Αποστολέας Θέμα: ποσα χρονια χρειζονται για να παρεις πτυχιο κιθαρας ?  (Αναγνώστηκε 52955 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spiral_architect

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Εγω παντως ρε παιδια δεν μπορω να καταλαβω αυτο που λετε για τα χρονια.Παιζω κιθαρα 10 χρονια και εχω μελετησει αρκετα βιβλια θεωριας.Δεν πηγα ποτε ωδειο. Τωρα επιτελους που βρηκα χρονο εχω ρωτησει σε διαφορα ωδεια και μου λενε για 2-3 ωρες την εβδομαδα. Δηλαδη αν θελω για πτυχιο θα πρεπει να περιμενω 10 χρονια? στα 30 θα το παρω? Μου λενε θελει αρκετο διαβασμα,περισσοτερο απο οσο ριχνω στο πανεπιστημιο αποκλειεται να ειναι...
Ξερετε αν υπαρχουν προγραμματα κιθαρας η' θεωριας που να ειναι περισσοτερες ωρες την εβδομαδα?

Αποσυνδεδεμένος Λιάκος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Today I introduced myself to my own feelings...
    • Προφίλ
Μου λενε θελει αρκετο διαβασμα,περισσοτερο απο οσο ριχνω στο πανεπιστημιο αποκλειεται να ειναι...

Μεγάλα λόγια μη λες......μεγάλη μπουκιά φάε....Στις Μεγάλες τάξεις το ξεπερνάει το διάβασμα του Πανεπιστημίου...
I'm trying to change my direction!
Ours is pathetic in my own humble estimation....

Αποσυνδεδεμένος spiral_architect

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Φίλε Λιάκο οκ,η μουσική έχει τρομερό διάβασμα,έκφραση απόγνωσης τα λόγια μου. Στις λοιπές μου θέσεις επιμενω....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Η απαντηση ειναι αυτη "Θελει παρα πολυ διαβασμα οσο ανεβαινεις ταξεις", γιατι το ρεπερτοριο ειναι μακραν δυσκολοτερο απο αυτο που φανταζεσαι.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Αν αγαπάς το όργανο, τότε συνέχισε, αλλιώς κάπου στην πορεία, θα βαρεθείς με τις "ηλίθιες" απαιτήσεις των εξεταστών.
Πρόσφατα παρακολούθησα εξετάσεις, κ η επιτροπή ήταν τραγικότατη. Αμφιβάλλω αν διδάσκουν σε μαθητές, ή έχουν βολευτεί με τη θέση του εξεταστή.
Εγώ τα παράτησα στην 3η μέση (περίπου 10 χρόνια σπουδών) λόγω σχολείου, αλλά το ρεπερτόριο με το οποίο έπρεπε να συνεχίσω δεν μου άρεσε κιόλας.

Μπορείς να δώσεις κατατακτήριες σε ωδείο της επιλογής σου, κ ανάλογα με τα αποτελέσματα, θα τοποθετηθείς σε μια τάξη (πχ. μέση).
Μετά εξαρτάται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από σένα πόσα χρόνια θα κάνεις για να πάρεις το πτυχίο.Μπορεί 4-5 μπορεί κ λιγότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/02/07, 10:37 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Να σημειωσω πως για την αποκτηση καποιου χαρτιου, απαιτουνται και θεωρητικες γνωσεις, δηλαδη τουλαχιστον το υποχρεωτικο αρμονιας, μαζι με ολα τα παρεμφερη διπλωμτα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος sakisarabatzis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΑΚΗΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΤΕΝΟΡΟΣ-ΚΑΘΗΓΗΤ.ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΩΔΕΙΩΝ
    • Προφίλ
    • www.sakisarabatzis.gr
θα μιλησω με τιη ιδιοτητα μου Ως Δ/ντης αναγνωρισμένης μουσικης σχολης.Τα τελευταια χρόνια  αναγνωρισθηκε η Κιθαρα ειναι 12 για πτυχιο και αλλα 2 για το διπλωμα. Για αποχτηση θεωρητικων πτυχιων εχουμε ως εξης Μετα τις 3 ταξεις θεωρίας σολφεζ με κατατακτήριες εξετασεις ενωπιθον επιτροπης με αποφαση του ΥΠ.Πολιτισμού μπαινει κανεις στο Α΄ετος ειδικο αρμονίας.3 χρονια για το ΠΤΥΧΙΟ ΑΡΜΟΝΙΑΣ.Μετα αλλα 2 για το ΠΤΥΧΙΟ ΑΝΤΙΣΤΙΞΗΣ. και αλλα 2 ετη για το ΠΤΥΧΙΟ ΦΥΓΗΣ. και μετα αν θελει κανεις αλλα 4 χρονια για το ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΥΝΘΕΣΗΣ. Αυτη ειναι η σειρα. Ομως κανεις αν ειναι στο πρωτο ετος αρμονιας μπορει αν θελει παραλληλα να παρει το ΠΤΥΧΙΟ ΩΔΙΚΗΣ{2 ετη] και το ΠΤΥΧΙΟ ΕΝΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΠΝΕΥΣΤΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ (2 Ετη]Δ/νση Μπάντας. Οσο αναφοιρα για το β σκελος κανεις δεν χανεται και στα σκυλαδικα εχουν ξεπηδησει συνθετες και καλλιτεχνες με αξιοπρέπεια.Δυστυχώς ζουμε  ομως σε μια χωρα που τις περισσότερες φορες αγνοεί τις αξίες πρός χαρη του θεάματος  και οχι της ουσίας. Σας ευχαριστώ. Σ.Α
http//  www.sakisarabatzis.gr  ==={dvd-fotos]

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
 Μεχρι να παρω κι εγω το πτυχιο της κιθαρας ειχα περασει κι εγω πολλες φορες απο τις ιδιες φασεις και ειχα τις ιδιες ανησυχιες και αμφιβολιες που περιγραφτηκαν πιο πριν. Αντιμετωπισα κι εγω "στενομυαλες" επιτροπες και ειδα αρκετα "κακως κειμενα" στο χωρο τον ωδειων. Και τωρα που καλουμαι να διδαξω βλεπω αλλες ασχημιες απο την "αλλη" πλευρα.. Ομως αν για καποιον η μουσικη και η κιθαρα ειναι εσωτερικος "μονοδρομος" δεν υπαρχει κανενα εμποδιο και οταν καποιος καταφερει και βγαλει απο μεσα του καλη μουσικη ΚΑΝΕΝΑΣ δε μπορει να πει τιποτα! Οσο και να διαφωνησουν, να σε κοψουν δε γινεται. Κι αυτοι που συμμετεχουν σε επιτροπες εχουν εσωτερικες διαμαχες και δε ρισκαρουν τα δικα τους συμφεροντα, καποιες φορες προς οφελος του μαθητη.. Οσον αφορα στις θεωρητικες γνωσεις για εμενα χρειαζονται στο βαθμο που σε βοηθουν να κατανοησεις καλυτερα αυτα που καλεισαι να εκτελεσεις ειτε ως μουσικη φορμα ειτε ως μουσικη ερμηνεια... Καλεισαι να παιξεις πχ "κλασσικη" κιθαρα αρα πρεπει να γνωριζεις καποια πραγματα για την "κλασσικη" εποχη και την "κλασικη" θεωρια και αρμονια (και λιγο πριν... και λιγο μετα). Δεν παιζεις απλα κιθαρα με δαχτυλα. Καλεισαι να δειξεις πως γνωριζεις για αυτο που παιζεις πολλα περισσοτερα απο το οτι ξερεις να διαβαζεις σωστα τις νοτες η οτι εχεις μια καλη τεχνικη.
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος slacker

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Το ψαχνα και γω κ ειχα βρει το London college of music examinations στην αθηνα ειναι κ δινει αναγνωρισμενα πτυχια..Συνεργαζεται με το Thames valley  :o  τεσπα εγω ασχολουμε απο μονος μου κανα χρονο και θελω το διπλωμα για ηλεκτ ποσο καιρο θα παρει??ξαναρωταω σε σχεση με το London college αν ξερει κανεις!!!!??

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος guitarwriter

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Παιδες πτυχιο μπορεις να παρεις στην κιθαρα μεσα σε 3 χρονακια.Μπορεις να δωσεις υπο καταταξη και να μπεις με την μια στην ανωτερα.

Ε όχι και σε 3 χρονάκια!!!! είπαμε! Μόνο ένα χρόνο θες για προετοιμασία του προγράμματος που θα παίξεις...μέχρι να φτάσεις και στο επίπεδο να διαλέξεις και να μπορείς να παίξεις αυτά τα κομμάτια θες και κάποια χρονάκια στην πλάτη σου...συμφωνώ πως χρειάζεσαι 10 χρονάκια για να φτάσεις στο πτυχίο...Τώρα τι να πώ? Αν εσύ το έχεις πάρει και χρειάστηκες μόνο 3 χρόνια...Μπράβο! Αν και το βλέπω πολύ δύσκολο να το καταφέρει αυτό κάποιος όσο ταλέντο κι αν έχει κι αν του έχουν βγει τα δάχτυλα στην εξάσκηση!


οχι εχει δικιο αυτο που λετε οτι χρειαζεται δεκα χρονια τουλαχιστον δεν ισχύει σε καμια περιπτωση εγω παω 6ο  χρονια και ειμαι δευτερα ανωτερα με κατατακτηριες μπορεις και στα 15 σου να δωσεις διπλωμα για οποιον δεν το ξερει αυτο εκανε και ο Κοτσιωλσης.οποτεολα αυτα ριναι ακυρα.

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κι εγώ σκεφτόμουν για πτυχίο, αλλά το εγκατέλειψα το σχέδιο λόγω του ότι εγώ θέλω να παίζω ΜΟΝΟ METAL!!!!!!!

"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
11363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/10, 15:55
από Πάνος Μαλαχιάς
6 Απαντήσεις
8106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 18:15
από Stoyo
9 Απαντήσεις
4140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/09, 17:49
από jkstigma
9 Απαντήσεις
3661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/10, 03:00
από gers
2 Απαντήσεις
3155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 10:58
από andy I
9 Απαντήσεις
5692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/12, 11:38
από Υπνοβάτης...
4 Απαντήσεις
3443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 08:54
από Βραζίλης
6 Απαντήσεις
3806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/15, 17:10
από kotsos.a
11 Απαντήσεις
11967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/18, 07:41
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/23, 15:22
από Ioannis Anastassakis