοποιηθηκε(βεβαια δεν ασπαζομαι το σπασιμο, το καψιμο και τη βια), απο εμας ποιος ενδιαφερθηκε?

εξαλλου εχεις την εντυπωση οτι στις φοιτιτικες πορειες οσοι κατεβηκαν ηταν για να διαδηλωσουν?πολλοι ησαν αυτοι που κατεβηκαν για το χαβαλε να δουν τι γινεται, κατι σαν κοσμικο γεγονος!επισης πιστευεις οτι ειναι πολλοι αυτοι που ξερουν τι γινεται και τι παει να γινει σε  ολα τα σημαντικα θεματα που συμβαινουν?(σημειωνω οτι δε φταινε για ολα οι παραταξεις πριν μου το πει καποιος αλλος)
1on)εγω εχω διαφορετικη αποψη..οτι τωρα γινεται αυτη η πολιτικοποιηση στις σχολες απο οτι οι γονεις μας διοτι ειμαστε σε διαφορετικες εποχες και πιο ελευθερες...εμεις δεν ειχαμε μια χουντα για να φοβομαστε..αλλα το αν θα πολιτικοποιηθει κανεις ειναι ατομικο θεμα...στην πλειοψηφια βλεπω οτι οποιος μπαινει στα πανεπιστημια αρχιζει και "βλεπει" γυρω του
2ον)στην γαλλια ξερω απο προσωπικη εμπειρια οτι οι κινητοποιησεις δνε ηταν τοσο μεγαλες...εμαθα απο φιλο που μενει χρονια στην γαλλια, και διστυχως οσο και να με θλιβει αυτο..οι κινητοποιησεις που εγιναν απο φοιτητες και εργαζομενους ηταν τα ιδια με τις δικες μας και χειροτερες..απλα τα καναλια ηθελαν να το δειξουν ετσι και το εδειξαν...φανταζομαι τι θα δειχνουν και για μας στην ευρωπη :-X
και 3ον)δεν εχω δει ουτε σημερα ουτε καμια φορα που πηγα στις διαδηλωσεις κανεναν να εχει παει για τουρισμο..εσυ ποτε, που πηγες και το ειδες αυτο;..Το αντιθετο μαλλον γινοταν...στις κινητοποιησεις για το 16 η αστυνομια εδειχνε οτι γινοταν χαμος στην αθηνα και οτι τα ματ ξυλοφορτοναν ολους τους διαδηλωτες,με αποτελεσμα να φοβησουν τους ανθρωπους-πολιτες-φοιτητες και να μηξν κατεβει κανεις στις επομενες διαδηλωσεις...οσες φορες εχω παει δεν εχω δει ανελεητο ξυλο και καταστροφες απο μπαχαλους..εν ωρα πορειας... :)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #32 στις: 13/03/08, 00:26 »
Ενω με την πορεια θα αλλαξουμε πολλα...το μονο που καταφερνεις με μια πορεια ειναι να δυσκολεψεις τον κοσμακη...το πιο γελοιο δε, ειναι οι καταληψεις...σε ποιον κοστιζουν ρε οι καταληψεις στα πανεπιστημια και στα σχολια??? Μονο στους φοιτητες!!! Στα @@ του υπουργειου η καταληψη...σωστη κινηση ειναι να πας να αποκλεισεις την υπουργο στο σπιτι της...εκει θα πω "να ενα μετρο που τους τσουζει!"...με πορειες και καταληψεις δε γινεται τιποτα!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #33 στις: 13/03/08, 08:57 »
με πορειες και καταληψεις δε γινεται τιποτα!


Λίγα λόγια για την ιστορία:
http://www.matia.gr/7/74/74_1_4.html
http://www.matia.gr/7/74/74_1_9.html

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #34 στις: 13/03/08, 10:24 »
Βασίλη, τότε υπήρχε λόγος για πορεία, κατάληψη και αντίδραση. Είναι σοβαρή σύγκριση αυτή που κάνεις τώρα;
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #35 στις: 13/03/08, 10:37 »
Όσο υπάρχουνε κόμματα στα πανεπιστήμια η κατάσταση θα είναι γάμησέ τα εκεί μέσα. Όσο δεν καλλιεργείται η ελεύθερη σκέψη τα πράγματα θα πηγαίνουνε ακόμα χειρότερα.

Δεν είναι θέμα σημερινής νεολαίας, και η χθεσινή τα ίδια χάλια είχε απλά οι καταστάσεις φαινόντουσαν κάτω από ένα διαφορετικό πρίσμα. Βέβαια ένα μεγάλο πρόβλημα της σημερινής νεολαίας είναι η εμπορευματοποίηση των ΜΜΕ. Τώρα θα μου πει κανείς ήταν καλύτερη η κατάσταση όταν είχαμε μόνο ΕΡΤ και ΥΕΝΕΔ; Τουλάχιστον τότε στη Θεσσαλονίκη είχαμε και ένα ράδιο Ακρόπολης και το Ουτοπία που δουλεύανε για το μεράκι και όχι για τα φράγκα. Τώρα με 1827347 ραδιοφωνικούς σταθμούς (μερικούς και καλά ροκ) δεν υπάρχει περίπτωση ούτε καλή μουσική να ακούσουμε.

Όσο και οι παλιότερες γενιές να καταστρέψανε την Ελλάδα (στο οποίο κατά μεγάλο μέρος συμφωνώ) τουλάχιστον υπήρχε μια Α ή Β ιδεολογία. Πλέον η μόνη ιδεολογία που επικρατεί και έχει περάσει σαν χαπάκι (και όχι φυσικά μόνο στην νεολαία) είναι το χρήμα και πάλι το χρήμα.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #36 στις: 13/03/08, 12:05 »
Συμφωνω με τον Gear...η πολιτικη στα πανεπιστημια τα κανει χειροτερα...Αγαπητε Βραζιλη, αυτα που παραθετεις τα γνωριζω...σκεψου κατι...εαν οι αστυνομικοι δεν ανοιγαν διχως λογο πυρ στο Σικαγο τι θα γινοταν? Και για το πολυτεχνειο, οι φοιτητες ξασηκωθηκαν για κατι που ολοι ηθελαν...την ελευθερια...τωρα για το μισθο τω υπαλληλων της ΔΕΗ, για παραδειγμα, ποιος νοιαζεται εκτος απο τους ιδιους? Αφου ολοι την αραζουμε στον καναπε και στα @@ μας...ειναι θεμα νοοτροπιας...διαφωνεις??? Πιστευω πως τα μετρα διαμαρτυριας πρεπει να πονανε τους πολιτικους...αλλιως δεν εχουν αντικρισμα...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #37 στις: 13/03/08, 18:40 »
Συμφωνω με τον Gear...η πολιτικη στα πανεπιστημια τα κανει χειροτερα...Αγαπητε Βραζιλη, αυτα που παραθετεις τα γνωριζω...σκεψου κατι...εαν οι αστυνομικοι δεν ανοιγαν διχως λογο πυρ στο Σικαγο τι θα γινοταν? Και για το πολυτεχνειο, οι φοιτητες ξασηκωθηκαν για κατι που ολοι ηθελαν...την ελευθερια...τωρα για το μισθο τω υπαλληλων της ΔΕΗ, για παραδειγμα, ποιος νοιαζεται εκτος απο τους ιδιους? Αφου ολοι την αραζουμε στον καναπε και στα @@ μας...ειναι θεμα νοοτροπιας...διαφωνεις??? Πιστευω πως τα μετρα διαμαρτυριας πρεπει να πονανε τους πολιτικους...αλλιως δεν εχουν αντικρισμα...
δεν ειναι το θεμα οι μισθοι της ΔΕΗ αλλα αν η δεη αποκτησει ιδιωτικη διοικηση..,να ενημερωνομαστε πριν αμολυσουμε κατηγοριες.
Το αν το τσουζει ή οχι..το ειδαμε προσφατα με την αποσυρση του νομοσχεδιου...η δυσλειτουργια της καθημερινοτητας τσουζει οχι μονο τους πολιτικους αλλα ολους...πιο πολλες επιπτωσεις εχει η κυβερνηση οταν ο κοσμος δυσκολευετε να παει στην δουλεια και αγαναχτει παρα οταν ο κοσμακης δεν μπορει να παει μια μερα και δυο στην δουλεια..
Τελος δεν ενδοιαφερει κανεναν για το αν ο υπουργος Χ δεν μπορει να φυγει απο το σπιτι του γιατι τον αποκλεισαν οι διμαρτυρομενοι..ενα νομοσχεδιο δεν φτιαχνετε κ δεν ψηφιζετε απο εναν υπουργο... ;)
Καμελοτ μην εισαι τοσο επιθετικος και εριστικος...για να μπορεσουμε να συζητησουμε...εκτος αν δεν θες ??? :-[
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #38 στις: 13/03/08, 18:46 »
Επιθετικος ισως, εριστικος δε θα το ελεγα...το νομοσχεδιο θα περασει και θα τα λεμε παλι...ισως περασει με αλλον τροπο ή μορφη, αλλα στο τελος θα το δεις...ποιον κατηγορησα ρε συ? Κι εξαλλου το διο ειναι ειτε το μισθολογιο ειτε το ιδιοκτησιακο...κανεις δε νοιαζεται περαν των υπαλληλων της ΔΕΗ...

Αποσυνδεδεμένος iliolousth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #39 στις: 17/03/08, 21:45 »
ημουν στη πορεια της Θεσ/κης, και υπηρξαν πολλοι που απλα καναν τουρισμο ή ηρθαν για το χαβαλε, εννοώντας οτι κατεβηκαν για να δουν τι γινεται, να αποφασισουν που θα πανε το βραδι κτλ.


περα απο αυτο θα ηθελα να πω οτι για την περιπτωση της ΔΕΗ μας αφορα ολους γιατι το ασφαλιστικο δεν ειναι για μια ΔΕΗ μονο!αφορα τους παντες και εμας ιδιαιτερα που θα μπουμε τωρα στη παραγωγικη διαδικασια. Με τη συγχωνευση των ταμειων απλα θελουν να αναπληρωσουν τα λεφτα που φαγωθηκαν απο τους ιδιους(πολιτικους,κομματικα στελεχη) τοσα χρονια. δηλ απο καποια ταμεια φαγαν λεφτα, τα συγχωνευουν με αλλο υγειες ταμειο και προκυπτει το εξης:καποιος που δουλευε π.χ 30 χρονια και θα επαιρνε μια συνταξη π.χ 900 ευρω τωρα θα παρει 700 ευρω(πολυ δικαιο :P) για να πληρωθουν τα ελλειματα των ταμειων!και γιατι να τα πληρωσει ο κοσμος?να τα πληρωσουν αυτοι που τα φαγαν!4 δις χρωσταει το κρατος στο ικα απο τις εισφορες των βουλευτουν που δε τα πληρωνει η βουλη!η ΔΕΗ ηταν η  πιο κερδοφορα επιχειρηση και μεσα σε 6 χρονια την εβαλαν μεσα 300 εκατ. τις δικες τους μα**κιες θα τις πληρωσει ο κοσμος!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #40 στις: 17/03/08, 21:50 »
Δεν θέλω να ξεφύγουμε ,αλλά εγώ από τη στιγμή που όλοι λένε ότι υπάρχει πρόβλημα με τα ταμεία και ότι δεν θα έχουν συντάξεις να δώσουν το 2025,περιμένω από τα κόμματα της αντιπολίτευσης ,να δημοσιεύσουν το δικό τους σχέδιο νόμου ,ούτως ώστε να ξέρουμε τι θα κάνουνε αυτοί σε περίπτωση που έρθουν στην εξουσία και να μπορέσουμε να τους κρίνουμε...Όπως ακριβώς κρίνεται τώρα η κυβέρνηση...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #41 στις: 18/03/08, 09:03 »
Η συζήτηση για το ασφαλιστικό, είναι εδώ: Ασφαλιστικο

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #42 στις: 18/03/08, 09:17 »
Ανορθόγραφη.

καποιος που δουλευε π.χ 30 χρονια και θα επαιρνε μια συνταξη π.χ 900 ευρω τωρα θα παρει 700 ευρω(πολυ δικαιο :P) για να πληρωθουν τα ελλειματα των ταμειων

Τό ότι κάποιος παλιότερα έπαιρνε μια σύνταξη 900 (για τη ΔΕΗ βάλε 1500 και πάνω) δεν σημαίνει ότι αυτό είναι απαραίτητα σωστό και δεν πρέπει να αλλάξει. Οι υπάλληλοι της ΔΕΗ είναι από τους πιο ευννοημένους υπαλλήλους στην Ευρώπη (έκπτωση γύρω στο 70% στο ρεύμα, σύνταξη στα 37 χρόνια, ΤΕΡΑΣΤΙΟ εφάπαξ και σύνταξη). Είναι σωστό αυτό? Απλά διαμαρτύρονται επειδή πιθανόν όλα αυτά θα μειωθούν χωρίς κανείς να λέει αν ήταν δίκαιο που παίρναν τόσα λεφτά όλα αυτά τα χρόνια.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #43 στις: 20/04/08, 01:38 »
Κανένα ιδανικό η σημερινή νεολαία, καμία παιδεία, αμόρφωτοι και απαίδευτοι καραγκιόζηδες που να το παίζουν γ**άτοι είναι η μόνη φιλοδοξία τους.
Τελος...
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #44 στις: 20/04/08, 01:51 »
Ανορθόγραφη.

καποιος που δουλευε π.χ 30 χρονια και θα επαιρνε μια συνταξη π.χ 900 ευρω τωρα θα παρει 700 ευρω(πολυ δικαιο :P) για να πληρωθουν τα ελλειματα των ταμειων

Τό ότι κάποιος παλιότερα έπαιρνε μια σύνταξη 900 (για τη ΔΕΗ βάλε 1500 και πάνω) δεν σημαίνει ότι αυτό είναι απαραίτητα σωστό και δεν πρέπει να αλλάξει. Οι υπάλληλοι της ΔΕΗ είναι από τους πιο ευννοημένους υπαλλήλους στην Ευρώπη (έκπτωση γύρω στο 70% στο ρεύμα, σύνταξη στα 37 χρόνια, ΤΕΡΑΣΤΙΟ εφάπαξ και σύνταξη). Είναι σωστό αυτό? Απλά διαμαρτύρονται επειδή πιθανόν όλα αυτά θα μειωθούν χωρίς κανείς να λέει αν ήταν δίκαιο που παίρναν τόσα λεφτά όλα αυτά τα χρόνια.

Μπουλσιτ :P Πολλοί γνωστοί της οικογένειάς μου δουλεύουν στη ΔΕΗ κι αυτά που λες δεν ισχύουνε. Από που τα άκουσες?

Κανένα ιδανικό η σημερινή νεολαία, καμία παιδεία, αμόρφωτοι και απαίδευτοι καραγκιόζηδες που να το παίζουν γ**άτοι είναι η μόνη φιλοδοξία τους.
Τελος...

Ευχαριστούμε :P
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #45 στις: 20/04/08, 01:56 »
Μιλάω μόνο γι' αυτούς που ξέρω προσωπικά φίλε μου  :) ;)
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #46 στις: 20/04/08, 02:23 »
Μα καλά κανέναν σοβαρό νέο δεν έχεις γνωρίσει? Όλο σε μαλ**ες πέφτεις? ??? :P ???
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #47 στις: 20/04/08, 02:31 »
Ελάχιστοι είναι σοβαροί, και τυχαίνει να είναι φίλοι μου(είχα και φίλους μη-σοβαρούς μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι δεν ήταν)
Στο σύνολο οι σοβαροί νέοι της ηλικίας μου που ξέρω είναι 3 αν δεν κάνω λάθος...
Κοίτα...δεν πέφτω όλο σε μαλ**ες. Απλά έχει γεμίσει ο τόπος... :P :-\
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #48 στις: 20/04/08, 03:55 »
Πολυ ωραιο θεμα.Πραγματικα για να απαντησω προβληματιζομαι.Θα ελεγα οτι δεν παει καλα η νεολαια.Και η τωρινη γενια..αλλα και η γενια μου μιας και δεν εχουμε και τοσα χρονια διαφορα(ειμαι 28 χρονων)..Θεωρω ομως οτι η εικονα της νεολαιας αντικατοπτριζει και την εικονα της κοινωνιας γενικοτερα.Συνεπως..αφου η κοινωνια χειροτερευει κατ εμε το ιδιο και η νεολαια.Ειναι στοχος των πολιτικων να μην ασχολουνται οι νεοι ενεργα με την πολιτικη ετσι ωστε να μπορουν να δρουν ανενοχλητοι και να τρωνε λεφτα.Ετσι τους αποβλακωνουν..οπως καλη ωρα στην Αμερικη.
Ειναι πιο ευκολο να κοιτας τα ασημαντα πραγματα και που θα πας για καφε π.χ. απο το να ασχολεισαι με κατι ενεργα και να το παλευεις.Βεβαια..αγωνας δεν ειναι το να πηγαινει κανεις μονο σε πορειες...γιατι μπορει να ειναι απλα και ενας ανεγκεφαλος.Αγωνας ειναι και το να μορφωθει κανεις..να φροντισει να βελτιωθει ο ιδιος σαν ανθρωπος.Βεβαια σιγουρα υπαρχει ενεργη δραση απο την νεολαια αλλα πιστευω οτι θα μπορουσε να ειναι ακομα καλυτερη.Γιατι αν και συγχρονη εποχη...η ιστορια κανει κυκλους..και εμεις ακομα πιστευω οτι δεν εχουμε αντιμετωπισει την δικη μας κριση.Ερχεται και η σειρα μας ομως..και θα τα βρουμε ολα μπροστα μας...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: τι πιστευετε για τη σημερινη νεολαια?
« Απάντηση #49 στις: 21/04/08, 16:06 »
Ελάχιστοι είναι σοβαροί, και τυχαίνει να είναι φίλοι μου(είχα και φίλους μη-σοβαρούς μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι δεν ήταν)
Στο σύνολο οι σοβαροί νέοι της ηλικίας μου που ξέρω είναι 3 αν δεν κάνω λάθος...
Κοίτα...δεν πέφτω όλο σε μαλ**ες. Απλά έχει γεμίσει ο τόπος... :P :-\
λιγοι ειναι σοβαροι και ειναι φιλοι σου..τρεις σοβαρους ξερεις και αυτοι οι σοβαροι ειναι φιλοι σου...ο τιτλος δεν λεει ποσσους σοβαρους ξερεις ή δεν ξερεις εσυ...αλλα τι πιστευεις για την σημερινη νεολλαια ασχετως την σοβαροφανεια τους... ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
1563 Απαντήσεις
364232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/11, 15:54
από MACMISIAS
23 Απαντήσεις
9378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
15 Απαντήσεις
6782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
42 Απαντήσεις
12874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 00:46
από Jezus